» »

Evropska komisija se je pritožila na sodbo zaradi Applovega davčnega režima na Irskem

Evropska komisija se je pritožila na sodbo zaradi Applovega davčnega režima na Irskem

Slo-Tech - Po pričakovanjih se bo Evropska komisija pritožila na julijsko sodbo splošnega sodišča EU, ki je razveljavilo kazen, ki jo je bila Evropska komisija izrekla Irski in Applu. Komisija je leta 2016 ugotovila, da je imel Apple na Irskem ugodnejši davčni režim od ostalih podjetij, zato je naložila plačilo 13 milijard evrov zaostalih davkov. Apple namreč na Irskem prikazuje večino mednarodnega prometa, a ne plačuje davkov po splošni 12,5-odstotni stopnji, temveč je imel v letih 2003-2013 efektivno davčno stopnjo tudi 0,005 odstotka. Z drugimi besedami: Apple se je z dovoljenjem irske davčne uprave izogibal plačilu davkov za poslovanje po vsem svetu.

Evropska komisija je ugotovila, da to ni v skladu s pravom EU, ker gre za neupravičeno državno pomoč. Apple in Irska sta bila na istem bregu, saj Irska najprej zneska sploh ni hotela izterjati, nato pa je Apple leta 2018 vendarle plačal 14 milijard davkov in obresti. Hkrati so vložili tožbo, ki so jo julija letos tudi dobili. Sodišče je razsodilo, da navedbe Komisije ne držijo in da ni Komisija ni uspela pokazati, kako naj bi Apple kršil pravila o konkurenčnosti ali kako naj bi dobil nedovoljeno državno pomoč. Evropska komisija je imela dva meseca časa za vložitev pritožbe, kar so sedaj tudi storili.

Evropska komisarka Margrethe Vestager je dejala, da Komisija meni, da je sodišče storilo nekaj napak, zato so vložili pritožbo. Dodala je, da je sodišče že večkrat dejalo, da so države članice sicer suverene pri oblikovanju davčne politike, ta ne sme kršiti evropskega prava, kar vključuje pravila o nedovoljeni državni pomoči in oviranju konkurence. Irska vlada vztraja, da ni šlo za nedovoljeno državno pomoč, o pritožbi pa uradno še niso obveščeni, je dejal finančni minister Paschal Donohoe. Apple je dejal, da podjetje vedno plačuje davčne obveznosti. Pritožbe še niso dobili, jo bodo pa preučili, a ker se materialna dejstva od julija niso spremenila, drugačne odločitve ne pričakujejo.

13 komentarjev

mtosev ::

Bo res zanimivo kdo bo na koncu imel prav.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

s1m0n ::

mtosev je izjavil:

Bo res zanimivo kdo bo na koncu imel prav.

Denar...

Markoff ::

Meni se to ne zdi nedovoljena državna pomoč, temveč kršitev načela diskriminacije, na kateri, med drugimi, temelji EU in vsaka svobodna družba. Različna davčna obravnava istih subjektov je zrela za kaznovanje Republike Irske, ne pa Applea. Po možnosti, da se jih brcne ven iz EU, parazite jedne.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

tikitoki ::

Se strinjam, da ne potrebujemo parazitov. Žal je za stanje kriva celotna EU, ki ne uredi zakonodaje.

nekikr ::

Različna davčna obravnava istih subjektov je zrela za kaznovanje Republike Irske

A ne bi najprej pred domačim pragom pometel? Moja firma tudi ni isto obravnavana kot Magna alki Revoz, pa te še nisem videl protestirati...

          ::

Po eni strani različna obravnava pomeni, da lahko države, kot je to storila Irska, privabljajo podjetja, ki jih sicer tam ne bi bilo in s tem poberejo davek, ki ga sicer ne bi. Win-win torej za državo in tako podjetje. Po drugi strani pa je tak princip diskriminatoren do domačih in ostalih podjetij, ki te moči nimajo. Da možnosti korupcije niti ne omenjam. Rešitev bi bila v enotnih davčnih pravilih EUja.

Zimonem ::

nekikr je izjavil:

Različna davčna obravnava istih subjektov je zrela za kaznovanje Republike Irske

A ne bi najprej pred domačim pragom pometel? Moja firma tudi ni isto obravnavana kot Magna alki Revoz, pa te še nisem videl protestirati...

Pa kdo ti brani, da odpreš na Nizozemskem nabiralnik. Apple jih pač zaposluje precej več in jasno da greš takemu na roko. Saj boš tudi ti nekoč.

nekikr ::

          je izjavil:

Po eni strani različna obravnava pomeni, da lahko države, kot je to storila Irska, privabljajo podjetja, ki jih sicer tam ne bi bilo in s tem poberejo davek, ki ga sicer ne bi. Win-win torej za državo in tako podjetje. Po drugi strani pa je tak princip diskriminatoren do domačih in ostalih podjetij, ki te moči nimajo. Da možnosti korupcije niti ne omenjam. Rešitev bi bila v enotnih davčnih pravilih EUja.

Zakaj Irska? Zakaj pa ne Slovenija? Saj tudi mi tekmujemo komu bomo dali več subvencije, da pride k nam. Pa tudi ostale države v tem tekmujejo. Zastonj/cenejša zemlja, pohitritev postopkov, sofinanciranje zaposlenih, davčni odpustki....to delajo vsi, ne samo zlobni Irci ampak tudi kleni Slovenci. Edina razlika je, da je bilo treba obdavčiti ameriško podjetje kot povračilo za VW, ampak imamo preveč nesposobne apartčike, da bi to izvedli.

