» »

Spletna prodaja vozovnic za vlak leto dni pozneje

1
2
3

jernejl ::

Ne vem in niti ne zagovarjam ene ali druge rešitve.

Ti si v temo pripeljal zgodbo iz VB, jaz pa sem dodal še zgodbo z Japonske.
Kaj si želel s to zgodbo sporočiti, boš moral pa sam pojasniti.
Vsekakor je neumno izbrskati eno izmed (ne)uspešnih zgodb iz tujine in misliti, da se mora nujno enako razplesti pri nas.

Dejstva glede SŽ so pa trenutno taka, da imamo podjetje v državni lasti, ki deluje razmeroma slabo.

starfotr ::

Dejstvo je, da poslujejo slabo, ker so bankomat politike in kadrujejo vse samo po vezah ter zaposlujejo razne hčere in sinove, ki jih je treba zaposlit.

Dejstvo je tudi, da se ne sekirajo kaj dosti, saj denar leti na kup, če so učinkoviti ali pa ne. Torej, bolje drugo, kot prvo.

Iluzorno je pričakovati, da se bo kaj spremenilo. Prevoz.org uspešno rešuje težavo zanič javnega prevoza in ob enem dela medvedjo uslugo temu, da je stanje še naprej tako, kot je.

Spletna prodaja vozovnic je fail. Vprašanje če bo to kdaj delalo, kot se šika. Po moje nikoli.

Tudi za wifi na vlakih so naredili tak razpis, s toliko opreme, da se kar kadi. Namesto za par 100 eur, so noter navlekli za par 1000 eur robe. Na koncu pa itak ne bo delalo, dokler ne bodo na GSM-R stolpe komercialni operaterji obesili svoje bazne postaje. Za to je pa treba še nekaj let, ker EU ne dovoli, da bi prej obesili gor. Neka bedna birokacija, žal.

b787 ::

Prav tako ni direktne bremenitve bančnega računa.


Še pri nas je zelo malo spletnih trgovin, ki to ponujajo, v tujini pa tega sploh nikjer nisem videl. Se strinjam, da je precej prostora za izboljšave, samo ni pa treba kritizirati kar vse povprek, ker potem upravičene kritike niso tako opazne, cel članek pa izpade senzacionalistično.

Zvezdica27 ::

lp,

odgovarjam zgoraj: Magisk ne prikrije roota oziroma bomo rekli obratno - SŽ so se izjemno potrudile, ko je potrebno odkriti rootan telefon, če bi se le še kje drugje.

Sem probal vse živo. Ne rečam, da app ne dela - ker ne vem - trdim pa, da ni logike, da zahtevajo nerootan telefon.

zz

zavajon ::

Razumem, da bi PayPalu morali plačati tisti procent ali dva, ampak bi to lahko zaračunali kupcu. Marsikdo bi raje plačal višjo ceno, kot pa vpisoval številko kartice. Vsaj jaz bi, če bi kupoval karto za vlak v Siera Leone, raje plačal tisti euro več. In verjemite, za nekega Nemca je Slovenija ravno toliko zaupanja vredna kot za nas siwera Leone.

starfotr ::

Ne bo šlo, zaradi:

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/brus...

In čim manj podpirati paypal, ker so cigani.

zavajon ::

@Zvezdica27
Magisk lahko skriješ Najprej moraš v nastavitvah skriti Magisk Manager, nato pa še aplikacijo.

zavajon ::

starfotr je izjavil:

Ne bo šlo, zaradi:

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/brus...

In čim manj podpirati paypal, ker so cigani.

Zanimivo, a se mi zdi, da je dodatek pri plačilih s kartico še vedno precej razširjen.
Kaj pa priporočaš namesto PayPala? do sedaj še nisem zasledil za zlorabe pri njih, se mi tudi zdi, da so prevelika firma, da bi si lahko privoščili takšen kiks. Meni se zdi vseeno bolje uporabljati PayPal kot pa vpisovati cvv kodo v browser. Res pa mi grejo na organ s to svojo konverzijo valut, ki jo ne moreš izklopiti za zmeraj.

