» »

Starost gorskega kolesa

Starost gorskega kolesa

«
1
2

matjaz000 ::

Na Bolhi sem zasledil gorsko kolo, ki mi je všeč. Problem je v tem, da prodajalec ne najde računa zanj. Kupil naj bi ga pred dvemi leti in pol. Meni pa se dozdeva, da je kolo starejše.
Zanima me ali je kje na kolesu zabeležen letnik izdelave, oz. kako bi lahko ugotovil koliko je dejansko star?

lp, matjaž

styrian ::

Ponavadi se da z Googlom kar hitro ugotoviti, kdaj je bil v prodaji.

Dag ::

matjaz000 je izjavil:

Problem je v tem, da prodajalec ne najde računa zanj.


Na tvojem mestu bi naredil obvoz. Če nima nobenega dokazila (račun, garancijski list, navodila ...) je kolo lahko ukradeno.

IL_DIAVOLO ::

Mozno pa je tudi, da je racun preprosto nekam zalozil, kot preostala populacija.

Kake zahteve imate eni. Rabljene zadeve se prodajajo non stop, brez racunov.

Vzemi ali pusti.

matjaz000 ::

Po moje ukraden ni. Na bolhi je slika in tudi telefonska številka prodajalca. Prodaja pa ga že skoraj eno leto.
https://www.bolha.com/gorska-kolesa/gor...

lp, matjaž

K0l1br1 ::

Toliko so že novi, če ga kje dobiš, z xt/deore opremo...

IL_DIAVOLO ::

Kolko pride novo?

Kvinta ::

Če ti pove kje je pecikl kupo ti lahko tam preveriš ,če je blo to res tud za 10 let in več nazaj tak sem jaz kupo en pecikl dobil duplikat računa pa rešeno
A.C.A.B

matjaz000 ::

A je morda na gumah napisano leto izdelave (podobno kot na avtomobilskih gumah)?

lp, matjaž

Točna oznaka je:
Ruler Genesis

lp, matjaž

Zgodovina sprememb…

Kvinta ::

Sicer pa ta Ruller firma jaz prvič čujem za to .... za taki denar dobiš novo kolo recimo nekaj takega https://www.mojekolo.si/cube-nature-exc...
A.C.A.B

S53SG ::

Oprema je iz leta 2008-2010 na tem kolesu (xt M770), kolo je letnik ~2010... tole ni vredno niti 200 evropskih, pa še to če bi obstajalo kakšno potrdilo o lastništvu.
Če iščeš gorca v tem cenovnem rangu, kupiš nekaj na 1x12 prestave in 29" kolesa, recimo: https://www.bike-discount.de/en/buy/rad...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S53SG ()

sunshine403 ::

To kolo je sicer lahko vozeno dve sezoni, staro je pa prej 12 sezon kot 2 ;) Ali se splaca to kupiti za 600eur je pa na tebi. Oprema je ok, vilice tudi, je pa kolo staro vsaj 10let, tako da vprasanje koliko je vzdrzevano in koliko je zares zgonjeno.

Kvinta je izjavil:

Sicer pa ta Ruller firma jaz prvič čujem za to .... za taki denar dobiš novo kolo recimo nekaj takega https://www.mojekolo.si/cube-nature-exc...

Recimo nekaj takega kar si predlagal je enih 10 razredov pod tem kolesom, ki je na bolhi, tudi ce je to na bolhi staro 10let ;)

Highlag ::

No dej malo elaboriraj teh deset razredov....
Tale cube res nima top opremo, samo tudi nižji razredi Shimano opreme niso ravno za v smeti. Pa je nov.
Če se izkaže, da bo kakšne vilice servisirat bo hitro moral pokazat še kak dodaten €, kolo bo pa še vedno staro.
Never trust a computer you can't throw out a window

Vanquish ::

S53SG je izjavil:

Oprema je iz leta 2008-2010 na tem kolesu (xt M770), kolo je letnik ~2010... tole ni vredno niti 200 evropskih, pa še to če bi obstajalo kakšno potrdilo o lastništvu.
Če iščeš gorca v tem cenovnem rangu, kupiš nekaj na 1x12 prestave in 29" kolesa, recimo: https://www.bike-discount.de/en/buy/rad...


zakaj svetujes 1x12, ce ne ves niti tocno kaj vozi clovek?

