» »

Kako pravilno urediti domače omrežje

Kako pravilno urediti domače omrežje

kuhii ::

Pozdravljeni,

potreboval bi kakšen nasvet ali dva, kako urediti omrežje doma. Hiša je kompletno obnovljena.
Takole je.. Hiša ima 3 nadstropja, torej pritličje, 1 nadstropje in mansarda.

Vsaka soba, ima LAN priklop. vse vodi do omarice v prvem nadstropju (malo večja elektro omarica uporabljena za internet) in nato gre vse v pritličje, kjer je tudi router Telekomov.

Čez leto ali dve, bom šel v nakup NAS storage, in kamer (to se pravi bo tudi snemalnik vključen).
Za wifi bi kupil wifi mesh (ali je od TP-linka na mimovrste soliden wifi mesh ? https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik... )

Rad bi en soliden router za priklop takoj za telekomovim + switch. Lahko svetujete katerega ?

Bi vi isto naredili, ali kako drugače ?
Drugače pa imam GPON optiko 350.


LP

starfotr ::

Napaka je, da ni več kablov do posamezne sobe. Za npr. pisarne sem jaz računal 4 ethernete na eno osebo/računalnik.

Nikar wifi mesh, raje sodobne dostopne točke, npr Ubiquiti ali kaj takega povezane s kablom.

Čim več kablov in čim več točk, 1 AP na nadstropje je kar minimum.

Omaro se uporabi rack. Tako velik, da ti ostane še 30-50 % prostora, ko vse napolniš.

DeeJay ::

1. rack omarica
2. patch panel - kamor zvežeš vse kable iz sob
3. switch (po možnosti POE, če boš mel kamere in wifi antene) - mali patch kabli iz patchpanela na switch, ter link iz routerja

Ena slikca za predstavo:

DeeJay ::

Zgornja slikca ni moj rack, moj je dost bl neurejen :)

Če hočeš met mir in kvaliteto, pol kupiš mrežno in wifi opremo od Ubiquiti (unifi).
Sam imam UDM Pro (router + snemalnik za kamere), 24 portni POE Switch, 2x AP Nano HD, 1x AP Pro in 1x AP Lite.
Imam pa tudi dve njihovi kameri (G3 micro in G3 Pro)
Niso najcenejši, sam zadeva špila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

kuhii ::

starfotr je izjavil:

Napaka je, da ni več kablov do posamezne sobe. Za npr. pisarne sem jaz računal 4 ethernete na eno osebo/računalnik.

Nikar wifi mesh, raje sodobne dostopne točke, npr Ubiquiti ali kaj takega povezane s kablom.

Čim več kablov in čim več točk, 1 AP na nadstropje je kar minimum.

Omaro se uporabi rack. Tako velik, da ti ostane še 30-50 % prostora, ko vse napolniš.



Je je več kablov, kjer je računalnik imam 4 kable, kjer je TV 3 kable (spalnica, dnevna, kuhinja), otroške sobe po 2 UTP-ja itd... je dosti je

DeeJay je izjavil:

Zgornja slikca ni moj rack, moj je dost bl neurejen :)

Če hočeš met mir in kvaliteto, pol kupiš mrežno in wifi opremo od Ubiquiti (unifi).
Sam imam UDM Pro (router + snemalnik za kamere), 24 portni POE Switch, 2x AP Nano HD, 1x AP Pro in 1x AP Lite.
Imam pa tudi dve njihovi kameri (G3 micro in G3 Pro)
Niso najcenejši, sam zadeva špila.


Neki podobnega bi imel tudi jaz ja..

Sem pogledal ubiquiti, samo dejansko nebo šlo zdele vse kupit, si lahko predstavljaš kam je šel ves denar hehe.

Čez kakšne 2 leti pa. Tako da zdele iščem bolj kot ne kako rešitev za ene 2 leti, da bo use funkcioniralo do takrat, potem pa nadgradim sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kuhii ()

Matevz96 ::

starfotr je izjavil:

Napaka je, da ni več kablov do posamezne sobe. Za npr. pisarne sem jaz računal 4 ethernete na eno osebo/računalnik.

Nikar wifi mesh, raje sodobne dostopne točke, npr Ubiquiti ali kaj takega povezane s kablom.