Andrej4 ::

Prav zanimivo bi bilo vedeti koliko od vas, ki imate toliko za povedati o aplikaciji, jo tudi dejansko uporabljate.

Jaz jo uporabljam nekajkrat na teden in mi deluje povsem ok. Na telefonu izberem relacijo (že uporabljene so takoj na voljo brez iskanja), plačam preko Valu-ja, kondukter brez problema odčita generirano QR kodo. Malo sem v dvomih, da se jo res da kar tako ponarediti, kot nekateri domnevate.
Zadeva najbrž ni idealna, ampak zame je ok in zaenkrat mi zadošča. Ni mi treba na šalter in ne rabim gotovine sabo vlačiti po žepu. Škoda le, da je niso uredili že pred časom.
So pa tukaj očitno tudi zelo napredni uporabniki storitve, ki so jo že uporabili v vseh pogojih in z vsemi opcijami, pa lahko še oni povedo svoje izkušnje.

Zvezdica27 ::

lp,

sem probal, verjemi.

zz

styrian ::

Meni aplikacija še vedno ne deluje!!!

Vaša mobilna naprava je odklenjena in deluje z vsemi skrbniškimi pravicami. Uporaba Slovenske železnice je zaradi varnostnih razlogov onemogočena.

Čudno da mi deluje avstrijska aplikacija, katere omrežeje ima največje število prepeljanih potnikov v Evropi. Smo spet bolj papeški od papeža?

b787 ::

Ne podpirajo rootanih telefonov? Za en beden nakup vozovnice za vlak? Čista bedarija.

PreviousUser ::

Magisk funkcija Hide reši problem rootanih telefonov.

gus5 ::

jernejl je izjavil:

Ne vem in niti ne zagovarjam ene ali druge rešitve.
Zakaj potem opozarjaš na japonski primer reorganizacije/(delne) privatizacije železnic?

jernejl je izjavil:

Kaj si želel s to zgodbo sporočiti, boš moral pa sam pojasniti.
Že pojasnjeno. Privatizaciji v VB je sledilo subvencioniranje države v obsegu, večjem kot pred privatizacijo. Tudi na Japonskem javna oblast občasno primakne kako manjšo subvencijo, pred reorganizacijo podjetja pa je 'država' prevzela tudi za cca 117 milijard € dolgov.

jernejl je izjavil:

Vsekakor je neumno izbrskati eno izmed (ne)uspešnih zgodb iz tujine in misliti, da se mora nujno enako razplesti pri nas.
Izbrskaj uspešno privatizacijsko zgodbo železniškega podjetja, primerljivega s SŽ.

jernejl je izjavil:

Dejstva glede SŽ so pa trenutno taka, da imamo podjetje v državni lasti, ki deluje razmeroma slabo.
Lani so SŽ imele 28 mio € čistega dobičkaa; neto dolg pa se je s 400 mio v l. 2010 znižal na 100 mio € v l. 2017. Kljub nizkim cenam vozovnic celo SŽ-Potniški promet dela z dobičkom.

Utk ::

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/slov...

Namesto, da bi vlagali v železnice, bi vlagali v avtobuse, da bojo ja imeli monopol.
Nizke cene vozovnic ob 50 mio subvencij, ja...

jernejl ::

gus5 je izjavil:

Zakaj potem opozarjaš na japonski primer reorganizacije/(delne) privatizacije železnic?
Zato, ker ti na tistega iz VB.

gus5 je izjavil:

Privatizaciji v VB je sledilo subvencioniranje države v obsegu, večjem kot pred privatizacijo.
Subvencija na potnika ni nič višja kot je bila prej. Je pa res, da prepeljejo bistveno več potnikov, zato je tudi skupni znesek višji. Pri nas je tak scenarij (vsaj po tvojem mnenju) očitno nezaželen, ultimativni cilj takega razmišljanja je sistem, ki prepelje nič potnikov in prejme nič subvencije. Če bi se privatizacija tako razpletla, bi izpod tvojih prstov prav gotovo brali hvalospeve ugodnemu delovanju zasebnih družb.

