» »

Gospa Tadeja?

Gospa Tadeja?

1 2
3
4

GupeM ::

Pika na i je izjavil:

Če bi mene srečal prvič, bi me tikal? Ok, jasno bi ti povedala, da nisva krav skupaj pasla.

Takšne prevzetneže še najraje tikam. Takoj za "ti", jih pa še v ženski spolni organ pošljem.

imagodei je izjavil:

Po telefonu se pogosto slišim z gospodom, ki mu je strašno nerodno vikat. In potem, namesto da bi mi rekel: "A boste vi poskrbeli za to," reče "A se bo potem poskrbelo za to?". Kar je prav boleče za ušesa. >:D

Obstaja preprost recept, da te ušesa nehajo boleti. Povej mu, da naj te tika. Njemu bo lažje, ti pa se boš rešil ušesnih težav. Je res tako težko nemkomu reči, naj te tika, tudi če je 30 let mlajši od tebe? Mene so vedno učili, da moram vikati starejše. Vikam svoje stare starše, tete in strice. No mojim staršem na kraj pameti ne pade, da bi jih vnuki vikali. Še manj meni, da bi me moji nečaki in nečakinje. Sam se seveda držim tega, da večino ljudi vikam, dokler ne rečejo drugače. Odvisno je tudi od okoliščin. Soigralcev na igrišču nisem nikoli vikal, tudi če so bili 20 let starejši od mene (zdaj sem tako ali tako jaz že med najstarejšimi). Tudi v službi sodelavcev, ki so mojih let, nisem nikoli vikal. Starejše sem. Je pa trend takšen, da večinoma vsi rečejo, naj jih tikam. Običajno poskušajo biti celo humorni: "Kdo mi? Saj sem sam."

imagodei je izjavil:

Da mi pa trgovka, ki je nikdar prej nisem videl, na delikatesi reče: "Kaj ti postrežem," pa kaže predvsem na nivo kulture in tega, koliko možganskih ciklov nameni razmišljanju. Zakaj jaz nepoznani trgovki vedno, brez izjeme lahko rečem "Tistole salamo mi dajte."

In kaj je s tem narobe, če si star recimo 30, prodajalka pa 50? Nivo kulture pa sam kažeš s "Tistole salamo mi dajte." Bolj kulturno bi bilo že: "Mi daš prosim tisto salamo?" Še bolj kulturno pa: "Mi date prosim tisto salamo?" Tipičen primer tega, kako lahko brez vikanja bolj pokažeš nivo kulture in spoštovanja, kot pa z vikanjem in "ukazom" kaj naj nekdo naredi.

imagodei ::

49106 je izjavil:

Še nedolgo nazaj je bila praksa taka, da ženske niso smele volit, temnopolti pa so morali odstopiti sedež. Drž se tradicije.

1.) kako se vikanje sploh primerja s segregacijo ali odrekanjem enakih pravic na podlagi spola?
2.) Tradicija sama po sebi ni problem. Problematična je samo v tistem delu, ki je zanič. Zaradi tradicije nenazadnje danes govoriš slovensko.

49106 je izjavil:

Gre nenazadnje tudi za vzgojni prijem, ki (magari) umetno ustvarja potrebno distanco in spoštovanje do odraslega, ki mora pri svojem delu uveljavljati neko avtoriteto.


Trda roka ima enak učinek, ni pa potrebna, tudi vikanje ni.

Skrivnostno je tole tvoje izmikanje vikanju.

49106 je izjavil:

V resnici nič ne boli, če nepoznanega človeka vikaš. Ne pade ti krona iz glave, samo v glavi je treba naredit mentalni premik, da te ni treba bit sram.


V resnici te boli to, da ti pade krona z glave, ko te nekdo tika.

V resnici mi želiš podtaknit, kaj se meni plete po glavi. Zamenjaj kristalno kroglo, ker ti ne deluje.

Jaz povsem brez problema vikam tudi mlajše od sebe. Res pa je, da sem tudi sam podlegel efektu vsesplošnega tikanja, tako da imam vikanje rezervirano predvsem za formalne situacije. Če me tika kelnar v baru, niti ne registriram. Se mi pa zdi precej neprimerno, če bi me natakar tikal med strežbo pri večerji v neki restavraciji, ki je nad nivojem lokalne picerije.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

GupeM je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Če bi mene srečal prvič, bi me tikal? Ok, jasno bi ti povedala, da nisva krav skupaj pasla.

Takšne prevzetneže še najraje tikam. Takoj za "ti", jih pa še v ženski spolni organ pošljem.

In tako zelo hitro zaključiš pogovor, ki bi lahko pripeljal do neke rešitve? Itak :\ Še najraje na razgovoru za šiht, ane?

GupeM je izjavil:

Obstaja preprost recept, da te ušesa nehajo boleti. Povej mu, da naj te tika. Njemu bo lažje, ti pa se boš rešil ušesnih težav. Je res tako težko nemkomu reči, naj te tika, tudi če je 30 let mlajši od tebe?

Z gospodom sva istih let in ne, ne zdi se mi primerno, da bi se tikala. Ker se v živo nisva še nikoli videla, komunicirava izključno po telefonu. Meni se zdi pa absolutno butasto, da nekdo nima toliko pik, da bi doumel, da je vikanje za tako situacijo čisto OK.

