» »

Katere in kje kupiti pelete

Katere in kje kupiti pelete

1 2 3
4
5

Buggy ::

peleti se delajo iz zaganja (odpadni material na zagah), presusijo na ustrezno vlaznost, stisnejo ter zapakirajo. Proizvodnja linija pri lokalnem pridelovalcu (brez silosa) je dolga cca 10 metrov...tisti zmlet les v sekance v tem primeru ne koristi, kar pa ne spremeni dejstva da je zaganja tudi zaradi tega pozara vec, le nasi peleti se veselo prodajajo makaronarjem :8)

Jure27 ::

tako je, zaloge peletov je dovolj, samo jo naši proizvajalci rajši prodajo v Italijo po ceni nad 700e, kot pa da jo dajo našim za še vedno oderuških 400-500e... verjetno bi bila rešitev prepoved izvoza, kot so to naredili drugje...

Ales ::

Prepoved izvoza, omejitev cene in izvajanje ukrepov z nadzorom na terenu, potem bi šlo.

Taka regulacija za sabo prinese razne špekulacije, skladiščenje, prodajo na črno, itd.. Kar je ponovno potrebno regulirati in nadzorovati, sicer je problem lahko še večji...

Vanich ::

V Turčiji je tona peletov 120$ - 200$.
Priložnost za zaslužek - ampak, je potrebno še izvozno ocariniti v Turčiji in pripeljati do sem. Predvidevam, da so potem tu potrebni še razni certifikati, fitopatološki pregledi, inšpektorji, da carine in DDV sploh ne omenjam - ampak, vseeno bi se tukaj dalo zaslužiti na enih 10 kontejnerjih robe.:D

c3p0 ::

2 late, smo že na drvih :D

Buggy ::

cene pelet po prvi paniki obcutno padajo. Moj 18 let star dobavitelj mi ponuja A1 ze za 450€ za tono...A2 niti spraseval nisem. Dobava dva tedna.

BaTeMaN ::

Resno 450 za A1 super...
less then zero

Vanich ::

Buggy je izjavil:

cene pelet po prvi paniki obcutno padajo. Moj 18 let star dobavitelj mi ponuja A1 ze za 450€ za tono...A2 niti spraseval nisem. Dobava dva tedna.


Ampak, recimo v Merkurju, s tem zgleda še niso seznanjeni.

Buggy ::

Stacuni kot so OBI in Merkur so ze pred leti imeli pelete obcutno drazje kot ta od katerega dobim sam. Je pa res da robe ni na pretek in mi bo pripeljal zgolj 2 toni, zaradi obljube, ki jo je dal kot stalni stranki. Govora je bilo pa o A1, upam da bo res. Poslikam ko pridejo.

borisk ::

proizvodna cena za t peletov je cca 100€-120€ (ob trenutnih cenah elektrike).
material prodaja SiDG po manj kot 50€/m3

ostalo gre za helikopterje/jahte in poplačilo starih dolgov....

Buggy ::

se popolnoma strinjam in upam da je letosnja cena zgolj neka zacasna anomalija pogoltnezev. Dejansko so se malce s tem nenormalnim dvigom cen tudi posrali v lastno skledo, ker je kar nekaj peci na pelete letos letelo s kurilnic in jih je nadomestila TC.

BaTeMaN ::

Kolk jaz vem so cene dvignili proizvajalci in dobavitelju in ne Merkur in podobni, ki jih ostane par %... od prodaje.
less then zero

mn ::

Samo je vseeno absurd, da je 450 EUR na paleto dobra cena. Jaz sem jih še konec poletja plačal po 300 pripeljane na dom. Tako da je to skoraj sigurno anomalija - če pa ni pa definitivno leti peč ven.

BaTeMaN ::

450 EUR je odlična cena.. nimaš kaj razmišljat velik, jaz sem govoril z nekom, ki je rekel, da jih trgovinski centri kupujejo v Sloveniji od 500- 600 trenutno za nadaljnjo prodajo ... da je nabavna cena 400-500 bila v juliju avgustu ampak nihče ni pričakoval da se bo jeseni skoraj podvojila... jaz bom menjal peč, tole ne pelje nikamor
less then zero

torentino ::

Iz principa ne kupim nič, kar bi preseglo 6€ na vrečo.Se bo pač nekdo v bajti malo večkrat sprehodil do skladovnice drv.

