» »

Visoka poslovna šola Ljubljana

Visoka poslovna šola Ljubljana

Bikica195 ::

http://www.ef.uni-lj.si/dodiplomsko/vps

Mnenja, profesorji, študenti, težavnost, dober program, urniki...
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.

FormerUser ::

Eden lažjih faksov, profesorji večinoma vse h riti prinesejo, urniki fleksibilni, udeležba na predavanjih in vajah večinoma neobvezna, dve tretjini je punc. Če se tvoj vzdevek nanaša na horoskop ne na IQ, boš brez problema naredila. Ker bo časa dovolj, čimprej začni nabirati delovne izkušnje prek študenta. Informacije iz druge, a zanesljive roke.

Bikica195 ::

FormerUser je izjavil:

Eden lažjih faksov, profesorji večinoma vse h riti prinesejo, urniki fleksibilni, udeležba na predavanjih in vajah večinoma neobvezna, dve tretjini je punc. Če se tvoj vzdevek nanaša na horoskop ne na IQ, boš brez problema naredila. Ker bo časa dovolj, čimprej začni nabirati delovne izkušnje prek študenta. Informacije iz druge, a zanesljive roke.



Hvala :), torej ste hoteli povedati, da je nekoliko lažje delati ta faks in imaš čas delati še nekje? Je to bol taka šola ali je vredu iti sem - zaposlovanje naprej. Je velika razlika med diplomirani ekonomist (UNI) in diplomirani ekonomist (VŠ). Zanima me program trženje. Mogoče veste kaj glede urnikov - kdaj so predavanja.
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.

kalorijagr ::

S takim odnosom boš obsojena na težko iskanje dobre službe. Takšne smeri ne zagotavljajo služb, ampak zagotovijo posamezniku znanja, za katera mora sam vedeti kako to vnočiti. Pri teh smereh je izjemno pomembna sposobnost mreženja in vzdrževanja stikov, ki ti pomagajo kasneje v življenju. Na vsakem faksu je čas za delo. Vedi le, da si z nesmiselnimi študentskimi deli ne širiš svojih kompetenc. Relevantna dela pa je težko dobiti.

Se mi zdi, da ti iščeš nekaj luftarskega. Razlika med VŠ in uni pa zagotovo je, tudi pri zaposlovanju lahko odigra bistveno vlogo. Naj ti bo pridobivanje kakovostnega znanja prioriteta. To naredi razliko med luftom in materijo. Na vsaki smeri študija.

Bikica195 ::

kalorijagr je izjavil:

S takim odnosom boš obsojena na težko iskanje dobre službe. Takšne smeri ne zagotavljajo služb, ampak zagotovijo posamezniku znanja, za katera mora sam vedeti kako to vnočiti. Pri teh smereh je izjemno pomembna sposobnost mreženja in vzdrževanja stikov, ki ti pomagajo kasneje v življenju. Na vsakem faksu je čas za delo. Vedi le, da si z nesmiselnimi študentskimi deli ne širiš svojih kompetenc. Relevantna dela pa je težko dobiti.

Se mi zdi, da ti iščeš nekaj luftarskega. Razlika med VŠ in uni pa zagotovo je, tudi pri zaposlovanju lahko odigra bistveno vlogo. Naj ti bo pridobivanje kakovostnega znanja prioriteta. To naredi razliko med luftom in materijo. Na vsaki smeri študija.



Ne iščem nič luftarskega, le zanimajo me stvari o tej šoli saj sem zadnji letnik srednje šole. Ta visoka šola omogoča vpis s poklicno, univerzitetni program pa je torej veliko težji in je možen vpis le s 5. predmetom - zato me zanima kaj se bolj splača izbrati UNI ali VŠ program, glede na to da službo lahko iščeš ali si naredil UNI ALI PA VŠ program.
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.

kalorijagr ::

Službo lahko iščeš z obema, a delodajalec bo premislil, zakaj bi izbral nekoga, ki se mu ni dalo narediti 5. predmeta in vpisati uni. Takšno razmiśljanje in spraševanje po težavnosti ter urniku pa priča, da iščeš walk in a park program.

