» »

Vikanje vs tikanje

Vikanje vs tikanje

Temo vidijo: vsi

BigWhale ::

boha je izjavil:

slovenščina, blesav jezik v pm. bedarij tolk, da ni druge kot da se vprašaš kaj kurca se je dogajal tem brihtam jezikoslovnim, da so zgruntal tolk enih neumnosti. vikanje, dvojine, sklanjatve, sklone itn. kleti loleki z manjvrednostnim kompleksom, od trubarja dalje. pfuj banda.


To, da se ti zdi slovenscina blesav jezik, je sicer tvoja stvar ampak, daj si najprej razcisti katere neumnosti so slovenske in jih ima slovenscina, drugi jeziki pa ne ...

T%E2%80%93V distinction @ Wikipedia

T-V distinkcija je nekaj kar se pojavlja v vecih jezkih in ne samo v slovenscini. Tudi anglescina jo pozna in se jo je vcasih precej uporabljajo, dandanes pa se v anglescini uporablja samo se V oblika, torej vikanje.

You/ye - vi/vaš
Thou/thy - ti/tvoj

V slovenscini (tudi v tem nismo edini) pa imamo se onikanje, ki je povzeto po nemskem vikanju in se dandanes prakticno ne uporablja vec, vcasih pa se je uporabljalo tudi pogovorno. Za nazivanje se uporabi tretjo osebo mnozine in moskega spola: "Mama, so prisli domov./Oce so prisli domov."

Posebnost slovenscine je pa pol-vikanje, ki so si ga izmislili tisti, ki ne znajo vikat :> "Gospod, a ste prinesel deznik s sabo?".

Raptor F16 ::

Siezen oder duzen.

Auf Deutsch geht es auch. ;)
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

BigWhale ::

Raptor F16 je izjavil:

Siezen oder duzen.

Auf Deutsch geht es auch. ;)


Nemscine ne poznam tako dobro ampak se mi zdi, da vem kaj zelis povedat. :))

Se pravi se ena rec, s katero razblinimo mit o tako zelo posebni slovenscini. :>

Raptor F16 ::

BigWhale je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

SIEzen oder DUzen.

Auf Deutsch geht es auch. ;)


Nemscine ne poznam tako dobro ampak se mi zdi, da vem kaj zelis povedat. :))

Se pravi se ena rec, s katero razblinimo mit o tako zelo posebni slovenscini. :>


Wunderbar!

SIE bekommen ein Keks :))

Na ja, und wen SIE mir DUzen erlauben, dann kriegst DU noch einen ;)

Kapo dol. Pravilno sklepaš, vikanje in tikanje res nista neki grozno unikatni jezikovni posebnosti.

DU -> TI (duzen -> tikati)
SIE -> VI (siezen -> vikati)
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

The Player je izjavil:

korejščina ima več različnih besed za en pomen, ki se uporablja zgolj v specifičnih primerih...
pri drugih jezikih tega ni?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Raptor F16 ::

Pa mogoče še en vložek:

Italijani za vikanje ne uporabljajo 2. osebe množine, kot smo vajeni temveč 3. osebo ednine, kar je verjetno mogo bliže našemu onikanju.

Za primer:
IT: Buongiorno signore BigWhale, come sta ?
SLV: Dober dan, gospod BW, kako ste ? (Doslovno: kako je on)

IT: Ciao BigWhale, come stai ?
SLV: Živjo BW, kako si ?

:)
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

mirator ::

Raptor F16 je izjavil:

Siezen oder duzen.

Auf Deutsch geht es auch. ;)

Res sem se v OŠ učil nemščino, vendar ker je nisem, ne vem koliko rabil, večino tudi pozabil. Se mi pa zdi, da je prvi stavek indiferenten. Pomeni, tako za množico, kot lahko tudi vikalno obliko. Samo pri vikalni obliiki bi verjetno bil prisoten tudi Sie. Ampak nima veze. Če smo Slovenci, potem bodimi Slovenci tudi jezikovno. Seveda pa imamo problem, ker nismo več vsi državljani Slovenije avtohtoni slovenci. V bivši Jugoslaviji so nas pač precej premešali in veliko državlajnov Slovenije v medsebojnih pogovorih še vedno uporabljajo svoj materin pogovoren jezik, ki ga prenašajo na svoje otroke.

