» »

Budget "audiophile"

Budget "audiophile"

««
18 / 19
»»

stratosD ::

tikitoki je izjavil:

Rabim nekaj za PC. Razmisljam o Onkyo CS-N755 (mogoce kaksen novejsi model). Nej bi imel ok DAC, pa omogoca direkt priklop PCja preko USB kabla. Moc ojacevalca zadostuje, ker ne rabim ni pretirano glasnega.

Kdo priporoca kaj podobnega v podobnem cenovnem rangu (cca. 200 EUR, lahk malenkost vec)? Rabljeno.

Trenutno imam Denon M41. Sam ne omogoca priklopa PCja preko USB kabla.

Verjetno audiofili razpravljate o drazji in bolj zmnoglji opremi. Mogoce pa se najde kaksen nasvet za budget opcijo:).



Če misliš obdržat kot amp Denon M41 - je to ena cenovno ugodna in spodobna varianta za PC na USB
https://www.amazon.de/-/en/FX-Audio-Dig...

ali pa kak TOPPING USB DAC za cca 100eur+
https://www.amazon.de/-/en/TOPPING-D10s...

BigWhale ::

Jaz sem si za streaming kupil Amazonov Echo Link, ki ima podporo za vecino streaming servisov, zraven podpira pa se A2DP na bluetooth, tko da imam pokrito prakticno vse. Pa za moje uhe je zadeva vec kot ok. :>

Ales ::

Kot protiutež tem modernim all-in-one napravam: za uporabo z Raspberry Pi 4 / Allo Piano 2.1 DAC sem čez praznike naredil bluez-alsa pakete za AlmaLinux.

Zdaj imam torej pokrite še lossy Bluetooth povezave (z LC3Plus, LDAC, AptX HD, AptX, AAC in SBC kodeki) iz telefonov in tablic, od prej pa že HQ streaming preko omrežja (recimo iz PipeWire sinka na remote ALSA) ter MPD glasbeni strežnik z upravljanjem na daljavo.

Ko je kdo želel kaj na hitro spustiti čez zvočnike, je Bluetooth kar manjkal. Običajno se ljudje prvo primejo za svoj telefon, še ekran tablice z odprtim Tidalom, povezanim na RPi/DAC, jim je manj priročen, go figure.

Edino kar je malo moteče glede Bluetootha na RPi-ju, je manjko antene. Sicer lovi spodobno dobro v odprtem prostoru, a znajo biti ovire problem. Morda se lotim DIY in dodam anteno...

Če se bo kdo vprašal, ali se "splača" nastavljati vse to v primerjavi s kako zmogljivo all-in-one škatlico... vprašanje.

No, če se vam je količkaj zabavno ukvarjati se s takimi stvarmi, potem da, in meni se je...

damirj79 ::

Pa ti LDAC tudi res deluje? In APTx HD? Jaz imam sicer en tak all-in-one streamer z RPI4 nataknjen na Hifiberry AMP100 modul na katerem poganjam Moode Audio in Hifiberry OS, pa mi LDAC ne deluje, niti aptx hd.

Ales ::

AptX HD še ni bil v uporabi pri meni, sporočim ko ga stestiram.

AptX, AAC in SBC delujejo. LDAC tudi deluje, je bil pa kar zahteven za implementacijo.

Potrebuje popravek kernela in še popravek za bluez-alsa. Ne en ne drug popravek še ni vključen v upstream.

Pri kompiliranju bluez-alsa je potrebno uporabiti še ločeno LDAC knjižnico z reverse engineered LDAC dekoderjem. Sony namreč dekoder ni dal v prosto uporabo, tako kot je dal enkoder in zanj hoče licenčnino. No, nekdo je sprogramiral svoj dekoder in ga izdal pod MIT licenco...

Ima Hifiberry OS dekoder za LDAC ali si ga dodal sam? Kolikor namreč opazim, o tem prostem dekoderju nihče prav naglas ne govori...

damirj79 ::

Ne govorijo o ldacu ne, ker je zanj potrebna licenca. Volumio ga ima, ma samo v plačljivi verziji. Free verzija nima. Moode audio naj bi imel oba delujoč, ma meni ne delata.

Ales ::

Za začetek, če v shellu poženeš 'bluealsa-cli status', bo med drugim izpisalo trenutno omogočene BT profile in codece.