GupeM je izjavil:

Mene so vedno učili, da moram vikati starejše. Vikam svoje stare starše, tete in strice.

Bizarno.

GupeM je izjavil:

Odvisno je tudi od okoliščin. Soigralcev na igrišču nisem nikoli vikal, tudi če so bili 20 let starejši od mene (zdaj sem tako ali tako jaz že med najstarejšimi).

Ja, to je povsem normalno. Tudi na Slo-techu smo načeloma neznanci, a smo v skupnem "interesnem združenju" in povsem neformalnem okolju. Vikanje tukajle bi bilo slišat pokroviteljsko, pretenciozno in celo nesramno. In je že bilo tako.

GupeM je izjavil:

Tudi v službi sodelavcev, ki so mojih let, nisem nikoli vikal. Starejše sem. Je pa trend takšen, da večinoma vsi rečejo, naj jih tikam. Običajno poskušajo biti celo humorni: "Kdo mi? Saj sem sam."

Ne vidim nobenega problema s tem.

GupeM je izjavil:

In kaj je s tem narobe, če si star recimo 30, prodajalka pa 50? Nivo kulture pa sam kažeš s "Tistole salamo mi dajte." Bolj kulturno bi bilo že: "Mi daš prosim tisto salamo?" Še bolj kulturno pa: "Mi date prosim tisto salamo?" Tipičen primer tega, kako lahko brez vikanja bolj pokažeš nivo kulture in spoštovanja, kot pa z vikanjem in "ukazom" kaj naj nekdo naredi.

Odjebi, a prav. Jaz sem s tistim navedkom poskušal ilustrirat vikanje vs tikanje, ne pa kako se jaz obnašam. Prosim in hvala mi nikoli ni težko rečt, tako kot mi ni težko vikat.

Zakaj bi 50 let stara prodajalka vikala 30 letno stranko? Zato, ker sta v profesionalnem odnosu trgovec-kupec. Brez sence dvoma je jasno tudi, da stranka vika trgovko, ne glede na starost. Izjema od tega pravila je, če se trgovka in stranka poznata privatno. Potem je res butasto, da bi se v tisti situaciji pretvarjali.
- Hoc est qui sumus -

Truga ::

To ma anglescina neprimerno bolje porihtano, ker v pogovoru ne ves a je mislil you ali You. :P

imagodei ::

Ja, angleži so že zdavnaj opustili razlikovanje med thou in you. Tudi sicer zelo hitro preidejo na imena (in ne vztrajajo na Mr Smith, Mrs Taylor). Ampak, to je stvar tiste kulture in tiste tradicije. Ni treba tega nujno prenesti na naše okolje.

Nenazadnje, ko tam nekdo reče "My friend is waiting in the other room," sogovornik tudi nima pojma, a tam čaka moški ali ženska. ;)
- Hoc est qui sumus -

zmaugy ::

Seveda Angleži to prav lep ločijo, kot si že napisal z Mr./Mrs. X ali pa s klicanjem po imenu. Vmes so Indijci, ki te kličejo Mr. Ime.
Je pa to v tej kulturi precej bolj sproščeno, opazil sem tudi, da tudi v kulturah, kjer imajo vikanje, z uporabo angleščine hitro prešaltajo na tikanje - na primer pri Nemcih, kjer se med sabo velikokrat vikajo v nemščini, z angleško govorečimi pa komunicirajo na first name basis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

GupeM ::

imagodei je izjavil:

Odjebi, a prav. Jaz sem s tistim navedkom poskušal ilustrirat vikanje vs tikanje, ne pa kako se jaz obnašam. Prosim in hvala mi nikoli ni težko rečt, tako kot mi ni težko vikat.

Zakaj bi 50 let stara prodajalka vikala 30 letno stranko? Zato, ker sta v profesionalnem odnosu trgovec-kupec. Brez sence dvoma je jasno tudi, da stranka vika trgovko, ne glede na starost. Izjema od tega pravila je, če se trgovka in stranka poznata privatno. Potem je res butasto, da bi se v tisti situaciji pretvarjali.

Še en prikaz nivoja kulture.

In kaj je bizarnega pri tem, da vikam svoje stare starše (sicer je živa samo še stara mama, ki je 64 let starejša od mene, vikajo pa jo tudi njeni sinovi in hčere) ter tete in strice (najstarejši je 46 let starejši od mene, najmlajša pa je 32 ali 33 let starejša od mene. Je tudi edina, ki mi je kadarkoli rekla, naj jo tikam).

Precej bolj bizarno je to, da se z gospodom, s katerim se redno pogovarjaš, sta istih let in te zaradi "ne vikanja" bolijo ušesa, ne moreš zmenit za tikanje? Sploh če vidiš, da je njemu neprijetno? Izkaži se zdaj s svojim spoštovanjem. Če bi ga res spoštoval, bi naredil tako, da mu ne bi bilo neprijetno. To spoštovanje z vikanjem je kar nekaj. Kot sem že večkrat v tej temi rekel ... Pokaži spoštovanje z dejanji, ne z vikanjem.

Še en primer: Nekoga ponesreči udariš/pohodiš/poliješ z vodo, ... Kaj bo bolje: "Pazite, kje hodite!!! Jaz nimam oči na hrbtu, vi se pa videli, da sem tukaj!" ali "Oprosti, a si uredu? Na robček, da se obrišeš."

