» »

Ali se po bontonu sme prodati darilo?

Ali se po bontonu sme prodati darilo?

«
1
2

nokia6310 ::

Pozdravljeni! Imam eno vprašanje: Nekdo nekomu podari res drago in dragoceno dario. REcimo da je to darilo vredno 2000 €. Obdarjenec darilo sprejme vendar se mu kmalu začnejo cediti sline po denarju in vidi da bi od denarja imel večjo korist. Osebno mislim, da darila nebi smel prodati ampak bi ga moral vrniti tistemu od katerega ga je prejel. Njegovo prepričanje pa je, da je darilo njegovo da z njim lahko počne kar hoče in da ga lahko če tako hoče tudi proda. Vprašanje je sledeče: Kdo ima prav?

OracleDev ::

Po bontonu ne, po lastnistvu pa seveda lahko saj je njegovo.

janezvalva ::

Darilo je dar, torej dano-v-dar. to pomeni, da je sedaj v popolnosti tvoje. z darilom lahko počneš karkoli, ker je tvoje.
zdej pa moraš, ker imaš svobodno izbiro, izbrati, ali ti je bolj do denarja ali do odnosa z obdarovalcem.
bonton so samo smernice, po katerih se ljudje lažje pravilno odločijo.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

chacha ::

Po bontonu se ne daja tako draga darila, za katera ti je mar kaj se z njimi kasneje zgodi. :D

nokia6310 ::

Gre za zelo specifično zadevo. Pa da ne bo pomote darila nisem dobil jaz. Če bi ga četudi vem da bi obdarovalcu bilo verjetno neprijetno bi mu ga dal nazaj v kolikor ga nebi potreboval. Oziroma bi ga vprašal za dovoljenje če mi dovoli da ga prodam. Če bi namreč tista oseba želela obdarjencu dati denar bi mu lahko tudi 2000 € dala v kuverti pa bi mu rekla evo to je tvoje kupi si za to kar si hočeš. Še v zakonu je tako da se neobičajna darila vračajo. Po tej logiki se darila ne sme prodat. Oziroma če se ga mora potem partner kateremu darilo pripada ko se ločuje partnerki vrniti denar v vrednosti darila če je darilo prodal ali kako?

Phantomeye ::

nokia6310 je izjavil:

Gre za zelo specifično zadevo. Pa da ne bo pomote darila nisem dobil jaz. Če bi ga četudi vem da bi obdarovalcu bilo verjetno neprijetno bi mu ga dal nazaj v kolikor ga nebi potreboval. Oziroma bi ga vprašal za dovoljenje če mi dovoli da ga prodam. Če bi namreč tista oseba želela obdarjencu dati denar bi mu lahko tudi 2000 € dala v kuverti pa bi mu rekla evo to je tvoje kupi si za to kar si hočeš. Še v zakonu je tako da se neobičajna darila vračajo. Po tej logiki se darila ne sme prodat. Oziroma če se ga mora potem partner kateremu darilo pripada ko se ločuje partnerki vrniti denar v vrednosti darila če je darilo prodal ali kako?



katerem zakonu?

aborko ::

Če nekaj podariš, potem pač brezpogojno podariš in ni več tvoje. Da boš po tem ko zadevo podariš, želel ali celo določal pravila uporabe, se skliceval na nek bonton, potem pa to žal ni več darilo, ampak si zadevo le dal v uporabo. Upam da ločiš med tema dvema variantama in se ob obdarovanju tudi jasno izrazis z morebitnimi pogoji uporabe. To je tudi po bontonu :)

FrRoSt ::

nokia6310 je izjavil:

Gre za zelo specifično zadevo. Pa da ne bo pomote darila nisem dobil jaz. Če bi ga četudi vem da bi obdarovalcu bilo verjetno neprijetno bi mu ga dal nazaj v kolikor ga nebi potreboval. Oziroma bi ga vprašal za dovoljenje če mi dovoli da ga prodam. Če bi namreč tista oseba želela obdarjencu dati denar bi mu lahko tudi 2000 € dala v kuverti pa bi mu rekla evo to je tvoje kupi si za to kar si hočeš. Še v zakonu je tako da se neobičajna darila vračajo. Po tej logiki se darila ne sme prodat. Oziroma če se ga mora potem partner kateremu darilo pripada ko se ločuje partnerki vrniti denar v vrednosti darila če je darilo prodal ali kako?

