» »

Optokopler ali druga rešitev za vklop krmilnikov

Optokopler ali druga rešitev za vklop krmilnikov

driver_x ::

Gradim sistem, kjer bom imel enega Raspberryja in nekaj (4-5) krmilnikov ESP32. Napajanje imam zagotovljeno za vse naprave, RPi se napaja s 5V, ESP-ji pa zaradi večje stabilnosti z 8V. Sistem je zasnovan tako, da bo RPi prižgan 24/7, ostali krmilniki pa se bodo prižigali po potrebi, za kar bo skrbel RPi preko GPIO priključkov. Najprej sem pomislil, da bi za vklope krmilnikov uporabil releje, potem pa sem začel gledati še ti dve zadevi (ustrezne čipe imam ravno pri roki):
- Sharp PC817XxNSZ1B optokopler
- Toshiba ULN2803 Darlington array
Ti dve zadevi sta mi bolj všeč od relejev, saj lahko potem vse spravim na eno tiskanino, nisem pa prepričan, če sta to sploh primerni rešitvi, saj elektrotehnike nisem najbolj vešč. Če sem pravilno razumel specifikacije obeh čipov, bi moralo delovati. Je morda kdo izmed vas bolj vešč teh zadev?

TheBlueOne ::

Zakaj bi jih izklapljal? Ce imas premalo IO imas expanderje. Pac uporabis samo en ESP32. Dvomim, da ga bos napolnil s kodo.

Zgodovina sprememb…

Zimonem ::

Zakaj pa ne kot je TBO omenil stalno napajanje in wifi?

TheBlueOne ::

ESP32 ima menda tudi deep sleep, ce je treba kaj privarcevati. Morda pride prav.

driver_x ::

Zakaj bi jih izklapljal ni pomembno. Če vas to moti, si predstavljate, da prižigam in ugašam bremena z 8V in XXmA. Kakorkoli, najprej bom preizkusil z Darlingtonom.

Highlag ::

Računaj, da ima malina IO na 3,3V. ULN pa dela TTL ali CMOS - torej od 5V gor. Nisem našel koliko ima en ESP porabe, ULN preklaplja max 500mA To ni ravno veliko...
Never trust a computer you can't throw out a window

jamiroq ::

Glede na tale link imajo ESP32 med 39 in 129 mA porabe, odvisno od proizvajalca ploščice.

TheBlueOne ::

Pac zna ti trpeti stabilnost, ki jo omenjas kot pomembno.

Glede na to, da bos jih izklpaljal predvidevam, da nanje ne bos imel povezanih vaznih vhodov, ker ti bodo tako ali tako padli ko jih izklopis. Ce imas samo nek bus in izhode zna biti, da vse zmore ze sam Raspberry, ce kupis pravi expansion. Ce vse skupaj delas zaradi redundanc, potem vzames 2 Raspberryja.

Naceloma je pravilna resitev rele, ki pa ima tako ali tako optokopler, da je galvansko locen. Ce mislis delat svoje cipovje bi verjetno moral vse skupaj dobro preracunati.

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

Highlag je izjavil:

Računaj, da ima malina IO na 3,3V. ULN pa dela TTL ali CMOS - torej od 5V gor. Nisem našel koliko ima en ESP porabe, ULN preklaplja max 500mA To ni ravno veliko...

ULN2803A deluje (črka A na koncu) tudi s 3V3 na vhodih.

googleg1 ::

Darlington transistor array se uporablja za krmiljenje enosmernih motorjev ali pa koracnih motorjev, kjer je treba obracati pozitivno in negativno napajanje. V svoji shemi ga lahko brez slabe vesti zamenjas za mosfet

driver_x ::

Highlag je izjavil:

Nisem našel koliko ima en ESP porabe, ULN preklaplja max 500mA To ni ravno veliko...


