» »

Izbira faksa uni ali vsš FE

Izbira faksa uni ali vsš FE

1
2
»

TheBlueOne ::

Saj niso brezvezne, samo je dosti solate. Ko pa ravno govoris o slovenskih univezah in ugledu, pa niso tako priznane, kot si Slovenci radi mislimo. Dejansko so Avstrijske lazje in pravilo bolj priznane, vsaj v industriji, da ne govorimo o nemskih.

Tako da jaz bi bodocem brucu absolutno priporocal, da se pozanima vsaj se v Avstriji, ce ga zanima uni. Je zastonj, je lazje, dobis menda nekaj denarja itn. Stroski pa niso vecji kot v LJ, razen morda kaksen Dunaj.

T-h-o-r ::

Nisem govoril o tem, koliko so priznane, temveč koliko dobiš, ko zaključiš. Odgovor je precej veliko.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


Morda drug faks? Konkretno se spomnem zagovora pri fiziki, kjer sem imel tri izpeljave od ne vem vec kolikih na pamet. Ce so ti vse izpeljave popolnoma samoumevne imas skoraj potencial tistih, ki so jih naumili ali pa imas tako dober spomin, da na predavanju slisis in si 100% zapomnes. Ena izpeljava je lahko bila cez celo stran. Je pa treba ze nekaj spomina, da si takoj zapomnes za kaj je katera, kateri parametri so v njej itn.

Je pa res mozno, da si zelo studiozen ali pa da imas izjemen spomin in vedno vse poznas popolnoma do potankosti, ampak si morda eden od 100, ce ja teko.

Ti garantiram, da tudi, ce imas ta talent, ga dalec nima vecina in ne moras svetovati po svoji izkusnji, ker je popolno razumevanje brez ucenja redko aplikabilno pri vecini ostalih.

UL FE, UNI program pred bolonjskim sistemom. Spomin imam podpovprecen, sem bil pa vedno dober v logiki. Ravno zaradi tega mi je bil faks precej lahek. Meni se je zdel ustni izpit pri Fiziki eden bolj zanimivih. Imel sem ga pri prof. Stanovniku, ki je res znal sprasevati na lep nacin. Kramljala sva o jederskih elektrarnah, ampak je znal obrniti pogovor tako, da sva sla prakticno cez celotno snov (od elektromagnetike do moderne fizike).

TheBlueOne ::

Jaz enako, logika nad spominom, ampak sem tudi kar len. Je pa bil sigurno drug profesor. Ustni del tam ni bil skoraj nic ustni ampak si samo spisal te izpeljave, nobenega kramljanja. Aja, ne samo izpeljeva, ce se prav spomnem so bila podana samo imena enacb.

Pac na uniju imas ze cvetke od profesorjev in studenti znajo padati zaradi enega izpita, pa niti ne znajo zadeve slabo. Na VSS teh norosti menda ni.

mr_chai ::

Še moje nepopularno mnenje. Ne iti na faks sploh, pika. Faks je izguba časa. Danes si lahko sam sestaviš veliko bolj kvaliteten študij preko raznih Moocov (coursera Et al) in youtube videoposnetkov, ter knjig. Je pa res, da rabiš več discipline. Prednost takega pristopa pa je v tem, da lahko dobiš večjo širino.

Na koncu ta pildek od diplome niti ni tok pomemben pri zaposlitvi, sploh v tehničnih smereh, razn če se misliš zaposliti na javni upravi ;)

Mnogi se seveda z mojo radikalno idejo ne bodo strinjali.

Vazelin ::

Mnogi se seveda z mojo radikalno idejo ne bodo strinjali.

Dosti lažje je priti v poklice preko faksa, kot samouk.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Smurf ::

mr_chai je izjavil:

Še moje nepopularno mnenje. Ne iti na faks sploh, pika. Faks je izguba časa. Danes si lahko sam sestaviš veliko bolj kvaliteten študij preko raznih Moocov (coursera Et al) in youtube videoposnetkov, ter knjig. Je pa res, da rabiš več discipline. Prednost takega pristopa pa je v tem, da lahko dobiš večjo širino.

Na koncu ta pildek od diplome niti ni tok pomemben pri zaposlitvi, sploh v tehničnih smereh, razn če se misliš zaposliti na javni upravi ;)

Mnogi se seveda z mojo radikalno idejo ne bodo strinjali.

