» »

Ojačevalec za Logitech Z5500 5.1 zvočnike

Ojačevalec za Logitech Z5500 5.1 zvočnike

Tomson ::

Če je mogoče kakšen stručko, ki bi znal odgovoriti na moje vprašanje.

Za domači kino uporabljam Logitech Z5500 5.1 komplet, ki deluje, no je deloval povsem solidno, še nekoliko sem zimproviziral ozvočenje, dodal še komplet surround zvočnikov, da ga lahko na eno stran sobe uporabljam za TV, na drugo stran sobe pa za video projektor, kar pomeni da sem na osnovno enoto in subwoofer priključil še dodatne 4 surround zvočnike in jih preko A/B razdelilnikov povezal, tako da lahko preklapljam med 5.1 zvočniki za TV na eni strani sobe ali 5.1 zvočniki za projektor na drugi strani sobe. Težava se je pojavila nekaj dni nazaj, ko je ozvočenje pričelo samo od sebe sredi predvajanja prekinjati, zvok povsem izgine. Potem pa zvoka sploh ni, nič ne pomaga, čez nekaj časa spet kakšno minuto deluje ok itd. Predvidevam da je problem s centralno enoto ali subwoofer enoto ki vse povezuje ali pa z morjem razdelilnikov, pretvorniki, razcepniki, da sem lahko vse skupaj povezal na 5 različnih naprav. Da skrajšam, da hkrati poenostavim priklop vseh naprav in se rešim vseh omenjenih razdelilnikov bi si omislil en ojačevalec.

Moje vprašanje se glasi, ali lahko uporabim vse trenutno nameščene zvočnike od Logitech Z5500 sistema in jih priključim na nek nov ojačevalec in bo vse delovalo ok?



Tole so specifikacije Z500 sistema:

https://www.cnet.com/products/logitech-...

sedaj pa ne vem ali je opcija kakšnega ojačevalca, kamor bi priključil vse te zvočnike?

Sistema za TV / Projektor pa delujeta tako da imam:

1x subwoofer
1x centralni zvočnik

potem pa

2x sprednja surrond zvočnika za TV
2x sprednja surround zvočnika za projektor
2x zadnja surround zvočnika za TV
2x zadnja surround zvočnika za projektor

se pravi da bi bila woofer in centralni zvočnik še naprej za obe varianti, surround zvočniki pa so podvojeni, odvisno za katero smer v sobi. Ali je to izvedljivo direktno priklopit na ojačevalec ali bi potreboval še naprej kot imam sedaj priključeno:



nisem prepričan kako tale sistem sploh deluje, ker so vsi zvočniki priključeni na subwoofer, torej ta deluje kot ojačevalec al kako?

https://external-preview.redd.it/jaL9CG...

skratka, če ima kdo kakšno idejo kako bi lahko tole rešil in uporabil vse trenutno nameščene zvočnike bi bil hvaležen ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

fpbs ::

Tomson je izjavil:

Moje vprašanje se glasi, ali lahko uporabim vse trenutno nameščene zvočnike od Logitech Z5500 sistema in jih priključim na nek nov ojačevalec in bo vse delovalo ok?

Sicer te čisto dobro ne razumem. Lahko jih priklopiš na reciver ali drugi ojačevalec. V podatkih je verjetno napaka, kjer piše, da so 8KOhm. Ali so subvuferji aktivni?

TOP ::

Sub je aktiven in vsi zvočniki pridejo priklopljeni nanj,ker ima ojačevalec noter.Ti lahko kupiš reciver in priklopiš gor vse zvočnike razen Suba ne vem ker ne vem če podpira In vhod.Da bi vse tole imel na različnih lokacjah rabiš povezavo na Resiver in Resiverji ti podpirajo ti bolši Zon 1 in Zon2 kar je izvedljivo sam taki AV resiverji niso poceni,pa še zvočniki so kar so jih lahko hitro skuriš.

Tomson ::

Sub bi naj delal, kolikor berem, je pa potreben določen kabel za povezat na ojačevalc ...

