» »

Kloniran disk "večji" od originala

Kloniran disk "večji" od originala

The Player ::

Pozdrav!

Odločil sem se na novo namestiti sistem in sem za vsak slučaj naredil kopijo diska v primeru, če gre kaj narobe, tko, da imam rezervo in grem lahko kadarkoli nazaj. Seveda ne gre brez problemov.

Namreč disk imam razdeljen na 2 particiji, se pravi 1. za sistem in 2. za podatke. Ko se je kloniranje končalo, sem zasledil, da ima kloniran disk (sistemska C particija) več prostega prostora, kot disk, ki je trenutno v sistemu. Medtem, ko 2. podatkovna particija izgleda ok in identična originalu.

Poraja se mi vprašanje zakaj program ni skloniral diska identično, kot original? Razlike v prostem prostoru je za ca 20GB, kar ni malo.

Je to normalno al je nekaj hudo narobe? Je tu kak haklc, ki ga ne poznam? To je bilo moje drugo kloniranje, tako, da še nimam toliko izkušenj s temi programi, ta prvič pa nisem bil preveč pozoren, če so bili prisotni vsi podatki.

Sem sicer na grobo preveril, če so prisotni vsi podatki in izgleda vse ok, nisem pa šel preverjati vsake podmape v C particiji.

Uporabljal sem program Macrium Reflect FREE. Spodaj je še slika za boljšo predstavo:

https://imgur.com/a/a8R8LQP

Ima mogoče kdo podobne izkušnje?

nsa_ag3nt ::

Razlika je pomoje v odsotnost pagefile.sys /hiberfil.sys .
https://superuser.com/questions/360381/...

system reserved znotraj windows ne bo viden viden (kloniran hdd).
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

The Player ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Razlika je pomoje v odsotnost pagefile.sys /hiberfil.sys .
https://superuser.com/questions/360381/...

system reserved znotraj windows ne bo viden viden (kloniran hdd).


Je to skrita datoteka, al je vidna in se jo da najti? Kje pa se ponavadi nahaja?

Kako to, da je program ni kloniral na disk?

_Denny_ ::

Oboje je v C:\

hiberfil.sys = file za hibernacijo v velikosti sistemskega rama
pagefile.sys = swap file za primer, ko ti zmanjka prostega rama

Obe sta nepomembni pri backupu, ker imata pri vsakem startupu in shutdownu drugačno vsebino. Za izklop hibernacije (in obenem fast startupa, ki povzroča samo težave) v admin cmd-ju zaženi powercfg -h off

Če se ti bo slučajno pri kloniranem Windowsu vseeno prikazala System Reserved particija kot F:\, ji v diskmgmt.msc odstrani črko in bo spet postala nevidna.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Han ::

To sta skriti sistemski datoteki.

solatko ::

Klonirani disk ne bo zagnal sistema, moral bi narediti image particije, potem pa to v dos-u razpakira na željen disk.
Delo krepa človeka

gddr85 ::

sprobaj mal easeus backup al pa mini partition, osebno še nikol nisem imel problemov pri kloniranju in bootanju, vključno s kloniranjem na manjši disk..

bili_39a ::

solatko je izjavil:

Klonirani disk ne bo zagnal sistema, moral bi narediti image particije, potem pa to v dos-u razpakira na željen disk.


Ti časi so že zdavnaj mimo. Ni treba nič v DOSu izbirat .... Zaženeš sistem iz Macrium boot ključka in izbereš kaj bi rad namestil.

Sam sicer raje uporabljam Image diska kot Clone (v Macriumu). Macrium bo naredil kopijo vsega potrebnega, da lahko naredi sistemski disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

nsa_ag3nt ::

solatko je izjavil:

Klonirani disk ne bo zagnal sistema, moral bi narediti image particije, potem pa to v dos-u razpakira na željen disk.

Saj je naredil image obeh particij na drug hdd.