Saj ti je @aborko lepo razložil! 8-) In ostali tudi! :))

Če ti odgovorim kar na tvoje zadnje vprašanje! Darila se ne štejejo (ne gredo!) v ločitveni postopk! Če ti še malce bolje razložim: darilo - npr. zlatnina v vrednosti 2000€ (verjetno) ni neobičajno darilo! :))

Z darilom lahko (praktično) delaš, kar hočeš! In na bonton se danes ozirajo samo še dinozavri! ;)

Če prodaš darilo, potem zneska ne vračaš dajalcu! Če mu že kaj vračaš, potem je to dartilo samo! Samo to je bolj tako-tako, kakor da bi mu dal dvojko! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

nokia6310 ::

Darilo pridobljeno v zakonu v vrednosti 2000 € ni neobičajno? Kaj pa je potem morda avto?
Bom povedal konkretni primer. Ali ni to do obdarovalca žaljivo če mu npr si bom zmislil nekdo kupi računalnik v vrednosti 2000 € v upanju da ga bo vsakodnevno uporabljal in da mu bo koristil pri njegovem delu ker si ga sam ne more kupit. Ko ga pa obdarjenec ima pa mu čez nekaj časa reče veš kaj stari jst tega kompa ne rabim ga bom rajši prodal pa mel denar. S tem je obdarovalcu povedal da ni toliko vreden da bi znal cenit to kar mu je dal in predvsem razlog zaradi česar mu ga je dal ker si ga sam ne more privoščit. Ne vem če ste razumeli mojo poanto. Praktično gledano pa je tako kot pravite ni pa lepo oz fer do obdarovalca.

aborko ::

Lej če nekomu podariš nekaj, mu verjetno z ciljem, da ga razveseliš. Jaz vedno pomislim, kaj si bi obdarjenec želel. Včasih trofim, včasih ne. Ampak če je iskreni namen in cilj, da je obdarjenec srečen, potem ne mahaj z bontonom in mu pusti živeti. Naj si na tvoj račun privošči, kar si želi oz. kar ga osrečuje...

Glede na primer ki si ga opisal, bi rekel, da tudi sicer še bolj zagovarjam obdarjenca. Deluje racionalen človek in komp za 2 jurja nekako to ni, še posebno ker so mu verjetno druge (bolj esencialne?) dobrine večjega pomena (če praviš da si sam kompa za 2k € ne more privoščit). Takemu je težko gledat tako drag komp, ki bo v parih letih izgubil večino svoje vrednosti, med tem pa se npr. vsa ta leta pajsa pri 30 stopinjah v stanovanju brez klime. Prioritete ljudi so različne, mogoče jih za nekoga drugega težko oceniš.

FrRoSt ::

nokia6310 je izjavil:

Darilo pridobljeno v zakonu v vrednosti 2000 € ni neobičajno? Kaj pa je potem morda avto?
Bom povedal konkretni primer. Ali ni to do obdarovalca žaljivo če mu npr si bom zmislil nekdo kupi računalnik v vrednosti 2000 € v upanju da ga bo vsakodnevno uporabljal in da mu bo koristil pri njegovem delu ker si ga sam ne more kupit. Ko ga pa obdarjenec ima pa mu čez nekaj časa reče veš kaj stari jst tega kompa ne rabim ga bom rajši prodal pa mel denar. S tem je obdarovalcu povedal da ni toliko vreden da bi znal cenit to kar mu je dal in predvsem razlog zaradi česar mu ga je dal ker si ga sam ne more privoščit. Ne vem če ste razumeli mojo poanto. Praktično gledano pa je tako kot pravite ni pa lepo oz fer do obdarovalca.

Avto za 2000€ ni nič posebnega! ;)

Če so ga npr. tvoji starši podarili tvoji ženi, ker ga morda več ne potrebujejo, ali pa mislijo, da bi njej prišel bolj prav, potem bi bilo res lepo, če bi se z njimi pogovorila o zadevi!