Meiniken ::

Tako. Vikaš neznance, preostale tikaš.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

modelno1 ::

Tudi v španščini se uporablja 3. oseba ednine, samo imajo za razliko od ostalih jezikov za vikanje poseben zaimek usted, tako da lahko vikajo tudi skupino ljudi.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

FireSnake ::

boha je izjavil:

slovenščina, blesav jezik v pm. bedarij tolk, da ni druge kot da se vprašaš kaj kurca se je dogajal tem brihtam jezikoslovnim, da so zgruntal tolk enih neumnosti. vikanje, dvojine, sklanjatve, sklone itn. kleti loleki z manjvrednostnim kompleksom, od trubarja dalje. pfuj banda.


Ti se pa čim porej odseli v neko Zambijo, ker nisi vreden, da te rodna gruda nosi.

Tisti, ki imajo kaj soli v glavi vikajo, če vidijo, da je generacijska pregrada dovolj velika.

Neotesana banda, po drugi strani, tika vse povprek.

Povsem preprosto.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

filipos je izjavil:

starša sta me vedno učila, da se starejše ljudi/neznance vedno vika, ampak dostikrat mi kdo omeni, da preveč uradno/nesproščeno govorim in zdaj probam to popraviti, ker je to baje malo čudno/nenavadno.


Starša sta te naučila vredu, ni kaj popravljati.
Tisti, ki ti dajo misliti drugače, so pa neotesane budale. Naredi si uslugo in jih ignoriraj.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

BigWhale ::

Raptor F16 je izjavil:


Kapo dol. Pravilno sklepaš, vikanje in tikanje res nista neki grozno unikatni jezikovni posebnosti.
DU -> TI (duzen -> tikati)
SIE -> VI (siezen -> vikati)


Vseen sva se narobe razumela. :))) To, da nemscina pozna vikanje in tikanje in razliko med Du/Sie poznam. Mislil sem, da govoris za pol-vikanje. :)

Raptor F16 ::

BigWhale je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:


Kapo dol. Pravilno sklepaš, vikanje in tikanje res nista neki grozno unikatni jezikovni posebnosti.
DU -> TI (duzen -> tikati)
SIE -> VI (siezen -> vikati)


Vseen sva se narobe razumela. :))) To, da nemscina pozna vikanje in tikanje in razliko med Du/Sie poznam. Mislil sem, da govoris za pol-vikanje. :)


Mislim, da v kakem dialektu tudi to ne bi smel biti problem. :P
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

IL_DIAVOLO ::

Pol vikanje is hot tho.

"Vi ste rekla" in podobne fore.

Zakon

Raptor F16 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Pol vikanje is hot tho.

"Vi ste rekla" in podobne fore.

Zakon


Za nepismene seljake.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Mercier ::

Beh, hecni smo, zgolj (en) človek si najmanjkrat, bodisi mož, bodisi ženska. OK, ej, ti, fant ali dekle se še da slišat. Kot da bi komu kaj falilo, če se ne bi po kurji lojtri razporejali. Gospod, pa še več tega je bilo svoje čase, pa občan za gospoda, gospoda policaja, a ne, pa če lih si v tistem na radiu prebranem poročilu bolj častni občan, pa kadar zboliš si v čakalnici v različnih številih ... Skratka, všeč mi ni, nočem pa bit nespoštljiv in tako seveda najbolj zavzeto zmerjam z gospemi čistilke. In to v množini, itak. Pa spet ne delam takih razlik, ostali so deležni podobne obravnave. Pa še zmeda je, tema v dokaz: vikaš iz spoštovanja, preideš v vikanje iz nespoštovanja, vikaš za distanco, tikaš za distanco ... Še dobro, da ni človek polavtist.

Gospoda, štejte si v čast, da vas tikam.

digitalcek ::

boha je izjavil:

slovenščina, blesav jezik v pm. bedarij tolk, da ni druge kot da se vprašaš kaj kurca se je dogajal tem brihtam jezikoslovnim, da so zgruntal tolk enih neumnosti. vikanje, dvojine, sklanjatve, sklone itn. kleti loleki z manjvrednostnim kompleksom, od trubarja dalje. pfuj banda.


Slovenščina, zelo lep jezik. Za tiste, ki so bili kdaj pri pouku.

Za ostale (primitivce) pa tistih 800-1200 znakov, ki jih uporablja večina današnje mladine. Ne samo da to zadostuje, še preveč znakov je...

Zgodovina sprememb…

Raptor F16 ::

digitalcek je izjavil:



Slovenščina, zelo lep jezik. Za tiste, ki so bili kdaj pri pouku.


