» »

Iz odpadkov, ki jih sežigamo, bi v Sloveniji lahko prvi začeli pridobivati dizel

Iz odpadkov, ki jih sežigamo, bi v Sloveniji lahko prvi začeli pridobivati dizel

«
1
2 3
...
5

WizzardOfOZ ::

V sloveniji so izpopolnili stroj, ki predeluje odpadke v dizel in ga dodelali do industrijske platforme:

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/iz-o...


Sedaj pa tako mašino postavit v vsako občino in naj smeti predeluje v gorivo. Cena je 5 milijonov za eno. Imamo 200 občin, kar pomeni milijardo evrov, pa imamo namesto sežigalnic v vsaki občini mašino, ki vse odpadke pretvori v gorivo. To gorivo pa potem lahko izvažamo.
S tem se znebimo večine smeti od posranih plenic, do vse plastike.
To so biološki odpadki, obleke, tkanine, plenice, vosek, olje in seveda plastika. Med seboj se lahko tudi pomešajo, ni nujno, da so čisti. In to je tisto, kar zanima Slovenijo – odpadki odpadkov

Iz tone takih odpadkov lahko dobimo 450 do 500 litrov dizla.

jype ::

Podpiram, čeprav gre najbrž za specifično kvaliteto biodizla, ki ni primeren za vsako uporabo, je pa vsekakor bolje, da se energijo v smeteh potroši, preden gre vse skupaj v luft.

c3p0 ::

Vprašanje koliko je hype in koliko resnica, ker se sliši predobro (če zanemarim CO2 stranski produkt, zaradi katerega Greta že jezno gleda).

feryz ::

Ti kar podpiraj. Če bi bilo vsaj malo res, bi že zdavnaj v vsaki občini stala ena mašina.
Pri Kitajcih pa na vsake 100 metrov.

sreda ::

mene zanima kaj so bili tisti 'zgodovinski razlogi'
Tehnologije doslej iz zgodovinskih razlogov ni bilo na trgu. Zdaj jo imamo v Sloveniji in imamo možnost narediti super stvar za nas in za svet.

Machete ::

Zakaj se sliši predobro, da bi bilo res? Sem pa na trnjih, da bi le lahko mirne vesti prižgal naslednje leto 280 sveč za 1.11.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jype ::

feryz je izjavil:

Če bi bilo vsaj malo res, bi že zdavnaj v vsaki občini stala ena mašina.
A tako kot LTE?

feryz ::

A ni v vsaki občini en!?
Sicer primerjava ni na mestu. LTE je zadnja stvar na svetu, ki bi bila potrebna v vsaki občini. Pravzaprav je bolje da ga niti ni.

LeQuack ::

feryz je izjavil:

A ni v vsaki občini en!?
Sicer primerjava ni na mestu. LTE je zadnja stvar na svetu, ki bi bila potrebna v vsaki občini. Pravzaprav je bolje da ga niti ni.


Dizla tud bolje da ni.
Quack !

jype ::

feryz je izjavil:

Sicer primerjava ni na mestu. LTE je zadnja stvar na svetu, ki bi bila potrebna v vsaki občini. Pravzaprav je bolje da ga niti ni.
LTE je v vsaki občini.

Tudi te mašine, če se izkažejo, zagotovo bodo, najprej v občinah z veliko odpadki.

feryz ::

Zoki bo postavil gromozansko in napeljav tekoče trakove do vseh občin v Sloveniji.
Za transport govna v Ljubljana.
Milijardna investicija lepo zveni, težko se bo temu odreči. Desetim posto od milijarde.

LeQuack je izjavil:

feryz je izjavil:

A ni v vsaki občini en!?
Sicer primerjava ni na mestu. LTE je zadnja stvar na svetu, ki bi bila potrebna v vsaki občini. Pravzaprav je bolje da ga niti ni.

