» »

dvoslojna ali troslojna okna?

dvoslojna ali troslojna okna?

«
1
2

sass628 ::

Zdravo,

sem pred menjavo oken na hiši in me sicer zanima če mi lahko nekdo razloži oziroma iz izkušenj pove kakšna je razlika med dvoslojnimi ali troslojnimi okni? Koliko se dejansko pozna razlika v toploti in hrupu? Sicer hrup ni problem saj živim v zelo mirni okolici bolj me zanima glede toplote.

Hvala za pomoč.

Telbanc ::

sass628 je izjavil:

Zdravo,

sem pred menjavo oken na hiši in me sicer zanima če mi lahko nekdo razloži oziroma iz izkušenj pove kakšna je razlika med dvoslojnimi ali troslojnimi okni? Koliko se dejansko pozna razlika v toploti in hrupu? Sicer hrup ni problem saj živim v zelo mirni okolici bolj me zanima glede toplote.

Hvala za pomoč.


Dvoslojna okna so že za časom.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

feryz ::

Na hrup vpliva točno nič.
Na toploto pa toliko, da zamortiziraš razliko v nekih 30 do 40 letih.
Še najbolj vpliva na svetlobno prehodnost. Te je kar občutno manj.

Ampak ja, dvoslojna so passe na bajtah.

Telbanc ::

feryz je izjavil:

Na hrup vpliva točno nič.
Na toploto pa toliko, da zamortiziraš razliko v nekih 30 do 40 letih.
Še najbolj vpliva na svetlobno prehodnost. Te je kar občutno manj.

Ampak ja, dvoslojna so passe na bajtah.



Troslojna se ne rosijo pozimi.....

Šinfajo jih tisti, ki majo dvoslojna...

Jaz mam troslojna, ko kupuješ troslojna se spogajaš za čimbolše šipe, kre na koncu bo rezultat še boljši.

Svetlobe je par procentov manj, se ne opazi.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Lonsarg ::

Jap troslojnost je pogoj za nerosenje. Pa tudi brez tega je bedarija dvoslojna leta 2021 dajati, ker boš pri celi hiši prišparal 1% denarja oziroma celo 0% dolgoročno. zaradi ogrevanja.

sass628 ::

Troslojna so nekoliko dražja vendar niso spet toliko da si jih nemorem privoščit. Zanimajo me prednosti troslojnih oken oz. ali odtehtajo to cenovno razliko? Zanimajo me vaše izkušnje in mnenja.

Ravno to je težava eni pravijo da je razlika velika drugi pa da je minimalna oz je skoraj ni. Zato pa sprašujem, jbg sm bol zelen na tem področju.

tudi moj avto je že passe ampak še vedno dobro služi:))

Kebo ::

Plus troslojna (in lesena) so pogoj za pridobitev subvencije ekosklada. Drugače je pa prihranek minimalen, mogoče 20€ na leto, odvisno od št. oken in površine. To da Ekosklad promovira lesena okna je v bistvu skregano z logiko, saj je prevodnost okvirja (lesa) precej večja od PVC okvirja. Prevodnost troslojnih lesenih oken, ki smo jih mi vgradili je od 0,85 W/m2k do 1,05 W/m2k. Medtem ko imajo poceni PVC dvoslojna okna prevodnost od 0.9 W/m2k do 1.4 W/m2k. Odvisno torej od modela, ampak lahko, da so 3 slojna lesena slabša od 2 slojnih PVC. Pa tisti, ki se vam okna rosijo imate probleme z vlago, ne z okni. Trenutno bivam v stanovanju z 2 slojnimi okni iz leta 2003 pa se rosi samo okno v kopalnici ob tuširanju.

Kebo ::

Je pa tudi pomembna vgradnja, če je hiša neizolirana in jo imate namen izolirati pomaknite okna čimbolj ven. Če jih boste vgradili nekje na sredino zidu si boste po nepotrebnem delali toplotni most. Če bo fasada ostala taka kot je je mogoče smiselno okno malenkost zmanjšati in dodati 2cm XPS na špaleto.

floyd1 ::

Kolega, arhitekt, mi je razložil, da pri večjih steklenih površinah z veliko sonca preračunajo, ali je boljše 2 ali 3 slojno "okno" na tisti strani objekta. Menda so lahko včasih ti toplotni dobitki pri odločitvi za 2 slojna večji od izgub.

Se pa zdaj, pri 3 slojnih res precej manj sliši v bajto. Morda pa le zato, ker so nova...