Verjel ali ne... znanci iz Berlina so večkrat povedali, kako lepo njim zveni slovenščina. Klasična nemščina je v primerjavi s slovenskim jezikom zelo trda.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Mercier ::

S stališča estetike pa ma tole naslavljanje nek potencial. Ampak priznam, da sem pomislil na prvo žogo bolj na izumetničeno preseravanje.

digitalcek ::

Mercier je izjavil:

S stališča estetike pa ma tole naslavljanje nek potencial. Ampak priznam, da sem pomislil na prvo žogo bolj na izumetničeno preseravanje.


Ne vem, če je spoštljivo naslavljanje lahko izumetničeno preseravanje.

Ker nismo skupaj pasli krav, niti jih nikoli ne bomo... In ker nismo vsi nekulturna stoka (živina).

Lonsarg ::

Problem vikanja je da nimaš skalabilnosti koliko spoštovanja boš izrazil kot lahko z barvo glasu, mimiko itd. Pri vikanju imaš vse ali nič, nobene sivine vmes kljub temu da veliko življenskih situacij prav pride "spoštovanje ampak ne pretirana distanca" in potem v takih situacijah nerodno izpade ko pač izbereš vikanje in izpade kot da pretiravaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mercier ::

digitalcek je izjavil:


Ne vem, če je spoštljivo naslavljanje lahko izumetničeno preseravanje.
Dvomim. Če se spomnim primera, objavim.

techfreak :) ::

Vikanje nima ravno veliko s spostovanjem, samo nauceni smo da se starejse/neznance vika, znance pa naceloma tika.

Lahko nekoga tikas pa se vseeno spostujes, kot lahko nekoga vikas, ker se pac tako dela, in ga niti priblizno ne spostujes.

Cruz ::

Nam so priporočali uporabo pol-vikanja("vi ste dobil(a)" ipd.) pri strankah, ker kao pokažeš spoštovanje in kolegialnost hkrati. Tudi meni gre na živce, so ga pa najboljši prodajalci v ekipi vsi uporabljali.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

IL_DIAVOLO ::

Seveda, kompromis ki ustreza vsem.

SeMiNeSanja ::

Vikanje je v bistvu doživelo inflacijo z prihodom interneta v vsako zakotno vas.

Že takoj na začetku je namreč veljalo, da se na IRC in ostalih 'neformalnih komunikacijah' vse in vsakogar tika. Če je kdo vletel in vikal, se ga je gledalo kot čudaka ali pa 'zelenca', ki je internet šele odkril.

Mi 'ta stari' smo se s tem srečevali pri 20-30 letih starosti, ko smo nekako že osvojili 'analogni bonton'.

Današnja mladina pa se srečuje z 'digitalnim bontonom' malodane že v pelenicah. Od tod potem tudi kakšni dvomi in dileme, ko morajo ugotoviti, da digitalni in analogni bonton nista eno in isto.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

darkolord ::

BigWhale je izjavil:

S tem ni v bistvu pravzaprav nic narobe. Ti bodo ze drugi povedali, da jih lahko tikas.
Um, največji problem tukaj je, da lahko pride do deadlocka, ko bi se sicer precej raje tikala, ampak čakata drug drugega.

In potem imaš ljudi, ki dobesedno delajo desetletja za isto mizo, in se vikajo še na dan, ko gredo v penzijo.

To je lahko potem zelo neprijetno, ker kot je nekdo višje omenil, si pri tikanju lahko precej bolj fleksibilen in se pri vikanju čisto običajni requesti lahko slišijo zelo uradni ali pa se jih sploh ne da formulirat.

Včasih je malo komično, ker lahko kot zunanji človek precej bolje posredujem med dvema sodelavcema kot sama, ker ju tikam in se z njima lahko bolj osebno pogovorim, čeprav se onadva poznata precej dlje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

BigWhale ::

Lonsarg je izjavil:

Problem vikanja je da nimaš skalabilnosti koliko spoštovanja boš izrazil kot lahko z barvo glasu, mimiko itd. Pri vikanju imaš vse ali nič, nobene sivine vmes kljub temu da veliko življenskih situacij prav pride "spoštovanje ampak ne pretirana distanca" in potem v takih situacijah nerodno izpade ko pač izbereš vikanje in izpade kot da pretiravaš.