Pri meni (LC3 Plus, MP3 in FastStream so trenutno neaktivni, to je odvisno od ukazne vrstice, s katero se je pognala bluez-alsa):

[user@raspberry-pi ~]# bluealsa-cli status
Service: org.bluealsa
Version: v4.1.1
Adapters: hci0
Profiles:
  A2DP-source : SBC AAC aptX aptX-HD LDAC
  A2DP-sink   : SBC AAC aptX aptX-HD LDAC


Oputput pri 'bluealsa --help' pa pri koncu izpiše vse, ki so na voljo (to je odvisno od tega, kako se skompilira bluez-alsa):

[user@raspberry-pi ~]# bluealsa --help
...
Available BT profiles:
  - a2dp-source Advanced Audio Source (v1.3)
  - a2dp-sink   Advanced Audio Sink (v1.3)
  - hfp-ag      Hands-Free Audio Gateway (v1.7)
  - hfp-hf      Hands-Free (v1.7)
  - hsp-ag      Headset Audio Gateway (v1.2)
  - hsp-hs      Headset (v1.2)

Available BT audio codecs:
  a2dp-source:  SBC, MP3, AAC, aptX, aptX-HD, FastStream, LC3plus, LDAC
  a2dp-sink:    SBC, MP3, AAC, aptX, aptX-HD, FastStream, LC3plus, LDAC
  hfp-*:        CVSD, mSBC


Morda prilepi tvoje izpise sem?

Še tole za druge (ni povezano s tem zgoraj): prej sem pozabil omeniti, da pri AlmaLinux in drugih Fedora-like sistemih, bluez-alsa potrebuje dodatna SELinux pravila za dbus-broker. Dodatna zajebancija pri tem je, da audit teh napak privzeto ne logira. Torej se zgodi, da SELinux blokira, SELinux audit log pa blokade ne prikaže, izvede se v popolni tišini... kdor si je to audit konfiguracijo zmislil, je sadist. :))

damirj79 ::

Bom poskusu, pejstnem izpis.

freesty ::

Ima kdo kak predlog za budget 2.0 racunalniske zvocnike? So lahko noname brand, samo da so kolko tolko v redu.
Se pa res kupuje budget do 50eur.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Lowink ::

freesty je izjavil:

Ima kdo kak predlog za budget 2.0 racunalniske zvocnike? So lahko noname brand, samo da so kolko tolko v redu.
Se pa res kupuje budget do 50eur.


Če kupiš najslabše lahko to tudi pričakuješ. zraven se splača uzet manjšo macolo v primeru da ugotoviš da gre za žaljenje akustike.

PacificBlue ::

freesty je izjavil:

Ima kdo kak predlog za budget 2.0 racunalniske zvocnike? So lahko noname brand, samo da so kolko tolko v redu.
Se pa res kupuje budget do 50eur.


Za to ceno jih dobis iz amazona brez postnine:

https://www.amazon.de/Edifier-R1010BT-B...

freesty ::

Lowink je izjavil:

freesty je izjavil:

Ima kdo kak predlog za budget 2.0 racunalniske zvocnike? So lahko noname brand, samo da so kolko tolko v redu.
Se pa res kupuje budget do 50eur.


Če kupiš najslabše lahko to tudi pričakuješ. zraven se splača uzet manjšo macolo v primeru da ugotoviš da gre za žaljenje akustike.


Po vecini uporabljam slusalke, vmes pa bi mi pasalo na zvocnike tolko, da se mi usesa mal spocijejo. Ce bi imel ekran integrirane zvocnike, bi mi ze bilo dovolj.
Je pa pri tehniki tak, da se vedno najde kak produkt, ki je po kvaliteti nad svojim cenovnim okvirjem. Zato pa sem tu vprasal.

@Pacific Blue

Zgledajo kar solidni, morm preverit review, verjetno lahko direkt na pc priklopis, ne bi se rad ukvarjal s kaksnimi ojacevalci dodatno.

EDIT: Zvocniki zgledajo dosti boljse kot sem pricakoval za tak cenovni okvir. Edino glede velikosti mam malo zadrzkov. Sem naceloma pricakoval plasticne v velikosti salcke kave :D
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: freesty ()

Darko! ::

freesty je izjavil:

Edino glede velikosti mam malo zadrzkov. Sem naceloma pricakoval plasticne v velikosti salcke kave :D


Torej so že presegli pričakovanja. :)
Za ta dnar boš nove boljše težko dobil.

p0ki ::

"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

freesty ::

Darko! je izjavil:

freesty je izjavil:

Edino glede velikosti mam malo zadrzkov. Sem naceloma pricakoval plasticne v velikosti salcke kave :D


Torej so že presegli pričakovanja. :)
Za ta dnar boš nove boljše težko dobil.