BigWhale ::

link_up je izjavil:

res vam ne manjka humorja vidim. O kaksni spostljivosti se govori?!? Mar je gospa uciteljica premalo spostljivo? Zakaj ime?

@bw, kaj te briga kako imajo v anglescini...


Odloci se ali te zanima od kje izvira zadeva ali ne te ne briga. ... :))

imagodei ::

GupeM je izjavil:

Še en prikaz nivoja kulture.

Nivo kulture si pokazal sam, s tem ko si mi podtikal, da jaz v trgovini prodajalke malodane obravnavam kot sužnje, čeprav je bil namen mojega navedka oziroma primera čisto drug - in za zainteresirane čisto jasen.

GupeM je izjavil:

Precej bolj bizarno je to, da se z gospodom, s katerim se redno pogovarjaš, sta istih let in te zaradi "ne vikanja" bolijo ušesa, ne moreš zmenit za tikanje? Sploh če vidiš, da je njemu neprijetno?

Težava je v tem, ker iz vikanja po nepotrebnem delate problem. To je povsem normalen način komunikacije med odraslimi "s katerimi nisi skupaj pasel krav". Gospodu je neprijetno zato, ker se deep down zaveda, da bi bilo vikanje pravilno, ampak ga v praksi skorajda več ne uporablja. Jaz pa se s tem ne obremenjujem, ampak še vedno dam nekaj na osnovni bonton.

GupeM je izjavil:

Izkaži se zdaj s svojim spoštovanjem. Če bi ga res spoštoval, bi naredil tako, da mu ne bi bilo neprijetno. To spoštovanje z vikanjem je kar nekaj. Kot sem že večkrat v tej temi rekel ... Pokaži spoštovanje z dejanji, ne z vikanjem.

Se strinjam, da vikanje ne prinese spoštovanja per se. Je pa vikanje vseeno nekaj, kar spada v poslovni svet.

GupeM je izjavil:

Še en primer: Nekoga ponesreči udariš/pohodiš/poliješ z vodo, ... Kaj bo bolje: "Pazite, kje hodite!!! Jaz nimam oči na hrbtu, vi se pa videli, da sem tukaj!" ali "Oprosti, a si uredu? Na robček, da se obrišeš."

Nisem prepričan, a je to retorično vprašanje, ali je to neka poučna zgodbica, s katero me želiš nekaj izobrazit?
- Hoc est qui sumus -

Samael ::

GupeM je izjavil:

Še en primer: Nekoga ponesreči udariš/pohodiš/poliješ z vodo, ... Kaj bo bolje: "Pazite, kje hodite!!! Jaz nimam oči na hrbtu, vi se pa videli, da sem tukaj!" ali "Oprosti, a si uredu? Na robček, da se obrišeš."

V tem izrecnem primeru si si namislil situacijo izrecno tako, da ustreza izključno tvojemu lastnemu argumentu, ne pa da bi resno služila za primer.
Naj te popravim.

GupeM je izjavil:

Še en primer: Nekoga ponesreči udariš/pohodiš/poliješ z vodo, ... Kaj bo bolje: ""Oprostite, a ste uredu? Na robček, da se obrišete." ali "Oprosti, a si uredu? Na robček, da se obrišeš."

Evo, po tem se da dejansko resno debatirati ... tisto prej si pa samo pokazal, da se da tudi izrecno nesramno odzvati in tudi vikanje samo ne spremeni tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

GupeM ::

Samael je izjavil:

Evo, po tem se da dejansko resno debatirati ... tisto prej si pa samo pokazal, da se da tudi izrecno nesramno odzvati in tudi vikanje samo ne spremeni tega.

Ja, točno to sem hotel povedati. Zato mi ni jasno, zakaj nekoga "siliti" v vikanje, ker je zadeva lahko povsem kulturna tudi s tikanjem. Če vidiš, da je nekomu neprijetno, da te vika, hkrati pa mu z vikanjem "izkazkuzejš" spoštovanje, potem je takšno vikanje en kurac vredno. Bodi človek, izkaži mu spoštovanje na drug način in se dogovorita, da se tikata? Se počutiš manjvrednega, če te tika?

Tudi to sem omenil, da skoraj vedno vikam vsakega. Tudi na ulici, če me nekdo starejši recimo vpraša za pot do recimo ZOO-ja. V službi pa redno dobivam odgovore (oz. sem jih dobival), da naj jih tikam. Nekateri pa ste pač preveč samovšečni in vam, tako kot je rekel nekdo zgoraj, krona pade z glave, če vas nekdo tika.

Ker nisem več med najmlajšimi, tudi mene vse pogosteje vikajo. Tako mlajši, kot starejši. Nimam s tem nobenega problema. Ogromno primerov imam, ko poberem kakšnega štoparja, ta pa me vika. Najprej mu povem, da se bova tikala, potem pa se pogovarjava naprej. Štopar takoj dobi občutek, da se lahko počuti veliko bolj domače, ko se z mano vozi. Spoštovanje pa mi lahko pokaže tako, da se ob koncu vožnje zahvali in gremo naprej. Nekateri pa že vmes povejo, da so hvaležni, ker že pol ure stojijo na mrazu in jim ogrevan avto izjemno prija.

