» »

Izbira med FRI, FE in FS

Izbira med FRI, FE in FS

i33a ::

Pozdravljeni, sem dijak 4. letnika naravoslovne gimnazije. Približuje se čas vpisa na fakultete, jaz pa še nisem povesem odločen kam. Najbolj me mikata Računalništvo in informatika(FRI - uni) in Elektrotehnika(FE- uni) ampak tudi FS še nisem povsem odpisal. Zanima me, kakšna je težavnost posameznih študijev? Zaposljivost? Plača? Razlika v delu, ki ga najverjetneje opravljaš kot diplomant določene fakultete. Tu predvsem ciljam na razliko med FRI in FE. Ter možnosti in kakšne so prednosti nadaljnega izobraževanja(magisterij)?

Hvala za odgovore

Hayabusa ::

FRI = matematika, ne samo neko kucanje kode.
FS = matematika, fizika, strojništvo, numerične metode, tehnično risanje, krmiljenje in še kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

pickle_rick ::

Sam sem 2. letnik FRI uni, cimer je 2. letnik FE uni. Faksa sta si precej različna, na FRIju je bolj opazen bolonjski sistem - predvsem veliko sprotnega dela, domačih nalog, seminarskih, kvizov etc. Vsak teden imaš nekaj ur dela da vse narediš in če si tega ne vzameš lahko hitro ostaneš brez pogojev za izpit. Glede tega je FRI po mojem težji, je pa lažje na izpitih potem kot na FE po mojem mnenju.

Poglej si predmetnik, da ne boš šel na FRI v pričakovanju da se boš učil "delat igrce" karikirano povedano. Precej sošolcev je obupalo zaradi matematike, digitalnih vezij, pa ker se programira "preveč matematične zadeve". S tem da je po mojem mnenju matematika na FE še težja, čeprav če imaš dobre osnove iz gimnazije ni težav na nobenem od faksov, z nekaj učenja seveda.
Fizika na FRI bolj za okras, na FE kar na nivoju, ravno obratno velja seveda za programiranje. Predavanja so javna, vzemi si čas, pa pojdi enkrat na faks in si poglej kakšno predavanje, stavba je tako ista.

Zaposljivost in plača? Kar se tiče FRI niso več zlati časi, čimprej dobit delo prek študenta ali kaj podobnega (lastni projekti, v okviru faksa se kar dogaja). Ne si privoščit diplomirat brez izkušenj. Je pa o tem že v drugih temah veliko povedanega. Glede FE in zaposlitve bo kdo drug povedal.

Po mojem mnenju boš na FRI prej(v nižjem letniku) naletel na zanimive stvari(praktične), ker na FE je le 1. letnik praktično matematika, fizika in osnove elektrotehnike = fizika + matematika. Mene pri FRIju moti da je vse bolj kot ne programersko usmerjeno, medtem pa če imaš bolj zanimanje za Sysadmina/Network zadeve pa nimaš toliko možnosti niti med izbirnimi.

Aja pa za FRI se končuje nova zgradba, to je vsekakor velik plus:D

Smurf ::

Pri vseh 3 faksih je predvsem od tebe odvisno ali bos dobil sluzbo. V Sloveniji je dolocena anomalija, kjer so strojniki v povprecju najslabse placani izmed vseh inzenirjev.

Najbolj konkurencen bos, pa ce bos imel znanja dveh izmed zgoraj nastetih faksov.

maxipin ::

Jaz se tudi odločam med FE in FRI, vendar mi večji problem predstavlja odločitev med VSŠ in UNI. Sem 4. letnik strokovne šole, nimam problemov z matematiko in fiziko, ampak sem vseno skeptičen glede UNI-ja. Dobiš na VSŠ-ju dovolj predznanja za nadaljevanje podiplomskega študija?

p.s Pri FRI-ju tudi mene malo moti, ker je vse bolj programersko orientirano in malo manj povdarka na networking zadevah.

Najlepša hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: maxipin ()

pickle_rick ::

Če imaš namen delat magisterij potem kar na UNI.

lemonaid ::

maxipin je izjavil:

Jaz se tudi odločam med FE in FRI, vendar mi večji problem predstavlja odločitev med VSŠ in UNI. Sem 4. letnik strokovne šole, nimam problemov z matematiko in fiziko, ampak sem vseno skeptičen glede UNI-ja. Dobiš na VSŠ-ju dovolj predznanja za nadaljevanje podiplomskega študija?

p.s Pri FRI-ju tudi mene malo moti, ker je vse bolj programersko orientirano in malo manj povdarka na networking zadevah.

Najlepša hvala!


Od kar je bolonski sistem je razlika med UNI in VS padla, oboje omogoča vstop na drugo stopnjo pod enakimi pogoji ter večina UNI kot VS diplomantov se za to odloči.
Prvi letnik je pretežno enak le da moraš pri UNI programu malo več skakati čez obroče pri ustnih izpitih pri določenih predmetih pri VS pa imaš 1 dodaten predmet.
Omogočen ti je tudi direkten prepis iz enega v drugega programa pri prehodu v drugi letnik, pogoj za iz VS v UNI je edino to, da imaš povprečje >8.0 oziroma te imajo asistenti za "resnega" (edit :opravljem moraš imeti tudi peti maturitetni predmet kot da bi se vpisoval v prvi letnik UNI programov).

