» »

Gospa Tadeja?

Gospa Tadeja?

1
2
3 4

tardusm ::

Iz SSKJ: tovarišíca -e ž (í) 1. ženska v razmerju do druge osebe, s katero kaj skupaj dela: itd
2. ženska v razmerju do druge osebe, ki pripada isti skupnosti, ima isti poklic, položaj, itd.
in še "Если отвлечься от политического значения, то, по Ушакову, товарищ — человек, действующий, работающий вместе с кем-нибудь, помогающий ему, делающий с ним общее дело, связанный с ним общим занятием, общими условиями жизни и потому близкий ему. "(https://ru.wikipedia.org/ ... товарищ)
In zakaj ne "tovarišica Tadeja"?

ginekk ::

tardusm je izjavil:

Iz SSKJ: tovarišíca -e ž (í) 1. ženska v razmerju do druge osebe, s katero kaj skupaj dela: itd
...
In zakaj ne "tovarišica Tadeja"?


:) Ker bi enim šlo v nos, češ da obuja spomin na komunistične čase, takrat je bilo tako naslavljanje pričakovano, če ne obvezno.
Morda pa je ta SSKJ vpis samo pretekla politična korektnost. A je to opis že iz novejše verzije (SSKJ2)?

gendale2018 ::

če je za telovadbu je tovarišica tadeja (oziroma tovariš tadej)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Phantomeye ::

SimplyMiha je izjavil:

... ja, kaj pa če Tadeja ni gospa, pač pa gospodična?

Drugače pa si ne predstavljam, da bi se "gospod" oz. "gospa" uporabljalo med ljudmi v neke vrste neposrednem razmerju (učitelj - učenec, zdravnik - pacient, mojster - vajenec, šef - delavec...). Gospa Tadeja je za svoje učence tako učiteljica Tadeja (če ne tovarišica), za njihove starše pa gospa. Če pa Tadeja zahteva, da jo učenci kličejo gospa, je to faux pas.


izraza gospodična se menda ne uporablja več ... vsaj v razmerju poročena-neporočena (npr. v Nemčiji že od leta 1972, ker naj bi predstavljal "vdor v zasebnost").

Pika na i ::

link_up je izjavil:


Ima kdo kaksno idejo od kod to izvira? Halo?!?

Če ne bi bil prevelika reva, bi to vprašal kar gospo Tadejo.
Ko bi ti razložila, bi pa potem lahko halo delal.

Res, ubogi učitelji ob takih starših.
Da bo tvoja hči, povsem brez bontona v 8. razredu, bodo pa seveda krivi učitelji.

gendale2018 ::

gospa pika na i
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

RobertDev ::

Mislim groza eni še kar mislijo, da mora bit strogo tovariš in tovarišica. Kaj bo pa naslednje leto, ZAKAJ MORA IMET COPATE??!!

Samael ::

... pa kako je pohitel z razlago, za katero šolo se gre.

link_up je izjavil:

res vam ne manjka humorja vidim. O kaksni spostljivosti se govori?!? Mar je gospa uciteljica premalo spostljivo? Zakaj ime?

@bw, kaj te briga kako imajo v anglescini...


Hudič tole, ko se javno pribijanje na križ povsem ne izide, ane?

rokp ::

>Slišati nekoga izgovoriti naše ime nam je tako v redu zato, ker to pomeni, da je tisti človek veliko mislil o nas.

Meni je tudi všeč, če mi kdo reče gospod Rok. Vsaj točno vem, da mi hoče prodati nek bullshit in da na koncu ne bo nič iz tega. ;)

GupeM ::

kuall je izjavil:

Slišati nekoga izgovoriti naše ime nam je tako v redu zato, ker to pomeni, da je tisti človek veliko mislil o nas. Sovražnika ne boš poklical po imenu, nekoga, ki ga imaš rad pa zelo rad in ti bo njegovo ime zelo lepo.

Hahahaha... Zdaj si me spomnil na mojo boljšo polovico. Skoraj nikoli me ne kliče po imenu. Kadar jo slišim, da me pokliče po imenu, ponavadi raje zbežim iz stanovanja. Takrat ponavadi nekaj ne štima :D

Gagatronix ::

GupeM je izjavil:

kuall je izjavil:

Slišati nekoga izgovoriti naše ime nam je tako v redu zato, ker to pomeni, da je tisti človek veliko mislil o nas. Sovražnika ne boš poklical po imenu, nekoga, ki ga imaš rad pa zelo rad in ti bo njegovo ime zelo lepo.

