» »

Kolikšna je minimalna bruto plača, na katero bi pristali.

Kolikšna je minimalna bruto plača, na katero bi pristali.

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3
...
5

Raptor F16 ::

Vprašanje v naslovu. Predvsem ciljam na publiko, ki ima vsaj 6.2 ali višjo priznano izobrazbo po bolonjskih stopnjah.

Že dalj časa se govori, da je fakultetno šolan kader pri nas podcenjen, kar sem nedavno začel opažati tudi sam, ki se postopoma prebijam na trg dela. Imam izkušnje z različnih delovnih mest in približen občutek za primerjavo. Tudi nekaj projektov imam za sabo. Nazadnje mi je v oči padel oglas znanega tujega podjetja, ki išče slovenske študente višjih letnikov, ki bi delali za manj kot 6 EUR bruto. Tudi ostali oglasi (iz industrije) na fakultetah, kjer iščejo mlade ambiciozne, in vse v presežnikih so malodane sramotni. Vsak laboratorij na fakulteti ponuja višjo bruto postavko, (nekje do 10€/uro bruto) ki spet ni blazno velika ampak tam bi se človek lahko dejansko nekaj naučil...

Firme ki tako mrzlično iščejo študentski kader pričakujejo izkušnje. Plačilo pa slabše kot v strežbi s hitro prehrano. V istem stavku pojasnjujejo, da gre za edinstveno priložnost, kjer bi posameznik pridobil reference in nemorte verjet izkušnje (ki so predpogoj za delo).

Tudi razni študentski projekti v sodelovanju z industrijo so pri meni pustili zelo mlačen vtis. Končni rezultat je vedno enak. Organizatorji poberejo ideje, dobijo spodbudna sredstva za projekt in poskušajo novačiti kader, ponudijo mezdno štipendijo s katero te kupijo za n-let. Izkoriščanje v pravem pomenu besede.

Zanima pa me koliko cenite svoje znanje? Kakšna je vaša predstava za spodobno BRUTO plačo srednjega razreda. Se je kdo nalimal na razne pogodbe, ki so ga hromile na slabo plačanem delovnem mestu za dalj časa? Kako ste jo odnesli tisti v tujini?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Smrekar1 ::

Raptor F16 je izjavil:

Vprašanje v naslovu. Predvsem ciljam na publiko, ki ima vsaj 6.2 ali višjo priznano izobrazbo po bolonjskih stopnjah.


Zelo v grobem bi rekel:

Za VI/2 (in ne 6.2) je primerna začetna plača povprečna plača v državi.
Vsaka naslednja stopnja je ~20% več glede na prejšnjo.

Plača se sicer po pomenu za delodajalca, ne po izobrazbi - ampak višje izobraženi zaposleni naj bi bili tudi pomembnejši za delovni proces, tako da zadeva pije vodo. Gre za grobo oceno, ne za točen izračun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

zavajon ::

Se mi zdi, da greš v napačno smer pri iskanju odgovora na tvoje vprašanje.

Minimalna plača, na katero pristaneš, je v prvi vrsti odvisna od tega, kakšne so ti druge opcije v primeru, da se ne zaposliš. Če te bodo v tem primeru še naprej vzdrževali starši, bo ta meja gotovo precej višja, kot če boš ostal pod mostom brez hrane. Nadalje je to odvisno od ponudbe na trgu. Če boš počel nekaj, za kar je na trgu večje povpraševanje, kot pa ponudba, bo tvoja meja seveda višja kot pa v obratnem primeru.

Raptor F16 ::

zavajon je izjavil:

Se mi zdi, da greš v napačno smer pri iskanju odgovora na tvoje vprašanje.

Minimalna plača, na katero pristaneš, je v prvi vrsti odvisna od tega, kakšne so ti druge opcije v primeru, da se ne zaposliš. Če te bodo v tem primeru še naprej vzdrževali starši, bo ta meja gotovo precej višja, kot če boš ostal pod mostom brez hrane. Nadalje je to odvisno od ponudbe na trgu. Če boš počel nekaj, za kar je na trgu večje povpraševanje, kot pa ponudba, bo tvoja meja seveda višja kot pa v obratnem primeru.


Ok pa zastavino drugače. Začetek je navadno težak ampak recimo da govorimo o minimalnem plačilu za katerega bi bil posameznik pripravljen vztrajati dalj časa?

Ponudbe zaposlitev se s časom spreminjajo in zagotovo se pojavi boljša priložnost, katero lahko zagrabiš. Kje je tista meja, pri kateri ne bi imel pomislekov o boljšem plačilu?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

GupeM ::

Enostavnega odgovora tukaj ni. Imam službo z dokaj lepo plačo. Ponujali so mi praktično identično službo za okrog 15% višjo plačo. Delal bi povsem isto, kar delam sedaj. Pa sem rekel ne, ker imam v trenutni firmi "bonuse", ki so mi bolj pomembni od tistega denarja, pa jih v drugem podjetju ne bi imel. Recimo:
Za dopust lahko zjutraj pošljem mail tajnici, da me pač ne bo v službo. V dugem podjetju je treba dopust najaviti 3 dni prej, pa še tega ti morajo odobriti (kar sicer praktično vedno storijo).
Brez težav si med službo vzamem kakšno uro ali dve za privat izhod, v drugi firmi komplicirajo glede tega.

Vetrolov ::

Diplomiral v času krize. Za mojo izobrazbo se ne dobi nič, ker bi vsi radi 5 let izkušenj, ki pa jih nimaš kje dobiti. Zato delam že skoraj 5 let v proizvodnji za minimalca. Ko enkrat obtičiš v proizvodnji pa zelo težko zležeš ven. Zato proizvodnja odpade, pristanem pa na bruto plačo, ki je višja od sedanje. Hkrati pa razvijam produkte za svoje bodoče podjetje.