Bikica195 ::

Tudi to vem, samo ravno logično pa ni (kakor veliko drugega) - lahko je nekdo z VŠ sposobnejši ipd. kot nekdo z UNI - škoda. Sploh ni res, samo vem da imajo ponekod pozno zvečer predavanja in vse to + vozijo se z vlakom na faks. Zato je potem vse skupaj malce zoprno. Kakor pa vem, da kar te zanima se lahko vpraša (sploh, če še ne veš preveč). Oblikovanje predstave o tem kaj iščem pa je torej čisto odveč :) .
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.

Utk ::

Ja, lahko je sposobnejši, samo kaj mu to pomaga, če je tako len, da je šel na vs, ker mu uni urnik ni bil všeč.

Bikica195 ::

Sploh se ne gre glede urnika, takšen kot je pač je. Če se pa kdo odloča glede urnika predavanj pa je to tudi njegova stvar.

No upam, da se najde kdo, ki mi lahko pripoveduje samo zadeve glede omenjene šole.
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.

HotBurek ::

Jst bi takole predlagal; med UNI in VŠ izberi na podlagi tega, kako ti gre matematika v SŠ. Če imaš 5+, potem UNI, če 3, potem VŠ.

Kar se tiče pa "služb" in tega, kdo je bolj vreden "UNI vs. VŠ", oz. da je tisti, ki je šel na VS luzer, ker se ni potrubil in naredil 5ti predmet na maturi, je pa res über lame. Ne obremenjuj se s tem.

Tja pojdi po znanje. Če končaš VŠ, lahko nadaljuješ na UNI.

Itak imaš pa na strani kontakt za info:

Dodatne informacije za redni študij
Nataša Sever
Tel: (01) 5892-412
Pisarna: D-019
natasa.sever@ef.uni-lj.si
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

FormerUser ::

Bikica195 je izjavil:


Hvala :), torej ste hoteli povedati, da je nekoliko lažje delati ta faks in imaš čas delati še nekje? Je to bol taka šola ali je vredu iti sem - zaposlovanje naprej. Je velika razlika med diplomirani ekonomist (UNI) in diplomirani ekonomist (VŠ). Zanima me program trženje. Mogoče veste kaj glede urnikov - kdaj so predavanja.

EF Ljubljana je najboljša in najuglednejša ekonomska fakulteta v Sloveniji, tudi v svetu imajo nek renome, tako da, če te zanima ta smer, potem definitivno pojdi tja. Hočem zgolj reči, da to ni tako zahteven faks kot medicina, farmacija, pravo... ki terja celega človeka, ampak da imaš zraven tudi nekaj več časa, kako ga porabiš, je pa odvisno od tebe, ali ga zaluftaš, ali delaš prek študenta kaj iz svoje stroke ali se sama dodatno izobražuješ... Predavanja potekajo v dveh skupinah, kamor si razporejen glede na abecedo, lahko hodiš pa tudi v tisto, v katero nisi, vaje potekajo v 8-9 skupinah, kamor si spet razporejen, ampak lahko večinoma poljubno menjaš. Vse je zelo neobvezno in fleksibilno, obveznosti so v glavnem dopoldne, če si jih pravilno razporediš, jih lahko opraviš v 4 dneh v tednu. Vse to bolj velja za UPEŠ, kamor hodi moja sorodnica, na VPŠ naj bi bilo obveznosti še manj, ampak za tisto nimam info.

Kar se perspektivnosti zaposlovanja tiče, naj bi imeli največ možnosti tisti, ki se podajo v finančno, bančniško, računovodske smeri, ki so pa tudi najbolj zahtevne, trženje, turizem... morda nekoliko manj ampak v končni fazi je vse odvisno od tebe, če te nekaj veseli in boš v tem med najboljšimi, boš prej ali slej dobila službo, smer študija izberi tudi z mislijo na možnost zaposlitve v tujini.

Bikica195 ::

Najlepša hvala obema :).
Glede tega, kar se tiče pa "služb" kdo je bolj vreden "UNI vs. VŠ", oz. da je tisti, ki je šel na VS luzer, ker se ni potrubil in naredil 5ti predmet na maturi, je pa res über lame, ne obremenjuj se s tem... se pa čisto strinjam, nekaj podobnega kot gimnazijci in ekonomci oz. zaposlitev nekoga z več šole in ne nekoga ki bi bil bolj sposoben - ampak tako pač je.
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.

