» »

Katero kolo

Katero kolo

««
3 / 95
»»

Meizu ::

Sam imam poleg freeriderja tudi trek kolo. Je kar je, za daljše turce super to je pa tudi vse. Makedam in podobno je še ok, dokler ne naletiš na bolj grobo kamenje. Takrat kolo dobesedno "poplesava" okoli. Pri višjih hitrostih zna bit kr problem.

YaN-cH ::

Dejmo ne se hecat. Treking kolo je samo za zelo lepem "beri trd" makadam. Tisti ki predlaga treking kolo za makadam pa naj gre enkrat z mano na eno turco pa bomo vidli če bo še istega mnenja (vožnja bo po makadamu in asfaltu).
Če pa te bolijo zapestja in rame pri vožnji z MTB-jem po ravnem so možni vzroki v preozki balanci premajhnem okvirju in najvrjetneje v nič kondiciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: YaN-cH ()

thramos ::

Če se z cestnim kolesom pripelješ do makadama se lahko samo še obrneš. Da pa boš zaradi takih delov poti, ki predstavljajo 5, 10 % celotne ture, vozil z MBTjem je bedarija.

jype ::

Na ramo si ga zadegaš, pa greš peš po travi ob cesti (ker po makadamu s tistimi čevlji seveda ne moreš).

thramos ::

No ja, par kilometrov v kolesarskih čeveljcih s kolesom na eni rami in prtljago na drugi je prijetna popestritev kolesarskega izleta ...

Half-Saint ::

Vidim da so eni mojstri za iskat dlako v jajcu oz. situacije, ko je nekaj neuporabno. Dejte si dopovedat, da ima vsako kolo svojo namembnost. Meni osebno se ne ljubi razlagat vsakemu posebej, da obstaja več vrst makadama in tudi niso vse ceste enako vzdrževane. To se mi zdi samoumevno, prav tako pa sem prepričan, da sem si brez večjih težav sposoben najti poti/ceste po katerih bom svoje kolo lahko z užitkom vozil.

LP
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

durrenmatt ::

pozabili ste na tiste, ki na kolo ne gledajo zgolj kot na obliko rekreacije. Temveč ga uporabljajo vsak dan za najrazličnejše poti (služba, trgovina, po mestu, izlet...)

Vajenc ::

MTB je za na asfalt in po ravnem samo za mozahiste. Specialka pa za makadam samo, če imaš dohtrja v družini in veliko denarja za redno menjavo gum. Treking je tudi za makedam, če imaš kaj profila ob strani jasno in dosti boljši za v hud klanec od specialke.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

svecka ::

Mah uporabiš crossway gume (crossroad)in si rešen težav.

jype ::

Vajenc> in dosti boljši za v hud klanec od specialke.

I beg to differ. Morda za ljudi, ki nimajo dovolj moči v nogah in s prestavnim razmerjem kompenzirajo. Sodobna specjalka je skoraj polovico lažja od sodobnega treking bicikla.

Seveda se reč obrne, če imaš s seboj prtljago.

M-XXXX ::

Če pa te bolijo zapestja in rame pri vožnji z MTB-jem po ravnem so možni vzroki v preozki balanci premajhnem okvirju in najvrjetneje v nič kondiciji.

Sam sem zaradi dosti hude poškodbe roke imel podobne probleme z zapestjem. Desno zapestje sem imel tako švoh, da ko sem zapeljal iz pločnika me je tako zabolelo, kot da bi mi nekdo porinil nož v roke, kakršne koli štenge so popolnoma odpadle. Potem sem pa nabavil power ball in zadeva se je popravila v dobrem tednu...

Daedalus ::

MTB je za na asfalt in po ravnem samo za mozahiste.