gus5 je izjavil:

Tudi na Japonskem javna oblast občasno primakne kako manjšo subvencijo
V Sloveniji takisto.

gus5 je izjavil:

Lani so SŽ imele 28 mio € čistega dobičkaa; neto dolg pa se je s 400 mio v l. 2010 znižal na 100 mio € v l. 2017 Kljub nizkim cenam vozovnic celo SŽ-Potniški promet dela z dobičkom.
A subvencije pri nas te za razliko od tistih v VB nič ne motijo? Padanje števila potnikov pri nas (za razliko od rasti v VB) te tudi nič ne moti?
Privatizirane železnice iz VB, ki te tako zelo motijo, so boljše od slovenskih in za vložen javni denar celo nudijo nekaj več (stran 10). Tebe torej moti sistem, ki je boljši in učinkovitejši, zgolj zato, ker je privatiziran.

gus5 ::

Utk je izjavil:

Namesto, da bi vlagali v železnice, bi vlagali v avtobuse, da bojo ja imeli monopol.
Nizke cene vozovnic ob 50 mio subvencij, ja...

Nakup nekaj avtobusov ne ustvari prevozniškega monopolista, morda pa poveča dobiček, tako da bojo lahko državne subvencije nižje. Do subvencij za potniški promet so SŽ upravičene, saj opravljajo OBVEZNO gospodarsko javno službo prevoza potnikov v notranjem in čezmejnem regijskem železniškem prometu.

Utk ::

Ne, ni nekaj avtobusov, ampak največ avtobusov v Sloveniji. Pošta tudi dela obvezno javno službo, pa zato ne dobi subvencij. Pa tudi telekom, dars, še marsikdo. Poleg tega, če dobiš subvencije za nekaj, delaj tisto, sploh če si državni monopolist, ki je že tako znan po tratenju denarja za brezveze.
Mislim da so SŽ ostale daleč najbolj posmeha vredno državno podjetje, pa konkurenca sploh ni od muh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jernejl ::

gus5 je izjavil:

Do subvencij za potniški promet so SŽ upravičene, saj opravljajo OBVEZNO gospodarsko javno službo prevoza potnikov v notranjem in čezmejnem regijskem železniškem prometu.

Ena zanimiva značilnost teh subvencij je, da so za zmeraj manj prepeljanih potnikov zmeraj višje.
Pred desetimi leti so prepeljali ~20% več potnikov kot danes in za to dobili ~30% manj subvencij.

Pač toliko za tiste, ki jih motijo višje subvencije za več prepeljanih potnikov v VB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

gus5 ::

jernejl je izjavil:

gus5 je izjavil:

Zakaj potem opozarjaš na japonski primer reorganizacije/(delne) privatizacije železnic?
Zato, ker ti na tistega iz VB.
Nasprotujem privatizaciji SŽ in (zato) kot slab primer privatizacije navržem primer v VB. Ti praviš, da nisi opredeljen glede javnega ali zasebnega lastništva, ergo - zakaj izpostavljaš japonski primer?

jernejl je izjavil:

Je pa res, da prepeljejo bistveno več potnikov, zato je tudi skupni znesek višji.
Večje število potnikov je posledica subvencij, ne razlog za njih. Če bi ne privatizirali podjetja, bi morda bilo s pomočjo subvencij, ki jih je država po privatizaciji namenila zasebnikom, prepeljano celo več potnikov.

jernejl je izjavil:

A subvencije pri nas te za razliko od tistih v VB nič ne motijo? Padanje števila potnikov pri nas (za razliko od rasti v VB) te tudi nič ne moti?
Nasprotno, podpiram subvencije, saj SŽ z njimi financirajo obvezno javno gospodarsko službo prevoza potnikov. Za potnike in nizko ceno vozovnic gre.
Btw, Jeremy Clarkson (The Grand Tour) pravi, da vožnja z vlaki v VB (zaradi dragih vozovnic) spominja na rop.

jernejl ::

gus5 je izjavil:

zakaj izpostavljaš japonski primer?
A imaš težave s tem, če kdo prilepi primer dobro delujočega sistema, ki ni skladen s tvojimi prepričanji?