Takšni arogantneži, ki od mene skoraj zahtevajo, da jih vikam, si pa mojega spoštovanja ne zaslužijo, čeprav jih vikam.

imagodei je izjavil:

GupeM je izjavil:

Izkaži se zdaj s svojim spoštovanjem. Če bi ga res spoštoval, bi naredil tako, da mu ne bi bilo neprijetno. To spoštovanje z vikanjem je kar nekaj. Kot sem že večkrat v tej temi rekel ... Pokaži spoštovanje z dejanji, ne z vikanjem.

Se strinjam, da vikanje ne prinese spoštovanja per se. Je pa vikanje vseeno nekaj, kar spada v poslovni svet.

Spada v poslovni svet, se strinjam. Vendar z nekom, s katerim redno sodeluješ in sta približno enako stara, se lahko zmeniš za tikanje. Še posebej, če vidiš, da mu je neprijetno, ker te "mora" vikati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

gendale2018 ::

imagodei je izjavil:

49106 je izjavil:

Ne. Če se kje motim, me lahko popravite.

OP je napisal, da gre za prvi razred. Tradicionalno so nas učili, da je starejše spoštljivo vikat, otroke pa tikamo. Ti bi to spremenil? Ukinil vikanje (in/ali ostale spoštljive nazive)?

Nas je v srednji šoli en učitelj vikal; mal nam je bilo smešno, ampak smo se navadli. Z današnjega stališča se mi zdi mal butasto, da se je to šel, ampak OK. Ne razumem pa, zakaj bi kateri koli odrasli vikali osnovnošolce?

Vikanje je drugače umetnost, ki izginja. (Priučena) kelnarca v gostilni tika ljudi, ki bi ji lahko bili starši; trgovec v Big Bangu, ki ga prvič vidim, me tika in se z mano pogovarja, kot da sva bestiča. V firmo pride nov študent in me ob prvem srečanju vpraša: "Ti, saj tikanje ni problem, ane?"

Bonton je že fajn stvar, folk je mal iztiril.

meni je čudno če me kdo vika in raje vidim da me ne
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

49106 ::

zmaugy je izjavil:

49106 je izjavil:

Narobe je, da Tadeja zahteva, da jo naslavljajo gospa, medtem ko ona učencev ne naslavlja gospod ali gospa.


Tukaj.


Ne drži. Nisem uporabil besede hočem, niti besedne zveze enaki naziv. Res pa je, da se ti lahko tako zdi, če enačiš naslavljanje in spoštovanje.


1.) kako se vikanje sploh primerja s segregacijo ali odrekanjem enakih pravic na podlagi spola?


To, kakšna je običajna praksa, ni argument;

če pa gre za razmerje otrok-odrasli pa je povsem običajna praksa, da otroci vikajo odrasle, odrasli pa tikajo otroke.


A pa lahko argumentiraš, zakaj bi morali mlajši spoštovat starejše, obratno pa ne?


2.) Tradicija sama po sebi ni problem. Problematična je samo v tistem delu, ki je zanič. Zaradi tradicije nenazadnje danes govoriš slovensko.


Kako sploh prideš do spoznanja, da je neka tradicija (ali del tradicije) problematična?




V resnici mi želiš podtaknit, kaj se meni plete po glavi. Zamenjaj kristalno kroglo, ker ti ne deluje.


Samo toliko kot ti drugim, ko si napisal, da ne vikajo, zato da jim krona ne pade z glave.

GupeM je izjavil:



Še en primer: Nekoga ponesreči udariš/pohodiš/poliješ z vodo, ... Kaj bo bolje: "Pazite, kje hodite!!! Jaz nimam oči na hrbtu, vi se pa videli, da sem tukaj!" ali "Oprosti, a si uredu? Na robček, da se obrišeš."



Nisva krav skupaj pasla.


Samael je izjavil:


Evo, po tem se da dejansko resno debatirati ... tisto prej si pa samo pokazal, da se da tudi izrecno nesramno odzvati in tudi vikanje samo ne spremeni tega.


Še več. Pokazal je, da vikanje ni potrebno, če želimo biti spoštljivi.

Looooooka ::

Tikate tisti, ki niste imeli vzgoje.
Pa cigani. Oni tudi radi tikajo.
Bravo. Kljub šoli in osnovnim maniram ste v nekem kvazi boju za enakovrednost(kar to pač ni) ostali na nivoju cigana :)

imagodei ::

GupeM je izjavil:

Zato mi ni jasno, zakaj nekoga "siliti" v vikanje, ker je zadeva lahko povsem kulturna tudi s tikanjem.

Tole je težava: da se vam tikanje zdi ful nenaravno, čudno, starinsko, zoprno, odvratno, nerodno, in kaj vem kaj še vse. Od kod taka ideja, ne vem, ampak vsekakor je problem v tem, da delate dramo iz vikanja. Namesto da sprašujete, zakaj bi koga vikali, obrnimo vse skupaj in se vprašajte, zakaj nek neznanec ne zasluži vikanja? Saj vikanje dejansko ni nek bav bav. Vikanje v moji knjigi ni izraz nekega nadstandardnega spoštovanja človeka, ampak nek minimum medčloveške higiene - razen če iz socialne situacije, odnosov oziroma predhodnega dogovora izhaja drugače in se pač s človekom pač tikam.

Sem že povedal, da se mi zdi, da ljudje s tem kompenzirajo manko pristnega človeškega stika, ker se med delavniki praktično ne ustavimo več in samo divjamo; soseda pa nam je težko povabit na kavo ali pir.