Jah, nekak je treba do bregov priti in lih tak hudo pa spet ni:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Vajenc ::

Morda za ljudi, ki nimajo dovolj moči v nogah in s prestavnim razmerjem kompenzirajo.
Seveda in to nas je kar dosti. Sam velikokrat kolesarim v klance (zaradi časovne omejenosti) pa moram rečt, da mi včasih na kakšnem hudem klancu kar paše 1 ali 2 prestava od MTB ali treking bicikla ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Half-Saint ::

No, na koncu sem nabavil lanskoletni Trek 7700 s kompletno Deore LX opremo, gume so kombinirane. Za enkrat sem naredil le par krajših tur med 10 in 20 km, ker sem še precej brez kondicije in mislim prej nabavit še kolesarske hlače. Bicikel se odlično obnese na asfaltu in utrjenem makadamu. Punco, ki vozi MTB mimgrede pustim zadaj tako na ravnem, kot v klanec. Sem vozil njeno kolo cca 7 km in je v primerjavi z mojim trekom res prava muka po asfaltu. Skratka, sem zadovoljen s tem biciklom!
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

Daedalus ::

MTB je muka po asfaltu, ja. Lahko pa gremo enkrat probat kaka muka je trdak po random gozdni poti/kamenju/koreninah/slabem makedamu navzdol>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Half-Saint ::

Zakaj pa? Sej sm ga kupu za po asfaltu :D Sicer pa imam čisto solidne amortizerje.. za silo bi blo :)
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

gruntfürmich ::

kolk majo pa tisti amortizerji hoda na tem 7700? pa so samo na sprednji 'štangi'?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Half-Saint ::

Amortizerji so samo spredaj in sicer Suntour SF7-NCX s 63mm hoda in lock-out opcijo.
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

Blinder ::

Ma zadnja guma mora bit v vsakem primeru slick. Po terenu je z zadnjo slick gumo tolko bolj zanimivo vozit:D
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

gruntfürmich ::

Amortizerji so samo spredaj in sicer Suntour SF7-NCX s 63mm hoda in lock-out opcijo.

to je tisto črno?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Half-Saint ::

Ne, to kar ti gledaš je Trek 7700 model 2009. Tisti amortizerji so Bontrager SPA bla bla.. glede na negativne kritike, ki sem jih na netu zasledil plus majhen hod (okrog 35mm, če se ne motim), sem se raje odločil za starejši model. Poglej www.ritosa.si pa ti bo vse jasno.
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

MadMicka ::

Jaz imam sicer specialko. Sedaj bi nabavil še gorca, da prevozim tiste hribe oz. točke po Slovenski planinski poti, čez katere je speljana dobra makedamska pot. Se pravi, nobenih korenin, skal, ipd, tam grem raje peš. Za kolo bi dal tam nekje do 1000 EUR, lahko tudi kakega stotaka čez.

Če prav razumem, bi vzel gorca XC hardtail, v brake kake dobre od shimanota, aluminijev okvir, kaka znana firma okvirja, npr. ghost, ozek zic (kot na specialki, ko sem že navajen), pa tak kolo, da ti je na pogled všečen. Prestav ne rabim bog ve kolk velik, če ne gre s kolesom hitreje kot peš, potem je bolje peš :)

Še kaj takega, na kar bi moral paziti? Katere so kake večje specializirane trgovine za gorska kolesa v Ljubljani, kjer bi imeli ghost, scot ipd. ?

YaN-cH ::

Naprimer neki tazga klik.
Ti pa priporočam da vzameš disk zavore in ne v-brake, ker pri trdaku se zadnji obroč kar dosti krat centrira če spuste pelješ bolj agresivno.

Edit: Spisek slo trgovin
Edit2: Še eno kolo z dobro opremo klik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: YaN-cH ()

MadMicka ::

Tnx, grem jutri ta prvega pogledat in verjetno kupit. Rabim kolo do sobote, ko grem s kolesom po Slovenski planinski poti čez Pohorje :)

nanovo ::

No tudi jst sm začetnik ki bom kilometre nabiral na asfaltu 90%. Zanima me kaj mislite o tem kolesu FELT 09 QX 85
vsako mnenje bi bilo dobrodošlo. Aja še to katero velikost mi priporočate glede na mojih 181cm in 85 kg?

