» »

Windows 7 noče umreti

Windows 7 noče umreti

Slo-Tech - Čeprav se je podaljšana razširjena podpora za Windows 7 uradno končala januarja letos, torej so odtlej vsi računalniki izpostavljeni vsem novo odkritim ranljivostim, operacijskemu sistemu ne pešajo moči. Rezultati tržnega deleža za oktober razkrivajo, da je Windows 7 še vedno drugi najpriljubljenejši operacijski sistem. Na prvem mestu sicer svoj primat krepi Windows 10.

V zadnjem mesecu se je delež Windows 10 na namiznih računalnikih povišal z 61,3 odstotka na 64,0 odstotoka, kažejo podatki NetMarketShare. Windows 7 vztraja pri 22,7 odstotka, kar je le slabi dve odstotni točki man kot pred letom dni. Na tretjem mestu je Mac OS X 10.15 s 3,8 odstotka, sledi pa Windows 8.1 s 3,2 odstotka. Razčlemba zgolj po arhitekturah pokaže, da ima Windows 88-odstotni delež, Mac 9-odstotnega, Linuxa pa 2-odstotnega. Vse ostalo je v rangu zaokrožitvene napake.

Mobilni uporabniki večinoma prisegajo na Android, ki ima tričetrtinski delež, preostanek pa odpade na Applov iOS. Še najbolj zanimiva je situacija pri tablicah, kjer je v zadnjem mesecu iPad (41,4 %) prehitel Android (33,8 %), medtem ko je iOS četrti (24,7 %).

Ob tem pripomnimo, da je Windows 7 še vedno možno brezplačno nadgraditi na Windows 10, čeprav tega uradno ne reklamirajo. Linux je tako ali tako zastonj, medtem Mac OS X uporabljajo lastniki Applovih računalnikov.

68 komentarjev

«
1
2

WhiteAngel ::

Windows 7 noče umreti


XP in DOS tudi ne. Kaj je point takega naslova?

dunker ::

...medtem Mac OS X uporabljajo lastniki Applovih računalnikov.


Manjši popravek iz čiste pedantnosti: Mac OS X je bil aktualen do septembra 2016, ko se je uradno preimenoval v macOS. Letos pa se bo izgubil tudi zadnji spomin na tisti X (oziroma številko 10) iz imena, ker bo trenutni verziji "macOS 10.15 Catalina" v naslednjih nekaj tednih sledila nova verzija "macOS 11.0 Big Sur".

Nagi Bator ::

Lih vceraj na en stroj sveze instaliral sedemko osebi, ki je izgubljala zivce zadnje leto z desetko.

feryz ::

Najbolj priljubljen tukaj ne bo pravi izraz. Windows 10 je najbolj posiljen OS, zato tudi največji tržni delež. Če bi obdržali prejšnji sistem trženja, bi bil nekje okrog win 8.

HotBurek ::

Kiro posiljevanje je spet to?

MS posiljuje svoje uporanike, ST pa z prikritim oglaševanjem širi propagando.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

RedDrake ::

HotBurek je izjavil:

Kiro posiljevanje je spet to?

MS posiljuje svoje uporanike, ST pa z prikritim oglaševanjem širi propagando.

Tisto, kjer na HW, ki je novejši od cca 2016-2017 ne moreš namestiti Win7.
OS torej počasi, a zelo zagotovo, izumira.
W10 je še vedno pile of garbage, samo mnogo manjši kot 8(.1), pa recimo da manj smrdi z "upgrade-i".

klinker ::

Ehh, 8.1 je svetove boljsi od 10ke, le UI je bolj u pizdi. 10ka je cela en bug, UI pa priznam ni tako slab, razen nekaterih kretenizmov.
Vseeno, tako dobrega Windowsa, kot je 7ka ne bo vec. Super stabilen, UI cisto ok, vse na svojem mestu itd. Eden boljsi OS-ov nasploh za splosno rajo.
Bo treba pocasi na open source it, MSov spyware v virtualko in izolirat od neta, ce je res potreben za kako zadevo.

WhiteAngel ::

HotBurek je izjavil:

Kiro posiljevanje je spet to?

MS posiljuje svoje uporanike, ST pa z prikritim oglaĹĄevanjem ĹĄiri propagando.
Tisto, kjer na HW, ki je novejĹĄi od cca 2016-2017 ne moreĹĄ namestiti Win7.