Ne bomo se ne. Ce mogoce 10 let zadeva se ni bila obvezna in je faks spustil tudi kaksen zelo sposoben, je sedaj to drugace. Danes gredo studirati vsi. Ce ne bos naredil vsaj 3 leta bolonjca, te ogromno podjetij ne bo niti pogledala.

Vazelin ::

Smurf: pri vas je diploma ali magisterij pogoj?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

mr_chai ::

Vazelin je izjavil:

Mnogi se seveda z mojo radikalno idejo ne bodo strinjali.

Dosti lažje je priti v poklice preko faksa, kot samouk.


V računalništvu in elektrotehniki se da brez problema. Drugo so družboslovci in medicinci.

galu ::

Iskanje alternativ faksu bi še nekako razumel v ZDA in državah kjer je finančno breme za to zelo veliko. V Sloveniji imamo faks zastonj, ŠD je smešno poceni, pa še subvencionirana prehrana je na voljo. Dejansko sodimo v eno najboljših lokacij na svetu kar se tiče izobrazbe - imamo kvaliteto in cenovno ugodnost.
Tako to gre.

Vazelin ::

mr_chai je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Mnogi se seveda z mojo radikalno idejo ne bodo strinjali.

Dosti lažje je priti v poklice preko faksa, kot samouk.


V računalništvu in elektrotehniki se da brez problema. Drugo so družboslovci in medicinci.

Sedaj se morda da lažje. Ko bo sladkih 100 prošenj na eno odprto delovno mesto kot v krizi bo seveda druga stvar;)
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Smurf ::

Vazelin je izjavil:

Smurf: pri vas je diploma ali magisterij pogoj?

Diploma. Lahko imas tudi ekvivalentno znanje. Ampak te generacije, ki sedaj prihajajo iz faksa imajo _vsi_ diplome.

TheBlueOne ::

Smurf je izjavil:


Ne bomo se ne. Ce mogoce 10 let zadeva se ni bila obvezna in je faks spustil tudi kaksen zelo sposoben, je sedaj to drugace. Danes gredo studirati vsi. Ce ne bos naredil vsaj 3 leta bolonjca, te ogromno podjetij ne bo niti pogledala.


No ja, trenutno delam na globalno najvecjem podjetju v moji branzi in ni tako, prej delal v korporaciji, ki ima 400.000+ zaposlenih in pravtako ni bilo tako. Za moje podrocje me je HR vprasal, ce je kandidat tehnicno lahko OK. Kje delas, da imate tako siroko izbiro tehnicnih kadrov, da lahko kar tako filtrirate?

To se mi zdi da je morda v Sloveniji, drugje mi ni znano.

Zgodovina sprememb…

Vazelin ::

Kje delas, da imate tako siroko izbiro tehnicnih kadrov, da lahko kar tako filtrirate?

Filtriranje po neki bolonjski diplomi je hudo filtriranje?:D
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

TheBlueOne ::

Vazelin je izjavil:


Filtriranje po neki bolonjski diplomi je hudo filtriranje?:D


Seveda, imamo dosti nizje izobrazenih, ki super opravljajo delo. Zakaj bi jih iz prve odfiltriral? Kadrov je tako ali tako premalo, izobrazba pa se ni vedno izkazala kot optimalen pokazatelj. To na siroko okoli tehnicnih kadrov.

Za nekatere zadeve se res raje uporabi izobrazene, ampak verjetno bolj, ker se pricakuje vztrajnost in pokoritev sistemu. Delovni konji v Srednjem managementu so polozaji, kjer potrebujes te kvalitete in jih HR tja absolutno favorizira. Takim pase naziv, imajo radi, da se ve, da so izobrazeni, jih sahirajo s tem statusom. Imam obcutek, da jim je skoraj bolj vazno, da so Uni in imajo naziv, kot placa.

Morda se pogovarjamo o razlicnih poklicih in je zato razhajanje?

mr_chai ::

Smurf je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Smurf: pri vas je diploma ali magisterij pogoj?

Diploma. Lahko imas tudi ekvivalentno znanje. Ampak te generacije, ki sedaj prihajajo iz faksa imajo _vsi_ diplome.


