» »

Kateri AP (access point)?

Kateri AP (access point)?

Grill ::

Kolega, manjša firma.
Fritzbox je na dosedanji AP povezan s kablom. Ta streže preko kabla stacionarnemu PCju in brezžično 4 prenosnim, 4 stacionarne telefone in 4+ mobilne telefone.
Zdaj imajo enega pocenskega, ca. 20-30 eur so dali. Pc preko kabla dela ok, vse kar pa na wifi pa porazno. Nekaj boljšega, zanesljivešega bi radi.

Katerega priporočate, do kakih 100-150 max je budžet? Hvala.

Mavrik ::

Za future proof hočeš imeti nujno stvar, ki zmore 2.4GHz in 5GHz Wifi po možnosti preko 802.11ac standarda.

Recimo ASUS AC55U stane 73EUR in ti da ~200-300Mbit preko Wifi če imaš 802.11ac cliente.
The truth is rarely pure and never simple.

Grill ::

Mavrik je izjavil:

Za future proof hočeš imeti nujno stvar, ki zmore 2.4GHz in 5GHz Wifi po možnosti preko 802.11ac standarda.

Recimo ASUS AC55U stane 73EUR in ti da ~200-300Mbit preko Wifi če imaš 802.11ac cliente.


Hvala za odgovor Mavrik :)

krho ::

unifi ac lite, če potrebuješ samo AP.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

Map ::

Ker se sam na tele omrežne izdelke ne spoznam, bi prosil za nasvet.

Potrebujem dostopne točke in switch. Z dostopnimi točkami moram pokrit dva nadstropja, vsako po 140m2, tako da mislim, da zadostujeta dve dostopni točki. Switch naj bo 16-portni. Zaželjeno je, da AP in switch omogočajo PoE, da ne rabim posebej napajat dostopnih točk. Želim tudi, da so router in dostopne točke kot eno omrežje in ne, da ima vsako nadstropje svoje omrežje. Hitrost želim čim višjo, ker imam namen gor povezat NAS.

Niti ne vem kaj naj gledam, katero firmo, kakšne specifikacije, standarde itd., cene pa hitro zrastejo. Mogoče še kaj, na kar moram biti pozoren?

Hvala!

Mavrik ::

Ubiquity ima odlično opremo za ta namen - podpira PoE in načeloma so za svojo ceno zelo kvalitetne. Vzameš recimo 2x UniFi AC PRO ter enega od njihovih switchev s PoE podporo.
The truth is rarely pure and never simple.

Map ::

Hja, ravno o tem sem govoril, tole niso poceni zadeve. Sicer sem Ubiquiti že gledal, ker sem prebral da so dobre zadeve, ampak AC PRO je predrag. Mi je pa všeč AC LITE, več kot pol cenejši in z malo nižjo hitrostjo, ampak vseeno zadovoljivo, pa še všečen dizanj. Kakih velikih razlik verjetno ni? Njihov najcenejši 16-portni switch je pa spet 300EUR, veliko ostalih je pa za tretjino ali polovico te cene. Je pa super, ker je rack mountable. Kje se opazi ta razlika, da je toliko dražji?

krho ::

Ne rabiš njihovega POE switcha. Če boš vzel ac lite, potem zraven dobiš POE injector..
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

urosh ::

Sam imam sledece:
- UniFi Switch 24 POE-250W
- 4x UniFi AP-AC-LR

Zadeva deluje odlicno. Kot je rekel @krho - ne rabis njihovega switcha, ker zraven dobis POE injektorje. Seveda je tako lazje in imas dosti lepsi pregled vsega, kar je priklopljeno na lan/wlan.

Mavrik ::

Map je izjavil:

Hja, ravno o tem sem govoril, tole niso poceni zadeve. Sicer sem Ubiquiti že gledal, ker sem prebral da so dobre zadeve, ampak AC PRO je predrag. Mi je pa všeč AC LITE, več kot pol cenejši in z malo nižjo hitrostjo, ampak vseeno zadovoljivo, pa še všečen dizanj. Kakih velikih razlik verjetno ni? Njihov najcenejši 16-portni switch je pa spet 300EUR, veliko ostalih je pa za tretjino ali polovico te cene. Je pa super, ker je rack mountable. Kje se opazi ta razlika, da je toliko dražji?


Saj ne rabiš njihovega PoE switcha, lahko kupiš drugega dokler je kompatibilen (ali pa uporabiš priložene PoE injektorje - tu sicer velja opozoriti da se APji prodajajo tudi brez injektorjev in so zato nekoliko cenejši).

