» »

ESA bo eksperimentirala s čiščenjem orbitalnega drobirja

ESA bo eksperimentirala s čiščenjem orbitalnega drobirja

ESA - Evropska vesoljska agencija je pognala program misije ClearSpace-1, s katero bo leta 2025 izvedla prvi poskus odstranjevanja človeške nesnage iz Zemljine orbite.

V krožnici nad nami je trenutno okoli 3500 odsluženih satelitov in še 750.000 manjših delcev, med njimi ostankov preteklih karambolov med prej omenjenimi odpadki. Vsak od teh predmetov predstavlja nevarnost za še delujoče naprave in astronavte, toda organiziranega čiščenja orbitalnih smeti človeštvo nima. Vzrok za to je predvsem cena tovrstnih podvigov. V nasprotju z mnogimi tuzemskimi dejavnostmi, kjer mora proizvajalec do določene mere kriti tudi stroške odstranjevanja svojih izdelkov, satelitskim firmam tega še ni treba, same pa tudi nimajo dosti razlogov, da bi se ukvarjale s smetarstvom, saj je izogibanje nesnagi doslej zadostovalo. Toda skorajšnji nastop satelitskih megakonstelacij, kot je Starlink, ki je septembra že sprožila paniko, je pognal novo kri v ambicije po čiščenju orbite, z zagonskimi podjetji, kot so RemoveDEBRIS, Astroscale in ClearSpace.

Ob robu pred tednom popisane konference Space19+ v Sevilji so pri Esi sprejeli še zadnje podrobnosti in financiranje za misijo ClearSpace-1. Po načrtu bo konec leta 2024 ali v začetku 2025 v vesolje poletelo plovilo, ki bo s štirimi rokami na 800 kilometrih višine ujelo 100-kilogramski satelitski adapter Vespa, ki je ostal za misijo Proba-V. Nato se bo združek usmeril proti Zemlji in zgorel ob padcu v atmosfero. Snovalci poudarjajo, da je samomorilska narava podviga zgolj začasna in da bodo nadaljnje faze razvoja usmerjene v večkrat uporabne naprave. Program bo vodila švicarska firma ClearSpace, ESA pa je v prvem triletju zanj namenila 70 milijonov evrov. Celotni stroški do vključno 2025 naj bi predvidoma znašali 117 milijonov evrov, kar gre bržkone tudi na račun dejstva, da program zapoveduje rabo evropskih nosilnih raket. Vsekakor pa je ESA s tem konkretizirala besede, da je odstranjevanje orbitalnega drobirja postalo njen strateški cilj.

30 komentarjev

Ghenghiz ::

A to vkljucuje tudi muskove satelitke? :)

Matko ::

1kg smet = ~1 M€ za odstranitev :O

Gregor P ::

Odlično! :)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

J.McLane ::

Te smeti so problem pa spet niso tak problem. Za te, ki vedo, da so v orbiti, jih spremljajo in se jim da izogibat, cena izogibanja pa ne more biti ne vem kako visoka, sigurno ne v rangu čiščenja takih smeti.

Svoj problem so manjši delci, ki jih ni mogoče zaznati, za ta problem verjetno ne obstaja nobene rešitve, razen dovolj močen "oklep" da te ne preluknja.

Sama množičnost pa niti ni tako velika, če pomislimo da je na planetu v eni dimenziji (na površju) 1,5 milijarde avtomobilov, torej 2.000x več kot je po vesolju teh identificiranih manjših delcev, ki so še na različnih višinah.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nekikr ::

Torej privat firme lahko smetijo kolikor hočejo, za čiščenje za njimi bodo pa že države poskrbele? Lepo. Lepo.

