» »

Magisterij - se sploh splača?

Magisterij - se sploh splača?

nekdoo ::

Pozdravljeni, trenutno zaključujem dodiplomski študij FS in me zanima ali se mi sploh izplača nadaljevati na magisteriju. Trenutno dobivam kadrovsko štipendijo, tudi v primeru vpisa na magisterij, bom štipendijo še naprej dobival. Po eni strani vem, da mi magisterij pri prvi zaposlitvi ne bo prav nič pomagal, morda pa bi ga kdaj v prihodnosti potreboval. Tudi snov mi je bila na prvi stopnji zanimiva, imel sem dobro povprečje ocen in bi rade volje nadaljeval študij. Po drugi strani pa s tem zgubim še vsaj dve leti, ki bi jih lahko porabil za nabiranje izkušen in kariero. Poleg tega sem bil letos primoran vzeti absolventa, zaradi situacije s covidom, in sem si tako izgubil še eno leto, dlje pa s študijem ne bi rad zavlačeval.

Hvala za odgovore, LP.

profesjonalc ::

V službo boš hodil celo življenje, izkoristi študentska leta ;)

styrian ::

Pojdi. 3 leta ne pomenijo nič. Izkušnje boš lahko še celo življenje nabiral.

Magic1 ::

Študentska leta so trenutno bolj klavrna. Se pa mogoče to spremeni v prihodnjem šolskem letu.
Magic

fx3zRejSz0cS ::

Če te šola veseli jo sigurno dokončaj, sam pa oceni koliko ti bodo dodatna leta dala "prednosti" za začetek službene poti. Lahko začneš kariero in mogoče kasneje v sklopu službe dokončaš magisterij. Možnosti je ogromno je pa odvisno od tebe, kje se vidiš.
Ponekod šola nima kaj dosti teže je pomembno zgolj znanje, sigurno pa dobiš "lovke" in boljši pogled na družbo itd. :)

Srečno

duque ::

Pojdi, škodovalo ti ne bo. Pri 35+, ko boš imel nekaj izkušenj, znanj etc ... boš tudi zaradi formalne izobrazbe bolj kredibilen faktor (sploh na kakšnih EU razpisih etc..) oz. boš lažje gradil kariero. Sam sem šel skozi takšno pot oz. sem imel podoben pomislek kot ti; vpisal sem še star magisterij, delal ob delu, spacal skupaj tik pred ukinitvijo. Da bi bil kaj bolj strokoven ... dvomim; tisto, kar je bilo na faksu, je IMHO čas povozil. Mogoče imam bolj analitičen pristop do dela, zaradi znanj in orodij, katere sem spoznal ob študiju. To pride prav. Mi pa ni žal, da sem tako odločil.

kuall ::

Zadnjič sem se samo sprehodil mimo enega faksa in videl, kako študentje kapljajo notri in sem takoj ratal malo depresiven. Nostalgije po šolskih letih je pri meni 0.
Torej če ti je užitek daj, če ti ni se ne sili in delaj raje tisto, kar te veseli. Simpl. Življenje je prekratko, da bi se silil v nekaj, kar se ti ne da. Jaz se poslužujem te ideologije in mi gre kar dobro.

mirator ::

Sploh ne razumem vprašanja. Magisterij ni neka srednja šola, ko še niti ne veš ali te smer zanima ali ne. Če pa greš delat magisterij, pa si že končal določeno fakulteto in če te nekdo financira za nadaljni študij, potem to izkoristi.
Druga zgodba je, ali boš za svojo usmeritev dobil tudi zaposlitev, boš pa bogat z dodatnimi znanji. Seveda moraš znati vsa pridobljena znaja, tudi uporabiti.

Invictus ::

Magisterij lahko pomaga pri prvi zaposlitvi, sam imaš tako ali tako kadrovsko. Če ne misliš v firmi ostati, zaključi, oddelaj dolg, pa magisterij naredi kasneje...

Če ti je firma všeč, preveri kdaj vseeno lahko spizdiš stran...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mr_chai ::

Pjt na magisterij dalje in izberi smer, ki je perspektivna. Ozri se po okolici, in videl boš tehnološka podjetja ala pipi strel, akrapovič, rimac... Poglej v detajle kaj delajo in kakšna znanja iščejo.

zztop ::

Če bi rade volje nadaljeval s študijem, nadaljuj. Izobraževanje ni nikoli izguba časa.