Večje število potnikov je posledica subvencij, ne razlog za njih.
Odlično, subvencije v VB torej delujejo, za razliko od Slovenije.

bi morda bilo s pomočjo subvencij, ki jih je država po privatizaciji namenila zasebnikom, prepeljano celo več potnikov.
Morda. Morda pa tudi ne, kot je to primer v Sloveniji.

Nasprotno, podpiram subvencije, saj SŽ z njimi financirajo obvezno javno gospodarsko službo prevoza potnikov. Za potnike in nizko ceno vozovnic gre.
Saj se hecaš, kajne?
Ker pri primeru britancev sem imel občutek, da se zmrduješ nad dejstvom, da prejmejo več subvencij (za več prepeljanih potnikov).
V primeru SŽ pa jih podpiraš, ker z več subvencijami prepeljejo manj potnikov... in na koncu pristaviš še "za potnike gre"? :D

Utk ::

SŽ lahko zagovarja samo nekdo, ki je tam zaposlen. In prav bi bilo, da se to razkrije, če se jih že zagovarja, da ne bo kdo resno mislil, da je kdo zadovoljen z njimi.

gus5 ::

Utk je izjavil:

Ne, ni nekaj avtobusov, ampak največ avtobusov v Sloveniji.
Nomago išče strateškega partnerja, ne novega lastnika.

jernejl je izjavil:

gus5 je izjavil:

zakaj izpostavljaš japonski primer?
A imaš težave s tem, če kdo prilepi primer dobro delujočega sistema, ki ni skladen s tvojimi prepričanji?
Japonski model pravzaprav sploh ni daleč od mojega prepričanja, saj je bila privatizacija japonskih železnic izpeljana le delno. Prej gre za reorganizacijo podjetja - nekoč enovito je zdaj razbito na 6 regionalnih, od teh so 4 še vedno javna podjetja. SŽ so tako majhno podjetje, da bi bilo podobno razbijanje nesmiselno, posledično je nesmiselna tudi primerjava z japonsko reorganizacijo železnic. Pa tudi zato, ker železnice na Japonskem kar 33-60 % prihodkov ne ustvarijo s svojo 'osnovno' dejavnostjo; ker je Japonska 130-milijonska država z veliko medmestno migracijo, ki predstavlja glavni vir zaslužka potniškega prometa - s tem zaslužkom krijejo izgube ne-profitabilnih linij; v SLO so (z ozirom na potniške migracije) ne-profitabilne vse.

jernejl je izjavil:

Odlično, subvencije v VB torej delujejo, za razliko od Slovenije.
Subvencije v VB bi morda delovale tudi v primeru, če bi podjetje ostalo javno. Morda bi bilo štev. prepeljanih potnikov še višje. Javna oblast v SLO subvencionira potniški promet bistveno manj – v povprečju pol manj - kot javne oblasti v razvitih državah EU. ''Se pa to vidi tudi pri voznem parku. Ni naključje, da imajo Slovenske železnice v povprečju več kot 30 let stara vozna sredstva. Če izločimo zadnje nakupe v obdobju od 2000 do 2004 – 30 primestnih vlakov Siemens in trije nagibni vlaki Pendolino –, bi bila povprečna starost 40 let. V razvitih državah menjavajo vlake nekje pri od 15 do 20 let starosti.''