Aja, pri vikanju pa ne mores uporabiti barve glasu in mimike? :D

d3m1g0d ::

darkolord je izjavil:

BigWhale je izjavil:

S tem ni v bistvu pravzaprav nic narobe. Ti bodo ze drugi povedali, da jih lahko tikas.
Um, največji problem tukaj je, da lahko pride do deadlocka, ko bi se sicer precej raje tikala, ampak čakata drug drugega.

In potem imaš ljudi, ki dobesedno delajo desetletja za isto mizo, in se vikajo še na dan, ko gredo v penzijo.

To je lahko potem zelo neprijetno, ker kot je nekdo višje omenil, si pri tikanju lahko precej bolj fleksibilen in se pri vikanju čisto običajni requesti lahko slišijo zelo uradni ali pa se jih sploh ne da formulirat.

Včasih je malo komično, ker lahko kot zunanji človek precej bolje posredujem med dvema sodelavcema kot sama, ker ju tikam in se z njima lahko bolj osebno pogovorim, čeprav se onadva poznata precej dlje.


+1, poznam in sem v podobnih situacijah.

Tudi trpnik je lahko fino orodje: Si naredil ali je narejeno itd.
Gott ist tot! Gott bleibt tot! Und wir haben ihn getötet!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: d3m1g0d ()

WhiteAngel ::

Lonsarg je izjavil:

Ma za ukinite je to vikanje, itak se da z barvo glasu in načinim govorjenja izražati spoštovanje (še toliko bolje in stopenjsko), ne pa da je prav beseda druga in imaš hard split.

K sreči imamo na firmi dogovor da se vsi tikamo, tudi direktorje.


Z zaposleni se tikamo. S strankami se vikamo. Vedno, ne glede na starost.

digitalcek ::

mirator je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Siezen oder duzen.

Auf Deutsch geht es auch. ;)

Res sem se v OŠ učil nemščino, vendar ker je nisem, ne vem koliko rabil, večino tudi pozabil. Se mi pa zdi, da je prvi stavek indiferenten. Pomeni, tako za množico, kot lahko tudi vikalno obliko. Samo pri vikalni obliiki bi verjetno bil prisoten tudi Sie. Ampak nima veze. Če smo Slovenci, potem bodimi Slovenci tudi jezikovno. Seveda pa imamo problem, ker nismo več vsi državljani Slovenije avtohtoni slovenci. V bivši Jugoslaviji so nas pač precej premešali in veliko državlajnov Slovenije v medsebojnih pogovorih še vedno uporabljajo svoj materin pogovoren jezik, ki ga prenašajo na svoje otroke.


Tisto o mešanju zelo drži...

Je več kot le en prebivalec Murske Sobote, ki pravi mestu, v katerem živi: Morska Subota.

Zakaj bi človek uporabljal možgane, zakaj bi mislil, zakaj bi si kaj zapomnil, ko pa ime Murska Sobota asocira ne morje (odtod Morska), ter na soboto, dela prost dan (odtod Subota).

Bi nalepil smajlija, pa mi NI smešno... Mene ta novodobni primitivizem - žali...

GupeM ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Jaz praviloma vse vikam, tudi mlajše od sebe. Vikam tudi vse uradnike in policaje če želite. Vikam tudi našo čistilko na firmi in ona vika mene. Naključnega mimoidočega vikam, če kaj rabim ali je komu kaj padlo npr. na tla in ne vidi.

Bližnje sodelavce vse tikam in oni tikajo mene. Pri strankah je tako, recimo eni so moje stranke 10+ let,
če me tikajo, spoštljivo predlagam, da se tikamo. Predlagam, da spijemo kavo ali popoldne pivo.

Tikanja mene (tako v naprej) ne dovolim, smejo me tikati mlade in lepe punce, recimo blagajničarke in kelnerice. Samo res mlade in zelo lepe. Če ni dovolj mlada ali ni dovolj lepa, ji to jasno povem. Mlada ženska ne rabi ekstra statusa, že dih jemajoča lepota je sama po sebi status.

Če me kdo kljub opozorilu tika, ga steram v pič.. materino. Ni pokazal spoštovanja in me kot sogovornik ne zanima.

Če je kdo izgubil moje spoštovanje, ga lahko samo tikam, ponavadi ne dovolim, da me sploh kdo ogovori na ta način. Če me poskuša tikati nazaj, mu jasno povem, da me ne more tikati, če mu to ne paše, naj spoka.

