» »

Vaše izkušnje uveljavljanja "pravice do pozabe (in izbrisa)"

Vaše izkušnje uveljavljanja "pravice do pozabe (in izbrisa)"

Boobiz ::

Ker nekateri internet uporabljamo že več 10 let in smo v tem času svoje podatke pustili po različnih mestih za katere včasih niti vemo več ne, lahko to pomeni, da imamo precej širok digitalni footprint. Data mining je zadnjih desetih let zlata jama vseh tech gigantov in je prevalenten kot še nikoli doslej. Na drugi strani pa sta kot protiutež temu goltanju osveščenost o zasebnosti posameznikov (in nekaterih inštitucij) in začetki regulative kot je npr. GDPR, ki med drugim omogoča "pravico do pozabe" in "pravico do izbrisa". Pustimo, da je osveščenost še vseeno najbrž popolnoma prenizka, ker to ni namen te teme.

Namen teme je diskutiranje o vaših izkušnjah uveljavaljanja pravic GDPR na straneh in storitvah, ki v ta namen nimajo avtomatiziranih orodij. To pomeni, da je v ta namen potrebno zahteve pošiljati po emailu (ali nekje po fizični pošti, rofl) na neke, se zdi, obskurne email naslove, ki jih nihče ne čekira preveč redno. Večina sicer, se mi zdi, te zahteve spoštuje in te brišejo v doglednem času (1 mesec ish). Na drugi strani imaš pa potem razne falirance, ki ne jebejo 5 posto oz. ti celo odgovorijo, da ne vejo kaj želiš od njih, potem pa te v celoti ignorirajo.

Sam se do zdaj nisem poslužil višje inštance informacijskega pooblaščenca, ker na nek način dvomim, da imajo kakšeno pametno macolo za take prekrškarje. Ker pa se šitlista teh prekrškarjev počasi veča bi nekoč morda res posegel po tem. Kakšne so vaše izkušnje in kakšno je vaše mnenje o tem?

Modra bi bilo potrebno celo javno objavljanje teh šitlisterjev, kot se to počne z NWO novicami na ST. Zame imata trenutno največjo gnojno krono prodajko in emka/mladinska knjiga, ki ne jebeta sistema oz. teh stvari sploh ne vzemata resno.

V diskusijo vabim tudi tiste, ki imajo bolj intimno poznavanje GDPR oz. (inertne?) pisarne IP in lahko nam smrtnikom ponudijo kako dodatno informacijo.
I'm drunk, what's your excuse?
  • spremenilo: Boobiz ()

zmaugy ::

Google ne jebe 5%. Sem pa pri nekem manjšem mednarodnem ponudniku informacij uspel, da je odstranil kakšen osebni podatek brez težav.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Boobiz ::

A, že vidim, da moram popravit izhodiščno temo. Govora je predvsem o pravici do izbrisa (uporabniških računov z osebnimi podatki npr.). Bom sklepal da, pozaba in izbris v teh legal klobasah nista ista stvar, ali pač?.
I'm drunk, what's your excuse?

UganiKdo ::

Naceloma nista. Eno je izbris podatkov direktno pri ponudniku, drugo pa je pravica do pozabe kjer mora iskalnik, recino google odstranit povezave, sama vsebina pa ostane.

spam321 ::

Tudi na slo-tech ne je.bejo GDRP. Sem od njih že 100x zahteval, da moj profil v celoti izbrišejo pa me ne je.bejo 100 postu. No, bodo že dobili dopis odvetnika skupaj z odškodninskim zahtevkom pa še eno takšno fajn mastno kazen ;)

UganiKdo ::

spam321 je izjavil:

Tudi na slo-tech ne je.bejo GDRP. Sem od njih že 100x zahteval, da moj profil v celoti izbrišejo pa me ne je.bejo 100 postu. No, bodo že dobili dopis odvetnika skupaj z odškodninskim zahtevkom pa še eno takšno fajn mastno kazen ;)

Izbris postov, ki si jih objavil pod psevdonimom ne sodi pod GDPR, niti pod pravco do izbrisa ali pravico do pozabe.