Čim več kablov in čim več točk, 1 AP na nadstropje je kar minimum.

Omaro se uporabi rack. Tako velik, da ti ostane še 30-50 % prostora, ko vse napolniš.


Lahko poveš zakaj ne wi-fi mesh? Sam sem razmišljal da bi ga postavil doma ker sedaj imamo celo zmedo z wifijem, več ločenih omrežij (vsako nadstropje svoje) ko prideš v drugo nadstropje je telefon še vedno povezan na prvotno omrežje ki pa sedaj komaj lovi.
#hooldthedoor

Invictus ::

Sam sem dal v delovno sobo 5 priključkov, v dnevno 4, drugače pa po 2. Tudi v spalnico...

En za net, drugi za TV...

Če je zraven še wifi, ne vidim potrebe po več...

Je pa vse speljano n eno mesto, kjer bo rack.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Likalnik ::

Matevz96 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Napaka je, da ni več kablov do posamezne sobe. Za npr. pisarne sem jaz računal 4 ethernete na eno osebo/računalnik.

Nikar wifi mesh, raje sodobne dostopne točke, npr Ubiquiti ali kaj takega povezane s kablom.

Čim več kablov in čim več točk, 1 AP na nadstropje je kar minimum.

Omaro se uporabi rack. Tako velik, da ti ostane še 30-50 % prostora, ko vse napolniš.


Lahko poveš zakaj ne wi-fi mesh? Sam sem razmišljal da bi ga postavil doma ker sedaj imamo celo zmedo z wifijem, več ločenih omrežij (vsako nadstropje svoje) ko prideš v drugo nadstropje je telefon še vedno povezan na prvotno omrežje ki pa sedaj komaj lovi.


Jaz imam Google wifi mesh....že par let brez težav.....enega imam povezanega na kabel v dnevni sobi....enega prav tako povezanega na kabel na drugi strani hiše....in tretjega...preko wi-fija na podstrešni....vsi trije delajo brez težav oziroma prekinitev.

OK.d ::

starfotr je izjavil:

Napaka je, da ni več kablov do posamezne sobe. Za npr. pisarne sem jaz računal 4 ethernete na eno osebo/računalnik.

Nikar wifi mesh, raje sodobne dostopne točke, npr Ubiquiti ali kaj takega povezane s kablom.

Čim več kablov in čim več točk, 1 AP na nadstropje je kar minimum.

Omaro se uporabi rack. Tako velik, da ti ostane še 30-50 % prostora, ko vse napolniš.

To tudi mene zanima, zakaj se mesh odsvetuje?
LPOK.d

brbr21 ::

Zakaj ne mesh? Ker je navadno sranje in stane veliko denarja, da ga usposobiš v slovenskih hišah grajenih za 7. generacij in so polne železja. Osebna izkušnja! Mesh mogoče pride prav v ameriških kartonastih bajtah.

Na koncu je bila rešitev mikrotik router in 4x CAP ac. Lahko prideš precej poceni skozi in vzameš 2,4G APje.
Evo primera:
- router Mikrotik HEX €46 oz. če rabiš optiko priklopit HEX S €52
- AP Mikrotik cAP €38 oz. cAP ac z 5GHz za €52 po kosu (pridejo z POE adapterji/napajalniki)
- patchpanel cca €30
- kablovje in konektorji

Za začetek imaš dovolj. Kasneje dokupiš switch in ostalo kar bo še potrebno.

Administracija Mikrotika pa tudi ni nek bavbav, kot ga nekateri predstavljajo.
Sedaj pa naredi cenovno primerjavo z RES delujočim meshom. No go. Spodobni consumer routerji so bolano precenjeni, sploh če na njih vidiš nalepko Gaming. :/

starfotr ::

Mesh v primeru, da niso zadeve povezane s kabli je fail.

Do vsake AP kabel, to je potem prava stvar. Če se pa povezujejo med seboj po wifiju, pa no go.

Zato odsvetovan mesh. Če je narejeno, kot je treba je seveda priporočljiv. Vendar, ker vidim, da OP ne misli dat veliko denarja... Poceni rešitve so navadno kilave in nikakve.