Dag ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Mozno pa je tudi, da je racun preprosto nekam zalozil, kot preostala populacija.

Kake zahteve imate eni. Rabljene zadeve se prodajajo non stop, brez racunov.

Vzemi ali pusti.


Razloži to tistim, ki so ostali brez kupljenega kolesa in imeli sitnosti s policijo, ker je bilo kolo ukradeno.

PacificBlue ::

Vanquish je izjavil:

S53SG je izjavil:

Oprema je iz leta 2008-2010 na tem kolesu (xt M770), kolo je letnik ~2010... tole ni vredno niti 200 evropskih, pa še to če bi obstajalo kakšno potrdilo o lastništvu.
Če iščeš gorca v tem cenovnem rangu, kupiš nekaj na 1x12 prestave in 29" kolesa, recimo: https://www.bike-discount.de/en/buy/rad...


zakaj svetujes 1x12, ce ne ves niti tocno kaj vozi clovek?


Zakaj bi bil pa to zdaj problem?

perpetum ::

Meni zgleda grozna geometrija in cudna izbira opreme. Sprednja vilica zgleda sicer dobro vzmetena (10cm ?) ampak je na balanci zelo dolga fajfa. To ga naredi za traile neuporabnega. Recimo, da bi bil za kolovoze in makedam, samo tam pa res ne rabis take sprednje vile.

Kupi nekaj bolj modernega, tudi ce je slabsa oprema, saj se zadnje case prodajajo dosti bolj specificna kolesa za teren in namen uporabe.

Tomas 33 ::

Evo, letnik 2009.
https://www.bike-forum.cz/foto/detail/4...

Načeloma proizvajalci spreminjajo barvno shemo, da že po tem ugotoviš, kateri letnik je.


Če mene prašaš, bi se mu izognil v velikem loku.
Dobiš soliden nov bike za isto ceno. Npr. tegale.

Sicer oprema slabša, ampak nova.

dexterboy ::

matjaz000 je izjavil:

Po moje ukraden ni. Na bolhi je slika in tudi telefonska številka prodajalca. Prodaja pa ga že skoraj eno leto.
https://www.bolha.com/gorska-kolesa/gor...
lp, matjaž

:) :D :))
Prodaja ga oseba ki je 60+... Škoda energije in cajta pa živcev. Prodaja že ENO leto? WTF???
Ne seri s takšnimi... za ta denar kupi raje novega;
https://www.a2u.si/kolo-haibike-hardsev...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Vanquish ::

PacificBlue je izjavil:

Vanquish je izjavil:

S53SG je izjavil:

Oprema je iz leta 2008-2010 na tem kolesu (xt M770), kolo je letnik ~2010... tole ni vredno niti 200 evropskih, pa še to če bi obstajalo kakšno potrdilo o lastništvu.
Če iščeš gorca v tem cenovnem rangu, kupiš nekaj na 1x12 prestave in 29" kolesa, recimo: https://www.bike-discount.de/en/buy/rad...


zakaj svetujes 1x12, ce ne ves niti tocno kaj vozi clovek?


Zakaj bi bil pa to zdaj problem?


v tem, da ce bos vozil v hribe imas velike preskoke pri prestavah in kot tako ni zelo primerno za nekoga, ki ni v res dobri formi. Vem, da sedaj vsi sibajo 1x12 ven, ampak je za rekreacijsko kolesarstvo definitvno bolj primeren 2 zobnika spredaj.

da ne omenjam kadenco v najvisji prestavi - bo gonil s kar nekaj visjo kadenco, da bo lahko vozil kot preostali z 2 zobnikoma.

primer:
1x12: http://gears.mtbcrosscountry.com/#29I11...
2x12: http://gears.mtbcrosscountry.com/#29I19...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanquish ()

Blazz ::

ali pa kaj takega:

lombardo

sunshine403 ::

Highlag je izjavil:

No dej malo elaboriraj teh deset razredov....
Tale cube res nima top opremo, samo tudi nižji razredi Shimano opreme niso ravno za v smeti. Pa je nov.
Če se izkaže, da bo kakšne vilice servisirat bo hitro moral pokazat še kak dodaten €, kolo bo pa še vedno staro.

