Bloomberg - Pred štirimi leti je japonski konglomerat Softbank kupil tehnološko podjetje ARM, ki je znano po arhitekturi istoimenskih procesorjev za varčne mobilne naprave. Za britanskega paradnega konja so odšteli 23,4 milijarde funtov in v svoj širok asortiment dejavnosti dodali še intelektualno lastnino s področja procesorjev. Sedaj se ARM ponovno prodaja, zanj pa naj bi se ogrevala Nvidia, Apple pa ne.
Softbank je gigant, ki ima v lasti tudi Boston Dynamics, Sprint, delež v Uberju in še v številnih drugih, manj tehnoloških podjetjih. ARM ne sodi med proizvajalce procesorjev, temveč ima v lasti intelektualno lastnino, saj razvija tehnološki dizajn čipov ARM Cortex, potem pa licence prodaja komurkoli, ki ga zanima proizvodnja teh čipov. Nekateri jih proizvajajo za lastne potrebe, drugi jih prodajajo naprej, kar seveda terja ustrezne, različne licence. ARM je v zadnjih štirih letih postal še uspešnejša znamka, a ga Softbank prodaja predvsem zato, ker potrebuje sredstva. Njihove investicije v Uber, WeWork in naprimer OneWeb, ki je šel kar v stečaj, so med koronakrizo nasedle in pridelujejo visoko izgubo. Softbank želi prodati za 41 milijard dolarjev naložb, s čimer bi pokrila izgube in odkupila lastne delnice, ki trenutno kotirajo pod knjigovodsko vrednostjo.
Softbank se je o prodaji ARM-ja pogovarjal z Applom, ki se ni odločil za nakup. To je razumljivo, saj je Apple ravnokar napovedal prehod na čipe ARM v svojih računalnikih. Če bi imeli ARM še v lasti, bi bila to tako visoka koncentracija, da bi protimonopolni regulatorji težko dovolili tak prevzem ali pa bi vsaj postavili kup omejitev. ARM namreč prodaja še številnim drugim podjetjem. Nvidia, ki jo sicer ARM resno zanima, je proizvajalec čipov in tudi imetnik ARM-jevih licenc, a je precej manj pomemben igralec od Appla. Nvidia predvsem proizvaja grafične čipe, kjer ARM ni relevanten.
Ob tem obstaja zelo realna možnost, da Softbank na koncu ARM-ja ne bo prodal ali pa bo izvedel javno ponudbo delnic in podjetje poslal na borzo. Vse skupaj močno skrbi Britance, saj je ARM vse od prevzema s strani Japoncem povečeval število zaposlenih v Veliki Britaniji. Če jih je bilo leta 2016 1700, jih je bilo lani 2700, izmed katerih je 75 odstotkov tehničnega kadra. Softbank se je zavezal, da bo do leta 2021 na Otoku zaposloval 3500 ljudi, od 70 odstotkov tehničnega kadra. Obstaja pa tudi možnost delne odprodaje podjetja, zlasti dela za IoT.
Tudi, če nvidia kupi, jo bodo tako omejili, da bo še hec.
Piše, da ni relevanten pri gpujih, čeprav so aletiti nvidie še marsikaj drugega zraven, kar lepo bi sodilo k njim v ai datacentrih. Tudi svoje postaje z ryzni kombinirajo, kar jim sigurno ni všeč.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan
1- Nimajo se kaj bunit, če so zadevo prodali (isto kot Gorenje in N drugih primerov.) 2- Britanci naj kupijo nazaj, pa bo lastništvo spet domače. 3- Zakaj se EU (ali katero izmed EU držav) nikoli ne omenja kot potencialnega kupca?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window
Jaz tudi pravim, da bi moralo marsikatero podjetje končati na EU ozemlju... Ampak se bojim, da so evropejci narod senilnih starčkev, ki kar čakajo, da jih muslimani "pregaze ko' piletinu"...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.
Saj, imajo približno 300M-500M$ profita letno, podjetje je zdravo, je pa res, da precej vložijo v razvoj. Torej ne prinašajo izgube. Če pa ti 5 let hodlanja prinese 10B$ pa tudi ni slabo.
