» »

Testna vožnja brez vinjete

Testna vožnja brez vinjete

«
1
2

zigi ::

Danes sem imel v avtohiši v Mariboru testno vožnjo z osebnim avtomobilom. Pred vožnjo mi ni bilo omenjeno da vinjete na avtu ni, jaz pa tudi nisem pomislil da bi preveril (ja vem vem ;((). Seveda sem avto šel preizkusiti tudi na avtocesto, kjer so me ustavili na kontroli. Izdan mi je bil plačilni nalog (torej vozniku, ne lastniku vozila), kupiti pa sem moral tudi tedensko vinjeto.

Zanima me ali sem res dolžal plačati kazen ali bi jo moral lastnik avtomobila (avtohiša). Tudi me zanima konkreten člen oz. zakon na to temo.
  • spremenil: zigi ()

St235 ::

Zanima te ali si odgovoren za prekršek, ki si ga storil? Ti to resno?

Če že res moramo take blodnje reševat:
1. odstavek 9. člena Zakona o prekrških.

Vedno pa lahko v civilnem postopku poskušaš tožit avtohišo in od njih zahtevat delno ali celotno povračilo škode, ki si jo utrpel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

zigi ::

Dobro, nisem rekel da nisem sam naredil neumnosti, ne se razburjati :) Ker nismo vsi pravni strokovnjaki me je zanimalo kdo je v prekršku - voznik ali lastnik. Ampak ja, je logično ker vinjeta ne spada pod obvezno opremo. Hvala za odgovor, lp

xda develope ::

zigi je izjavil:

Dobro, nisem rekel da nisem sam naredil neumnosti, ne se razburjati :) Ker nismo vsi pravni strokovnjaki me je zanimalo kdo je v prekršku - voznik ali lastnik. Ampak ja, je logično ker vinjeta ne spada pod obvezno opremo. Hvala za odgovor, lp

Če boš kupil avto jim reci da ti kazen odbijejo od cene :D

AndrejS ::

Vprašali so te če imaš izpit ?

xda develope ::

AndrejS je izjavil:

Vprašali so te če imaš izpit ?

Vem da ga trolas ampak glede na to da je na ST since '03 ga valjda ima

zmaugy ::

Glede na to, da se sam ogromno vozim po avtocesti, pri testni vožnji verjetno ne bi niti pomislil na možnost, da testni avto nima vinjete, ker mi je samoumevno, da jo avto ima. Že s kar nekaj testnimi avti sem peljal po avtocesti in nikoli nisem preverjal.
Tale tema je vsaj zame očitno zelo koristna in poučna in se OPu zahvaljujem zanjo.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

2dark ::

zmaugy je izjavil:

Glede na to, da se sam ogromno vozim po avtocesti, pri testni vožnji verjetno ne bi niti pomislil na možnost, da testni avto nima vinjete, ker mi je samoumevno, da jo avto ima. Že s kar nekaj testnimi avti sem peljal po avtocesti in nikoli nisem preverjal.
Tale tema je vsaj zame očitno zelo koristna in poučna in se OPu zahvaljujem zanjo.


A, ha. ker vinjeta je prilepljena nekje na podvozju in jo pač ne moreš videt.

espacious ::

Zanimivo. Avtohisa bi lahko opozorila da vinjete ni. Kaj pa ce recimo prometnega nebi bilo? A bomo sedaj preverjali obvezno opremo pred vsako testno voznjo? Vsekakor si kriv, a bi v primeru nakupa avta podpisal zgornji komentar o "popustu". Ves da nebodo rekli ne. Ce seveda ne kupujes avta za 200€.
LP, espacious

AndrejS ::

Drugič si bo nekdo sposodil avto, ga bodo dobili na radar, in bo se izgovarjal, da ga niso opozorili, da more vozit po omejitvah !

Ganon ::

Dobro, avtor je kriv, ker ni preveril. Sam še nisem vozil testnega avtomobila, ki vinjete ne bi imel. Zdi se mi samoumevna. Ta avtohiša je vredna posmeha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

K0l1br1 ::

Vedno dlje greste v izgovorih.