Dizla tud bolje da ni.
Brez dizla krepaš včeraj.
Edino vprašanje je, ali bi ti prej gagnil ali slo-zeh forum. Verjetno bi bilo simultano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

IL_DIAVOLO ::

Diesel is dead.

kixs ::

sreda je izjavil:

mene zanima kaj so bili tisti 'zgodovinski razlogi'
Tehnologije doslej iz zgodovinskih razlogov ni bilo na trgu. Zdaj jo imamo v Sloveniji in imamo možnost narediti super stvar za nas in za svet.


Pise v viru:

Jermol pojasni, da tehnologije doslej na trgu ni bilo iz zgodovinskih razlogov. Njen razvoj sega v čas druge svetovne vojne. Potem ko so zavezniki Nemcem prekinili oskrbovalne poti z nafto, so ti razvili proces, s katerim jim je premogov prah uspelo predelati v nafto za tanke. "V začetku je bil proces nestabilen, nastali produkt pa zelo umazan. Pozneje je z razvojem tehnologije v 70 letih želel nadaljevati Siemens, saj so imeli v Nemčiji podobno kot v Jugoslaviji parne in neparne dneve. A procesa niso znali stabilizirati, zato so razvoj opustili. A eden od Siemensovih glavnih razvijalcev, Christian Koch, ki je bil predvsem kemik, je verjel v proces in mu je od Siemensa uspelo pridobiti vse patente in razvoj nadaljeval doma." Napravo je razvil do laboratorijske faze, v industrijsko napravo pa so jo razvili Slovenci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

mertseger ::

Če je to res kar piše brez da so kaj zamolčali ker zgleda skoraj prelepo potem takoj podpiše. Oz damo referendum da mora država v vsaki občini kjer so sedaj odlagališča CERo zagotoviti tak objekt. In to jutri ne čez 10 let.

WizzardOfOZ ::

Še pred drugim tirom.

matobeli ::

Mejčken več podatkov: https://www.gzs.si/Portals/SN-Varstvo-O...

Zgleda pa da teče ven tak dizel ki bi bil tudi za pasata OK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

T-h-o-r ::

izjemno

nekaj let preden bo dizel prepovedan se bomo mi šli pridobivanje dizla
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

jype ::

matobeli je izjavil:

Mejčken več podatkov: https://www.gzs.si/Portals/SN-Varstvo-O...
To zgleda kot marketinški pamflet, žal.

T-h-o-r je izjavil:

nekaj let preden bo dizel prepovedan se bomo mi šli pridobivanje dizla
Dizel se da porabiti tudi drugače, kot v osebnih avtomobilih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

WizzardOfOZ ::

c3p0 je izjavil:

Vprašanje koliko je hype in koliko resnica, ker se sliši predobro (če zanemarim CO2 stranski produkt, zaradi katerega Greta že jezno gleda).


CO2 se ustvarja tudi ko te smeti zažigajo, torej je vseeno ali v zažigalnici to delaŠ, ali pa tukaj.

Dodatna izboljšava bi bila, če bi te mašine dali na ladje in bi te ladje pobirala smeti, hkrati pa dizel, ki bi ga s tem ustvarjale že porabljale, da se premika, višek pa v ladje, ki bi to odvažale do celine.
In potem take ladje pošljemo nad tisto novo celino plastičnih smeti v tihem oceanu.

Besna Glista ::

WizzardOfOZ je izjavil:

višek pa v ladje, ki bi to odvažale do celine.


A se ti zavedaš, kakšno porabo imajo ladje? Verjetno ne, drugače ne bi govoril o višku.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Sem pogledal tole na spodnji povezavi...

matobeli je izjavil:

Mejčken več podatkov: https://www.gzs.si/Portals/SN-Varstvo-O...

Zgleda pa da teče ven tak dizel ki bi bil tudi za pasata OK.