Poleg tega ti bo magisterij prišel prav, ker je pogoj za določena dela v strojništvu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zztop ()

pi pawr ::

Če ti študij dobro gre, le nadaljuj z magisterijem oz. strokovnim magisterijem, se splača. Ne bo ti žal, s to firmo boš lahko sodeloval tudi med študijem. Če so normalni te bodo spodbujali, da dokončaš, oz. te že, s štipendijo.

Ne, ne škodi, ne bodi no hecen. Teoretike in praktike imaš povsod, za vse se mesto najde.

//Nakladanje o FE:
Univerzitetni študij je mišljen, da se nadaljuje z drugo stopnjo, ker samo s prvo nimaš kaj dosti za počet.
Pri visokošolskem zadostuje prva stopnja, veliko pa jih vpiše še drugo.

Povsod pa velja, da se med kolegi razlikuješ po tem, kaj delaš poleg študija, ker z diplomo ste vsi enaki. In to firme vidijo. Službo vsi dobri študentje dobijo še preden jo potrebujejo :D

Taip4n ::

Same here. Le s to razliko, da sem se jaz premislil in nisem pritisnil gumba "Odgovori".
Pojdi. Če ne drugega, boš imel en papir več. Mogoče ti bo kdaj pomagalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Taip4n ()

bobby ::

Dejansko imas ze placan magisterij. Ok v tem primeru bi bolj rekel ja kot ne. Ce si vesan v to smer katere magisterij delas in te to zanima, potem definitivno Da.

Ce pa imas dvome, pa ciljas samo na papir in te ta smer sploh ne zanima, poyem definitivni Ne.

Ker prej, ko bos razumel, da v primeru tvoje nadpovprečne inteligence ti nobena uradna izobrazba ne pomaga, to kvecem dela minus, ker bos zabil cas za nekaj, kar bo postalo nepomembno.

Zdej, ce predpostavis, kar je dejstvo, da je cas ultimativen, je 4 leta zguba casa, ce si nadpovprečno inteligenten in izguba casa, ce si piflar. V nobenem primeru ti izonrazba ne daje znanja za naprej ampak samo zacetno izhodisce.

Ce hices cel preostanek življenja bit zaposlen, pol je ena in druga pot nepomembna, ce pa hocds kaj vec, se pa solanje, ne izobrazba, nikoli ne konca.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Raptor F16 ::

bobby je izjavil:

Dejansko imas ze placan magisterij. Ok v tem primeru bi bolj rekel ja kot ne. Ce si vesan v to smer katere magisterij delas in te to zanima, potem definitivno Da.

Ce pa imas dvome, pa ciljas samo na papir in te ta smer sploh ne zanima, poyem definitivni Ne.

Ker prej, ko bos razumel, da v primeru tvoje nadpovprečne inteligence ti nobena uradna izobrazba ne pomaga, to kvecem dela minus, ker bos zabil cas za nekaj, kar bo postalo nepomembno.

Zdej, ce predpostavis, kar je dejstvo, da je cas ultimativen, je 4 leta zguba casa, ce si nadpovprečno inteligenten in izguba casa, ce si piflar. V nobenem primeru ti izonrazba ne daje znanja za naprej ampak samo zacetno izhodisce.

Ce hices cel preostanek življenja bit zaposlen, pol je ena in druga pot nepomembna, ce pa hocds kaj vec, se pa solanje, ne izobrazba, nikoli ne konca.


Inteligenca != Znanje
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

gruntfürmich ::

dvorezen meč... lahko da boš magisterij potreboval, morda boš na boljšem z izkušnjami.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

KraitPay ::

@OP pojdi na MAG. Imaš še vso življenje čas za izkušnje.

Mene so se podjetja izogibala, ker sem jim povedal, da grem še na MAG. Danes jih šola naenkrat ne moti več, tudi tiste, kateri šefi so bili takrat izrecno proti, da tako izobraženega kadra pač ne potrebujejo. Meni pa tudi paše; saj dobim kakšno nagrado, če se podjetje prijavi na kakšen EU razpis in potrebujejo za razpisne pogoje tudi ustrezno "izobrazbo" nosilcev projekta.
Počasi se ta nivo viša in mislim da bo v prihodnosti pri mnogo razpisih pogoj tudi ustrezna izobrazba. Podobno kot so pogoji za odgovorne projektante (šola + izkušnje).