Vazelin ::

Vetrolov je izjavil:

Diplomiral v času krize. Za mojo izobrazbo se ne dobi nič, ker bi vsi radi 5 let izkušenj, ki pa jih nimaš kje dobiti. Zato delam že skoraj 5 let v proizvodnji za minimalca. Ko enkrat obtičiš v proizvodnji pa zelo težko zležeš ven. Zato proizvodnja odpade, pristanem pa na bruto plačo, ki je višja od sedanje. Hkrati pa razvijam produkte za svoje bodoče podjetje.

Jp. V žlahti tak primer. Ženska bila učiteljica, par let učila, ambiciozna, se ločila, šla domov nazaj in pristala v proizvodnji in delala do penzije :/ ampak to je bilo v 80ij ko je bila tudi kriza s službami počasi.

Če si sedaj ko je konjuktura ne pomagate bo v krizi še 100x težje
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

PoStrah ::

Vetrolov je izjavil:

Diplomiral v času krize. Za mojo izobrazbo se ne dobi nič, ker bi vsi radi 5 let izkušenj, ki pa jih nimaš kje dobiti. Zato delam že skoraj 5 let v proizvodnji za minimalca. Ko enkrat obtičiš v proizvodnji pa zelo težko zležeš ven. Zato proizvodnja odpade, pristanem pa na bruto plačo, ki je višja od sedanje. Hkrati pa razvijam produkte za svoje bodoče podjetje.


zato je študentsko delo tako zelo zelo pomembno. večina folka ki ima dobre plače in dober šiht je tam začela delat kot študent ali pa si je s študentskim delom pridobila neprimerljive izkušnje, kot tisti ki ima same 10ke na faksu. današnj9 faksi tolk dodatnega dela pričakujejo od študentov da si ti ne morejo omislit dokaj redne službe poleg študija, ki jim bo dala veliko več znanja ko stari profesorji ki že 20 let učijo isto.
Asus P6T|i7 920|ATI HD 6850|12 gb DDR3|dual monitor|mašina da gate trga

feryz ::

Jaz mislim, da s tako izobrazbo, ne bi smel pristati na manj kot 2500 bruto. Če imaš FDV in podobno.
Naravoslovci pa vsaj tri jurje in gor za začetek.

Pa veliko sreče pri iskanju službe in pri prebiranju/kenslanju delodajalcev.

zavajon ::

Daj no, ne napeljuj tukaj ljudi k dumpingu!
Pod 4 jurje bruto ni govora :D

Mato989 ::

Plača bi naj bila v teoriji odraz ZAMENLJIVOSTI v podjetju, ne pa izobrazbe kot napačno predpostavlja OP...

Če poenostavimo to pomeni, da recimo so danes več vredni dobri električarji in vodovodarji ker ji manjka kot pa ekonomisti ki jih je ogromno... in zato je, čeprav me tema zanima, tako vprašanje v osnovi brezpredmetno oz. kar zgrešeno.

Recimo jaz ne padem v izobrazbo OPja ki sprašuje za VI/2 ker imam izobrazbo IV/1 ampak imam 2 izobrazbi pa še certifikat CNC programerja cca 900ur... pa imam boljšo plačo kot moj kolega ki je magister ekonomije in dela v Meku...

Te plače po izobrazbi so ostanki socializma in zastarela miselnost, to se lepo vidi ko imata na ISTEM delovnem mestu v JU na okencu referentki ki delata IDENTIČNO DELO različno plačilo ker je ena UNI DIPL, druga pa MAG... to je zgrešena logika.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

zavajon je izjavil:

Se mi zdi, da greš v napačno smer pri iskanju odgovora na tvoje vprašanje.

Minimalna plača, na katero pristaneš, je v prvi vrsti odvisna od tega, kakšne so ti druge opcije v primeru, da se ne zaposliš. Če te bodo v tem primeru še naprej vzdrževali starši, bo ta meja gotovo precej višja, kot če boš ostal pod mostom brez hrane. Nadalje je to odvisno od ponudbe na trgu. Če boš počel nekaj, za kar je na trgu večje povpraševanje, kot pa ponudba, bo tvoja meja seveda višja kot pa v obratnem primeru.

Pomembno je tudi, kakšne izkušnje in reference lahko dobiš. Če greš delat v neko zelo znano podjetje, je lahko meja nižja, ker ti bo to, da si delal v zelo znanem podjetju, kasneje pri iskanju službe z boljšo plačo zelo koristilo.

zlobcek ::

Mato989 težava je, da si ti deviacija oz. odklon. Velika večina ljudi z določeno izobrazbo dela za podoben denar. Valda obstaja kakšen, ki nima niti osnovne šole in služi nadpovprečno.

Zato se pa splača študirati, ker je velika verjetnost, da prideš prej ali slej vsaj do povprečja za določeno izobrazbo in le-to je višje s stopnjo izobrazbe. Če izstopaš pa se jasno dvigneš iz njega kar je sigurno lažje z višjo izobrazbo.

Vsekakor jaz na začetku z 6/2 ne bi delal za manj kot nekaj okoli povprečne plače, izboril pa bi si tudi stimulacijo v primeru določenega dodatnega doprinosa dobička oz. višek realizacije v firmi. Recimo neto tam 1100, 1200 + stimulacija.

Mato989 ::

Tezava je v tem da se izobrazenost prebivalstva ce gledava stopnje dviga prehitro ali pa dosti hitreje kot delovna mesta za tak kader in potem imas na tisoce diplomantov in magistrov iz vseh vetrov in vseh gea collegov ki niso vredni pol toliko kot jaz z izkusnjami in znanjem...