In se moram strinjati z Jype-om, zgleda precej "marketinško". Zanima me, koliko energije zadeva potrebuje za predelavo 1 tone odpadkov. Po napisanem bi rekel, da ne ravno veliko (270°C - 330°C pri času trajanja ciklusa 6 minut in 0,1 bar podtlaka). Me pa malo moti, oziroma ne razumem, kaj je mišljeno pod pojmom "izdatnost"? Če pogledamo navedbo, da iz ene tone dobijo 250 do 700 l dizla, kar pomeni (gostota dizla je nekje 0,832 kg/l) 208 kg do 582,4 kg dizla iz ene tone... Torej max. slabih 60% "izdatnosti" (kot jo jaz razumem). Drugače se da ta dizel s crackingom predelat tudi v kak drug ogljikovodik, to petrokemija zna delati skoraj 100 let... Me pa zanima, kaj se planira s trdim preostankom - goščo, ki bo vsebovala marsikaj...

V vsakem primeru, če prav razumem, je že postavljeno pilotsko postrojenje. Me zelo zanimajo rezultati njegovega delovanja, ker je zadeva v vsakem primeru kar velik korak naprej...

Lp

Jože

Sheteentz ::

gošča bo pač šla v asfalt

Urbano#Desno ::

T-h-o-r je izjavil:

izjemno

nekaj let preden bo dizel prepovedan se bomo mi šli pridobivanje dizla


Tole je tko kot z CC ves čas smo 12 let oddaljeni od resnih posledic.
Moj novi lep 3.0 dizel suv bo kar lepo spuščal saje naslednjih 15 let na območju Ljubljane. :D

WizzardOfOZ ::

Besna Glista je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

višek pa v ladje, ki bi to odvažale do celine.


A se ti zavedaš, kakšno porabo imajo ladje? Verjetno ne, drugače ne bi govoril o višku.

Se ti zavedaš koliko je plastike, če je ta plastika in smeti v velikosti francije in nemčije skupaj?

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Barbarpapa2 je izjavil:

če prav razumem, je že postavljeno pilotsko postrojenje. Me zelo zanimajo rezultati njegovega delovanja, ker je zadeva v vsakem primeru kar velik korak naprej...

v kanado so enega prodali, ampak ga zaradi zakonodaje niso priklopli. naj pa bi imel že 6000 ur delovanja za sabo. drugi, starejša gen. je kao v osjeku

feryz ::

Kaj vas pa briga izkoristek, če kurijo odpadek? Ki je, btw, že zaračunan, kar pomeni, da dobijo plačano, da karkoli storijo s tem. Tudi če ven dobijo nič dizla, bo mašina še vedno rentabilna.

T-h-o-r ::

Urbano#Desno je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

izjemno

nekaj let preden bo dizel prepovedan se bomo mi šli pridobivanje dizla


Tole je tko kot z CC ves čas smo 12 let oddaljeni od resnih posledic.
Moj novi lep 3.0 dizel suv bo kar lepo spuščal saje naslednjih 15 let na območju Ljubljane. :D

kupi do 2023
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Matko ::

feryz je izjavil:

Kaj vas pa briga izkoristek, če kurijo odpadek? Ki je, btw, že zaračunan, kar pomeni, da dobijo plačano, da karkoli storijo s tem. Tudi če ven dobijo nič dizla, bo mašina še vedno rentabilna.

Še kako je važno koliko energije vložiš in koliko je v drugi obliki dobiš nazaj ven.

jype ::

Urbano#Desno je izjavil:

Moj novi lep 3.0 dizel suv bo kar lepo spuščal saje naslednjih 15 let na območju Ljubljane. :D
Pravi konzervativci niste srečni, če ne povzročate raka.

nekikr ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Besna Glista je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

višek pa v ladje, ki bi to odvažale do celine.


A se ti zavedaš, kakšno porabo imajo ladje? Verjetno ne, drugače ne bi govoril o višku.

Se ti zavedaš koliko je plastike, če je ta plastika in smeti v velikosti francije in nemčije skupaj?