Se pravi, da je diploma postala čisto nepomemben filter :) A ni Elon Musk izjavu, da so diplome za njega nepomembne. Sj štekam, ste podjetje in težko preverite znanje kandidatov, pa vam je diploma prvi indikator znanja.


galu: "Iskanje alternativ faksu bi še nekako razumel v ZDA in državah kjer je finančno breme za to zelo veliko. V Sloveniji imamo faks zastonj, ŠD je smešno poceni, pa še subvencionirana prehrana je na voljo. Dejansko sodimo v eno najboljših lokacij na svetu kar se tiče izobrazbe - imamo kvaliteto in cenovno ugodnost. "

Glih zato, ker imamo faks zastojn, je kvaliteta profesorjev vprašljiva. V ZDA imajo univerze veliko bolj kvalitetne profesorje, ker je njihov obstanek vezan na pedagoški učinek. Kar poglej koliko faksov ima javno objavljena predavanja. Koliko jih imamo v Sloveniji ? Jaz sem na faksu imel mogoče dva res dobra predavatelja, ostalo je bil poden od podna. Profesorjem se ni dalo, asistenti pa so mislili, da so bogovi. Pedagoška usposobljenost na nuli. Učenje študentov je bila mišljena bolj kot obstranska dejavnost, raziskovanje jim je bilo na prvem mestu. Da ne govorim o tem, da je predavanje res najslabši možni način podajanja znanja (dokazano v raziskavi, ne da se mi guglat)

galu ::

Sej verjamem, da je kvaliteta tam boljša (nisem pa prepričan, da je to prav dosti povezano z njihovimi plačami). Ampak je toliko bolje, da upravičijo $100k razlike v ceni s strani študenta? Ni šans.
Tako to gre.

Cruz ::

mr_chai je izjavil:

A ni Elon Musk izjavu, da so diplome za njega nepomembne.
Seveda, on išče sužnje.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Vazelin ::

Tudi jaz sem že naletel v SLO na direktorja, ko je rekel, da so diplome čist brezveze, da je brezveze končat študij (seveda imajo njegovi otroci vsi diplomo ali več:)) zanimivo, če je tako brezveze) in podobne neumnosti, da on ne rabi da ma folk diplomo ... seveda z razlogom, ker je diplomiran folk malo lažje zaposljiv. Pač bleferji
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Smurf ::

mr_chai je izjavil:


Glih zato, ker imamo faks zastojn, je kvaliteta profesorjev vprašljiva. V ZDA imajo univerze veliko bolj kvalitetne profesorje, ker je njihov obstanek vezan na pedagoški učinek.

Erm, 95% (morda celo 98%) faksov v Ameriki je slabsih od slovenskih.

TheBlueOne ::

@Vazelin, kaj mislis, da pokazes s tem, ko imas diplomo? Znanje vemo, da je in ni, se naucis, pozabis itn. To, da si v dolocenih primerih bolj zaposliv ni nujno fino. Recimo, ce si fit si bolj primeren za vojaka, kar ni vedno najboljse za zivljenjsko dobo.

Kaj po tvoje pridobis v praksi, zakaj je lazje tistim z diplomo? Kaksno delo mislis, da dobijo prej? Katere karakteristike mislis, da isce delodajalec, ki filtrira za neko pozicijo po diplomi?

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


Za nekatere zadeve se res raje uporabi izobrazene, ampak verjetno bolj, ker se pricakuje vztrajnost in pokoritev sistemu. Delovni konji v Srednjem managementu so polozaji, kjer potrebujes te kvalitete in jih HR tja absolutno favorizira. Takim pase naziv, imajo radi, da se ve, da so izobrazeni, jih sahirajo s tem statusom. Imam obcutek, da jim je skoraj bolj vazno, da so Uni in imajo naziv, kot placa.

Morda se pogovarjamo o razlicnih poklicih in je zato razhajanje?

Morda, je ta specifika, da gre za vecinoma precej high-tech podrocje in se zato tudi isce bolj kvalificirane delavce.

TheBlueOne ::

Kaj je zate high-tech?

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:

Kaj je zate high-tech?