Se vedno pa gospodarstvo recimo rabi 40 postov srednejsolske izobrazbe mi pa mamo 80 postov visje izobrazbe... Rezultat so delavci v meku ki so uni dipl ali celo magistri...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

scipascapa ::

mato989: kje delaš? vzamete začetnika cnc? :)

Mavrik ::

Mato989 je izjavil:

Tezava je v tem da se izobrazenost prebivalstva ce gledava stopnje dviga prehitro ali pa dosti hitreje kot delovna mesta za tak kader in potem imas na tisoce diplomantov in magistrov iz vseh vetrov in vseh gea collegov ki niso vredni pol toliko kot jaz z izkusnjami in znanjem...


Nazadnje kar sem te gledal nisi znal niti svojih davkov izračunati, tako da ne vem če si glih pravi za ocenjevanje magistrov in ostalih. Tudi ostale neumnosti o ekonomiji ti niso glih v ponos.
The truth is rarely pure and never simple.

TheBlueOne ::

Placa ni vezana na izobrazbo, izobrazba je samo faktor, ki pripomore, ampak dalec ni glavni faktor. Ce hoces izobrazbo prodati kot osnovo za visino place zna delovati kontraproduktivno, ker danes se nad vsem ceni produktivnost, forsiranje izobrazbe kot faktor pa zna delodajalcu dati obcutek, da hoces veliko brez funkcionalne osnove, od katere direktno nima profita. Drugace povedano, izobrazba pove, da si vsaj vodljiv, priden in uspesno sposoben slediti vzorcem in se jih uciti. Ce imas za pokazat kaj drugega, kar ni bilo sistemasko vodeno in je obrodilo sadove pa si seveda takoj zelo zanimiv. Ti ze lahko imas mnenje, kaj moras dobiti zaradi svoje izobrazbe, ampak problem je, da se delodajalcu ni treba strinjati.

Raptor F16 ::

TheBlueOne je izjavil:

Placa ni vezana na izobrazbo, izobrazba je samo faktor, ki pripomore, ampak dalec ni glavni faktor. Ce hoces izobrazbo prodati kot osnovo za visino place zna delovati kontraproduktivno, ker danes se nad vsem ceni produktivnost, forsiranje izobrazbe kot faktor pa zna delodajalcu dati obcutek, da hoces veliko brez funkcionalne osnove, od katere direktno nima profita. Drugace povedano, izobrazba pove, da si vsaj vodljiv, priden in uspesno sposoben slediti vzorcem in se jih uciti. Ce imas za pokazat kaj drugega, kar ni bilo sistemasko vodeno in je obrodilo sadove pa si seveda takoj zelo zanimiv. Ti ze lahko imas mnenje, kaj moras dobiti zaradi svoje izobrazbe, ampak problem je, da se delodajalcu ni treba strinjati.


Izobrazba pomeni osnovno kompetenco. Kompetenco za delo, ki ga nekompetentnemu človeku ne moreš zaupati. Kompetentna oseba je nalogo sposobna opravljati samostojno, nekompetentna se mora zanašati na kompetentne.

Samouki imajo mogoče precej prakse, po sistemu "monkey see, monkey do" niso pa nujno kompetentni za sodelovanje pri reševanju problemov. Teorije ne poznajo "ker tega nihče ne rabi". To so moje izkušnje z ljudmi, ki tako v nič dajejo "neuporabno teorijo". Tudi pogovarjati se ne moreš normalno, saj vidijo le tisto svoje ozko področje, ki ga obvladujejo. Zna narest, ne ve pa zakaj se to tako naredi in ali obstaja alternativa. Pogosto slišal nekaj v tem slogu: "tko smo 100 let delal, in bomo še naslednjih 100 let". Sprememb ne marajo in so povečini neprilagodljivi.

Osebno trdim, da je kompetentna oseba tista, ki je sposobna obvladovati teorijo kot tudi prakso. Nek samouk je mogoče instantna rešitev, ko iščeš kader. Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

jype ::

Raptor F16 je izjavil:

Samouki imajo mogoče precej prakse, po sistemu "monkey see, monkey do" niso pa nujno kompetentni za sodelovanje pri reševanju problemov. Teorije ne poznajo "ker tega nihče ne rabi". To so moje izkušnje z ljudmi, ki tako v nič dajejo "neuporabno teorijo". Tudi pogovarjati se ne moreš normalno, saj vidijo le tisto svoje ozko področje, ki ga obvladujejo. Zna narest, ne ve pa zakaj se to tako naredi in ali obstaja alternativa. Pogosto slišal nekaj v tem slogu: "tko smo 100 let delal, in bomo še naslednjih 100 let". Sprememb ne marajo in so povečini neprilagodljivi.
To si domišljate, tovariš. Vse, česar ste se naučili na faksu, se lahko normalen človek nauči iz par dobrih knjig.

kr3ten ::

Odpri firmo pa daj zaposlenim 20EUR bruto.

Izobrazba ti je zgolj vstopnica za v službo na višjem nivoju. Nato pa potrebuješ izkušnje, da postaneš expert na svojem področju in si tako prislužiš večjo plačo.
Če pa nimaš diplome v žepu pa sploh zraven ne prideš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kr3ten ()

Daliborg ::

Odvisno od tega ali si aktiven ali pasiven delavec bi jaz rekel. Se pravi ali hočeš samo job, ali želiš kaj več?
Ker, kar priznaj si, začel si gledati skozi oči denarja ne skozi osebne rasti?! Popravi me če se motim, hvala.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Raptor F16 ::

jype je izjavil:

To si domišljate, tovariš. Vse, česar ste se naučili na faksu, se lahko normalen človek nauči iz par dobrih knjig.