Cruz ::

Če te zanima trženje ti lahko povem iz prve roke, da gledajo na sposobnost in ne na papir. Torej, če boš delala prek študenta in si tekom študija nabirala izkušnje, ne boš imela problemov pri zaposlitvi - pa čeprav boš imela le srednjo šolo. :) Seveda pa papir pomaga, ampak se v tvojem primeru(UNI vs VŠ) ni potrebno sekirati za to.

Poznam ljudi, ki študirajo/so študirali ekonomijo v LJ(in v MB). Sama izkušnja je zelo odvisna od tebe. Priložnosti na faksu je milijon pa tudi tisti željni znanja najdejo izzive. Ampak tudi tisti, ki vse skupaj jemljejo kot zabavo najdejo način, da jim omogoča le-to. Pazi, da nevede ne padeš v to zadnjo kategorijo, ker takšnim je ponavadi po končanem faksu zelo žal in ne najdejo ene pozitivne besede o faksu. Neka zmernost je zdrava stvar. Imaš pa res ogromno dogodkov in priložnosti, tako da izkoristi tiste, ki te bodo zanimale. Še noben aktiven študent ni imel težav pri zaposlitvi.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

fikus_ ::

Za večino delodajalcev ni toliko pomemben papir, ampak sposobnost opravljanja nekega dela. Pri ekonomistov je pa velika konkurenca pri zaposlitvah. In če racunaš na službo v JS potem bolje EF, sider bo VPŠ ok.

kalorijagr ::

Vsi ki komentirate, da ni razlike med VŠ in uni... Kako se prijaviš na delovno mesto z zahtevano uni izobrazbo, če imaš VŠ? Enako je bilo okoli leta 2000 za višjo šolo, ko so se ljudje vpisovali na višje šole in govorili, da šteje sposobnost. Vsi vemo, kako se je končala zgodba v večini primerov.

Cruz ::

kalorijagr je izjavil:

Vsi ki komentirate, da ni razlike med VŠ in uni... Kako se prijaviš na delovno mesto z zahtevano uni izobrazbo, če imaš VŠ? Enako je bilo okoli leta 2000 za višjo šolo, ko so se ljudje vpisovali na višje šole in govorili, da šteje sposobnost. Vsi vemo, kako se je končala zgodba v večini primerov.
Med višjo in uni je kar razlika, med visoko in uni pa ne.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Shields ::

kalorijagr je izjavil:

Vsi ki komentirate, da ni razlike med VŠ in uni... Kako se prijaviš na delovno mesto z zahtevano uni izobrazbo, če imaš VŠ? Enako je bilo okoli leta 2000 za višjo šolo, ko so se ljudje vpisovali na višje šole in govorili, da šteje sposobnost. Vsi vemo, kako se je končala zgodba v večini primerov.


vsš in uni sta včasih zelo podobna, vsš je pri kakih predmetih lahko celo težji. Vsš ima lahko še obvezno prakso, UNI je pa načeloma bolj teoretično naravnan, da imaš pol na 2. stopnji lažji začetek. Sicer pa poznam eno ki je naredila gimnazijo komaj in potem "kranjsko sorbono" (fov) in je direktorica dokaj znane firme... VSŠ ni enak višji šoli. Na VSŠ diplomiraš

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Shields ()

Sirena07 ::

Ekonomska fakulteta je dobra, a je kar precej težka, še posebej če nisi nek matematičen tip človeka. Ne bi jo priporočala nekomu iz srednješolske smeri, kjer ni dosti računanja in matematike. Sama sem obiskovala program, ki sicer "po naravi" ni ekonomski, a smo kljub temu imeli nekaj ekonomskih predmetov, ki so mi bili zelo zanimivi in sem se na podlagi tega odločila za ekonomsko fakulteto. Naredila sem veliko napako ker nisem bolj podrobno pregledala vsebin predmetov in se kar fajn zajeb***, zato res res priporočam, da prej poskušaš dobiti koga, ki hodi na to fakulteto oz. program,ki ga želiš obiskovat da približno vidiš kaj in kako preden se odločiš. Če bi jaz prej videla kaj se učijo se ne bi nikoli vpisala. Je pa res da je vse odvisno od človeka in njegove volje. Če še kdo neve je prehod iz 1. v 2. letnik UPŠ 50%, za VPŠ pa 45% tako da lahko sami precenite težavnost. In še enkrat opozarjam da če nisi nek matematičen tip in ne maraš računat ne hodi verjemi, ker govorim iz lastnih izkušenj in si boš s tem prišparal/a veliko solz in trpljenja.

