» »

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji?

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji?

1
2
3 4

HappyPills ::

No al pa to. Vsak po svoje pac + utd

fikus_ ::

Spet ena tema za jamranje! Naredite nekaj iz sebe, da boste zaslužili več kot minimalca.

HulkHogan ::

Ganon je izjavil:

Pokojnino so si zaslužili in lahko te je sram, da tako razmišljaš.


Noben iz juge ni nič zaslužil. Če nas ne bi zasužnjili bi morali sami plačati za svoje nespametno vedenje v preteklosti, tako pa raje pijejo mladim kri, jim služimo penzije pa še 5 stanovanj oddajajo na črno in se jim jebe. Prodal seveda ne bo, ker to je njegovo in bo s sabo nesel v grob.

hator ::

Direktni odgovor OP. 14.3.2013 je ustavno sodišče odločalo o znižanju "borčevskih pokojnin" in je z odločbo U-I-186/12-34 razveljavilo člene ZUJF.
http://www.pisrs.si/Pis.web/npbDocPdf?i...
Tu imaš 15 strani argumentov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hator ()

nekikr ::

Ki so zelo tehtni ;)
2. Izpodbijane določbe naj bi tistim, na katere se nanašajo, kršile pravico do
dostojanstva iz 34. člena Ustave. Predlagateljica to trditev utemeljuje predvsem z navedbo o
njihovem velikem razočaranju in užaljenosti ter prizadetosti njihovega ponosa in dostojanstva
zaradi načina posega v njihovo pokojnino z obrazložitvijo, da njihove materialne pravice ne
izhajajo iz plačevanja prispevkov.

Užaljeni in prizadeti so a z zavedanjem, da višina njihove pokojnine ne odraža plačevanja prispevkov. Česa pa potem? Doprinosa pozitivne energije? Sončnih kvantov?
Višina pokojnine je zgolj matematična funkcija časa v katerem vplačuješ v skupno blagajno in višine tega vplačila. In nikakor ni prav, da je nekdo delal 25 let in dobi 2x toliko kot nekdo, ki je potem delal 40 let in dobi pol manj. Pri istem vplačilu.
Sicer se bo to uredilo samo, sistem je načeloma vzdržen. Vsi ti policaji in podoben kaliber, ki so imeli te privilegije, bodo počasi dočakali svoj naravni konec, upokojenci, ki prihajajo, so pa obsojeni na minimalno pokojnino in garanje do smrti, kar bo razbremenilo blagajno. Delovna doba se namreč ne začenja več pri 18 letih ampak se pomika bližje 30. letu, posledično se zaradi dovolj delovne dobe ne bo upokojil nihče več. Ker je odmerjen procent tako majhen, je pa tudi precej vseeno ali ima nekdo 800€ neto ali pa 1000€ neto plače, dobil bo tisto minimalno, morda 10€ več. In če nekdo gara (oz. je zaposlen, če je v javni upravi :) do 68 leta in potem dobi tisto minimalno pokojnino do pričakovane življenjske dobe 71-73 let, potem je zadeva ne samo vzdržna ampak je velik plus (ki ga sproti pojemo z nakupom drugih tirov, šestih blokov, ventilatorjev, ki jih nihče ne rabi itd.).

energetik ::

Jaz prav nič ne računam na državno pokojnino, tisto bo morda mali dodatek, če slučajno bo.
Zanašam se na dodatno pokojninsko + svoje prihranke/vlaganja, ki jih mislim do takrat ustvariti. Ne mislim delati do 70. leta.

nekikr ::

Kako lepo. A ti izdam eno skrivnost? Samo ne govori naprej....VSI imajo enako željo. Na koncu se pa izkaže, da velika večina, ki celo življenje govori, da penzij itak ne bo, vpije kako so penzije (pre)majhne.

gruntfürmich ::

Ganon je izjavil:

Pokojnino so si zaslužili in lahko te je sram, da tako razmišljaš.

definiraj 'zaslužili'!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

energetik je izjavil:

Jaz prav nič ne računam na državno pokojnino, tisto bo morda mali dodatek, če slučajno bo.
Zanašam se na dodatno pokojninsko + svoje prihranke/vlaganja, ki jih mislim do takrat ustvariti. Ne mislim delati do 70. leta.

Zakaj ne bi delal do 70 leta? jaz si želom, da bi delal do 100+ leta. To pomeni, da sem še dovolj zdrav za tudi kaj drugega. Seveda pa si želim od nekega 60+leta naprej delati tisto, kar si želim in takrat ko si želim sam in ne tisto kar/ko moram.
Glede varčevanja pa se 100% strinjava. Namesto jamranja je treba čim prej začeti z varčevanjem. Če pri 25 začneš z varčevanjem npr. 40€ v kakšen vzajemni sklad in to delaš vsak mesec boš pri 65 letih privarčeval tam 20.000 € brez pričakovanih donosov sklada. To pa potem nanese tam 80 € rente ali 15% dodatka k minimalni pokojnini.

gruntfürmich je izjavil:

Ganon je izjavil:

Pokojnino so si zaslužili in lahko te je sram, da tako razmišljaš.

definiraj 'zaslužili'!

