» »

Google predstavil telefona Pixel 5 in Pixel 4a 5G, pametne zvočnike Nest Audio in novi Chromecast

Google predstavil telefona Pixel 5 in Pixel 4a 5G, pametne zvočnike Nest Audio in novi Chromecast

Google Pixel 5

Nest Audio

novi Chromecast

The Verge - Google se s petim Pixlom odreka konkuriranju v najdražjem razredu in ponuja malo bolj dosegljiv telefon, ki mu ob bok postavlja še presenetljivo zmogljivega Pixla 4a v različici 5G. Nasledniki pametnih zvočnikov Google Home so Nest Audio, medtem ko se Android TV odslej spet imenuje Google TV in je zapakiran v prenovljen Chromecast, z daljincem.

Googlov jesenski predstavitveni dogodek (krajši video povzetek) je postregel s precej klasičnimi točkami programa, so pa presenetile nekatere podrobnosti. Težko pričakovani telefon Pixel 5 tako ne naskakuje tehnološkega prestola, za katerega se pretepajo Samsung, Apple in Huawei. Poslavlja se veliko novitet iz predhodnika, kot je slabo izkoriščeno ukazovanje z mahanjem (Soli) in hroščato odklepanje z obrazom. V zameno skušajo z v Evropi približno 650 evrov drago napravo ponuditi bolj uravnotežen telefon, ponudbo v tej smeri pa še okrepi drugi predstavljeni član družine - Pixel 4a 5G za slabih 500 eur, ki je v bistvu precej zmogljivejši od osnovne inačice in je tako vmesna točka med njo in Pixlom 5. Ta v prve evropske države prispe 15. oktobra, a dobavljivost za Slovenijo v tem trenutku še ni znana. Pixel 4a 5G mu bo sledil novembra.

Obe napravi nosita isti sistemski čip, Snapdragon 765G, pri čemer ima 4a 5g šest, petica pa osem gigabajtov pomnilnika; podatkovne shrambe je pri obeh za 128 GB. Cenejši brat je s 6,2 palci proti šestim v bistvu večji, je pa ločljivost OLED zaslona enaka - 2340×1080. Kje petica upravičuje svojo ceno, je 90-herčno osveževanje, pa brezžično povratno polnjenje; hkrati pa nima izhoda za slušalke, medtem ko ga 4a 5G ima. Telefona si delita tudi fotografski del z dvema objektivoma: 12-megapikselno osnovno kamerico in 16 MP z ultraširokim pogledom. Na papirju nič posebnega, a Pixli so se vedno odlikovali po programski obdelavi posnete vsebine in tudi tokrat ni drugače, saj se snovalci hvalijo z naprednim nočnim načinom ter prenovljenimi algoritmi za HDR+. Pixel 5 bo obenem v ZDA razumel milimetrske 5G valove, v Evropi pa ne.

Pametni zvočniki Google Home, poglavitni konkurentje Amazonovih Echov, se v novi generaciji imenujejo Nest Audio, kar gotovo sploh ne bo povzročilo zmede z nazivi. Glavna odlika novincev je v glavnem precej zmogljivejši zvočniški sklop, obenem pa bodo s ceno stotih evrov celo nekaj cenejši od predhodnikov. Novi zvočniki naj bi poskrbeli za tri četrtine višjo glasnost (za polovico zajetnejši bas), ki se zna samodejno prilagajati hrupu v okolici. A pri pametnih zvočnikih je vendarle najpomembnejša njihova strojna inteligenca in kako se bo Google Assistant kosal z najnovejšim znanjem Alexe, moramo še vide ... slišati. V Evropi bo Nest Audio na voljo 15. oktobra.