V angleščini večino "tikam" ta jezik ne pozna takega vikanja in tikanja. V nemščini praviloma vikam, nemščina je zelo podobna slovenščini po tem. Po francosko enako, praviloma vikam, Francozi imajo tudi navado, da se opravičijo v naprej, če vas kontaktirajo nenajavljeni in se praviloma zahvalim za čas, ki mi ga je kdo namenil. V balkanskih jezikih (hrvaščina, srbščina) je zelo podobno kot slovenščina, praviloma vikam.

Ufff ... kako si pomemben, da ne dovoliš tikanja kar tako vnaprej. Ti pade krona z glave? Me zanima, kako bi te kot sogovornik zanimal nekdo, ki bi te tikal, ti pa bi od njega imel korist. Se mi zdi, da bi takemu brez problema dovolil tikanje. Če bi ti ponudil kakšen milijonček za Scenika ki ga voziš, bi mu verjetno celo dovolil, da te kliče mulo.

boha ::

mirator je izjavil:

Ne razumem, kako lahko rečeš, da je materin jezik blesav. Ali pa slovenščina ni tvoj materin jezik?

The Player je izjavil:

To, da se ti zdi slovenscina blesav jezik, je sicer tvoja stvar ampak, daj si najprej razcisti katere neumnosti so slovenske in jih ima slovenscina, drugi jeziki pa ne ...

BigWhale je izjavil:

To, da se ti zdi slovenscina blesav jezik, je sicer tvoja stvar ampak, daj si najprej razcisti katere neumnosti so slovenske in jih ima slovenscina, drugi jeziki pa ne ...

FireSnake je izjavil:

Ti se pa čim porej odseli v neko Zambijo, ker nisi vreden, da te rodna gruda nosi.

digitalcek je izjavil:

Slovenščina, zelo lep jezik. Za tiste, ki so bili kdaj pri pouku.


zakaj ste eni takoj osebno užaljeni, ko nekdo malce kritično razmišlja? o vseh stvareh je potrebno kritično razmišljat in to vedno, ne pa kar sprejemat vsega kar nam servirajo. pustimo zdej nacionalni ponos. slovenščina je polna enega nepotrebnega balasta, ki prav nič ne pripomore k boljši komunikaciji in razumevanju. enako sporočilo lahko v drugih jezikih povemo na veliko enostavnejši način. a se strinjamo? torej zakaj je treba vse to? a zaradi romantike ali česa drugega? jest v tem ne vidim nobene lepote, ampak samo nepotrebno kompliciranje. in če karikiram in primerjam zadevo s programskimi jeziki. zakaj bi za enako funkcionalen program v enem programskem jeziku moral napisati 500 vrstic več kot v nekem drugem jeziku?

nisem rekel, da je slovenščina edini blesav jezik na tem svetu, jih je še precej.

angleščina je po enostavnosti svetlobna leta pred slovenščino. ja ma neke svoje fore, ampak ni primerjave.

prosim naj me nekdo argumentirano prepriča, da nimam prav (na objektiven način brez patriotizma in zmerjanja).

modelno1 ::

Angleščina je preprosta samo na začetku, ker pa se s preprosto slovnico težko natančno izražaš, imajo ogromno fraz, ki se jih moraš naučit.

Ugotavljajo pa, da je hitrost sporočanja z govorom med jeziki univerzalna, 38 bps.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

nejcek74 ::

boha je izjavil:

zakaj ste eni takoj osebno užaljeni, ko nekdo malce kritično razmišlja? o vseh stvareh je potrebno kritično razmišljat in to vedno, ne pa kar sprejemat vsega kar nam servirajo. pustimo zdej nacionalni ponos. slovenščina je polna enega nepotrebnega balasta, ki prav nič ne pripomore k boljši komunikaciji in razumevanju....

Motiš se, verjetno zaradi površnosti in nepoznavanja drugih jezikov. Različni jeziki na različen način rešujeo porblem natačnega izražanja, težnja pa je ista: nedvoumno izrazit misel. Tipično je recimo, da govorimo o angleščini kot enostavnemu jeziku, v resnici pa smo samo ignorantski do številnih pravil, ki jih pričeni nikoli nismo niti spoznali: npr ono vrstnem redu pridevnikov: Opinion-size-age-shape-colour-origin-material-purpose-noun. V slovenščini lahko mirno spuščamo osebni zaimek, v nemščini pa recimo ne: "Lahko ti delal" je čisto ok,"You should work." in "Du solltest arbeiten." pa brez zaimka nimata smisla. To, da je slovenščina izrazito težaven jezik je tako ali tako mit, verjetno v tolažbo slabih učencev. Imaš jezike s preko 40 skloni.
V glavnem, ne strinjamo se, za jasno in zanimivo izražanje Slovenščina, tako kot ostali jeziki, nudi različna orodja. Enostavnemu umu očitno zadošča: "Ti Jane, jaz Tarzan. Mi seks, homp, homp!" ampak je nesmiselno silit v poenostavljen nivo komunikacije samo zato ker ga vsi ne zmorejo. Saj veš, gaussova krivulja, in podobne zadeve. No, razen če želiš pristati v "Idiokraciji".