Heh, me spominja na obdobje pred Ubuntujem. NovejĹĄi hardver ne dela. Ja, to ni kriv Linux, to so krivi proizvajalci hardvera, ker ne dajo driverja ali specifikacij, da sami napiĹĄemo driver ... Zanimivo, kako se stvari obraÄŤajo.

Zgodovina sprememb…

nergac ::

Niso problem samo driverji. Tudi bios update-i pri "trgovskih" mašinah.
Ampak te znajo biti dokaj poceni in vzdržljive in so lahko zelo uporabne tudi za dva investicijska ciklusa.

Apofis ::

Ma katerkoli malo starejši računalnik (5+ let), k sm dal gor 7ko(prej so štulili 10ko)je kar naenkrat čudežno začel delat normalno, predvsem pa hitreje...tko, da uni k še zmer klobasate, da je 10ka hitrejša oz. vsaj tolk hitra kt sedemka zip...

MrStein ::

Še najbolj zanimiva je situacija pri tablicah, kjer je v zadnjem mesecu iPad (41,4 %) prehitel Android (33,8 %), medtem ko je iOS četrti (24,7 %).

To je malo nerazumljivo.

Meni kaže za Tablets:
Android 48.55 %
iOS 30.78 %
iPadOS 20.66 %

PS: Kake tablice imajo iOS? Stari iPad-i?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

facepalm ::

Apofis je izjavil:

Ma katerkoli malo starejši računalnik (5+ let), k sm dal gor 7ko(prej so štulili 10ko)je kar naenkrat čudežno začel delat normalno, predvsem pa hitreje...tko, da uni k še zmer klobasate, da je 10ka hitrejša oz. vsaj tolk hitra kt sedemka zip...

Sploh sistemi brez ssdja delujejo na 7/8.1 dosti bolj odzivno.
Ze win10 update, takoj po namestitvi na stari masini, nenormalno upocasni delovanje. Ga moras kar pustit pri miru dobro urco.

bajar ::

Čeprav se je podaljšana razširjena podpora za Windows 7 uradno končala januarja letos, torej so odtlej vsi računalniki izpostavljeni vsem novo odkritim ranljivostim...


To ne drži povsem. ESU posodobitve za Windows 7 bojo na voljo še do leta 2023.

mirancar ::

naslov je res zavajujoč, windows 10 je že prevzel vse skp. zdaj so samo še ostali stari računalniki kjer windows 10 ne dela dobro (to so nekatere core2 starine). ne dela dobro pomeni random bsod-i, al pa sploh ne dela inštalacija iz nevem kerga razloga. pa updates se neda več trivialno izklopit, za te stare kompe je to lahko samomor.

tukaj se ne gre za situacijo kot je bilo z win xp in win 7 v cajtih win 8. takrat smo kupil nov računalnik in dal čez starejši OS. to se več ne dela

LeQuack ::

Microsoft sicer z vsako verzijo podvoji količino telemetrije baje.
Quack !

techfreak :) ::

bajar je izjavil:

To ne drži povsem. ESU posodobitve za Windows 7 bojo na voljo še do leta 2023.
Ne drzi povsem, ampak ESU je namenjen izkljucno vecjim podjetjem, ki so pripravljena placati precej denarja za dostop do teh popravkov.

Netrunner ::

Nagi Bator je izjavil:

Lih vceraj na en stroj sveze instaliral sedemko osebi, ki je izgubljala zivce zadnje leto z desetko.

In kakšen je razlog, da je izgubljal živce?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Magic1 ::

Netrunner je izjavil:

Nagi Bator je izjavil:

Lih vceraj na en stroj sveze instaliral sedemko osebi, ki je izgubljala zivce zadnje leto z desetko.

In kakšen je razlog, da je izgubljal živce?

Verjetno je bil revez blazno navajen na 7 in ga je blazno iritirala 10.
Meni se je na moji 6 let stari kišti (FX6300) sedemka redno sesuvala. Odkar imam 10 gor, se mi parkrat na leto ubesi.
Magic

Invictus ::

Na sedmici je najbrž ostalo cel kup industrijskih računalnikov, kjer upgrade stane preveč. Recertifikacija celotne naprave, itn...