Pa ja, nimam neki hudih pricakovanj. Me pa sam se zanima, a se da dobit se kaj "dobrega" ceneje.
Nisem nek audiofil, bi mi bli zvocniki na ekranu tut zadost pomoje. Ampak, ce ze kupujem, bi rad dobu vsaj najboljse v nekem cenovnem rangu.

Ce bi bil budget 30eur kaj bi potem priporocali? Ce se sploh kaj dobi omembe vrednega. Vem, da se dobijo zvocniki od 10eur dalje..

Pa se eno vprasanje, ce ima kdo mogoce info. Kako se ti primerjajo z logitech Z2200/2300(woofer od Z2300, satelite od Z2200), saj te sem imel včasih. Pa glasnosti itak ne rabim taksne, zvok pa mi je bil vec kot dovolj dober. Ceprav vem, da so logitech drazji, ampak sklepam, da je dosti cene v wooferju, RMSju in "gamer" taxu. Mozno, da so ti edifier celo boljsi.

@p0ki novi se dobijo ze za ~90eur kolk sm na hitro pogledal. Za 20eur razlike ne vem, ce bi rabljene kupoval.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

BigWhale ::

freesty je izjavil:

Ima kdo kak predlog za budget 2.0 racunalniske zvocnike? So lahko noname brand, samo da so kolko tolko v redu.
Se pa res kupuje budget do 50eur.


50 EUR je res mal.

Drugace za racunalnik se men zlo lepo obnesehjo PreSonus Eris E3.5. Budget studijski monitorji, ki se res super obnesejo.

tikitoki ::

kuglvinkl je izjavil:

Zakaj potrebuješ USB povezavo? a se ne poveže to preko SPDIF/optike? oz. 3,5mm činča?


Ja. Sam mora met maticna opticni izhod. Pa ni to treba skrbeti glede kvalitete vgrajene zvicne "kartice".

Pri laptopu SEM opazil razliko v kvaliteti zvoka, ce v hifi vtaknem usb in uporabi interni DAC. Prek 3,5 mm cinca.

Vidim, da lahko tud preko Bluetooth povezes dolocenih naprave. Ponavadi me kabli niso motili.

damirj79 je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Rabim nekaj za PC. Razmisljam o Onkyo CS-N755 (mogoce kaksen novejsi model). Nej bi imel ok DAC, pa omogoca direkt priklop PCja preko USB kabla. Moc ojacevalca zadostuje, ker ne rabim ni pretirano glasnega.

Kdo priporoca kaj podobnega v podobnem cenovnem rangu (cca. 200 EUR, lahk malenkost vec)? Rabljeno.

Trenutno imam Denon M41. Sam ne omogoca priklopa PCja preko USB kabla.

Verjetno audiofili razpravljate o drazji in bolj zmnoglji opremi. Mogoce pa se najde kaksen nasvet za budget opcijo:).


Nisem prav prepričan da tale Onkyo res podpira priklop PCja prek USB. Tudi če, se mi zdi bolj slaba izbira, razen če rabiš all-in-one škatlo.

Jaz bi tole vzel:
https://www.amazon.de/SMSL-AO300-Leistu...


Verjetno imas prav. Mislim, da podpira Bluetooth povezavo, Kar je mogoce tud ok.

Zakaj se ti zdi slaba izbira? Tvoj predlog izgleda zlo majhno za oglasevanih 165 w ojacevalec, je pa Res, da me to podrocje NI Nikoli zlo zanimalo in se lahko motim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

tikitoki ::

Cenejsa opcija, ki si Jo izpostavil izgleda ok. Kak pa se obnesejo ti ojacevalci. Za firmo prvic slisim. Cena pa izgleda skoraj predobro.

Machete ::

Kako to, da se BT sploh omenja v dedicated temah o malo boljšem zvoku? A sem jaz glup, ali vi gluhi?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

damirj79 ::

Machete je izjavil:

Kako to, da se BT sploh omenja v dedicated temah o malo boljšem zvoku? A sem jaz glup, ali vi gluhi?