BALAST ::

Jaz bi raje prej pogledal za rabljenimi, kot pa kupil novega "asvalt treeka", poglej tule med malimi oglasi se vedno kaj najde.

gruntfürmich ::

tudi v hervisu imajo dobro kolo v akciji: KTM. če pa je dobra oprema zraven pa res ne vem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

No tudi jst sm začetnik ki bom kilometre nabiral na asfaltu 90%. Zanima me kaj mislite o tem kolesu FELT 09 QX 85
vsako mnenje bi bilo dobrodošlo. Aja še to katero velikost mi priporočate glede na mojih 181cm in 85 kg?

meni je zlo kul. morda si še omisliš amortizerje, če imaš slabe ceste v okolici.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

durrenmatt ::

No tudi jst sm začetnik ki bom kilometre nabiral na asfaltu 90%. Zanima me kaj mislite o tem kolesu FELT 09 QX 85
vsako mnenje bi bilo dobrodošlo. Aja še to katero velikost mi priporočate glede na mojih 181cm in 85 kg?


Lepo kolo. Boš pa zaradi disk-zavor večkrat bil pri serviserju kot pa z navadnimi v-breaki. Pa ne zato, ker bi bili diski slabši, temveč ker se gumice hitreje obrabijo in ker si jih sam ne boš znal/mogel menjavati

YaN-cH ::

No tudi jst sm začetnik ki bom kilometre nabiral na asfaltu 90%. Zanima me kaj mislite o tem kolesu FELT 09 QX 85
vsako mnenje bi bilo dobrodošlo. Aja še to katero velikost mi priporočate glede na mojih 181cm in 85 kg?


Lepo kolo. Boš pa zaradi disk-zavor večkrat bil pri serviserju kot pa z navadnimi v-breaki. Pa ne zato, ker bi bili diski slabši, temveč ker se gumice hitreje obrabijo in ker si jih sam ne boš znal/mogel menjavati


Ne nakladi ker ni res ploščice ze dosti lažje zamenja na disk zavorah kot pa na v-breakih. Prednost Shimano zavor je v tem da imajo mineralno olje notr in ti jih ni treba odzračevati.

durrenmatt ::

Ne nakladi ker ni res ploščice ze dosti lažje zamenja na disk zavorah kot pa na v-breakih. Prednost Shimano zavor je v tem da imajo mineralno olje notr in ti jih ni treba odzračevati.


no, lepo tebi, da na diskih lažje zamenjaš ploščice. Si prvi, ki mi je to povedal. Olja pa si verjetno ne zamenjuješ sam, kajne? Že zaradi olja moraš redno na servis, tako kot z avtom. Pri v-breaku z zajlo ni teh problemov.

YaN-cH ::

Človek si ti sploh že vidu disk zavore v živo? Menjava ploščic ni nobena umetnost, vržeš dol obroč, odstraniš stare ploščice, porineš batke nazaj noter (če je potrebno), vstaviš nove ploščice v čeljust in natakneš obroč to je za dobrih 10 min dela. Ne govori od nekih servisov ker ni res. Shimano disk zavore so praktično brez vzdrževanja, olje je lahko noter brez problema 5 let, in menjava olja pri njih ni nobena umetnost, nič bol težje kot menjava zajle na v-brakih. Navodila dobiš na proizvajalčevi strani in če si vsaj malo tehničnega tipa ti to ne predstavlja nobenega problema. Je pa res da ljudje vozijo zajle za v-brake zamenjat na servis.

energetik ::

no, lepo tebi, da na diskih lažje zamenjaš ploščice. Si prvi, ki mi je to povedal. Olja pa si verjetno ne zamenjuješ sam, kajne? Že zaradi olja moraš redno na servis, tako kot z avtom. Pri v-breaku z zajlo ni teh problemov.

Še motorno olje, olje v menjalniku, zavorno tekočino in hladilno tekočino sam menjam v avtu, pa da ne bi znal pri disk bremzah na biciklu? Kot je rekel YaN-cH, če si malo tehničnega tipa, cel bicikl komot sam poštimaš.
No, vsaj jaz še nobenega bicikla nisem peljal na servis.

nurmaln ::

no da se še jest pridružim

kaj menite o temle biciklu

bo pa uglavnem asfalt pa kakih 5-10% makadam
bicikla nism imel 15 let pa ne vem čist točno kaj naj gledam
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

YaN-cH ::

Bicikel ni slab samo je vrašanje dobave. Se je treba zavedat, da smo že globoko v sezoni in nekatere modele jih spoh ni za dobit.