Nazadnje je tu novi televizijski HDMI privesek Chromecast, ki je precejšnja nadgradnja. Večkrat neroden nadzor s telefonom se poslavlja, kajti naprava ima sedaj daljinca, ukazovati se da tudi glasovno. Polno ime "Google Chromecast with Google TV" da vedeti, da se je po šestih letih Android TV znova preimenoval nazaj v Google TV. Sem so sedaj združili vse predvajalno programje, tudi Google Play Movies in TV aplikacijo, okolje pa bo odslej skušalo biti elegantno zbirališče vsebine iz različnih naročnin (Netflix, YouTube ...). Naprava podpira 4K in HDR10, kar je za ceno 70 evrov v Evropi nadvse spodobno. V ZDA je že na voljo, v Evropi bo 15. oktobra; je pa nenavadno, da letos še ne bo podpiralo igričarskega servisa Stadia, temveč bo treba na to čakati do prihodnje pomladi.

23 komentarjev

MrNighthawk ::

Ta nov Chromecast se mi zdi ok in dober upgrade na prejšnjega. Čakam, da ga dobi Amazon :D

Ampak 650€ za mid range telefon je pa mal preveč. Če gledaš, da dobiš Oneplus za 700€ s Snapdragon 865. iPhone 11 (najbrž tudi 12) ma osnovno ceno 699€. Huda konkurenca je v tem rangu.

telen ::

Tale novi Google Chromecast with Google TV je pa super. Kje bi ga bilo najlažje naročiti? :)

Egidij88 ::

OnePlus Nord je 400€. Če si mahnjen na updejte potem je Pixel 4a za kupit kr ok. Na temu Chromecastu pa jaz nevem kaj naj bi počel. Netflixa nimam, ok lahko po youtubu štocam, kaj še?

Jerry000 ::

Men se pa ne zdi cena za 5 pretirana, je bilo že dražje. Všeč mi je da so vrnili finger print. Trenutno si lastim 2 XL in bom verjetno lepo menjal za 5 drugo leto ko bo 300-400 :)

NejcSSD ::

Egidij88 je izjavil:

OnePlus Nord je 400€. Če si mahnjen na updejte potem je Pixel 4a za kupit kr ok. Na temu Chromecastu pa jaz nevem kaj naj bi počel. Netflixa nimam, ok lahko po youtubu štocam, kaj še?


T2 TV, EON TV, Amazon Prime Video, HBO GO, KODI, Plex, Voyo, ...
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

WhiteAngel ::

Ne hvala, imam raje RPi4 za yt. Pa še dosbox lahko gor laufam za špile >:D

MrNighthawk ::

NejcSSD je izjavil:

Egidij88 je izjavil:

OnePlus Nord je 400€. Če si mahnjen na updejte potem je Pixel 4a za kupit kr ok. Na temu Chromecastu pa jaz nevem kaj naj bi počel. Netflixa nimam, ok lahko po youtubu štocam, kaj še?


T2 TV, EON TV, Amazon Prime Video, HBO GO, KODI, Plex, Voyo, ...


I second that.

Jerry000 je izjavil:

Men se pa ne zdi cena za 5 pretirana, je bilo že dražje. Všeč mi je da so vrnili finger print. Trenutno si lastim 2 XL in bom verjetno lepo menjal za 5 drugo leto ko bo 300-400 :)

Dražje? Ne vem no. Oneplus 8 npr? 650€ pa je flagship. Cena bi morala bit nekje 500€ za moje pojme. In samo 3 leta podpore :|

Zgodovina sprememb…

Jerry000 ::

Poglej Pixel 4 na store, je dražji kot 5 :D
Je pa res ja, 500 bi bla čist solidna cena, 3 leta podpore je pa premalo, eni bi radi dlje imeli mobi :/ to bi lahko se zgledovali po applu.

Gregor P ::

NejcSSD je izjavil:

Egidij88 je izjavil:

OnePlus Nord je 400€. Če si mahnjen na updejte potem je Pixel 4a za kupit kr ok. Na temu Chromecastu pa jaz nevem kaj naj bi počel. Netflixa nimam, ok lahko po youtubu štocam, kaj še?


T2 TV, EON TV, Amazon Prime Video, HBO GO, KODI, Plex, Voyo, ...

Bolj kot eno platformo, na kateri so vse te naročnine (kar je seveda uporabno), bi sam bolj rabil neko znižano naročnino za paket vseh teh naročnin; ker dejstvo je pač, da se pač ne boš proti plačilu naročil na vse živo samo zato, da si boš pogledal tisto eno priljubljeno serijo, film na vsaki storitvi posebej.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Master_Yoda ::

You just reinvented cable tv :D.
Dovie'andi se tovya sagain.