Jernej88_ ::

No more Slovenia!

Ales ::

Jernej88_ je izjavil:

Peleti Cugmajster

In kaj si hotel s tem povedat, da dobavijo pelete po 250 EUR?

c3p0 ::

Da ne posodabljajo strani.

borisk ::

Jernej88_ je izjavil:

Peleti Cugmajster


no, tukaj gredo viški v helikopter :D:D

c3p0 ::

Baje jih je več.

styrian ::

BaTeMaN je izjavil:

450 EUR je odlična cena.. nimaš kaj razmišljat velik, jaz sem govoril z nekom, ki je rekel, da jih trgovinski centri kupujejo v Sloveniji od 500- 600 trenutno za nadaljnjo prodajo ... da je nabavna cena 400-500 bila v juliju avgustu ampak nihče ni pričakoval da se bo jeseni skoraj podvojila... jaz bom menjal peč, tole ne pelje nikamor


Greš na drva?

zobnik ::

Kakšne laži in požrešnsot vam servisrajo.
Sem kmet in poznam pot od gozda dalje....preprodajalci ku odkopujejo veje in ti dajo drobiž, zmeljejo in drago prodajo, potem so žage, smreke ki so se posušile in bodo zmlel, razžagal...tak les ma pol cene...prodajajo anprej pa kot super les.

hbgqzR ::

Zobnik, fino, ampak pred letosnjo zimo se ne da prav veliko taktizirati glede nabave. Ce hoces spomenik, naredi eno (ali vec) taksno linijo in prodajaj vsaj nekje s 30% popustov. Verjetno bo tudi Mammon obiskal, ker zelo hitro pride in dolgo ostane, ampak do takrat pac...

xseki ::

https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...

Pri peletih je bila cena za kWh pred dvema letoma pet centov, danes je 14,4 centa. Kilovatna ura energije iz zemeljskega plina, ki je bil vedno cenejši od kurilnega olja, je pred dvema letoma stala okoli sedem centov, danes stane 12,5 centa. Cena za kWh energije iz kurilnega olja je bila približno 10 centov, danes je okoli 14,5 centa, so nanizali v ZPS.

Primerjava cen energentov na spletnem mestu pisarne Ensvet v Novi Gorici, ki so jo povzeli v ZPS, kaže, da so se v zadnjih dveh letih najbolj podražili peleti, in sicer za 134 odstotkov. Ogrevanje s kurilnim oljem je danes za 74 odstotkov dražje kot pred dvema letoma. Sledijo zemeljski plin z 58-odstotno podražitvijo, utekočinjeni naftni plin z 48-odstotno in drva z 41-odstotno podražitvijo. Najmanj, za zgolj 7,5 odstotka, se je ob upoštevanju cene enotne tarife podražilo ogrevanje z električno energijo.

Utk ::

zobnik je izjavil:

Kakšne laži in požrešnsot vam servisrajo.
Sem kmet in poznam pot od gozda dalje....preprodajalci ku odkopujejo veje in ti dajo drobiž, zmeljejo in drago prodajo, potem so žage, smreke ki so se posušile in bodo zmlel, razžagal...tak les ma pol cene...prodajajo anprej pa kot super les.

Zakaj ga ti ne prodajaš za pol cene?

BaTeMaN ::

styrian je izjavil:

BaTeMaN je izjavil:

450 EUR je odlična cena.. nimaš kaj razmišljat velik, jaz sem govoril z nekom, ki je rekel, da jih trgovinski centri kupujejo v Sloveniji od 500- 600 trenutno za nadaljnjo prodajo ... da je nabavna cena 400-500 bila v juliju avgustu ampak nihče ni pričakoval da se bo jeseni skoraj podvojila... jaz bom menjal peč, tole ne pelje nikamor


Greš na drva?


Sekanci.
16 000 EUR -(nekaj eko sklada)

Lasten gozd.
Podiranje plačam... cca 25-30 m3 strošek 600 EUR.
Lastna vitla.
Model pride zmlet... cca 60-80 m3 sekancev... strošek 300-400 EUR.