Ex-katedra ima svoje prednosti.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Mato989 ::

@Polozweii

Si zelo kontradiktoren! Da ti pokažem kje:

Izobrazba pomeni osnovno kompetenco. Kompetenco za delo, ki ga nekompetentnemu človeku ne moreš zaupati. Kompetentna oseba je nalogo sposobna opravljati samostojno, nekompetentna se mora zanašati na kompetentne.


Osebno trdim, da je kompetentna oseba tista, ki je sposobna obvladovati teorijo kot tudi prakso. Nek samouk je mogoče instantna rešitev, ko iščeš kader. Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.


Ravno samouki so tisti ki zmorejo opravljat naloge samostojno, višje izobražen kader pa ko pride iz študija niti približno ni tega sposoben. in ravno to kar praviš je vir vsega problematičnega.

Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.


Tako, ampak tudi ti šolani ne znajo izkoristit kao lastnega potenciala... nimajo ideje kako, ker so naučeni le piflarije...

A ti sploh veš koliko kadra visokoizobraženega letno prihaja iz raznoraznih instant faksov ala gea college ipd...? Pa imajo stopnjo izobrazbe so pa nekoristni in neproduktivni.

Največji problem prenekaterih ti. visokošolanih ljudi je ravno v tem, ker pridejo s faksa, ker so šolani se jim zdi da bi morali imeti izvrstne plače, ki si jih ne zaslužijo ker ne delajo dovolj dobička, hkrati pa so e potencial v katerega bi moral delodajalec vložit še na tisoče evrov in ur ukvarjanja zato da potem kader spoka drugam... skratka brezveze za njega...

Delodajalci potrebujejo kader ki prinaša dobiček, stopnja izobrazbe je pa nepomembna.

Se pa strinjam da je specializiran kader potreben pri raziskavah in na inštitutih kot je Cern ampak to je promil visokoizobraženih
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

sanny86 ::

Ok, jaz bom komentiral to zadevo s stalisca svojih izkusenj.

Sicer nimam visokosloske izobrazbe, zgolj srednjesolsko ampak kar imam za povedat, je zelo zanimivo za to debato.

Po koncani gostinski soli sem zacel delat kot kuhar v eni od ljubljanskih restavracij.
Bili so se tolarji in ze takrat sem zasluzil v enem mesecu dve in pol placi moje mame, ki je delala kot cistilka.
Fast forward ca. 10 let, se vedno delam v isti restavraciji, sem vodja izmene, mesecna placa ca. 1800eur.
Ampak je catch. V gostinstvu je postala stalnica, da se personal placuje po sistemu "minimal'c na racun, razlika na roke".
Torej je mojih 1800eur bilo na banki za ureditev kredita za nepremicnino, celo za usran lizing za avto, en velik nic.
Potem se je zacela "kriza", pa ni denarja (ceprav je bilo dela veliko vec kot prejsnja leta) itd. pa so se zacele take in drugacne mahinacije, da personal prevec zasluzi in kaj ti jaz vem.
Na koncu nas je delodajalec pritiskal, da odpremo SPje, kako bomo fajn s tem in bomo imeli denarja se pa se... Mhm, ja. Se je zadeva zakljucila, ko je rekel, da z mojo urno postavko lahko placa dva bolgarska kuharja.

Tako leta 2014 odidem po spletu okoliscin oddelat zimsko sezono na planinsko koco v Avstrijo, kjer ugotovim sledece.
- gostinsko osebje ima 2-3 krat vecjo placo v Avstriji kot v Sloveniji, ceprav so s cenami zelo blizu.
- zaposleni v Hoferju in Lidlu, delajo polovicni delovni cas, zasluzijo 1100eur na mesec.
- mosko strizenje stane 16eur,enako kot v povprecju v Ljubljani. Placa frizerke je v At 1500eur,v Sloveniji pa... 800eur?
- sodelavec je imel zeno, ki je delala v proizvodnji, dve izmeni, kontrola dihtung za avtomobile, letala itd. Placa 1800eur na mesec.

Skratka, v Avstrijo sem z zeno in otroci peto leto. V tem casu smo poplacali odprte zadeve v Slo, v Avstriji zgradili hiso in zivimo zelo zelo solidno zivljenje.

Vem, da ti najverjetneje nisem odgovoril povsem na tvoje vprasanje. In ne razumi, kot da bi te hujskal, da moras iskati sreco cez mejo. A dejstvo je, da so v Slo tako slabe place - ne zaradi prenizkih cen storitev/izdelkov - ampak zato, ker drzava to dopusca.

V blizini nasega doma stoji produkcija, kjer proizvajajo prehranska dopolnila (vitamine itd.) in vodja laboratorija ter vodja proizvodnje sta Slovenca. Oba z doktorati. Enega poznam in je v Avstriji 8 let in je rekel, da niti v najbolj norih sanjah ne razmislja o povratku.
Ker tukaj so pac moznosti veliko vecje, v Sloveniji je pa za visokoizobrazen kader tako, da v vecini ni pomembno kaj in koliko znas, ampak le im zgolj koga poznas.

Evolve ::

6000

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: McHusch ()

tech level ::

sanny86 je izjavil:

Ok, jaz bom komentiral to zadevo s stalisca svojih izkusenj.

Sicer nimam visokosloske izobrazbe, zgolj srednjesolsko ampak kar imam za povedat, je zelo zanimivo za to debato.