Matevz96 ::

brbr21 je izjavil:

Zakaj ne mesh? Ker je navadno sranje in stane veliko denarja, da ga usposobiš v slovenskih hišah grajenih za 7. generacij in so polne železja. Osebna izkušnja! Mesh mogoče pride prav v ameriških kartonastih bajtah.

Na koncu je bila rešitev mikrotik router in 4x CAP ac. Lahko prideš precej poceni skozi in vzameš 2,4G APje.
Evo primera:
- router Mikrotik HEX €46 oz. če rabiš optiko priklopit HEX S €52
- AP Mikrotik cAP €38 oz. cAP ac z 5GHz za €52 po kosu (pridejo z POE adapterji/napajalniki)
- patchpanel cca €30
- kablovje in konektorji

Za začetek imaš dovolj. Kasneje dokupiš switch in ostalo kar bo še potrebno.

Administracija Mikrotika pa tudi ni nek bavbav, kot ga nekateri predstavljajo.
Sedaj pa naredi cenovno primerjavo z RES delujočim meshom. No go. Spodobni consumer routerji so bolano precenjeni, sploh če na njih vidiš nalepko Gaming. :/


V primeru da naredim takšen sistem bo telefon samodejno preklopil na drugo dostopno točko tudi v primeru da ima prva recimo še polovičen signal?
#hooldthedoor

techfreak :) ::

Osebno imam 3x UniFi AC Lite (~80 EUR na AP) in mi brez problemov preklaplja med napravami. Je pa to precej bolj odvisno od same naprave, kot pa od APjev, ce prav vem.

Naceloma pa moras moc APjev navadno zmanjsati, ker je vecji problem da naprava poslje signal APju, kot pa da ga dobi.

Uporabniski vmesnik UniFi kontrolerja je precej lazji za uporabo kot pa Mikrotikov, ceprav vem, da je slednji dosti bolj prilagodljiv in omogoca precej vec naprednih funkcij.

ToniT ::

Sam tudi uporabljam Unifi in brez problema preklaplja med AP. Vse dostopne točke se same nastavijo na svoj kanal in ni težav. V službi imam 15 AP in vse deluje brez problema.

TOP ::

brbr21 je izjavil:

Zakaj ne mesh? Ker je navadno sranje in stane veliko denarja, da ga usposobiš v slovenskih hišah grajenih za 7. generacij in so polne železja. Osebna izkušnja! Mesh mogoče pride prav v ameriških kartonastih bajtah.

Na koncu je bila rešitev mikrotik router in 4x CAP ac. Lahko prideš precej poceni skozi in vzameš 2,4G APje.
Evo primera:
- router Mikrotik HEX €46 oz. če rabiš optiko priklopit HEX S €52
- AP Mikrotik cAP €38 oz. cAP ac z 5GHz za €52 po kosu (pridejo z POE adapterji/napajalniki)
- patchpanel cca €30
- kablovje in konektorji

Za začetek imaš dovolj. Kasneje dokupiš switch in ostalo kar bo še potrebno.

Administracija Mikrotika pa tudi ni nek bavbav, kot ga nekateri predstavljajo.
Sedaj pa naredi cenovno primerjavo z RES delujočim meshom. No go. Spodobni consumer routerji so bolano precenjeni, sploh če na njih vidiš nalepko Gaming. :/

To je sestava za profiča ne amaterja.Ker Mikrotik je precej zapleten za navadnega smrtnika za nastavit in on išče nekaj poceni,kot vidim.

ToniT je izjavil:

Sam tudi uporabljam Unifi in brez problema preklaplja med AP. Vse dostopne točke se same nastavijo na svoj kanal in ni težav. V službi imam 15 AP in vse deluje brez problema.

Ej zanima me,če imaš isto ime SSID za 2,4 in 5gb ali ločeno omrežje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

ToniT ::

Imam ločeno omrežje!

Likalnik ::

Jaz imam isto ime...za vse...in nimam nič ločeno

techfreak :) ::

Jaz imam tudi isto ime za oboje, in zaenkrat se nisem imel tezav. Se pa lahko zgodi, da v tem primeru preklopi na 2,4 GHz zaradi boljsega signala, ampak v praksi se nisem opazil.