Da recimo delujes v razvoju v aerospace/military/automotive/jederski industriji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

TheBlueOne ::

Od nastetega sem delal v industrisjkem delu v orozarstvu in automotive. V smislu operations prakticno nismo meli univerzitetno izobrazenih kadrov. Trenutno sem v kemicni industriji in je enako. Sem videl kar nekaj industrij. :) To pomeni od proizvodnje, do celotne realizacije, od planiranja do integriranja, programiranje 3dCAD, matematicni modeli za razne regulacije itn. vecinoma recimo dobra srednja sola.

So pa pri razvoju pogosto bolj doktorji za kaksne specifike ampak tega je tako malo, da imas majhne moznosti, da bos pristal ravno tam. Ce je od recimo 10.000 ljudi 1000 tehnicnega kadra je morda 10 teh razvojnikov in se to so praviloma doktorji.

Jaz vidim v tujini (Avstrija, Nemcija, Svica), kjer sem aktiven dipl unije oz. masterje vecino v srednjem managementu, kot delovne konje ali pa ne istem kot tisti s sredno solo in ing nazivom.

Samo v farmaciji, kjer dela moja pa so menda sami diplomiranci. Ne vem, ce je pravilo.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:

Od nastetega sem delal v industrisjkem delu v orozarstvu in automotive. V smislu operations prakticno nismo meli univerzitetno izobrazenih kadrov. Trenutno sem v kemicni industriji in je enako. Sem videl kar nekaj industrij. :) To pomeni od proizvodnje, do celotne realizacije, od planiranja do integriranja, programiranje 3dCAD, matematicni modeli za razne regulacije itn. vecinoma recimo dobra srednja sola.

Razlika je med delovnim mesto, kjer nekdo vtipka 3 parametre PID regulatorja ali pa nekom, ki naredi sistem, kjer se lahko (tudi) vtipkajo 3 parametri. In ne, nekdo s srednjo solo ne zna naresti identifikacije sistema, zgraditi njegov matematicni sistem in na podlagi tega nacrtati regulator in ga na to implementirati. Nekdo s srednjo solo bo mogoce znal se uporabiti Ziegler-Nicholsonovo metodo, potem pa se zadeva konca.

nsa_ag3nt ::

Vazelin je izjavil:

Tudi jaz sem že naletel v SLO na direktorja, ko je rekel, da so diplome čist brezveze, da je brezveze končat študij (seveda imajo njegovi otroci vsi diplomo ali več:)) zanimivo, če je tako brezveze) in podobne neumnosti, da on ne rabi da ma folk diplomo ... seveda z razlogom, ker je diplomiran folk malo lažje zaposljiv. Pač bleferji

Kateri direktor ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

mr_chai ::

Smurf je izjavil:

mr_chai je izjavil:


Glih zato, ker imamo faks zastojn, je kvaliteta profesorjev vprašljiva. V ZDA imajo univerze veliko bolj kvalitetne profesorje, ker je njihov obstanek vezan na pedagoški učinek.

Erm, 95% (morda celo 98%) faksov v Ameriki je slabsih od slovenskih.


Od kje ti ta podatek ? Močno dvomim. Morda je šlo po bolonjski reformi malo na bolje, ampak spet ne toliko.

sandmat ::

bolonc je kvečjemu korak nazaj, ne naprej.

Smurf ::

mr_chai je izjavil:


Od kje ti ta podatek ? Močno dvomim. Morda je šlo po bolonjski reformi malo na bolje, ampak spet ne toliko.

S tem, da se UL LJ uvrsca prakticno po vseh lestvicah v top500 univerz na svetu. Za razliko od vecine ameriskih? Ameriske univerze niso samo Ivy League univerze.

robertml ::

Ko so uvedli bolonjski sistem je dotedanji obvezni predmet elektromagnetika na FE v Ljubljani postal samo še izbirni predmet, elektromagnetne strukture (predaval Popović, še prej tudi Slivnik, Kokelj) so kar ukinili. Elektromagnetike (na VIS in kasneje UNI) sicer ni bilo na smeri avtomatika (zato se je marsikdo vpisal na to smer).
S Sinigojevo upokojitvijo so nato v pokoj skupaj z njim poslali tudi predmet elektromagnetika (mislim, da je na doktorskem študiju še kot izbirni predmet). Samo na smeri, ki obravnava telekomunikacije, obstaja še predmet elektrodinamika. Glede na to je po mojem mnenju zahtevnost študija na FE kar padla (glede na prejšnja sistema VIS in UNI). Škoda.
In tako iz fakultete prihajajo magistri inženirji eletrotehnike z nesolidnim znanjem iz elektromagnetike.
Na FERI-ju (pa tudi na fakultetah za elektrotehniko v Beogradu, Zagrebu in še kje) so kot obvezen predmet uvedli elektromagnetiko na vse smeri II. stopnje.