Raptor F16 ::

gruntfürmich je izjavil:

dvorezen meč... lahko da boš magisterij potreboval, morda boš na boljšem z izkušnjami.


Nisem še slišal, da bi preveč znanja škodilo.

Če se misli zaposlit v večji firmi ali JS je stopnja izobrazbe glavno merilo ki odloča o plači
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

gruntfürmich ::

problem je ker magisterij sam po sebi ne pomeni več znanja, sploh če ti to znanje ne bo koristilo kasneje v karieri. iz tega vidika je tisti čas pri delu z izkušnjami veliko več vreden.

je pa res da se zadnje čase vedno bolj povdarja pomen končane izobrazbe, in na nekatera delovna mesta zato ne moreš kandidrati.
iz tega vidika je vsekakor velika prednost imeti magisterij in bi ga vsekakor priporočal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nekdoo ::

Hvala za odgovore. Se pa sicer odločam ali nadaljevati na FS, ali FE, smer mehatronika (pogoj so sprejemni).

zlobcek ::

nekdoo jaz bi naredil v isti smeri, ki si jo delal do zdaj in se po mag specializiraj v mehatroniko na dejanskem delavnem mestu. Drugače poleg sprejemcev sam sebe zajebavaš še 2 leti, papir je pa isti. Razmišljanje električarjev in strojnikov ni enako. Že samo s semantiko je cela pizdarija.

Jaz imam srednjo vegovo elektronika, dodipl strojna in letos kočnujem mag tudi str. Prestop iz elektro na strojno je zoprn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlobcek ()

Nedasemiveč ::

Odgovor je res enostaven. Te študij veseli? Go for it. Ti je vse skupaj že "dosadilo"? Don't go for it oziroma pojdi kasneje izredno, če te bo še veselilo.

VeganCyclist ::

Jest se že 20 let žrem, zakaj sm tistih 5 let na faksu stran vrgu. Dons bi šel takoj po srednji šoli na šiht. Pr 18ih al kok smo bli takat stari. Če bi slučajno na res nek čudn način rabu faks bi ga že poj ob delu naredu. Ko greš enkat prot penziji ti ta leta na faksu krepko narobe hodjo. U bistvu to rata mala nočna mora. Za par 10e večjo plačo. Ne hvala!

Rok Woot ::

Kako naj mi vemo kaj si ti želiš. Jaz bi z veseljem delal katerokoli primarno znanost za polovico sedanje plače. Pa bi zelo verjetno delal več kot sedaj.

Jaz bi šel na tvojem mestu takoj na magisterij. Bi pa premislil, če iz enake smeri kot diplomo ... Na primer na elektro, FMF, če si res opiljen kak jezik ...

Raptor F16 ::

VeganCyclist je izjavil:

Jest se že 20 let žrem, zakaj sm tistih 5 let na faksu stran vrgu. Dons bi šel takoj po srednji šoli na šiht. Pr 18ih al kok smo bli takat stari. Če bi slučajno na res nek čudn način rabu faks bi ga že poj ob delu naredu. Ko greš enkat prot penziji ti ta leta na faksu krepko narobe hodjo. U bistvu to rata mala nočna mora. Za par 10e večjo plačo. Ne hvala!

Če imaš sedmo stopnjo iz tehnične smeri greš v najslabšem primeru lahko za profesorja na srednji šoli.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Rok Woot ::

Ja pa res kako ti prinese faks 10€ dodatne plače? Ali misliš, da bo imel naslednji direktor Appla, samo osnovno šolo? Pač odvisno kaj misliš postati. Ja če boš pa naredil svoj "Apple" potem pa še osnovne ne rabiš.

Ravno tako je važno kako si motiviran v življenju. Če bereš pri sedmih teorijo strun, da lažje zaspiš, potem ti sigurno ni treba na faks ...