Zgodovina sprememb…

ToniT ::

Jaz imam zraven še 5G, da se ljudje ustrašijo :D

Zimonem ::

Ni problem, če preklopi na 2,4ghz. Določene naprave se ne znajo povezat, če je ssid enak za oba frekvenčna spektra. Tam pride prav,da narediš svoj ssid za problematične naprave. Ponavadi gre za kake kot ali printerje. Telefoni, tablice, prenosniki niso problem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

tiborrr ::

Wifi mesh je čisto kul, v kolikor ima ethernet backhaul. V vsako nadstropje po enega, pa je. V tem primeru je dual band wifi mesh dovolj.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

mzakelj ::

Sam bi na tvojem mestu vzem en soliden mikrotik ali ubiquiti router in en switche. Najboljš boš naredu če vzameš vse od ubiquiti, ker ima res dober panel za vse naprave urejat. Če si pa malo bolj mazohist in bi rad kdaj tudi malo po svoje naredil pa vzemi Mikrotik. Sicer ni tak bavbav, samo vmesnik je bolj špartanski in ni ravno namenjen domačim uporabnikom. Se pa da narediti s njim skoraj vse... Sam sem imel podobno zadevo, samo ne z hišo, ampak 4x tv in 4x internet ( 2x kabel za net in tv , in 2x 5.8 link za net in tv ). Mikrotik 4011 mi ureja vse. Sedaj sem šel še komplet na optiko po stanovanju ( do sobe kjer imam komp, nato zaključek na mikrotik switch ) ena optika v klet za server in kamere... Aja sem na T-2 in imam direkt s BRO na Mikrotika zvezano. Modem počiva v škatli... Zato svetujem predvsem Mikrotik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mzakelj ()

SasoP ::

Zakaj pa po 4 LAN kable do računalnika?

Itak je že danes vse wifi, v prihodnje bo pa še bolj.
OK - razumem.. LAN kabel do mašine, na kateri igraš igrice, da imaš nižji ping. Pa seveda do TV-ja.
Zakaj pa še potem kakršenkoli kabel? Če v eni sobi rabiš 4 porte, daš tja pač en switch.

Jaz imam v hiši 2xAsus AI-Mesh router. Med seboj sta povezana s kabli in zadeva deluje odlično. Za wifi je pomembno, da je router pameten, da ti prekine povezavo do računalnika / telefona, ko je signal od naslednjega routerja (ali pa AP če želite) boljša. V primeru navadnih wifi access pointov pa ti telefon noče preklopit na drugega, dokler ima vsaj če pikico signala od prejšnjega - in takrat zadeva ne deluje OK.
V zgornjem stanovanju (hiša je dva nadstropja, vsak po dobrih 200m2) imam še nekaj luknje sicer v wifi signalu. Če bi dodal še tretji router bi bilo vse pokrito.

poweroff ::

Za router Ubiquity. Ali pa Mikrotik - samo s tem je malce težje delat.
sudo poweroff

starfotr ::

Sicer sem govoril za pisarne, vendar 4 porti za doma so tudi fajn.

Ce ne drugega, da imas prostor v ceveh, na panelu, v racku.

In ravno zato, da ni vse na wirelessu in ravno zato, da se ne zajebavas s switchi za 10 eur v vsakem prostoru, ko cez pol leta nekaj rabiš.

In naslov teme je proper omrezje, ne pa salabajzesko omrezje v novogradnji/prenovljeni zgradbi.

chort ::

Za router Mikrotik, za AP pa raje ne, z MT wifijem imam že na treh lokacijah probleme, ko se naprave samoiniciativno odklapljajo in priklapljajo. Poizkusil svašta, zgleda da je razlog v izmenjavi ključev.

seminal ::

Kateri router, da ima strojno kodiranje OPEN VPN, nerabi wifija. Lahko mikrotik al pa kakšen ubi? Hvala

floyd1 ::

V primeru da naredim takšen sistem bo telefon samodejno preklopil na drugo dostopno točko tudi v primeru da ima prva recimo še polovičen signal?

