» »

Elektromagnetno sevanje iz vtičnic

Elektromagnetno sevanje iz vtičnic

«
1
2

pirx ::

Pozdrav.

Hčerki opremljamo sobo in pri vzglavju postelje je ena vtičnica. Arhitektka pravi, da to naj ne bi bilo v redu in bi jo naj (sedaj pač nadometno) premaknili bolj na bok postelje (druga stena).

Zanima me, je res elektromagnetno sevanje iz vtičnice "nevarno"? In če bi šel kabel nadometno po steni do druge stene in nadometne vtičnice, ni to potem bolj ali manj enako ("sevanje" od kablov)?

Če bo treba, premaknemo vtičnico, to sploh ni problem, ampak nadometne inštalacije in dodatnega dela si ne bi delal, če to, kar prvi, slučajno ne bi držalo.
  • spremenil: pirx ()

          ::

Nevarnost sevanja je odvisna tudi od energije, ki se za to sevanje porablja. To pa lahko preizkusiš tako, da izključiš vse porabnike ter nato opazuješ števec za elektriko ali pa meriš tok na dovodu v stanovanje.
Sicer pa raje od arhitektke za nasvet vprašaj strokovnjaka.

gumby ::

Nevarno je "znanje" arhitektk o elektriki.
my brain hurts

Invictus ::

Glede na to, da hčerka najbrž uporablaj telefon, je sevanje iz vtičnice zanemarljivo...

O znanju arhitektov in arhitekt o fiziki pa ne bi tukaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimoZ_ ::

Če na vtičnici ni porabnika, potem tudi tok ne teče in nima kaj sevat.

Baja ::

zamenaj arhitektko.

mirator ::

Ne nobene nevarnosti ni in tudi nobenih posledic ne bo. Sevanje je povsod. Tudi stene sevajo, da ne govorim o sevanjih raznih porabnikov TV, računalnikov, gsm itd ali celo radonu, ki se nabira v zaprtih prostorih. Je pa precej strahu glede sevanja zaradi šarlatanov, ki se imenujejo bioenergetiki.

mertseger ::

Še ena arhitektka ki preveč teorije zarot bere.

bigsmally ::

pirx je izjavil:


Hčerki opremljamo sobo in pri vzglavju postelje je ena vtičnica. Arhitektka pravi, da to naj ne bi bilo v redu in bi jo naj (sedaj pač nadometno) premaknili bolj na bok postelje (druga stena).


A ti je to po mobitelu povedala?

3p ::

pirx je izjavil:

Pozdrav.

Hčerki opremljamo sobo in pri vzglavju postelje je ena vtičnica. Arhitektka pravi, da to naj ne bi bilo v redu in bi jo naj (sedaj pač nadometno) premaknili bolj na bok postelje (druga stena).

Zanima me, je res elektromagnetno sevanje iz vtičnice "nevarno"? In če bi šel kabel nadometno po steni do druge stene in nadometne vtičnice, ni to potem bolj ali manj enako ("sevanje" od kablov)?


Kot so ti že povedali: elektromagnetno polje takih jakosti, kot ga srečaš v gospodinjstvu, po vsem kar vemo (zanemarimo razne bajaličarje) ni škodljivo zdravju. In seveda prazna vtičnica prav nič ne "seva". Jakost polja pa je zelo odvisna (večinoma s kubom razdalje) od razdalje vira. In najvišjo jakost zna imeti polje od kakega fena, ne pa od strašnih naprav, ki se jih ljudje bojijo. Več tule: https://www.who.int/peh-emf/about/Whati...

Ne gre pa tu za ionizirajoča sevanja. Ta pa prihajajo, tadaaa, med drugim iz narave. Tudi iz Sonca. Med opoldanskim praženjem na soncu, ki ga radi izvajajo tudi bajaličarji. https://www.who.int/uv/faq/whatisuv

TheBlueOne ::

pirx je izjavil:


Hčerki opremljamo sobo in pri vzglavju postelje je ena vtičnica. Arhitektka pravi, da to naj ne bi bilo v redu in bi jo naj (sedaj pač nadometno) premaknili bolj na bok postelje (druga stena).


To pa je prvokategorna neumnost. Je res arhitekta ali je bolj dekoratorka brez neke pametne izobrazbe?

Lokacije vticnice ni pametna, ker je tam prakticno neuporabna.

bbbbbb2015 ::

pirx je izjavil:

Pozdrav.

Hčerki opremljamo sobo in pri vzglavju postelje je ena vtičnica. Arhitektka pravi, da to naj ne bi bilo v redu in bi jo naj (sedaj pač nadometno) premaknili bolj na bok postelje (druga stena).

Zanima me, je res elektromagnetno sevanje iz vtičnice "nevarno"? In če bi šel kabel nadometno po steni do druge stene in nadometne vtičnice, ni to potem bolj ali manj enako ("sevanje" od kablov)?

Če bo treba, premaknemo vtičnico, to sploh ni problem, ampak nadometne inštalacije in dodatnega dela si ne bi delal, če to, kar prvi, slučajno ne bi držalo.


Torej, imam dva sina, sta že odrasla. Kot majhna sta imela otroške postelje, enkrat je bila vtičnica ob steni, enkrat pri glavi, enkrat pri nogah.