MrStein ::

Heh, zadnjič sem sam bil na testni vožnji in tisti avto tudi ni imel vinjete. Pol pa se čudijo, da folk nima dobrega mnenje o slovenskih trgovcih...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tilen ::

Vas je prodajalec poslal na avtocesto?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

DePalmo ::

Nekaj let nazaj sem si od mami sposodil avto in šel na AC. Ker sem pri svojem avtu bil vajen da je vinjeta vedno gor, nisem niti pomislil da bi preveril če je na njenem tudi. No, Darsovi kontrolorji so mi lepo povedali da je ni (kar sem opazil tudi sam takoj ko sem jih zagledal na cestnini) in da sem kot voznik odgovoren da za to poskrbim pred uvozom na AC.

Tako da je odgovornost na tebi da bi se pozanimal če imaš vinjeto preden si zavil na AC. Če ti bo avtohiša kaj povrnila, bo to zgolj njihova dobra volja.

Pac-Man ::

zigi je izjavil:

Ampak ja, je logično ker vinjeta ne spada pod obvezno opremo.


Tudi za manjko obvezne opreme odgovarja voznik. Pred odhodom na pot je tvoja dolžnost, da preveriš, če je avto v izpravnem stanju (delujoče luči, polne pnevmatike, pri nepoznanih avtih tudi dokumenti in obvezna oprema)
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

solatko ::

V vsakem primeru pa bi DARS-ovci lahko, v takem primeru, neredili izjemo. Saj je res bedasto pričakovat od voznika, ki komaj čaka da stestira novo vozilo, da bo preveril olje, dodatno opremo, zimsko opremo (lepo vreme) in seveda sveto vinjeto. Glede na to, da se mora vinjeto pravilno nalimat na steklo, je vprašljivo tudi to, da si kot testni voznik, dovoliš v poseg na testnem vozilu.
Če bi vinjeto nosil od avto hiše do AH, si v enakem prekršku, kot, da je nimaš.
Sam sem bil enkrat v situaciji preizkusa 6-ih različnih vozil v enem dnevu (vsi so bili brez vinjete - Avstrija), noben avstrijski uradnik ni kompliciral, saj vozila praktično niso imela lastnika, ki je dolžan poskrbeti za to.
Delo krepa človeka

K0l1br1 ::

Jah, če ni tvoj avto, se lahko greš kegljanje.

Furbo ::

Po AC se vsak avto lepo pelje. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Vazelin ::

Solatko: se strinjam. Pa pijano vožnjo za martinovo bi se tut lohka spregledalo:))

Furbo je izjavil:

Po AC se vsak avto lepo pelje. :)

Eni tresejo lahko pri določeni hitrosti
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

zobnik ::

Tako kot v coni30, ko spregledaš znak 30 pa pelješ 55 in dobiš kazen 300 evrov.
Nekateri niti tega ne vejo, da se cona konča z znakom, eni pa mislijo, da omejitev razveljavi prvo križišče.

Dag ::

No, tule gre za čisto črkobralstvo in privoščljivost.

Glede na to, da gre za 'administrativni' prekršek, kjer ni nastala nobena nevarnost, bi bil Darsovec glede na okoliščine lahko življenjski in se odločil za opozorilo.

Policisti za 'administrativne' prekrške v okoliščinah, ki jih delajo še posebej lahke, ponavadi izrečejo opozorilo. So na splošno veliko bolj življenjski kot redarji, Darsovci in ostali, ki so dobili pooblastila in moč kaznovanja po nekajtedenskem šnelkursu.

Moj fotr jo je sicer enkrat odnesel z opozorilom Darsovca, ko se je zafrknil in zapeljal na hitro cesto brez vinjete. Olajševalna okoliščina je bila, ker je bilo takrat tam gradbišče in si opazil, da si na uvozu na hitro cesto šele potem, ko je bilo že prepozno.

pero50 ::

Si praktično tudi ob 300€, če se na LJ obroču zapelješ po nesreči na avtocesto po vključevalnem pasu in ta pas pelje tudi na izvoz, brez da spoloh zapelješ na vozni pas? Vem, da je tabla za vinjeto takoj na uvozu, tako da za tistih 100m vožnje rabiš vinjeto. Se je komu to že zgodilo in je dobil kazen?