Problem je da je bil sem preplačan, softbank pa nuca denar po zajebih predvsem z wework. Ostali še niso taka katastrofa. Modela licenciranja pa ne morejo kar tako spremenit. Zadaj čaka pa še risc-v.
Glede na noro ceno katero pričakuje Son (41 moljard dolarjev) precej verjetno. Ant(Alibaba) pa tudi vstopa na ipo. Glede na to da sta Son in Ma stara zaveznika, se zna zgoditi da mu bo Ma pokril hrbet.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Tole samo po sebi kliče Appla, kot novega lastnika.
Tudi jaz imam tak občutek, ker če kupijo ARM kitajci in potem Trumpelj prepove tudi ARM je Apple pečen na vseh vogalih, ker bodo potem morali switchati nazaj na Intel, ali pa dejansko razviti čisto novo lastno arhitekturo, ki ne bo uporabljala nobenih ARM licenc. Skratka komedija se obeta.
V bistvu bi bilo najbolje da gre zadeva v delnice in postane javno podjetje z čimbolj razpršenim lastništvom. Pač zadeva ki je core standard za toliko različnih proizvajalcev čipov po svetu ne bi smela imeti koncentiranega lastništva.
Apple ima svoja jedra, licencira samo nabor ukazov. Za kaj bi se spuščali v prenapihnjeno investicijo?
In kot je že bilo rečeno regulatorji po vsej verjetnosti ne bodo dopustili pripojitev kateremu od glavnih proizvajalcev čipov. Iz branže so bolj verjetni kaki Alibaba, Amazon, ms.
Še bolj verjetni so pa kakšni investicijski skladi.
Mislim pa da noben kupec ARMja ni toliko nor da bi konkretno podražil licence ali bohnedaj omejil z katerimi podjetji sodeluje. Ker če kdo kaj takega naredi bo Azija (predvsem Južna Koreja in Kitajska) kar lepo naredila fork ARM instruction seta in še česa več in se požvižgala na tožbe ARMja.
Preprosto dejstvo je da se je Son zainvestiral. Licence premalo nosijo, da bi lahko investitor pokril vložek. Nekega astronomskega dviga po novih licencah pa spet ni na vidiku.
Facebook will now award 177.8 million shares of its Class A common stock and $4.59 billion in cash to WhatsApp’s shareholders, it said in an SEC filing over the weekend, plus 45.9 million shares (restricted stock units) to WhatsApp's employees to complete the deal.
Apple ima svoja jedra, licencira samo nabor ukazov. Za kaj bi se spuščali v prenapihnjeno investicijo?
In kot je že bilo rečeno regulatorji po vsej verjetnosti ne bodo dopustili pripojitev kateremu od glavnih proizvajalcev čipov. Iz branže so bolj verjetni kaki Alibaba, Amazon, ms.
Še bolj verjetni so pa kakšni investicijski skladi.
Kolikor je meni znano imajo kar malo več kot samo nabor ukazov. Vzeli so ARM standard jedra in potem dodali svoje stvari notri, jedra pa toliko spremenili, da lahko uporabljajo vse dodatke, ki jih dodajajo (neural engine, shared gpu memory,...). Ker če greš gledat v kompajler za iOS, lepo piše arm_64 in ne nek apple shitty architecture.
V bistvu je licenca bolj "ISA + patenti + referenčni dizajn", namreč tudi če delaš svojo jedro ti še kako pride prav da dobiš v roke dizajn nekega drugega jedra in smeš dizajn odločitve in tudi še kaj več kopirat. To je par faktorjev lažje kot če bi res dobil samo ISA in moral čisto iz nule vse, to takoj pridobiš leta in leta razvoja. In ravno to je moč ARMja in zakaj je ARM arhitektura toliko popularna, tako za kupce ISA licence kot je Apple kot za kupce že dizajniranega čipa kot je Qualcomm.
Ni pa Apple edini ki koristi ISA licenco namesto končnih čipov. Samsung in Qualcomm sta oba kar nekaj svojih dizajnov naredila, nvidia Tegra je tudi primer ISA licence, itd.