Ravno zato sem šel na ubiquiti. In zdaj ti prehodi delujejo brez težav.
Imam ERX, UAP-LR, in UAP-AC-LR.

poweroff ::

seminal je izjavil:

Kateri router, da ima strojno kodiranje OPEN VPN, nerabi wifija. Lahko mikrotik al pa kakšen ubi? Hvala

Mikrotik ima OVPN malo po svoje (se pravi pomanjkljivo) implementiran. Te pa opozarjam, da je treba OpenVPN precej naštudirati, da ne narediš napake v konfiguraciji.
sudo poweroff

RoccoC ::

floyd1 je izjavil:

V primeru da naredim takšen sistem bo telefon samodejno preklopil na drugo dostopno točko tudi v primeru da ima prva recimo še polovičen signal?

Ravno zato sem šel na ubiquiti. In zdaj ti prehodi delujejo brez težav.
Imam ERX, UAP-LR, in UAP-AC-LR.


Tudi pri Asusu to deluje brez težav, imaš celo nastavitev pri koliko dB ti preklopi, oziroma spusti obstoječo povezavo, default je mislim da 70dB.

Voluharr ::

Kar se tiče prehodov med točkami na Ubiquiti ni nobenih težav ne glede na to kater router je zadaj.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

OK.d ::

Se pravi mesh deluje v redu samo da je povezan kabli, wi-fi no go.
LPOK.d

RoccoC ::

OK.d je izjavil:

Se pravi mesh deluje v redu samo da je povezan kabli, wi-fi no go.


Ni tako enoznačno, če nimaš možnosti kabla pač nabaviš triband mesh in daš točke zadosti skupaj pa deluje odlično.

OldSkul ::

DeeJay je izjavil:

Zgornja slikca ni moj rack, moj je dost bl neurejen :)

Če hočeš met mir in kvaliteto, pol kupiš mrežno in wifi opremo od Ubiquiti (unifi).
Sam imam UDM Pro (router + snemalnik za kamere), 24 portni POE Switch, 2x AP Nano HD, 1x AP Pro in 1x AP Lite.
Imam pa tudi dve njihovi kameri (G3 micro in G3 Pro)
Niso najcenejši, sam zadeva špila.


Dober predlog, edino neprimerno za uporabnike multicasta (iptv), ker bedasti Ubiquiti noče dodati podpore za IGMP proxy.
Tako da ostajam na starem USG.

Voluharr ::

Prehodi med točkami na Ubiquiti ni nobenih težav ne glede na to kater router je zadaj.
Kar pa se tiče OpenVPNja na Mikrotiku, sicer še nisem potestiral, vendar upam da bo sedaj na RouterOS7, normalno deloval tudi UDP in SHA2.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Invictus ::

Evo za router...

https://www.friendlyarm.com/index.php?r...

Gor laufa ena varianta OpenWrt... Sicer ni Wifi, ampak to tako ni panike...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

seminal ::

Ne izgleda slabo Invuctus, lahko tudi kaj malo dražjega. Kakšen je pa uporabniški vmesnik?

poweroff ::

Jaz imam s temi "Pi"-ji mešane izkušnje. Problem je, da Kitajci našopajo na PCB svega i svašta, ko pa pride zadeva na trg, pa začnejo šele razmišljati o softwerski podpori. Jaz sem se par let nazaj precej ukvarjal z OrangePi Zero - naprave s H3 procesorji so delale precej bolje kot s H5 procesorji.

Je pa opcija, da na prosti USB port vtakneš Wifi dongle.
sudo poweroff

jukoz ::

poweroff je izjavil:

Jaz imam s temi "Pi"-ji mešane izkušnje. Problem je, da Kitajci našopajo na PCB svega i svašta, ko pa pride zadeva na trg, pa začnejo šele razmišljati o softwerski podpori. Jaz sem se par let nazaj precej ukvarjal z OrangePi Zero - naprave s H3 procesorji so delale precej bolje kot s H5 procesorji.

Je pa opcija, da na prosti USB port vtakneš Wifi dongle.



Vse te plate so boge, res boge. Zelo poceni so celeron mašine (tudi atom in podobno) s 5 in več mrežnimi intel gbit mrežnimi. Za FW čez glavo zadosti, požre pa malo več kot en takle "Pi".

SW dela normalno, ker je navaden PC.

https://www.amazon.de/HUNSN-Firewall-Mi...