Delali so zahtevano časovno obdobju in ob tem za pokojninsko blagajno odvajali zahtevani odstotek zaslužka ter za to dobijo toliko pokojnine, kot je bilo predpisano.
Podobno, kot da plačuješ kasko za avto pol pa ga prvi mesec razbiješ- po tvojem bi ti zavarovalnica namesto stroškov popravila morala povrniti največ toliko, kot si vplačal premij zmanjšan za stroške zavarovalnice?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

Jaz prav nič ne računam na državno pokojnino, tisto bo morda mali dodatek, če slučajno bo.
Zanašam se na dodatno pokojninsko + svoje prihranke/vlaganja, ki jih mislim do takrat ustvariti. Ne mislim delati do 70. leta.

Zakaj ne bi delal do 70 leta? jaz si želom, da bi delal do 100+ leta. To pomeni, da sem še dovolj zdrav za tudi kaj drugega. Seveda pa si želim od nekega 60+leta naprej delati tisto, kar si želim in takrat ko si želim sam in ne tisto kar/ko moram.
Glede varčevanja pa se 100% strinjava. Namesto jamranja je treba čim prej začeti z varčevanjem. Če pri 25 začneš z varčevanjem npr. 40€ v kakšen vzajemni sklad in to delaš vsak mesec boš pri 65 letih privarčeval tam 20.000 € brez pričakovanih donosov sklada. To pa potem nanese tam 80 € rente ali 15% dodatka k minimalni pokojnini.

Seveda bom delal do konca, ampak samo svoje hobije. Z mojimi hobiji se pač ne da zaslužiti.

IL_DIAVOLO ::

zobnik je izjavil:

Nekaj je res takih, ki dobijo po starem sistemu visoko penzijo, večina pa živi s 400-600-700 penzije.


Vse kar je nad 600, se smatra za visoko penzijo. Poznam soferja, ki ima 700 evrov penzije.

Hilarious!

feryz ::

Odgovor je razmeroma enostaven. Če si vse pokradel in še kradeš, je težko reči ljudem, da je izginilo tisto, kar so pošteno dali na stran.
Zato se države (oz kradljivci v imenu držav) rajši pufajo in imajo mir.

Poznam šoferja, ki ima jurja sto penzije. Ampak, če bi danes vozili, kot je vozil on, bi šoferja zaprli prvič, ko bi ga ustavili. Takrat se je vozilo in malenkost spalo vmes, danes se spi in malenkost vozi vmes.

HulkHogan ::

telexdell je izjavil:


Delali so zahtevano časovno obdobju in ob tem za pokojninsko blagajno odvajali zahtevani odstotek zaslužka ter za to dobijo toliko pokojnine, kot je bilo predpisano.


Pa naj jim sedaj še plačujejo toliko kot je bilo predpisano. 2 miljardi DIN bo dost.

Če jih kaj moti naj pa prodajo svoje nepremičnine, namesto da jim sedaj dajem za penzijo pa še za najemnino.

telexdell ::

HulkHogan je izjavil:

telexdell je izjavil:


Delali so zahtevano časovno obdobju in ob tem za pokojninsko blagajno odvajali zahtevani odstotek zaslužka ter za to dobijo toliko pokojnine, kot je bilo predpisano.


Pa naj jim sedaj še plačujejo toliko kot je bilo predpisano. 2 miljardi DIN bo dost.

Če jih kaj moti naj pa prodajo svoje nepremičnine, namesto da jim sedaj dajem za penzijo pa še za najemnino.


Pa- saj jim plačujejo toliko kot je bilo takrat predpisano. DIN se je pretvoril v bone v razmerju 1:1. Boni so se spremenili v Tolarje s črtanjem nekaj ničel. Tolarji so se spremenili v € v razmerju 239,64:1. Če dane nekdo dobi npr. 1200€ penzije lahko enostavno nazaj izračunaš koliko milijard DIN je to. :)
Pa- ne daješ jim ti penzijo. Ti zgolj plačuješ zavarovalno premijo katera ti bo omogočala prejemanje tvoje penzije. Penzijo upokojencem pa izplačuje SPIZ, kateri dobiva sredstva od zaposlenih, iz lastništva nepremičnin/podjetij in iz proračuna Slovenije. To bi pa ja lahko vedel :(
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

definiraj 'zaslužili'!

Delali so zahtevano časovno obdobju in ob tem za pokojninsko blagajno odvajali zahtevani odstotek zaslužka ter za to dobijo toliko pokojnine, kot je bilo predpisano.
ta definicija vsekakor drži. ampak če pa nekdo drug postavi definicijo zaslužiti kot 'dobil kolikor si vplačal', pa tudi drži. kaj je pravično in kaj ne pa je tudi odvisno od opazovalca.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:

telexdell je izjavil:

definiraj 'zaslužili'!

Delali so zahtevano časovno obdobju in ob tem za pokojninsko blagajno odvajali zahtevani odstotek zaslužka ter za to dobijo toliko pokojnine, kot je bilo predpisano.
ta definicija vsekakor drži. ampak če pa nekdo drug postavi definicijo zaslužiti kot 'dobil kolikor si vplačal', pa tudi drži. kaj je pravično in kaj ne pa je tudi odvisno od opazovalca.