Grejem dve hiše... cca 150 m2 + 120 m2.

Upam, da se nisem zaj3bal...
less then zero

Invictus ::

Izračunaj si, koliko kubikov lesa imaš... Potem boš vedel ali si se zajebal ali ne.

BTW, kako pa sušiš sekance?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BaTeMaN ::

Povprečni letni prirastek lesa v naših gozdovih znaša okoli 6,8 m3/ha.

Imam 5-6 ha gozda.
Posek je pozimi.
Mletje pač v poletnih mesecih.. skladiščijo se zunaj v pokritem a zračnem prostoru in baje da v par tednih vlaga pade na ustrezno.
Vlaga pade med 10-30% povprečje nekje okrog 20%.
less then zero

Utk ::

Čak, kolk te potem stanejo sekanci vse skupaj, za dve hiši, vsi stroški? Jurja? Plus to, da sam prispevaš material, orodje, verjetno vseeno tudi nekaj časa.

BaTeMaN ::

Ja seveda sam sebi 30 m3 bukvic, gabrov in cerov ter kakih mehkejših dreves, ki jih bo logar označil za etat ne bom fakturiral :)
Na srečo vse igrače (motorka, sekira, traktor, vitla,...) že imam - leta. ENkrat si moraš naredit tudi prostor za sklediščenje, jaz sem naredil plato 10 x 10 tm in pokril ter iz dveh strani čisto zaprl in ene pustil odprto in iz ene nekje na 2/3 višine... tak so mi svetovali. Ma ne moreš gledat na stroške samo na tak način. Če bi začel iz nič bi bil udarec brutalen... tako pa gre, ker je večina zadev že amortizirana s prejšnjimi dejavnostmi.
less then zero

Utk ::

Ja, ma za 16 jurjev bi lahko kupil 2 TČ, za 1000 evrov na leto pa ogrel dve hiši, brez da greš iz bajte. Tistih 30 kubikov, če že so, pa prodal, da ti bi praktično skoraj (odvisno kolk dela bi dal not) pokrilo tega jurja elektrike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Danes, ce dobis TC za 25k z montazo, si baje ze kar srecnez... Tako folk pise po Internetu.

Ce seveda sploh dobis monterja, da ti naredi vse skupaj.

Ce ima OP svoj les, bi raje investiral v lasten mlin. Marsikdo bi se rad znebil vej in grmovja iz gmajne, pa imas trzno niso :).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Ja me res zanima kolk TČ za 25 jurjev na enostanovanjskih hišah so že postavili...

BaTeMaN ::

Utk :) ne da se mi globje razlagat zakaj ne TČ in zakaj to... vsakemu ustreza neka rešitev,... za TČ bi moral menjat okna streho in naredit fasado na drugi hiši... medtem ko mi je vseeno če porabim 50 kg več al manj sekancev na dan.... v določenih okoliščinah imaš zagotovo prav... in čez 15-20 let, ko bom tak moral menjat system bo kar bo pač takrat najbolje. Mel pa sem v svojih letih že kurilca, drva in pelete... :)

Utk je izjavil:

Ja me res zanima kolk TČ za 25 jurjev na enostanovanjskih hišah so že postavili...


Imam eno ugodnejših ponudb za tvojo rešitev za cca 1 x 9.000 + 1 x 11.000... "na ključ".

Problem je tudi, da imajo obe hiši radiatorsko ogrevanje... TČ če bi imel talno, bi tvoja teorija seveda zmagala.

Malo drugače je ogrevat neki na 30 ali na 80 stopinj.

Vsa ta debata je brezvezna, ker je preprosto preveč faktorjev, ki jih je potrebno upoštevat.
less then zero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaTeMaN ()

Invictus ::

Utk je izjavil:

Ja me res zanima kolk TČ za 25 jurjev na enostanovanjskih hišah so že postavili...

Nimam pojma, ampak folk dobiva take ponudbe...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Imam eno ugodnejših ponudb za tvojo rešitev za cca 1 x 9.000 + 1 x 11.000... "na ključ".