Če je BT prek APTx HD vs kaj bolj naprednega, smo verjetno že na meji slišati rast trave, če bi slišal razliko. Drugače pa SBC verjetno ni ravno pojem audiofilstva, razen če je naslov teme budget in "audiophile" v navednicah...

OldSkul ::

Machete je izjavil:

Kako to, da se BT sploh omenja v dedicated temah o malo boljšem zvoku? A sem jaz glup, ali vi gluhi?


Se strinjam. Sem nehal sanjariti o BT in na ojačevalec priklopil streamer WiiM Pro+. Odlična zadeva.

damirj79 ::

tikitoki je izjavil:

Cenejsa opcija, ki si Jo izpostavil izgleda ok. Kak pa se obnesejo ti ojacevalci. Za firmo prvic slisim. Cena pa izgleda skoraj predobro.


SMSL je kitajc. Se je pa dobro uveljavil in izdeluje solidne izdelke mimo generičnih plat, tako da so vseeno malo naprednejši. Tako imajo npr vgrajen napajalnik, kar ostali kitajci večina nima in imajo zunanji cegu. Mogoče je to komu tudi plus. V tem cenejšem AO200 je še uporabljen starejši D razred Infineon MA12070, ampak so nataknili dva paralelno za vsak kanal, tako da nima nekih problemov z impedancami zvočnikov, ki se spustijo pod 4ohm. Ima pa tudi kako slabost iz tega npr. malo več popačenja ipd. Poleg tega BT kljub v5.0 podpira audio kodek SBC in nič več. Če želiš boljše, potem pač moraš poseči po npr SMSL AO200 MK2.

Verjetno ti kdo lahko svetuje še kako dobro rabljeno zadevo ali pa samo k obstoječemu nabaviš streamer z USB DAC in BT opcijami, tudi to namreč obstaja.

Okapi ::

Machete je izjavil:

Kako to, da se BT sploh omenja v dedicated temah o malo boljšem zvoku? A sem jaz glup, ali vi gluhi?

Po mojem bo bolj to prvo>:D
Sem povsem prepričan, da če imaš dobro urejen sistem (aptX HD), na slepem preizkusu ne boš slišal razlike med BT in poljubno dragim kablom.

matobeli ::

Kaj pa AAC pro aptX HD, a se je kdo kaj poglabljal?

Machete ::

Torej je tech, ki me spremeni iz glupega v neobveščenega? Fino. (Res ne spremljam, ker ne kupujem, kar pa sem do sedaj slišal raznih barov, v avtih, slušalkah itd.. ni vredno imena zvok).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

damirj79 ::

matobeli je izjavil:

Kaj pa AAC pro aptX HD, a se je kdo kaj poglabljal?


AAC je le malo boljše kot SBC. Ker Apple drugega boljšega itak ne podpira, si zato z Appleom omejen na AAC. APTx HD kljub skoraj istim paramterom vzorčenja nekako boljši. Na androidu se AAC praviloma izognemo, mogoče je kaj boljše zdaj, ampak svoj čas je AAC na androidu bil slišno slabši kot SBC.

Machete je izjavil:

Torej je tech, ki me spremeni iz glupega v neobveščenega? Fino. (Res ne spremljam, ker ne kupujem, kar pa sem do sedaj slišal raznih barov, v avtih, slušalkah itd.. ni vredno imena zvok).


SBC ali pa celo kaka mimo fora, da si z android naprave se konektal z AAC, potem je to kar logično in verjamem tvoji ugotovitvi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: damirj79 ()

matobeli ::

Ma problem je ker nima streamer podprto ničesar drugega samo AAC in SBC, telefon (Android) tudi ne, oziroma aptX ven meče.

"problem", itak imam v celem letu pol ure na BT priklopljeno pa še to najraje ne.

damirj79 ::

Potem za te pol ure je dejansko vseeno.

Ales ::

matobeli je izjavil:

Ma problem je ker nima streamer podprto ničesar drugega samo AAC in SBC, telefon (Android) tudi ne, oziroma aptX ven meče.

"problem", itak imam v celem letu pol ure na BT priklopljeno pa še to najraje ne.

Morda je AAC psihoakutično malo boljši codec kot SBC. Konkretno AAC implementacija na Androidu ima pa res slab sloves, podrobnosti glede tega mi niso znane. Predlagam da sam primerjaš, zgrešil ne boš veliko v vsakem primeru, sploh za te pol ure...