Kaj se zgodi, če tem kekcem pobegneš? :)) Na začetku so bili v spremstvu policije, so sedaj še?

So koga že ustavili brez vinjete na trzinski hitri cesti? Naj ne bi bila v lasti DARSA, tako da tam nimajo pristojnosti, vseeno pa je znak za vinjeto in moram priznat, da sem se zanašal na nepristojnost (vir internetni forum) in kar nekajkrat peljal brez vinjete tam :D

pijavka ::

So koga že ustavili brez vinjete na trzinski hitri cesti? Naj ne bi bila v lasti DARSA, tako da tam nimajo pristojnosti, vseeno pa je znak za vinjeto in moram priznat, da sem se zanašal na nepristojnost (vir internetni forum) in kar nekajkrat peljal brez vinjete tam :D

Za vožnjo tam ne rabiš vinjete. Tam sem večkrat videl darsovce, ki so gledali vinjete samo za tiste, ki so na Tomačevo prihajali z obvoznice. Če si prišel iz mesta in šel za Trzin, je bil OK.
https://siol.net/avtomoto/promet/pazite...
http://www.avtosola-smarca.com/avtosola...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pijavka ()

pero50 ::

Zakaj potem tam stoji tabla? :D

pijavka ::

Ker je še niso umaknili, ko je nastala slika.

pero50 ::

ali je ni več? Včasih sem jo opazil, sedaj pa priznam, ali nisem pozoren ali je pa ni več :D

pijavka ::

Bom preveril te dni. Iz glave ne vem.

borisk ::

mene so v avtohiši opozorili, da avto nima vinjete, ko sem dobil nadomestnega, verjetno odvisno od avtohiše do avtohiše in od študenta za šaltrom...

hipertija ::

Vsak, ki ima vozniški izpit, je pred pričetkom vožnje v teoriji dolžan:
- preveriti žaromete
- preveriti prvo pomoč
- preveriti tlak v pnevmatikah
- če se pelje po AC tudi, če je vinjeta
- če je sopotnik na desni strani "trezen" oz. ne bo vplival na tvojo vožnjo
- še posebej, če avto ni tvoj in kolegu*/avtohiši itd. ne zaupaš; preveriš tudi registracijo
itd. itd.

voznik je tisti, ki je pred uporabo vozila dolžan to preveriti, sploh če je lastnik druga osteba... še najlažje bi se izgovarjal pri registraciji/zavarovanju, vse ostalo je na tebi.


Po črki zakona in logike, je krivda povsem na tvoji strani. Podobno, kot če bi po starih cestninah ne imel denarja, da bi plačal cestnino, pa bi rekel - da nisi vedel, da avto ni imel abc

techfreak :) ::

da nisi vedel, da avto ni imel abc
Razlika je predvsem v tem, da je vinjeta samoumevna, ABC pa je imelo precej manj ljudi.

2dark ::

pero50 je izjavil:


Kaj se zgodi, če tem kekcem pobegneš? :)) Na začetku so bili v spremstvu policije, so sedaj še?

Težko jim pobegneš, ker načeloma stojijo ob najbolj prometnih urah. Drugače pa lepo po gasu in mimo njih. Niso več s policijo.

smacker ::

Ta kekec je uradna oseba, tako da če pobegneš dobiš na dom kazen za vinjeto in pobeg.

Miha 333 ::

techfreak :) je izjavil:

da nisi vedel, da avto ni imel abc
Razlika je predvsem v tem, da je vinjeta samoumevna, ABC pa je imelo precej manj ljudi.

Zakaj je samoumevna?

2dark ::

smacker je izjavil:

Ta kekec je uradna oseba, tako da če pobegneš dobiš na dom kazen za vinjeto in pobeg.


Te mora najprej ulovit. S tistim kombijem te pa ne more.

Stikalo ::

Pismo, skoraj ne morem verjeti, da darsovci niso toliko življenski, glede na to, če si mu pokazal, da si vzel testni avto z preizkusnimi registrskimi. Človek je pač smotljiv in ze zlahka zmotiš. Krivda mislim, da je sicer izključno tvoja. Če je imel avto PR tablice tudi pomeni, da so jih zrihtali samo zate.