Se strinjam da tudi nekaj nizji razredi Shimano opreme niso za v smeti, ampak nek Altus ni ravno oprema za dnevno uporabo. Prav tako je Manitou R7 nekaj povsem drugega kot 63mm SR Suntour NEX... tudi ce je R7 star 10 let (tisti Suntour je po tehnologiji star vsaj 20 let ;). V naslabsem primeru zamenjas tesnila, ki pridejo cca. 20eur in je to to (ce si malo rocen naredis to brez tezav sam doma).
Tako, da ce mene kdo vprasa, definitirno raje vzamem tega 10let starega z XT opremo in R7 vilicami, kot pa tvojega novega Cuba, ki ima opremo namesano od XT do Altusa in raznoraznih noname komponent vaga pa toliko kot malo bolj spodoben enduro fully :)
Se pa strinjam... mogoce nisem ravno objektiven, ker imam kot kaze drugacne zahteve kaksen mtb mora biti, kot vecina tu, saj se pac vozim malo vec in malo drugace, ter so moja kolesa po prebranem sodec drazja kot avtomobili vecine clanov tu :))

Invictus ::

Če si kolikaj resen kolesar, na MTB pod Deore XT za menjalnik plus Deore za vse ostalo, sploh ne gledaš.

Drugače imaš samo probleme, ker ti bo prej ali slej vse crknilo zaradi obremenitev.

Če se pa malo voziš, je pa tako vseeno kaj imaš... Razen seveda za namene penisiranja >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sunshine403 ::

Invictus je izjavil:

Če si kolikaj resen kolesar, na MTB pod Deore XT za menjalnik plus Deore za vse ostalo, sploh ne gledaš.

Priblizno enako je moje mnenje, razen da tudi za menjalnik lahko vzames Deore, ker bi rekel da je boljse imeti recimo SLX menjalnik in SLX rocke, kot pa XT menjalnik in Deore rocke. Je pa res, pa naj si kdo misli kar si hoce, razlika med Deore in Deore XT je, tako pri menjalnikih, kot pri rockah ter tudi pri zavorah ali pestih. In enako je razlika med XT in XTR, ceprav je v tem primeru res najvecja razlika v tezi ne pa toliko v delovanju. Razno razne Acere, Altusi in ne vem kaj se vse pod Deore, pa kar se mene tice za normalno uporabo kolesa ni. Tisto je za na kolo, ki ga uporabljas do trgovine (tako ali tako gres v tem primeru nazaj pes, ker ti ga pred trgovino sunejo :D

Kvinta ::

Recimo nekaj takega kar si predlagal je enih 10 razredov pod tem kolesom, ki je na bolhi, tudi ce je to na bolhi staro 10let ;)


Moj foter ma enega takega in dela okrog 3000 kilometrov letno ob vsakem vremenu tudi po snegu ..... ti kr kupi onega na bolhi pa daj mu še kakih 500€ zraven zato ker je res tak dober :))
A.C.A.B

sunshine403 ::

Kvinta je izjavil:

Moj foter ma enega takega in dela okrog 3000 kilometrov letno ob vsakem vremenu tudi po snegu ..... ti kr kupi onega na bolhi pa daj mu še kakih 500€ zraven zato ker je res tak dober :))

Moj stric je delal priblizno enake kolicine... v vsakem vremenu itd. Samo ena stvar se je peljati po vsak dan 3x po mestu gor in dol, druga stvar je pa iti na resno mtb turo. In zares ce nisi opazil, jaz ne kupjem ne tistega srota na linku, ne tistega 10 let starega z bolhe ;) In ko bom kupoval nov mtb, je ST zadnje mesto, kjer bi spraseval za nasvet.... no ce sem posten, je ST zadnje mesto kjer bi spraseval za kakrsenkoli nasvet ali informacijo ;)

jukoz ::

sunshine403 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če si kolikaj resen kolesar, na MTB pod Deore XT za menjalnik plus Deore za vse ostalo, sploh ne gledaš.