Machete je izjavil:

Torej je tech, ki me spremeni iz glupega v neobveščenega? Fino. (Res ne spremljam, ker ne kupujem, kar pa sem do sedaj slišal raznih barov, v avtih, slušalkah itd.. ni vredno imena zvok).

Saj se ne motiš. V praksi je z Bluetoothom še vedno bolj pogosto slabo, kot dobro.

Tech te je medtem morda naredil malo neobveščenega, ampak nisi dosti zamudil. Če malo bolj spremljaš od zdaj naprej, bo morda ravno pravi čas, da tudi pri BT vidiš... hm... slišiš kaj uporabnega.

Da ne bo pomote, še vedno se pogovarjamo o psihoakustičnih kompresijskih algoritmih z izgubami podatkov. So se pa v zadnjem času pojavili solidni codeci in pasovne širine prenosa se večajo.

Mogoče smo res prišli do trenutka, ko se lahko pregovarjamo ali se še sliši razlika med BT in ne-BT. V dobrih pogojih, z dvema kompatibilnima napravama, ki se zmoreta in uspeta dogovoriti za pravi codec.

V praksi pa... BT kot tak je še vedno precej omejen kar se tiče pasovne širine, še vedno so težave z motnjami in z dosegom. Marsikatera nova naprav ne podpira novosti na področju codecov, pri nakupu je potrebno nekaj pozornosti. Kar nekaj spremenljivk se mora torej poklopiti, da preko BT dobiš koliko toliko kvaliteten glasbeni stream...

...in potem daš telefon iz roke v torbo ali pa se mačka usede pred BT DAC... >:D

p0ki ::

freesty je izjavil:



@p0ki novi se dobijo ze za ~90eur kolk sm na hitro pogledal. Za 20eur razlike ne vem, ce bi rabljene kupoval.



Kje pa si jih našel po takšni ceni? Jaz gledam, da so novi od 130 gor?
So pa dobri za računalnik kot je rekel že Whale.
Mogoče poglej še na FB marketplace in pa bolho, občasno se najde kaj dobrega za lepo ceno.
Tudi za 30€-50€ ampak normalni zvočniki, za katere potrebuješ ojačevalec oziroma reciever...
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

damirj79 ::

freesty je izjavil:

Darko! je izjavil:

freesty je izjavil:

Edino glede velikosti mam malo zadrzkov. Sem naceloma pricakoval plasticne v velikosti salcke kave :D


Torej so že presegli pričakovanja. :)
Za ta dnar boš nove boljše težko dobil.


Pa ja, nimam neki hudih pricakovanj. Me pa sam se zanima, a se da dobit se kaj "dobrega" ceneje.
Nisem nek audiofil, bi mi bli zvocniki na ekranu tut zadost pomoje. Ampak, ce ze kupujem, bi rad dobu vsaj najboljse v nekem cenovnem rangu.

Ce bi bil budget 30eur kaj bi potem priporocali? Ce se sploh kaj dobi omembe vrednega. Vem, da se dobijo zvocniki od 10eur dalje..

Pa se eno vprasanje, ce ima kdo mogoce info. Kako se ti primerjajo z logitech Z2200/2300(woofer od Z2300, satelite od Z2200), saj te sem imel včasih. Pa glasnosti itak ne rabim taksne, zvok pa mi je bil vec kot dovolj dober. Ceprav vem, da so logitech drazji, ampak sklepam, da je dosti cene v wooferju, RMSju in "gamer" taxu. Mozno, da so ti edifier celo boljsi.

@p0ki novi se dobijo ze za ~90eur kolk sm na hitro pogledal. Za 20eur razlike ne vem, ce bi rabljene kupoval.


https://www.audiosciencereview.com/foru...

Malo za prebrat, so tricky.

PS za 90€ dobiš brez Bluetooth, 110€ so z Bluetooth.

damirj79 ::

O računalniških zvočnikih se bolj malo najde, pa vseeno...

Tle kritično piše marsikaj, velja pregledati:
http://noaudiophile.com/

Ales ::

OK, raziskal sem, kaj je (bil) problem z implementacijo AAC codeca pri Bluetoothu na Androidu: preveč omejen frekvenčni obseg in nizek S/N. AAC se je na Androidu obnašal slabše, ko bi pričakovali.