Meni se sicer tistih 130EUR al kolk je za AC-PRO ne zdi pretirano drago.
The truth is rarely pure and never simple.

Map ::

No, se čisto zna zgodit, da bo kar ta od Ubiquiti, ker ostali, gigabitni s PoE podporo in dovolj porti tudi niso več tretjino cene, ampak so kar tu nekje. Recimo sem že gledal eno Tendo, ki je slabih 100EUR cenejša, ampak ima samo en gigabitni port, ostalih 16 pa 10/100, kar mi nič ne pomaga.

Z AC-PRO pa tudi ne vem kaj pridobim napram AC-LITE, v čem točno je boljša? Nisem nek zahteven uporabnik, do sedaj je bil dovolj operaterjev usmerjevalnik, zdaj pa želim update zaradi večje površine in NASa.

TOP ::

Potem kupi cenejši ruter in ga nastavi kot AP bo bolše kot pa tile Unifi talerčki.Po moje bo ziher bolje delovalo.

Saul Goodman ::

a mikrotiki so pa tak bav-bav, da jih noben ne predlaga? njihova hAP linija je kar solidna, pa tud easy setup imate za osnovne nastavitve. za razliko od drugih vendorjev za domače routerje, tle updejti hodjo redno in za razmeroma majhen denar dobiš solidne škatle.

Mavrik ::

TOP je izjavil:

Potem kupi cenejši ruter in ga nastavi kot AP bo bolše kot pa tile Unifi talerčki.Po moje bo ziher bolje delovalo.


"Nek cenejši router" ne bo niti približno delal tako dobro kot oprema, ki razume band steering, zna pomagat pri roamingu in konsistentno dosega rezultate bistveno boljše in dražje opreme. OP bi rad imel več dostopnih točk preko več nadstropij kjer si počasi že želiš imeti opremo ki ti bo vsj malo pomagala pri preklapljanju med postajami. (Seveda obstaja oprema ki je boljša od UniFijev, ampak mi je ni uspelo najti za isto ceno - AeroHivei so dražji, tudi razne "mesh" stvari so kar drage.)


Map je izjavil:


Z AC-PRO pa tudi ne vem kaj pridobim napram AC-LITE, v čem točno je boljša? Nisem nek zahteven uporabnik, do sedaj je bil dovolj operaterjev usmerjevalnik, zdaj pa želim update zaradi večje površine in NASa.


PRO ima več anten (3x3 MIMO proti 2x2). V praksi to pomeni boljše prenose če imaš veliko naprav ali pa imaš napravo s 3x3 MIMO wirelessom (recimo MacBooka). Če nimaš nič od tega potem neke hude razlike ne bo, tako da vzemi poceni stvari.

Saul Goodman je izjavil:

a mikrotiki so pa tak bav-bav, da jih noben ne predlaga? njihova hAP linija je kar solidna, pa tud easy setup imate za osnovne nastavitve. za razliko od drugih vendorjev za domače routerje, tle updejti hodjo redno in za razmeroma majhen denar dobiš solidne škatle.


Mikrotiki so ok, ampak po nekaj poslušanja pritožb okoli težav z napajalniki in nestabilnostjo sem jih začel ignorirati. Vzeti bi moral hAP ac, ampak vidim da recimo ne podpira niti band steeringa, kar je tečno - naprave se ti bodo zataknile na 5GHz (in ti bo slabo delal internet) ali na 2.4GHz (in bo internet delal počasi ter bodo odžirale pasovno širino drugim) in jih AP ne bo znal brcnit na drugo frekvenco.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

SeMiNeSanja ::

Unify krama je definitivno nižji cenovni razred za kolikor tolikor resno rabo.

V višjem cenovnem razredu so accesspointi zlahka 1.000€ in več, tudi tja do 2.000€ (AC Wave2 + napredne funksionalnosti).

Unify ni ravno nek presežek tehnologije, je pa več kot dovolj za marsikatero podjetje, ki potrebuje le kolikor tolikor solidno brezžično povezljivost za čim nižjo ceno.

2 AP-ja na 140m2 bo znalo biti premalo, če boš hotel imeti kvalitetno pokritje signala. Seveda pa je to odvisno od številnih faktorjev.

NAS pa jaz nebi niti slučajno obešal na WiFi. Zadevo obvezno na kabel.