Vtičnico sem premikal samo enkrat, ker je bila tako nerodno postavljena, da nista šli noter postelja in omara, kot je bil plan mizarja.

V vseh ostalih primerih pa smo bodisi dali delati višjo stranico ob zidu, da je povsem pokrila vtičnico ali pri vzglavju, tako da je les čisto prekril vtičnico. V vsakem primeru smo dali noter blendo, zaradi varnosti. Tako da je bila kakšna koli nesreča izključena.

Praviloma jaz razumem, da ni problem sevanje, ampak je estetski problem, lahko je varnostni problem (majhen otrok kaj vtika v vtičnico), osebno pa nikoli nisem bil naklonjen, da so bili recimo porabniki (polnilec za telefon, laptop) na sami postelji. Ob postelji ja, na postelji, pa če se da, ne.

In telefoni in laptopi lahko zagorijo, sploh če se pregrejejo.

Tako da, če izvzamem argument sevanja, je smiselno, da vtičnice niso ob postelji. Pač se blindirajo in pokrijejo z malo višjim lesom.

Smrkc ::

Edino kar v vsakdanu povprečnega najstnika nezanemarljivo seva po mojem mnenju in ne bi priporočal neposredne bližine so razni polnilnci (praktično kjer koli imaš switcherski napajalnik). Kot je omenil nekdo že v temi je na mestu tudi opozorilo pri napravah s hitro vrtečimi se motorji, kot so fen za lase in pa sesalec.

zasavc83 ::

Sevanje vtičnic, haha, takšne imamo el. inženirji najraje :)

Gambino ::

Edina nevarnost vtičnice je, da ti bo otrok nekaj vtaknil v njo, zato kupi malo boljše vtičnice z zaščito.
Arhitekt, ki ga imaš pa meša meglo in nima pojma o pojmu. Zamenjaj arhitekta!

Unilseptij ::

Bom rekel takole... res je, da je vsakemu, ki vsaj malo pozna zadevo, jasno, da ni nobene nevarnosti. Res je pa tudi, da ko sem sam gradil, nikoli nisem dal vtičnice k vzglavju v otroških sobah, niti nisem vlekel kabla tam okoli... razen morda po tleh, nadometno. Jebiga, če ni nobenega razloga, zakaj ne bi naredil tako, da je ziher.

Ni pa res, da "prazne" vtičnice ne sevajo. Sevajo, ker so kabli v bistvu antene... ampak še enkrat, to je zanemarljivo in nihče nikoli ni zares dokazal kakršnegakoli vpliva na zdravje ljudi.

Gregor P ::

Če vas je res tako strah, pač naredite prej stikalo, da prekinete električni tok, do vseh naprav v tej sobi in vključite le ob dejanski uporabi.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

TheBlueOne ::

Gregor P je izjavil:

Če vas je res tako strah, pač naredite prej stikalo, da prekinete električni tok, do vseh naprav v tej sobi in vključite le ob dejanski uporabi.


Pri teh paranojah ne pomaga nic. Potem pa si verjetno mislijo, da ti crpa energijo.

          ::

Unilseptij je izjavil:

Ni pa res, da "prazne" vtičnice ne sevajo. Sevajo, ker so kabli v bistvu antene... ampak še enkrat, to je zanemarljivo in nihče nikoli ni zares dokazal kakršnegakoli vpliva na zdravje ljudi.


Bom še enkrat napisal: izmeri koliko energije za "sevanje" porabljajo kabli napeljave, ki niso pod obremenitvijo. Če energije ne porabljajo, potem tudi sevanja ne more biti. Če do sevanja kljub temu prihaja, si odkril zastonj vir energije.

Glede antene pa samo tole: velikost antene je odvisna od valovne dolžine, ta pa od frekvence elektromagnetnega valovanja, ki ga želiš oddajati. Večja frekvenca - manjša valovna dolžina - manjša antena. In obratno. Frekvenca 50Hz je v tem oziru zelo, zelo majhna frekvenca, ki ji ustreza valovna dolžina 5995849 metrov. Pogosto uporabljene dipolne antene so največkrat v približni velikosti polovice valovne dolžine. Torej, če želiš oddajati signal iz vtičnice, naredi napeljavo (anteno) v dolžini cca. tri tisoč kilometrov. Močno dvomim, da imaš tako veliko spalnico.

nadlipnik ::

pirx je izjavil:

Pozdrav.

Hčerki opremljamo sobo in pri vzglavju postelje je ena vtičnica. Arhitektka pravi, da to naj ne bi bilo v redu in bi jo naj (sedaj pač nadometno) premaknili bolj na bok postelje (druga stena).

Zanima me, je res elektromagnetno sevanje iz vtičnice "nevarno"? In če bi šel kabel nadometno po steni do druge stene in nadometne vtičnice, ni to potem bolj ali manj enako ("sevanje" od kablov)?

Če bo treba, premaknemo vtičnico, to sploh ni problem, ampak nadometne inštalacije in dodatnega dela si ne bi delal, če to, kar prvi, slučajno ne bi držalo.


Če vprašaš mene je bolj problem kako priročna je trenutna lokacija vričnice. Se pravi hoče arhitektka prestaviti vtičnico nekam kjer bo enostavno dosegljiva, ne bo v napoto in bo uporabna.