Now to make the sub work, get a 'Mini-to-RCA Stereo Audio Cable' (see attached picture) and connect the 3.5 mini to z 5500 pod center/subwoofer out and one of the other end (I use the white one) on the AV receiver subwoofer connector. And viola, it simply works great. The best part is that you now have independent z 5500 pod for controlling the sub level and volume.

očitno je edina težava, da ne obstaja ojačevalec s podvojenimi priključki za zvočnike, da bi lahko direktno priklopil, bi še vedno moral obdržati razdelilnik, kot drugo pa verjetno res treba potem pazit da se ne pretirava z glasnostjo in skuri ...

ima kdo kakšno idejo, kakšen in kateri model ojačevalca bi za omenjeno bil primeren, da je nek bestbuy, lahko rabljeno/novo ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

§|\| /\ |<E ::

za 60€ kupi samo ojačevalec lepy lp-168 plus



ter si samo zvočnike gor priklopi. sicer je samo 2.1


5.1 ojačevalci pa so kar precej dražji najcenejši pri 150€

Tomson ::

pa dobro, je naložba za malo naprej, za rabljenega bi dal do 250EUR, za novega do 400EUR, obvezno 5.1 seveda ...

tole gledam npr:
https://www.bolha.com/av-sprejemniki-hi...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

§|\| /\ |<E ::

tale harman kadron nima subwoofer kanal...

Zgodovina sprememb…

Tomson ::

Kaj pa je Sub Woofer Pre-Out, ni to priklop za woofer?
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

§|\| /\ |<E ::

ja, ampak rabiš še ojačevalec za subwoofer



zato pa ga verjetno prodaja.

Zgodovina sprememb…

ALT ::

Saj njegov Logitech sub ima ojacevalec, tako kot skoraj vsi subi zadnjih 10 let.
In ravno tako skoraj ni AV sprejemnikov, ki bi imeli vgrajen ojacevalec za sub.
Skratka lahko bi tako priklopil ja.

floyd1 ::

Drži.

Prodaja pa ga verjetno zaradi starih S-VHS video IN-OUT. AV ojačevalec brez HDMI je danes bolj tak-tak. Zato tudi nima cene. Izjema na tej sceni so t.i. "monster receiverji", ti pa tudi starejši še imajo ceno. Kupujejo pa jih ljubitelji dobrega zvoka in ne toliko navdušenci nad zadnjim krikom tehnike.

pa dobro, je naložba za malo naprej

Razmisli še o tem, če res ne boš potreboval HDMI povezljivosti. Je zelo praktično.

Tomson ::

ugotavljam da ne vem ali je šla centralna nadzorna enota ali sub/ojačevalec, ker tudi klasičen test vseh kanalov (predvajanje šuma po zvočnikih), ko ni povezan noben vir, nič ne da od sebe.

mogoče pa bo treba vse skupaj zamenjati, saj so dolgo dobro služili ...

HDMI niti ne potrebujem, tale ojačevalc za 150EUR ima 2x Coax in 2x Optical, kar je čisto super, kaj drugega ne potrebujem. Razne DTS/Dolby kodeke kolikor gledam tudi, tak da bo bolje kot trenutno Logitech, ko pri dosti filmih ni delalo ok ...

in če bi poleg omenjenega ojačevalca vzel še tale set zvočnikov, bi tole za hišni kino bilo na nivoju teh Z5500 ki so res sekali, sploh Sub je bil bomba, kakšno mnenje?
https://www.bolha.com/komplet-zvocnikov...

ali če ima kdo kakšen boljši predlog, da bi recimo bil overall korak naprej od teh Logitech Z5500 za hišni kino, lahko je kakšen res dober kino komplet ali pa ojačevalec in zvočniki, če je rabljeno do 300EUR, novo do 500EUR npr ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

Darko! ::

Tomson je izjavil:



ali če ima kdo kakšen boljši predlog, da bi recimo bil overall korak naprej od teh Logitech Z5500 za hišni kino, lahko je kakšen res dober kino komplet ali pa ojačevalec in zvočniki, če je rabljeno do 300EUR, novo do 500EUR npr ...



... za rabljeno ne vem, boš brskal sam; za novo pa je 500 EUR zelo malo, da bi dobil nov soliden 5.1 komplet zvočnih omaric + AVR.