Pred leti so bile kar razlike od proizvajalca do proizvajalca, od zelo slabe AAC implementacije pri Huaweiju, do boljše pri Samsungu (še vedno pa slabše, kot pri iPhonu). Morda je zdaj na Androidu situacija z AAC boljša, upam!

Ko sem izbiral vrstni red codecov za bluez-alsa se nisem oziral na to, vseeno pa je AAC končal kot zadnji zares uporabni:

1) LDAC (909 kbit/s, adaptive)
2) SBC XQ+ (452/551 kbit/s, adaptive)
3) aptX HD (default, 529 kbit/s)
4) aptX (default, 352 kbit/s)
5) AAC (322,3 kbit/s, adaptive)
6) MP3 (220-260 kbit/s)
7) FastStream (default, 212 kbit/s)

(in pa vzorčenje sem omejil na 44,1 kHz, to je upoštevano v številkah zgoraj)

Nisem si še čisto na jasnem, ali so nastavitve optimalne, ampak trenutno je to to. Naslednje, kar se bom enkrat lotil, je raziskovanje LC3 Plus codeca, zaenkrat sem ga izpustil.

Kogar zanima, tale članek o BT se mi je zdel med bolj zanimivimi: Audio over Bluetooth: most detailed information about profiles, codecs, and devices.

In nato tudi: Audio quality of SBC XQ Bluetooth audio codec (s testi še drugih codecov).

Iz vsega skupaj lahko hitro sledi še več člankov, kdor bo sledil nitim... zajčja luknja, be warned. :)

Ko bom imel kaj časa, se bom spravil podrobneje testirat BT povezavo linux desktop -> SBC XQ+ -> RPi...

@damirj79, nisem pozabil na test aptX HD na RPi-ju, le prilike še ni bilo. Naredim ob tem testu zgoraj, če bo vse po sreči. Če se prikaže kak obiskovalec s kompatibilno napravo, pa še prej...

damirj79 ::

V bistvu AAC na androidu je še vedno invalid. SBC je OK, ampak v svojih mejah, APTx HD in LDAC pa delujeta bolj ali manj edina tako kot morata.

Lowink ::

Machete je izjavil:

Kako to, da se BT sploh omenja v dedicated temah o malo boljšem zvoku? A sem jaz glup, ali vi gluhi?


Žična miška je malo nerodna za v dnevno sobo :)). BT miška še bolje remote tablca. Drgač pa ja, patetično da ni standard bendwith minimum MQA-CD kvaliteta na BT.

Ales ::

Počasi se zboljšuje situacija, Bluetooth je prilezel do 3 Mbit/s. Protokol seveda zahteva svoje, 3 Mbit/s je ~2,1 Mbit/s dejanskih podatkov. V idealnih pogojih, z napravo, ki to podpira, itd. gor, dol levo, desno... V glavnem, na papirju in v laboratorijskih pogojih.

Ampak prihajamo do nivojev klasičnega CD-ja, to je 1,4 Mbit/s. Ko na to dodamo kompresijo brez izgub, pridemo na variabilen bandwidth z maksimumom pri 1,4 Mbit/s in povprečjem nekje pod tem, odvisno od vsebine.

Nedavno se je pojavil BT/DAC s podporo za aptX Lossless (za od oka, jurja). Nekateri telefoni in slušalke podporo za ta codec že imajo (seznam s filtri).

Za razliko od aptX in aptX HD, ki sta protokola s fiksnim prenosom podatkov in ko je hitrost zanju prenizka, dobimo slišno motnjo, so aptX Lossless naredili variabilen. Motenj ne bomo slišali, brez izgub pa tudi ne bo. ;)

Jaz bi bil te dni zadovoljen s stabilnim LDAC pri 909 kbit/s in s stabilnim SBC XQ+, ko kabel ni OK.

pegasus ::

Čakaj malo, o čem se bodo pa audiofili kregali, ko jim bodo odvzeli kable in jih dali na wireless? O procentu dušika v zraku v sobi? :D

Zimonem ::

Pa saj danes "spodoben" streamer vzame flac iz nasa. In potem predvaja da naprej. Pri meni večji del prek wi-fi. Ja od integriranca do zvočnikov je pa kabel. Ampak tudi sicer bi moral vlečt do zvočnikov napajanje.