Osprey ::

OK, kaj pa če filam telefon iz vtičnice ob postelji na nočni omarici ob glavi (v letalskem načinu)? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Osprey ()

Unilseptij ::

          je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Ni pa res, da "prazne" vtičnice ne sevajo. Sevajo, ker so kabli v bistvu antene... ampak še enkrat, to je zanemarljivo in nihče nikoli ni zares dokazal kakršnegakoli vpliva na zdravje ljudi.


Bom še enkrat napisal: izmeri koliko energije za "sevanje" porabljajo kabli napeljave, ki niso pod obremenitvijo. Če energije ne porabljajo, potem tudi sevanja ne more biti. Če do sevanja kljub temu prihaja, si odkril zastonj vir energije.

Glede antene pa samo tole: velikost antene je odvisna od valovne dolžine, ta pa od frekvence elektromagnetnega valovanja, ki ga želiš oddajati. Večja frekvenca - manjša valovna dolžina - manjša antena. In obratno. Frekvenca 50Hz je v tem oziru zelo, zelo majhna frekvenca, ki ji ustreza valovna dolžina 5995849 metrov. Pogosto uporabljene dipolne antene so največkrat v približni velikosti polovice valovne dolžine. Torej, če želiš oddajati signal iz vtičnice, naredi napeljavo (anteno) v dolžini cca. tri tisoč kilometrov. Močno dvomim, da imaš tako veliko spalnico.


Porabe energije na tak način ne moreš izmeriti... sploh ne s števcem porabe el. energije. Vrednosti so premajhne. Dokaz, da tudi neobremenjena napeljava seva, so detektorji faz, ki ti kažejo, kje pod ometom tečejo kabli in tudi kje so morebiti prekinjeni.

TheBlueOne ::

Unilseptij je izjavil:



Porabe energije na tak način ne moreš izmeriti... sploh ne s števcem porabe el. energije. Vrednosti so premajhne. Dokaz, da tudi neobremenjena napeljava seva, so detektorji faz, ki ti kažejo, kje pod ometom tečejo kabli in tudi kje so morebiti prekinjeni.


Potem pa prizgles nocno svetilko, sevenje povecas zilionkrat, dodas se toplotno in svetlobno sevanje, potem pa ti eksplodira glava. Ali pa tudi ne.

To kar ti poznas kot "detektor faz" jaz verjetno poznam kot "detektor za kovino in zice". Ali imas v mislih kaj drugega?

3p ::

Unilseptij je izjavil:

Porabe energije na tak način ne moreš izmeriti... sploh ne s števcem porabe el. energije. Vrednosti so premajhne. Dokaz, da tudi neobremenjena napeljava seva, so detektorji faz, ki ti kažejo, kje pod ometom tečejo kabli in tudi kje so morebiti prekinjeni.


Si prepričan, da ti detektorji zaznavajo lastno polje žic? (kak link?)

Gambino ::

Unilseptij je izjavil:

          je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Ni pa res, da "prazne" vtičnice ne sevajo. Sevajo, ker so kabli v bistvu antene... ampak še enkrat, to je zanemarljivo in nihče nikoli ni zares dokazal kakršnegakoli vpliva na zdravje ljudi.


Bom še enkrat napisal: izmeri koliko energije za "sevanje" porabljajo kabli napeljave, ki niso pod obremenitvijo. Če energije ne porabljajo, potem tudi sevanja ne more biti. Če do sevanja kljub temu prihaja, si odkril zastonj vir energije.

Glede antene pa samo tole: velikost antene je odvisna od valovne dolžine, ta pa od frekvence elektromagnetnega valovanja, ki ga želiš oddajati. Večja frekvenca - manjša valovna dolžina - manjša antena. In obratno. Frekvenca 50Hz je v tem oziru zelo, zelo majhna frekvenca, ki ji ustreza valovna dolžina 5995849 metrov. Pogosto uporabljene dipolne antene so največkrat v približni velikosti polovice valovne dolžine. Torej, če želiš oddajati signal iz vtičnice, naredi napeljavo (anteno) v dolžini cca. tri tisoč kilometrov. Močno dvomim, da imaš tako veliko spalnico.


Porabe energije na tak način ne moreš izmeriti... sploh ne s števcem porabe el. energije. Vrednosti so premajhne. Dokaz, da tudi neobremenjena napeljava seva, so detektorji faz, ki ti kažejo, kje pod ometom tečejo kabli in tudi kje so morebiti prekinjeni.


Brez bremena ni toka, brez toka pa ni elektro magnetnega sevanja, tako da ne zavajaj!

mirator ::

          je izjavil:

...
Bom še enkrat napisal: izmeri koliko energije za "sevanje" porabljajo kabli napeljave, ki niso pod obremenitvijo. Če energije ne porabljajo, potem tudi sevanja ne more biti. Če do sevanja kljub temu prihaja, si odkril zastonj vir energije.
....

S tem se pa ne bi čisto strinjal. Vsekakor obstaja električna poljska jakost v V/m, medtem ko magnetne poljske jakosti pa res ni, ker je odvisna od toka. Sicer pa seva tudi neobremenjen daljnovod, ki je pod napetostjo. Je pa tudi res, kar ponavljamo skoraj vsi, sevanje vtičnice je nepomembno.

