» »

Kvaliteten domači router

Kvaliteten domači router

golf3 ::

Zdravo,

trenutno imamo v hiši default Telemachov usmerjevalnik (Cisco črna škatla brez zunanjih anten). Wi-fi deluje nezanesljivo, saj kljub dobremu signalu včasih na mobilnih napravah ne naloži kakšne vsebine, potrebuješ restart aplikacije... Prek wifija se uporablja tako Windows, iOS ter Android, tako da dvomim da je problem v napravah. Poleg tega tudi domet ne zadošča več.

Imamo 150mbps downloada in bi bilo kul, če bi se dalo to hitrost izkoristiti prkeo wifi-ja, torej iščem AC. Porti seveda gigabitni.
Glede funkcij nisem zahteven. Potrebujem le port forwarding kar pa itak imajo že vsi.
Setup bi bil sledeč: Priključen bi bil na obstoječ Telemachov usmerjevalnik, na katerem bi izklopil wifi. V nov router bi bil preko kabla priključen le moj workstation, drugo vse prek wifi-ja.

Budget je pod 100€, ampak raje čimmanj. Glede na reviewe bi najraje vzel kar ARCHER C7, ampak me zanima še vaše mnenje.

Hvala in lep pozdrav

Han ::

Jaz sem zadovoljen z RT-AC58U, ne pričakuj pa dolgega dometa na AC - nese le nekje do 5 metrov.

Za €112 dobiš nekoliko bolj zmogljiv RT-AC66U B1.

noob96 ::

archer je kurac

Miha 333 ::

Za dober wifi se kupi namensko dostopno točko, npr. EAP225, ki jo priključiš na obstoječ router oz. switch. Tale stane okrog 80€.

Mavrik ::

Miha 333 je izjavil:

Za dober wifi se kupi namensko dostopno točko, npr. EAP225, ki jo priključiš na obstoječ router oz. switch. Tale stane okrog 80€.


Tole je slabši drek od že omenjenih ASUS routerjev. Te poceni namenske dostopne točke so samo cenejše izvedenke SOHO routerjev brez switchev in z drugim firmwarom. Prav nič kaj boljše ne bodo delale - kvečjemu bo tale slabša zaradi anten vgrajenih v ohišje.
The truth is rarely pure and never simple.

SeMiNeSanja ::

Accesspoint ni mišljen, da naj bi lovil signal odjemalcev, ki se nahajajo nevem kje daleč in pod nevem kako ekstremnimi pogoji.

Nasprotno - pogosto je treba accesspointom zmanjšati moč signala, da bi delovali optimalno v okoljih z več accesspointi - sicer namreč roaming ne bo deloval kot bi moral, efekt pa ravno nasproten od tega, kar želimo doseči.

Če so antene notranje ali zunaj nekaj štrli na vse konce in kraje.... malo poglej, kaj se danes prodaja kot vrhunske accesspointe - koliko teh še ima zunanje lovilce prahu?

Nazaj k bistvu....

ČE router na žičnem delu deluje kot treba, problemi pa se pojavljajo izključno na brezžičnem področju, je smiselno dodati accesspoint - če ga imamo možnost povezati preko žičnega omrežja. Tega potem postavimo v področje, kjer brezžični signal osnovnega routerja postane problematično. Včasih so apetiti večji od tega, kar tehnika zmore, pa ne bo zadoščal en accesspoint, temveč je potrebno postaviti dva ali tri - odvisno od situacije.

Če smo pa zelo zahteven uporabnik.... pa pozabimo na WiFi. Žica je še vedno žica, ne glede na to, kako nobel WiFi imamo postavljen.

zee ::

Wifi Mesh. Drazja zacetna investicija, vendar se resis tezav z wirelessom. Access pointi so bolj meh resitev.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

SeMiNeSanja ::

zee je izjavil:

Wifi Mesh. Drazja zacetna investicija, vendar se resis tezav z wirelessom. Access pointi so bolj meh resitev.

Mesh je izhod v sili, kjer RES ni možno potegniti UTP kabla. Nikoli pa ne bo prišel blizu žično povezanim accesspointom.