Ali pa podjetje ne zna napisati softewara za desteko, ker izkoriščajo kake nedokumentirane ukaze.

Drugi razlog so pa butasti ITjevci, ki še vedno mislijo, da desetka sux, čeprav je to zdaj v Windows svetu defacto standard... In to boljši...

Razloga za neupgrade, sploh če imaš s M$ urejeno pogodbo glede licenc, praktično ni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RedDrake ::

Invictus je izjavil:

Na sedmici je najbrž ostalo cel kup industrijskih računalnikov, kjer upgrade stane preveč. Recertifikacija celotne naprave, itn...

Ja, par desetink promilov, tko kot starih XP-jev, DOS mašin ter raznih čudežev iz 80-ih. Industrijski računalniki, velik delež, what will they think of next ...

Invictus je izjavil:


Ali pa podjetje ne zna napisati softewara za desteko, ker izkoriščajo kake nedokumentirane ukaze.

Isto kot zgoraj. Ziher se uporablja par % osebnih računalnikov na svetu, ki ima SW z nedokumentiranimi ukazi ... *rollseyes*

Invictus je izjavil:


Drugi razlog so pa butasti ITjevci, ki še vedno mislijo, da desetka sux, čeprav je to zdaj v Windows svetu defacto standard... In to boljši...

Razloga za neupgrade, sploh če imaš s M$ urejeno pogodbo glede licenc, praktično ni...

Mhm. In v čem točno je to boljši standard?
A da mašine, ki jo uporabnik 99,99% časa uporablja na remote po nekem random upgrade-u ni več možno zbuditi iz sleep-a preko WOL, ker pač W10 reasons.
A da user pride zjutraj na delo in mora čakati 15 minut, da se izvede major upgrade?
Aja ne, ti imaš v mislih tiste nanosekunde, ki jih pisarniški uporabniki pri Wordu, Excelu, Acrobatu, ... privarčujejo ker je W10 na nekem specifičnem HW-ju boljši.
No, jaz imam pa v mislih gnile driverje za starejši HW (random artefakti s starejšo intel HD grafiko) na W10, avtomatsko nameščanje nedelujočega gonilnika za fizično priklopljen starejši tiskalnikov na LPT, ki se po vsakem resetu namestijo in nastavijo na default, in še kaj.
Lej, sej W10 so vejetno super duper, če si hkrati z njimi kupil tudi skoraj celotno novo IT opremo. Ampak zakaj bi jo?
Zakaj bi vrgel 400+ EUR za nov HW ter še 150 EUR za W10pro, če imaš povsem delujoč 6-7 let star sistem za pisarniškega uporabnika, ki je svoje delo zmogel tudi na Intel PII iz leta '97? Zakaj?

nergac ::

Ker je treba trošit.
Stare mašine pa odpisati.
Pa vedno je treba narediti update.
Da te kdo ne ukrade.

borisk ::

RedDrake je izjavil:

avtomatsko nameščanje nedelujočega gonilnika za fizično priklopljen starejši tiskalnikov na LPT, ki se po vsakem resetu namestijo in nastavijo na default, in še kaj.


mislim da zadnjih 15 let ne dobiš več tiskalnika z LPT portom, prav tako računalnika.

Klemen86 ::

Imam eno mašino Core2Quad Q6600@3.2 Ghz, gor priklopljena en HP tiskalnik (20+ let star) preko LPT in eno Lexmark čudo od tiskalnika/skenerja (15 let staro) in delujeta oba na Win10. Po moje je bolj v vas problem, da 6-let HW ne deluje pravilno na Win10...

nergac ::

Imaš dokaj novo konfiguracijo.
Dejansko nekaj v "srednjih" letih.
Dvojedrnik ni stara mašina, hp softverska podpora je super tudi za stare tiskalnike, Lexmark pa uporabljaš samo za skener. Ne mi reč, da polniš kartuše, če imaš hp tiskalnik ...

mtosev ::

Mel sem dobre izkušnje z Windows 7 ultimate katerega sem vzel s prejšnjim kompom izpred 10 let. Na i7 930, 6gb rama, intel x25-m g2 je os letel. Od 2016 pa sem na Windows 10.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

feryz ::