V razvitih državah subvencionirajo tudi tovorni promet: ''V Avstriji in drugih državah dobiva tovorni promet znatne subvencije, zlasti za prevoz kontejnerjev, pri nas pa ni tako.'' V SLO je slaba tudi infrastruktura. Nakupi novih vlakovnih kompozicij in vložki v infrastrukturo - oboje z državnimi subvencijami - lahko privabijo več potnikov. Za potnike gre, da.

jype ::

jernejl je izjavil:

jype je izjavil:

da bi s ceneno lažjo stresal ideološke neumnosti?
Ta vloga je že dolgo prepuščena tebi.
Trg bo rešil vse težave, so rekli v VB, potem pa morali porabiti bistveno več javnega denarja kot prej, da so sploh ohranili javni transport, ker samo zasebniki lahko še bol temeljito zajebejo, kot javna podjetja.

111111111111 ::

Seveda so najuspešnejša podjetja v javni lasti:
- google
- facebook
- apple
- ...

jype ::

111111111111 je izjavil:

Seveda so najuspešnejša podjetja v javni lasti:
So:

Equinor @ Wikipedia

darkolord ::

gus5 je izjavil:

''Se pa to vidi tudi pri voznem parku. Ni naključje, da imajo Slovenske železnice v povprečju več kot 30 let stara vozna sredstva. Če izločimo zadnje nakupe v obdobju od 2000 do 2004 – 30 primestnih vlakov Siemens in trije nagibni vlaki Pendolino –, bi bila povprečna starost 40 let. V razvitih državah menjavajo vlake nekje pri od 15 do 20 let starosti.''

Slovenske železnice bodo v prihodnjih letih dobile kar 52 novih potniških vlakov švicarskega proizvajalca Stadler (garniture FLIRT IN KISS). Gre za 21 enonadstropnih in 10 dvonadstropnih električnih vlakov ter 21 enonadstropnih dizelskih vlakov. Prvi novi vlaki opremljeni tudi z Wi-Fi-jem bodo predvidoma spomladi zapeljali po slovenskih tirih - prav zdaj potekajo testiranja prvih vlakov v tovarni Stadler na Poljskem. Do konca leta 2022 bo torej po omrežju razvejenih železniških poti po Sloveniji zapeljalo 52 novih vlakov.

jype ::

To so vse super novice. Država mora poskrbeti tudi za pritisk z druge strani: Cestni promet se mora dovolj podražiti, da bodo prihodki pokrili vsaj sanacijo posledic tega prometa, če že ne izgradnje trajnostnih transportnih rešitev.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Tako bodo izgledali Stadlerjevi dizelski motorniki slovenskih železnic:



Po informacijah, ki sem jih slišal, bi naj prvi vozili proti Kamniku in na Dolenjsko...

Lp

Jože

Zgodovina sprememb…

jype ::

Pa še en tir do Kamnika in na Dolenjsko, potem pa vlak za 3 evre pogosteje kot vsakih 15 minut, pa bo avtocesta končno postala nekonkurenčna.

gruntfürmich ::

če potrebujemo dodatne tire, ni ceneje forsirat avtobuse?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jype ::

Ni, ker ko uporabniki osebnih avtomobilov zabašete avtoceste, tudi avtobusi zamujajo.

111111111111 ::

jype je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Seveda so najuspešnejša podjetja v javni lasti:
So:

Equinor @ Wikipedia

Kako dolg seznam. Pa še podjetje si navedel, ki pomaga pri onesnaževanju in posluje z nafto.

jype ::

111111111111 je izjavil:

Kako dolg seznam. Pa še podjetje si navedel, ki pomaga pri onesnaževanju in posluje z nafto.
Ti si rekel, da najuspešnejša podjetja niso javna, jaz sem te pa postavil na laž. Ni treba, da ti sipljem soli na rane, dovolj je, da vsi vidijo, da nakladaš o rečeh, ki jih ne razumeš.

111111111111 ::

Preberi si:

twenty-sixth largest company, regardless of industry, by profit in the world.


Še kar daleč do prvega mesta.

gus5 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Tako bodo izgledali Stadlerjevi dizelski motorniki slovenskih železnic
Nizkopodni vlaki, primerni za otroke, starejše ljudi, invalide. 2 tipa - Flirt in nadstropni Kiss (video).