Absolutni minimum (to je najcenejši 5.1 AVR, ki je vsaj približno kvaliteten + najcenejši komplet solidnih in kvalitetno izdelanih zvočnih omaric) je skupaj s popusti in poštnino iz DE in UK za 54 % dražji od tvoje meje 500 flik.

https://www.amazon.de/Yamaha-AV-Receive...
330 EUR

https://www.audioaffair.co.uk/wharfedal...
443 EUR
-------------------
Pride te 773 EUR, dostavljeno na tvoj naslov.


Če ti znese, se potolaži s tem, da (tu in sedaj) živiš le enkrat, pa še roba je približno polovico svetlobnega leta boljša od sedanje.


Live Long and Prosper, ali kakor bi rekli sedaj, Ostanite zdravi
;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

Tomson ::

@Darko:
hvala za predlog, poznam tole Yamahico in DX-2 komplet, samo nisem razmišljal o takšnem budgetu. Mislim, cena je kar visoka, no, je pa ni, odvisno kako se vzame ... če bi zadevo npr. slišal sam v živo in presodil da je tole res takšen preskok v kvaliteti zvoka bi verjetno resneje razmislil o povišanem budgetu, ker za 150€ npr. dobim nov Z5500 sistem pa lahko še naprej na obstočeji variatni uporabljam dvojno ozvočenje ... hmm, dilema ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Tomson ::

Kako se pa kaj Yamaha HTR-3069 primerja z RX-V385? omenjeni malo starejši HTR model se dobi namreč nov za 200EUR v Slo ... potem sem z DX-2 zvočniki na 640EUR npr ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

Darko! ::

... res takšen preskok v kvaliteti zvoka bi verjetno resneje razmislil o povišanem budgetu, ker za 150€ npr. dobim nov Z5500 sistem pa lahko še naprej na obstočeji variatni uporabljam dvojno ozvočenje


Če si v dvomih, ostani na obstoječi varianti, da ne bo potem "Darko uržah, da si stran vrgu polovico povprečne slovenske plače". Ne Tomson, te odgovornosti jaz ne prevzemam :)


Kvaliteta zvoka je namreč zelo subjektiven pojem in nihče ti ne more trdit, dopovedat ali dokazat, da se nekaj "sliši bolje", ker si le ti, s tvojimi ušesi kot edinstvenima mehansko-električnima pretvornikoma, ki spreminjata pritisk zračnih mas v električne impulze in možgani kot interpretatorjem tega signala, edino končno merilo "kvalitete".

Če ti rečeš: "Tole se sliši za popizdit dobro", ti noben pri zdravi pameti, z upoštevanjem zgornjega dejstva ne more oporekati, ne z lastnimi ušesi, pa tudi ne z meritvami ali tehničnimi specifikacijami naprav.

Dejstvo je tudi, da je pri teh več kanalnih sistemih težko definirati, kaj ti kvaliteta zvoka pomeni:

- nekaterim je edino merilo količina "šundra", glasnoti in nabijanja, ki ga je tak sistem zmožen sproducirat;
- drugim so pomembni efekti, občutek "prisotnosti v dogajanju" ter "zavitost v zvok", ki ga omogoča sodobno posnet material (filmi in muzika v najrazličnejših formatih) in pa 7, 9 ali celo 11 zvočnih omaric v prostoru;
- tretjim so efekti drugotnega pomena in želijo maksimizirat dvokanalno (stereo) reprodukcijo za glasbo, tudi na takšnem večkanalnem sistemu;
- četrti ti bodo dejali, da vsakega nekaj, da pa želijo, da so aparature lepega videza in da pašejo v notranji dekor, itd, itd.


Sam ne bom nikoli pozabil, ko sem šel pred leti do kolega na pir, ta pa mi je z navdušenjem začel kazat svoj sedem kanalni HT sistem; in gledala sva nek film in poslušala muziko v mp3 in CD kvaliteti; človek je bil dejansko navdušen nad zvokom; konec koncev, za vse škatle skupaj je zmetal kaj pa vem, jurja pa pol ali dva jurja - ampak bohseusmil - za tisti zvok, iz toliko zvočnikov, v tistem malem prostoru, sam več kot polovico manj ne bi dal niti pod razno.