Bistvena razlika programov je v tem da ima UNI 5 več izpitov v šestem semestru, ki naj bi jih dodatno nadrkali za drugo stopnjo, medtem ko ima VS med tem časom diplomsko nalogo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lemonaid ()

dope1337 ::

pickle_rick je izjavil:

Če imaš namen delat magisterij potem kar na UNI.


Tega ne zastopim glih ... Osebno bi ti priporočal ravno nasprotno. V čem je namen imeti UNI izobrazbo, če imaš kasneje MAG v obeh primerih?

Poleg tega, mi je na VS veliko bolj všečen poudarek na praktičnih vajah/primerih namesto na teoriji. Poleg tega na UNI programu ni prakse, (bolonski sistem) medtem ko na VS je le-ta obvezna (360 - 400 ur; odvisno od faxa se mi zdi).
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

lemonaid ::

dope1337 je izjavil:

pickle_rick je izjavil:

Če imaš namen delat magisterij potem kar na UNI.


Tega ne zastopim glih ... Osebno bi ti priporočal ravno nasprotno. V čem je namen imeti UNI izobrazbo, če imaš kasneje MAG v obeh primerih?

Poleg tega, mi je na VS veliko bolj všečen poudarek na praktičnih vajah/primerih namesto na teoriji. Poleg tega na UNI programu ni prakse, (bolonski sistem) medtem ko na VS je le-ta obvezna (360 - 400 ur; odvisno od faxa se mi zdi).


UNI nima prakse oziroma diplome in ima med tem nekaj dodatnih izpitov, pač to naj bi bila prednost. Vendar pa več ali manj vsi ciljajo na drugo stopnjo, tako UNI kot VS.

To da je VS bolj praktičen pa tudi ni nekam res, če sešteješ vse ure lab vaj na obeh programih dobiš približno enako številko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lemonaid ()

Smurf ::

dope1337 je izjavil:

pickle_rick je izjavil:

Če imaš namen delat magisterij potem kar na UNI.


Tega ne zastopim glih ... Osebno bi ti priporočal ravno nasprotno. V čem je namen imeti UNI izobrazbo, če imaš kasneje MAG v obeh primerih?

Poleg tega, mi je na VS veliko bolj všečen poudarek na praktičnih vajah/primerih namesto na teoriji. Poleg tega na UNI programu ni prakse, (bolonski sistem) medtem ko na VS je le-ta obvezna (360 - 400 ur; odvisno od faxa se mi zdi).

Na UNI dobis sirse znanje, ki ti koristi, ce mislis delati kaksna bolj zahtevna dela (npr. mesto razvojnika).

Enkrat sem nekje tukaj ze napisal primer, ce hoces naresti Kalmanov filter bos moral naprej znati precej teorije, ki obsega kar nekaj poglavij matematike in teorije sistemov, preden se bos tega lotil v praksi in takega znanja bos dobil vec na UNI smeri.

lemonaid ::

Smurf je izjavil:

dope1337 je izjavil:

pickle_rick je izjavil:

Če imaš namen delat magisterij potem kar na UNI.


Tega ne zastopim glih ... Osebno bi ti priporočal ravno nasprotno. V čem je namen imeti UNI izobrazbo, če imaš kasneje MAG v obeh primerih?

Poleg tega, mi je na VS veliko bolj všečen poudarek na praktičnih vajah/primerih namesto na teoriji. Poleg tega na UNI programu ni prakse, (bolonski sistem) medtem ko na VS je le-ta obvezna (360 - 400 ur; odvisno od faxa se mi zdi).

Na UNI dobis sirse znanje, ki ti koristi, ce mislis delati kaksna bolj zahtevna dela (npr. mesto razvojnika).

Enkrat sem nekje tukaj ze napisal primer, ce hoces naresti Kalmanov filter bos moral naprej znati precej teorije, ki obsega kar nekaj poglavij matematike in teorije sistemov, preden se bos tega lotil v praksi in takega znanja bos dobil vec na UNI smeri.


Mi govorimo o bolonskih programih, prej je bil enoviti UNI študij ki je bil definitivno boljši in usmerjen za kreacijo razvojnikov. Sedaj te pa izurijo za razvojnika na drugi stopnji, tako UNI kot VS ne more delati v razvoju s 3 letno izobrazbo. Matematična znanja so pa tudi pokrita na VS študiju vendar v sklopih strokovnih predmetov in ne v Mat III in Mat IV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lemonaid ()

maxipin ::

Kako je pa z matematiko na UNI? Ker verjamem da imamo v SŠ slabšo matematiko kot gimnazici. Se na začetku ponovi osnove, ali se že pričakuje da že vse znaš?

lemonaid ::

maxipin je izjavil:

Kako je pa z matematiko na UNI? Ker verjamem da imamo v SŠ slabšo matematiko kot gimnazici. Se na začetku ponovi osnove, ali se že pričakuje da že vse znaš?

Matematika I in II vsebujeta na obeh smereh enako snov, snov se začne od začetka torej od množic števil naprej.
Tukaj imaš skripto pa si poglej.
http://mat03.fe.uni-lj.si/html/people/p...

So pa na UNI ustni težji, sploh če dobiš prof. Slivnika.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Degradiranje diplomantov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
18338541 (3402) tomwischner
»

FERI ali FRI? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7517171 (11901) KraitPay
»

FRI: RI VŠ in RI UN

Oddelek: Šola
304277 (3044) TheBlueOne
»

UNI ali VS

Oddelek: Šola
174835 (3869) KraitPay
»

Univerzitetni vs Visokošolski strokovni študij

Oddelek: Šola
2913314 (12137) SasoS

Več podobnih tem