111111111111 ::

OP - pozanimaj se pri štromarju. Za v omarico se dobi stikalo, ki ti spusti tok čez vtičnico, samo če priklopiš porabnika. Jaz imam tako v otroški sobi, da ne more stresti malih prstov.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

bigsmally ::

3p je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Porabe energije na tak način ne moreš izmeriti... sploh ne s števcem porabe el. energije. Vrednosti so premajhne. Dokaz, da tudi neobremenjena napeljava seva, so detektorji faz, ki ti kažejo, kje pod ometom tečejo kabli in tudi kje so morebiti prekinjeni.


Si prepričan, da ti detektorji zaznavajo lastno polje žic? (kak link?)



Jaz mam detektor žice pod napetostjo v steni za kakih 10€
Sem čisto lepo našel kje v steni je skurilo žico.

TheBlueOne ::

bigsmally je izjavil:


Jaz mam detektor žice pod napetostjo v steni za kakih 10€
Sem čisto lepo našel kje v steni je skurilo žico.


Morda je vredno omeniti, da zici ni treba sevati, da jo tvoj detektor najde.

bigsmally ::

TheBlueOne je izjavil:

bigsmally je izjavil:


Jaz mam detektor žice pod napetostjo v steni za kakih 10€
Sem čisto lepo našel kje v steni je skurilo žico.


Morda je vredno omeniti, da zici ni treba sevati, da jo tvoj detektor najde.


Če ni pod štromom je ne zazna.

Unilseptij ::

Test light @ Wikipedia

Unlike tong ammeters which sense changing magnetic fields, these detectors can be used even if no current is flowing through the wire in question, because they sense the alternating electric field radiating from the AC voltage on the conductor.

Zgodovina sprememb…

3p ::

Unilseptij je izjavil:

Test light @ Wikipedia

Unlike tong ammeters which sense changing magnetic fields, these detectors can be used even if no current is flowing through the wire in question, because they sense the alternating electric field radiating from the AC voltage on the conductor.


Disclaimer: Moje poznavanje "štromarije" je na ravni rač. srednje šole.

Ampak: A ni v tem primeru ta tester v resnici "breme", ki povzroči, da začne teči tok?

korenje3 ::

Vtičnica ne seva. Razen če je porabnik vklopljen v vtičnico. Zaradi tega se generira elektromagnetno polje med vodnikoma. Elektromagnetno polje spreminja jakost pri frekvenci 50Hz.
Glede na to da so vodniki eden ob drugem je jakost magnetnega polja na razdalji 100mm praktično nič.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

trenerkar ::

Nagradno vprašanje za korenčka:
Imaš navadno whip anteno (npr. samo kos žice) na katero priklopiš izmenični vir (AC), na drugem koncu pa seveda ni porabnika. Ali antena seva?

winterriver ::

Op, ti samo vzami dva kosa bakrene zice in ga natlaci v obe luknji v vticnici, vmes pa daj glavo kogarkoli, ki ti floza o sevanju iz vticnice. Elektrosok je baje zdravilen za psihicne bolnike.

trenerkar je izjavil:

Nagradno vprašanje za korenčka:
Imaš navadno whip anteno (npr. samo kos žice) na katero priklopiš izmenični vir (AC), na drugem koncu pa seveda ni porabnika. Ali antena seva?


V stilu cele teme, "+ ali -"? :)):)):)):)):)):))

Pri 50 Hz bi morala biti whip antena dolga nekaj tisoc kilometrov. Sicer so se rusi to sli pri komunikacijami s podmornicami (80Hz ali tam okrog, ce se prav spomnim). Skratka cela zadeva je bullshit, od sosedovega telefona dobis vec """sevanja""" kot od vticnice.
Eat shit, millions of flies can't be wrong.

Zgodovina sprememb…

tone31 ::

ce stikalo montirate da vam prekine tok za vticnico tudi morate tako nareti da nulo prekine ce ne ti lahko energijo od telesa porablja

bbbbbb2015 ::

Unilseptij je izjavil:

Bom rekel takole... res je, da je vsakemu, ki vsaj malo pozna zadevo, jasno, da ni nobene nevarnosti. Res je pa tudi, da ko sem sam gradil, nikoli nisem dal vtičnice k vzglavju v otroških sobah, niti nisem vlekel kabla tam okoli... razen morda po tleh, nadometno. Jebiga, če ni nobenega razloga, zakaj ne bi naredil tako, da je ziher.


Vsakemu, ki se vsaj malo spozna na zadevo, je jasno, da z elektriko vedno neka nevarnost je. Najmanj, kar se lahko zgodi, da te strese, lahko ubije, lahko pa imaš porabnik, kjer nula prebija na zemljo, lahko porabnik zagori. Lahko na zdravo 16A vtičnico priklopiš en ušiv (deklariran!) 10A razdelilec, če pa razdelilec razdreš, pa vidiš, da na specifikaciji za stikalo piše 6A, pa take.

Kombinacij, kjer se lahko zalomi, je nešteto. Načeloma varovala v električni mreži (varovalke, FID, tokovni in napetostni preklopniki, ipd.) poskrbijo, da četudi vržeš fen v bano, polno vode, te ne strese.