Je pa res da skode ne bi bilo nobene ce zbrisejo eneumnosti, ki si jih pisal. Ampak tako vsaj sluzis kot oppzorilo kako neskoncno omejen je lahko clovek.

uvodV?? ::

Poiščeš in pošlješ "gdpr complaint letter template". Do zdaj je vedno zadostovalo.

UganiKdo je izjavil:

spam321 je izjavil:

Tudi na slo-tech ne je.bejo GDRP. Sem od njih že 100x zahteval, da moj profil v celoti izbrišejo pa me ne je.bejo 100 postu. No, bodo že dobili dopis odvetnika skupaj z odškodninskim zahtevkom pa še eno takšno fajn mastno kazen ;)

Izbris postov, ki si jih objavil pod psevdonimom ne sodi pod GDPR, niti pod pravco do izbrisa ali pravico do pozabe.

Je pa res da skode ne bi bilo nobene ce zbrisejo eneumnosti, ki si jih pisal. Ampak tako vsaj sluzis kot oppzorilo kako neskoncno omejen je lahko clovek.


Seveda to ni res (prvi del :)).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: uvodV?? ()

UganiKdo ::

Vir? GDPR se ukvarja z osebnimi podatki, ne z blodnjami posamenikov pod psevdonimi po forumih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

uvodV?? ::

UganiKdo je izjavil:

Vir? GDPR se ukvarja z osebnimi podatki, ne z blodnjami posamenikov pod psevdonimi po forumih.

Že registracijski email je osebni podatek, ki so ga dolžni izbrisat iz baze v kolikor to zahtevaš.

UganiKdo ::

Kaj ima brisanje emaila s tem, da naj bi moral zbrisat vse poste? A ti malo mesas stvari al ne beres kaj je clovek hotel?

Po GDPR so dolzbi brisat osebne podatke, kar pa objave na forumu praviloma niso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

VeganCyclist ::

Pred leti sm bil borbo z yahoojem, da mi zbrisejo Flickr. Gor so ble eksplicitne fotke raznega folka, dons porocenga, s familijam, na polozajih. Takrat so delal kot fotomodeli etc... Yahoo je takat zaklenil vse racune, ki niso mel dvojnega preverjanja. Trajal je mesce in na desetine mailov.

Izredno tezko sm tut twitter zbrisal. Profilna slika je bla neprimerna. Povezana direk z mojim imenom. Tut borba, maili,...

Poste ne vecini forumov se pa tko al tko ne da brisat. Zal.

DostMam ::

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...

kuglvinkl ::

DostMam je izjavil:

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...


Tehnicno se da, ce to mislis?
Your focus determines your reallity

UganiKdo ::

DostMam je izjavil:

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...

Ne govorimo o tehnicnem vidiku ampak o tem ali so skrbniki dolzbi zahtevo po izbrisu izpolnit. Zaenkrat se nismo slisal tehtnega argumenta za to.

VeganCyclist ::

DostMam je izjavil:

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...
Srhljivo je, da na tehnoloskem forumu preberes, da obstaja folk, k misl, da obstaja folk, ki meni, da se podatkov ne da brisat. Uglavnm, nisi lih dojel.

Samael ::

DostMam je izjavil:

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...

Meni se zdi bedno, da človek odpre neko temo ali pa ima objave, na katere se ljudje odzovejo, odpisujejo ... nato pa pričakuje in želi, da se vsi njegovi posti zbrišejo.
Ej, sorry, s tem ko si debatiral z nami, je to postala debata nas vseh, ne zgolj tvoja.
Se mi pa zdi prav, da se da zbrisati uporabniški račun in objave ostanejo generično brez "lastnika".
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

sbawe64 ::

kuglvinkl je izjavil:

DostMam je izjavil:

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...


Tehnicno se da, ce to mislis?

Rdeče obarvano sporočilo je ST 'definicija' izbrisanega sporočila.
Kar seveda ni nobeno brisanje iz DB foruma.
2020 is new 1984
Corona World order

49106 ::

Samael je izjavil:


DostMam je izjavil:

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...