Pa imam navaden Chihi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

matobeli ::

Kabli in wireless čisto lepo živijo skupaj en z drugim in ni nobene potrebe da se na dolgi rok znebimo enega ali drugega.

Ales ::

pegasus je izjavil:

Čakaj malo, o čem se bodo pa audiofili kregali, ko jim bodo odvzeli kable in jih dali na wireless? O procentu dušika v zraku v sobi? :D

Iskalo se bo slišne razlike med različnimi antenami... :))

Pa seveda mrežni kabli za BT oddajnike/sprejemnike so še vedno v igri...

Ales ::

damirj79 je izjavil:

V bistvu AAC na androidu je še vedno invalid. SBC je OK, ampak v svojih mejah, APTx HD in LDAC pa delujeta bolj ali manj edina tako kot morata.

Tukaj je en pomenljiv test AAC codeca na sodobnih Android, iOS, macOS in Windows napravah (in pred tem test vrste BT codecov na Androidu).

Če povzamem: AAC je odličen na iPhonih, na Androidu še vedno porazen, na Windows in macOS (!) komaj kaj boljši.

Lastnikom iPhonov se ni potrebno sekirati, da imajo na voljo le AAC, obnaša se namreč primerljivo dobro kot LDAC in to pri precej nižjem prenosu podatkov. Uporabniki Mac-ov pa morajo ročno spremeniti codec nastavitve z dodatnim programom.

Staro priporočilo uporabnikom Androida žal še vedno velja: kadar je izbira le med SBC in AAC, telefon pa se je odločil za slednjega, odromajte v Developer Tools ter ročno preklopite na SBC... :|

Komur ni vsakič za šariti po Developer Tools, obstaja ta aplikacija (kaka odprtokodna in prosta alternativa mi žal ni znana).

damirj79 ::

Problem AAC je, da je psihokustični model tak, da skladno z bitrateom še vedno nekaj zavrže. Mimo tega pač enostavno ne moreš. Kakorkoli pač že obračaš, BT protokol v verzijah, kot jih imamo zdaj, je zastarel, zato so nadejamo kaj boljšega že v kratkem. Zgornji link za tiste teste pa mislim, da sem ga že videl in bral in tudi zavrgel, ker če rezultat testa kaže, da je SBC boljši kot APTX, mi logično pravi, da nekaj ne štima :) Pa nekako tuzdi nelogično, da ni testiral vzorčenje na 48 in 96khz, kjer je to mogoče in podprto (za LDAC in APTx npr)

damirj79 ::

Mislim, da je tole precej bolj realna primerjava in skladno s tem, kar tudi teoretično vemo, da bi moralo biti. Očitno je precej pomembno tudi na strani BT receiverja, kako zadeve pohendla.
https://addictedtoaudio.com.au/blogs/ho...

In potrjuje, da če le imaš opcijo BT z LDAC in to na max nastavitvi (96khz in 24bit) potem je to to, AAC je pa na istem vagonu kot SBC, nekje dosti slabši, nekje nekaj boljši, pač mimo fizike žal ne bo šlo.

Ales ::

Zanimiv in temeljit test, hvala za link.

Ti SBC slišno ni všeč? Sam sem bil tudi prepričanja, da ni med boljšimi lossy codeci, zdaj pa, ko gledam vse te teste in teorijo za tem codecom, sem prijetno presenečen. Prav rad bi videl test SBC XQ+, ne le te standardne SBC implementacije, ki jo povsod gledamo...

V zvezi s tem se mi je zdela zanimiva ugotovitev iz tega zadnjega testa, da THD spiki pri SBC niso pri harmoničnih frekvencah. Je morda to tisto, kar ljudje slišijo in jim ni všeč? Je to sploh slišno?

Sem pa še vedno v dvomih glede tega, ali so klasični testi s testnimi toni vedno ustrezni za lossy BT codece.

Analiza popačenja in šuma je že OK, končno pričakujemo in eno in drugo in to je definitivno merilo. Po drugi strani pa imamo opravka tako s psihoakustičnimi kompresijskimi algoritmi (AAC, SBC), kot s striktno matematičnimi (aptX, LDAC) in morda je neko popačenje poslušalcu prijetnejše, kot kako drugo. Morda so codeci tudi optimizirani prav za testne tone? Če nič drugega so jih sigurno neštetokrat gledali med razvojem...