J.McLane ::

Govoril sem za trenutno stanje, tu ni kaj dosti za narediti, v prihodnje pa jasno da se mora ravnati drugače. Če ne drugega mora imeti vsak kos ki gre v vesolje točno projekcijo kje bo zaključil svoje življenje. Nima nobene veze ali je to privat firma ali ne.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

PARTyZAN ::

Mimogrede: dejte Planetes brat/gledat, reč je zabavna :).

filip007 ::

Ja, imam idejo za igro, čiščenje orbite, bi bila dosti bolj zanimiva kot raznašanje paketov. Orbital Trashman...:D
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

J.McLane ::

A morda kdo ve na kateri višini so ti vesoljski odapdki sploh še mogoči? Namreč nižje kot greš bolj se te smeti spucajo same od sebe (nestabilna orbita?)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

trenerkar ::

J.McLane je izjavil:

A morda kdo ve na kateri višini so ti vesoljski odapdki sploh še mogoči? Namreč nižje kot greš bolj se te smeti spucajo same od sebe (nestabilna orbita?)

Ja na vseh ostalih torej.

Markoff ::

nekikr je izjavil:

Torej privat firme lahko smetijo kolikor hočejo, za čiščenje za njimi bodo pa že države poskrbele? Lepo. Lepo.

Eh, klinc, tole se zdi kot en velik fake news.

At Space19+, ESA’s Ministerial Council, which took place in Seville, Spain, at the end of November, ministers agreed to place a service contract with a commercial provider for the safe removal of an inactive ESA-owned object from low-Earth orbit.


Enega. Enega celega bodo spucali.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

MrStein ::

nekikr je izjavil:

Torej privat firme lahko smetijo kolikor hočejo, za čiščenje za njimi bodo pa že države poskrbele? Lepo. Lepo.

Pomirite se, tovariš, večina smeti je državnih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

nekikr je izjavil:

Torej privat firme lahko smetijo kolikor hočejo, za čiščenje za njimi bodo pa že države poskrbele? Lepo. Lepo.

Pomirite se, tovariš, večina smeti je državnih.


Si preprican? Privatnih satelitov je ogromno v orbiti. Urlpls?

MrStein ::

Ja, daj URL, da je privatnih več kot državnih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

J.McLane je izjavil:

A morda kdo ve na kateri višini so ti vesoljski odapdki sploh še mogoči? Namreč nižje kot greš bolj se te smeti spucajo same od sebe (nestabilna orbita?)


Visje kot si in manjse kot so stvari, dalj casa ostanejo v orbiti. Ce imas satelit na visini 500km, ki tehta 250kg in ima povrsino treh kvadratnih metrov, bo ostal v orbiti 15 let. Oziroma po 15 letih se bo spet vstopil v atmosfero.

MrStein je izjavil:

Ja, daj URL, da je privatnih več kot državnih.


Emm, nihce ni rekel, da je privatnih vec kot drzavnih. Si pa ti rekel, da je vecina drzavnih. Pa me zanima zakaj si tako preprican. Jaz v resnici nimam pojma kolk je cesa gor. Privat stvari je kar nekaj, a jih je vec kot drzavnih pa ne vem. Ti pa zgleda, da ves, pa lahk poves kje si to izvedel. Razen, ce samo ugibas?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

destroyer2k ::

Tole sem na hitro našel, ker me je zanimal odgovor in sem rahlo presenečen. Tukaj je samo za delujoče satelite statistika.

Total number of operating satellites: 2,062
United States: 901
Russia: 153
China: 299
Other: 709
LEO: 1,338
MEO: 125
Elliptical: 45
GEO: 554
Total number of US satellites: 901
Civil: 38
Commercial: 523
Government: 164
Military: 176

https://www.ucsusa.org/resources/satell...

Gagatronix ::

Skrajni cas, samo se en Kessler se nam manjka pa gremo lahko nazaj v kameno dobo.

BigWhale ::

destroyer2k je izjavil:

Tole sem na hitro našel, ker me je zanimal odgovor in sem rahlo presenečen. Tukaj je samo za delujoče satelite statistika.


Stein se ti lahko zahvali, ker mu delas domaco nalogo. :D

Jeronimo ::

BigWhale je izjavil:

J.McLane je izjavil:

A morda kdo ve na kateri višini so ti vesoljski odapdki sploh še mogoči? Namreč nižje kot greš bolj se te smeti spucajo same od sebe (nestabilna orbita?)