Meni se zdi bedno, da človek odpre neko temo ali pa ima objave, na katere se ljudje odzovejo, odpisujejo ... nato pa pričakuje in želi, da se vsi njegovi posti zbrišejo.
Ej, sorry, s tem ko si debatiral z nami, je to postala debata nas vseh, ne zgolj tvoja.
Se mi pa zdi prav, da se da zbrisati uporabniški račun in objave ostanejo brez "lastnika".


Še FB omogoča, da izbrišeš račun, pa ni najbolj znan po zasebnosti. Zakaj na ST uporabnik nima pravice preklicati privolitev?

Rešitev seveda obstaja, tudi če želijo obrdžati prispevke oz vrednost, a vodstvo foruma ni temu naklonjeno. Ko uporabnik zahteva izbris, dobi naključno uporabniško ime za vsako temo, v kateri je sodeloval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

DePalmo ::

FB omogoča, ampak a jih tudi izbriše? Na forumih se seveda brez problema da izbrisati prispevke določenega uporabnika, ampak samo če je v interesu lastnikov. Kako je s tem iz pravnega vidika, ne vem.

Moje izkušnje so take. Če je firma v Sloveniji, potem kar ustrežejo in izbrišejo podatke. Oz. vsaj potrdijo da so jih, 100% pa seveda ne moreš biti prepričan. Seveda so lahko, tako kot naredi FB, samo označili da so podatki "izbrisani", so pa še vedno prisotni v sistemu.

Se pa vse več slovenskih spamerjev poslužujejo firm iz tujine za spamanje, ker naš IP ne seže v tujino in se jim gladko je*e za GDPR. Tem pa itak ne moreš nič ...

Samael ::

49106 je izjavil:

Samael je izjavil:


DostMam je izjavil:

Malo srhljivo je, ko na tehnološkem forumu prebereš mnenje, da se postov ne da brisati...

Meni se zdi bedno, da človek odpre neko temo ali pa ima objave, na katere se ljudje odzovejo, odpisujejo ... nato pa pričakuje in želi, da se vsi njegovi posti zbrišejo.
Ej, sorry, s tem ko si debatiral z nami, je to postala debata nas vseh, ne zgolj tvoja.
Se mi pa zdi prav, da se da zbrisati uporabniški račun in objave ostanejo brez "lastnika".


Še FB omogoča, da izbrišeš račun, pa ni najbolj znan po zasebnosti. Zakaj na ST uporabnik nima pravice preklicati privolitev?

Rešitev seveda obstaja, tudi če želijo obrdžati prispevke oz vrednost, a vodstvo foruma ni temu naklonjeno. Ko uporabnik zahteva izbris, dobi naključno uporabniško ime za vsako temo, v kateri je sodeloval.

Torej je račun izbrisan in ostanejo samo posti. To je ok.
Samael != Samuel

DostMam ::

Ko sem omenil shrhljivost sem mislil na dvoje:

- Srhljivo je, da upravljavec foruma pod okno v katerega pišem postavi opozorilo "izbris ni mogoč" navkljub zakonom in objektivnim razlogom, ki vsakomur to zagotavljajo. Upravljavec bi pošteno zapisal "s tem se ne želimo ubadati". Pa pozabimo slo-tech, ki mogoče res nima tehničnih možnosti za to. Tudi veliki upravljavci že v štartu uporabnikom vcepijo to idejo. Resnica je, da se poste da poiskati in izbrisati. Nekoliko težje je iskati poste, ki citirajo izbrisano, vendar ni nemogoče.

- Po moje je srhljivo tudi, da tehnično podkovan avditorij tako hitro pade na limanice in se sprijazni s to upravljavsko bližnjico.

Sedaj pa bližje k osnovem vprašanju OP-a:
Govorimo o pravici do pozabe (in izbrisa). Torej, obstaja potreba po tem. Nekdo želi izbrisati vsebine, ki jih je objavil v preteklosti. Zakaj bi to ne bilo omogočeno? Kot razumem, še najbolj (do sedaj naveden) tehten razlog proti izbrisu je "avtorska pravica ostalih udeležencev". Ima ta res večjo težo od razlogov za izbris? Po moje jih je OP navedel kar nekaj, zaradi katerih zmaga pravica do izbrisa.

