» »

Kitajci dobili aplikacijo za dostop do zahodnega interneta

Kitajci dobili aplikacijo za dostop do zahodnega interneta

Slo-Tech - Na Kitajskem je dostop do interneta že dolgo vrsto omejen, saj veliki kitajski požarni zid preprečuje obisk strani, kot so YouTube, Google ali Facebook. Neokrnjen dostop do interneta imajo tuja podjetja in tudi navadni uporabniki, če se le malo znajdejo, denimo uporabijo VPN. Ta teden pa se je na Kitajskem odprla aplikacija Tuber, ki je namenjena dostop do interneta okoli požarnega zidu tudi za navadne uporabnike. A z nekaj pomembnimi podčrtnimi opombami.

Tuber je že na voljo za sistem Android, za iOS pa pride takoj, ko jo Apple odobri. Aplikacija ob odprtju pokaže seznam več posnetkov na YouTubu, ima pa tudi zavihke, ki odpirajo druge zahodne spletne strani. A popolne svobode seveda ne prinaša. Iskanje po občutljivih ključnih besedah, kot sta Trg nebeškega miru ali Ši Džinping, ne vrne nobenih rezultatov. Po drugi strani pa je za uporabo potrebna registracija, kjer uporabnik navedene kitajsko telefonsko številko in s tem svojo identiteto. Uporabniki so obveščeni tudi, da lahko podatke o njihovih brskalnih navadah aplikacija deli z oblastmi.

Ni še jasno, kdo točno je aplikacijo razvil in zakaj. Izdajatelj aplikacije je v 70-odstotni lasti podjetja Qihoo 360, ki se ukvarja z internetno varnostjo. Isto podjetje je razvilo tudi brskalnik za namizne računalnike Sgreennet, ki prek VPN ponuja dostop do zahodnih spletnih strani. V preteklosti se je na Kitajskem že pojavilo nekaj aplikacij, ki so brez VPN-ja omogočale dostop do prepovedanega dela interneta, a nobena ni bila niti približno tako popularne ali deležna tolikšne pozornosti kakor prav Tuber. Samo v dveh dneh si jo je preneslo pet milijonov uporabnikov Huaweijevih telefonov.

8 komentarjev

filip007 ::

Filtrirajo zahod, kako priročno, mogoče bi to rabili v EU.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Poldi112 ::

Ni panike, mi bomo verjento, za razliko od kitajcev, dobili še dober popust.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

gruntfürmich ::

kitajci si želijo zahodnega interneta, mi ga sovražimo...

kako zanimivo.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

LeQuack ::

gruntfürmich je izjavil:

kitajci si želijo zahodnega interneta, mi ga sovražimo...

kako zanimivo.


Razlika je samo v tem kdo vohuni in zbira tvoje podatke. Tam je to vodstvo države, na zahodu pa multimijardna podjetja. Kdo ime bolj zle namene pa je težo reči.
Quack !

mtosev ::

Boljši kot nič. Me zanima kdaj in če sploh v bližnji prihodnosti bodo kitajci dobili neomejen dostop do interneta.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

kow ::

LeQuack je izjavil:

Tam je to vodstvo države, na zahodu pa multimijardna podjetja. Kdo ime bolj zle namene pa je težo reči.


Ne bodi naiven, tudi zahodne vlade zbirajo podatke. Sploh o tujih drzavljanih, kjer ni nobenih pravnih preprek.

Glugy ::

Zbirajo o vseh državljanih. Gre za preprost trik. Nemci zbirajo podatke o "tujih državljanih" torej Slovencih, Slovenci pa zbiramo podatke o "tujih državljanih" Nemcih pol si pa izmenjujemo podatke tko je to. Vsi vohunijo za vsemi svojimi državljani preko drugih držav.

OK.d ::

Tako kitajci svoje zdajšnje in bodoče disidente lovijo;)
LPOK.d


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nevtralnost interneta in A1: AKOS ne vidi problema (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
12034083 (18871) Voluharr
»

Rusija prepovedala VPN-je, na Kitajskem gre zares

Oddelek: Novice / NWO
2310829 (8322) SeMiNeSanja
»

Nič več luknjanja kitajskega internetnega zidu z VPN-ji

Oddelek: Novice / Zasebnost
3013558 (11235) Sakin
»

Kitajska popolnoma blokirala Gmail

Oddelek: Novice / NWO
166488 (4830) flagellum
»

Brskanje po internetu s kitajskega brega

Oddelek: Novice / NWO
238770 (6872) 680x0

Več podobnih tem