Po drugi strani pa dejansko ne smemo biti tako neodgovorni, pač ko se vsedeš v avto moraš preveriti glavne stvari. Ne pa da po 3 mesecih ugotoviš, da ti pol luči ne deluje.

Trgovca pusti pri miru. Tistega stiskaš z drugimi prijemi, si pijazen in se pozanimaš naokoli, iščeš najboljšo ceno in je.

smacker ::

2dark je izjavil:

smacker je izjavil:

Ta kekec je uradna oseba, tako da če pobegneš dobiš na dom kazen za vinjeto in pobeg.


Te mora najprej ulovit. S tistim kombijem te pa ne more.

Te poštar obišče.

starfotr ::

pero50 je izjavil:

Si praktično tudi ob 300€, če se na LJ obroču zapelješ po nesreči na avtocesto po vključevalnem pasu in ta pas pelje tudi na izvoz, brez da spoloh zapelješ na vozni pas? Vem, da je tabla za vinjeto takoj na uvozu, tako da za tistih 100m vožnje rabiš vinjeto. Se je komu to že zgodilo in je dobil kazen?

Kaj se zgodi, če tem kekcem pobegneš? :)) Na začetku so bili v spremstvu policije, so sedaj še?

So koga že ustavili brez vinjete na trzinski hitri cesti? Naj ne bi bila v lasti DARSA, tako da tam nimajo pristojnosti, vseeno pa je znak za vinjeto in moram priznat, da sem se zanašal na nepristojnost (vir internetni forum) in kar nekajkrat peljal brez vinjete tam :D


Trzinska obveznica ne spada pod vinjeto. Tudi cesta, ki vodi do rondoja Tomačevo ne spada pod vinjeto. Rondo Tomačevo pa spada pod vinjeto. Tako, da praktično lahko greš brez vinjete samo do križišča Štajerske z Brnčičevo oz. Šlandrovo.

OSM z barvami lepo prikazuje kaj je avtocesta, kaj je hitra cesta ...
https://www.openstreetmap.org/#map=13/4...

buttcrack ::

hipertija je izjavil:


- preveriti tlak v pnevmatikah

ajde saj se strinjam s tabo, ampak a imaš manometer vedno s seboj v svoji sport billy tašnci?

fikus_ ::

Greš okrog avta on takoj vidiš, če je katera pnevmatika bolj prazna. Poleg tega ti volan vleče, če je v sprednjih malo razlike v tlaku. Ni to neka vesoljska znanost!

borisk ::

dandanes ti še clio javi tlak, tako da zdej odpade sprehod okoli avtomobila in "brcanje" v gumo, razen pri kakem oskubljenenm golfu....

link_up ::

starfotr je izjavil:

pero50 je izjavil:

Si praktično tudi ob 300EUR, če se na LJ obroču zapelješ po nesreči na avtocesto po vključevalnem pasu in ta pas pelje tudi na izvoz, brez da spoloh zapelješ na vozni pas? Vem, da je tabla za vinjeto takoj na uvozu, tako da za tistih 100m vožnje rabiš vinjeto. Se je komu to že zgodilo in je dobil kazen?

Kaj se zgodi, če tem kekcem pobegneš? :)) Na začetku so bili v spremstvu policije, so sedaj še?

So koga že ustavili brez vinjete na trzinski hitri cesti? Naj ne bi bila v lasti DARSA, tako da tam nimajo pristojnosti, vseeno pa je znak za vinjeto in moram priznat, da sem se zanašal na nepristojnost (vir internetni forum) in kar nekajkrat peljal brez vinjete tam :D


Trzinska obveznica ne spada pod vinjeto. Tudi cesta, ki vodi do rondoja Tomačevo ne spada pod vinjeto. Rondo Tomačevo pa spada pod vinjeto. Tako, da praktično lahko greš brez vinjete samo do križišča Štajerske z Brnčičevo oz. Šlandrovo.