To je vse načeloma. Potem pridejo odkloni od vsega tega.

Vam bom povedal primer, da boste imeli občutek.
Sodelavka pred 10+ leti je dobila nov PC, brandname, PC je bil priklopljen. Iz nekega razloga je sodelavka vsak petek vlekla PC iz elektro vtičnice, izklop ji ni bil dovolj.

En ponedeljek se je zgrudila, nikogar ni bilo v pisarni, sodelavci so prišli, našli so jo nezavestno in pobruhano.

Poklicali so rešilca, spravili so jo k sebi, ženska je bila menda sladkorna bolnica, slabost so pripisali temu.

Ko smo jo sodelavci obiskali v bolnici smo jo vprašali, česa se nazadnje spomi, ker se ni spomnila ničesar. Rekla je, da se ne spomni ničesar, da pa tako glede na rutino ponedeljka, je hotela priklopiti PC v vtičnico. V hipu me je prešinilo, da jo je morda streslo, kar je ne bi smelo, sicer.

Ko sem prišel do PCja, sem ugotovil, da je štartan in v spanju. Lepo se je zbudil in vse je kazalo na normalno.

Potem sem se narahlo dotaknil kovinskega ohišja, ter me je streslo. Ta občutek sem natanko poznal, ker me je enkrat stresel že pomivalni stroj.

Šel sem po probirko, pa je svetila, ne močno, samo svetila je. Sodelavec je imel unimer, izmerili smo okrog 50V izmenične napetosti.

Takoj sem vedel, da je problem v ozemljitvi vtičnice. Vendar pa bi moral biti napajalnik galvansko ločen od ohišja. Pa ni bil.

Vtičnico smo popravili sami, PC pa vrnili proizvajalcu. Dobili smo drugega, pa isto galvanski stik med ohišjem in napajalnikom. Potem smo vse PCje vrnili, eni pa so sicer bili istega tipa, pa niso imeli galvanskega stika.

Kasneje, morda kako leto kasneje, sem govoril z tehničnim direktorjem dobavitelja, pa je rekel, da so nekje iz Singapurja dobili cenejšo robo. Ali je bila roba ponarejena ali je nekdo samo dele menjaval, ne vem.

Skratka, pri elektriki je treba paziti.

Nagradno vprašanje (nagrada: en palec gor za pravilen odgovor): zakaj se na ohišju pojavi 50V izmenične napetosti, če je ozemljitev defektna?

Zgodovina sprememb…

Darko! ::

pirx je izjavil:

Pozdrav.

Hčerki opremljamo sobo in pri vzglavju postelje je ena vtičnica. Arhitektka pravi, da to naj ne bi bilo v redu in bi jo naj (sedaj pač nadometno) premaknili bolj na bok postelje (druga stena).

Zanima me, je res elektromagnetno sevanje iz vtičnice "nevarno"? In če bi šel kabel nadometno po steni do druge stene in nadometne vtičnice, ni to potem bolj ali manj enako ("sevanje" od kablov)?

Če bo treba, premaknemo vtičnico, to sploh ni problem, ampak nadometne inštalacije in dodatnega dela si ne bi delal, če to, kar prvi, slučajno ne bi držalo.



pirx,

a veš, da sem se o podobni stvari spraševal tudi sam.

Ob postelji imam namreč nočno omarico na kateri sem navadno polnil mobilni telefon, ki služi tudi kot budilka. Ker nisem imel vtičnice sem nabavil podaljšek. Nekoč pa sem se vprašal ali ga potegnem iz ene strani pod posteljo, ali pa iz drugega konca, da se postelji ognem.

Preden ti povem kaj sem izbral, pa glede na to, da si vprašanje postavil na ST forumu in ne na Med-Over-Net, moraš pa pri lastnem razmisleku v zakup vzeti par stvari:

1.
To, da si vprašal tu, na ST, je dobro.
Nekateri, kakor vidim iz zapisov, dejansko vedo, kaj pišejo. Pohvalno. Da bi spraševal new-age babnice, ki jim je jasen ustroj vesolja, ne vedo pa koliko stane štruca kruha v štacuni; ali pa polnih ust blebetajo o Energiji Ljubezni ali (ta je meni najboljša) višjih vibracijah in višjih frekvencah - mater, temu se vedno nasmejim, obenem pa dejansko ne znajo niti prisluhnit ljudem - ma, da bi verjel takim kaj o štromariji - je vsaj malo naivno in lahko tudi nevarno.

2.
To, da si vprašal tu, na ST, je lahko naivno.
Vsak faliran študent, ki ima opravljen vsaj en kolokvij iz osnov elektrotehnike ter sevanja elektromagnetnih valov ti bo z lahkoto začel dokazovat, kako nepomembni so vplivi in jakosti elektromagnetnih polj, sploh pri frekvenci, moči in namenu električnih porabnikov hišne napeljave; ter da je to ali imaš okrog postelje speljano električno napeljavo in montirane vtičnice, iz stališča izsevane elektromagnetne moči in z njo povezanega vpliva na biološki ustroj človeka, irelevantno.
Da bi to vzel za dokončno resnico - je vsaj domišljavo in posledično nevarno.