SeMiNeSanja ::

....in kakšno vezo ima to zdaj z vikanjem? :|
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Raptor F16 ::

digitalcek je izjavil:



Bi nalepil smajlija, pa mi NI smešno... Mene ta novodobni primitivizem - žali...


😑 😐 😬 🤢 🤮
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

darkolord ::

slovenščina je polna enega nepotrebnega balasta, ki prav nič ne pripomore k boljši komunikaciji in razumevanju. enako sporočilo lahko v drugih jezikih povemo na veliko enostavnejši način. a se strinjamo?
Ne. Za določene stvari ja, za določene stvari ne.

Na primer "šli sva domov" je enako enostavno in precej bolj specifično kot "we went home" pa tudi še vedno bolj specifično kot "the two of us went home".

nejcek74 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

....in kakšno vezo ima to zdaj z vikanjem? :|

huh, tikanje/vikanje: enostavno z drugačnim izražanjem pokažemo odnos do sogovornika

Koko008 ::

Sam sem mnenja da je vikanje nepotrebno in bi svet bil preprostejši če bi imeli samo eno obliko tako kot v angleščini. Ampak to še ne pomeni da bom šel policaja, bankirja ali zobozdravnika tikat, ker je vikanje pač norma.
Za uradne zadeve normalno da vikam, problem nastane pri neuradnih zadevah med ljudmi iste starosti, kjer res ne veš kaj bi rekel, ali pa med kakšnimi ne ravno bližnjimi sorodniki, sosedje, ali pa z ljudmi katere tvoji znanci/družina tika, tebi pa bonton govori da ga vikaj.
To z spoštovanjem se sliši lepo, ampak se mi res zdi kot da smo v 18. stoletju kjer so eni več vredni kot drugi in imajo poseben status da ga moreš drugače naslavljat. A nismo ukinili družbenih razredov že pred kakimi 100 leti? Zakaj bi nekdo bil "več vreden" kot ti, a nismo dandanes za enakost?
Ponavljam, govorim za neuradne zadeve, ne pa za posle na banki, občini itd.

mirator ::

Saj pri spoštovanju ne gre za več ali manjvrednost. Preprosto gre za bonton, ki je pač dogovorjen odnos med ljudmi. Vsak se pa sam odloči ali bo veljal za olikanega človeka ali neotesanca.
Res pa je težko ostati olikan v komunikaciji z neotesancem.

SeMiNeSanja ::

nejcek74 je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

....in kakšno vezo ima to zdaj z vikanjem? :|

huh, tikanje/vikanje: enostavno z drugačnim izražanjem pokažemo odnos do sogovornika

Če se pogovarjamo o vikanju in tikanju, nima prav veliko smisla ukvarjati se s tem, kako/kaj to počno v nekih drugih kulturah.

V našem okolju, med osebami, ki se prvič srečajo, predstavlja vikanje primarni način izkazovanja spoštovanja.

Odvisno od okoliščin, se seveda lahko stvar sčasoma spremeni. Pod določenimi pogoji je vikanje celo ob prvem srečanju dokaj neoptimalna oblika komuniciranja. Pod drugimi pogoji pa je edina dopustna oblika komuniciranja.

Kdaj je katera oblika primerna ali ne, pa je stvar vzgoje in posameznikovega karakterja. Bonton do neke mere zariše 'priporočilo', vseeno pa na koncu še vedno zavisi od interakcije med dvema osebama, s kakšno obliko (vi/ti) se na koncu najlažje pogovarjata.