Će že nabaviš par accesspointov - pač položiš še tistih par deset metrov UTP kabla in potegneš optimum iz zadeve, ne pa da ga serješ z mesh-om, samo zato, ker 'je možen'.

Ne vem pod katerim kamnom se nekateri skrivate, ampak očitno ste zamudili, da moraš danes high-end dostopne točke povezati celo z dvema UTP kabloma na omrežje.

Ampak ja... mesh je cool...

starfotr ::

Zakaj z 2 kabloma? Čez UTP gre tudi 10G ethernet, če so kabli kvalitetni.

Kitajc01 ::

Priporočam Tenda AC18.

scipascapa ::

kaj nimmamo že odprte teme?

golf3 ::

Glede na to, da Telemachov Cisco brez zunanjih anten glede dometa skoraj zadovolji moje potrebe, mislim da bi bil že nek poceni router isto dober. Razen če je ta Cisco že considered zelo dober kar pa rahlo dvomim. Moti me le nezanesljivo delovanje, dropanje povezave. AC štekam da bi deloval le v mojem prostoru, kar me ne moti.

Pa recimo da ne potrebujem hudih hitrosti. Kako poceni se da dobiti nek N router z dobrim in zanesljivim dosegom?

Edit: Mora biti router, ker rabim porte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: golf3 ()

Han ::

RT-N18U dobiš za 56 eur.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Zakaj z 2 kabloma? Čez UTP gre tudi 10G ethernet, če so kabli kvalitetni.

10G z PoE?

starfotr ::

Itak, da ne. Zakaj 2 kabla? Ima AP v sebi switch, da lahko "šivaš" dalje ali kaj?

SeMiNeSanja ::

Npr. pobrano iz "WatchGuard AP420 Hardware Specifications":

Device Connections and Buttons
Ethernet Network Interfaces
LAN1 (PoE+): Standard RJ45 connector that supports link speeds of 10/100/1000 Mbps and PoE+ connectivity.
LAN2: Standard RJ45 connector that supports link speeds of 10/100/1000 Mbps.
This interface can be used for link aggregration or as a wired extension for a wireless SSID that has NAT enabled. For more information, see the WatchGuard Wi-Fi Cloud Help.
For APs managed locally by a Gateway Wireless Controller with Fireware v12.2.1 and higher, you can bridge together the LAN ports on AP models that have two LAN interfaces. This enables you to extend the wired network on the second LAN interface. For more information, see the Fireware Help


Kar je bistveno: Pri Wave2 accesspointih teoretično lahko prideš do 2.3 Gbps prepustnosti (1.7 Gbps na 5GHz + 600Mbps na 2.4GHz). Zato se priporoča uporaba "link aggregation", da gre promet sočasno po dveh kablih. Seveda moraš imeti tudi switch, ki to podpira...

Ali kako si si ti predstavljal, da boš izkoristil tiste hitrosti, ki ti jih danes 802.11ac Wave2 naprave nudijo?

Kot piše v citiranem tekstu, pa drugi port dejansko (pod določenimi pogoji) lahko tudi konfiguriraš v bridge, torej nekako za 'podaljšanje' žične povezave. Vendar je to bolj za 'skrajno silo', če nimaš druge alternative. Smiselno se oba porta uporablja za to, da lahko izkoristiš zmogljivosti, ki ti jih nudijo moderni accesspointi. Brez tega (zgolj z enim gigabitnim portom), še 802.11ac Wave1 histrosti 1.3Gbps ne moreš polno izkoristiti, še toliko manj, če je naprava dualband in še kakšnih 450Mbps na 2.4Ghz spravi skozi.

Drugače povedano: čemu bi imel F1, če imaš makedamsko cesto?

mzakelj ::

ubiquiti ap

Lonsarg ::

@Seminesanja, večina gigabitnih switchev ti tudi preko dveh portov ne bo več kot 1Gbit prepuščala, tak da to so vse šalabajzerske rešitve tipa Hit&Miss. Če hočeš večje hitrosti naj pač naprave imajo 2.5, 5 ali pa 10 Gbit porte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Saj 10 G gre preko bakra. Sicer pa optika in SFPji. Novi standardi so 400 G, tako, da, preden bo wireless 400 G, bo tudi preteklo še veliko vode.

kingsix ::

Jaz mam nekega kitajca Tenda AC18.. Dal zanj 55€. Dela brez kakršnekoli težave od aprila. Je pa gor priklopnjeno 2x pc, 2x laptop, zunanji disk in telefoni. UHD streaming na tv še nikoli ni bilo težave itd. Skratka dela.