Če imaš neto plačo npr. jurja € potem za zavarovanje penzije plačaš tam 365 €. To moraš plačevati vsaj 40 let. Če živiš v penziji npr. še 20 let (85+let) bi moral imeti penzijo 730 € ali 73% vplačil. Po reformi čez 5 let pa bo to zneslo komaj 63 %. Ker pa ljudje v povprečju ne živijo 85 let torej zaposleni vplačajo več kot prejmejo. Problem so pa tisti, kateri niso vplačevali pa prejemajo penzijo- borci, umetniki, športniki...Če bi tiste dali iz pokojninske blagajne na blagajne kulture, športa... SPIZ ne bi imel nobenega problema s penzijami.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Machete ::

Kam padejo pa vse partijske, celo kasneje podedovane pokojnine? Na katero ministrstvo?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

ginekk ::

Nepravičnost sistema je tudi, da so vplačila navzgor neomejena in so hkrati izplačila navzgor omejena.

Komot lahko vplačuješ 4000 EURbruto mesečno v ZPIZ in boš dobil povsem isto penzijo, kot bi vplačeval 2000EUR.
(številke so poenostavljene, ampak od neke meje se ne pozna več koliko vplačaš)

zmaugy ::

A bomo 75 let po koncu druge svetovne vojne pričakovali, da se število borčevskih penzij zmanjša proti nuli? Ne?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

nekikr ::

Skoraj 12.000 ljudi v Sloveniji prejema pokojnine, ki izhajajo iz pravic udeležbe v drugi svetovni vojni (NOB). Le tretjina teh ljudi pa je bila dejansko udeležena v boju zoper okupatorja.
Najstarejši prejemnik starostne borčevske pokojnine je bil septembra star 105 let, najmlajši 79 let. Najstarejši prejemnik borčevske invalidske pokojnine je star okroglih sto let, najmlajši pa 85 let. Starost najstarejšega prejemnika vdovske borčevske pokojnine je bila septembra 110 let, najmlajšega prejemnika družinske borčevske pokojnine pa 22 let. Gre za otroka pokojnega borca. Po pokojnih borcih pokojnine prejema še 6438 upravičencev. Od teh jih ima 6177 vdovske in 261 družinske pokojnine. Prejemniki družinskih pokojnin so otroci danes že pokojnih borcev NOB.

Beli_Zajcek ::

Borčevske penzije so hudič, ki ga imajo v marsikateri državi!!! :))

Tudi v ZDA naprimer: Last person to receive pension from Civil War, $73.13 monthly, dies at age 90

fikus_ ::

Imam nadpovprečno plačo, pričakujem pa neko minimalno pokojnino, v stilu današnjih 450€, dovolj za umiranje na obroke.

Zelo verjetno se bo šlo v ta sistem minimalne pokojnine, ostalo bo potrebno nasparat. Ne me spraševati, kako bodo to naredili ljudje na minimalcu.

feryz ::

Povedal nisi nič. Ni važna višina plače, ampak višina vplačila. Če si nadpovprečen, lahko pričakuješ vsaj 700 evrov penzije. Razen če ti veš drugače.
Minimalne pokojnine že imamo. Kje pravzaprav ti živiš?

fikus_ ::

Še enkrat, ce ne razumeš; vseeno koliko boš vplačal, dobil boš uravnilovko + lastna nasparana sredstva.

zmaugy ::

nekikr je izjavil:

Skoraj 12.000 ljudi v Sloveniji prejema pokojnine, ki izhajajo iz pravic udeležbe v drugi svetovni vojni (NOB). Le tretjina teh ljudi pa je bila dejansko udeležena v boju zoper okupatorja.
Najstarejši prejemnik starostne borčevske pokojnine je bil septembra star 105 let, najmlajši 79 let. Najstarejši prejemnik borčevske invalidske pokojnine je star okroglih sto let, najmlajši pa 85 let. Starost najstarejšega prejemnika vdovske borčevske pokojnine je bila septembra 110 let, najmlajšega prejemnika družinske borčevske pokojnine pa 22 let. Gre za otroka pokojnega borca. Po pokojnih borcih pokojnine prejema še 6438 upravičencev. Od teh jih ima 6177 vdovske in 261 družinske pokojnine. Prejemniki družinskih pokojnin so otroci danes že pokojnih borcev NOB.


Da ne bo pomote, borci naj imajo penzije, tudi vdove/vdovci. Ostalo je pa čisti BS.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Mato989 ::

Penzija bi mogla bit socialna podpora ostalo pa kar si prihranil v 2. Steber....

Aja pa v 2. Steber se naj placuje najmanj 50 postov zpiz prispevkov....