Ker je vi/ti-kanje v veliki meri odvisno od vzgoje, karakterja, razumevanja situacij,... neredko naletiš na dokaj čudne situacije.
Npr. ko starejšo osebo vsi tikajo, vključno s sosedovimi kratkohlačniki, ki po ulici tekajo - istočasno pa zetu ta oseba nikoli ni rekla, da jo ni treba vikati. V takem primeru, lahko celo govorimo o nespoštljivem odnosu v nasprotno smer, saj nekako nakazuje, da zet ni 'enakovreden' niti nekemu kratkohlačniku, kaj šele drugim članom družine.
Ker pa je vse skupaj stvar percepcije, vzgoje, širšega odnosa med obema osebama, to še zdaleč ne pomeni, da se gre za diskriminatoren odnos v družini.
Če pa bi se podobno digajalo v podjetju - da se direktor z vsemi tika, le nekemu 'Pepetu' ni nikoli ponudil, da ga ne rabi vikati, potem bi pa dejansko morali razmišljati tudi o možnosti diskriminatirnega odnosa do te osebe.

Vsekakor vikanje in tikanje nista tako enostavni zadevi, kot se sprva zdi. Zato tudi otroke učimo, da se tika izključno 'domače' in vrstnike, vse ostale pa se se vika. S tem izhodiščem prav veliko ne morejo naresti narobe.
Tekom odraščanja pa se preko različnih situacij naučimo (ali pa tudi ne?), kako pravilno uporabljati vikanje in tikanje tudi v bolj kompleksnih situacijah.
Še vedno pa velja, da kadar nismo prepričani kaj je prav - ne moremo naresti prav veliko narobe, če sogovornika vikamo.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

nejcek74 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če se pogovarjamo o vikanju in tikanju, nima prav veliko smisla ukvarjati se s tem, kako/kaj to počno v nekih drugih kulturah.....

Se kar strinjam, si pa spregledal, da je bil moj odgovor namenjen Boha-tu, ki (se) je spraševal o (ne)smiselnosti jezikovnih posebnosti, kot je npr vikanje.

Facebook dev ::

Pri meni gre nekako tako: Ce se z nekom srecas v neformalnem okolju, ni nobene krize ce tikas. Tudi ce je on 10 let starejsi in direktor nekega slovenskega podjetja. To nima prav velike veze, ce se sedaj srecata na pol poti gor na Krim alj pa v trgovini.

Na vseh uradnih prostorih in lokacijah pa se seveda vika.
If you can't handle me at my worst,
you don't deserve me at my best.

SeMiNeSanja ::

Facebook dev je izjavil:

Pri meni gre nekako tako: Ce se z nekom srecas v neformalnem okolju, ni nobene krize ce tikas. Tudi ce je on 10 let starejsi in direktor nekega slovenskega podjetja. To nima prav velike veze, ce se sedaj srecata na pol poti gor na Krim alj pa v trgovini.

Na vseh uradnih prostorih in lokacijah pa se seveda vika.

Problem je, da se moraš zavedati, da ima vsakdo nekoliko drugačne meje tega, kaj je 'formalno' ali 'neformalno'.

Recimo to, da ležim na plaži, še nikomur ne daje 'pravico', da me tika, kot da sva krave skupaj pasla.

Za moje pojme je ravno tisti pojem 'paša krav' odlično merilo, kdaj je nekoga primerno tikati ali ne. Banalno bi bilo, da se 'pastirja' med seboj vikata med ali po paši.
Če pa nikoli nista krav pasla, pa raje vikaj sogovorika - pa četudi si ga srečal v baru in si pospravil že tretje pivo. Ko bosta pa skupaj 'pospravljala' pivo, takrat pa bo počasi skrajni čas, da eden predlaga, da se preide na tikanje.

Pri vsem tem pa tudi ne smemo pozabiti, da imamo z določenimi osebami lahko tako uradne, kot neuradne stike. Tako se morda na delu vikaš s svojim nadrejenim, po službi pa greš z njim na pijačo in preklopiš na bolj neformalen odnos in tikanje. Takih situacij imaš dosti zlasti v okoljih, kjer obstaja stroga službeno predpisana hierarhija (policija, vojska, sodišča,...).
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

boha ::

nejcek74 je izjavil:

boha je izjavil:

zakaj ste eni takoj osebno užaljeni, ko nekdo malce kritično razmišlja? o vseh stvareh je potrebno kritično razmišljat in to vedno, ne pa kar sprejemat vsega kar nam servirajo. pustimo zdej nacionalni ponos. slovenščina je polna enega nepotrebnega balasta, ki prav nič ne pripomore k boljši komunikaciji in razumevanju....