A je na kupu ta plastika ali se mora ladja premikati od ene vrečke do druge po nekaj kilometrov? Bo tista vrečka zadoščala za tak premik ladje? Ti se ne zavedaš kako velik je ocean in kako močno je napihnjena ta novica o "otoku" smeti.

feryz ::

jype je izjavil:

Urbano#Desno je izjavil:

Moj novi lep 3.0 dizel suv bo kar lepo spuščal saje naslednjih 15 let na območju Ljubljane. :D
Pravi konzervativci niste srečni, če ne povzročate raka.
Saj ti nihče ne brani, da greš stran od njega. Ceste so narejene za avtomobile. Če se boš vozil po njivah, si na varni strani.

jype ::

feryz je izjavil:

Saj ti nihče ne brani, da greš stran od njega.
Sem že šel, so pa tudi taki, ki te možnosti nimajo.

feryz je izjavil:

Ceste so narejene za avtomobile. Če se boš vozil po njivah, si na varni strani.
Ceste med hišami, po katerih se vozite konzervativci, so pa razlog, da umirate 10 let prezgodaj.

feryz ::

E, tu se pa motiš. Pravi dedci, kot sem jaz, ne umiramo. Rajši drugim pomagamo. Tako ali drugače.
Motiš se tudi v konzervatizmu. Za njega je znano zaviranje in nasprotovanje. Čemurkoli. Torej se kar proglasi za enega.

torentino ::

https://forum.finance.si/?specialid=895...

Še najbolj so zanimivi komentarji.

feryz ::

In imajo problem? 6,5 mio zberem jaz, do jutri zjutraj. Če bi izumil tak perpetum mobile za printanje denarja.
Največji izum po namazanem kruhu, oni imajo pa problem s financiranjem? Dajte no mir, lepo vas prosim.

WizzardOfOZ ::

nekikr je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Besna Glista je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

višek pa v ladje, ki bi to odvažale do celine.


A se ti zavedaš, kakšno porabo imajo ladje? Verjetno ne, drugače ne bi govoril o višku.

Se ti zavedaš koliko je plastike, če je ta plastika in smeti v velikosti francije in nemčije skupaj?

A je na kupu ta plastika ali se mora ladja premikati od ene vrečke do druge po nekaj kilometrov? Bo tista vrečka zadoščala za tak premik ladje? Ti se ne zavedaš kako velik je ocean in kako močno je napihnjena ta novica o "otoku" smeti.


Ja, vidim kako je napihnjena:




Zgodovina sprememb…

Urbano#Desno ::

jype je izjavil:

feryz je izjavil:

Saj ti nihče ne brani, da greš stran od njega.
Sem že šel, so pa tudi taki, ki te možnosti nimajo.


Ma ja od urbanih desničarjev s suv-i si šel med nigerijce z molotovkami. No upam da si srečen gori na severu. A je že tema ob 20 do dveh?

feryz ::

Nehajte se pričkati. Samo nateguje vas.
Eni smo si šli ogledat svetlolase, prsate potomke vikingov, tudi na podlagi leporečja na tem forumu. Nič od tega ni tam gor. Pa tudi nič lepega. Slovenija, s svojimi euro6 SUV-ji, je svetlobna leta pred tistimi 20 let starimi kripami, ki prevladujejo tam. Tam je vse usrano, zrak, tla, voda, morje (ljudi zaradi politične korektnosti ne bom omenil). Za par velikostnih razredov bolj kot v Sloveniji.

jype ::

Urbano#Desno je izjavil:

A je že tema ob 20 do dveh?
Odvisno od kraja. Gor v Norrbottnu je že temno, tam, kjer jaz največkrat spim, bo pa čez eno uro.

feryz je izjavil:

Nehajte se pričkati. Samo nateguje vas.
Eni smo si šli ogledat svetlolase, prsate potomke vikingov, tudi na podlagi leporečja na tem forumu. Nič od tega ni tam gor. Pa tudi nič lepega. Slovenija, s svojimi euro6 SUV-ji, je svetlobna leta pred tistimi 20 let starimi kripami, ki prevladujejo tam. Tam je vse usrano, zrak, tla, voda, morje (ljudi zaradi politične korektnosti ne bom omenil). Za par velikostnih razredov bolj kot v Sloveniji.
Me prav zanima, v katerem pristaniškem mestu si ti pričakoval pristno švedsko "romantiko", me pa veseli, da so te kot mačističnega šovinista napodili, preden si lahko delal sramoto Sloveniji.