Hahahaha... Zdaj si me spomnil na mojo boljšo polovico. Skoraj nikoli me ne kliče po imenu. Kadar jo slišim, da me pokliče po imenu, ponavadi raje zbežim iz stanovanja. Takrat ponavadi nekaj ne štima :D


Ko tista ameriska fora kadar mulca poklicejo s polnim imenom potem ze ve da je nekaj zajebal. Drugace mi smo vedno naslavljali z gospod/gospa profesor. Pri nekaterih se ime ali priimek zraven.

imagodei ::

Pika na i je izjavil:

Res, ubogi učitelji ob takih starših.
Da bo tvoja hči, povsem brez bontona v 8. razredu, bodo pa seveda krivi učitelji.

Spolzka strmina
- Hoc est qui sumus -

link_up ::

Samael je izjavil:

... pa kako je pohitel z razlago, za katero šolo se gre.

link_up je izjavil:

res vam ne manjka humorja vidim. O kaksni spostljivosti se govori?!? Mar je gospa uciteljica premalo spostljivo? Zakaj ime?

@bw, kaj te briga kako imajo v anglescini...


Hudič tole, ko se javno pribijanje na križ povsem ne izide, ane?



ne bi smel napisati sole? Ja zakaj pa ne? Seveda mi ni cisto vseeno, ker res opazam, da se veliko ljudem ze kisa. Dobesedno kisa, ker ne prenesejo avtoritete, ki je se kako zelo pomembna. Danes je pac kul biti popoln softic.

Poleg tega poznam en kup ljudi, ki bi se bili pripravljeni zaradi tega skregat z uciteljico. Jaz se ne mislim, ker zakaj bi se in otroku s tem postavljal minsko polje? Morda je res vse skupaj nerodno zapisano, pa vseeno...poizkusi razbrati v cem je catch, torej od naslova naprej, saj tekst navezuje na naslov teme.

ampak ne, sem pac studentkA, ker bog ne daj, da bi zgledali neenaki pa tudi, ce smo!
In and Out

Samael ::

Matr dramatiziraš. Ja upal si, da ti bo bralstvo pritegnilo, pa mimogrede navrgel še konkretno ime šole, da bo ja javni linč zadel tvojo tarčo ...
No, nič kaj takšnega se ni zgodilo in z nazivom gospa Tadeja ni nič narobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Phantomeye ::

link_up je izjavil:

Samael je izjavil:

... pa kako je pohitel z razlago, za katero šolo se gre.

link_up je izjavil:

res vam ne manjka humorja vidim. O kaksni spostljivosti se govori?!? Mar je gospa uciteljica premalo spostljivo? Zakaj ime?

@bw, kaj te briga kako imajo v anglescini...


Hudič tole, ko se javno pribijanje na križ povsem ne izide, ane?



ne bi smel napisati sole? Ja zakaj pa ne? Seveda mi ni cisto vseeno, ker res opazam, da se veliko ljudem ze kisa. Dobesedno kisa, ker ne prenesejo avtoritete, ki je se kako zelo pomembna. Danes je pac kul biti popoln softic.

Poleg tega poznam en kup ljudi, ki bi se bili pripravljeni zaradi tega skregat z uciteljico. Jaz se ne mislim, ker zakaj bi se in otroku s tem postavljal minsko polje? Morda je res vse skupaj nerodno zapisano, pa vseeno...poizkusi razbrati v cem je catch, torej od naslova naprej, saj tekst navezuje na naslov teme.

ampak ne, sem pac studentkA, ker bog ne daj, da bi zgledali neenaki pa tudi, ce smo!


Povej svoje pravo ime in podjetje, kjer delaš, pa te bomo od tu naprej naslavljali kot Janeza, ki dela v podjetju XXX. Če zdaj vemo, na kateri šoli uči oseba z imenom Tadeja imamo tudi pravico vedeti, v katerem podjetju dela oseba Janez, ki ji Tadejin pristop ni všeč.