Po koncani gostinski soli sem zacel delat kot kuhar v eni od ljubljanskih restavracij.
Bili so se tolarji in ze takrat sem zasluzil v enem mesecu dve in pol placi moje mame, ki je delala kot cistilka.
Fast forward ca. 10 let, se vedno delam v isti restavraciji, sem vodja izmene, mesecna placa ca. 1800eur.
Ampak je catch. V gostinstvu je postala stalnica, da se personal placuje po sistemu "minimal'c na racun, razlika na roke".
Torej je mojih 1800eur bilo na banki za ureditev kredita za nepremicnino, celo za usran lizing za avto, en velik nic.
Potem se je zacela "kriza", pa ni denarja (ceprav je bilo dela veliko vec kot prejsnja leta) itd. pa so se zacele take in drugacne mahinacije, da personal prevec zasluzi in kaj ti jaz vem.
Na koncu nas je delodajalec pritiskal, da odpremo SPje, kako bomo fajn s tem in bomo imeli denarja se pa se... Mhm, ja. Se je zadeva zakljucila, ko je rekel, da z mojo urno postavko lahko placa dva bolgarska kuharja.

Tako leta 2014 odidem po spletu okoliscin oddelat zimsko sezono na planinsko koco v Avstrijo, kjer ugotovim sledece.
- gostinsko osebje ima 2-3 krat vecjo placo v Avstriji kot v Sloveniji, ceprav so s cenami zelo blizu.
- zaposleni v Hoferju in Lidlu, delajo polovicni delovni cas, zasluzijo 1100eur na mesec.
- mosko strizenje stane 16eur,enako kot v povprecju v Ljubljani. Placa frizerke je v At 1500eur,v Sloveniji pa... 800eur?
- sodelavec je imel zeno, ki je delala v proizvodnji, dve izmeni, kontrola dihtung za avtomobile, letala itd. Placa 1800eur na mesec.

Skratka, v Avstrijo sem z zeno in otroci peto leto. V tem casu smo poplacali odprte zadeve v Slo, v Avstriji zgradili hiso in zivimo zelo zelo solidno zivljenje.

Vem, da ti najverjetneje nisem odgovoril povsem na tvoje vprasanje. In ne razumi, kot da bi te hujskal, da moras iskati sreco cez mejo. A dejstvo je, da so v Slo tako slabe place - ne zaradi prenizkih cen storitev/izdelkov - ampak zato, ker drzava to dopusca.

V blizini nasega doma stoji produkcija, kjer proizvajajo prehranska dopolnila (vitamine itd.) in vodja laboratorija ter vodja proizvodnje sta Slovenca. Oba z doktorati. Enega poznam in je v Avstriji 8 let in je rekel, da niti v najbolj norih sanjah ne razmislja o povratku.
Ker tukaj so pac moznosti veliko vecje, v Sloveniji je pa za visokoizobrazen kader tako, da v vecini ni pomembno kaj in koliko znas, ampak le im zgolj koga poznas.


ja tako vsi pravijo in to je žalostna resnica. Jaz nisem odvisen od gospodarstva slovenskega, zato se požvižgam, da bi pa bil pa grozno. Plača za si kupit fičota in barako. Resnica je pejte v tujino kaj.

dexterboy ::

Ker tukaj so pac moznosti veliko vecje, v Sloveniji je pa za visokoizobrazen kader tako, da v vecini ni pomembno kaj in koliko znas, ampak le in zgolj koga poznas.
Zaradi poznanstev ljudje ne dobijo drugje službo v tej kokoški, ker se vsi poznajo med seboj... in lahko vprašajo nekoga, ki te bo pohvalil ali pa nekoga, ki te bo spljuval. Zgolj odvisno, v kakšnem odnosu si z dotičnimi osebami... Pa to velja za ves kader, ne glede na izobrazbo.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

sanny86 ::

dexterboy je izjavil:

Ker tukaj so pac moznosti veliko vecje, v Sloveniji je pa za visokoizobrazen kader tako, da v vecini ni pomembno kaj in koliko znas, ampak le in zgolj koga poznas.
Zaradi poznanstev ljudje ne dobijo drugje službo v tej kokoški, ker se vsi poznajo med seboj... in lahko vprašajo nekoga, ki te bo pohvalil ali pa nekoga, ki te bo spljuval. Zgolj odvisno, v kakšnem odnosu si z dotičnimi osebami... Pa to velja za ves kader, ne glede na izobrazbo.


Mhm, bi rekel ja.
Moja zena spada pod visokoizobrazen kader in bi ti lahko govorila storije, kaksne razgovore je imela, kako so potekali, kdo je na koncu delovno mesto zasedel in nenazadnje, kako so reagirali potencialni delodajalci, ko so izvedeli, da ima v drugi polovici dvajesetih dva otroka.

Na drugi strani Alp, zanimivo, teh problemov nima.

jocoj ::

No to, da storitve ala frizer v povprečju stanejo enako kot pri nas pač ni res. Poleg tega je plača 1000 EUR v Lidlu za 30 ur in ne polovičen deloven čas.

sanny86 ::

jocoj je izjavil:

No to, da storitve ala frizer v povprečju stanejo enako kot pri nas pač ni res. Poleg tega je plača 1000 EUR v Lidlu za 30 ur in ne polovičen deloven čas.


Frizerko jaz placujem, pranje in strizenje, 15eur.
V Ljubljani sem se zadnjic strigel v Šiški, pranje in strizenje 18eur.
Imas prav, ne stanejo enako.

Polovicni delovni cas oz. Teilzeit (delni delovni cas?) - enako je v Slo, 30 ur, pa vseeno nadpovprecno placilo.

Edit: Se to bi dodal, ista podjetja imajo razlicne place glede na dezelo kjer delas. Tako imajo na Koroskem v Lidlu placo 1000eur neto, v dezeli Salzburg pa 1120eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sanny86 ()

jocoj ::

Če se ti v neki nazi vasi strižeš za 15 EUR ne pomeni, da so takšne povprečne cene v Avstriji. Tudi jaz se lahko v Zgornjih Butalah ostrižem za 8 EUR. Dejstvo je, da so celokupno storitve 50-100% dražje kot v Sloveniji. Ampak pustimo sedaj to.

sanny86 ::

jocoj je izjavil:

Če se ti v neki nazi vasi strižeš za 15 EUR ne pomeni, da so takšne povprečne cene v Avstriji. Tudi jaz se lahko v Zgornjih Butalah ostrižem za 8 EUR. Dejstvo je, da so celokupno storitve 50-100% dražje kot v Sloveniji. Ampak pustimo sedaj to.