nurmaln ::

dobava bo danes dopoldan :)
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

gruntfürmich ::

dobava bo danes dopoldan :)

popoldan bo že tura?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

durrenmatt ::

Človek si ti sploh že vidu disk zavore v živo? Menjava ploščic ni nobena umetnost, vržeš dol obroč, odstraniš stare ploščice, porineš batke nazaj noter (če je potrebno), vstaviš nove ploščice v čeljust in natakneš obroč to je za dobrih 10 min dela. Ne govori od nekih servisov ker ni res. Shimano disk zavore so praktično brez vzdrževanja, olje je lahko noter brez problema 5 let, in menjava olja pri njih ni nobena umetnost, nič bol težje kot menjava zajle na v-brakih. Navodila dobiš na proizvajalčevi strani in če si vsaj malo tehničnega tipa ti to ne predstavlja nobenega problema. Je pa res da ljudje vozijo zajle za v-brake zamenjat na servis.


reci mi, koliko si pa dal za vso orodje, ki ga rabiš pri menjavanju ploščice? Povej mi še ceno plošlice v primerjavi z v-break gumico, če si tolko dober. Pol pa bi še rad vedu, kakšen je strošek, če se ti cevka z oljem strga v primerjavi s tisto zajlo, ki jo ima v-brake?

Tutankhamun ::

Menjava ploščice (samo en izvijač). Ok cena je vrjetn mal višja ampak ni sile. Zakaj bi se pa cevka z oljem strgala?
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

YaN-cH ::

Človek si ti sploh že vidu disk zavore v živo? Menjava ploščic ni nobena umetnost, vržeš dol obroč, odstraniš stare ploščice, porineš batke nazaj noter (če je potrebno), vstaviš nove ploščice v čeljust in natakneš obroč to je za dobrih 10 min dela. Ne govori od nekih servisov ker ni res. Shimano disk zavore so praktično brez vzdrževanja, olje je lahko noter brez problema 5 let, in menjava olja pri njih ni nobena umetnost, nič bol težje kot menjava zajle na v-brakih. Navodila dobiš na proizvajalčevi strani in če si vsaj malo tehničnega tipa ti to ne predstavlja nobenega problema. Je pa res da ljudje vozijo zajle za v-brake zamenjat na servis.


reci mi, koliko si pa dal za vso orodje, ki ga rabiš pri menjavanju ploščice? Povej mi še ceno plošlice v primerjavi z v-break gumico, če si tolko dober. Pol pa bi še rad vedu, kakšen je strošek, če se ti cevka z oljem strga v primerjavi s tisto zajlo, ki jo ima v-brake?


Evo dokaz, da sploh ne veš kaj govoriš. Za menjavo ploščic rabiš en izvijač odvisno od modela zavor.
Cene enih in drugih ploščic so približno enake. Za primerjavo nekako enakih modelov klik1, klik2.

Če se ti cevka strže je res dražja od zajle, samo ne vem kaj moreš delat da utržeš cevko.
Sploh ne vem kaj češ dokazat, mogoče to da so v-braki boljši od disk zavor? Ti povem da se krepko motiš.

durrenmatt ::

Evo dokaz, da sploh ne veš kaj govoriš. Za menjavo ploščic rabiš en izvijač odvisno od modela zavor.
Cene enih in drugih ploščic so približno enake. Za primerjavo nekako enakih modelov klik1, klik2.

Če se ti cevka strže je res dražja od zajle, samo ne vem kaj moreš delat da utržeš cevko.
Sploh ne vem kaj češ dokazat, mogoče to da so v-braki boljši od disk zavor? Ti povem da se krepko motiš.


glede cen imaš tukaj kontra. disk zavore se prej obrabijo kot v-break, ker vlečejo preko tistih luknjic.
Dobro je, če si znaš sam nastavit disk zavore, tega si ne zna vsak.

Nasploh pa mislim, da so hidravlični diski za trekinge samo šminka. diski so za downhill. Marsikdo sploh nima pojma kako dobro se da zavirat z res dobro nastavljenimi v-breaki, ker jih nimajo primerno nastavljenih. Če maš diske slabo nastavljene, ti tudi ne bo nič pomagalo, da so diski. Samo dražje vzdrževanje. Šminka mene ne prepriča.