Zgodovina sprememb…

49106 ::

Narobe je, da Tadeja zahteva, da jo naslavljajo gospa, medtem ko ona učencev ne naslavlja gospod ali gospa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

imagodei ::

Mal trolaš? Ful fajn.
- Hoc est qui sumus -

49106 ::

Ne. Če se kje motim, me lahko popravite.

zk_eu ::

Se bom samo pridružil tistim komentarjem, ki pravijo s čim se ljudje obremenjujejo. Ni čudno, da gre ta država v k***c.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

zmaugy ::

49106 je izjavil:

Narobe je, da Tadeja zahteva, da jo naslavljajo gospa, medtem ko ona učencev ne naslavlja gospod ali gospa.


Učiteljica je otrokom povedala, kako se njej zdi prav, da jo naslavljajo. Temu se reče izobraževanje. V bistvu je to bolj osebno in manj formalno kot gospa učiteljica, čeprav se sliši malo snobovsko. Po mojih izkušnjah otroci v prvem razredu kličejo učiteljice po imenu ali z "učiteljica IME". Na moje presenečenje jih velikokrat tudi tikajo, kar učitelje ne moti (vsaj tako je videti).
Zakaj točno bi učiteljica morala naslavljati učence z gospod/gospa? A ko mama uči otroka in mu pove da je ona njegova/njena mama, bi morala tudi ona otroka klicati mama? Wtf?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

broken/link ::

link_up je izjavil:


ne bi smel napisati sole? Ja zakaj pa ne? Seveda mi ni cisto vseeno, ker res opazam, da se veliko ljudem ze kisa. Dobesedno kisa, ker ne prenesejo avtoritete, ki je se kako zelo pomembna. Danes je pac kul biti popoln softic.

mogoče je kul bit popoln softič, dokler ne pride do otrok. takrat se vključi mode "za otroke gre".
danes je kul pametovat in imet v vsem prav. avtoriteta? ja, učitelji je že dolgo nimajo več, ampak so so problem starši, ne otroci.

@Messiah zakaj bi učiteljica učence naslavljala z gospod/gospa? Obrazloži, prosim.

Gagatronix ::

V srednji soli je naceloma tako da profesorji dijake vikajo. Da bi se to dogajalo v osnovni soli je pa neumnost.

GupeM ::

Še v srednji šoli je malo profesorjev takšnih, ki bi dijake vikali. Na faksu pa to delajo vsi.

buttcrack ::

GupeM je izjavil:

Še v srednji šoli je malo profesorjev takšnih, ki bi dijake vikali. Na faksu pa to delajo vsi.

glede na to, da so vsi polnoletni, je to nekako logično.

moji tamali v vrtcu kličejo vzgojiteljice po imenu, brez nazivov in vikanja, v 1. razredu gre na stopnjo višje itn...

meni povsem logično.

imagodei ::

49106 je izjavil:

Ne. Če se kje motim, me lahko popravite.

OP je napisal, da gre za prvi razred. Tradicionalno so nas učili, da je starejše spoštljivo vikat, otroke pa tikamo. Ti bi to spremenil? Ukinil vikanje (in/ali ostale spoštljive nazive)?

Nas je v srednji šoli en učitelj vikal; mal nam je bilo smešno, ampak smo se navadli. Z današnjega stališča se mi zdi mal butasto, da se je to šel, ampak OK. Ne razumem pa, zakaj bi kateri koli odrasli vikali osnovnošolce?

Vikanje je drugače umetnost, ki izginja. (Priučena) kelnarca v gostilni tika ljudi, ki bi ji lahko bili starši; trgovec v Big Bangu, ki ga prvič vidim, me tika in se z mano pogovarja, kot da sva bestiča. V firmo pride nov študent in me ob prvem srečanju vpraša: "Ti, saj tikanje ni problem, ane?"

Bonton je že fajn stvar, folk je mal iztiril.
- Hoc est qui sumus -

49106 ::

broken/link je izjavil:



@Messiah zakaj bi učiteljica učence naslavljala z gospod/gospa? Obrazloži, prosim.


zmaugy je izjavil:

49106 je izjavil:

Narobe je, da Tadeja zahteva, da jo naslavljajo gospa, medtem ko ona učencev ne naslavlja gospod ali gospa.



Zakaj točno bi učiteljica morala naslavljati učence z gospod/gospa?


Zradi istega razloga kot morajo učenci učiteljico naslavljati z gospa.

A ko mama uči otroka in mu pove da je ona njegova/njena mama, bi morala tudi ona otroka klicati mama? Wtf?