Pa še enkrat - v normalnih socialnih situacijah je vikanje dandanašnji očitno res preživeto. Vsekakor pa ne vidim popolnoma nobene koristi v tem, da se vikanje ohrani za formalne (a zdravnika tudi tikate? Kaj pa sodnika za prekrške, če vas policaj zaloti da v rikverc speljujete na glavno cesto?) in poslovne priložnosti ter vsekakor nekaj specifičnih situacij: Če greš stisnit roko pisatelju Borisu Pahorju, ga boš verjetno vikal, ka-li?

Malo za šalo in malo zares: že samo zato, da se privadimo vikanja in nam v posebnih okoliščinah ni potem nerodno in se nam ne zdi blazno okorno ter arhaično vikati, je prav da otroke postavimo v situacijo, da vikajo.

GupeM je izjavil:

Če vidiš, da je nekomu neprijetno, da te vika, hkrati pa mu z vikanjem "izkazkuzejš" spoštovanje, potem je takšno vikanje en kurac vredno. Bodi človek, izkaži mu spoštovanje na drug način in se dogovorita, da se tikata? Se počutiš manjvrednega, če te tika?

Kot rečeno, ne gre za nobene občutke, gre za kulturo. Jaz pač avtomatično vikam neznance, pri tem ne razmišljam, kako zelo ga spoštujem. Morda, če analiziram tole "nezavedno", celo želim rezervirat tikanje za tiste, s katerimi se počutim bolj domače? Skratka, prej obratno, ne da bi se počutil manjvrednega, če bi se tikal z neznancem; ampak če te vikam, "you're not in my inner circle". Morda, ne vem.

Ampak spet obračaš dilemo: neprijetno vam je zato, ker tega niste vajeni. V resnici vikanje ni nobena tragedija in ni treba, da to povezujete z nekim (straho)spoštovanjem. Gre samo za kulturni pojav, s katerim pač ločuješ ljudi na tiste bolj "domače" in na bolj "tuje".

Sicer pa jaz nikoli in nikdar nikomur, mlajšemu ali starejšemu, ženski ali moškemu, odraslemu ali otroku, nisem zavrnil želje, če je izrazil, da bi se tikala. Niti jaz nisem naletel na nasprotovanje temu predlogu, če sem ga dal jaz.

Po drugi strani sta me tast in tašča že 10x prosila, naj ju tikam, pa ju ne. Pa jima kljub temu lahko povem kakšno krepko :)

GupeM je izjavil:

Ogromno primerov imam, ko poberem kakšnega štoparja, ta pa me vika. Najprej mu povem, da se bova tikala, potem pa se pogovarjava naprej. Štopar takoj dobi občutek, da se lahko počuti veliko bolj domače, ko se z mano vozi.

Hum, le za kaj, če pa vikanje ne vzdržuje neke distance?

GupeM je izjavil:

Takšni arogantneži, ki od mene skoraj zahtevajo, da jih vikam, si pa mojega spoštovanja ne zaslužijo, čeprav jih vikam.

Saj to smo že ugotovili. To deluje nekaj časa pri otrokih, potem pa še pri njih ne več. Lahko pa pomaga ohranjat neko distanco.

GupeM je izjavil:

Spada v poslovni svet, se strinjam. Vendar z nekom, s katerim redno sodeluješ in sta približno enako stara, se lahko zmeniš za tikanje. Še posebej, če vidiš, da mu je neprijetno, ker te "mora" vikati.

Vsekakor - kadar se s človekom srečaš na sestanku; ali pa če si z njim vsaj redno v stiku. Če se slišiš po telefonu 2x na leto za krajše obdobje, npr. v enem tednu 5x, potem pa ne vidim zakaj. Konkretno gre za vzdrževanje nekega programa, naredit je treba upgrade, s človekom se dogovorimo za termin, nato za upgrade in še par nastavitev. Nato načeloma 6 mesecev ni stika. Tudi kadar je, se ne pogovarjamo o vremenu, dopustih, problemih z otroki; ampak izključno o nadgradnji programa. Res ne vidim razloga, da bi predlagal tikanje, ker osebni zaimki (razen "jaz bom naredil tole", "priklopil bi se takrat", ipd) ne pridejo do izraza. Ko pa je vseeno treba doreči, kaj naj bi storil npr. jaz, pa bi sogovornik zlahka rekel nekaj v stilu "Vi pa poskrbite za to in ono".
- Hoc est qui sumus -

branimirII ::

Ni vazn kako se naslavljamo. Vazno je, da ima pozitiven prizvok in da se spostujemo in imamo radi.

blink ::

link_up je izjavil:

Ellou ppl,

ce tema morda ze obstaja ok, sam ne najdem nic o tej gospe.

Ok...fora je v tem, da se je mala zglasila v prvem razredu osnovne sole. Super!, vendar na moje zacudenje se sedaj uciteljice naslavja z gospa. Kako gospa? Kaksen umotvor je to zopet? Ima kdo kaksno idejo od kod to izvira? Pa valda ne bo mala prosila za pomoc s klicanjem gospe ali gospoda. Halo?!?

Tako, da izlijem...


Ne vem koliko si star/stara ampak naziv gospa/gospod se je uporabljalo v šolstvu do l. 1941 in nato od l. 1991 dalje. V OŠ g./ga. učitelj-ica, v SŠ g./ga. profesor-ica.