Highlag ::

Troslojna okna po mojih izkušnjah precej zmanjšajo hrup. Kar se izolativnosti tiče pa imajo proizvajalci specifikacje in ne poznam nobenega, pri katerem bi pisalo, da imajo troslojna večje izgube.

So pa takšna okna precej težja in prepuščajo nekaj manj svetlobe.
Never trust a computer you can't throw out a window

feryz ::

Mate gugl, pa guglajte. Baje ste inteligenca. Popolnoma vse se da preračunati.
Če sem napisal, da na zvok ne vpliva, potem ne vpliva.
Lahko greste pa na Pilkingtonovo ali Saint gobanovo stran, naredita namreč vse steklo v Evropi, pa si tam snemite kalkulator in preračunavajte.

Solarni dobitki na račun bolj toplotno prehodnega stekla, so odvisni od lokacije objekta. Ena bajta, ki je pol leta v megli, bo težko kaj od sonca dobila. Sicer pa tudi za te zadeve obstajajo namenska stekla, da se troslojno izenači z dvoslojnim kar se tega tiče.

Okna so komot na notranji strani zidu, pa nič ne izgubiš na izolativnosti. Vse je stvar vgradnje izolacije. Za izvajalca je najlažje, če so na zunanji. Za investitorja pa najdražje, če jih naknadno ven pomikaš.

Za rosenje so točni izračuni točke rosišča. Rosi se lahko vsaka stvar. Še največji faktor pri rosenju pri oknih je medstekelni distančnik. V glavnem so že vsi termo, samo še največje kretene nategnejo z alu ali rs distančnikom.

V glavnem nabijanja je polno, že tukaj. Če bi rad vedel razliko, imaš programe za računanje toplotnih izgub objektov in se igraš.

Zakaj eko sklad promovira lesena okna, je menda vsem jasno. Niso produkt nafte in imajo zelo veliko možnost, da so "slovenskega" potekla. Saj imajo že v naslovu organizacije zapisano "eko".

qwertyy ::

Mene pa pri troslojnih moti, ker ponoči ne slišim dežja. Eden izmed boljših feelingov je zvok dežja, ko se odpravljaš spat in tega več ni:'(

Aja pa zdaj pozimi, ko se v kopalnici zjutraj stuširam je potem, ko pridem iz šihta cela zunanja stena dobesedno mokra od vlage. Če pustim okno samo za milimeter priprto pa te vlage ni in se kopalnica lepo posuši. V bistvu očitno tesnijo že predobro.

Če ima kdo kakšen nasvet glede tega se priporočam. Sicer po tuširanju pustim okno odprto za cca 15min, vendar se v tem času kopalnica ne posuši. Poleti ni problem, ker pač pustim okno odprto cel dopoldan, zdaj pozimi pa pač puščam za milimeter na kip, kar je očitno dovolj, da gre vlaga ven.

Highlag ::

Kaj pa si ti neka avtoriteta da trdiš, da nihče nima prav razen tebe...

3 leta nazaj sem zamenjal stekla in od takrat ne slišim več če kdo na dvorišče zapelje. Itak je razlika.
Never trust a computer you can't throw out a window

Furbo ::

Itak da se splača, in za zvok in za izolacijo. Kupil bi 4 slojna, če bi jih imeli. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

floyd1 ::

Kar se izolativnosti tiče pa imajo proizvajalci specifikacje in ne poznam nobenega, pri katerem bi pisalo, da imajo troslojna večje izgube.

Tega ni nihče rekel. Pisal sem o tem, da se v določenih primerih zaradi večjih sončnih pribitkov raje vzame dvoslojno okno. Ostalo pa je razložil Feryz.

Aston_11 ::

Dvoslojna sploh še prodajajo? Ker bi rabil samo šipo. Drugače pa ja, ko je sonce, so prostori topli, pri sosedu s troslojnimi pa sonce nima efekta. On našega psa ne sliši, mi pa ga, tako da so razlike tudi v hrupu.

c3p0 ::

Obvezno troslojna, že zaradi precej manj rosenja.

IL_DIAVOLO ::

Troslojna obvezno, ampak vgradnja je se bolj pomembna.

Kebo je izjavil:

Je pa tudi pomembna vgradnja, če je hiša neizolirana in jo imate namen izolirati pomaknite okna čimbolj ven. Če jih boste vgradili nekje na sredino zidu si boste po nepotrebnem delali toplotni most. Če bo fasada ostala taka kot je je mogoče smiselno okno malenkost zmanjšati in dodati 2cm XPS na špaleto.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Invictus ::

Troslojna, ker je razlika v ceni cirka 20 EUR.