3.
Da ti zdrava pamet pravi, da je vsak človek različno dovzeten in občutljiv na zunanje vplive in dražljaje okolja, vključno z elektromagnetnim valovanjem in elektromagnetnim "onesnaženjem", ter, da so "dopustne" ali "priporočljive" meje česarkoli (tako alkohola v krvi, klora v pitni vodi, vitamina C na dan, težkih kovin v izpustu čistilne naprave, ..., do sevalne jakosti mobilne bazne postaje, itd, itd.) le družben konsenz, ki ni vedno sprejet z namenom maksimalnega ohranjanja zdravja, ampak ga vodijo tudi ostali (predvsem ekonomski) interesi.

Hočem povedat, da se nekdo, ki se ga je vse življenje zaradi težaške babe nacejal z Ballantines (ali v najboljšem primeru z Chivas Regal - če so plačali drugi), ne more pogovarjat o whiskejih z nekom, ki svojo drago in žganjice časti kot golo žensko boginjo in loči sto Single maltov samo s tem, da jih zavezanih oči povoha in spusti navzdol po jeziku. Ker namen in poznavanje pitja je pri obeh popolnoma drugačen. Oba sicer pijeta alkohol, ki je v malih količinah lahko odlično zdravilo ali vir užitka, v večjih pa strupen in povzroča smrt.

Če to, o različni senzibilnosti ljudi sprejmeš kot dejstvo in ga apliciraš v vsakdanje življenje ni nič narobe in ob uporabi zdravega razuma sploh ni škodljivo.

4.
Kdor je vsaj malo skromen si z lahkoto prizna, da veliko stvari, pojavov in njihovih posledic v bistvu sploh ne razumemo in še manj obvladujemo. Sledenje zdravi pameti in kmečki logiki ti v tem primeru pravi, da je takšne pojave in stvari modro imeti na zdravi distanci in biti do njih pozitivno skeptičen. Take stvari, ki jih ne razumeš, moraš jemat z malo rezerve.

In če to dejstvo apliciraš na:

- "Bajaličarje" in prodajalce "naprav za merjenje upornosti dlani" - potem jim jasno ne boš verjel vseh neumnosti, ki ti jih bodo natvezli in ne boš znosil vsega denarja k njim; ampak ne bodi prepričan preveč niti v to, da te hočejo vsi po vrsti nategnit (no ja, 95 % te najbrž želi);

- "Elaborat umestitve mobilne bazne postaje v prostor s stališča dopustnih sevalnih obremenitev", ki ga naredi priznana firma in s katero dokazuje, da bo GSM bazna postaja na strehi trgovskega centra, 50 m od večnadstropnega stanovanjskega bloka, popolnoma neškodljiva za zdravje in dobro počutje stanovalcev - a si prepričan, da bi projektant elaborata živel v petem nadstropju tega bloka, oz. kakšen izgovor bi našel, da lokacija ni primerna;

- "ostalo potrošno elektromagnetno navlako" - kamor sodijo visokonapetostni daljnovodi, transformatorji, napeljave, vtičnice, sušilci las, mikrovalovne pečice, pralni stroji, kuhinjski mešalniki, indukcijski kuhalniki, Wi-Fi routerji, ojačevalci brezžičnega signala, mobilni telefoni, pametne ure in "kurčeve" blututh slušalke - ja po pameti in zmožnostih s temi stvarmi.


No, da ti še povem kako sem potegnil podaljšek.
Dal sem ga stran od postelje. Ker mi tako paše.

A ima vpliv? Ne vem.
A bolje spim? Ne vem. Niti ne bom sploh poizkusil, če mi ni potrebno.

Na živce mi gredo inštalacije in elektromagnetna polja v moji bližini.

Živim sicer z vso moderno brezžično navlako, jo pa držim na distanci. Spim z vklopljenim flight mode na telefonu in svoji dragi redno težim, naj ga pred spanjem vklopi še ona. Kdor me je vprašal kaj si mislim o routerjih, sem mu razložil, da v otroško sobo in spalnico ne sodijo. Niti pod razno. In naj ne dovolijo otrokom, da govorijo cele ure po mobitelih, sami pa naj uporabljajo žične slušalke in naj ne tiščijo teh blesavih tablic uro in pol ob glavo.

Vprašali so me, ker "baje nekaj o sevanju vem".
Sem jim rekel, da me bolj skrbi tisto, česar ne vem.


Zaradi "sevanja" vtičnice se ne sekiraj preveč. Poskrbi pa, da ne bo tlačila prstov ali predmetov vanjo.
V ta namen jo je pa res pametno prestavit bolj stran od njenih rok.

;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

korenje3 ::

trenerkar je izjavil:

Nagradno vprašanje za korenčka:
Imaš navadno whip anteno (npr. samo kos žice) na katero priklopiš izmenični vir (AC), na drugem koncu pa seveda ni porabnika. Ali antena seva?