WTF?

imagodei je izjavil:

Tradicionalno so nas učili, da je starejše spoštljivo vikat, otroke pa tikamo. Ti bi to spremenil? Ukinil vikanje (in/ali ostale spoštljive nazive)?

Nas je v srednji šoli en učitelj vikal; mal nam je bilo smešno, ampak smo se navadli. Z današnjega stališča se mi zdi mal butasto, da se je to šel, ampak OK. Ne razumem pa, zakaj bi kateri koli odrasli vikali osnovnošolce?




To, da se vam zdi butasto, je posledica indoktrinacije. Jaz bi bil dosleden. Ali bi vikal vse, ali nikogar, ali pa samo starejše(če se zmenmo koliko starejši mora bit).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Pika na i ::

Najboljš, da ji reče kar teta.

Utk ::

gospód -a m, im. mn. gospódje stil. gospódi (o) 1. spoštljivo naslov za odraslega moškega:

49106 ::

Utk je izjavil:

gospód -a m, im. mn. gospódje stil. gospódi (o) 1. spoštljivo naslov za odraslega moškega:


gospódič -a m (ọ̑) manjšalnica od gospod: na igrišču je bilo polno veselih gospodičev // ekspr. mlad gospod: bister, čeden gospodič; mestni gospodiči / grajski gospodič

Pika na i ::

Če bi mene srečal prvič, bi me tikal? Ok, jasno bi ti povedala, da nisva krav skupaj pasla.

Utk ::

49106 je izjavil:

Utk je izjavil:

gospód -a m, im. mn. gospódje stil. gospódi (o) 1. spoštljivo naslov za odraslega moškega:


gospódič -a m (ọ̑) manjšalnica od gospod: na igrišču je bilo polno veselih gospodičev // ekspr. mlad gospod: bister, čeden gospodič; mestni gospodiči / grajski gospodič

No, potem se naj ta otrok dogovori z gospo učiteljico, da ga naj ona tako kliče. Če hoče.

jype ::

49106 je izjavil:

Zradi istega razloga kot morajo učenci učiteljico naslavljati z gospa.
V egalitarni družbi smo tovarišice in tovariši in ni nobene potrebe, da se vsi pretvarjamo, da smo gospe in gospodje, če pa v resnici nismo.

Truga ::

imagodei je izjavil:

Bonton je že fajn stvar, folk je mal iztiril.
Bonton je en velik BS ki se ga ne drzi noben. Ce koga moti, ker ne uporabljas pravega zaimka, te lahko opozori na to in se pac prilagodis.

PS: po bontonu ne smes ljudem rect na zdravje, ko kihnejo. Pravilno je "opazila sem, da ste kihnili" in pravilen odgovor je "hvala, da ste opazili". A kdo to sploh ve v sloveniji? Se tega drzi? lol

imagodei ::

49106 je izjavil:

WTF?

WTF lahko rečemo tvojim stališčem.

Vikanje usvarja neko distanco in je izraz spoštovanja. Med odraslimi osebami načeloma velja, da je obojestransko, če pa gre za razmerje otrok-odrasli pa je povsem običajna praksa, da otroci vikajo odrasle, odrasli pa tikajo otroke. Gre nenazadnje tudi za vzgojni prijem, ki (magari) umetno ustvarja potrebno distanco in spoštovanje do odraslega, ki mora pri svojem delu uveljavljati neko avtoriteto. Nimamo radi, da učitelji avtoriteto uveljavljajo s kakšnim kričanjem ali ustrahovanjem otrok, še manj s tolčenjem z ravnilom po glavi - vikanje učitelja je torej še ena redkih stvari, ki (četudi povsem umetno) postavlja eno bariero med učitelje in učence.

Ne morem najti vira, ampak če se prav spomnim, smo pred desetletji v Sloveniji celo poskusili z obojestranskim tikanjem v osnovnih šolah. Pa so prakso opustili, ker so si otroci v glavah hitro ustvarili sliko, da so učitelji naenkrat postali njihovi bestiči.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Truga je izjavil:

imagodei je izjavil:

Bonton je že fajn stvar, folk je mal iztiril.
Bonton je en velik BS ki se ga ne drzi noben.

Pravite ponavadi tisti, rojeni po letu 1980 - bližje letu 2000 greš, slabše je. IOW, milenijci.

V resnici nič ne boli, če nepoznanega človeka vikaš. Ne pade ti krona iz glave, samo v glavi je treba naredit mentalni premik, da te ni treba bit sram.