Da mu ne bi uničil veselja in da se ne bi o meni mislil, da nimam pojma, da sem morda blesav, ali pa celo hi-fi snob in čudak, mu tega še do danes nisem povedal.
Človek je bil pač zadovoljen. In to je vse kar šteje.


Kako se pa kaj Yamaha HTR-3069 primerja z RX-V385? omenjeni malo starejši HTR model se dobi namreč nov za 200EUR v Slo ... potem sem z DX-2 zvočniki na 640EUR npr ...



Če misliš zvočno, je škoda izgubljat besede iz dveh razlogov:

- nisem ju slišal (tu bi lahko končal, pa ne bom ker je naslednja stvar zelo pomembna, da te ne bo kdo nategnil kdaj drugič),
- vsaka primerjava AVR-ov, ter ojačevalcev take in drugačne sorte, ki ni neposredna in v kontroliranem okolju, je nesmiselna.


Če pa misliš tako na splošno (funkcij nisem šel gledat), se mi pa zdi, da razen šalabajzarstva, ki si ga je Yamaha privoščila z vgradnjo teh katastrofalno poceni konektorjev za center in suround na zadnjem panelu (ki kaže na varčevanje preko vseh meja - in upaš lahko, da niso namesto hladilnih reber uporabili stare konzerve sardin :) sta pa aparaturi, za namen pognat en osnovni večkanalni set zvočnih omaric, primerljivi in bistvenih razlik ni.

stratosD ::

ojla Tomson

še mojih 5c :)

1.Če ti omenjen set Logitecha dobro zveni - a ne bi dal to nekomu mal premerit/fast check nardit..not so varovalke in razna rele vezja ki vklapljajo cel sistem - ponavadi so slednja na udaru...ali pa kakšen trapast kondenzator ali TDA ojačevalni chip. Če je rele ali kondenzator je to poceni popravilo...

2.Če je problem v sami kontrolni enoti in/ali na vezju - ohraniš sub + set zvočnikov - nabaviš receiver + ojačevalec za sub z napajalcem.
Cca 20-30eur amp + 10eur SPS board. Izprazniš drobovje sub škatle in odmisliš pod - priviješ v škatlo na stranice amp + power supply, zvežeš z žicami brez cinjenja
Power supply
https://www.banggood.com/Geekcreit-4A-T...
ali to (odvisno od ampa - imam oba in sta super za te $$$)
https://www.banggood.com/36V-180W-AC-DC...

amp
https://www.aliexpress.com/item/3304218...
https://www.aliexpress.com/item/3299319...

iz EU (Francija)
https://www.audiophonics.fr/en/amplifie...

Malo je za pogledat kaj je že notri - naj bi bli amp moduli TDA7494/3 sem bral nekaj na diy audio...

3. Nabaviš nekaj novega - tu je že itak @Darko povedal :)

Tomson ::

sem imel možnost v teh dnevih vzet za 150€ dobro ohranjen nov Z5500 set, pa bi lahko hitro rešil situacijo, a sem nekaj kolebal, očitno se nekako nagibam k temu da bi tale Z5500 po 12 letih le nadgradil z nekim malo bolj kvalitetnim ozvočenjem, kjer ni povdarek le na kvantiteti zvoka. Saj tile Logitech so super impresivni pri filmih, verjamem pa, da bi v primerjavi s kakšnim kvalitetnejšim sistemom hitro zbledeli kar se tiče kvalitete zvoka. Sedaj se bolj odločam ali iti v opcijo ki jo je predlagal Darko za 700€ ali v opcijo skoraj enakega Yamaha ojačevalca za 200€ in za 200€ set rabljenih Infinity Alfa zvočnikov (ki so kolikor berem kar dobra zadeva) in uporabiti sprednja satelita, center in sub ter poleg priklopiti že na steno zmontirana logitech zadnja satelita, razmišljam namreč koliko se zadnji zvočniki v praksi poznajo, ker pri malo večjih nemontažnih boxih imam malo problem zaradi prostora, je sedežna tik ob steni ... skratka, sladke dileme! ;)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Tomson ::

Tale Denon pozna kdo, je dobra zadeva, primerna za Wharfedale DX2? gledam da ima malo več stream povezljivosti in funkcionalnosti kot Yamaha V385, cenovno sta pa podobna, predvidevam da zvočno tudi?
https://audio.kondric.si/denon-avr-x160...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

stratosD ::

konketnega modela ne poznam - je pa tale Denon res loaded z vsemi možnimi opcijami povezav.
Še lani pozimi RRP 599$ - zdaj vidim da ga dobiš pri nas za 360eur.
Tukaj ga kar nahvalijo...
https://www.homecinemachoice.com/conten...