Po specifikacijah naj bi deloval do 50V in 500mA na izhod. Ampak v datasheetu navajajo, da je možna vzporedna vezava dveh ali več izhodov, kar omogoča temu primerne večje tokove.

driver_x ::

googleg1 je izjavil:

Darlington transistor array se uporablja za krmiljenje enosmernih motorjev ali pa koracnih motorjev, kjer je treba obracati pozitivno in negativno napajanje. V svoji shemi ga lahko brez slabe vesti zamenjas za mosfet


Če sem prav razumel specifikacije, se breme priključi med vir napetosti in Darlingtona. Torej Darlington deluje kot stikalo med GND in porabnikom. Na kakšen način, oz. s kakšno vezavo lahko dosežeš obračanje? Tak način bi mi prišel prav pri enem drugem projektu.
Za MOSFETe sem nekje bral, da naj ne bi bili primerni za tak primer uporabe. Se ne spomnim točno, kaj naj bi bil vzrok, mogoče razlika v napetosti (3V vhod, 8V izhod), ne vem točno. Poleg tega imam nekaj Darlingtonov ravno pri roki ...

TheBlueOne je izjavil:

Naceloma je pravilna resitev rele, ki pa ima tako ali tako optokopler, da je galvansko locen. Ce mislis delat svoje cipovje bi verjetno moral vse skupaj dobro preracunati.


Na rele sem najprej pomislil, jih imam tudi nekaj na zalogi. Vendar mi že glede velikosti precej bolj ustreza en čip na tiskanini, kakor cel dodatni relejni modul.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

TheBlueOne ::

Zakaj potrebujes toliko ESP32? Tu lahko verjetno prihranis na velikosti, posebej, ce vse zna RP.

Kvatebrigic ::

Komot lahko uporabiš mosfete. Natančneje PMOS. Na source pine poveži napajanje, torej tvojih 8V, iz sourca proti gate-u daj cca 10k pull up upor, ki bo zagotovil default zaprt tranzistor. Gate poveži na GPIO od Rpi, napajanje boš vklopil, ko boš ta pin potegnil na low. Drain pin pa veži na napajanje od ESP32. Ker ESP ni blazno požrešna stvar, lahko uporabiš PMOS v SOT23 ohišju- npr. FDN360P.

driver_x ::

TheBlueOne je izjavil:

Zakaj potrebujes toliko ESP32? Tu lahko verjetno prihranis na velikosti, posebej, ce vse zna RP.


Meritve je potrebno izvajati tako daleč stran od RPija, da ni mogoče uporabiti I2C, SPI ali W1 protokolov, s katerimi delujejo senzorji. Poleg tega ne delujejo vsi sistemi hkrati, tretji razlog je pa v tem, da sem imel v preteklosti nekaj težav s krmilniki, ki se po resetu zaradi watchdoga niso več povezali v omrežje. V tem primeru bi jim lahko samo za 10 sekund prekinil napajanje.

Kvatebrigic je izjavil:

Komot lahko uporabiš mosfete. Natančneje PMOS. Na source pine poveži napajanje, torej tvojih 8V, iz sourca proti gate-u daj cca 10k pull up upor, ki bo zagotovil default zaprt tranzistor. Gate poveži na GPIO od Rpi, napajanje boš vklopil, ko boš ta pin potegnil na low. Drain pin pa veži na napajanje od ESP32. Ker ESP ni blazno požrešna stvar, lahko uporabiš PMOS v SOT23 ohišju- npr. FDN360P.


Hvala, sem si zabeležil. Glede ohišja pa zaradi omejitev orodij uporabljam THT pakiranje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

TheBlueOne ::

Naceloma imas ojacevalce za BUS. Tako resitev bi uporabili v industriji. Kako potem posljes podatek? Preko ESP32WIFI? Imas pa se vedno kabel za napajanje iz RB do vseh ESP32?

driver_x ::

Komunikacija je preko WiFi, napajalnik je centralni, kabli so potegnjeni do vseh mest.
Vse to deluje in ni predmet debate, niti tega ne mislim spreminjati. Zanima me samo regulacija napajanja. Čez vikend bom sestavil prototip z Darlingtonom, ker že imam nekaj čipov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi izdal mikrokrmilnik za štiri dolarje

Oddelek: Novice / Procesorji
246967 (3490) driver_x
»

3-barvna LED dioda na RaspberryPi

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
201402 (891) Ahim
»

TTGO (ESP32 z zaslonom in SD kartico)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
81160 (1038) mmario82
»

Programiranje GPIO na RaspberryPi 3

Oddelek: Programiranje
384164 (3008) slodreamer
»

LED RPi (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6813454 (9478) salcadoo

Več podobnih tem