Problem je tudi, da imajo obe hiši radiatorsko ogrevanje... TČ če bi imel talno, bi tvoja teorija seveda zmagala.

Malo drugače je ogrevat neki na 30 ali na 80 stopinj.

Jaz imam v dveh hišah brez izolacije na fasadi TČ in obe segreje. Ena hiša ima cca 260 m2 za ogret na radiatorje, greje se 6-7 mesecev na 22-23. TČ za to hišo je stala manj kot "tvoja" cenejša. Sicer lani, ampak za 9 jurjev je tudi letos dobim. Ok, ta porabi "malo" več kot tistih 500 evrov elektrike, to je res :) ampak ta hiša bi tudi sekancev porabila verjetno vseh tistih 60-80 kubikov. Point je v tem, da radiatorji niso problem.

Invictus je izjavil:

Utk je izjavil:

Ja me res zanima kolk TČ za 25 jurjev na enostanovanjskih hišah so že postavili...

Nimam pojma, ampak folk dobiva take ponudbe...

Normalno. Ker so isto TČ že prodali za 13, če pa nekdo ponudi 25, a jebiga, bo tist za 13 malo počakal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

BaTeMaN ::

Utk, lani in letos je vse v PM... tudi cene elektrike... preprosto ne moreš potegniti neke pametne črte od covida/Ukrajine/energijske krize... in ostalega sranja, ki nam ga servirajo dnevno.

Drugače pa pri takih zimah se ne pokuri niti 30-40 m3... poznam primere, za sezono 2021/2022 ko so skurili 1/2 manj kot leto prej... zima je bila zelo blaga v našem koncu.

Sosedi brez fasade imajo Daikin TČ žal ne vem... kolk kW. Bajto grejejo 200 m2. Za peč so dal pred 5 leti 8000 EUR. Bajto imajo brez težav 22 stopinj.
Elektrike plačajo več cca 800 EUR. Isto radiatorji + sanitarna voda. 150 l bojler.

Par drugih znancev pa ima sekance... zato to poznam zelo dobro in si medsebojno pomagamo.. zato pač ta rešitev. Ni za vsakega. Zagotovo ni udobna kot plin ali TČ, ampak mene ne moti malo migat.

Že dolgo ni zim kot so bile nekoč...


- Zima 1984/1985. Precej huda zima. Temperature so se januarja in februarja večkrat spustile pod -20 stopinj.

- Zima 1995/1996. Dolga in snežna zima s 95 dnevi snežne odeje, zadnjič je snežilo 13. aprila.

- Zima 2004/2005. Med 6. in 10. februarjem hud mraz. Mraz z jutranjimi temperaturami pod -20 stopinj je spet pritisnil v začetku marca in tako je bila prva polovica marca marsikje najhladnejša od leta 1950.

- Zima 2012/2013. Dolga in precej snežna zima. Vso zimo je pogosto snežilo. Že v decembru je bilo ponekod do 70 cm snega, januarja pa je na debelo zametlo vso Slovenijo. Še več snega pa je bilo konec februarja. Tudi marca je še snežilo, temperatura pa je bila ves čas pod ničlo. Takega mraza v drugi polovici marca ni bilo že od leta 1963.



Ma sploh ne vem kaj hočem povedat.

Imaš prav.. :)

jaz pa tudi :)
haha
less then zero

Buggy ::

Kot obljubljeno. Danes dostavili pelete, ki pa po bogu milinem ne vem kje so stale da so nabrale toliko praha. Ce bi zganjal teorije zarot, bi rekel da so lep cas pocivale v nekem skladiscu na zlatarske cene.



S prevozom kostale 480EUR na tono, so pa zgolj smrekove/jelkine A1 in ne A1 Premium kot so bile dostavljene lani po 270EUR, kjer se razliko v barvi lahko vidi po spodnji sliki.



...mesni obcutki skratka. Vsekakor se vedno cakam ze naroceno in placano monoblok TC LG Therma V 9KW, ki jo upam bodo do spomladi montirali vzopredno s sistemom pelet, pa da vidim kaj bo.