Urbano#Desno je izjavil:

Ma ja od urbanih desničarjev s suv-i si šel med nigerijce z molotovkami.
Hmm, sem preštel, pa imate v enem tednu v Kočevju več bombnih napadov, kot jih ima cela desetmilijonska Švedska v enem letu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

zmaugy ::

No, tole ima tri pluse:

1. Očitni je ta, da se na nek način navidezne finančne vzdržnosti znebimo gore odpadkov, ki se jih je težko znebiti
2. Gorivo, ki je neodvisno od lopovskih posrednikov med nami in Arabci - ko zmanjka plastike in sranja, gre isto tudi s premogom, ki ga je verjetno dovolj.
3. Črpanje nafte postane manj rentabilno, ker pade povpraševanje - v riti so tako Američani kot največji proizvajalci in tudi Arabci.

Negativne plati:

1. Kurjenje sranja producira toplogredne pline.
2. Dejstvo, da se na takšen način enostavno lahko znebimo odpadkov, bo prispevalo k temu, da jih bomo tudi ustvarjali več.
3. Lahko pride do upočasnitve nadomeščanja ICE transporta.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

jype ::

zmaugy je izjavil:

3. Lahko pride do upočasnitve nadomeščanja ICE transporta.
Malo verjetno, glede na to da bomo zaradi javnega zdravstva dizelska osebna vozila prepovedali po celotni EU.

gruntfürmich ::

vidim da ste še večji bedaki kar se tiče tehnike in tehnologije kot na rtvslo...

naj vas potolažim: nič ne bo. to je larifari. sežigalnica in je svet rešen.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

WizzardOfOZ ::

zmaugy je izjavil:

Negativne plati:

1. Kurjenje sranja producira toplogredne pline.


Kurjenje, kot ga uporabljamo danes za sežiganje odpadkov, že danes producira toplogredne pline, le da gre vse v zrak. Od današnjega kurjenja odpadkov nimamo nič izkoristka. Če delaš gorivo iz teh odpadkov, pa mislim da dobimo vsaj nekaj nazaj.

zmaugy je izjavil:

2. Dejstvo, da se na takšen način enostavno lahko znebimo odpadkov, bo prispevalo k temu, da jih bomo tudi ustvarjali več.

Ne verjamem, ker ljudje postajamo bolj osveščeni in upam, da se premika na bolje.

zmaugy je izjavil:

3. Lahko pride do upočasnitve nadomeščanja ICE transporta.

Vseeno. Tako ali tako bo šel ta proces počasneje, kot si večina tukaj na tem forumu domišlja.
Polena pod noge že naftna industrija meče in še bolj bo, ko se bo bližal čas prehoda (ko bo več kot 30% EV na cestah).

zmaugy ::

gruntfürmich je izjavil:

vidim da ste še večji bedaki kar se tiče tehnike in tehnologije kot na rtvslo...

naj vas potolažim: nič ne bo. to je larifari. sežigalnica in je svet rešen.