Lp in srečno

Hypathia ::

Uh, s tem bi se pa težko strinjala, prej bi rekla, ne hodit na Ekonomijo, če si izrazito nematematičen tip človeka, kar je nekako logično, ekonomisti se pač ne smejo bati dela s številkami.

Ker ravno pomagam eni iz 1. letnika EF, ki ima tudi malo preveč rešpekta do matematike, pri pripravi na izpit, sem dobila vpogled na celo njihovo snov, naloge, izpite iz prejšnjih let... in lahko iz prve roke povem, da zadeva res ni težka, le rahla nadgradnja snovi iz srednje šole, tako da lahko vsak povprečno matematično inteligenten človek izdela, in tudi inštruiranko sem v 1 mesecu toliko nahajpala, da bo po moje brez problema zvozila.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

Hypathia ::

Mogoče še napišem kako izgleda izpit iz matematike v 1. letniku EF, za tiste, ki se sprašujete ali bi vam delala probleme:

1. naloga (20 tock)

Poišči vse rešitve sistema linearnih enačb:

2x + y - z + 3t = -2
-6x - 4y + 2z - 4t = 12
4x - 4z + 6t = -2

2. naloga (20 tock)

Dana je funkcija:

f (x) = e-2x-3/(x+1)

Poišči njeno definicijsko območje, začetno vrednost, ničle, pole, prvi odvod, intervale naraščanja in padanja, ekstreme in zalogo vrednosti. čemu se približuje funkcijska vrednost, ko gre x -> neskončno in ko gre x -> - neskončno. Skiciraj graf f (x).

3. naloga (20 točk)

Dana je funkcija f (x) = xln(5 - x).

a) (12) Izračunaj integral f(x)dx.

b) (8) Izračunaj ploščino omejenega območja med x osjo in grafom funkcije f (x).

4. naloga (20 tock)

Štirje zdravstveni delavci so prišli v stik s koronavirusom. Eden od njih je pred tem prejel en odmerek cepiva, zato zboli z verjetnostjo 2/3. Trije delavci so pred tem prejeli dva odmerka cepiva, zato vsak od njih zboli z verjetnostjo 1/3. Delavci obolevajo neodvisno drug od drugega. Slučajna spremenljivka Z je število zdravstvenih delavcev, ki zbolijo.

a) (15) Določi verjetnostno shemo in matematično upanje spremenljivke Z.

b) (5) Izračunaj verjetnost, da zbolita natanko dva zdravstvena delavca, če veš, da zboli vsaj en.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hypathia ()

tony1 ::

Hja, tale izpit je čisto srednješolski, čeprav je težji od mat. mature (ta je navaden hec, ker je pač v uro in pol težko stlačiti 4 leta pouka).

Ampak za nekoga, ki nima dobrega SŠ znanja matematike (minimalno bi moral imeti matematiko 4 ali 5) pa verjamem, da mu dela težave. Če ti matematika ni v veselje, je tole naštudirati zelo soliden podvig.

Hypathia ::

Zakaj se sploh vpisati na Ekonomijo, če ti je matematika muka? A ni prva asociacija na ekonomist, nekdo ki nekaj računa? Kaj boš pa sploh lahko počel, če si skregan s številkami, edino mogoče marketing ali pa kak turizem. Za tiste, ki izrazito ne marajo matematike je bolje, da se vpišejo na fdv, filofaks, razne upravne šole, organizacijske vede in podobno.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

tony1 ::

Pa saj je bejba povedala, da zato, ker ni imela pravih informacij (tudi nam, že pred mnogimi leti, šolska svetovalna (čeprav je potek vpisa na faks obvladala v nulo) npr. ni znala svetovati, da si naj za določen študij poleg štirivrstičnega opisa programa pogledamo tudi predmetnik in opise predmetov).

Ekonomijo se pogosto povezuje s poslom, prodajo, podjetništvom ipd., kar je res premalo široko.