Imaš anteno in še eno anteno zraven, ki je povezana na zemljo. Ali antena seva?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Glugy ::

Vtičnica sama ne bo neki sevala kej več kot ozadje samo. Verjetno arhitekta misl na naprave ki se priklopjo na vtičnico ( sam to je pa pol odvisn od tega kaj priklopiš; večina stvari seva zanemarljivo )

SeMiNeSanja ::

Me spomni na bajaličarja, ki ga je sosed privlekel k tastu, pa je nekaj blodil o takih in drugačnih tokovih (ali sevanjih?)...

No, na koncu je tastu ponudil neke čudežne plošče, ki da bodo ustvarile neko 'ravnotežje'.... tast mu pa celo eno ali dve odkupil (ne vem koliko je plačal).

Ne dolgo zatem pa je tasta premagal firbec, je hotel videti, kaj se skriva pod tistim ovojnim materialom, kakšno čudi tehnike to mora biti...

No, odpakira vse skupaj....notri pa navadna šperplata!

Eto, toliko o teh energetskih in sevalnih bodnjah.


Za moje pojme k postelji obvezno sodi tudi vtičnica - kam pa boš sicer priključil nočno lučko?
Mnogi ponoči polnijo telefon na nočni omarici, pri čemer je edino problem, če med polnjenjem kakšna agresivna lučka, po možnosti še modra, sveti ali bognedaj utripa.
Pomisliti moraš tudi na možnost, da kdaj zboliš, pa boš moral čuvati posteljo.
Takrat boš potreboval tudi možnost priklopa prenosnika ali kakšne druge elektronske naprave.

Napeljevanje nekih podaljškov pa je eno navadno šalabajzerstvo. Na koncu samo še rabiš, da se spotakneš preko kabla.
Podaljški so v takih primerih izključno začasna rešitev za tiste, ki so zaj* in niso dali vtičnice ob posteljo, ko so imeli možnost za to!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Furbo ::

Menjaj arhitektko, ker po mojem osebnem mnenju, imaš opravka s trapo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

borut_p ::

Verjetno je celotna poanta v tem - ce je tam vticnica, se bo uporabljala. Verjetno za polnjenje telefona.

feryz ::

Velja kot za vse ostalo. Vtičnica je zelo nevarna, kar se sevanja tiče. Leta in leta strahu in dvoma o tem, naredijo v glavi, pa tudi drugje, ogromno škode.
Mulci nimajo kaj polniti telefona v sobi. Niti ga nimajo kaj imeti v sobi ponoči. Ko je ura za spat, ga dajo polnit v drugo sobo.

Zvezdica27 ::

hoho, najboljš da tud na morje ne greste, ker sončna svetloba je hud vir EM sevanja v določenem frekvenčnem spektru...

svašta...

EM sevanju se ne moreš izogniti niti pod razno, konec koncev te tale trenutek kjerkoli si poleg sonca seva tudi milijon radijev in ne vem katerih zadev še...

zz

Smrekar1 ::

pirx je izjavil:


Zanima me, je res elektromagnetno sevanje iz vtičnice "nevarno"?


Elektromagnetno sevanje iz vtičnice v dotičnem primeru je tole:


Nočna lučka

Sobo napolni z elektromagnetnim sevanjem, bistveno bolj energetskih frekvenc kot 5G ali mikrovalovna pečica!!!! Tem frekvencam rečemo "vidna svetloba".

Vtičnice za otroke so nevarne če notri vtikajo prste ali žičke (kupi zaščite ali varne vtičnice) in če se notri kaj iskri (kliči električarja). Kolikor ven dobiš EM sevanja je v nenevarnih količinah (sicer bi se še kako poznalo na računu) in v nenevarnih frekvencah (50 Hz).

Frekvence reda velikosti 50 Hz so uporabne v vojaške namene! Elektrode zakoplješ v zemljo nekaj sto kilometrov stran in uporabiš konkreten del Zemlje kot anteno, da sploh kaj ujameš.

Če vtičnico premakneš pol metra stran ne narediš neke omembe vredne razlike.

Avenger ::

Elektromagnetno polje je fizikalen pojav in vsak vodnik, ki je pod napetostjo ustvarja to polje, kljub temu, da ni porabnika. Po vsej zemlji, ki sem jo že pretlačil, pa ne dvomim, da je zelo arogantno prepričanje, da neka stvar ni škodljiva. Ni težko dokazat, da je nekaj akutno neškodljivo, tako kot naprimer tobak ali alkohol pa vendar, po dolgotrajni uporabi ljudi čaka povišana stopnja ogroženosti zdravja, pri kajenju ne samo za magnitudo večje tveganje za pojav raka, pri alkoholu ne samo ciroza jeter, tudi druge bolezni.

Pri človeškemu telesu je zelo, zelo težko dokazovat nekaj, česar učinki se pokažejo čez več let, ali več deset let. Zdaj imamo več rakavih obolenj kot kdajkoli prej v zgodovini in seveda lahko rečeš, da to je pa zato, ker je boljša diagnoza. Lahko. Več je psihičnih težav. Tudi boljša diagnoza? Mogoče. To niso enostavne stvari in hočem povedat, da ne moreš enostavno zamahnit z roko in reči, ah, premajhne energije so tu (EMR pri mobitelih, WiFi, Bluetooth, elektrika v žicah), da bi bil nek učinek. Definitivno, premajhne za nek akuten učinek, to je popolnoma jasno in nihče ki je bil vsaj malo kredibilen, ni nikoli trdil, da ti kakršnokoli EMR (nizkih energij) cvre možgane kot mikrovalovka. Na dolgi rok pa ni raziskano, ker kot rečeno, ogromno drugih dejavnikov, lahko vpliva le na mentalno stanje človeka, sploh ne na fizične dele. Ne vemo.