Aja pa BTW: vrece so brez potiska in deklaracije :S

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Buggy ::

Vlada je koncno poskrbela tudi za nas peletarje in bo povrnila 100€/tono vsem, ki smo pelete kupili med 1. septembrom in 31. decembrom letos....leave no man behind. Bravo vlada!

c3p0 ::

Buggy je izjavil:

Kot obljubljeno. Danes dostavili pelete, ki pa po bogu milinem ne vem kje so stale da so nabrale toliko praha. Ce bi zganjal teorije zarot, bi rekel da so lep cas pocivale v nekem skladiscu na zlatarske cene.



S prevozom kostale 480EUR na tono, so pa zgolj smrekove/jelkine A1 in ne A1 Premium kot so bile dostavljene lani po 270EUR, kjer se razliko v barvi lahko vidi po spodnji sliki.



...mesni obcutki skratka. Vsekakor se vedno cakam ze naroceno in placano monoblok TC LG Therma V 9KW, ki jo upam bodo do spomladi montirali vzopredno s sistemom pelet, pa da vidim kaj bo.

Aja pa BTW: vrece so brez potiska in deklaracije :S


Jaz sem dobil tono takih za 380, temnejši so od A1, žakli brez vsakega tiska, zgleda mi vse skupaj zelo podobno. Poreklo naj bi bila Slovenija. Kuril sicer še letos peletov nisem, tako da ne vem kako se obnesejo.

Buggy ::

..jap temnejsi so od "A1 premium", ceprav naj bi bili A1, vsaj tako naj bi mi zatrdil dobavitelj. So pa prasni tudi v samih vrecah, ko jih stresam v zalogovnik. Imel sem tudi en neuspesen vzig peletov in sem sel cistit polza, ker doziranje ni bilo homogeno. Nekako sumim, da je to neka stara roba. Kakorkoli se dve tone pokurim marca pa mi montirajo vzporedno itaq TC, kaj bo potem pa bomo se videli. Za redundanco bo pa poskrbljeno in zeblo nas ne bo ;)

mikhaair ::

Kakšne številke pa vam piše na vrečah? En plus A1 SIxxx?
Od SI000 so certifikati peletov, od SI300 je pa nateg.

Buggy ::

nic ni tiska na tokratnih vrecah, ravno to je mene zmotilo.

BorutO ::

zobnik je izjavil:

Kakšne laži in požrešnsot vam servisrajo.
Sem kmet in poznam pot od gozda dalje....preprodajalci ku odkopujejo veje in ti dajo drobiž, zmeljejo in drago prodajo, potem so žage, smreke ki so se posušile in bodo zmlel, razžagal...tak les ma pol cene...prodajajo anprej pa kot super les.

Tega marsikateri ne ve.

K meni pride dostikrat ena stranka, ki mi vsakič isto razlaga, kot da bi jaz bil dementen očitno ... Vsakič reče, da ima čez 30 hektarjev gozda, ker je vse pokupil okoli, da je po cele dneve v gozdu, ima 4 ljudi, ki mu pomagajo itd ... ko sem mu povedal, da doma kurimo samo na drva, ker imamo tudi par hektarjev gozda, pa mi je začel goviti, da ljudje vse pokupijo, zato pa dela pelete iz zanič lesa, ker da bi dajal dober les v pelete, že moreš biti nor... to so njegove besede. Pa tudi dokaj znan je okoli. V glavnem, glede na to, kakšno sranje daje v pelete, ni en žakel vreden enega evra, kaj še le kaj več ... Ampak ja ... ljudje vse pokupijo ... Isto sem gledal v Obiju nekaj tednov nazaj, skoraj 300 evrov ena paleta drv! Me je skoraj kap ... V trgovini Jager pa 240, če se ne motim, sem že pozabil.

Tisti, ki kurite na drva, vzamite si velik kredit, pa si kupite gozd, ne bo vam žal, ker les bo čez 10 let še veliko dražji, kot je danes. Jaz imam tako velik gozd in kvalitetnih drv oz. dreves, da sem prepričan, da ne jaz, in moji otroci ne bomo toliko skurili, da bi vse porabili. In ja ... po navadi so prvi kupci vedno sosedje oz. mejaši, ampak skoraj velika verjetnost je, da tisti mejaši nimajo dovolj denarja, da bi odkupili gozd.