Pa kdo ti brani, da odpreš na Nizozemskem nabiralnik. Apple jih pač zaposluje precej več in jasno da greš takemu na roko. Saj boš tudi ti nekoč.

Meni je to povsem jasno. Zato pa tudi vedno znova v teh temah pravim, da ne rabimo pljuvati po zlobnem Applu (Googlu ali karkoli je še ameriškega), ker sami to počnemo čisto enako. Janez podalpski s.p. nima enake obravnave kot Revoz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

bbbbbb2015 ::

nekikr je izjavil:

          je izjavil:

Po eni strani različna obravnava pomeni, da lahko države, kot je to storila Irska, privabljajo podjetja, ki jih sicer tam ne bi bilo in s tem poberejo davek, ki ga sicer ne bi. Win-win torej za državo in tako podjetje. Po drugi strani pa je tak princip diskriminatoren do domačih in ostalih podjetij, ki te moči nimajo. Da možnosti korupcije niti ne omenjam. Rešitev bi bila v enotnih davčnih pravilih EUja.

Zakaj Irska? Zakaj pa ne Slovenija? Saj tudi mi tekmujemo komu bomo dali več subvencije, da pride k nam. Pa tudi ostale države v tem tekmujejo. Zastonj/cenejša zemlja, pohitritev postopkov, sofinanciranje zaposlenih, davčni odpustki....to delajo vsi, ne samo zlobni Irci ampak tudi kleni Slovenci.


Irci imajo zgodovino tega početja. Začeli so tako, da so IBMu in Microsoftu ponudili sedež, ter proizvodnjo komponent za evropski trg. To je tem multinacionalkam pasalo, ker so bili Irci angleško govoreči, ter so imeli relativno hitro logistiko na celinsko Evropo.

Ko se je to izpelo, t.j. ko so bile irske fabrike predrage in neproduktivne (in imeli so nekaj afer, kjer so delavci kradli komponente, procesorje na primer) so te fabrike zaprli, ter so tem firmam ponudili t.i. "dvojni irski sendvič", ki jim je omogočal, da praktično niso nič davkov plačevali.

Da se razumemo, ni samo Apple tak, še ogromno takih firm je. Samo zanje se pač malo manj ve. Mene osebno so enkrat vabili na projekt k enemu "startup"u na Irskem, ki je imel milijone od IPOja. Nikoli mi ni bilo jasno, zakaj bi en usran ameriški IPO startup z desetinami milijonov na TRR šel nekaj razvijat v eno mesto na Irskem, ki bolj spominja na eno pastirsko selo in niso imeli NOBENEGA zaposlenega tam. To je bilo eno 5 let nazaj in nekdo mi je razložil, zakaj imajo ameriški startupi Irsko "radi". Seveda nisem šel tja, vreme je tam pa res usrano.

Irske oblasti so "sendviče" tolerirale, dokler so le-ti zaposlovali IT razvijalski folk.

Zdaj so Irci kar nekaj denarja pobrali in sedaj je tudi Nemcem in Francozom in še marsikomu kapnilo, kaj se dogaja. Saj vedeli so že prej. Ampak firme, kot je Apple so potegnile reflektorje nase.

Ne verjamem, da lahko Slovenija naredi enako. Post bi bil predolg, da vam razložim zakaj.

          ::

V Sloveniji je ravno obratno: vse več multinacinalk seli sedeže za regijo na Hrvaško ali v Srbijo.

nekikr ::

Ne verjamem, da lahko Slovenija naredi enako. Post bi bil predolg, da vam razložim zakaj.

Prav Revoz je največji prejemnik državnih subvencij - v šestih letih so dobili za okoli 31 milijonov evrov in se obvezali, da bodo ustvarili sto novih delovnih mest.

Delovna mesta morajo ohraniti 5 let. Boš sam izračunal koliko je to na delovno mesto na mesec?

MrStein ::

5166 EUR / mesec / delovno mesto

Odločno preveč, če gledamo iz tega zornega kota.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

          ::

S tem da Revoz verjetno niti ni rekorder v prejetih subvencijah (na zaposlenega). Bi znalo biti, da ga razni Pipistreli in podobni celo prekašajo.

Sicer bi pa pri davkih lahko uvedli pravilo, da je % davka obratno sorazmeren z osnovo. Na ta način bi bila pravila v naprej jasna in enaka za vsa domača in tuja podjetja. Že pri obdavčitvi plač progresivna lestvica pomeni kaznovanje uspešnih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple izbojeval novo bitko v davčni vojni z EU

Oddelek: Novice / Tožbe
205440 (4278) Furbo
»

Amazon v Luksemburgu pridobil 250 milijonov evrov nezakonite pomoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5214790 (12025) AndrejO
»

Apple in Irska sta se pritožila na odločitev EU o davčnem izmikanju

Oddelek: Novice / Ostale najave
3010418 (8405) Saul Goodman
»

EU proti Applu: Irska se hoče pritožiti

Oddelek: Novice / Tožbe
4613980 (11199) Invictus
»

Evropska komisija: Apple mora plačati 13 milijard evrov utajenih davkov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
10449368 (44607) Spura

Več podobnih tem