Boobiz ::

4A je absolutno odličen value za keš. 4A 5G je še pogojno dober value za 486EUR (čeprav že v primerjavi s kakim Nordom že precej slabši), medtem ko 5 pa niti približno ni dober value.

Po svoje mi je všeč v katero smer grejo glede na skropucala lansko leto ampak še vseen jim nekaj manjka.
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

Gregor P ::

Master_Yoda je izjavil:

You just reinvented cable tv :D.

... se zavedam te ironije:'( ... da moramo zgleda odteči še en krog ...
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

MrNighthawk ::

Boobiz je izjavil:

4A je absolutno odličen value za keš. 4A 5G je še pogojno dober value za 486EUR (čeprav že v primerjavi s kakim Nordom že precej slabši), medtem ko 5 pa niti približno ni dober value.

Po svoje mi je všeč v katero smer grejo glede na skropucala lansko leto ampak še vseen jim nekaj manjka.


iPhone SE 2020 se mi zdi bolj konkreten value za ceno. Pa še velikost je solidna. Namesto 1k za flagshipa dobiš SE pa letošnji iPad :) Apple je konkurenco mal zjebal.

brst ::

Pixel 4a 128 GB = 349 $
iPhone SE 128 GB = 449 $

Pixel 5 128 GB = 699 $
iPhone 12 128 GB = 799 $ predvidoma

Slovenske cene po computeruniverse.net
Pixel 4a 128 GB = 357,80 € (pred dnevi 416 €, tudi nemška cena je padla iz 399 na 340)
iPhone SE 128 GB = 524,75 €

S tem hočem reči, da ima Pixel 5 toliko nizko ceno proti iPhone 12 kot Pixel 4a proti iPhone SE. Torej bi rekel, da je cenovna pozicija obeh Pixlov, 5 in 4a, ista proti iPhonom. Je ta razlika premajhna? Osebno mislim, da tisti, ki ima na razpolago višji dohodek si bo najbrž prej privoščil iPhone 12 kot Pixel 5. Razen, če mu ne sede iOS in Applove aplikacije. Cenovna razlika ga ne bo pretirano vznemirjala. Medtem ko če tehtamo med iPhone SE in Pixel 4a je stvar malo bolj zapletena, uporabniki so v nižjem segmentu bolj cenovno občutljivi, 100 USD ali EUR ni zanemarljivo. Vprašanje ali ti uporabniki rabijo, hrepenijo po najmočnejšem procesorju v iPhone SE. Pixel 4a ponuja večji OLED ekran, višjo resolucijo. Je pa res, da Apple ponuja 5 let posodobitev.

MrNighthawk ::

brst je izjavil:

Pixel 4a 128 GB = 349 $
iPhone SE 128 GB = 449 $

Pixel 5 128 GB = 699 $
iPhone 12 128 GB = 799 $ predvidoma

Slovenske cene po computeruniverse.net
Pixel 4a 128 GB = 357,80 € (pred dnevi 416 €, tudi nemška cena je padla iz 399 na 340)
iPhone SE 128 GB = 524,75 €

S tem hočem reči, da ima Pixel 5 toliko nizko ceno proti iPhone 12 kot Pixel 4a proti iPhone SE. Torej bi rekel, da je cenovna pozicija obeh Pixlov, 5 in 4a, ista proti iPhonom. Je ta razlika premajhna? Osebno mislim, da tisti, ki ima na razpolago višji dohodek si bo najbrž prej privoščil iPhone 12 kot Pixel 5. Razen, če mu ne sede iOS in Applove aplikacije. Cenovna razlika ga ne bo pretirano vznemirjala. Medtem ko če tehtamo med iPhone SE in Pixel 4a je stvar malo bolj zapletena, uporabniki so v nižjem segmentu bolj cenovno občutljivi, 100 USD ali EUR ni zanemarljivo. Vprašanje ali ti uporabniki rabijo, hrepenijo po najmočnejšem procesorju v iPhone SE. Pixel 4a ponuja večji OLED ekran, višjo resolucijo. Je pa res, da Apple ponuja 5 let posodobitev.