Za starejše AVR Denon vs. Yamaha (sam imam Yamaho RX-V550) - Denon je imel bolj hladno analitičen zvok proti Yamahinemu bolj toplemu zvoku.
Prodaja pa kar precej hi-fi štacun Denon1600h + Wharf.DX2 v paketu - tako da zna bit kar uravnotežen combo.

rdecaluc ::

Na head-fi forumu si je nekdo res vzel čas in izboljšal tele Z-5500 zvočnike. Sam kot zanimivost.

Almi's Logitech Z-5500 Mod
Est modus in rebus. ,typos

Darko! ::

Tomson je izjavil:

... se nekako nagibam k temu da bi tale Z5500 po 12 letih le nadgradil z nekim malo bolj kvalitetnim ozvočenjem, kjer ni povdarek le na kvantiteti zvoka. Saj tile Logitech so super impresivni pri filmih, verjamem pa, da bi v primerjavi s kakšnim kvalitetnejšim sistemom hitro zbledeli kar se tiče kvalitete zvoka. Sedaj se bolj odločam ali iti v opcijo ki jo je predlagal Darko za 700€ ...



Tomson,

sedaj sem prebral ZS. Nope. O alfi pojma nimam.
Kar pa sem hotel napisat je tole spodaj. Pa naj vidijo vsi. Mogoče komu koristi:


Tale spodnji zapis je glede na naslov teme popolnoma heretičen.
Imam pa olajševalno okoliščino, da sem ravnokar spil en pir ;)
Vseeno pa mislim blazno resno in ti priporočam, da slediš navodilom.

Gre pa za predlog ozvočenja, ki se mi zdi za super za aplicirat ob TV, prav tako pa je zaradi svoje nevpadljivosti, preprostosti uporabe in predvsem zvoka, ki pride iz teh miniaturnih škatlic, idealen za ljudi, ki se ne obremenjujejo s smerjo povezovalnih kablov ter motnjami, ki jih v avdio verigo vnaša kuhinjska pečica ali sušilec las. Presenetil me je na lanskem Ljubljanskem Hi-Fi sejmu.

Osnovna predpostavka zapisanega je (iz razloga, ker si bil tako zadovoljen s sedanjim ozvočenjem), da nekega spodobnega Hi-Fi sistema sploh še nisi slišal.

V kolikor je predpostavka napačna, se ti v naprej iskreno opravičujem.

Ampak:

- kem pa sem že ravno sodeloval v tej temi,
- pa ker kažeš zanimanje za izboljšanje ne le kvantitete, pač pa tudi kvalitete zvoka,
- pa ker se odločaš, da bi zapravil 700 EUR (kar pomeni, da jih imaš odveč - in roko na srce - Hi-Fi je neke vrste luksuz, tega denarja nikoli ne boš porabil za položnice in hrano),

ti predlagam naslednji eksperiment.

Preden pa greš v to, ti čisto resno svetujem - vzemi rabljenega Logiteca, ko se bo pojavila možnost, ker tistih 150 EUR ne boš pogrešal preveč, pa kot praviš - rezultat ozvočenja je zadovoljiv.


Edini pogoj za uspešno opravljanje eksperimenta je 1000 EUR likvidnega kapitala za čas 14 dni.

Zelo pomembno je tudi, da mi verjameš, da tole pod nobenim pogojem ni reklama za proizvajalca in še manj za štacuno, ampak je produkt izbran glede zvočne kvalitete, povezljivost, dostopnost, ceno na domačem trgu, preprostost dostave, uporabe in morebitne dodatne logistike.