Po telefonu se pogosto slišim z gospodom, ki mu je strašno nerodno vikat. In potem, namesto da bi mi rekel: "A boste vi poskrbeli za to," reče "A se bo potem poskrbelo za to?". Kar je prav boleče za ušesa. >:D

Truga je izjavil:

PS: po bontonu ne smes ljudem rect na zdravje, ko kihnejo. Pravilno je "opazila sem, da ste kihnili" in pravilen odgovor je "hvala, da ste opazili". A kdo to sploh ve v sloveniji? Se tega drzi? lol

Vir?
- Hoc est qui sumus -

Gagatronix ::

To da ljudje ne znajo vec vikat je res. Prides v lokal in ti kelnar rece "kaj bos?" pa po moznosti je faliran student al pa kej podobnega.

jype ::

Tistim, ki se imajo za gospode, to ne diši, drži.

Gagatronix ::

Gre se za nek osnoven nivo komunikacije ne pa da lajamo en na drugega kot da smo na njivi.

klemenSLO ::

Truga je izjavil:

PS: po bontonu ne smes ljudem rect na zdravje, ko kihnejo. Pravilno je "opazila sem, da ste kihnili" in pravilen odgovor je "hvala, da ste opazili". A kdo to sploh ve v sloveniji? Se tega drzi? lol

Vir?

Po mojem spominu se po novem po bontonu nič ne reče. Torej če nekdo kihne si tiho kod da se nebi nič zgodilo.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

zmaugy ::

49106 je izjavil:

broken/link je izjavil:



@Messiah zakaj bi učiteljica učence naslavljala z gospod/gospa? Obrazloži, prosim.


zmaugy je izjavil:

49106 je izjavil:

Narobe je, da Tadeja zahteva, da jo naslavljajo gospa, medtem ko ona učencev ne naslavlja gospod ali gospa.



Zakaj točno bi učiteljica morala naslavljati učence z gospod/gospa?


Zradi istega razloga kot morajo učenci učiteljico naslavljati z gospa.

A ko mama uči otroka in mu pove da je ona njegova/njena mama, bi morala tudi ona otroka klicati mama? Wtf?


WTF?

imagodei je izjavil:

Tradicionalno so nas učili, da je starejše spoštljivo vikat, otroke pa tikamo. Ti bi to spremenil? Ukinil vikanje (in/ali ostale spoštljive nazive)?

Nas je v srednji šoli en učitelj vikal; mal nam je bilo smešno, ampak smo se navadli. Z današnjega stališča se mi zdi mal butasto, da se je to šel, ampak OK. Ne razumem pa, zakaj bi kateri koli odrasli vikali osnovnošolce?




To, da se vam zdi butasto, je posledica indoktrinacije. Jaz bi bil dosleden. Ali bi vikal vse, ali nikogar, ali pa samo starejše(če se zmenmo koliko starejši mora bit).


Logika ti ne štima. Če hočeš, da se naslavljajo z enakimi nazivi, potem bi morala mama svoj hčerko klicati tudi mama. Če hočeš zaradi neke namišljene kvazi enakosti povedati, da sta si učitelj in učenec enaka, potem se seveda spet motiš. Sicer pa so ti že drugi zelo kvaliteteno odgovorili.

Truga ::

imagodei je izjavil:

Vir?

Hm. Google mi ne najde, knjige pa tud nimam pri sebi zdej. Je pa res, da je kot klemenSLO rekel zdaj ze druga komanda, lahko tudi da ni bil cisto zadnji bonton. :P

zmaugy ::

Truga je izjavil:

imagodei je izjavil:

Bonton je že fajn stvar, folk je mal iztiril.
Bonton je en velik BS ki se ga ne drzi noben. Ce koga moti, ker ne uporabljas pravega zaimka, te lahko opozori na to in se pac prilagodis.

PS: po bontonu ne smes ljudem rect na zdravje, ko kihnejo. Pravilno je "opazila sem, da ste kihnili" in pravilen odgovor je "hvala, da ste opazili". A kdo to sploh ve v sloveniji? Se tega drzi? lol


Kdor se ga ne drži, ta najebe v življenju. In ponavadi traja nekaj časa, da dojame da je jebena stranka.

49106 ::

Vikanje usvarja neko distanco in je izraz spoštovanja.