50-100%? Resno?

Sorry, to je enostavno buča.

Alien123 ::

Zanimiva debata. Se spomnim kolega pred zagovorom diplome, da on pod 2300 bruto ne sprejme službe. Zdaj dela za 900 neto.
Jaz tudi nimam visoke izobrazbe, ampak plača je nadpovprečna, dobim dopust iz danes na jutri, sem lahko doma kateri dan, če preveč naredim itd.. je pa tudi opcija za dosti večji denar, samo to pomeni vožnja 100km v eno smer oz preselitev, še vedno v sloveniji, vendar ne bom imel takšnih ugodnosti.. sami problemi

Daliborg ::

Šeenkrat bom izpostavil ker vidim da vas VELIKO gleda skozi oči denarja: če gledaš da imaš samo job potem imaš dovolj kolikor dobiš, če si pa aktiven na svojem področju in se ne nehaš učiti in napredovati na osebni rasti potem je plača najmanjši problem.
Poznam ljudi kateri imajo mnogo višje plače od svojih šefov zato ker so tudi za podjetje naredili nekaj izjemnega. Če si naredil faks še ne pomeni da si končal z učenjem in da ta papir dokazuje tvojo nadaljno sposobnost. Enako ali še več truda moraš vložiti v svojo osebno rast pri področjih katerih boš delal. Šeenkrat če pa iščeš samo "dobro plačan job" potem pa ja naredi kot mnogi in pojdi v tujino samo zato da boš lahko rekel da imaš več priliva na svojem TRR pa čeprav se ti bodo podirale/bodo trpele prve tri stopničke po Maslowi lestvici.
lp
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Raptor F16 ::

Mato989 je izjavil:

@Polozweii

Si zelo kontradiktoren! Da ti pokažem kje:

Izobrazba pomeni osnovno kompetenco. Kompetenco za delo, ki ga nekompetentnemu človeku ne moreš zaupati. Kompetentna oseba je nalogo sposobna opravljati samostojno, nekompetentna se mora zanašati na kompetentne.


Osebno trdim, da je kompetentna oseba tista, ki je sposobna obvladovati teorijo kot tudi prakso. Nek samouk je mogoče instantna rešitev, ko iščeš kader. Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.


Ravno samouki so tisti ki zmorejo opravljat naloge samostojno, višje izobražen kader pa ko pride iz študija niti približno ni tega sposoben. in ravno to kar praviš je vir vsega problematičnega.

Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.


Tako, ampak tudi ti šolani ne znajo izkoristit kao lastnega potenciala... nimajo ideje kako, ker so naučeni le piflarije...

A ti sploh veš koliko kadra visokoizobraženega letno prihaja iz raznoraznih instant faksov ala gea college ipd...? Pa imajo stopnjo izobrazbe so pa nekoristni in neproduktivni.

Največji problem prenekaterih ti. visokošolanih ljudi je ravno v tem, ker pridejo s faksa, ker so šolani se jim zdi da bi morali imeti izvrstne plače, ki si jih ne zaslužijo ker ne delajo dovolj dobička, hkrati pa so e potencial v katerega bi moral delodajalec vložit še na tisoče evrov in ur ukvarjanja zato da potem kader spoka drugam... skratka brezveze za njega...

Delodajalci potrebujejo kader ki prinaša dobiček, stopnja izobrazbe je pa nepomembna.

Se pa strinjam da je specializiran kader potreben pri raziskavah in na inštitutih kot je Cern ampak to je promil visokoizobraženih


Si tako zelo pomemben?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

zobnik ::

850 neto min., kar je manj ignoriram

-valvoline- ::

sanny86 je izjavil:

jocoj je izjavil:

No to, da storitve ala frizer v povprečju stanejo enako kot pri nas pač ni res. Poleg tega je plača 1000 EUR v Lidlu za 30 ur in ne polovičen deloven čas.


Frizerko jaz placujem, pranje in strizenje, 15eur.
V Ljubljani sem se zadnjic strigel v Šiški, pranje in strizenje 18eur.
Imas prav, ne stanejo enako.

Polovicni delovni cas oz. Teilzeit (delni delovni cas?) - enako je v Slo, 30 ur, pa vseeno nadpovprecno placilo.

Edit: Se to bi dodal, ista podjetja imajo razlicne place glede na dezelo kjer delas. Tako imajo na Koroskem v Lidlu placo 1000eur neto, v dezeli Salzburg pa 1120eur.

A se lahko pride v avstrijski javni sektor, policija, vojska itn z slovenskim drzavljanstvom? Roko na srce, dela je tam dost ker Avstrijci pac nocejo delat, dokaj podobno slovenistanu le v startu je standard 2x.

jype ::

kr3ten je izjavil:

Če pa nimaš diplome v žepu pa sploh zraven ne prideš.
Sem že zunaj, pa še vedno nimam diplome.

sanny86 je izjavil:

Skratka, v Avstrijo sem z zeno in otroci peto leto. V tem casu smo poplacali odprte zadeve v Slo, v Avstriji zgradili hiso in zivimo zelo zelo solidno zivljenje.
Skratka, samo v tujino moraš, ali pa k slovenskemu šefu, ki te ne nateguje!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Raptor F16 ::

-valvoline- je izjavil:

sanny86 je izjavil:

jocoj je izjavil:

No to, da storitve ala frizer v povprečju stanejo enako kot pri nas pač ni res. Poleg tega je plača 1000 EUR v Lidlu za 30 ur in ne polovičen deloven čas.