Še ena zanimivost: to je že drugi test, kjer so opazili, da Huawei P30 Pro kar sam konkretno boosta bas. Poleg vseh teh kolobocij, kako preko BT dobiti hi-fi zvočni signal, smo pri teh digitalnih napravah še podložni netransparentnemu DSP-ju s strani proizvajalcev... :P

Lowink ::

Se nisem poglobil v delovanje BT, pa vseeno, testi dokazujejo solidno prilagajanje bendwithu, a ni to tako, da dovolšen bendwith in "kontrolen bit" vse skupaj naredi brezpredmetno?

damirj79 ::

Ne, ker uporaba LDAC na najvišji kakovosti meji na sposobnosti BT transporta, tako da že nekaj metrska oddaljenost lahko dela drope. Če uporabiš LDAC adaptive, pa lahko nikoli ne boš videl najvišje kakovosti.

damirj79 ::

Ales je izjavil:

Zanimiv in temeljit test, hvala za link.

Ti SBC slišno ni všeč? Sam sem bil tudi prepričanja, da ni med boljšimi lossy codeci, zdaj pa, ko gledam vse te teste in teorijo za tem codecom, sem prijetno presenečen. Prav rad bi videl test SBC XQ+, ne le te standardne SBC implementacije, ki jo povsod gledamo...

V zvezi s tem se mi je zdela zanimiva ugotovitev iz tega zadnjega testa, da THD spiki pri SBC niso pri harmoničnih frekvencah. Je morda to tisto, kar ljudje slišijo in jim ni všeč? Je to sploh slišno?

Sem pa še vedno v dvomih glede tega, ali so klasični testi s testnimi toni vedno ustrezni za lossy BT codece.

Analiza popačenja in šuma je že OK, končno pričakujemo in eno in drugo in to je definitivno merilo. Po drugi strani pa imamo opravka tako s psihoakustičnimi kompresijskimi algoritmi (AAC, SBC), kot s striktno matematičnimi (aptX, LDAC) in morda je neko popačenje poslušalcu prijetnejše, kot kako drugo. Morda so codeci tudi optimizirani prav za testne tone? Če nič drugega so jih sigurno neštetokrat gledali med razvojem...

Še ena zanimivost: to je že drugi test, kjer so opazili, da Huawei P30 Pro kar sam konkretno boosta bas. Poleg vseh teh kolobocij, kako preko BT dobiti hi-fi zvočni signal, smo pri teh digitalnih napravah še podložni netransparentnemu DSP-ju s strani proizvajalcev... :P



SBC je ok, dokler se zavedaš da ima limite 44khz in 16bit. AAC lahko pozabimo, razen če imaš apple napravo, ker tam drugega tako ni, default forsira AAC.

Ker so vsi kodeki izgubni, je logično da večji bandwidth manj izgubi. S temi testi na osnovne tone pa mislim, da če se tu izkaže slabo, bo v realni rabi samo še slabše in ne boljše.

Čakamo pa BT kodek prihodnosti, ki bo zmogel 10mbit (recimo za večkanalni hires 24b/192khz in latenco 10ms :) ) prek wifija to že gre, npr WiSA.

stratosD ::

tejle Edifier amplificirani B-tooth boxi - precej cenejši na Amazon.de kot pri nas...

Izbira se med
Edifier R1700BT
https://www.amazon.de/-/en/Edifier-R170...

EDIFIER Studio R1380DB - tale ima kao aptX
https://www.amazon.de/-/en/Bluetooth-Bo...

Edifier R1280T
https://www.amazon.de/-/en/Edifier-R128...

Uporaba - BT iz Xiaomi 13T in činč kabel iz TV

kuglvinkl ::

Te ta zadnje imam. Mislm, ok, da bi pa prec domov pisal, koliko so noro dobri, pa nisem.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Jest sem prejsnji vikend na Musical Fidelity A1 priklopil Energy 22 Pro monitorje in sem kr happy!
««
18 / 19
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

prvi hi-fi sistem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
21539891 (10999) Ales
»

Pomoč pri nakupu zvočnikov do 250e (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
629690 (4549) Ricky_82
»

Stereo sistem za kvaliteten zvok

Oddelek: Zvok in slika
295949 (2632) Likalnik
»

Nakup integriranega ojacevalca

Oddelek: Zvok in slika
379642 (7835) CMpunk

Več podobnih tem