Če greš v eksperiment naredi torej tako:

1. Pozabi na vse kar ti je kdo rekel ali si slišal o domačem kinu in HiFi-ju.

2. Preko spleta (obvezno preko spleta, da imaš možnost vračila) naroči tale paket dveh zelo posebnih zvočnih omaric:

https://www.digitalija-shop.si/sl/shop/...

Lahko jih vzameš tudi v drugi barvi, pridejo pa v taki škatli kot malo večji kuhinjski robotski mešalec (v bistvu so nek ekvivalent Hi-End kuhinjskega mešalnega multipraktika o katerem sanjajo gospodinje :)

3. Razpakiraj škatlo in postavi zvočne omarice zraven TV-ja.

4. Priključi napajanje, poveži gor TV, PC in jih upari s telefonom preko blututa.

5. Da boš iz njih dobil maksimum, ter za namen poslušanja Hi-Res muzike, jih (ne glede na to, da so že v imenu Wireless) medsebojno poveži z UTP kablom.

6. Nastavi parametre tvoje sobe in postavitve zvočnih omaric na telefonski aplikaciji.

7. Glej TV, filme, poslušaj priljubljeno muziko in primerjaj ta zvok v svoji sobi s tem kar si imel.

9. Če boš dobil tisti občutek, kot si ga imel, ko si šel prvič na sladoled v Cacao in ko si se vprašal, zakaj za boga si do sedaj nosil denar h konkurenci, ki je kepice zajemala iz poceni italijanskih plastičnih posod

- ja jebi ga, zapravil si jurja. Čestitam !!!

8. Če se ti bo pa zazdelo, da je sladoled le sladoled, ta dražji pa zagotovo ni vreden svojega denarja - potem škatle zapakiraj nazaj in jih obvezno pred potekom 14 dnevnega roka vrni prodajalcu po navodilih na njegovi spletni strani, da dobiš vrnjen denar

- si za izkušnjo bogatejši, pa še privarčeval si svoj denar. Čestitam tudi v tem primeru !


To je to.
Zdaj bom pa nehal zares.
In dokončal svoje pivo.
;)

Tomson ::

Hvala za tvoj čas in nasvete, sem malo premlel opcije, prišel do odločitve da je po 12 letih le čas da se premaknem iz Z5500 na višji nivo in na koncu kot omenjeno sledil prvotnemu nasvetu ter zjutraj že naročil Wharfedale DX2 v Slo za 390€ s poštnino vred. Sedaj se odločam le še za Reciever in sicer med predlagano Yamaho V385 in omenjenim Denon 1600H, sta v podobnem cenovnem rangu, Denon na papirju ponuja več, skratka le še ta odločitev me čaka, potem pa pokopljem Z5500 in tudi tole temo, ki je pač zavila v drugo smer od zastavljene v štartu.
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Tomson ::

Toliko da zaključim zgodbo, na koncu naročen Denon X2600H (potrebujem 2-HDMIja) in Wharfedale DX2. Načrt zavil čisto v drugo smer torej, dvojni 5.1 sistem za TV/Projektor bo zamenjal 5.1/2.1 A/B sistem, dolgoročno pa postavitev TVja/Projektorja na isto pozicijo da odpade potreba po dvojnem ozvočenju in po "potrebi" postopna nadgradnja zvočnikov. Kaj naj rečem, Darko!, hvala!? :))
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Darko! ::

Lej tko se zmenva:

- če boš zadovoljen, si brez problema lastim vse zasluge (sem presenečen; od tiste 200 evrske Yamy, ki si jo gledal, si naredil kar za 2 kg preskoka v teži aparature; tako, da sem kar vesel, da pri cenenih modelih lumpi šparajo s HDMI konektorji in te nevede prisilijo k nakupu večjega brata; kar pa je iz zvočnega stališča dobro, da ne bi bile male zvočne omarice slučajno podhranjene - money well spent);

- če pa ne boš, bom pa kategorično zanikal vsako podpihovanje zapravljanja za feršterkarijo in ti metal pod nos, da sem ti med vrsticami blodenja ob pivu tako ali tako predlagal nakup starega Logiteca. Itak :))

Tomson ::