Ma kakšen larifari, Nemci so iz premoga pridobivali gorivo med 2. svetovno vojno, tehnologija je bila v predalu veliko let, ovira za implementacijo so bile nizke cene nafte.
Zdaj dodaš še problem odpadkov v EU in ZDA in tole bo za nekoga kokoš, ki nese zlata jajca.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

fikus_ ::

Bolje da odpadke direktno kurimo in uporabimo za elektriko/daljinsko ogrevanje, kot pa da kurimo energijo za predelavo in potem še s slabim izkoristkom kurimo "dizel" za vozila!

zmaugy ::

WizzardOfOZ je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Negativne plati:

1. Kurjenje sranja producira toplogredne pline.


Kurjenje, kot ga uporabljamo danes za sežiganje odpadkov, že danes producira toplogredne pline, le da gre vse v zrak. Od današnjega kurjenja odpadkov nimamo nič izkoristka. Če delaš gorivo iz teh odpadkov, pa mislim da dobimo vsaj nekaj nazaj.

zmaugy je izjavil:

2. Dejstvo, da se na takšen način enostavno lahko znebimo odpadkov, bo prispevalo k temu, da jih bomo tudi ustvarjali več.

Ne verjamem, ker ljudje postajamo bolj osveščeni in upam, da se premika na bolje.

zmaugy je izjavil:

3. Lahko pride do upočasnitve nadomeščanja ICE transporta.

Vseeno. Tako ali tako bo šel ta proces počasneje, kot si večina tukaj na tem forumu domišlja.
Polena pod noge že naftna industrija meče in še bolj bo, ko se bo bližal čas prehoda (ko bo več kot 30% EV na cestah).


Mislim da kurjenje odpadkov v malo bolj razvitih državah generira toploto za ogrevanje stanovanj že zdaj.
In ja, nastajajo toplogredni plini že zdaj.
Kako je z lastnostmi plinov, ki se sproščajo pri razpadanju plastike na deponijah, ne vem na pamet, povsem možno da niso nič kaj nedolžni, je pa res, da ta razpad poteka zelo dolgo, medtem ko se pri kurjenju vse zgodi zelo hitro in tudi CO2 pride v atmosfero takoj.
Ko bomo dobili feedback, da ni več "problem s plastiko v oceanih", bomo s polno paro šli nazaj na plastiko.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Utk ::

fikus_ je izjavil:

Bolje da odpadke direktno kurimo in uporabimo za elektriko/daljinsko ogrevanje, kot pa da kurimo energijo za predelavo in potem še s slabim izkoristkom kurimo "dizel" za vozila!

Tu se ne kurijo:

Odpadkov torej ni treba sežigati, kar pomeni, da se ne proizvajajo strupeni plini. Ker jih ne sežigaš, ne porabiš toliko energije za segrevanje. Ogrevanje je potrebno le za destilacijske komore.

fikus_ ::

Odpadke lahko:
1. recikliraš
2. odlagaš na deponijo
3. kuriš
4. . . .

Utk, a to je iz njihovega "zeljnika":
Odpadkov torej ni treba sežigati, kar pomeni, da se ne proizvajajo strupeni plini. Ker jih ne sežigaš, ne porabiš toliko energije za segrevanje. Ogrevanje je potrebno le za destilacijske komore.

Če bi bilo to učinkovito izvedljivo, bi se EU znebila odpadkov na njihov način!

Utk ::

Če bi bilo to učinkovito izvedljivo, bi se EU znebila odpadkov na njihov način!

Sej ravno o tem je članek. Če bi to EU že delala, ne bi treba članka o tem. Bi to že vsi vedeli in delali.

c3p0 ::

WizzardOfOZ je izjavil:


CO2 se ustvarja tudi ko te smeti zažigajo, torej je vseeno ali v zažigalnici to delaŠ, ali pa tukaj.


Lahko pa direktno recikliraš in je CO2 mnogo manj.
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rome bans all diesel vehicles .... (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
15817875 (12746) -valvoline-
»

V letu 2018 izpusti ogljikovega dioksida najvišji doslej (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7615543 (12920) zmaugy
»

Z mutacijo pripravili boljši encim za razgradnjo plastike

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
388946 (6734) zmaugy
»

Volkswagnovo programsko opremo za goljufanje so leta 1999 razvili v Audiju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7119640 (15637) Jst
»

Zelena energija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11720180 (17937) Pyr0Beast

Več podobnih tem