8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gus5 ()

jernejl ::

gus5 je izjavil:

saj je bila privatizacija japonskih železnic izpeljana le delno.
Res je, en manjši del potniškega prometa je še zmeraj v državni lasti.

gus5 je izjavil:

nekoč enovito je zdaj razbito na 6 regionalnih, od teh so 4 še vedno javna podjetja.
Slabo si prebral. Dve (najmanjši) sta v državni lasti, ostale štiri pa niso.

gus5 je izjavil:

SŽ so tako majhno podjetje, da bi bilo podobno razbijanje nesmiselno
Na japonskem zasebna konkurenca deluje, pri nas je pa nesmiselna? Edino kar je tukaj nesmiselno je tvoj razmislek. Če so SŽ res tako zelo majhne in japonski model ni daleč od tvojega prepričanja, potem je edino smiselno prepričanje, da je treba vse skupaj sprivatirirati, ker se enega majhnega koščka SŽ ne splača imeti v državni lasti. Tako bomo precej bližje japonskemu modelu kot sedaj.

Javna oblast v SLO subvencionira potniški promet bistveno manj – v povprečju pol manj - kot javne oblasti v razvitih državah EU.

Odvisno s katerimi državami se primerjamo. V vsakem primeru za vložen denar dobimo relativno malo (stran 10).

Se pa to vidi tudi pri voznem parku. Ni naključje, da imajo Slovenske železnice v povprečju več kot 30 let stara vozna sredstva.
Ja, v VB so se investicije v železnice precej povečale, ko so podjetja prodali... tudi vlaki so se pomladili. Res je, ni naključje, da ima državni SŽ slabo infrastrukturo in stare vlake. Če bi se zgodil britanski scenarij, bi imeli modernejšo infrastrukturo in novejše vlake.

Za potnike gre, da.
Zagotovo - podjetjem v VB. Ne pa tudi SŽ. SŽ zmeraj višje subvencije porabljajo za prevoz zmeraj manj potnikov.
Uganka: v SŽ-Potniški promet prodajo vedno manj vozovnic, prihodki družbe pa rastejo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

cvalsr ::

Bravo, bravooo, novi vlaki! Ki se bodo cijazili po francjožefivskih tirih s hitrostjo volovske vprege. Pa vmes enkrat bo treba dol in se malo peljati z avtobusom, ker je proga razpadla, pa spet nazaj na vlak.
V bananarepubliki Slovenistan se pač ne more zgoditi posodobitev prog, po katerih bi celo dobre stare gomulke lahko vozile vsaj dvakrat hitreje kot zdaj.

Pa enotne vozovnice, juhuuuu! Se bom lahko peljal z njo ... že čez štiri ure in tričetrt, potem pa spet jutri ob enajstih dopoldne. Sem tako navdušen, da izumiteljem vljudno želim, naj si jih ob tako uporabnem javnem prevozu v rit vtaknejo.

Barbarpapa2 ::

cvalsr je izjavil:

Bravo, bravooo, novi vlaki! Ki se bodo cijazili po francjožefivskih tirih s hitrostjo volovske vprege. Pa vmes enkrat bo treba dol in se malo peljati z avtobusom, ker je proga razpadla, pa spet nazaj na vlak.
V bananarepubliki Slovenistan se pač ne more zgoditi posodobitev prog, po katerih bi celo dobre stare gomulke lahko vozile vsaj dvakrat hitreje kot zdaj.

Pa enotne vozovnice, juhuuuu! Se bom lahko peljal z njo ... že čez štiri ure in tričetrt, potem pa spet jutri ob enajstih dopoldne. Sem tako navdušen, da izumiteljem vljudno želim, naj si jih ob tako uporabnem javnem prevozu v rit vtaknejo.


No, proge se dejansko precej intenzivno obnavljajo, tukaj je malo informacij okoli tega:

http://www.krajsamorazdalje.si/

chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/https://www.slo-zeleznice.si/images/inf...

Se pa v javnosti o tem (izjema je famozni drugi tir) bolj malo govori... Se pa po obstoječih progah ne bo nikoli vozilo dvakrat hitreje, za kaj takega je potrebno narediti korenite posege v trase ali pa zgraditi nove proge.