Priblizno enako je moje mnenje, razen da tudi za menjalnik lahko vzames Deore, ker bi rekel da je boljse imeti recimo SLX menjalnik in SLX rocke, kot pa XT menjalnik in Deore rocke. Je pa res, pa naj si kdo misli kar si hoce, razlika med Deore in Deore XT je, tako pri menjalnikih, kot pri rockah ter tudi pri zavorah ali pestih. In enako je razlika med XT in XTR, ceprav je v tem primeru res najvecja razlika v tezi ne pa toliko v delovanju. Razno razne Acere, Altusi in ne vem kaj se vse pod Deore, pa kar se mene tice za normalno uporabo kolesa ni. Tisto je za na kolo, ki ga uporabljas do trgovine (tako ali tako gres v tem primeru nazaj pes, ker ti ga pred trgovino sunejo :D



Moje izkušnje so, da je vse višje od osnovne Deore precej mehko - ko zadnji menjalnik butneš ob kamen/korenino (ali pa ti pade pred mekratorjem), moraš kaj hitro štelat menjalnik. Ko sem ga dokončno razlomil, sem šel na Deore. Cenejše, težje, a bolj trpežno.

Ja, ja, menjaj verigo, zobnike, ... Sem, pa je bilo podobno. Lahko da sem ga že kot novega zbil preveč, kaj pa vem.

Originalno sem imel XT zadnji menjalnik, vse ostalo pa pa Deore. Zdej je pa vse =)

IL_DIAVOLO ::

Pa ni zelezni okvir bolj trpezen od tega novodobnega sranja z aluminijem in karbonskimi vlakni? Kot da bi kupil teslo, vozil pa bi se po jarkih.

To je bolj namenjeno za tekmovalce, kjer je teza pomembna.

kixs ::

Teza je vedno pomembna. No, edino, ce ima elektricen pogon... Js bi imel nekaj pod 11kg in 29" kolesa :lol:

Trenutno imam fullyja letnik 2006, all-mountain varianto (150/150 hoda) in ima 13.4kg.

Kvinta ::

sunshine403 je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Moj foter ma enega takega in dela okrog 3000 kilometrov letno ob vsakem vremenu tudi po snegu ..... ti kr kupi onega na bolhi pa daj mu še kakih 500€ zraven zato ker je res tak dober :))

Moj stric je delal priblizno enake kolicine... v vsakem vremenu itd. Samo ena stvar se je peljati po vsak dan 3x po mestu gor in dol, druga stvar je pa iti na resno mtb turo. In zares ce nisi opazil, jaz ne kupjem ne tistega srota na linku, ne tistega 10 let starega z bolhe ;) In ko bom kupoval nov mtb, je ST zadnje mesto, kjer bi spraseval za nasvet.... no ce sem posten, je ST zadnje mesto kjer bi spraseval za kakrsenkoli nasvet ali informacijo ;)


Saj on ni napisal kje bi se vozil.

Ko sem jaz kupo Full suspension e-Bike izključno za vožnjo po mestu sem poslušal razne opazke in negativna mnenja vsaj 2 mesca :))
A.C.A.B

IL_DIAVOLO ::

Kolko si dal za to cudo? Jaz bi recimo imel nekaj takega, tehnolosko zanimivega, da ti je vsaka tura užitek.

r3dkv1c4 ::

Invictus je izjavil:

Če si kolikaj resen kolesar, na MTB pod Deore XT za menjalnik plus Deore za vse ostalo, sploh ne gledaš.

Drugače imaš samo probleme, ker ti bo prej ali slej vse crknilo zaradi obremenitev.

Če se pa malo voziš, je pa tako vseeno kaj imaš... Razen seveda za namene penisiranja >:D.

Lol, pa kje si to definicijo našel, da vse umre, kar ni xt?

Koliko koles si pa prefural?
Koliko sploh goniš kolo, da stresaš take debilizme?

Vzdržljivost opreme je v največji meri idvisna od načina prestavljanja(ne pod obremenitvami) in od vzdrževanja.