Poleg tega dvoslojna niso več primerna za eko sklad...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

c3p0 je izjavil:

Obvezno troslojna, že zaradi precej manj rosenja.

Rosenje pri dvoslojnih ni nek faktor. Rosijo se samo pri zelo nizkih temperaturah. Letos rosenja še nisem opazil, pa tudi če je bilo, saj izhlapi nazaj v prostor....

floyd1 ::

Troslojna obvezno, ampak vgradnja je se bolj pomembna.

Poleg tega dvoslojna niso več primerna za eko sklad...

Če ciljaš na eko sklad, potem je obvezna tudi RAL vgradnja. In če se majstri držijo tistih navodil (vsaj pri nas so naredili res natančno), potem bi morala biti taka vgradnja OK.

IL_DIAVOLO ::

Stran vrzen dnar, ce pa je starejša hisa, pa ne samo stran drzen dnar, ampak tudi problemi z vlago.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

facepalm ::

Saj ne pricakujete, da obstaja nek univerzalen odgovor, katera okna so boljsa, ali?
Odvisno je od zelja in potreb.
Ce je zelja po izolaciji hrupa so boljsa troslojna.
Glede toplotne izolacije pa je smiselno malo premisliti, ker je vec faktorjev.
Jaz, v trenutno nepremicnino ne bi dajal troslojnih oken (mogoce le v spalnico). Cez balkonska vrata (alu 2slojna), segreje sonce celo kuhinjo. Zelo prijetno pozimi.
Poleti pa se itak zapre polkna cez dan, ker nabija sonce tudi po 7h/dan.

floyd1 ::

Stran vrzen dnar, ce pa je starejša hisa, pa ne samo stran drzen dnar, ampak tudi problemi z vlago.

Za eko sklad itak mora bit. In takrat (tudi to) "časti" država.
V vsakem primeru pa je po mojem ideja "zračenja hiše skozi purpen" ob oknih zelo slaba, zrači se drugače. Konstantno vlaga tam notri - to ne naredi nič dobrega. Sploh pa, če imaš res problem z vlago, ti ga nova okna pokažejo ne glede na način vgradnje.
Pri 80 let stari hiši in RAL vgrajenih troslojnih lesenih oknih imamo trenutno notri 33% vlage. Se pa strinjam, da imamo problem, ampak obraten. Bo treba vlažilce kupit.

sass628 ::

Hvala vsem za trud in razlage.

Ne ne pričakujem univeralen odgovor katera so boljša, samo mnenja (pač več glav več ve) majstri danes pa bolj svetujejo v smislu da prodajo čim bolj.

če povzamem : Hiša je na Gorenjskem v bližini Kranja,je letnik 80 in ima še stara lesena okna katera je treba zamenjati. Fasada je še stara in nima izolacije s časom cca 5-7 let se bo tudi ta menjala(zradi financ ne gre prej). Okolica je mirna in lega hiše ni zraven prometnih cest).
razmišljam v alu ali pvc okvirjih, lesenih nebi rad imel. Zamenjal pa bi 24 oken zneskovno se pozna razlika ampak spet ni toliko da men odvrne, vendar za to razliko v ceni lahko še kaj zamenjam oz naredim v hiši.

Zanima me predvsem zaradi toplote in vlage(rošenje). Ali je res tak prihranek na ogrevanju da se to splača ali ne. Imam pa vedno možnost da mi pri dvoslojnih naknadno dodajo še 1 steklo in jih spremenim v troslojna (nevem kako to naredijo ampak se da).

Utk ::

Ko se stare hiše obnavlja se dostikrat pozabi na zračnike. Če zadihtaš okna morajo bit še tolk večji, ne pa da se jih zapre z gipsom.

Imam pa vedno možnost da mi pri dvoslojnih naknadno dodajo še 1 steklo in jih spremenim v troslojna (nevem kako to naredijo ampak se da).

Verjetno na isti prostor spravijo 3 tanjša stekla namesto dveh. To ni to, bi reku. Če že so 3, naj bojo res trojna, z dvojnim razmakom, normalno debelino stekla itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

Pri vgradnji novih oken je obvezno montirat tudi rekuperator. Če ne gre drugače, lokalne enote.