Pa to je prvi link iz amazona. So tudi cenejši in z več mrežnimi ter tudi zmogljivejši z i3/i5/i7 proci.

poweroff ::

Ja. Imajo pa en velik čar tele "Pi" igračke. Majhne so. Pa kar kličejo po DIY pristopu.
sudo poweroff

Vanadium ::

OldSkul je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Zgornja slikca ni moj rack, moj je dost bl neurejen :)

Če hočeš met mir in kvaliteto, pol kupiš mrežno in wifi opremo od Ubiquiti (unifi).
Sam imam UDM Pro (router + snemalnik za kamere), 24 portni POE Switch, 2x AP Nano HD, 1x AP Pro in 1x AP Lite.
Imam pa tudi dve njihovi kameri (G3 micro in G3 Pro)
Niso najcenejši, sam zadeva špila.


Dober predlog, edino neprimerno za uporabnike multicasta (iptv), ker bedasti Ubiquiti noče dodati podpore za IGMP proxy.
Tako da ostajam na starem USG.


To je pa res dealbreaker, sam sem hotel kupit udm pro, samo če pa multicast ne deluje pol odpade...

brbr21 ::

RoccoC je izjavil:

floyd1 je izjavil:

V primeru da naredim takšen sistem bo telefon samodejno preklopil na drugo dostopno točko tudi v primeru da ima prva recimo še polovičen signal?

Ravno zato sem šel na ubiquiti. In zdaj ti prehodi delujejo brez težav.
Imam ERX, UAP-LR, in UAP-AC-LR.

Tudi pri Asusu to deluje brez težav, imaš celo nastavitev pri koliko dB ti preklopi, oziroma spusti obstoječo povezavo, default je mislim da 70dB.


Pri Mikrotiku uporabiš npr:
add action=accept interface=all signal-range=-80..120
add action=reject interface=all signal-range=-120..-81

MT ni dumbproof, ampak če se ga lotiš (osebno nisem noben net strokovnjak) ga lahko nastaviš v nulo. Bolje kot karkoli sem dosedaj srečal. Tudi prehodi med nadstropji so BP, pa so v uporabi od telefonom, jabolčne šare, televizija... IGMP dela BP.
Pa še en velik subjektiven plus ima Mikrotik. Prisli te v to, da res naštudiraš kaj hočeš in je mogoče tudi zato rezultat delovanja mnogo boljši kot pri consumer jajčkih.

XS!D3 ::

Vanadium je izjavil:

OldSkul je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Zgornja slikca ni moj rack, moj je dost bl neurejen :)

Če hočeš met mir in kvaliteto, pol kupiš mrežno in wifi opremo od Ubiquiti (unifi).
Sam imam UDM Pro (router + snemalnik za kamere), 24 portni POE Switch, 2x AP Nano HD, 1x AP Pro in 1x AP Lite.
Imam pa tudi dve njihovi kameri (G3 micro in G3 Pro)
Niso najcenejši, sam zadeva špila.


Dober predlog, edino neprimerno za uporabnike multicasta (iptv), ker bedasti Ubiquiti noče dodati podpore za IGMP proxy.
Tako da ostajam na starem USG.


To je pa res dealbreaker, sam sem hotel kupit udm pro, samo če pa multicast ne deluje pol odpade...

Če je govora o providerjevih boxih, je kolikor vem pri naših ponudnikih dovolj, da boxom prepelješ taprav VLAN na L2 nivoju, ni treba zadeve vozit čez router. Razen če bi rad multicast uporabljal tudi na drugih napravah npr iz PCja, to je potem druga zgodba.

Vanadium ::

Jaz imam njihove boxe lepo v škatli in vse preko kodija spremljam... Tako da bi nujno rabil to. Bomo pa še malo počakali ker mi itak ea8500+openwrt dobro služi

driver_x ::

mzakelj je izjavil:

Sam bi na tvojem mestu vzem en soliden mikrotik ali ubiquiti router in en switche. Najboljš boš naredu če vzameš vse od ubiquiti, ker ima res dober panel za vse naprave urejat. Če si pa malo bolj mazohist in bi rad kdaj tudi malo po svoje naredil pa vzemi Mikrotik. Sicer ni tak bavbav, samo vmesnik je bolj špartanski in ni ravno namenjen domačim uporabnikom. Se pa da narediti s njim skoraj vse... Sam sem imel podobno zadevo, samo ne z hišo, ampak 4x tv in 4x internet ( 2x kabel za net in tv , in 2x 5.8 link za net in tv ). Mikrotik 4011 mi ureja vse. Sedaj sem šel še komplet na optiko po stanovanju ( do sobe kjer imam komp, nato zaključek na mikrotik switch ) ena optika v klet za server in kamere... Aja sem na T-2 in imam direkt s BRO na Mikrotika zvezano. Modem počiva v škatli... Zato svetujem predvsem Mikrotik.