Pa oni ki so v jugi placevali se jim izplacuje dinarje...
Da vidijo kolko so vredna vplacila njihova in te kao zasluzene penzije
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

digitalcek ::

Velki je izjavil:

Pozdravljeni, ne bi rad da se ta tema spremeni v politizacijo glede covida...
Ker ne poznam nobenega pravnika in tudi ne znam brati zakonov (in ne dobim podobne teme na internetu) se obračam na vas.
Zakaj nobena vlada do sedaj (vsaj ne da bi jaz vedel) ni znižala pokojnin ljudem kateri so šli v penzijo pred mnogimi leti (ko so bili % mnogo višji kot so sedaj)? Torej zanima me ali je to napisano v ustavi ali se pač vlade nočejo zameriti upokojencem ali je tu kakšen drug razlog...?
Namreč mislim da vsi poznamo ali celo imamo v familji (bližnji/daljni) ljudi z zelo visokimi pokojninami... kateri primerjalno z tistimi ki gredo sedaj v penzijo niso niti približno toliko več vplačali v pokojninsko blagajno?

Morda če celo potegnemo vzporednico na covid. Sedaj ščitimo ravno omenjeno populacijo z vsemi ukrepi, ki jih vlada uvaja. Finančno pa bomo to najbolj občutili mladi ljudje...

Torej vprašanje mislim da je jasno. Slovensko ne znam... vem :|!


Ne vem, kaj nergaš.

Tisti, ki so šli v pokoj 1970, 1980, 1990 v času, ko so delali, ko so bili aktivni, še niso imeli interneta.

Sedaj poslušaš Tomaža Gorca in Žana Nekrepa in imaš čisto drugačne, ogromne možnosti zaslužka.
Danes namreč lahko čisto vsak (tako namreč pravita v svojih spletnih "nastopih" omenjena lika), na spletu obogati in prileze vsaj do miljona, če ne do stotih.

Čisto vsak je danes namreč lahko influencer, ali opinion maker. Treba je imeti le mobitel s solidno kamero, vreščati v mikrofon, govoriti nebuloze, pa si že skoraj zmagal.

Kar brišite. Dejstva so dejstva. Da ima Cool foter 80.000 sledilcev, pa je - dejstvo...

In tudi v tej temi linki niso potrebni.
5 minut Gorca, 5 minut Nekrepa, pa je...

mertseger ::

Naša soseda je šla v penzijo pri 47 letih, danes jih ima 94. Koliko ima penzije ne vem jo pa ima več kot 700€ ker je zadnjič bentila, ko ni dodatka dobila pa vem da ga niso dobili tisti z nad 700€ penzije. Moj fort je šel v penzijo pred 3 leti. Ima 500€ pa drobiž penzije za 40 let dela. Moj star fotr pri 88 letih je bil kmet (doma na kmetiji) in železničar. Ima 280€ penzije.

FrRoSt ::

nekikr je izjavil:

Ki so zelo tehtni ;)
2. Izpodbijane določbe naj bi tistim, na katere se nanašajo, kršile pravico do
dostojanstva iz 34. člena Ustave. Predlagateljica to trditev utemeljuje predvsem z navedbo o
njihovem velikem razočaranju in užaljenosti ter prizadetosti njihovega ponosa in dostojanstva
zaradi načina posega v njihovo pokojnino z obrazložitvijo, da njihove materialne pravice ne
izhajajo iz plačevanja prispevkov.

Užaljeni in prizadeti so a z zavedanjem, da višina njihove pokojnine ne odraža plačevanja prispevkov. Česa pa potem? Doprinosa pozitivne energije? Sončnih kvantov?
Višina pokojnine je zgolj matematična funkcija časa v katerem vplačuješ v skupno blagajno in višine tega vplačila. In nikakor ni prav, da je nekdo delal 25 let in dobi 2x toliko kot nekdo, ki je potem delal 40 let in dobi pol manj. Pri istem vplačilu.
Sicer se bo to uredilo samo, sistem je načeloma vzdržen. Vsi ti policaji in podoben kaliber, ki so imeli te privilegije, bodo počasi dočakali svoj naravni konec, upokojenci, ki prihajajo, so pa obsojeni na minimalno pokojnino in garanje do smrti, kar bo razbremenilo blagajno. Delovna doba se namreč ne začenja več pri 18 letih ampak se pomika bližje 30. letu, posledično se zaradi dovolj delovne dobe ne bo upokojil nihče več. Ker je odmerjen procent tako majhen, je pa tudi precej vseeno ali ima nekdo 800€ neto ali pa 1000€ neto plače, dobil bo tisto minimalno, morda 10€ več. In če nekdo gara (oz. je zaposlen, če je v javni upravi :) do 68 leta in potem dobi tisto minimalno pokojnino do pričakovane življenjske dobe 71-73 let, potem je zadeva ne samo vzdržna ampak je velik plus (ki ga sproti pojemo z nakupom drugih tirov, šestih blokov, ventilatorjev, ki jih nihče ne rabi itd.).

Tako!

Na koncu se vse reši SAMO! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

blink ::

aborko je izjavil:

Tole temo sem že pred časom sam hotel odpreti. Ker meni je nepredstavljivo, da ta procent spreminjajo le za tiste, ki se na novo upokojujejo, starim pa procent ostane enak, ne glede na stanje pokojninske blagajne, gospodarstva,... A ni to fejst nelogično in diskriminatorno, mislim wtf? Kako je sploh do tega prišlo? Je tudi drugod po EU takšna praksa?