Upoštevati moraš, da je cena iPhona pri operaterju na vezavo nekoliko nižja, pri A1 cca 440€ za 128gb model. Poleg tega imaš ves support v Sloveniji.

acookook ::

brst je izjavil:

Pixel 4a 128 GB = 349 $
iPhone SE 128 GB = 449 $

Pixel 5 128 GB = 699 $
iPhone 12 128 GB = 799 $ predvidoma

Slovenske cene po computeruniverse.net
Pixel 4a 128 GB = 357,80 € (pred dnevi 416 €, tudi nemška cena je padla iz 399 na 340)
iPhone SE 128 GB = 524,75 €

S tem hočem reči, da ima Pixel 5 toliko nizko ceno proti iPhone 12 kot Pixel 4a proti iPhone SE. Torej bi rekel, da je cenovna pozicija obeh Pixlov, 5 in 4a, ista proti iPhonom. Je ta razlika premajhna? Osebno mislim, da tisti, ki ima na razpolago višji dohodek si bo najbrž prej privoščil iPhone 12 kot Pixel 5. Razen, če mu ne sede iOS in Applove aplikacije. Cenovna razlika ga ne bo pretirano vznemirjala. Medtem ko če tehtamo med iPhone SE in Pixel 4a je stvar malo bolj zapletena, uporabniki so v nižjem segmentu bolj cenovno občutljivi, 100 USD ali EUR ni zanemarljivo. Vprašanje ali ti uporabniki rabijo, hrepenijo po najmočnejšem procesorju v iPhone SE. Pixel 4a ponuja večji OLED ekran, višjo resolucijo. Je pa res, da Apple ponuja 5 let posodobitev.

A da se celo 4a kupiti že pri computeruniverse?

brst ::

acookook je izjavil:


A da se celo 4a kupiti že pri computeruniverse?


Trenutno piše pri Pixel 4a:
Ordered on demand
dispatched in approx. 3-4 weeks
Google Pixel 4a computeruniverse

Torej dejansko lahko izvedeš prednaročilo. Sem pa navedel computeruniverse, ker ta pošilja v Slovenijo. Tudi druge nemške trgovine ponujajo prednaročilo. Kot datum odpreme pa navajajo nekje sredi ali konec oktobra.

High5 ::

Ga že ni več na strani, al je pa kaj narobe.
Dejansko bi ga naročil. =/

Stipex ::

Js sem imel Nexus 4, 5, 6p nato Pixel 2XL in Pixel 3 in se mi zdi da z vsakim telefon je slabši, neki neumni kompromisi pri dizajnu/kvaliteti izdelave. UI je tudi čedalje manj konsistenten. Tam okoli Nexus 5 z 5.0/6.0 updejtom se mi zdi je Android še najbolje zgledal, potem pa je šlo navzdol. Imho, to je telefon samo še za developerja, ki rabi vanilla OS za testat.

chrush ::

Ali jaz cesa ne znam pogledati, ali ima Pixel 5 res primarno kamero 16MP?
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

dukedl ::

https://www.gsmarena.com/google_pixel_5...

12.2 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4um, dual pixel PDAF, OIS
16 MP, f/2.2, 107? (ultrawide), 1.0um
lp dukedl

chrush ::

Sem videl ja in ne morem verjeti. Vsak poceni kitajc ima boljso kamero. Ali piksli mogoce vec ne pomenijo kvalitete slike?
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

bluefish ::

Število pikslov primarno ni indikator kvalitete zajete slike. Z manjšanjem senzorja in hkratnim večanjem števila pik kvečjemu obratno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Pixel (strani: 1 2 3 466 67 68 69 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
3418666709 (1192) NejcSSD
»

Google predstavil telefona Pixel 5 in Pixel 4a 5G, pametne zvočnike Nest Audio in nov

Oddelek: Novice / Android
238765 (3539) bluefish
»

Google predstavil Pixel 4a (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5112696 (8655) TadejPer

Več podobnih tem