Pika na i ::

GupeM je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Če bi mene srečal prvič, bi me tikal? Ok, jasno bi ti povedala, da nisva krav skupaj pasla.

Takšne prevzetneže še najraje tikam. Takoj za "ti", jih pa še v ženski spolni organ pošljem.

Si pač omejen, bogpomagaj.

Ko bi ne bil, bi vedel, da tikanje predlaga ženska. Če seveda to želi.

dreta ::

Spostovanje se laho pokaze tudi brez vikanja ali onikanja.

Ni mi jasno, zakaj ste stako obremenjeni z Vi.Vi.

neverlucky ::

Pika na i je izjavil:

GupeM je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Če bi mene srečal prvič, bi me tikal? Ok, jasno bi ti povedala, da nisva krav skupaj pasla.

Takšne prevzetneže še najraje tikam. Takoj za "ti", jih pa še v ženski spolni organ pošljem.

Si pač omejen, bogpomagaj.

Ko bi ne bil, bi vedel, da tikanje predlaga ženska. Če seveda to želi.


Ce bi te prvic srecal v nekem okolju kjer sva enakovredna, torej recimo ne sef - zaposleni in bi na tikanje nazaj zabrusila, da nisva krav skupi pasla, bi te prav tako kot gupe odjebal. Ne bit vzvisena.

Samael ::

dreta je izjavil:

Spostovanje se laho pokaze tudi brez vikanja ali onikanja.

Ni mi jasno, zakaj ste stako obremenjeni z Vi.Vi.

Nismo.
Če bi dejansko sledil temi, bi vedel, da so tu obremenjeni predvsem tisti, ki se srečajo z osebo, ki se ji zdi vikanje lepa gesta. Nekateri tu smo se zgolj potrudili razložiti, da z vikanjem ni nič narobe oz. je lahko v okoliščinah, kjer imaš opravka s starejšo osebo, tujcem, ipd ... celo povsem OK stvar.

Pika na i ::

Pa kaj vam ni jasno?
Nimaš me kaj tikat. Vidiš me prvič. Če boš pristopil k meni, me boš vikal.
A ste odraščali v gmajni, med medvedi?

gendale2018 ::

neverlucky je izjavil:

Pika na i je izjavil:

GupeM je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Če bi mene srečal prvič, bi me tikal? Ok, jasno bi ti povedala, da nisva krav skupaj pasla.

Takšne prevzetneže še najraje tikam. Takoj za "ti", jih pa še v ženski spolni organ pošljem.

Si pač omejen, bogpomagaj.

Ko bi ne bil, bi vedel, da tikanje predlaga ženska. Če seveda to želi.


Ce bi te prvic srecal v nekem okolju kjer sva enakovredna, torej recimo ne sef - zaposleni in bi na tikanje nazaj zabrusila, da nisva krav skupi pasla, bi te prav tako kot gupe odjebal. Ne bit vzvisena.

hočeš rečt da bi ji odgovoril 'jaz sem tebe pasel, krava ena'
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

janig ::

Pika na i je izjavil:

Nimaš me kaj tikat. Vidiš me prvič. Če boš pristopil k meni, me boš vikal.

Me zanima, ce bi lepega fanta (oz. pomoje kateregakoli) zares poslala v ku*ac.

dreta ::

Pika na i je izjavil:

Pa kaj vam ni jasno?
Nimaš me kaj tikat. Vidiš me prvič. Če boš pristopil k meni, me boš vikal.
A ste odraščali v gmajni, med medvedi?


Recimo, nic nisem spil. Vidim te eno. Kako ti naj recem da te vidim vec kot eno?

zmaugy ::

Hmm, a si ti morda eden od tistih, ki trdijo, da je med ženskami ogromni lezbijk...?>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

dreta ::

Nic ne trdim brez da linkam :P

neverlucky ::

Pika na i je izjavil:

Pa kaj vam ni jasno?
Nimaš me kaj tikat. Vidiš me prvič. Če boš pristopil k meni, me boš vikal.
A ste odraščali v gmajni, med medvedi?


Recimo primer prvega srecanja. Prides v nek kraj ki ga ne poznas. Moras prit na neko lokacijo, 10 min se ze vozis naokoli in ne najdes. Se odlocis da vprasas o tem mimoidocega.
- Gospod, bi mi lahko povedali kje je X?
- Ja ni problema. Tukaj naravnost do krizisca in potem zavijes levo ...
- Kaj ti ni jasno?? Nisva midva skupi krav pasla, kaj me tikas ti kmet nevzgojeni!!

A tko nekak zgledajo tvoje interakcije v druzbi?

Pika na i ::

neverlucky je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Pa kaj vam ni jasno?
Nimaš me kaj tikat. Vidiš me prvič. Če boš pristopil k meni, me boš vikal.
A ste odraščali v gmajni, med medvedi?


Recimo primer prvega srecanja. Prides v nek kraj ki ga ne poznas. Moras prit na neko lokacijo, 10 min se ze vozis naokoli in ne najdes. Se odlocis da vprasas o tem mimoidocega.
- Gospod, bi mi lahko povedali kje je X?
- Ja ni problema. Tukaj naravnost do krizisca in potem zavijes levo ...
- Kaj ti ni jasno?? Nisva midva skupi krav pasla, kaj me tikas ti kmet nevzgojeni!!