Najboljši pokazatelj bolanega pokojninskega sistema je že to, da mora 1/4 za penzije biti doplačana iz proračuna (sredstva pobrana iz davkov ali celo preko zadolževanja države!) ker trenutno zaposleni s pokojninskimi prispevki ne zberejo dovolj za pokojnine trenutnih upokojencev. Čista kraja. Da o vsako leto spremenjenih (slabših) pogojih za novo upokojene niti ne izgubljam besed.

Matevz96 ::

Osebno bi pokojnine določeval vsako leto posebaj, preprosto bi vzel številko, ki je bila prejšnje leto vplačana v pokojninsko blagajno (X) in število upokojencev (Y), iz tega dobimo povprečno pokojnino (Z = X/Y), ker pa so nekateri več vplačevali kot drugi ta sistem ni pravičen zato dodamo še komponento, ki to upošteva torej so pokojnine nekje v rangu Z (+- 20%) pa nimamo nikakršnih težav z pomanjkanjem denarja za pokojnine ne pa sedaj ko še upokojenci dobijo korona dodatek
#hooldthedoor

Mato989 ::

Matevz96 je izjavil:

Osebno bi pokojnine določeval vsako leto posebaj, preprosto bi vzel številko, ki je bila prejšnje leto vplačana v pokojninsko blagajno (X) in število upokojencev (Y), iz tega dobimo povprečno pokojnino (Z = X/Y), ker pa so nekateri več vplačevali kot drugi ta sistem ni pravičen zato dodamo še komponento, ki to upošteva torej so pokojnine nekje v rangu Z (+- 20%) pa nimamo nikakršnih težav z pomanjkanjem denarja za pokojnine ne pa sedaj ko še upokojenci dobijo korona dodatek



Nah to je slabo, najboljse bi bilo da se pokojnine vedno ponovno preracunajo na zadnjo veljavno osnovo... To bi blo smiselno in tudi izvedljivo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bbbbbb2015 ::

nekikr je izjavil:

Kako lepo. A ti izdam eno skrivnost? Samo ne govori naprej....VSI imajo enako željo. Na koncu se pa izkaže, da velika večina, ki celo življenje govori, da penzij itak ne bo, vpije kako so penzije (pre)majhne.


Če se mene vpraša, bi si želel sam urediti svojo rento za starost, z vlaganjem, kot jaz mislim, da je prav.
Samo me silijo, da plačujem v nek "sklad", ki se mu reče ZPIZ. Če je tako, se tudi temu prisilno vplačanemu ne bi rad odpovedal in si želim čim večjo penzijo.
V tem ZPIZ skladu ne ostane nič, ker se vse plača trenutnim penzionistom.

Sem proti nekemu Demografskemu Skladu, ker nas je prejšnja generacija zadolžila, zapustili so sranje namesto dobrih firm, zato naj zdaj ne čakajo preveč od nas. Želel bi, da imajo tudi moji sinovi korist, saj so tudi državljani RS. Vsi skladi na Norveškem so skladi za vse prebivalce, ne samo za starčke.

blink ::

Matevz96 je izjavil:

Osebno bi pokojnine določeval vsako leto posebaj, preprosto bi vzel številko, ki je bila prejšnje leto vplačana v pokojninsko blagajno (X) in število upokojencev (Y), iz tega dobimo povprečno pokojnino (Z = X/Y), ker pa so nekateri več vplačevali kot drugi ta sistem ni pravičen zato dodamo še komponento, ki to upošteva torej so pokojnine nekje v rangu Z (+- 20%) pa nimamo nikakršnih težav z pomanjkanjem denarja za pokojnine ne pa sedaj ko še upokojenci dobijo korona dodatek


Zakaj vsako leto posebej? To je lahko izračunano za vsak pretekli mesec in se pokojnina prilagaja tudi gospodarskim krizam in povečani brezposelnosti, ker sedaj so pokojnine popolnoma asimetrične od dogajanja v gospodarstvu. Ampak ta asimetričnost ima seveda svojo ceno - legalna kraja iz proračuna in zadolževanje.

nevone ::

V tem ZPIZ skladu ne ostane nič, ker se vse plača trenutnim penzionistom.


To je edino vzdržno, da delovno ljudstvo poskrbi za starejšo generacijo. Če boš ti nekam nalagal samo kot denar, boš zaradi inflacije, da ne rečem devalvacije, to lahko tudi izgubil.

Lahko imaš v banki ki potem skrbi, da vrednost ne pade, ampak tudi za banko ti nihče ne garantira, da bo ta denar imela na razpolago.

o+ nevobne
Either we will eat the Space or Space will eat us.

IL_DIAVOLO ::

digitalcek je izjavil:

Velki je izjavil:

Pozdravljeni, ne bi rad da se ta tema spremeni v politizacijo glede covida...
Ker ne poznam nobenega pravnika in tudi ne znam brati zakonov (in ne dobim podobne teme na internetu) se obračam na vas.
Zakaj nobena vlada do sedaj (vsaj ne da bi jaz vedel) ni znižala pokojnin ljudem kateri so šli v penzijo pred mnogimi leti (ko so bili % mnogo višji kot so sedaj)? Torej zanima me ali je to napisano v ustavi ali se pač vlade nočejo zameriti upokojencem ali je tu kakšen drug razlog...?
Namreč mislim da vsi poznamo ali celo imamo v familji (bližnji/daljni) ljudi z zelo visokimi pokojninami... kateri primerjalno z tistimi ki gredo sedaj v penzijo niso niti približno toliko več vplačali v pokojninsko blagajno?