Priklanjanje je šele izraz spoštovanja. Od kdaj je potrebno vikat, da ustvariš distanco(če je to potrebno)?


če pa gre za razmerje otrok-odrasli pa je povsem običajna praksa, da otroci vikajo odrasle, odrasli pa tikajo otroke.


Še nedolgo nazaj je bila praksa taka, da ženske niso smele volit, temnopolti pa so morali odstopiti sedež. Drž se tradicije.

Gre nenazadnje tudi za vzgojni prijem, ki (magari) umetno ustvarja potrebno distanco in spoštovanje do odraslega, ki mora pri svojem delu uveljavljati neko avtoriteto.


Trda roka ima enak učinek, ni pa potrebna, tudi vikanje ni.

V resnici nič ne boli, če nepoznanega človeka vikaš. Ne pade ti krona iz glave, samo v glavi je treba naredit mentalni premik, da te ni treba bit sram.


V resnici te boli to, da ti pade krona z glave, ko te nekdo tika.

zmaugy ::

jype je izjavil:

Tistim, ki se imajo za gospode, to ne diši, drži.


Tudi “tovarišice” je bilo treba vikati, make no mistake.

Truga ::

nasa sica ni bla tok zategnjena.

zmaugy ::

Imeli smo eno v srednji šoli, ki je imela idejo, da bi jo klicali po imenu. Nam se to ni zdelo ok in smo videli pri starejših letnikih, ki so to pograbili pred nami, da je bila kasneje zadrega pri tem.

imagodei ::

jype je izjavil:

Tistim, ki se imajo za gospode, to ne diši, drži.

Ne bluzi.

Gre za en nivo komunikacije - predvsem če gre za formalne okoliščine. Jaz načeloma nimam težave s tem, da me na ulici ljudje tikajo. Da mi pa trgovka, ki je nikdar prej nisem videl, na delikatesi reče: "Kaj ti postrežem," pa kaže predvsem na nivo kulture in tega, koliko možganskih ciklov nameni razmišljanju. Zakaj jaz nepoznani trgovki vedno, brez izjeme lahko rečem "Tistole salamo mi dajte."

Enako se držim tega načela pri poslovni komunikaciji. Jaz ljudi ob prvem srečanju vikam, če se skupaj dogovorimo za tikanje, to ni noben problem. Me pa moti, če ob prvem srečanju s poslovnim partnerjem jaz vikam, človek pa enostransko začne s tikanjem. Popolnoma drugače izpade, če bi vsaj formalno pozval k tikanju, npr: "Jaz predlagam, da bi se kar tikala, če vam je prav?"
- Hoc est qui sumus -

49106 ::

zmaugy je izjavil:

49106 je izjavil:

broken/link je izjavil:



@Messiah zakaj bi učiteljica učence naslavljala z gospod/gospa? Obrazloži, prosim.


zmaugy je izjavil:

49106 je izjavil:

Narobe je, da Tadeja zahteva, da jo naslavljajo gospa, medtem ko ona učencev ne naslavlja gospod ali gospa.



Zakaj točno bi učiteljica morala naslavljati učence z gospod/gospa?


Zradi istega razloga kot morajo učenci učiteljico naslavljati z gospa.

A ko mama uči otroka in mu pove da je ona njegova/njena mama, bi morala tudi ona otroka klicati mama? Wtf?


WTF?

imagodei je izjavil:

Tradicionalno so nas učili, da je starejše spoštljivo vikat, otroke pa tikamo. Ti bi to spremenil? Ukinil vikanje (in/ali ostale spoštljive nazive)?

Nas je v srednji šoli en učitelj vikal; mal nam je bilo smešno, ampak smo se navadli. Z današnjega stališča se mi zdi mal butasto, da se je to šel, ampak OK. Ne razumem pa, zakaj bi kateri koli odrasli vikali osnovnošolce?




To, da se vam zdi butasto, je posledica indoktrinacije. Jaz bi bil dosleden. Ali bi vikal vse, ali nikogar, ali pa samo starejše(če se zmenmo koliko starejši mora bit).


Logika ti ne štima. Če hočeš, da se naslavljajo z enakimi nazivi, potem bi morala mama svoj hčerko klicati tudi mama. Če hočeš zaradi neke namišljene kvazi enakosti povedati, da sta si učitelj in učenec enaka, potem se seveda spet motiš. Sicer pa so ti že drugi zelo kvaliteteno odgovorili.