Frizerko jaz placujem, pranje in strizenje, 15eur.
V Ljubljani sem se zadnjic strigel v Šiški, pranje in strizenje 18eur.
Imas prav, ne stanejo enako.

Polovicni delovni cas oz. Teilzeit (delni delovni cas?) - enako je v Slo, 30 ur, pa vseeno nadpovprecno placilo.

Edit: Se to bi dodal, ista podjetja imajo razlicne place glede na dezelo kjer delas. Tako imajo na Koroskem v Lidlu placo 1000eur neto, v dezeli Salzburg pa 1120eur.

A se lahko pride v avstrijski javni sektor, policija, vojska itn z slovenskim drzavljanstvom? Roko na srce, dela je tam dost ker Avstrijci pac nocejo delat, dokaj podobno slovenistanu le v startu je standard 2x.


Ne, ne moreš. V Avstriji to ni možno, da bi delal na policiji ali v vojski.

So pa v Nemčiji imeli pomisleke o spremembi zakonodaje, kdo lahko pride v Bundeswehr. Ciljajo na ljudi iz vzhodne evrope.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Mato989 ::

Raptor F16 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

@Polozweii

Si zelo kontradiktoren! Da ti pokažem kje:

Izobrazba pomeni osnovno kompetenco. Kompetenco za delo, ki ga nekompetentnemu človeku ne moreš zaupati. Kompetentna oseba je nalogo sposobna opravljati samostojno, nekompetentna se mora zanašati na kompetentne.


Osebno trdim, da je kompetentna oseba tista, ki je sposobna obvladovati teorijo kot tudi prakso. Nek samouk je mogoče instantna rešitev, ko iščeš kader. Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.


Ravno samouki so tisti ki zmorejo opravljat naloge samostojno, višje izobražen kader pa ko pride iz študija niti približno ni tega sposoben. in ravno to kar praviš je vir vsega problematičnega.

Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.


Tako, ampak tudi ti šolani ne znajo izkoristit kao lastnega potenciala... nimajo ideje kako, ker so naučeni le piflarije...

A ti sploh veš koliko kadra visokoizobraženega letno prihaja iz raznoraznih instant faksov ala gea college ipd...? Pa imajo stopnjo izobrazbe so pa nekoristni in neproduktivni.

Največji problem prenekaterih ti. visokošolanih ljudi je ravno v tem, ker pridejo s faksa, ker so šolani se jim zdi da bi morali imeti izvrstne plače, ki si jih ne zaslužijo ker ne delajo dovolj dobička, hkrati pa so e potencial v katerega bi moral delodajalec vložit še na tisoče evrov in ur ukvarjanja zato da potem kader spoka drugam... skratka brezveze za njega...

Delodajalci potrebujejo kader ki prinaša dobiček, stopnja izobrazbe je pa nepomembna.

Se pa strinjam da je specializiran kader potreben pri raziskavah in na inštitutih kot je Cern ampak to je promil visokoizobraženih


Si tako zelo pomemben?


Ne, jaz se nimam za tako pomembnega, da bi upal trdit, da so visokoizobraženi apriori bolj usposobljen kader... ker praksa potrjuje večinoma kontra, sploh tam kjer je odvisnost delovnega mesta neposredno od TRGA, torej da ne dobiš fundinga od države ali kakšnih inštitucij...

"Vi" menite drugače... zaenkrat so mi več neposredne koristi prinesli "monkeye" kot so frizerke, keramičarji, vodovodarji, električarji, ne pa UNI DIPL MEDIJSKIH TELEKOMUNIKACIJ ali pa MAG TEOLOŠKIH VED ipd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Mato989 je izjavil:

"Vi" menite drugače... zaenkrat so mi več neposredne koristi prinesli "monkeye" kot so frizerke, keramičarji, vodovodarji, električarji, ne pa UNI DIPL MEDIJSKIH TELEKOMUNIKACIJ ali pa MAG TEOLOŠKIH VED ipd...
Oh, ko bi ti vedel...

Raptor F16 ::

Mato brez zamere sam ti si dobeswdno proof vsega kar sem povedal.

Vse se vrti okoli tistega malega mehurčka, PRAKSA PRAKSA PRAKSA, moja praksa. Skupaj pa ne bomo prišli ker si že spustil svoj monolog na kasetofon.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

sanny86 ::

-valvoline- je izjavil:

sanny86 je izjavil:

jocoj je izjavil:

No to, da storitve ala frizer v povprečju stanejo enako kot pri nas pač ni res. Poleg tega je plača 1000 EUR v Lidlu za 30 ur in ne polovičen deloven čas.


Frizerko jaz placujem, pranje in strizenje, 15eur.
V Ljubljani sem se zadnjic strigel v Šiški, pranje in strizenje 18eur.
Imas prav, ne stanejo enako.

Polovicni delovni cas oz. Teilzeit (delni delovni cas?) - enako je v Slo, 30 ur, pa vseeno nadpovprecno placilo.

Edit: Se to bi dodal, ista podjetja imajo razlicne place glede na dezelo kjer delas. Tako imajo na Koroskem v Lidlu placo 1000eur neto, v dezeli Salzburg pa 1120eur.

A se lahko pride v avstrijski javni sektor, policija, vojska itn z slovenskim drzavljanstvom? Roko na srce, dela je tam dost ker Avstrijci pac nocejo delat, dokaj podobno slovenistanu le v startu je standard 2x.


V javni sektor steje tudi zdravstvo - tja prides BP, ampak moras opraviti jezikovni tecaj C1 (visja stopnja nemscine) .
Za delo na Bezirkshauptmannschaft (Upravna enota) potrebujes ze drzavljanstvo in spet - C1.