@Darko, hehe, zmenjeno, pač žal je v tem svetu res tako kot pravijo na HeadFiju, "welcome and sorry about your wallet" :)

sedaj pa se odločam le še za "B" 2.1 sistem, zdaj sub bo tako ali tako od WD DX2, za sprednja zvočnika B sistema (ki bodo pač žal 2.1 namesto 5.1) v uporabi kot HomeTheater in kot HiFi zvočniki za glasbo (zato bi tale sistem bil malo močnejši, upam da sicer DX2 ne bi ob njem zbledeli, lol)) pa sem se nekak ogrel za Polk S15, problem je le velikost, ki zaradi sedežne tik ob steni niso prav praktični, bi jih moral namestit malo višje na steno, da niso na poti za sedenje, pa še potem grdo gledajo v prostor malo preko sedežne. Razmišljam o manjših Polk S10, ki se sicer prodajajo kot Surround zvočniki, nikjer pa ne zasledim kako bi se obnesli kot main zvočniki v kombinaciji s Subom, ali je razlika v praksi med S10 in S15 res tako velika? alternativa le malo manjši Dali Spektor 2, gledal sem tudi Q Acoustics 3010i zvočnika, ampak vsi so v globino 24-26cm in prav globina je tista, ki je moteča glede na prostor. Kakšna ideja o kakšnem primerljivem modelu, pa da je v globino pod 20cm?

potem pa bi še vprašal glede montaže DX2 surround zvočnikov, zadaj torej, sedežna je tik ob steni, zvočnika pa bi bila 50-100cm levo in desno od sedečih, ali bo ok, če se zvočniki namontirajo kar na nastavke in gledajo v prostor, ne direktno proti poslušalcu ampak vzporedno z njim, le 10cm zadaj, ali je bolje namestiti police in obrniti zvočnike proti poslušalcem, je za surround velika razlika glede na usmeritev?
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

prowb ::

Vidim, da je problem že bil rešen, od kar sem prvič temo pogledal in se spravil kaj pametnega napisat :D

No kakorkoli - glede postavitve zadnjih zvočnikov bi načeloma bilo ok kot si zapisal - čepa imaš možnost, pa preden se odločiš da jih fiksiraš, jih nekako testno postaviš in malo obračaš, da vidiš razliko.

Drugače, pa ona opcija z aktivnimi KEF je tudi super - če želiš imeti dober, in "čist" (v smislu estetike) sistem je to vsekakor vredno premisleka. Ni pa to seveda kino - po drugi strani, pa sem tudi sam zelo hitro odklopil zadnje zvočnike pri mojem sistemu - enostavno mi ni odgovarjalo ropotanje ob strani, neglede na dodatne efekte, ki jih dobiš pri filmu...


Če bi se kdaj odločil, lahko svoj "mrtev" sistem daš popravit - servis bo okoli 50-150€ - odvisno kaj bo narobe.
In še moj piskrček - če bi svoj sistem mogoče prodal za mali denar, bi ga jaz vzel - no v bistvu me zanimata samo dva zvočnička, ker jih rabim za en DIY projekt :)

lp

Darko! ::

Tomson je izjavil:



sedaj pa se odločam le še za "B" 2.1 sistem, zdaj sub bo tako ali tako od WD DX2, za sprednja zvočnika B sistema (ki bodo pač žal 2.1 namesto 5.1) v uporabi kot HomeTheater in kot HiFi zvočniki za glasbo (zato bi tale sistem bil malo močnejši, upam da sicer DX2 ne bi ob njem zbledeli, lol))

globina je tista, ki je moteča glede na prostor.

ne direktno proti poslušalcu ampak vzporedno z njim,





Thomson 8-O ,

edini razlog, da sem začel pisat v tej temi je ta, da sem potem, ko si zapisal, da želiš boljši zvok, pogledal od kdaj si na SloTechu, in to samo iz razloga, ker se mi je tvoje ime zdelo nekam znano.
Ko sem videl, da si iz davnega leta 2003, sem si rekel, OK, bom naredil izjemo in v temi o Logitec igračah možaku kaj (ne bom rekel pametnega) napisal.

Ampak kolega moj, ko vidim v kakšno situacijo si me spravil, mi je žal, da sem začel pametovat.