Vse ostalo je zelo majhna razlika.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

PacificBlue ::

kixs je izjavil:

Teza je vedno pomembna. No, edino, ce ima elektricen pogon... Js bi imel nekaj pod 11kg in 29" kolesa :lol:

Trenutno imam fullyja letnik 2006, all-mountain varianto (150/150 hoda) in ima 13.4kg.


Men je teza zelo pomembna. Zarad tega nimam stevca gor, se okvir za bidon je karbonski. Sparam kjer se da:). Teza kolesa je 10.5 kg. Sicer je mtb, samo imam zelo ozke gume gor 1.75 in se vozim povsod.

sunshine403 ::

Hehehe moj xc fully (100/100mm hoda) je 10.3kg s pedali in nosilcem za bidon ;) HT je bil kar nekaj pod 10kg.
PS: Nimam 90+kg (zares jih je krepko pod 80 pri 181cm) in ni da bi namesto sebe raje hujsal kolo, mi je pa vseeno vsec, ce je kolo normalno ne pa nekaj tezka krava, tudi ce ne dirkam.

Invictus ::

r3dkv1c4 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Če si kolikaj resen kolesar, na MTB pod Deore XT za menjalnik plus Deore za vse ostalo, sploh ne gledaš.

Drugače imaš samo probleme, ker ti bo prej ali slej vse crknilo zaradi obremenitev.

Če se pa malo voziš, je pa tako vseeno kaj imaš... Razen seveda za namene penisiranja >:D.

Lol, pa kje si to definicijo našel, da vse umre, kar ni xt?

Koliko koles si pa prefural?
Koliko sploh goniš kolo, da stresaš take debilizme?

Vzdržljivost opreme je v največji meri idvisna od načina prestavljanja(ne pod obremenitvami) in od vzdrževanja.

Vse ostalo je zelo majhna razlika.

Dovolj da poznam razliko in lahko gobcam...

Plus par uničene slabe opreme...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vanquish ::

Slx je tisti level s katerim tudi malo zahtevnejsi kolesar vec ne bo mel tezav

NoFear85 ::

Sami profiji, vsi obcutijo grame viska na kolesu, zanimivo.

marvin42 ::

Ponudi mu 400 eurov, mogoče pa možakar zagrabi. Sigurno je bicikl, tudi če je star 12 let, boljši od teh, ki so ti jih predlagali ostali.
Mostly Harmless

SaXsIm ::

Znesek je za toliko staro kolo precej visok, prva stvar ki bi mene odvrnila, so 26" kolesa, za katera bo težko dobiti rezervne dele. Je pa dejstvo, da ima letos celotna kolesarska industrija težave z dobavami, tako da ponudba - povpraševanje. Sam sem recimo svojega leto starega Scott Scale 970 2019 prodal za 100 EUR manj, kot je bil nov. Letos bi kolesarili vsi.

Glede geometrije, takšen tip kolesa je povsem OK za vožnje po makadamu, kakšni enostavni gozdni potki, kolovozu, cesti. Gre za XC (cross-country) kolo.
Če iščeš kaj bolj "gorskega," npr za vožnjo po enoslednicah (single track), planinskih poteh, kolesarskih parkih, potem bo bolj smiselno pogledati za polno vzmetenim (FS - full susspension) all-mountain / trail kolesom.

Če se odločiš, da je XC hardtail dovolj za tvoje potrebe, predlagam, da gledaš za sledečimi komponentami:
- zračna vilica (Rockshox ali Fox), 100mm hoda (to je standard na XC kolesih in povsem dovolj)
- 29" kolesa (razen če si res majhen, potem 27.5), po možnosti Maxxis gume širine 2.25 - 2.35
- Shimano SLX 2x10 / 2x12 ali Sram Eagle 1x12 pogonski sklop
- hidravlične disk zavore (recimo Shimano BR-M7100 ali Sram Guide R ali T)
SaXsIm

matjaz000 ::

Najprej hvala za odgovore.
Kolo bi imel predvsem za po lepem makadamu in cesti za umirjeno vožnjo. Tudi kakšna dobro utrjena gozdna pot.
Glede na zapisano zgoraj se bom najbrž odločil za novega v cenovnem rangu 600-700€.

lp, matjaž

Sparkxl ::