Miha 333 ::

mzakelj je izjavil:

ubiquiti ap

Mora biti šrot, saj nima zunanjih anten - zapis zgoraj (facepalm smeško).

Noben profi enterprise AP nima zunanjih anten.

Mavrik ::

Miha 333 je izjavil:

mzakelj je izjavil:

ubiquiti ap

Mora biti šrot, saj nima zunanjih anten - zapis zgoraj (facepalm smeško).

Noben profi enterprise AP nima zunanjih anten.


Ne, Ubiquityi so super in jih z lahkoto priporočam. Ti si polinkal nek random TP-Link.

Ampak avtor tudi išče nekaj cenejšega od celega Ubiquiti setupa, tako da ne vem kaj tak predlog išče tule.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

SeMiNeSanja ::

Lonsarg je izjavil:

@Seminesanja, večina gigabitnih switchev ti tudi preko dveh portov ne bo več kot 1Gbit prepuščala, tak da to so vse šalabajzerske rešitve tipa Hit&Miss. Če hočeš večje hitrosti naj pač naprave imajo 2.5, 5 ali pa 10 Gbit porte.

'Večina gigabitnih switchev'? Tistih za domače igračkanje zagotovo.
Če boš investiral v Wave 2 accesspoint, potem boš tudi nabavil switch, ki podpira LACP. Če si pa škrt.... pa itak ne boš Wave 2 accesspointa kupoval.

TOP ::

kingsix je izjavil:

Jaz mam nekega kitajca Tenda AC18.. Dal zanj 55€. Dela brez kakršnekoli težave od aprila. Je pa gor priklopnjeno 2x pc, 2x laptop, zunanji disk in telefoni. UHD streaming na tv še nikoli ni bilo težave itd. Skratka dela.
Pod to se sam podpišem res je,jaz mam še od Tende AP, ki stane 30e in wifi dela bolje kot pa na Asus routerju za 150e.Predusem pa dlje lovi in še pri Tenda AP dobiš POE umesnik in tud napajanje gre prko UTP odlična stvar ne rabiš nobenih routerju za 100 in več evrov, če se ti gre damo za Wifi.

golf3 ::

Kateri Tenda AP pa? Meni se ge le to, da nese dlje kot Telemachov Cisco... Še ka nisem dobil nekega konkretnega nasveta.

blackbfm ::

Moč signala je zakonsko omejena, delovanje in kvaliteta signala pa ni odvisna samo od routerja ampak od obeh naprav. Tako da ni konkretnega odgovora kaj "dlje" nese.

golf3 ::

Zgleda bom mogu kupt na blef pa vrnem če bo slabše neslo.

Highlag ::

Sam sem imel Asus RT-N66U, in sem rabil po diagonali nato še enega, da sem imel pokrito celo stanovanje. Ker mi je manjkalo portov sem nato šel na mikrotika.
109-­8G-1S-2HnD-IN. In nenadoma ne rabim dodatnih wifi točk.

Router je skrit za eno knauf steno, ga lepo lovim tudi čez več zidanih sten, ki so napoto. Hitrost WI-FI sicer ni neki presežek, je pa za brskanje po spletu in YT čisto sprejemljiva. Nisem nič izhodnih moči hekal, se pa da moč še malo naviti.
Never trust a computer you can't throw out a window

blackbfm ::

Jaz imam na testiranju tplink c1200, ima broadcom čip novejše generacije, solidna zadeva oz vstopni AC router za mali denar (60 eur)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4124 125 126 127 )

Oddelek: Kaj kupiti
63221191806 (58) Frgazor
»

Kateri AP (access point)?

Oddelek: Kaj kupiti
223840 (1787) ToniT
»

Wifi router s POE porti (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
818868 (5846) rdecaluc
»

Network switch (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6015227 (13143) Poldi112
»

Switch

Oddelek: Omrežja in internet
345093 (4184) SeMiNeSanja

Več podobnih tem