In če je kje nadomestni avtobusni prevoz je to načeloma tam, kjer se izvajajo dela na progi oziroma je le-ta zaprt zaradi "višje sile"...

Lp

Jože

Invictus ::

Glavni razlog za počasne vlake na slovenskih železnicah je zastarel sistem detekcije padajočega kamenja. Vsaj eden od njih ;), je pa precej pomemben...

Sistem je bil narejen leta 1979, in od takrat nikoli moderniziran. Naredili so za za Titota, dobesedno...

Problem sistema je, da ne zna javiti na 100m natančno lokacijo, ampak samo na par km. Ker se potem pošlje ekipo na teren, da najde kamenje. Včasih traja tudi par dni, da najdejo padajoče kamenje, takrat pa vlaki vozijo max 30 km/h.

Ravno sedaj so pogovori o novem sistemu, ampak so šefi na SLO železnicah prebutasti da bi razumeli novosti. Oni bi star sistem še naprej, sam kaj ko ni več rezervnih delov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Invictus, to velja za Savsko dolino, drugje pa ni tega razloga. Drugje pa so glavni razlog trase (minimalni krivinski radiji ovinkov), prva operativna na našem ozemlju, proga Maribor - Celje je bila odprta leta 1846, trasirana pa par let prej. Nekaj se da narediti z nadvišanjem zunajih tirnic v ovinkih, veliko pa ne. Zato imamo samo dva odseka na celotnem omrežju, kjer Pendolino sme voziti 160km/h...

Je pa (po mojem laičnem mnenju) obnova temeljita, dejansko se proge gradijo na novo. Proge se demontirajo in odstrani nasip do planuma, nardijo nove vodozaporne plasti, nasuje nov tolčenec ter postavijo čisto novi tiri (tirnice so UIC 60, pragovi pa betonski) in kretnice. Prav tako se elektrifikacija postavlja skoraj v celoti na novo (novi stebri, žice in oprema), spreminjajo se tudi tirne sheme postaj. Skratka, gre za temeljito prenovo...

Lp

Jože

PreviousUser ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Invictus, to velja za Savsko dolino, drugje pa ni tega razloga. Drugje pa so glavni razlog trase (minimalni krivinski radiji ovinkov), prva operativna na našem ozemlju, proga Maribor - Celje je bila odprta leta 1846, trasirana pa par let prej. Nekaj se da narediti z nadvišanjem zunajih tirnic v ovinkih, veliko pa ne. Zato imamo samo dva odseka na celotnem omrežju, kjer Pendolino sme voziti 160km/h...

Je pa (po mojem laičnem mnenju) obnova temeljita, dejansko se proge gradijo na novo. Proge se demontirajo in odstrani nasip do planuma, nardijo nove vodozaporne plasti, nasuje nov tolčenec ter postavijo čisto novi tiri (tirnice so UIC 60, pragovi pa betonski) in kretnice. Prav tako se elektrifikacija postavlja skoraj v celoti na novo (novi stebri, žice in oprema), spreminjajo se tudi tirne sheme postaj. Skratka, gre za temeljito prenovo...

Lp

Jože


Po Pomurski progi, ki je tudi čisto na novo pa mislim, da imajo kar visoke hitrosti zdaj, še posebej ker ni velikih krivin...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Ja, proga Murska Sobota - Hodoš v grobem sledi leta 1968 opuščeni progi, so pa na njej precej zgladili ovinke, določene postaje postavili na novo itd... Hitrosti so kar spodobne, do 120km/h za vse vrste vlakov. So pa podatki o progovnih hitrostih javni:

www.slo-zeleznice.si/images/infrastrukt...

to je dodatek k temu dokumentu:

www.slo-zeleznice.si/images/infrastrukt...

Moram popraviti prejšnjo izjavo o odsekih, kjer je možno s Pendolinom voziti do 160km/h. Na progi Murska Sobota - Ormož so še tri taka mesta...