Ta budget bo za tvoje namene ravno prav. Izogibaj se samo škart robi kot so hervis, intersport in podobne trgovine in se zapelji do specializiranih trgovin

sandmat ::

Izogibaj se tudi Bauerja, ker je servis nategunski. Ne popravijo, kar popravijo pa je slabše kot prej

Vanquish ::

matjaz000 je izjavil:

Najprej hvala za odgovore.
Kolo bi imel predvsem za po lepem makadamu in cesti za umirjeno vožnjo. Tudi kakšna dobro utrjena gozdna pot.
Glede na zapisano zgoraj se bom najbrž odločil za novega v cenovnem rangu 600-700€.

lp, matjaž


glede na napisano vrzi oko tudi na gravel bike-e. So narejeni tocno za to :)

Sparkxl ::

Narejeni so točno za to ja...v svetu marketinga, ker si je pač treba nekaj na novo zmislit. Realnost pa je, da je vožnja s tem po makedamu ali bog ne daj gozdni poti grozljivka.
Pred 10 leti sem si za hobi naredil sam nekaj podobnega. Karbon okvir in karbon trda vilica. Še zdaj imam nočne more ko se spomnim na vožnjo s tem in sem vsakič zelo srečen, ko gledam svojo vilico, kako pobira neravnine

Vanquish ::

Sparkxl kljub tvojem experimentu govoris fejst na pamet. Imam sam MTB in gravel in ga za poti kot jih omenja avtor dosti raje vzamem. Pa ga ne uporabljam samo za experiment ampak sem naredil vec 1000km z njim...

Tvoj experiment sigurno ni imel 700x40c plascov kot jih sedaj dajejo na gravel bike. Lahko pa iz izkusenj povem, da sem se vozil z mojim potem pa sem menjal s kolegom, da proba, ki je imel cyclocross na probi in je imel gume mislim da 30mm +- 2mm in je bila izkusnja kot dan in noc - s tem kolesom pa se lahko poistovetim s tem kaj si napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vanquish ()

zavajon ::

sunshine403 je izjavil:

In ko bom kupoval nov mtb, je ST zadnje mesto, kjer bi spraseval za nasvet.... no ce sem posten, je ST zadnje mesto kjer bi spraseval za kakrsenkoli nasvet ali informacijo ;)

Zakaj pa potem na ST ti deliš nasvte?

sunshine403 ::

zavajon je izjavil:

Zakaj pa potem na ST ti deliš nasvte?

Saj jih ne... samo ko imam prevec cajta je ST ena od lokacij, kjer zapravim cas ko moram biti za racunalnikom in nimam kaj za pocet. Tako da lahko tole mirno vzames tudi kot trolanje... vcasih bolj resno vcasih pa mogoce celo niti ni (zgolj) trolanje.

GR2 ::

Kvinta je izjavil:

Sicer pa ta Ruller firma jaz prvič čujem za to .... za taki denar dobiš novo kolo recimo nekaj takega https://www.mojekolo.si/cube-nature-exc...

Zato ker je Ruler ime modela, Genesis je pa že malo bolj poznan:
Genesis (bicycle company) @ Wikipedia

k120l ::

Kolesarski vseznalci, iščem MTB kolo 400-550€. Amaterska uporaba. 100Kg, večinoma kakšne makadamske poti.

Na netu sem zasledil ta dva: https://www.hervis.si/store/Oprema/Kole...
https://www.hervis.si/store/Oprema/Kole...

Je za dat 130 € za dražjega?
Se dobi kaj boljšega za ta denar?

Lp,

Sparkxl ::

Ne seri s hervisi in podobnim škartom. Zavij v prvo lokalno kolesarsko trgovino in ti bodo tam svetovali. Za ta denar dobiš vstopne modele priznanih znamk, ki bodo več kot ok za tvoje potrebe
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero kolo (strani: 1 2 3 494 95 96 97 )

Oddelek: Šport
4847721140 (139) Slojanez
»

Katero gorsko kolo naj kupim?

Oddelek: Šport
156582 (6083) K0K0
»

treking kolo nakup

Oddelek: Šport
2811166 (7119) waters
»

Treking kolo 58-62cm

Oddelek: Šport
212909 (2565) mr1two

Več podobnih tem