Motiš se, verjetno zaradi površnosti in nepoznavanja drugih jezikov. Različni jeziki na različen način rešujeo porblem natačnega izražanja, težnja pa je ista: nedvoumno izrazit misel. Tipično je recimo, da govorimo o angleščini kot enostavnemu jeziku, v resnici pa smo samo ignorantski do številnih pravil, ki jih pričeni nikoli nismo niti spoznali: npr ono vrstnem redu pridevnikov: Opinion-size-age-shape-colour-origin-material-purpose-noun. V slovenščini lahko mirno spuščamo osebni zaimek, v nemščini pa recimo ne: "Lahko ti delal" je čisto ok,"You should work." in "Du solltest arbeiten." pa brez zaimka nimata smisla. To, da je slovenščina izrazito težaven jezik je tako ali tako mit, verjetno v tolažbo slabih učencev. Imaš jezike s preko 40 skloni.
V glavnem, ne strinjamo se, za jasno in zanimivo izražanje Slovenščina, tako kot ostali jeziki, nudi različna orodja. Enostavnemu umu očitno zadošča: "Ti Jane, jaz Tarzan. Mi seks, homp, homp!" ampak je nesmiselno silit v poenostavljen nivo komunikacije samo zato ker ga vsi ne zmorejo. Saj veš, gaussova krivulja, in podobne zadeve. No, razen če želiš pristati v "Idiokraciji".


mene ekstremi ne zanimajo, briga me za njihovih 40 sklonov, govora je o slovenščini. zdaj boš še rekel, da je angleščina težja? sicer pa preberi si še enkrat svoj sestavek koliko slovničnih napak si naredil. če se že greš neko argumentacijo se vsaj potrudi pri osnovah, lol.

boha ::

darkolord je izjavil:

slovenščina je polna enega nepotrebnega balasta, ki prav nič ne pripomore k boljši komunikaciji in razumevanju. enako sporočilo lahko v drugih jezikih povemo na veliko enostavnejši način. a se strinjamo?
Ne. Za določene stvari ja, za določene stvari ne.

Na primer "šli sva domov" je enako enostavno in precej bolj specifično kot "we went home" pa tudi še vedno bolj specifično kot "the two of us went home".


seveda pri nas je vse enostavnejše in veliko bolj specifično. poglejmo si ta super primer jezikoslovne neumnosti:

2. moška sklanjatev, moško ime Luka

Sklon = Ednina | Dvojina | Množina
------------------------------------------------
Imenovalnik = Luka | Luki, Luka | Luke, Luki
Rodilnik = Luke, Luka | Luk, Lukov | Luk, Lukov
Dajalnik = Luki, Luku | Lukama, Lukoma | Lukam, Lukom
Tožilnik = Luko, Luka | Luki, Luka | Luke
Mestnik = o Luki, Luku | o Lukah, Lukih | o Lukah, Lukih
Orodnik = z Luko, Lukom | z Lukama, Lukoma | z Lukami, Luki

pa saj se ti utrga. angleška verzija = Luka, problem rešen. ampak seveda pri nas je treba vse zakomplicirat. naj mi nekdo razloži kako je to boljše in enostavnejše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boha ()

IL_DIAVOLO ::

Lmao :))

bbbbbb2015 ::

GupeM je izjavil:


Ufff ... kako si pomemben, da ne dovoliš tikanja kar tako vnaprej. Ti pade krona z glave? Me zanima, kako bi te kot sogovornik zanimal nekdo, ki bi te tikal, ti pa bi od njega imel korist. Se mi zdi, da bi takemu brez problema dovolil tikanje. Če bi ti ponudil kakšen milijonček za Scenika ki ga voziš, bi mu verjetno celo dovolil, da te kliče mulo.


Preberi podrobno. Seveda v naprej tikanje dovolim. Mlade IN lepe ženske me lahko kadarkoli tikajo. Ostali... njet.

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

boha je izjavil:


zakaj ste eni takoj osebno užaljeni, ko nekdo malce kritično razmišlja?


Tisto pisanje ni kritično razmišljanje ampak pritlehen primitivizem.
Malo si razpucaj pojme!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Naj bo vam/nam ta dan,kot iz lepih sanj

Oddelek: Loža
241292 (870) Ladjar
»

Gospa Tadeja? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
18522468 (16791) Truga
»

Prosim za pomoč pri prevodu v nemški in italijanski jezik.

Oddelek: Loža
82147 (1983) SkyEye90
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726560 (22126) Okapi
»

Koliko ljudi vikate pri pogovorih preko interneta?

Oddelek: Loža
312856 (2246) Cokolesnik

Več podobnih tem