OSM z barvami lepo prikazuje kaj je avtocesta, kaj je hitra cesta ...
https://www.openstreetmap.org/#map=13/4...


tomacevo pa res ne spada pod vinjetni sistem...kaksne mas. Vidis bele table gor? In ne, celotna stajerska cesta je izvzeta...
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

starfotr ::

Ali potrebujem vinjeto za vožnjo po štiripasovni obvoznici med krožiščem Tomačevo in Črnučami? Ali jo potrebujem za servisne ceste ob ljubljanskem obroču, npr. med Zaloško in Letališko cesto?

Za vožnjo po navedeni obvoznici ni potrebna vinjeta, ker cesta ni v upravljanju DARS. Vinjeta je potrebna za nadaljevanje vožnje po H3 - severni ljubljanski obvoznici. V okviru krožišča Tomačevo je predmet nadzora s strani cestninskih nadzornikov cestninska cesta v nadaljevanju oz. cestninske ceste pred vstopom na krožišče. To pomeni, da vas cestninski nadzorniki ne bodo ustavili, če na vaši poti ne zapeljete na severno obvoznico H3. Enako velja za servisne ceste, za katere vinjeta tudi ni potrebna, na primer med Zaloško in Letališko cesto. Takoj, ko zapeljete na ljubljansko avtocestno obvoznico, je uporaba vinjete obvezna.

St235 ::

Če se ne motim se z novim leto ukinja obvezna vinjeta tudi skozi maribor. Mislim, da je zadeva danes na vladi.

MrStein ::

So zgleda sprejeli: https://www.24ur.com/novice/slovenija/m...

Sicer to ni cesta DARS in je že prej bilo..."čudno".

Sicer, kaj točno pomeni Pesnica-Tezno?
Do sredi mesta samo? Ne do Hoč?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

2dark ::

hehe..

https://siol.net/novice/slovenija/vlada...

smacker je izjavil:

2dark je izjavil:

smacker je izjavil:

Ta kekec je uradna oseba, tako da če pobegneš dobiš na dom kazen za vinjeto in pobeg.


Te mora najprej ulovit. S tistim kombijem te pa ne more.

Te poštar obišče.



Na podlagi česa?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

Gambino ::

2dark je izjavil:

hehe..

https://siol.net/novice/slovenija/vlada...

smacker je izjavil:

2dark je izjavil:

smacker je izjavil:

Ta kekec je uradna oseba, tako da če pobegneš dobiš na dom kazen za vinjeto in pobeg.


Te mora najprej ulovit. S tistim kombijem te pa ne more.

Te poštar obišče.



Na podlagi česa?


Na podlagi tablice, kako pa misliš.

starfotr ::

Potem ti kvečjemu lahko zaračunajo pobeg, ne pa tega, da nimaš vinjete. Kako bodo dokazali, da je nisi imel, če uporabljajo najmodernejše naprave, ki se jim reče daljnogled?

MrStein ::

2dark je izjavil:

hehe..

https://siol.net/novice/slovenija/vlada...

hmm
Vlada je tako danes potrdila predlog, da se mariborska hitra cesta med Pesnico in Teznim z novim letom prekategorizira v regionalno cesto. Vozniki osebnih in motornih koles za vožnjo po omenjeni hitri cesti od 1. januarja 2020 tako ne bodo potrebovali vinjete, še naprej pa bodo tam cestninili tovorna vozila z maso nad 3,5 tone.

A tovorna vozila cestninijo na regionalnih cestah?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

smacker ::

starfotr je izjavil:

Potem ti kvečjemu lahko zaračunajo pobeg, ne pa tega, da nimaš vinjete. Kako bodo dokazali, da je nisi imel, če uporabljajo najmodernejše naprave, ki se jim reče daljnogled?

Osebna zaznava uradne osebe. Ker gre za prekršek, ne za kaznivo dejanje, je dokazno breme na kršitelju.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preverjanje vinjet s kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6219247 (1408) mkos2
»

AC Kranj-Jesenice

Oddelek: Na cesti
273075 (2124) EnStot
»

Kazen za (ne)uporabo vinjete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9120165 (15348) darkolord
»

Primerjava cen vinjet z drugimi državami (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12220838 (18331) sirotka
»

Folija za vinjeto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10635648 (32810) pegaso

Več podobnih tem