Morda če celo potegnemo vzporednico na covid. Sedaj ščitimo ravno omenjeno populacijo z vsemi ukrepi, ki jih vlada uvaja. Finančno pa bomo to najbolj občutili mladi ljudje...

Torej vprašanje mislim da je jasno. Slovensko ne znam... vem :|!


Ne vem, kaj nergaš.

Tisti, ki so šli v pokoj 1970, 1980, 1990 v času, ko so delali, ko so bili aktivni, še niso imeli interneta.

Sedaj poslušaš Tomaža Gorca in Žana Nekrepa in imaš čisto drugačne, ogromne možnosti zaslužka.
Danes namreč lahko čisto vsak (tako namreč pravita v svojih spletnih "nastopih" omenjena lika), na spletu obogati in prileze vsaj do miljona, če ne do stotih.

Čisto vsak je danes namreč lahko influencer, ali opinion maker. Treba je imeti le mobitel s solidno kamero, vreščati v mikrofon, govoriti nebuloze, pa si že skoraj zmagal.

Kar brišite. Dejstva so dejstva. Da ima Cool foter 80.000 sledilcev, pa je - dejstvo...

In tudi v tej temi linki niso potrebni.
5 minut Gorca, 5 minut Nekrepa, pa je...


To lahko rece samo slaboumnez, ki mu niso jasne različne osebnosti. Introvertna oseba ne bo nikoli influencer.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Če se mene vpraša, bi si želel sam urediti svojo rento za starost, z vlaganjem, kot jaz mislim, da je prav.

Na srečo te nihče tega ne vpraša in raje poskrbi zate bolje kot bi to sicer storil sam (statistično gledano). No, ne samo statistično, tudi realno. Če je par sto evrov mesečno tisti nedosegljivi cilj, ki te loči od hudega bogastva od vlaganja, potem je jasno, da tvoj domet niti slučajno ni tak, da bi lahko sam poskrbel za svojo starost. Večina naivno misli, da bi tiste evre dobro vložila, realno jih pa ali slabo vložijo, ali pa vmes kupijo nekaj, kar seveda nujno rabijo. Recimo malo boljši nov avto, ker je na računu "še dovolj".

Mato989 ::

nekikr je izjavil:

Če se mene vpraša, bi si želel sam urediti svojo rento za starost, z vlaganjem, kot jaz mislim, da je prav.

Na srečo te nihče tega ne vpraša in raje poskrbi zate bolje kot bi to sicer storil sam (statistično gledano). No, ne samo statistično, tudi realno. Če je par sto evrov mesečno tisti nedosegljivi cilj, ki te loči od hudega bogastva od vlaganja, potem je jasno, da tvoj domet niti slučajno ni tak, da bi lahko sam poskrbel za svojo starost. Večina naivno misli, da bi tiste evre dobro vložila, realno jih pa ali slabo vložijo, ali pa vmes kupijo nekaj, kar seveda nujno rabijo. Recimo malo boljši nov avto, ker je na računu "še dovolj".



Velika razliak je predvsem ce nasparas za penzijo 70k in pol unres bi dobil dedic neobdavceno v trenutnem sistemu pa ponikne ceprav se vsi hvalijo kako je bruto tvoj denar
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmaugy ::

In kako dolgo bi ti trajalo 70k?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

gruntfürmich ::

nekikr je izjavil:

Če se mene vpraša, bi si želel sam urediti svojo rento za starost, z vlaganjem, kot jaz mislim, da je prav.

Na srečo te nihče tega ne vpraša in raje poskrbi zate bolje kot bi to sicer storil sam (statistično gledano). No, ne samo statistično, tudi realno. Če je par sto evrov mesečno tisti nedosegljivi cilj, ki te loči od hudega bogastva od vlaganja, potem je jasno, da tvoj domet niti slučajno ni tak, da bi lahko sam poskrbel za svojo starost. Večina naivno misli, da bi tiste evre dobro vložila, realno jih pa ali slabo vložijo, ali pa vmes kupijo nekaj, kar seveda nujno rabijo. Recimo malo boljši nov avto, ker je na računu "še dovolj".

zato pa bi bilo treba zraven takoj začeti z gradnjo zavetišč za brezdomce, kjer te bo vedno čakala postelja, cote iz karitasa in hrana iz javne kuhinje.
bolje to kot pa večno jamranje kako so penzije prenizke ker smo mladi nesolidarni...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nekikr ::

Velika razliak je predvsem ce nasparas za penzijo 70k in pol unres bi dobil dedic neobdavceno v trenutnem sistemu pa ponikne ceprav se vsi hvalijo kako je bruto tvoj denar