Silici ::

Lahko tud kombiniraš, majnša okna 2 slojna, pritlična okna ni nujno da se vsa odpirajo, pri kombinaciji balkonska vrata + okno ni nujno da se okno odpira..

profii ::

Silici je izjavil:

Lahko tud kombiniraš, majnša okna 2 slojna, pritlična okna ni nujno da se vsa odpirajo, pri kombinaciji balkonska vrata + okno ni nujno da se okno odpira..


Problem nastane, če imaš rolete, ker jih ne moreš očistit od zunaj. Drugače pa dober nasvet. Lahko se prišpara drugje kot samo na steklu.

floyd1 ::

Fiksna okna pocenijo zadevo, je pa lahko čiščenje bolj komplicirano. Za balkon, kjer je ponavadi dostopno iz obeh strani pa je res super.

Na fiksnih nimamo rolet. Severna stran. Tri manjša fiksna smo vzeli zato, da je čim več stekla (pri manjših oknih se kar pozna razlika)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

IL_DIAVOLO ::

sass628 je izjavil:

Hvala vsem za trud in razlage.

Ne ne pričakujem univeralen odgovor katera so boljša, samo mnenja (pač več glav več ve) majstri danes pa bolj svetujejo v smislu da prodajo čim bolj.

če povzamem : Hiša je na Gorenjskem v bližini Kranja,je letnik 80 in ima še stara lesena okna katera je treba zamenjati. Fasada je še stara in nima izolacije s časom cca 5-7 let se bo tudi ta menjala(zradi financ ne gre prej). Okolica je mirna in lega hiše ni zraven prometnih cest).
razmišljam v alu ali pvc okvirjih, lesenih nebi rad imel. Zamenjal pa bi 24 oken zneskovno se pozna razlika ampak spet ni toliko da men odvrne, vendar za to razliko v ceni lahko še kaj zamenjam oz naredim v hiši.

Zanima me predvsem zaradi toplote in vlage(rošenje). Ali je res tak prihranek na ogrevanju da se to splača ali ne. Imam pa vedno možnost da mi pri dvoslojnih naknadno dodajo še 1 steklo in jih spremenim v troslojna (nevem kako to naredijo ampak se da).


Ze samo se pogledas strukturo. Skozi eno sipo gre skozi mraz, like a hot knife through butter. In ce gre skozi prvo, bo večji del šlo tudi skozi drugo. Skozi tretjo pa precej manj. Po mojem občutku je razlika precejšnja. In ce okno postavis na zunanji rob, oblozis z xps-jem, morda ne bos rabil niti fasade delat, ker bos tako zadovoljen. Bos raje izoliral klet in podstresje, v kolikor se nisi.

Fasada je drag in večkrat precenjen sport pri starejši hisi, da se razume.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

floyd1 ::

Saj o tem smo že večkrat - fasada je v prvi vrsti pomembna za udobje bivanja. Če pa bo preživela 2-3 kurilne naprave pa se bo tudi izplačala.

Lonsarg ::

@sass628, vloži v nek sklad in počakaj da bo hkrati denar za fasado in okna (ali pa kredit ker so praktično zastonj in že zdaj oboje naredit). Slabe mrzle stene v kombinaciji z novimi okni ki tesnijo, so recept za katastrofo! Dvoslojne tesnijo pred vlago bolj ali manj isto kot troslojne, tak da katastrofa bo v obeh primerih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Recept za katastrofo so slabi nasveti. Če ti okna preveč dihtajo in nimaš zračnikov, jih pač odpreš dvakrat na dan za 5 minut. Troslojna se manj rosijo ne zarad tega, ker bi bolje ali slabše dihtala, ampak ker njihova površina ni tako hladna.

Lonsarg ::

Če imaš vlažne zidove je že 60 minut dovolj za kondenz in plesen, torej zračit bi moral na 60 minut, ne pa dvakrat na dan če nimaš fasade. Za ceno rekurperacije (ki bi sicer najverjetneje tudi rešila zadevo) pa itak že pol fasade zgradiš. Skratka fasada pred okni folk.

Utk ::

S fasado in novimi okni ne bo problem vlage nič drugačen. Še zmeraj treba nekak zračit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Res je treba še vedno zračit, ampak dobra izolacija (= fasada) pomeni da ni toplotnih mostov, če pa toplotnih mostov ni pa ni plesni, tudi če vlaga naraste na 70% in je že obično zračenje dovolj tudi v vlažnih soseskah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Aston_11 ::

Utk je izjavil:

S fasado in novimi okni ne bo problem vlage nič drugačen.

Zidi ne bodo dežja pili in se bodo začeli končno sušiti.