Razloži kje mi logika ne štima, če zmoreš. In kje sem sploh izjavil, da hočem, da se naslavljajo z enakim nazivom?

zmaugy ::

49106 je izjavil:

Narobe je, da Tadeja zahteva, da jo naslavljajo gospa, medtem ko ona učencev ne naslavlja gospod ali gospa.


Tukaj.

imagodei ::

49106 je izjavil:

Vikanje usvarja neko distanco in je izraz spoštovanja.


Priklanjanje je šele izraz spoštovanja. Od kdaj je potrebno vikat, da ustvariš distanco(če je to potrebno)?

Pri otrocih? Skoraj vedno. Tudi sicer imamo ljudje svoje "osebne prostore". Ne le fiziološko,tudi psihološko. Vikanje je ena taka zadeva.

Jaz imam sicer eno lastno teorijo o tem, zakaj se folk povsod tika. Pred 30 leti si stanoval v bloku z 20 strankami in si vsakega soseda poznal. Točno si vedel, kako se piše, v katerem nadstropju stanuje, kaj je po poklicu, na koga se obrnit, ko potrebuješ neko uslugo. Danes se ljudje v blokih ne poznajo med sabo, nimajo pojma, da so že pred tremi meseci v prazno stanovanje dobili najemnika. Včas so se sosedje pozimi, ko je zapadel sneg, skupaj dobili na dvorišču in kidali. Danes vsak zase odkida tistih 6 kvadratov za avto in dovoz do parkplaca. Včas so se sosedje pogovarjali na dvorišču, na stopnišču, hodili drug k drugemu na kavo - danes pa se na dvorišču niti pozdravit ne znajo med sabo. Včasih si je sosed prišel izposodit orodje, pa si ga povabil domov in mu postregel s kavo, pirom, "ta kratkim". Danes sosed rabi zvrtat 4 luknje, pa raje skoči v Merkur po bormašino za 200 €, kot pa da bi se prišel izposodit. To bi bilo že na meji primernega. Ko bi potrkal na vrata, bi pa stanovalec itak stopil na hodnik in zaprl vrata za sabo, da ja nadležnega soseda ne bi bilo treba povabit v stanovanje.

Nenazadnje - včasih je sosed brez slabih namenov ozmerjal otroke, ki so v okolici bloka uganjali bedarije, danes bi pa starši otroka, ki bi bil deležen takšnega "verbalnega nasilja", soseda najmanj nahrulili, češ kaj se vtika v njihove otroke - če ne morda kar grozili s policijo ali tožbo.

Ta manko pristnih stikov se kompenzira z navidezno in namišljeno "sproščenostjo" in "rušenjem distance", ki jo ustvarja vikanje. Vsi imamo občutek, kolk je vikanje zategnjeno in kolk smo mi boljši, sproščeni in dostopni, ker tikamo vse po vrsti, v resnici pa sosedu nimamo časa niti dober dan zaželet na dvorišču, če se ravno ne zaletimo vanj. Kaj šele, da bi k sosedi šli na kavo ali pa soseda povabili na pir.

Včasih so se sosedje desetletja vikali, pa so drug k drugemu hodili na kavo in prijateljevali. Jaz sem bil prisoten, živo mi je ostalo v spominu, ko sta se moja stara mama in njena dolgoletna prijateljica po dobesedno desetletjih poznanstva dogovorili, da se bosta tikali. Stara mama je cel dan govorila o tem, kako je vesela in da sploh ne ve, zakaj sta se tako dolgo vikali.

Poglej kak star slovenski film, boš videl zelo podobno. Recimo To so gadi. Sosedje prijateljujejo drug z drugim, pa se vikajo. In jim nič ne manjka.


Ampak glavno, da se mi tikamo, ker je vikanje arhaični koncept, primerljiv z odrekanjem volilne pravice ženskam.
- Hoc est qui sumus -
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prosim za pomoč pri prevodu v nemški in italijanski jezik.

Oddelek: Loža
82138 (1974) SkyEye90
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726418 (21984) Okapi
»

BTjunkie prostovoljno prenehal obratovati (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
20245922 (38550) ahac
»

Ukinimo slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10115220 (12616) perlica
»

Koliko ljudi vikate pri pogovorih preko interneta?

Oddelek: Loža
312852 (2242) Cokolesnik

Več podobnih tem