A tko nekak zgledajo tvoje interakcije v druzbi?

Bolje, "talent".

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pika na i ()

neverlucky ::

- Gospod, bi mi lahko povedali kako pridem do X?
- seveda, moras obrnit in v prvem kriziscu zavijes levo in potem v krozno krizisce ...
- Gospod, prosim Vas, nisva skupaj krav pasla. Prosim, da mi pokazete spostovanje in me vikate.
- Odjebi.

kuall ::

če ti kdo reče, da ga moraš vikat nima čisto vseh koleščkov v glavi ali pa je zelo nesramno.
po drugi strani pa najraje tikajo klošarji, narkomani in cigani. tako da vikanje je dobro že zato, da se ne mečeš v to skupino nižje klase.
tako da ne vem, kaj je zaključek glede tega vprašanja. najbrž to, da ne bit čudak in se prilagodi situaciji. zlata sredina zdrave pameti bo bržkone prava izbira.
po moje imajo problem z vikanjem ljudje, ki so nesigurni v sebe, ki se ne znajo navezat na druge. in potem v tikanju vidijo neko ceneno bližnjico do bližjih odnosov, če pa se vikajo se čutijo še manj povezani z drugimi kot se že itak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Pika na i ::

neverlucky je izjavil:

- Gospod, bi mi lahko povedali kako pridem do X?
- seveda, moras obrnit in v prvem kriziscu zavijes levo in potem v krozno krizisce ...
- Gospod, prosim Vas, nisva skupaj krav pasla. Prosim, da mi pokazete spostovanje in me vikate.
- Odjebi.

Mislim, da imaš izjemno malo interakcij z ljudmi, pa slovenskega jezika tudi ne poznaš prav dobro. Sicer ne bi napisal druge vrstice tako kot si jo.
Če te pa zanima, ja, pošljem v pm neotesance, obeh spolov. Ker s takimi res ne izgubljam časa.
Lahko noč

neverlucky ::

Narobe mislis. Svojo vzvisenost pa le omili. Ni nobene potrebe po tem, da bi te morali ostali v situaciji, kjer ni noben nadrejeni, vikati.

imagodei ::

Zakona seveda ni, ki bi te silil vikati. Kažeš pa svojo omejenost s tem, ko vsevprek tikaš.

Ravno včeraj me je nekdo spraševal za napotke. Je iskal eno gradbeno trgovino in sem mu povedal kje je. On je začel nekako v stilu: "Ej sori, a te lahko vprašam..." Jaz, pretenciozni vzvišenec sem mu lepo povedal: "Ja, greste tamle nazaj, zavijete desno, nato še enkrat desno in v bistvu že vidite trgovino."

Prepričan sem, da bik v svoji omejenosti ni doumel, za kaj gre. Niti ga nisem šolal, niti pošiljal v 3PM, še manj spraševal, katere krave je pasel in kje. Meni se enostavno ne zdi normalno, da nekoga, ki ga vidim prvič, ogovarjam s Ti.

Pa seveda so situacije, ko nemudoma preidem na tikanje. Le da jih ni toliko presneto veliko.
- Hoc est qui sumus -

kuall ::

Enako smešen si kot tale, ki je užaljen in razburjen, ker je njegov odvetnik v kavbojkah:

:))

imagodei ::

A si prepričan, da si sploh prebral, kaj sem napisal? Opažam, da precej trpiš za selektivno pismenostjo.

Moram rečt, da me v resnici nepismenost oziroma neotesanost tistih sogovornikov na forumu, ki preberejo samo cca 5% napisanega besedila, jezi mnogo bolj, kot to, da nevzgojenci ne razumejo poante vikanja.
- Hoc est qui sumus -

kuall ::

Zmotilo te je, da te je neznanec tikal, ko te je spraševal za smer. Kaj pa je tu narobe za razumeti. Meni se ta užaljenost zdi enako smešna kot užaljenost, ker se nekdo ne obleče primerno za priložnost.
Kaže pa na starokopitnost, neprilagodljivost in željo po tem, da je po tvoje. Moraš bit bolj prilagodljiv, taki ljudje so prijetni.

imagodei ::

kuall je izjavil:

Zmotilo te je, da te je neznanec tikal, ko te je spraševal za smer. Kaj pa je tu narobe za razumeti.

Očitno dost, če misliš, da sem bil užaljen. :\ Mene to ni užalilo. Je pa moteče, ker sam nisem vzgojen tako, da bi ljudi kar počez tikal, kot nekateri tule očitno ste.

Nikakor pa ne onaniram na to, da me ljudje morajo vikat, sploh ne v neformalnih situacijah.

Drugo je, če me npr. tika natakar v resni restavraciji. Tam to preseže rahlo nelagodje. Bolj kot kakšna užaljenost je pa v ospredju spraševanje, kako prazna mora biti glava teh bebčkov, ki menijo, da so kultura in navade tolk arhaične, da je vikanje ostalina nekih starodavnih časov.

kuall je izjavil:

Kaže pa na starokopitnost,

Svoje navade, miselne procese, koncepte ipd. je smotrno periodično evaluirat in reevaluirat. In spremenit tisto, kar je problematično, kar nima neto pozitivnega učinka.