Raptor F16 ::

Rok Woot je izjavil:

Ja pa res kako ti prinese faks 10€ dodatne plače? Ali misliš, da bo imel naslednji direktor Appla, samo osnovno šolo? Pač odvisno kaj misliš postati. Ja če boš pa naredil svoj "Apple" potem pa še osnovne ne rabiš.

Ravno tako je važno kako si motiviran v življenju. Če bereš pri sedmih teorijo strun, da lažje zaspiš, potem ti sigurno ni treba na faks ...


Faks ti odpre več vrat. To je vse. Lažje se kam ponudiš s faksom kot pa brez. Saj če je komu lušt za trakom delat ne rabi v življenjepis pisat niti srednje šole.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

otago ::

Magisterij je mišljen master kot bivši uni. dipl.ing (strojn?)?

pi pawr ::

otago je izjavil:

Magisterij je mišljen master kot bivši uni. dipl.ing (strojn?)?


Ja. "Novi", bolonjski magisterij je v bistvu strokovni magisterij in ne znanstveni. Namesto znanstvenega naziva mag. imaš naziv za imenom. Recimo mag. inž.

Invictus ::

VeganCyclist je izjavil:

Jest se že 20 let žrem, zakaj sm tistih 5 let na faksu stran vrgu. Dons bi šel takoj po srednji šoli na šiht. Pr 18ih al kok smo bli takat stari. Če bi slučajno na res nek čudn način rabu faks bi ga že poj ob delu naredu. Ko greš enkat prot penziji ti ta leta na faksu krepko narobe hodjo. U bistvu to rata mala nočna mora. Za par 10e večjo plačo. Ne hvala!

Sam sem se tudi nekaj časa žrl. Zakaj nisem firme ustanovil, ko sem bil konec srednje šole...

Dokler nisem dobil joba v tujini, za velika podjetja in visoke cene., Brez faksa (FRI) me še povohali ne bi, ker bi pri prvem pregledu CVjev padel ven...

Vsi, ki jamrajo kako je faks nepotreben, ga niso znali izkoristiti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

redo ::

nekdoo je izjavil:

Pozdravljeni, trenutno zaključujem dodiplomski študij FS in me zanima ali se mi sploh izplača nadaljevati na magisteriju. Trenutno dobivam kadrovsko štipendijo, tudi v primeru vpisa na magisterij, bom štipendijo še naprej dobival. Po eni strani vem, da mi magisterij pri prvi zaposlitvi ne bo prav nič pomagal, morda pa bi ga kdaj v prihodnosti potreboval. Tudi snov mi je bila na prvi stopnji zanimiva, imel sem dobro povprečje ocen in bi rade volje nadaljeval študij. Po drugi strani pa s tem zgubim še vsaj dve leti, ki bi jih lahko porabil za nabiranje izkušen in kariero. Poleg tega sem bil letos primoran vzeti absolventa, zaradi situacije s covidom, in sem si tako izgubil še eno leto, dlje pa s študijem ne bi rad zavlačeval.

Hvala za odgovore, LP.

Verjamem, da si diplomant FS zna izračunati, kaj se mu bolj izplača, če se potrudi. Tole bo popolnoma imaginaren izračun čez prst izključno za namene demonstracije, ker seveda ne poznam podrobnosti tvojega primera, niti se mi s tem ne da ukvarjati. Recimo, da nimaš štipendije in da inflacija ne obstaja. Recimo, da namesto pričetka študija, dobiš zaposlitev z bruto plačo 1800€/mesec, ampak ni povišic. Recimo, da bi ti hipotetični študij vzel še 3 leta. Recimo, da bi se z magisterijem zaposlil za 2000€/mesec bruto, a spet brez povišic. Pomeni, da se ti slabih 65k€, ki si jih "zamudil" v teh treh letih zaradi študija, povrne v slabih 30 letih. Ob predpostavki dela 40 let, se ti bi magisterij še vedno izplačal (pa zanemarimo razlike v pokojnini). Verjamem, da si lahko podoben izračun prilagodiš tvoji situaciji, upoštevaš vse zanemarjene prihodke, stroške in narediš izračun ob precej bolj realnih predpostavkah. Seveda, veliko je neznank, ki jih je težko oceniti. Praviloma pa višja izobrazba odpre precej več vrat, kot jih zapre. Ampak tako kot z vsako šolo, kaj na koncu odneseš od nje, je predvsem na tebi.

spam321 ::

Itak, da pojdi na magisterij.

