» »

Kako usposobiti satelitsko

Kako usposobiti satelitsko

SlyCrespo ::

Pozdravljeni!
Soseda mi je prinesla satelitsko anteno, nekakšen TV (monitor) in en satelite finder. Rada bi, da ji to vse skupaj usposobim, da bo lahko gledala TV. Ker o tem nimam pojma, vas naprošam, da mi pomagate. Če na monitorju dam iskanje kanalov, ne najde ničesar. Spodaj so slike teh naprav.






Lep pozdrav!

mjaa ::

Anteno montiras nekam kjer imas pogled na juzni del neba. Nato nastavis priblizen azimut (s kompasom) in elevacijo (ponavadi je skala na nosilcu) za tisti satelit, ki bi ga rad lovil. Potem pa se malo fine tunas pozicijo s sat finderjem da dobis max signal. Ko je to narejeno lahko poskeniras kanale satelita na sprejemniku.

Za azimut in elevacijo satelitov obstajajo appi in strani na netu.

Imas pa za to anteno nekaj navodil na https://selfsat.ch/index.htm

SlyCrespo ::

Hvala za odgovor!
Imam pa še nekaj vprašanj:
1. Kako naj vem kateri satelit naj lovim?
2. Ali bi moralo na TV vsaj nekaj pokazat, čeprav ni antena usmerjena?
3. Ali rabim mogoče tisto kartico, ki se vtakne ob strani v TV?
4. Antena ima dva priključka. Vseeno v katerega vtaknem kabel?
5. Trenutno imam sat finder priklopljen med TV in anteno. Je to vredu?

Zgodovina sprememb…

mjaa ::

1) Odvisno kaj bi rad gledal. :) https://www.lyngsat.com/europe.html
Jaz bi prvo probal z Astro 19.2, saj naj bi imela najmočnejši signal.
Te flat antene imajo ponavadi bolj slabo ojačanje, tako da ne ravno iskat kakšnih švoh satelitov.
https://www.dishpointer.com/ tukaj vpišeš lokacijo, izbereš satelit.
Zanimajo te podatki (npr. Ljubljana za Astro 19.2):
Elevation: 36.8° (višina)
Azimuth (magn.): 169.2° (kompas smer)
LNB Skew [?]: 3.0° (to si preberi v navodilih antene kako nastavt)

2) Ne, nič signala ne boš lovil. Scan bo prazen, signal/quality 0%.
3) Tisto rabiš če želiš gledat kriptirane kanale. Brez lahko vseeno gledaš nekriptirane.
4) Vseeno. Imaš Twin LNB verzijo antene, ki podpira 2 sprejemnika.
5) Da. Anteno priklopiš v "Satellite", TV/sprejemnik v "Receiver". Da bo sat finder delal more biti tudi vklopljeno napajanje na TV, saj "antena" oz. integriran ojačevalnik rabi napajanje da deluje. Včasih je kakšna opcija "LNB power", ki mora biti On.

d4vid ::

Kaj točno pa bi rada gledala, ker satelitska je tako-tako. Imaš miljon programov, vendar nemških (sinhronizirano v nemščino), arabskih ali kaj tretjega. Slovenske boš lovil samo RTV 1, 2 in 3 ter par radijev.

SlyCrespo ::

Satelite finder mi skoz kaže nič procentov, neglede na to kam obrnem anteno. Ali moram najprej vklopit autotune na TV in izbrat satelit, da potem kaj najde?

SlyCrespo ::

OK, sedaj sem ugotovil zakaj mi ni kazalo signala na finderju. Bil je slab stik na priključku. To sem porihtal in ga obrnil proti jugu in mi kaže 80%. Ampak še vedno mi autotune ne najde nobenega programa. Kateri satelit naj izberem (glej sliko)?

d4vid ::

Boš moral najprej vedit kater satelit bi rad...

SlyCrespo ::

Sedaj sem s pomočjo Sat finder telefonske aplikacije poiskal satelit ASTRA 2B in anteno usmeril v njega. Ampak še vedno mi tuning ne najde nobenega programa....

DamijanD ::

Mogoče bom čisto mimo usekal. Ampak s čim delaš auto tuning? S TVjem a ima sprejemnik za SAT-TV? Včasih smo imeli posebej sprejemnike za to.

mjaa ::

Kje si od vseh možnih satelitov našel ravno 2B? Ta je upokojena, vprašanje na keri poziciji ti jo kaže sploh app. Nastavi na eno na 19.2E (Astra 1KR/1L/1M/1N).

SlyCrespo ::

Zdaj sem se uspešno "povezal" na satelit Astra 1 in mi kaže okrog 300 programov, ampak ni nobenega slovenskega.. Mogoče kdo ve na kateri satelit bi se moral povezati za kakšne SLO kanale?

janezvalva ::

rtvslo je na Hotbird 13°(anteno usmeriš točno na jug) ampak, če se ne motim je kodiran

oz. tu imaš info iz prve roke:
https://www.rtvslo.si/rtv/za-medije/spo...
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Zgodovina sprememb…

xseki ::

d4vid ::

Če želiš slovenske programe, vrži krožnik v smeti, ter zmontiraj na TV navadno anteno. DVB-T ti najde cca 10 programov. Če želiš več, je rešitev IPTV ali kabelska, ali pa Total TV (ki je satelitska). Tako žal je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

janezvalva ::

kva se ti zdaj šopiriš neki?
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

SlyCrespo ::

Eutelsat 16A nikakor ne najdem, pa naj še tako obračam anteno..

mjaa ::

Verjetno je že antena glede na ojačanje nekje na meji. Poigraj se še z skewom.

SlyCrespo ::

Kaj je to skew?

Anney ::

Potegni kabel od tebe do sosede pa bo mir, S tem se boš jebal 1 teden, če sploh kaj bo. Pa ti naj vsak mesec speče kakšno pecivo.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

meho7 ::

S to anteno kaj vec kot kanale iz Astra 19.2°ter Hotbird 13° ne bos mogel loviti.
Primerljiva je z 50-60cm sat kroznikom.
Ce imas moznost vnosa frekvence na sat sprejemniku vnesi od ZDF - Astra 19.2° 11631 H 2200 2/3 8psk pa zacni vrtet

SlyCrespo ::

Nekaj me še zanima: ali obstaja kakšna možnost, da bi imel satelitsko TV v tovornjaku? Mož od sosede bi namreč rad imel prav to..

mjaa ::

Ha možno je, samo to anteno bo mogu vsakič nastavljat. Za take primere imaš avtomatske sisteme, samo so pa dražji.
Npr https://www.bolha.com/sateliti-antene/a...

Je verjetno lažje LTE in pa nek app za tv. :)

SlyCrespo ::

OK hvala! Kaj pa je LTE?

Vuli ::

4G
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Satelitska TV - čiste osnove, kaj potrebujem, programi... (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5311545 (7119) Scorpy84
»

Satelitska antena - premestitev

Oddelek: Pomoč in nasveti
184796 (3062) SavoS
»

Softwersko DEKODIRANJE z SkyStar 2 (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Strojna oprema
859128414 (29776) chrush
»

satelitski programi in sprejemniki (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7215521 (13853) BlackHole
»

montaža satelitske antene

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1516405 (16095) Dragi

Več podobnih tem