Ampak spreminjat nekaj samo zato, ker "danes delamo po moderno", torej samo zato, ker je iznajdba stara, je pa trapasto. Če sprememba nima jasnega pozitivnega efekta na splošno blaginjo, koristi za družbo, nima smisla spreminjat.

kuall je izjavil:

neprilagodljivost in željo po tem, da je po tvoje.

Eh. Pa saj vi spreminjate ustaljene navade, torej ste vi neprilagojeni in vi izkazujete željo, da bi bilo po vaše. See? Tole se da povsem obrnit, pa nastavek ostane veljaven.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Spoštovani kuall, vi ste eno navadno teslo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: kuall ()

kuall ::

imagodei, imenoval si ga bik. Potem se pa čudiš zakaj sklepam, da si bil užaljen.
Isto kot je un stari v videu na koncu rekel son of a bitch si ti rekel bik. :))

jype ::

Pa še cenzurirali bi!

Truga ::

imagodei je izjavil:

Je pa moteče, ker sam nisem vzgojen tako, da bi ljudi kar počez tikal, kot nekateri tule očitno ste.
Vis, ti to opazis, se celo zmoti te. Po drugi strani pa se ti zdi, da so narobe vzgojeni tisti, ki takih malenkosti niti ne opazijo, kaj sele da bi se z njimi obremenjevali, in zivijo zaradi tega bolje. :D

branimirII ::

Ko te drugi zacnejo vikat pomen, da si ze star. Gospa tadeja ima ziher najmanj 35 let. Kako grdo in neprivlacno se to slisi. Gospa pika. Kdo si zeli biti vikan? Jaz ne. Ne zelim bit star gospod na "vi"!

Sej vec ne ves ce bos katero uzalil ce jo bos vikal, bo mislila da je stara, ce jo bos tikal pa bo uzaljena ker si nespostljiv.

Zgodovina sprememb…

zmaugy ::

Aha, verjetno se tudi študenti počutijo stare, ko jih profesorji na faksu vikajo. Kakšne eni stresate.

imagodei ::

kuall je izjavil:

imagodei, imenoval si ga bik. Potem se pa čudiš zakaj sklepam, da si bil užaljen.
Isto kot je un stari v videu na koncu rekel son of a bitch si ti rekel bik. :))

Reciva za znam ločiti med občutki užaljenosti in opažanjem nevzgojenosti.

Mimogrede, "son of a bitch" prevajamo v slovenščino pogosto kot "kurbin sin". In to se mi zdi kar nekaj magnitud hujša žaljivka, kot če nekomu rečeš bik (SSKJ navaja rabo v pomeni: slabš. neumen, omejen, zabit človek).
- Hoc est qui sumus -

McHusch ::

Na Švedskem se vsi tikajo. Skoraj vse (vključno s šefom) tudi kličeš po imenu.

Nekoč davno je bil na Švedskem precej zapleten sistem vikanja in onikanja, zato so se pojavljale ideje, da bi mogoče prešli na tikanje. Ampak ljudem se je zdelo nekako čudno, čeprav so mediji to zagovarjali. Potem pa se je Bror Rexed (direktor Socialstyrelsena, nekakšen CSD in NIJZ) odločil, da bo vse ljudi tikal in da ga naj tudi oni tako ogovarjajo. In danes so na Švedskem si (razen kralja) du - ti. In vsi se pozdravljajo Hej hej.

In tako šefu rečeš Hej Pär, vad menar du?

Du-reformen @ Wikipedia

Skratka, kakor se dogovorimo, tako bomo govorili. Nikjer pa ne piše, da je tikanje a priori nevljudno. Jezik se spreminja. Ljudje tudi.

Pika na i ::

McHusch je izjavil:



Skratka, kakor se dogovorimo, tako bomo govorili. Nikjer pa ne piše, da je tikanje a priori nevljudno. Jezik se spreminja. Ljudje tudi.

In potem se čudite in celo norčujete iz Mahniča v Ameriki....

Gagatronix ::

Men je avtomatsko tikanje nekoga k ga ne poznam al pa nekoga k mi je tako al pa drugac nadrejeni (pa ne mi zdej pametvat o tem kako hierarhije ne obstajajo) al pa nekoga k mu pac zelim izkazat spostovanje naravnost abotno. So me pac tko vzgojil jebiga. Vsaj nism otrok permisivne vzgoje in helikopterskih starsev.

jype ::

Večina privzgojenega spoštovanja izhaja iz zastarelih družbenih ureditev. Švedska filozofija je jasna: Če smo egalitarna družba, potem je spoštovanje implicirano, zato baročno jezikovno okrasje ni funkcionalno. Tudi Nizozemci so, kar se tiče sosedov, "nevljudno direktni", kar sami seveda smatrajo za vrlino. Tudi Danci niso daleč od tega ideala.

http://www.bbc.com/travel/story/2018013...

https://www.thelocal.se/20080519/11874

Gagatronix ::

A govorimo o sloveniji al o uzbekistanu ?
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prosim za pomoč pri prevodu v nemški in italijanski jezik.

Oddelek: Loža
82128 (1964) SkyEye90
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726358 (21924) Okapi
»

BTjunkie prostovoljno prenehal obratovati (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
20245734 (38362) ahac
»

Ukinimo slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10115179 (12575) perlica
»

Koliko ljudi vikate pri pogovorih preko interneta?

Oddelek: Loža
312850 (2240) Cokolesnik

Več podobnih tem