Tako da če zamenja hdd-ja bo sistem delal naprej.
Edino kakšni programi, ki so vezani na getvolumelabel/getvolumeinformation bodo javili, da jih mora ponovno registrirati.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

solatko ::

bili_39a - Jaz uporabljam AOMI orodja in se ob restore image, ki teče v njegovem programu - boot ključek.
nsa_ag3nt - zagonski sektor se ne da enostavno prekopirat, kar naredi clone diska, moraš naredit image diska, da je enak, kot original, potem pa restore slike na željen disk. V tem primeru dobiš dvojnik sistemskega diska.

Sicer pa jaz izberem prenos OS- in mi naredi vse sam. Traja pa glede na kvaliteto računalnika od 20 minut (Intel 8-sme generacije), do dve uri in pol, 160GB sistemski disk na starih dvojedrnikih 775 podnožja, ki nima delujočega USB3.

OP je napisal, da je clone-iral celoten disk na drug disk in sprašuje zakaj so velikosti zagonske particije različne, pri restore image diska, sta particiji s sistemom identični in vse dela na obeh, brez potreb po registraciji. Tudi Halcom.
Delo krepa človeka

The Player ::

ok, sem za hec nardil še en klon diska, tokrat s programom EaseUS Todo backup free.

Klon je za razliko od prejšnjega po velikosti identičen originalu.

Ne vem kaj bi bil lahko razlog za takšno razliko v velikosti pri C particiji pri prejšnjem klonu. Pravtako mi sistem ni našel hiberfil.sys in pagefile.sys datoteki, ko sem vpisal v iskalni niz (prikazovanje skritih datotek imam vključeno).

Se komu mogoče kaj sanja?

bili_39a ::

Prikaz skritih ne bo dovolj, vključi še prikaz sistemskih.
Ali pa odpri ukazno vrstico in napiši dir /as

_Denny_ ::

The Player je izjavil:

ok, sem za hec nardil še en klon diska, tokrat s programom EaseUS Todo backup free.

Klon je za razliko od prejšnjega po velikosti identičen originalu.

Ne vem kaj bi bil lahko razlog za takšno razliko v velikosti pri C particiji pri prejšnjem klonu.


Različni programi imajo različne exclusion liste, ponekod so vklopljene po defaultu, drugje jih moraš sam. Easeus ima na tem seznamu koš, *.pbd (Easeus backup fajli) in temp stvari (temp mape, internet cache, *.tmp), a ta njihov "File Filter" ni vključen in ga moraš sam pri kreaciji backup taska; brez vključenega filtra ti bo seveda backupiralo čisto vse. Program še ima opcijo, ki ti bo verjetno zelo zanimiva - sector by sector backup, ki shrani tudi vsebino "praznega" prostora. S tem boš na koncu res imel 1:1 image, ki bo iste velikosti kot celoten disk in ne bo več strahu, da nečesa ni, ker bodo v nezasedenih sektorjih prisotni tudi fajli, ki si jih izbrisal že pred nekaj meseci.

Ne vem zakaj toliko kompliciranja...program ti dejansko dela uslugo, da ne boš imel prevelikih image fajlov, ker je shranjevanje vsebine hiberfila in pagefila bedarija.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

WizzardOfOZ ::

Vzameš "disk to vhd" programček, narediš image diska in potem inštaliraš nov sistem, starega pa zalaufaš kot virtualko. Ko vidiš, da vse dela in da si vse podatke prenesel, pa pobrišeš virtualko in je rešeno.

broken/link ::

jaz se bi kar strinjal z nsa_ag3nt.
Pri virtualizaciji fizičnih mašin ti te fajle tudi spusti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Win 7 - rabim prostor na SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
141574 (1359) Cveto
»

SSD vgrajen, kaj pa zdaj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10621167 (13876) MrStein
»

Premalo prostora na C:\ disku

Oddelek: Pomoč in nasveti
263445 (3061) Invictus
»

Slikar (paint.exe) ter Photoshop začasne datoteke (temp files) pomoč

Oddelek: Pomoč in nasveti
152085 (1632) Ziga Dolhar
»

Malo prostora na C

Oddelek: Pomoč in nasveti
181715 (1346) SkIDiver

Več podobnih tem