Do konkretnih informacij je kot dijak včasih težko priti (danes imamo vsaj forume :D), ker se moraš sploh naučiti kje dobiti kvalitetne informacije. Tako sem imel v SŠ prfokso mate, ki nas je svarila, da je na FRI strašno zahtevna matematika. Njeno izjavo smo kar resno vzeli, nekaj teže ji je dalo tudi, da je takrat delala magisterij. Šele čez leta smo pogruntal, da za take ocene ni posebej kompetentna, njen magisterij je bil iz ekonomije, matematika pa s pedagoške fakultete (človek bi si mislil, da je to formalno premalo za prfoksa na gimnaziji, ampak očitno se je dalo. No, njen srednješolski pouk mate je bil, roko na srce, povsem korekten.)

Tody ::

Bikica iz prve roke, službe se najdejo v ob študiju, razna društva projekti in podobno. Če mislis narediti fax pa potem iskat prvo službo bos 4 ali 5 let za konkurenco. Ekonomske faksi so vsi narejeni da se da marsikaj narest zdraven, je pa takrat ko je treba biti priden in vztrajen

Hypathia ::

tony1 je izjavil:

Pa saj je bejba povedala, da zato, ker ni imela pravih informacij (tudi nam, že pred mnogimi leti, šolska svetovalna (čeprav je potek vpisa na faks obvladala v nulo) npr. ni znala svetovati, da si naj za določen študij poleg štirivrstičnega opisa programa pogledamo tudi predmetnik in opise predmetov).

Ekonomijo se pogosto povezuje s poslom, prodajo, podjetništvom ipd., kar je res premalo široko.

Do konkretnih informacij je kot dijak včasih težko priti (danes imamo vsaj forume :D), ker se moraš sploh naučiti kje dobiti kvalitetne informacije. Tako sem imel v SŠ prfokso mate, ki nas je svarila, da je na FRI strašno zahtevna matematika. Njeno izjavo smo kar resno vzeli, nekaj teže ji je dalo tudi, da je takrat delala magisterij. Šele čez leta smo pogruntal, da za take ocene ni posebej kompetentna, njen magisterij je bil iz ekonomije, matematika pa s pedagoške fakultete (človek bi si mislil, da je to formalno premalo za prfoksa na gimnaziji, ampak očitno se je dalo. No, njen srednješolski pouk mate je bil, roko na srce, povsem korekten.)

V današnjem času moraš biti kar mal poseben, če ne znaš pridobiti niti osnovnih informacij o izbrani smeri študija kot je predmetnik, opisi posameznih predmetov.... In tule sem tudi prvič videla nekoga reči, da je Ekonomski faks težek.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

tony1 ::

Če se človek ne zna postaviti v čevlje nekoga drugega ima večje težave kot je matematična pismenost. Pa saj je nekdo nalimal % prehodnosti, halo? To jasno pove, da se tam ne da pasti samo po štengah do unisex kletnega WCja.

Hypathia ::

Očitno ga preveč žurajo, zahtevnost faksa gotovo ne more biti razlog, pa saj si videl kakšen je izpit iz matematike.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

tony1 ::

Če moraš za en izpit nadoknaditi več let srednješolske matematike ni to noben hec. Možnosti je še več, pojma nimam kakšen delež pride tja iz gimnazije in kakšen iz srednjih ekonomskih šol s poklicno maturo (nikoli nisem bil študent na EF), tisti imajo zagotovo še več dela.

Tody ::

Pussy vsi skupaj ... Pač se naučis za en izpit ... Kot da bodo naloge kaj lažje v službi. Razen če mas službo ker 8 ur govoris, imate petrol/ špar kartico?

tony1 ::

Razen zadnje naloge nisem nikoli rabil tele matematike v real lifu, in je nikoli ne bom. Sem bil pa zunanji izvajalec, ki je delal tehnične rešitve za EF, in od tod poznam štenge in WCje :-). Okrog mene je na šihtu še desetine računalničarjev in za vse lahko mirne vesti zatrdim enako.

Tody ::

Saj ne da prfoks vse razloži, pove postopek, rešitve in potem samo zamenja številke na izpitu ampak očitno je tudi to preveč zahtevo, pa se en A4 list imas lahko sabo kjer je lahko napisano karkoli


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466344272 (6464) nejc_nejc
»

Degradiranje diplomantov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
18338559 (3420) tomwischner
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420294 (16704) SimplyMiha
»

UNI ali VS

Oddelek: Šola
174840 (3874) KraitPay
»

FERI - VS (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
699306 (7387) root987

Več podobnih tem