Že milijontič, človek bi mislil, da so tukaj zbrani malo bolj pametni ljudje.
Imam 5 računalnikov na katerih je program s hardverskimi ključi. Vse je kupljeno, plačano in deluje. Na Win7.
Na Win10 program ne deluje, rabim NOVO verzijo, ne posodobljeno. Stara se še vedno posodablja (btw, tudi sedmica se), verjetno bodo posodobitve kapljale skladno s posodobitvami za sedmico. Ko bo umrlo, bo oboje.
Prehod na ta nova jajca me košta tistega jurja za desetko, 15 jurjev je program ter jurja in pol do 2, za vsak ključ za vsakega uporabnika. To je neomejena verzija, ki bi jo lahko izpustil in nadomestil z odštevalno verzijo (ali prištevalno po fakturi) za uporabnika oz. plačeval kosovno po dokumentih. Vendar te v tem primeru tepe dejstvo, da bolj ko si priden, dražje te košta.
Jaz sem, seveda, sitna riba. Večje firme imajo ogromne zneske iz tega naslova.

Leta nazaj sem crnčil v nekem večjem podjetju. Stroj je stal, čez prst, okrog pol milijona evrov, računalniška podpora je bila v dosovem programu, seveda s hardverskim ključem. Zaradi avtomatizacije proizvodnje so hoteli stvar posodobiti. Proizvajalec je hotel, za nov komp z Win98 in programom, reci, piši, 100 tisoč nemških mark. Seveda ni bilo nič od tega.
Če bi firma še danes obstajala, bi brez dvoma še danes uporabljala taisti 486, DOS in tisti zanikrni program.

borisk ::

redkokateri program, ki dela na 7ki ne dela na desetki (če probaš emulacijo ali kompatibilnostni način pa sploh). kak te naj človek resno jemle ko "kupuješ" novo zafiro, tu pa cenkaš za 15k€ za nov softvare na firmi, kjer ti tako gre v strošek in ga amortiziraš v dveh letih, pa še boljš in hitreje se običajno dela.

podobno sem imel sam z solidworksom, ker na modulu ki g ami največ uporabljamo ni bilo nekaj velikih novih funkcionalnosti, smo ostali na stari verziji precej let (na verziji 2013). Uradno ne dela na Win10. lani smo prešli na novo verzijo, in dela na isti delovni postaji hitreje kot 2013. ne šparat kjer ni potrebno....

facepalm ::

Kaj pa je pri win10 toliko boljsega kot npr pri win8.1, da bo nek povprecen uporabnik starejsega pcja opazil? Razen slabsega performancea zaradi hddja..

Daliborg ::

@ferzy lej tako je to glede firm in je čisto prav. Saj le s pomočjo teh strojev/orodij služiš svoj kruh. Če si pa ti sebi nov avto kupil na firmo v amortizacijske namene, pa ni krivda MS da ti s 10+ let starim orodjem ne moreš več dobro delati.

lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

opeter ::

borisk je izjavil:

RedDrake je izjavil:

avtomatsko nameščanje nedelujočega gonilnika za fizično priklopljen starejši tiskalnikov na LPT, ki se po vsakem resetu namestijo in nastavijo na default, in še kaj.


mislim da zadnjih 15 let ne dobiš več tiskalnika z LPT portom, prav tako računalnika.


Iglične/matrične se še vedno dobi z LPT-jem, glej:
https://www.epson.si/products/printers/...

LPT port še vedno obstaja na cel kup, predvsem kitajskih in nekaterih drugih industrijskih matičnih ploščah. Če ne drugo, kot notranji priključek na matičnih.

Primeri:
https://iot.asus.com/products/industria...
https://ipc.msi.com/index
https://www.aaeon.com/en/c/industrial-m...

Imaš pa tudi mini-PC-je s klasičnimi porti:
https://www.alibaba.com/showroom/indust...

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

poweroff ::

No, imamo še en lep primer... eSodstvo. Dostop do posnetkov kazenskih obravnav. Posnetke se da predvajati s FTR Playeryem. Pa ne navadnim - posebna verzija, prilagojena točno za slovensko eSodstvo.

Dela v Windows 7. Mislim da v 32-bit. Na Win10 mi je ni uspelo usposobit. Sem klical na ministrstvo za pravosodje, kjer so povedali, da se problema zavedajo. Da je menda nekje en odvetnik uspel zadevo spraviti v pogon na Win 10. Oni niso uspeli.

Da pa bodo sistem nadgradili.