70k€ je pri 600€ mesečno dovolj za 9,7 let penzije. Kar pomeni, da ti do povprečne pričakovane življenjske dobe zmanjka še cca. 3 leta. Realno bi rabil, če bi se hotel upokojiti pri 60. letu in nimaš kakšne najemnine in živiš do konca brez kakšne osebne nege nekje 180.000. Zdaj si pa predstavljaj, da daš povprečnemu Slovencu pol tega zneska na račun pri 40 letu in 180k pri 60....zapravi za nov avto v momentu.

redtech ::

Nepravično je, da tisti, ki se danes upokoji dobi večjo pokojnino od nekoga, ki se bo čez nekaj let... (Isti prihodki v življenju). Procent bi moral nihati enako za vse, če si 2 leti nazaj dobil minimalno "700 EUR" ni nujno, da bo vedno tako, odvisno od odmernega % za tekoče leto.

Predvidevam, da SPIZ nima niti kadrovskih in računskih zmogljivosti za take letne prilagoditve :D

nekikr je izjavil:

Velika razliak je predvsem ce nasparas za penzijo 70k in pol unres bi dobil dedic neobdavceno v trenutnem sistemu pa ponikne ceprav se vsi hvalijo kako je bruto tvoj denar

70k€ je pri 600€ mesečno dovolj za 9,7 let penzije. Kar pomeni, da ti do povprečne pričakovane življenjske dobe zmanjka še cca. 3 leta. Realno bi rabil, če bi se hotel upokojiti pri 60. letu in nimaš kakšne najemnine in živiš do konca brez kakšne osebne nege nekje 180.000. Zdaj si pa predstavljaj, da daš povprečnemu Slovencu pol tega zneska na račun pri 40 letu in 180k pri 60....zapravi za nov avto v momentu.


Fora je, da je mentalno človek naravanan na "zmeraj več", znesek bi shranil/zapravil in delal naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

In kako dolgo bi ti trajalo 70k?


Predstavljaj si.... Jaz nasparam 70k dobim raka in umrem pri 56 letu sin podeduje pri 24 70k ker je prvi dedni red ni davka.... On prihrani do 45 recimo se 60k in onih 70k se obrestuje na 21 let ziher vsaj cca 100k ce ima malo srece na 120k in ima naenkrat pri 45tih 180k plus minus ce pridno dela do 65 ima pri 65 cca se 70k zraven plus obresti od prvih 180k... In pridemo na laganih 300k plus

Danes to zaradi nacina pokojnine ni mogoce

Zracunali smo da je fotrov bratranec vplacal samo v casu evrov v pokojninsko blagajno preko 250k in je umrl pri 60tih zaradi raka na grlu bil je direktor velikega podjetja

Ce bi to dobil njegov 37 letni sin bi lahko on sel kmalu v penzijo ali pa bi do svoje penzije prihranil preko obresti verjetno gladko 500k...

Ampak to nam je zdaj onemogoceno ker dedovanja pokojnine ni cetudi je nisi crpal in ne mi z enakimi forami kot je avtomobilsko... Tu se gre da dajes svoj denar da dobis denar nazaj pri avtomobilskem ni taka zacetna odlocitev
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nekikr ::

Ta sin ne rabi računati na to, da bo oče prezgodaj umrl, da bo kaj dobil, ker imamo sistem, ki bo vseeno poskrbel zanj ne glede na očetovo smrt. Direktorjev velikih podjetij je namreč en malček manj kot je tistih s povprečno ali slabo plačo.
Edino fer za vse je seveda individualno plačevanje za pokojnino, ampak, ker nam je jasno, da ljudje ne znajo poskrbeti finančno zase, smo uvedli sistem pokojnin. Ni fer za čisto vsak scenarij, je pa precej boljši od tega, kar bi uvedel ti.

Furbo ::

nevone je izjavil:

V tem ZPIZ skladu ne ostane nič, ker se vse plača trenutnim penzionistom.


To je edino vzdržno, da delovno ljudstvo poskrbi za starejšo generacijo. Če boš ti nekam nalagal samo kot denar, boš zaradi inflacije, da ne rečem devalvacije, to lahko tudi izgubil.

Lahko imaš v banki ki potem skrbi, da vrednost ne pade, ampak tudi za banko ti nihče ne garantira, da bo ta denar imela na razpolago.

o+ nevobne

Kako je to vzdržno, ko se pa prebivalstvo stara?

Pokojninski skladi so bili včasih med največjimi vlagatelji v donosne zadeve, po ww2 so komunisti vse sklade oropali in začeli sistem iz rok v usta, ki traja še danes. Ni vzdržen.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

zmaugy ::

Mato989 je izjavil:


Predstavljaj si.... Jaz nasparam 70k dobim raka in umrem pri 56 letu sin podeduje pri 24 70k ker je prvi dedni red ni davka.... On prihrani do 45 recimo se 60k in

...in ko gre spat, v bližini njegove bajte dve tolpi obračunavata med sabo in zablodela krogla ga zadene v postelji in ubije.
Tolpe v takšni obliki obstajajo, ker ni splošnega zdravstvenega zavarovanje in ker ljudje zbankrotirajo, če resno zbolijo, zato so vsi ves čas na meji finančnega kolapsa, ker jih tudi v službah gonijo kot živino in jih odpustijo, če se lastniku dvigne ku**c, so razne dodatne variante, brezposelni preprodajajo drogo, da ne pocrkajo in živci so tanki do skrajnosti.