Utk ::

Lonsarg je izjavil:

Res je treba še vedno zračit, ampak dobra izolacija (= fasada) pomeni da ni toplotnih mostov, če pa toplotnih mostov ni pa ni plesni, tudi če vlaga naraste na 70% in je že obično zračenje dovolj tudi v vlažnih soseskah.

Če bi imel problem s tem, ga bi imel že zdaj. Ne izmišljujte si problemov, ki jih ni.

Aston_11 je izjavil:

Utk je izjavil:

S fasado in novimi okni ne bo problem vlage nič drugačen.

Zidi ne bodo dežja pili in se bodo začeli končno sušiti.

Še en ki si je izmislil, da OPu voda po stenah teče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

IL_DIAVOLO ::

Nimamo vsi oskubljenih ptičjih hisic brez napusca.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Lonsarg ::

Kako izmišljevanje neki, če pa imaš poplavo postov na forumih ko je folk menjal okna in ohranil stare mrzle vlažne zidove in ima sedaj plesen. Ker seveda niso hkrati poskrbeli še za toplotno izolacijo. Nima seveda ravno vsak, ampak s tem se ni za igrat in tvegat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

IL_DIAVOLO ::

Plesen je kombinacija nezadostnega ogrevanja in zračenja.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Utk ::

Niso poskrbeli za zračenje. Ker v čem je razlika med starimi in novimi okni? Naenkrat so stene 10 stopinj hladnejše?

IL_DIAVOLO je izjavil:

Plesen je kombinacija nezadostnega ogrevanja in zračenja.

Tako je. Če je vse ostalo enako, se z novimi okni spremeni samo zračenje. Nič drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Ne, ampak stara okna so zaradi netesnosti ekvivalent aktivnega prezračevanje prižganega na max. Ko jih menjaš za nekaj novega se vlažnost dvigne minimalno 10%. Ročno zračenje vlažnosti praktično NE znižuje ker je preredko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Lonsarg je izjavil:

Ne, ampak stara okna so zaradi netesnosti ekvivalent rekurperacije prižgane na max. Ko jih menjaš za nekaj novega se vlažnost dvigne minimalno 10%.

In tega ne reši fasada, ampak zračenje. Po fasadi se ti bo pa plesen delala po oknih, če ne bo zračenja. In v starih hiši bo zmeraj tudi kak toplotni most.

Lonsarg ::

Ja aktivno zračenje je alternativa (prava rešitev je še vedno rešiti celostno izolacijo). Ampak pozor zgolj aktivno zračenje, ne zavajat da boš z ročnim zračenjem karkoli dosegel!

floyd1 ::

Govorimo o hiši letnik 80. Verjetno že ima vsaj osnovno HI in vlaga sploh ne bo problem.

Aston_11 ::

Utk je izjavil:

Še en ki si je izmislil, da OPu voda po stenah teče.
Če dež pada z vetrom, je to to.

IL_DIAVOLO ::

Lonsarg je izjavil:

Ja aktivno zračenje je alternativa (prava rešitev je še vedno rešiti celostno izolacijo). Ampak pozor zgolj aktivno zračenje, ne zavajat da boš z ročnim zračenjem karkoli dosegel!


Ja, če staro hišo zabiješ z RAL in fasado, potem verjetno res.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

floyd1 ::

Aston_11 je izjavil:

Utk je izjavil:

Še en ki si je izmislil, da OPu voda po stenah teče.
Če dež pada z vetrom, je to to.

Res je. Imamo vedno več neurij, "čisto ravno" bolj redko dežuje. Starši imajo meter napušča pa so v večini primerov že čisto zgornja okna precej zmočena. Še 20 let nazaj so napušči kar precej pomagali, danes pa...

IL_DIAVOLO je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Ja aktivno zračenje je alternativa (prava rešitev je še vedno rešiti celostno izolacijo). Ampak pozor zgolj aktivno zračenje, ne zavajat da boš z ročnim zračenjem karkoli dosegel!


Ja, če staro hišo zabiješ z RAL in fasado, potem verjetno res.

Plačaš 3-slojna okna in potem hočeš, da ti "piha" ob njih? Sicer pa, tega problema z montažo ne boš rešil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup novih oken (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
354105652 (9025) BCSman
»

Okna (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9421385 (4325) Invictus
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241941 (11408) edi123
»

Kakšna okna?

Oddelek: Loža
143925 (3598) jabe
»

Pasivne hiše [kateri parametri izpolnjeni da so]

Oddelek: Znanost in tehnologija
373511 (2520) _sem_

Več podobnih tem