Buggy ::

...da ne bo vec nesporazumov. Sekanci so nekaj, peleti pa spet nekaj drugega. Sekanci so zgolj zdrobljena biomasa, ki zahteva le drobilnik in se jo kot rinfuzo injektira v silose (ponavadi ni podvrzena standardom). Peleti so produkt iz odpadnega zaganja, ki ga je potrebno ustrezno osusiti po standardih 6-7% vlage, zapakirati in naloziti na palete. Imamo tudi rinfuzo, po vecini pa se prodajajo zaklji...praviloma s potiskom in certifikacijo. Proizvodnja cena z vsemi stroski elektrike (susenje) pelet in odkupa odpadnega zaganja, ki so ga vcasih metali na kup ali nastiljo je bil od pogoltnezev sedaj cca 80-100€ na tono plus za susenje (elektrika, ki so jo dobili subencionirano) se cca 50-100€ na tono pa recmo pakunge 50€ na tono. Vse ostalo so vojni dobicki pogolnih pizdunov, ki so izkoriscali stisko ljudi, kar bi jaz dodatno obdavcil + poslal inspekcije ter preveril poslovanje!
Vecino slovenske robe je slo najprej v tujino...trzno gospodarstvo pac.

mikhaair ::

Moraš vedeti, da je šel transport krepko gor. Kontejner ruskih peletov gre sedaj preko Turčije. Transport, posredniki, naredi svoje. Lokalni Joža pa ne zadosti povpraševanju evropskega trga. Tudi Bosna ne, ki ima prepoved izvoza. Srbi so sprostili, ponujajo 330/t.

Jnou ::

Buggy je izjavil:

Vlada je koncno poskrbela tudi za nas peletarje in bo povrnila 100€/tono vsem, ki smo pelete kupili med 1. septembrom in 31. decembrom letos....leave no man behind. Bravo vlada!


Vsem neke subvencije in regulacija cen, le tiste ki so na drva pa popolnoma ignorirajo.

BorutO ::

A ne ... če me spomin ne vara, sem kakšnih 10 let nazaj v bauhausu videl paleto drv za okoli 60 evrov ... danes je že skoraj 300 evrov ... Ne vem koliko so bile kaj cene med temi leti, ker res nisem spremljal in niti bil pozoren ... Ampak razlika je pa očitna. Sicer pa, glede na to, koliko lesa država letno izvozi, bi lahko se malo manj šli kapitaliste in znižali cene ali pa več drv ponudili v prodajo ...

Jaz sem že malo brskal, če kdo prodaja najmanj hektar gozda v radiusu 10km ... nič ne najdem ... ampak bom pa. ;)

dejanslo ::

Kakšne imate kaj ponudbe za pelete?
Cugmajster mi ponuja 420€/t s prevozom 50km. S takšno ceno prihranek napram kurilnemu olju ni več tolikšen, da bi se vso ekstra delo in skrb splačalo.

Recimo, 1000l olja je s prevozom 1155€ (informativni izračun Petrol), približek 2t peletov je 840€ - le cca 27% prihranka.

Mislimo, da bodo padle cene na tam 350€, kar bi pomenilo 40% prihranka, kar bi se recimo že splačalo? Ali tako nizko ne bo več? Kaj točno sedaj drži cene tako visoko? Jeseni 2021 so bili 240€ s prevozom (prihranek cca 55%), maja 2022 270€ (prihranek 60%). Računajo na to, da nimamo več gorilnikov in cistern?
There`s More Than One Way To Do It

mikhaair ::

Cene so nizke, ker je bilo dokaj toplo. Dobava je bila dokaj ok in so se skladišča napolnila.
Kaj bo pa se ne ve. Če, ko, mraz, bodo šle cene gor. Ker da bi se kar tako enostavno nadomestilo rusko robo, ne bo šlo.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peč na pelete (biodom 27)

Oddelek: Loža
3312313 (359) fras007
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21937688 (14328) fikus_
»

Nakup Peletov

Oddelek: Loža
3614559 (2122) A. Smith
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241607 (15843) feryz
»

Katero kurilno olje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6715725 (13470) SimplyMiha

Več podobnih tem