Map ::

Saj pravim, do sedaj je zadostoval operaterjev usmerjevalnik in pokriva večino, nekje dobro, nekje pač slabo. Mislim, da bo z dvemi APji razlika kar opazna, če pa res ne bo dovolj, bom pa še kakega dodal ali kupil Long-Range. Odvisno tudi, kako bo terasa pokrita, ko bo končana. Lahko še tja postavim kakega outdoor in bo sigurno dovolj.

Seveda bo NAS povezan na switch, tako kot vsi namizni računalniki in HTPC. Zaradi WiFija se mi gre predvsem zaradi telefonov in prenosnikov.

Map ::

Evo, danes dobil dva AP AC-LITE. V prihodnjih dneh dobim še njihov switch.

Bi pa rabil nekaj pomoči pri konfiguriranju. Zdaj sem se nekaj trudil in gori modra lučka, kar pomeni, da bi naj bil skonfiguriran, ampak ga na Web UIju ne vidim in niti ne vem, ali je to okej ali ne(ker prej sem ga). Sem pa namestil njihov Controller software in nato v Web UI adoptal. Če bi mi kdo lahko opisal postopek, bi najbolj točno vedel, kaj in kako sem storil in bi potem videl, če je bil postopek pravilen. Kolikor razumem, pobere Wifi ime in geslo iz routerja in ni potrebnih dodatnih nastavitev. Zanimalo bi me edino, kako dostopat do tiste statistike, ki jo na slikah kažejo(vsaj to, koliko naprav je povezanih itd.) in pa kako nastavit enkripcijo in podobne stvari.

Map ::

Ker APja ne morem/ne znam adoptat, sem ga trenutno nastavil na Standalone mode. Zdaj sicer dela, naprave ga vidijo(prej ne, sem bil v isti sobi pa je bil slab signal, isti kot brez AP), Wifi dobro dela, ampak ni pa to kar želim. Nočem ločenih omrežij in imen ter gesel, želim eno omrežje in čimbolj seamless izkušnjo. Zato bi res prosil za pomoč, kako nastavit to zadevo?

darkolord ::

Na standalone mode si nastavil preko telefona?

Naredi takole:
- odinstaliraj UniFi Controller iz računalnika in izberi, da ne želiš ohraniti nastavitev
- ponastavi oba APja na tovarniške nastavitve (pri prižganem drži reset gumbek 5+ sekund), lučka mora potem biti bela
- priključi oba APja prek kabla na isto mrežo kot je računalnik
- namesti UniFi Controller
- po namestitvi poženi Controller in sledi navodilom: izberi državo, izberi oba access pointa, vpiši ime in geslo brezžičnega omrežja ki ga želiš ustvariti, ....
- po prijavi bi moral videti oba kot Connected, če na levi strani klikneš Devices (slikica talarčka)

Map ::

Dela, hvala!

Standalone sem nastavil preko telefona ja, ker sem z adoptom obupal. Najbrz je bilo krivo, da ob nastavitvi Controllerja nisem nastavil imena in gesla omrežja, ker ostalo sem naredil enako. Status APjev je bil nato Pending adoption in pa Managed by other. Po tvojih navodilih pa je najprej bil status Adoption failed, ampak sem šel stran od računalnika in se vrnil čez kakih 20 minut in se je vmes poštimalo, status je Connected, lučki sta plavi in pa WiFi deluje. Če prav razumem, pa med 2,4 in 5 GHz naprava izbira sama?

Mavrik ::

Ja, oddaja obe omrežji privzeto. Priporočam da vklopiš "Band steering", kjer bo AP poskušal prestaviti napravo med 2.4 in 5GHz sam če prepozna da ima naprava slab ali dober signal.
The truth is rarely pure and never simple.

Vili_vanili ::

Zdravo! Za domačo uporabo iščem nov access point, ker stari počepne zaradi višjih hitrosti na optiki. Wifi od telekomovega routerja pač ne pokriva zgornjega nadstropja. Razmišljam, da bi vzel celo dva APja, da bi imel lepše prehode? Kasneje bom dodal še kakšnega v sosednjo stavbo.
Razmišljam o Ubiquity AC LR ali priporočate kaj "novejšega"? Hvala!

ToniT ::

To je dobra izbira.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wifi router s POE porti (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
818851 (5829) rdecaluc
»

Boljši router ali mesh wifi

Oddelek: Pomoč in nasveti
284901 (4084) m0LN4r
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813205 (7995) XS!D3
»

Network switch (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6015211 (13127) Poldi112
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723736 (17606) hojnikb

Več podobnih tem