Lp

Jože

poweroff ::

Barbarpapa2, nekaj sem slišal, da naj bi se naredila hitra proga LJ - MB in LJ - KP. Ideja je menda, da bo časovno (upam da tudi cenovno) konkurenčna avtocestnemu prevozu. Mogoče lahko kaj več o tem poveš?
sudo poweroff

PreviousUser ::

poweroff je izjavil:

Barbarpapa2, nekaj sem slišal, da naj bi se naredila hitra proga LJ - MB in LJ - KP. Ideja je menda, da bo časovno (upam da tudi cenovno) konkurenčna avtocestnemu prevozu. Mogoče lahko kaj več o tem poveš?


Mislim, da so to hoteli narediti že ob gradnji AC LJ-MB, trasa naj bi potekala ob AC, ne vem pa, zakaj so potem to opustili...

Zgodovina sprememb…

Gagatronix ::

poweroff je izjavil:

Barbarpapa2, nekaj sem slišal, da naj bi se naredila hitra proga LJ - MB in LJ - KP. Ideja je menda, da bo časovno (upam da tudi cenovno) konkurenčna avtocestnemu prevozu. Mogoče lahko kaj več o tem poveš?


Hitra proga LJ-MB bo cez nekje 200-300 let.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Matthai, zadnja pobuda je stara par mesecev in to je vse kar vem (prebral na FB-ju)...

Mitchoo, to pa prvič slišim, imaš kaj več informacij o tem?

Lp

Jože

PreviousUser ::

Barbarpapa2 je izjavil:



Mitchoo, to pa prvič slišim, imaš kaj več informacij o tem?

Lp

Jože


Žal ne, sem pa o tem bral že pred časom mislim da na železničarskem forumu (vlaki.info).

jernejl ::

Barbarpapa2 je izjavil:

No, proge se dejansko precej intenzivno obnavljajo

Saj vemo in tudi vidimo, da se nekaj dogaja. Ampak te prenove ne pomenijo bistveno višjih hitrosti, zaradi teh prenov bodo SŽ namesto "popolnoma nekonkurenčne" pač "nekonkurenčne". In zdi se mi nesmiselno vlagati v proge, za katere se že vnaprej ve, da ne bodo konkurenčne ostalim oblikam prevoza.
Glede na modus operandi naše politike se pa ne bi prav nič čudil, če bodo najprej obnovili obstoječe proge, potem ugotovili, da niso konkurenčne, in začeli razmišljati o novih trasah.

Je pa vseeno zanimivo, da se je kakšnih 20 let nazaj iz Ljubljane v Maribor po obstoječih progah dalo priti v 1h 45min (s pendolinom), danes pa ta pot traja najmanj 1h 56min. Torej vseeno niso samo krivine krive za počasnost vlakov.

In medtem naši severni sosedje posodabljajo proge tako, da bodo omogočale hitrosti do 250 km/h.
Tule je recimo nekaj informacij o prenovi njihove južne proge od Dunaja proti Gradcu in Celovcu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Gagatronix ::

@jernejl, jaz sem pred nekje 15 leti potreboval za pot iz LJ do MB skoraj 3 ure. Res da nisem sel z Intercity vlakom, marvec sem imel prestop v Zidanem mostu, ampak vseeno. Vecina nase zelezniske infrastrukture je tako absurdno zastarele, da je cudez, da imajo Slovenske Zeleznice sploh se dovoljenje za obratovanje.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenske železnice odkrile internetno prodajo vozovnic

Oddelek: Novice / Ostale najave
4210238 (4954) Kenpachi
»

SŽ omogočil nakup vozovnic po spletu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7212390 (10087) aborko
»

Japonski brzovlak presegel 600 kilometrov na uro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6220350 (16596) Okapi
»

slovenske železnice - nesposobneži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8212696 (9751) Karaya 52
»

Tehnologija: najhitrejši vlak

Oddelek: Novice / Diski
234507 (4507) Boeing

Več podobnih tem