Predlog Messaiaha in Samaela le delno rešuje problem, saj na ta način ne izbrišejo sledi, ko se osebo da identificirati skozi vsebino anonimiziranega posta. Anonimizirajte npr. Solatkove poste.

gruntfürmich ::

če mislite da boste z izbrisom podatkov izbrisali vse vaše pretekle bedarije se krepko motite, in da če boste z novim uporabniškim računom še naprej širili idiotije.

sprijaznite se, če ste bedaki, bo to internet večno pomnil. prej smo si takšne zadeve zapomnili in si jih pravili naprej po gostilni in babice na kavicah, zdaj pa imamo poleg tega še internet.

če ste idioti tega izbris na internetu ne bo spremenil!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

VeganCyclist ::

Problem je, ker so forumi bistveno bolj javni, kot se zdi na prvi pogled. Kle mava dabato,... bereta jo pa zravn še tvoj in moj šef ter najini mami ..pa najini vnuki čez 30let, ki se še rodil niso,....

gruntfürmich ::

sj pravim, kdor nima v glavi ima pa v...?

tudi sosedje so par generacij skregani ker sta se dedka sporekla...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

VeganCyclist ::

Internet pred 20-25 leti je bil drugačen. Takrat sploh noben ni razmišlal o kaki zasebnosti, ker internet je bil zasebnost. Glih na netu si objavu, če si hotu kej zasebnga povedat. Če si hotu javno, si se šel na plac dret. To je dost podobna fora, kot da bi dons en javno objavil vse pogovore, ki sem jih kot najstnik imel na mircu. Najmanj kar je, je imet možnost, da se to izbriše.

VeganCyclist ::

Mimogrede se poguglam: najdem:
-svoje oglase iz bolhe (kaj imam, s čim se ukvarjam, kje živim, moj telefon, naslov,.....) / račun na bolhi sm izbrisal pred leti
-vse aktivnosti s strave (kjer se da vidit, kje živim in kje vsak dan laufam, kje hodim v hribe, kero kolo mam, s kom se družim. / zadeva je pod psevdonimom, ampak najde zarad e-maila
-mojo diplomo (kje sm na faks hodu, kok sem star, hobiji,...) / nisem sam objavil
-Linkedin (kje delam, izobrazba) / nisem sam objavil
-flickr in 500px (fotke, iz katerih se da dobit praktično vse zgornje informacije,...) / objavil pod psevdonimom, najde zarad emaila,...

Moram pa rečt, da sem na netu praktično že od samih začetkov, torej cca 25let in da sem pred kakimi petimi leti porabil precej energije, da sm popucal svojo 20letno internetno zgodovino.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

GreenTea
- Kdo je te potem dal na Linkedin ?

- V diplomski ni starosti.


-svoje oglase iz bolhe

Google cache ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

bluefish ::

sbawe64 je izjavil:

- V diplomski ni starosti
V diplomski ne, je pa v COBISS-u.

gruntfürmich ::

ja, dandanes internet vse pomni, kar nekoč ni bilo tako. to je velika razlika.

se pa zgodovina sicer tudi hrani, v ustni obliki kot trači, miti, legende, pripovedke, in v pisni kot zgodovinske kronike, literatura... tudi tam ni pravice do pozabe, je pa res da so se v zapisih in spominu ohranili samo največji asi.

drugače pa v dobi interneta in mase podatkov; več je podatkov - manj si ljudje zapomnijo oz še vedno si zapomnimo samo najbolj 'popularne' teme.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Instagram hranil tudi izbrisane fotografije

Oddelek: Novice / Zasebnost
185293 (2881) AštiriL

Kako izbrisati uporabniški račun?

Oddelek: Slo-Tech
213057 (2096) joze67

Moderiranje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15925618 (21860) šajtrga
»

Google bo moral pravico do pozabe za Evropejce razširiti na cel svet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8332059 (29004) AndrejO
»

Kot kaže, pravice do pozabe ne bo, Google lahko mirno spi

Oddelek: Novice / Zasebnost
258037 (6286) digitalcek

Več podobnih tem