Ker zgodba se je začela razvijat v smeri - in na koncu bo izpadlo - da boš imel v NEPRIMERNEM PROSTORU dva sistema, oba performančno pomankljiva, pa še enega ne moreš umestit približno skladno z idealno postavitvijo. Vsaj če govorimo o optimizaciji denarja, ki ga boš zmetal za škatle, če zanemarimo estetiko prostora.

This is not my cup of tea.
Sam osebno ne bi nikoli počel kaj takega.

Prostor je osnovna omejitev, ki jo moraš nujno upoštevat že na začetku. Iz te omejitve izhaja celotna zgodba domačega kina ali samo stereo reprodukcije. Izhaja:

- kam boš postavil zvočne omarice,
- koliko jih bo,
- kakšne bodo,
- in kaj jih bo spravilo k življenju.

Ljudje pa tlačijo 5 (OK, recimo, da še gre) in pa bohnedaj 7, 9 ali 11 zvočnih omaric v 3 x 3 m veliko sobico, ki ima poleg fotelja vsaj še nekaj omar in sploh ni namenjena samo domačemu kinu.

Tlačenje zvočnih omaric h glavam ljudi, da se skoraj butneš ko vstaneš iz fotelja; pa to, da zaradi globine ohišja nimaš prostora niti za ene osnovne mini monitorje kot so na primer QA (brez tega, da bi se moral plazit mimo njih, če bi jih imel postavljene vsaj približno pravilno - to je primerna oddaljenost, višina visokotonca v približni višini ušes in kot zasuka) - pa to so elementarni robni parametri, ki vplivajo že na to, kakšno robo v sobo sploh lahko postaviš.

Ne moreš najprej kupit in potem spraševat kam postavit. Ti moraš vsaj približno vedet kam boš škatle postavil in koliko prostora imaš še na voljo za "fine tuning". Namreč, postavitev zvočnih omaric tik ob steno, pod strop, ali pa pol metra stran od stene - ja to lahko na zvok, glede na akustiko sobe vpliva tako, da to sploh ni več isti sistem.

Ok, pri suroundu imaš olajševalno okoliščino. Namen teh zvočnikov je ustvarit občutek prostora. Zvok mora biti že po imenu zvočnikov razpršen, difuzen. To pomeni, da jih v nobenem primeru ne smeš imeti blizu ušes !

Daj jih torej čim bolj stran od sebe.

Postavitev vzporedno s steno je najbrž ena najbolj napačnih, saj se bo zvok širil vzdolžno po prostoru in zaradi pomanjkanja odbojev ne boš imel želenega efekta. Če jih ne moreš postavit za glavo in stran od sebe in jih postavljaš v liniji sedenja jih moraš zasukat torej kolikor moreš v prostor, k tebi. V skrajni sili jih pač dvigneš pod strop in usmeriš dol.

Preden boš kar koli dokončno fiksiral in zašraufal je veliko bolje, da različne pozicije zvočnih omaric preizkusiš (pa tudi, če jih obesiš na dve lojtri :) in vidiš, kaj ti je najbolj primerno in hkrati najmanj moteče.

Drugače žal ne gre.
:8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

Tomson ::

žal se zgodi, da pač nimamo vsi idealnih prostorov za to kar bi želeli in je pač potrebno malo improvizirat, mogoče nisem povsem v detajle opisal in razrisal situacije prostora in vseh naprav, ampak ok, ni pomembno, sem tik pred koncem in sem prepričan da bo rezultat glede na dane razmere kljub vsemu odličen. Vprašanje pa se je tudi v nadaljevanju razvoja dogodkov nanašalo pač na tiste s precej izkušenj na tem področju iz prakse, ne vem zakaj bi ti bilo žal za karkoli, saj si samo izražal svoje mnenje, sam pa sem se odločal na podlagi različnih virov. Kakorkoli, hvala vsem sodelujočim, označimo zadevo za zaključeno.
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri Soundbar - je vredno nakupa? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
22351235 (17605) naruto2
»

Kakšno ozvočenje za filme v sobi?

Oddelek: Zvok in slika
365286 (4225) neo5468
»

Nakup zvočnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5715965 (12099) 2f4u
»

[Hi-Fi] - Hišni kino sistemi 3.1, 5.1, 7.1... (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
16634069 (16840) josko674

Več podobnih tem