Visje kot si in manjse kot so stvari, dalj casa ostanejo v orbiti. Ce imas satelit na visini 500km, ki tehta 250kg in ima povrsino treh kvadratnih metrov, bo ostal v orbiti 15 let. Oziroma po 15 letih se bo spet vstopil v atmosfero.

MrStein je izjavil:

Ja, daj URL, da je privatnih več kot državnih.


Emm, nihce ni rekel, da je privatnih vec kot drzavnih. Si pa ti rekel, da je vecina drzavnih. Pa me zanima zakaj si tako preprican. Jaz v resnici nimam pojma kolk je cesa gor. Privat stvari je kar nekaj, a jih je vec kot drzavnih pa ne vem. Ti pa zgleda, da ves, pa lahk poves kje si to izvedel. Razen, ce samo ugibas?




Hahahaha. Kako lepo vrnjena žogica. :D :D
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

MrStein ::

BigWhale je izjavil:

destroyer2k je izjavil:

Tole sem na hitro našel, ker me je zanimal odgovor in sem rahlo presenečen. Tukaj je samo za delujoče satelite statistika.


Stein se ti lahko zahvali, ker mu delas domaco nalogo. :D

Ne dela meni domače naloge, ampak počne nekaj, kar smo včasih poznali: argumentirano debatira

Tu je ena slika, kjer je nekje pol-pol:
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

BigWhale je izjavil:

destroyer2k je izjavil:

Tole sem na hitro našel, ker me je zanimal odgovor in sem rahlo presenečen. Tukaj je samo za delujoče satelite statistika.


Stein se ti lahko zahvali, ker mu delas domaco nalogo. :D

Ne dela meni domače naloge, ampak počne nekaj, kar smo včasih poznali: argumentirano debatira


Eh? Ti si prisvetil sem z neko neargumentirano trditvijo.

MrStein ::

No, če že dlakocepimo, je to bil nekikr.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

No, če že dlakocepimo, je to bil nekikr.


Err, ne. :) V bistvu je samo postavil vprasanje, ce bo za privat firmami mogla pucat drzava. :)

Glugy ::

Aha ZDA največ satelitov pa vesoljskih odpadkov ustvarja mi naj pa pucamo za njimi? Tako kot pri globalnemu segrevanju; oni onesnažujejo ostali svet naj se pa matra da lahko kolikor toliko omilimo problematiko za vse ; tud Američane.

fikus_ ::

Tile sateliti so še najmanjši problem, ker se jih lahko zazna in sledi. Večji izziv so ostale smeti, ostanki trkov in podobno, ker so manjše, težje jih je zaznati, ampak so zaradi velikih hitrosti prav tako nevarne.

m0LN4r ::

PARTyZAN je izjavil:

Mimogrede: dejte Planetes brat/gledat, reč je zabavna :).


Tocno to mi je bila prva misel
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BigWhale ::

fikus_ je izjavil:

Tile sateliti so še najmanjši problem, ker se jih lahko zazna in sledi. Večji izziv so ostale smeti, ostanki trkov in podobno, ker so manjše, težje jih je zaznati, ampak so zaradi velikih hitrosti prav tako nevarne.


Ja, satelitom in vecjim kosom se ni tak problem izognit in jim ni tolk tezko sledit. Problem so trdi delci velikosti par centimetrov.

J.McLane ::

In ti delci nastanejo kako?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Vazelin ::

Evropski konjušniki bodo čistili za drugimi:))
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

fikus_ ::

"In ti delci nastanejo kako?"

Npr. tako:

Trk satelitov Iridium 33 in Kosmos-2251 @ Wikipedia


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropa lovi SpaceX

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
296170 (1200) pegasus
»

ESA prejela največji proračun doslej

Oddelek: Novice / Ostale najave
165708 (4228) MrNighthawk
»

Čandrajan 2 hiti proti Mesecu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
317220 (4831) Poldi112
»

Voyager deluje 37 let daleč od Sonca, zakaj ne more Philae? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
11336976 (27916) driver_x
»

Elon Musk - prihodnost raziskovanja vesolja?

Oddelek: Znanost in tehnologija
2814008 (11641) DarkSite

Več podobnih tem