Moj nasvet, premakni vtičnico, če ne zaradi drugega, lepše bo zgledalo.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avenger ()

SeMiNeSanja ::

Zvezdica27 je izjavil:

hoho, najboljš da tud na morje ne greste, ker sončna svetloba je hud vir EM sevanja v določenem frekvenčnem spektru...

svašta...

EM sevanju se ne moreš izogniti niti pod razno, konec koncev te tale trenutek kjerkoli si poleg sonca seva tudi milijon radijev in ne vem katerih zadev še...

zz

Jaz si kar predstavljam to 'arhitektko', kako vsa zagorela pridiga o nekem sevanju, sama pa je ravnokar prilezla iz 'sončnega studija', kjer si je dala kožne celice degenerirati z UV svetlobo...
Če zaradi korone ne more tega izvajati na naravni način na plaži nekega eksotičnega otoka.... potem je tudi tista sončna klop dovolj dobra.

A potem istočasno ljudem pridigat o sevanju, ki leze iz vtičnic in ti bo otroke napadlo ponoči med spanjem....? wtf? Je malo preveč gledala Freddyja Krugerja in podobne grozljivke?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

SeMiNeSanja ::

Avenger je izjavil:

Elektromagnetno polje je fizikalen pojav in vsak vodnik, ki je pod napetostjo ustvarja to polje, kljub temu, da ni porabnika. Po vsej zemlji, ki sem jo že pretlačil, pa ne dvomim, da je zelo arogantno prepričanje, da neka stvar ni škodljiva. Ni težko dokazat, da je nekaj akutno neškodljivo, tako kot naprimer tobak ali alkohol pa vendar, po dolgotrajni uporabi ljudi čaka povišana stopnja ogroženosti zdravja, pri kajenju ne samo za magnitudo večje tveganje za pojav raka, pri alkoholu ne samo ciroza jeter, tudi druge bolezni.

Pri človeškemu telesu je zelo, zelo težko dokazovat nekaj, česar učinki se pokažejo čez več let, ali več deset let. Zdaj imamo več rakavih obolenj kot kdajkoli prej v zgodovini in seveda lahko rečeš, da to je pa zato, ker je boljša diagnoza. Lahko. Več je psihičnih težav. Tudi boljša diagnoza? Mogoče. To niso enostavne stvari in hočem povedat, da ne moreš enostavno zamahnit z roko in reči, ah, premajhne energije so tu (EMR pri mobitelih, WiFi, Bluetooth, elektrika v žicah), da bi bil nek učinek. Definitivno, premajhne za nek akuten učinek, to je popolnoma jasno in nihče ki je bil vsaj malo kredibilen, ni nikoli trdil, da ti kakršnokoli EMR (nizkih energij) cvre možgane kot mikrovalovka. Na dolgi rok pa ni raziskano, ker kot rečeno, ogromno drugih dejavnikov, lahko vpliva le na mentalno stanje človeka, sploh ne na fizične dele. Ne vemo.

Moj nasvet, premakni vtičnico, če ne zaradi drugega, lepše bo zgledalo.


Iz napisanega lahko potegnemo naslednji nauk:

Ker je zelo težko dokazati, da branje bedastih komentarjev škoduje zdravju, bi bilo najbolje, da se vsi vzdržijo pisanja bedastih komentarjev za katere težko dokažejo, da imajo vsaj trohotico pametne vsebine.

Saj ne vem, kako taki sploh pridete skozi življenje, ko na vsakem koraku vidite neke 'potencialne težko dokazljive nevarnosti'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

pirx ::

Hvala lepa vsem, ki ste si vzeli čas za podroben odgovor in razlago! Fajn tudi, da pogovor ostaja on-topic in spoštljiv, tako, kot v starih časih Slo-Techa. :)

Nekaj vprašanj je bilo, če ni bil predlog za premestitev vtičnice izključno zaradi lažjega dostopa. Dostop bi bil lažji (sicer bo samo za nočno lučko), vendar osnovni razlog je bil elektromagnetno sevanje. Gospa je sicer res arhitektka (nekdo je spraševal, če ni dekoraterka), ampak zgleda, da o tem zaenkrat ni dobro poučena.

V končni fazi imam prijateljico, ki ima doktorat na področju biotehnologije, pa ji je največje veselje se ukvarjati z zdravilnimi energijami vesolja, zvočne kopeli, šamanstvo,... Ne glede na izobrazbo, ljudje verjamemo v vse mogoče. :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Spalnica - Magnetno sevanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10625791 (11824) BigWhale
»

Naprava za merjenje sevanja

Oddelek: Loža
287407 (6776) DOOM_er
»

sevanje vtičnic (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7618152 (14082) RejZoR
»

Spanje zraven vtičnice (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5012698 (11472) SmeskoSnezak
»

Ali wireless škodi zdravju?

Oddelek: Loža
447331 (5690) Pyr0Beast

Več podobnih tem