To je bilo ene 3 leta nazaj. Do danes se ni spremenilo nič. Razen, da je ona oseba, ki je imela ta projekt čez zamenjala službo.

Pač, namestiš virtualko z Win 7 in potem v njej poganjaš FTR Player.

Wonders of Windows world... :))
sudo poweroff

mtosev ::

Ja Windows je kriv, ker ne posodobijo sw.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Markoff ::

RedDrake je izjavil:

Tisto, kjer na HW, ki je novejši od cca 2016-2017 ne moreš namestiti Win7.

Imam srečo. Pišem z Ryzen 5 mašine iz 2017, Win7. Edino pri namestitvi mi je OS zajamral, da OS ne podpira vseh funkcionalnosti proca.

Boli me uvo.

PS: Win10 na domačem laptopu. I fucking hate it. Vsa ta štiri leta.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

mtosev ::

Prej ali slej boš ostal brez uporabnega web browserja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

techfreak :) ::

Precej zanimivo, da Apple podpira samo zadnji dve verziji macOS-a, pa se ljudje niti priblizno ne pritozujejo toliko, kot se za Windows 7. Ne pozabimo, da je Windows 7 izsel leta 2009, predzadnja verzija macOS (10.14) pa dve leti nazaj, v 2018.

Apple je tudi precej znan po tem da pogosto kvari kompatibilnost macOS za programsko opremo in gonilnike, med tem ko je kaj taksnega na Windowsu bolj redko.

feryz je izjavil:

Že milijontič, človek bi mislil, da so tukaj zbrani malo bolj pametni ljudje.
Imam 5 računalnikov na katerih je program s hardverskimi ključi. Vse je kupljeno, plačano in deluje. Na Win7.
Samo tukaj je problem v proizvajalcu programske opreme, ce nocejo zastonj ali za razumno cifro popraviti program, da podpira novejsi OS.

Skrajno neodgovorna je pa uporaba operacijskega sistema, za katerega se ne izdajajo vec varnostni popravki.

opeter ::

techfreak :) je izjavil:

Precej zanimivo, da Apple podpira samo zadnji dve verziji macOS-a, pa se ljudje niti priblizno ne pritozujejo toliko, kot se za Windows 7. Ne pozabimo, da je Windows 7 izsel leta 2009, predzadnja verzija macOS (10.14) pa dve leti nazaj, v 2018.

Apple je tudi precej znan po tem da pogosto kvari kompatibilnost macOS za programsko opremo in gonilnike, med tem ko je kaj taksnega na Windowsu bolj redko.


Apple podpira posamezne naprave nekje od 5 do 7 let. V tem času lahko te posodobiš vsaj s petimi verzijami operacijskega sistema. Kar pomeni, da lahko uporabljaš vedno najnovejše v danem trenutku, seveda pa ima to svojo ceno. Recimo ravno to, da (nekatere) stare programe več ne moreš uporabljati. Takšna "težavica" se je pojavila tudi lani (2019), ravno pri prehodu na popolnoma 64-bitno Catalino, v kateri so opustili marsikatero sestavino (recimo programske knjižice), ki je vsebovala kakšno 32-bitno kodo. Posledično tudi programi, ki so v osnovi 64-bitni, vendar pa vsebujejo kakšen delček 32-bitne kode enostavno več ne delujejo na trenutno še aktualnem macOS sistemu (Catalin 10.15.x). Na Big Sur pa bodo še manj.

Kmalu se bo podobno zgodilo s programi, napisanimi za Intel Mac (x86-64) računalnike, ko bodo prešli na ARM (Apple Sillicon). Vsaj pri prejšnjem prehodu so prvo generacijo Rosette umaknili po dveh verzijah takrat še MacOS X sistema (od Tigra v.10.4.x do snežnega Leoparda v.10.6.x).

Čeprav se zdaj nekaj šušlja, da tudi pri Appleu razmišljajo, da bi ponovno prešli na dvoletni cikel menjave sistema, kar pa res ne bi bilo slabo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

mtosev ::

Najboljšo kompatibilnost pri OSih ima trenutno Windows. Mislim, da msju bi to težko oporekali.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Markoff ::

mtosev je izjavil:

Prej ali slej boš ostal brez uporabnega web browserja.