Tezava pa ni, da avstrijci ne zelijo delat. Tezava je, da je zelo veliko - dobro placanih - delovnih mest in si izmisljajo, kaj bi in kaj ne bi delal.

jype ::

Pa višje davke plačujejo, tako da je več denarja za socialo.

lebdim ::

Hmm, zanimiva debata. :)

12c0 ::

Polozweii je napisal:
Izobrazba pomeni osnovno kompetenco.

Poklicno šolo in vajeništvo prodajaš kot izobrazbo.

Izobrazba prinese veščine učenja, kritičnega razmišljanja, komuniciranja, osnovno znanstveno pismenost, željo po vseživljenjskem učenju, itn.
Od kar kapital odloča o izobrazbi, pa se nekaterim zdi, da je dudlanje nepomembnih podatkov, udejstvovanje v športu in sposobnost šraufanja računalnikov, kar izobrazba.
Kdor misli, da je s pridobljenim papirjem izobražen, je v resnici zgolj veren (ne v smislu religije).
Znanja ne smeš zamenjati z "znanjem", izobrazbe z "izobrazbo, itn. Formalna izobrazba je kljub vsemu pomembna, ker brez nje, niti neformalne ne bi bilo, če razumeš.



Samouki imajo mogoče precej prakse, po sistemu "monkey see, monkey do" niso pa nujno kompetentni za sodelovanje pri reševanju problemov.

Besedi si ponovno pripisal drugi pomen.
Samouk se vsega nauči sam. Ne moreš kar posploševati na podlagi neke izkušnje. Um ti je nastavil past, če bi bil izobražen, bi jo videl!


Zna narest, ne ve pa zakaj se to tako naredi in ali obstaja alternativa. Pogosto slišal nekaj v tem slogu: "tko smo 100 let delal, in bomo še naslednjih 100 let". Sprememb ne marajo in so povečini neprilagodljivi.

If you pay peanuts, you get monkeys!


Šolan pa ima pred sabo potencial ki ga mnogi ne znajo izkoristit, ker sploh nimajo ideje kako.

Ponovno delaš napako - ti ne veš česa je nekdo sposoben, dokler mu ne daš priložnosti, priložnosti pa mu ne boš dal zaradi predsodkov, ker naj bi vsi samouki bili neumni in nesposobni. S tem si njemu in sebi odvzel priložnost, da bi lahko oba realizirala svoj potencial. Podjetniki, ki mislijo, da od delavcev nimajo koristi oz. jih delavci ne morejo spraviti na naslendji nivo, v resnici niso podjetniki. (Delavci tu pomenijo zaposleni).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 12c0 ()

D3m ::

O ker romantik.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Miki N ::

jocoj je izjavil:

Če se ti v neki nazi vasi strižeš za 15 EUR ne pomeni, da so takšne povprečne cene v Avstriji. Tudi jaz se lahko v Zgornjih Butalah ostrižem za 8 EUR. Dejstvo je, da so celokupno storitve 50-100% dražje kot v Sloveniji. Ampak pustimo sedaj to.


Za moško striženje je celo v Ljubljani zelo pogosta cena 10 evrov v salonih, ki so splošni oziroma v glavnem prodajajo žensko striženje. Jasno so cene pri brivcih in "styling" salonih višje.

Je pa nekaj drugega fascinantnega pri teh "osnovnih" frizerskih salonih: kako je možno, da jih je toliko? Saj razumem, da ima velika večina prebivalstva saj nekaj las - a vseeno. Zadnjič se pogovarjava s frizerko in naštejeva reci in piši 13 salonov v radiju manj kot 500m cca 10 ulic. Pa še kakega sva izpustila. Dodatno izgledajo vsi podobni, nek majhen prostor, 2 - 3 stoli - ne dogaja se neka diverzifikacija, na prvi pogled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Shields ::

Ja hecni so te oglasi za ljudi s strojno izobrazbo, plačali bi jih pa kot enega v strežbi. Glede izkušenj je pa tako da na marsikaterem faksu ne moreš redno študirat in delat, eni faksi imajo v zadnjih letnikih organiziranih par mesecev prakse. Jaz razumem da nek začetnik dobi manj, ampak sčasoma po nekaj letih bo stegnil drugam ob prvi priložnosti, če pa si mesta zase v SLO celo ne najde pa celo čez mejo. In potem pridejo na tv razni akrapoviči ki se sprašujejo kam jim je pobegnil kader :P

solatko ::

12c0 - Velika večina diplomantov se ni sposobna vključit v poslovni proces takoj, saj šolanje pomeni opravljanje izpitov in ne pridobivanje uporabnega znanja. Izobrazba se začne z zaposlitvijo, kjer pa je odvisno predvsem od delodajalcev, kakšne vrste specifičnih znanj od zaposlenih sploh zahtevajo.

Plačevanje po formalni izobrazbi je domena JU in JS, v realnem sektorju pa gre v glavnem za doprinos zaposlenega k skupnim rezultatom (seveda v SLO, kjer velja negativna selekcija, ne). Dva zaposlena z enako izobrazbo, pa različnimi praktičnimi znanji imata lahko tudi 100+ večkratnik razlike v plači.

Pri nas je v glavnem med nkv delavci in mag. ali dr. razlika 1:3-4, tako v realnem, kot v javnem sektorju, zunaj je taka razlika možna med delavci s čisto enako formalno izobrazbo.
Delo krepa človeka
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šola ali tečaji - začetek programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
779293 (7408) Ahim
»

Žena pravi da VSŠ ni faks (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26960810 (52094) jype
»

Študij ali delo ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5911634 (10055) IceIceBaby
»

Ali imamo preveč diplomantov s fakultet? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15023016 (20698) BlueRunner
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9145789 (44549) Nejc Pintar

Več podobnih tem