Aja, by the way si zapravil celih 70k plus na stanovanju je hipoteka, ker, jebiga, zdravljenje raka ni zastonj in zdravstveno zavarovanje ne krije vsega, sploh če so ti dokazali, da je za raka kriv tvoj nezdrav življenski slog. Pa tudi če ti niso dokazali, medtem ko sodni mlini meljejo, se tebi čas izteka in si moral keširat za zdravljenje.

Tako ti je to mala moja... Srečno Kekec in tvoj American dream.

PS: Tisti obračun tolp je zgolj jagoda na smetani, da je bolj zabavno.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Mato989 ::

Problem je v tem da vsi ti piramidni sistemi kot je pokojninski so nekak ok dokler se prebivalstvo veca za nek soliden narastek... Cim pa pridemo v situacijo ko piramidna struktura prebivalstva preide iz tiste strukture piramid iz gize pa imamo financni problem...

Zdaj ga drzava kr v nasem imenu brez vprasanja resuje tako da iz proracuna knjizi vec kot milijardo sredstev v zpiz, sredstva ki bi morala it v manjsanje davkov ali pa v investicije... Vse zato ker nocejo odvzet privilegijev borcevskih penzij in ker nocejo vsem nezasluzenim drasticno znizat pokojnine.

In zdaj smo prisli znotraj tega sistema do unikatne tocke ali nekaj desetletij preloma in sicer

1. Imamo najslabso strukturo prebivalstva ker se upokojuje baby boom generacija ki je najbolj stevilcna imamo hud primanjkljaj

2. Imamo unikaten primer ko se prelivata 2 generacije znotraj upokojenske sfere in sicer ljudje kot je moj deda in babi ki sta se upokojila na koncu juge in sla nezgarana v penzijo pri 50tih in zato crpata penzijo nerealno dolgo nekaj kar bomo lahko mi le sanjali hkrati pa se upokojujejo se kar njuni otroci torej moja mama, teta, stric ki so vsi stari nekaj cez 60, kar prinasa nerealno sliko ko sta kar 2 generaciji iste druzine v penziji hkrati in to je nevzdrzno

Rezultat bo da bo najebala trenutno delavna generacija imeli bomo najslabsr pogoje ce bo sploh pokojnina kaj vredna, edini so ki nas svarijo da naj varcujemo nekaj kar pri generaciji mojih starsev ni bilo logicno, in tako izgubljamo zaupanje v pokojninski sistem in iz tega vidika ga hocemo ogoljufat, ker menimo da bo nasa generacija neto vplacnik napram vecini drugih... To pa zato ker bomo crknili na delovnih mestih, pa se manj zdrave hrabne je na voljo kot nekoc imeli bomo vec tezav, v pokojnino bomo sli umret za razliko od mojega deda in babice ki sta pri 51tih bila v pokojnini po 34 letih delovne dobe relativno zdrava in mlada ter polna energije bomo mi pri 67 prisli v pokojnino kot zmozgani brez volje in utrujeni morda ze celo zelo bolani

In tako se vprasas ce je sploh smiselno vplacevat
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmaugy ::

Tvoja stara starša sta imela zajebano mladost in imata relativno lepo starost, pri tebi kaže na obratno. Ne moreš imet vsega.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

Tvoja stara starša sta imela zajebano mladost in imata relativno lepo starost, pri tebi kaže na obratno. Ne moreš imet vsega.


Sploh ko sem zaprt ane...

Kakorkoli to da sta hkrati 2 generaciji starsi in otroci hkrati upokojeni je neustrezno za nas model... Da ne omenjam da nekateri kot moja babi imajo vec casa penzijo kot placo tak sistem ni naret za take nerealne mahinacije
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmaugy ::

Mato989 je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Tvoja stara starša sta imela zajebano mladost in imata relativno lepo starost, pri tebi kaže na obratno. Ne moreš imet vsega.


Sploh ko sem zaprt ane...

Kakorkoli to da sta hkrati 2 generaciji starsi in otroci hkrati upokojeni je neustrezno za nas model... Da ne omenjam da nekateri kot moja babi imajo vec casa penzijo kot placo tak sistem ni naret za take nerealne mahinacije


Oh bošček, kako se mi smiliš. Medtem sta tvoja stara starša morala preživeti nacistično okupacijo, ah, pis of kejk, ane? Pa potem radosti prvih nekaj petletk itd. Ja, kako jima je bilo lepo, ni fer...
/s
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako v pokoj s prihranki? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10817899 (11678) Mato989
»

Olajšave za pokojnine nad 1400 €

Oddelek: Problemi človeštva
4811755 (10293) jalovec09
»

Višina pokojnine vs. prispevek ZPIZ (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6914686 (13232) solatko
»

neto - bruto = ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7416108 (14094) gjural
»

"Naša" pokojnina! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17333655 (30677) lexios

Več podobnih tem