Ne uporabljam Chroma (Edga ni, IE ne diram), tako da me boli uvo 2. Firefox FTW.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

opeter ::

Baje štafeto kompatibilnosti počasi prevzema Linux v kombinaciji s PlayOnLinux, WINE in Proton.

Microsoft se vse bolj aktivno posveča področju CloudPC-ja:
https://www.techradar.com/news/microsof...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

Firefox bo tudi čez čas opustil podporo za Win7. Tako kot je za Visto in starejše.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

Saj bo tudi Firefox ukinil podporo. Lahko si pogledaš sam, če trenutni ff podpira xp/Visto.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Markoff ::

https://support.mozilla.org/en-US/quest...

Novejše novice ni, ampak konec 2019 takega plana Mozilla ni imela.

Sicer pa jo bo zagotovo enkrat ukinil. (Tako kot bomo mi vsi enkrat umrli.) Takrat upam, da se bo našla normalna in uporabna distribucija Linuxa in bodo vse Steam/GOG igre normalno delale na njemu. Takrat rečem zbogom Winsom na domačem compu. Razen, če neha svinjati po mojih podatkih in po UI. Kar verjetno nikoli ne bo.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

LeQuack ::

Microsoft hoče to kar imata Apple in Google z Androidom. Zaprti sistem, kjer lahko uporabljaš samo Microsoft produkte in storitve, če pa že moraš kaj tretjega pa nujno samo preko Windows store, seveda vse provizije gredo Microsoftu. To je njihov cilj.
Quack !

HotBurek ::

In tu se je smiselno vprašati, kaj je TVOJ cilj:
- bit njihov suženj in uporabljat nek pofl izdelek
- ali imet dober sistem in realno izbiro, kaj, kdaj in kako boš imel stvari postavljene?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

LeQuack ::

Tu mislim da največ k premokomerni popularnosti še vedno prispevajo razvijalci iger, ki uporabljajo DirectX oz. engine, ki temeljijo na njem. In pa posledično se temu prilagajajo tudi proizvajalci grafičnih kartic, proizvajalci laptopov/sistemov, kjer je gor že naložen Windows. Recimo da ima že 90% prenosnikov naloženih Windows, kar se mi zdi izredno posiljevanje, včasih se je dalo dobiti cenejše modele brez OS-a.
Quack !

MrStein ::

Cilj večine je: en klik, kvečjemu dva, narediti kar si hotel na PC-ju, nadaljevati z življenjem

Tako kot če greš na letalo. Noben potnik ne filozofira, kateri motor, gorivo in mazivo je boljše. To počne samo... nekaj "navdušencev" na forumih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

mtosev ::

Jaz celo poznam ljudi kateri so šli iz kabelskega interneta na hot internet in so me že par krat klicali, ker internet ne dela. Na wi-fi omrežje pa se seveda niso niti povezali. Prej so imeli lan kabel, zdaj pač hot modem in wi-fi adapter in pol internet ne dela. Problem pa je, ker je zte modem bil izklopljen. Vklopim modem, kliknem poveži in dela. Tudi pozabijo napolniti denar na hot in dobijo sporočilo, da je na hot računu premalo sredstev. Še kakšno bi se gladko spomnil.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

MrStein ::

Hja, šli so iz "nič klikov pa vseeno dela" na "vsake toliko časa je potrebno nekaj klikat, sicer ne dela".
(so pa prišparali)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

joze67 ::

opeter je izjavil:

borisk je izjavil:

mislim da zadnjih 15 let ne dobiš več tiskalnika z LPT portom, prav tako računalnika.
Iglične/matrične se še vedno dobi z LPT-jem, glej:
https://www.epson.si/products/printers/...

Ta hip je na Geizhals.at 21 laserskih tiskalnikov z vrati LPT. Nekateri (7) se hvalijo z emulacijo Epson FX, npr Brother HL-L5000D se hvali z
Parallel interface for DOS printing.

Jeszcze LPT nie zginęł...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 noče umreti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6812865 (9710) Riff
»

Zmagovalci leta 2013: Windows in Internet Explorer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14865206 (57820) weezl
»

Sedmica končno prehitela XP (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7911415 (8670) ank
»

Applova predstavitev - povzetki prodajnih statistik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7922250 (19518) pleomax
»

Windows 7 prehitel Visto

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
267218 (6066) BoLhCa

Več podobnih tem