Raptor F16 ::

Če se že odločaš pejt na FE in ne na FS ker te bodo samo fukal v glavo.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

APPluk ::

Jaz se tudi obadam z istim vprašanje (zdaj končujem FS UNI). Pa se vedno bolj nagibam temu, da grem delat. Ker koliko zdaj opažam so na "višjih" položajih predvsem ljudej, ki znajo razmišljat in velika večina ima "samo" VS narejen. Ker če imaš magisterij, te obravnavajo tako kot stari UNI, po drugi stani te pa dajo v isti koš kot novi UNI, saj ponavadi začneš pač kot "delavec" v pisarni, pa pol napreduješ do vodje,..., ni avtomatsko če imaš magisterij, da bi te dali višje. Tako, da koliko jaz vidim je na koncu isti šmorn, kar koli več od srednje maš, ker boš tak začel na nekem osnovnem delu v pisarni.
Pa če po pravici povem mi FS, ni dal veliko znanja, razen jebanja v glavo iz vseh strani, ker po eni strani dobiš osnove uporabnega znanja glede modeliranja, numeričnih simulacij, porgramiranja za CNC,...po drugi pa te jebejo z vsemi možnimi ročnimi preračuni konstrkujcij, ki včasih nimajo veze z realnostjo, da predmetov glede energetike ne omenjam, kake bedarije moreš tam znat.
Pa nimam slabega povprečja, niti nisem tam po sili, ker me to veseli, ampak pač to rabiš da ne pristaneš za tekočim trakom.

rozman ::

Jaz sem tudi podobno sprašujem.
Končal bom FERI Visokošolski računalniški faks in sem pred vpisom na magisterij. Kolebam med računalniško in informatiko.
Računalniška se mi ze zdaj gabi, ne vem če želim še 2 leti takšnega študija, kjer skos delaš neke vaje, nimas pa cisto nic od njih.

Zanima me pa, ali je magisterij iz informatike kaj "vreden" v primerjavi z magisterijem iz računalništva? Mi bo v Sloveniji ali tujini eden bolj koristil kot drugi, če sploh? Kateri se bolj splača?
Za info, delam ze skoraj 2 leti prek študenta v računalniški firmi, tako da si izkusnje poleg faksa nabiram

kow ::

Ne se slepiti, sola se ne samo zaradi izobrazbe in znanja, ampak predvsem zaradi socialnih razlogov. Tako se rangiramo v druzbi.
Sem srecal ljudi z magisteriji, ki so bili polpismeni, pa vec kot osnovne aritmetike niso znali.

Veliko je odvisno tudi od industrije. Ponavadi je 3 leta faksa vec kot dovolj, da solidno napredujes. Samo v kaksnih javnih sluzbah verjetno ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

zztop ::

@APPluk, če hočeš biti recimo projektant strojnih inštalacij, moraš imeti magisterij. Podobno za nekatera delovna mesta strojnikov v javnem sektorju.

@rozman, preberi si kaj je razlika med računalništvom in informatiko, če ne veš za katerega bi se odločil. Konstantne domače naloge in vaje so nekaj normalnega na vseh tehničnih faksih. Če tega nočeš, je še ena opcija magisterij iz matematike, kjer izbereš modul računalništvo. Tam stalnih oddaj domačih nalog ni, je pa veliko več teorije.

acookook ::

Še eden, ki ne ve če bi vstrajal (FRI Multimedija). Marsikaj sem že prebral tu na forumih. Poznam marsikoga z nižjo izobrazbo, ki mu kar kul gre, pa tudi sodelavci v pisarni so vsi razen ene diplomirani (ali še morajo diplomirati). Slaba stran tega so edino visoki stroški v Ljubljani in manjko družbe v študentu (od katere pa je večina že tudi out).
.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215578 (10520) mr_chai
»

FRI: RI VŠ in RI UN

Oddelek: Šola
304270 (3037) TheBlueOne
»

Žena pravi da VSŠ ni faks (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26961463 (52747) jype
»

Fakulteta za strojništvo ali elektrotehniko??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
16449771 (28282) Unknown_001
»

Magisterij: DA / NE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6515759 (11831) Invictus

Več podobnih tem