Pyr0Beast ::

V-break zavore ti požirajo feltne (sicer ne veliko) in je od njih tudi marsikaj črno. In če so narobe nastavljene (ne 50-50 na vsako stran) tudi rade cvilijo.

Diski pa radi zarjavijo če dolgo niso v uporabi ali pa so bili mokri in je potrebno nekaj zaviranj da se zopet očistijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

YaN-cH ::

glede cen imaš tukaj kontra.

No poglejsi cene tukaj klik1, klik2.

disk zavore se prej obrabijo kot v-break

Ti dam deloma prav. Meni zdržijo ploščice cca 120000m višincov, tako da so še kar vzdržljive.

Dobro je, če si znaš sam nastavit disk zavore, tega si ne zna vsak

Sem ti že povedu da ni nič bol zakomplicirano kot pri V-brakeih

Marsikdo sploh nima pojma kako dobro se da zavirat z res dobro nastavljenimi v-breaki, ker jih nimajo primerno nastavljenih.

Da bi ti vedu kako dobro se šele z disk zavorami zavira.

Če maš diske slabo nastavljene, ti tudi ne bo nič pomagalo, da so diski.

Slabo nastavljena zavora je slabo nastavljena zavora pa ni važno kakega tipa je.

Šminka mene ne prepriča.

Če ti misliš, da niso dobri, to še ne pomeni, da res niso dobri.

Meizu ::

Če ste tako čudnega mnenja do diskov, vam priporočam, da si nabavite Avid Code set diskov, ploščic in vsega. Rotorji morajo biti FR/DH dimenzij. Pa tisto primerjajte potem z VBrakei. VBrake se proti takem zavornem sistemu lahko skrije v gate.

bluefish ::

Kako pa je pri diskih z enakomernim zaviranjem?
Nekaj časa je nekdo trdil, da z diski to ni možno.

durrenmatt ::


Če ti misliš, da niso dobri, to še ne pomeni, da res niso dobri.


Ti dirkaš z gorcem s hribov. To je edina res smiselna uporaba diskov.
Na trekingih in ob običajni mestni vožnji pa so diski samo šminka in ne pokažejo svojih prednosti. Samo vzdrževanje je dražje.

YaN-cH ::

Kako pa je pri diskih z enakomernim zaviranjem?
Nekaj časa je nekdo trdil, da z diski to ni možno.

Če se ti diski ne pregrevajo, je modulacija moči neprimerljivo boljša pri disk zavorah.
Ti dirkaš z gorcem s hribov. To je edina res smiselna uporaba diskov.

Ne daleč od tega, normalno gorsko kolesarim za rekreacijo. Pa niti ne pomislim da bi šel nazaj V-brake, čeprav so me zmeri vstavili.
Na trekingih in ob običajni mestni vožnji pa so diski samo šminka in ne pokažejo svojih prednosti. Samo vzdrževanje je dražje.

Ob običajni mestni vožnji so stroški vzdrževanja enaki kot pri V-brakeih.

nanovo ::

ja sedaj sm se malce bol spustil v iskanje kolesa in sedaj kolebam med tema dvema. Prosim za pomoc in nasvete. Rabim kolo za 90% asfalt, 2-3 krat tedenske ture po 40km.

Scott sportster p3 2008

Scott sportster P3 2008
cena487

Focus blue ridge

Focus blue ridge 09
cena 468

Pri scotu se mi zdi bolĹĄa oprema predvsem menjalnik??

Vajenc ::

Scott sportster p3 2008 Sploh nič razmišljat samo kupit ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

durrenmatt ::

normalno gorsko kolesarim za rekreacijo.


pol pa imaš itak diske samo za šminko.

prevozim 3000 km na leto, včasih sem pa 5000+, tako da vem, kaj govorim.

Zgodovina sprememb…

««
3 / 95
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A naj kupim gravel bike ali ne? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Šport
696120292 (11460) issak
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5511221 (6863) Twixz
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
6922108 (19905) Leprechaun
»

Katero nizkocenovno kolo kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8632633 (30160) stratosD

Več podobnih tem