spam321 ::

mr_chai je izjavil:

Še moje nepopularno mnenje. Ne iti na faks sploh, pika. Faks je izguba časa. Danes si lahko sam sestaviš veliko bolj kvaliteten študij preko raznih Moocov (coursera Et al) in youtube videoposnetkov, ter knjig. Je pa res, da rabiš več discipline. Prednost takega pristopa pa je v tem, da lahko dobiš večjo širino.

Na koncu ta pildek od diplome niti ni tok pomemben pri zaposlitvi, sploh v tehničnih smereh, razn če se misliš zaposliti na javni upravi ;)

Mnogi se seveda z mojo radikalno idejo ne bodo strinjali.


Večina jih s takšnim mišlenjem ne pride ravno daleč. So izjeme ampak jih je zanemarljivo malo. Boš to spoznal, ko boš iskal boljšo službo, ti bo s.p. propadel, si boš zaželel bolj normalne službe od 8-16 pa četudi na račun nižje začetne plače itd. Saj ne rečem, da s takšnim mišlenjem ne moreš daleč priti ampak si s tem pač izbereš precej bolj tvegano pot in obstaja precej velika verjetnost da se boš slej ali prej pogreznil v drek iz katerega se bo brez diplome precej težje ali celo nemogoče rešiti. To je pač pot, ki si jo večina pametnih ne izbere. Je pa priročna izbira (pod)povprečnih, ki se jim pač ne ljubi (ali pa niso dovolj sposobni), da bi šli študirati in potem iščejo 101 izgovor. Jebat ga, tko pač je pa priznaš ali ne.

mr_chai ::

spam321 je izjavil:


Večina jih s takšnim mišlenjem ne pride ravno daleč. So izjeme ampak jih je zanemarljivo malo. Boš to spoznal, ko boš iskal boljšo službo, ti bo s.p. propadel, si boš zaželel bolj normalne službe od 8-16 pa četudi na račun nižje začetne plače itd. Saj ne rečem, da s takšnim mišlenjem ne moreš daleč priti ampak si s tem pač izbereš precej bolj tvegano pot in obstaja precej velika verjetnost da se boš slej ali prej pogreznil v drek iz katerega se bo brez diplome precej težje ali celo nemogoče rešiti. To je pač pot, ki si jo večina pametnih ne izbere. Je pa priročna izbira (pod)povprečnih, ki se jim pač ne ljubi (ali pa niso dovolj sposobni), da bi šli študirati in potem iščejo 101 izgovor. Jebat ga, tko pač je pa priznaš ali ne.


Ja sam tvoj argument kar hitro pogori, če gremo gledat kvaliteto današnjih študentov, ko praktično VSAK in VSI študirajo. Faks je postal nova srednja šola. In to niso nobeni nadpovprečneži. Kvaliteta izobrazbe novo pečenih študentov iz leta v leto pada in faksi se temu pač morajo prilagajati, kriteriji padajo. Torej ne mi govort, kolk so tisti, ki se odločijo za študij nadpovprečni. Jaz bi prej rekel, da so pač del neke čredne mentalitete, ki ne znajo razmišljat "out of the box".

Mogoče, če hočeš met Bullshit Job , pol je tvoj način črednega razmišljanja pravi.

Sem pa napisal vzgoraj, da ne mislim, da je taka odločitev primerna za vsako željo oziroma prihodnost.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466341190 (3382) nejc_nejc
»

FERI ali FRI? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7517018 (11748) KraitPay
»

Fakulteta za strojništvo ali elektrotehniko??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
16449565 (28076) Unknown_001
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420130 (16540) SimplyMiha
»

Izbira med FRI, FE in FS

Oddelek: Šola
127049 (5864) lemonaid

Več podobnih tem