Osebno ne bi svetoval Mikrotika ljudem, ki niso vešči vseh podrobnosti nastavljanja omrežij. Sem imel enega in je zadeva za domačo uporabo bistveno prezakomplicirana.

driver_x ::

SasoP je izjavil:

Zakaj pa po 4 LAN kable do računalnika?

Itak je že danes vse wifi, v prihodnje bo pa še bolj.
OK - razumem.. LAN kabel do mašine, na kateri igraš igrice, da imaš nižji ping. Pa seveda do TV-ja.
Zakaj pa še potem kakršenkoli kabel? Če v eni sobi rabiš 4 porte, daš tja pač en switch.


Jaz imam do dnevne in delovne sobe speljanih 5 eth kablov. Raje imam do vseh naprav (2 računalnika, printer, občasno služben prenosnik) samo kable do vtičnic in s tem bolj urejene prostore. Switch imam pa večji v komunikacijski omarici. Če imaš večino zadev na NASih in jih uporabljaš iz več računalnikov po hiši, se kabel še kako pozna.

driver_x ::

brbr21 je izjavil:

Pa še en velik subjektiven plus ima Mikrotik. Prisli te v to, da res naštudiraš kaj hočeš in je mogoče tudi zato rezultat delovanja mnogo boljši kot pri consumer jajčkih.


Če se ti da s tem ukvarjati! Meni osebno domače omrežje ni tako pomembna in zanimiva zadeva, da bi bil vanjo pripravljen vložiti toliko časa in truda.

Drugače ima Synology solidne naprave, ki jih lahko povežeš tudi v mesh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

          ::

brbr21 je izjavil:

Administracija Mikrotika pa tudi ni nek bavbav, kot ga nekateri predstavljajo.


Ne nasedajte takim izjavam! Mi je nekaj mesecev nazaj znanec podaril enega, ker je ravno na tem forumu bral hvalnice. Verjamem, da je Mikrotik dober za nekoga, ki se spozna na 250000 vseh mogočih nastavitev in kombinaciji ter je pripravljen posvetiti precej časa učenju in nastavljanju. Za povprečnega uporabnika pa to ni! Jaz sem potem na tem routerju še nekaj malega poizkušal, nato pa je romal v kontejner z odpadno elektroniko.

starfotr ::

V bistvu bi mikrotike morali kupovat tako:

Kupiš napravo in kupiš konfiguracijo te naprave. S tem da so naprave dokaj poceni, storitve pa kar drage. S tem podpreš lokalne firme, ki se s tem ukvarjajo in denar ostane in kroži doma.

tiborrr ::

RoccoC je izjavil:

OK.d je izjavil:

Se pravi mesh deluje v redu samo da je povezan kabli, wi-fi no go.


Ni tako enoznačno, če nimaš možnosti kabla pač nabaviš triband mesh in daš točke zadosti skupaj pa deluje odlično.

Pri starših sem montiral tri-band mesh, ker smo bili preleni zamenjati koaks v napeljavi za UTP/SFTP. Pa je ok, ampak naslednjič bi raje ruval žice in uporabil dual-band wifi mesh.

Najbolj zoprna stvar tri-banda je postavitev postaj tako, da imajo dober signal, čeprav je to iz estetskega in uporabniškega vidika slabo.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4123 124 125 126 )

Oddelek: Kaj kupiti
62881177620 (3695) Daniel
»

Kateri AP (access point)?

Oddelek: Kaj kupiti
223778 (1725) ToniT
»

Wifi router s POE porti (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
818726 (5704) rdecaluc
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813054 (7844) XS!D3
»

Kvaliteten domači router

Oddelek: Kaj kupiti
284193 (2748) blackbfm

Več podobnih tem