Če pa ti nekdo podari comp za 2k€, npr. sinu za rojstni dan, pa ta ugotovi, da mu pač ne sede najbolje in da bi rajši denar!?
Tukaj gre samo za RAZVAJENO RITKO, ki ne ve, kaj hoče! :))

Vsaka šola nekaj stane. Tudi za obdarovalca in obdarjenca! ;)

Bonton pa najdeš praktično samo še v antikvariatu! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Miki N ::

Odvisno. Za poročna darila je recimo čisto "po bontonu" da se jih prodaja, zamenja, ker gre pogosto za gospodinjsko opremo, včasih kako podvajanje itd.

Drugače pa eno darilo, ki nikoli ne zgreši namena je kuverta z denarjem (in ekvivalenti). Mogoče ne tako osebno ampak marsikateri obdarjenec si oddahne - sploh če ima izkušnje z "domiselnimi" darili. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

          ::

nokia6310 je izjavil:

Darilo pridobljeno v zakonu v vrednosti 2000 € ni neobičajno? Kaj pa je potem morda avto?
Bom povedal konkretni primer. Ali ni to do obdarovalca žaljivo če mu npr si bom zmislil nekdo kupi računalnik v vrednosti 2000 € v upanju da ga bo vsakodnevno uporabljal in da mu bo koristil pri njegovem delu ker si ga sam ne more kupit. Ko ga pa obdarjenec ima pa mu čez nekaj časa reče veš kaj stari jst tega kompa ne rabim ga bom rajši prodal pa mel denar. S tem je obdarovalcu povedal da ni toliko vreden da bi znal cenit to kar mu je dal in predvsem razlog zaradi česar mu ga je dal ker si ga sam ne more privoščit. Ne vem če ste razumeli mojo poanto. Praktično gledano pa je tako kot pravite ni pa lepo oz fer do obdarovalca.


Če nekomu podariš računalnik za 2000€ zato ker ga rabi in si ga ne more privoščiti, potem boš razumel tudi to, da morda čez čas bolj potrebuje denar od tistega računalnika. Ali po tvoje pomeni, da tudi steklenice vina, ki si jo dobil za darilo (in npr. ne ceniš tiste sorte vina) ne smeš podariti naprej, nekomu drugemu? Kje je potem meja, pri koliko evrih?

FireSnake ::

nokia6310 je izjavil:

Osebno mislim, da darila nebi smel prodati ampak bi ga moral vrniti tistemu od katerega ga je prejel.


Od kje je pa to?

Daril se načeloma ne prodaja. Ampak, če lastnik tako želi tudi s tem ni nič narobe.
daril se pa ne vrača. Razen, če se jih takoj zavrne (če je kaj čudnega).

Sam sem enkrat dobil v dar 25 pack Cohib:
https://www.finestcubancigars.com/cohib...

Naj bi jih prodal? Da me še zaprejo!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

JanBrezov ::

Vsake toliko je dobro, da lastna prepričanja preverimo s hipotetičnimi robnimi primeri, ki morda pokažejo slabosti le-teh. Npr.:

1. Kaj če je darilo 20€, ga lahko prodaš? Kaj pa 2.000€? Kaj pa 2.000.000€? Npr. da denar dejansko rabiš.

2. Kaj če je darilo recimo rodovniški pes/mačka/konj v vrednosti 2.000€, ki čez eno leto potegne za sabo 4.000€ stroškov (in prejemnik prej ni vedel), ki si jih ne moreš privoščiti?

3. Kaj če dobiš darilo, za katerega darovalec trdi, da je vrednosti 2k€, a v resnici ni (podarjena zlatnina, se kasneje poskuša prodati, a je ugotovljeno, da ni zlato)?

4. Če ne smeš prodati, lahko po tvoji logiki darilo daruješ dalje?

5. Ali lahko darilo izmenjam z drugim darilom v isti vrednosti? Kaj, če je drugo darilo denar. Torej darilo za 2k€ ne prodaš, ampak ga izmenjaš z darilom, ki je slučajno gotovina v vrednosti 2k€.

starfotr ::

Darilo se lahko tudi zavrne. Tako ni bremena.

fikus_ ::

Kot prvo, oseba, ki obdaruje, mora dobro poznati človeka, ki bo darilo prejel. Rado se zgodi, da so darila razni "praholovci", ki so darovalcu všeč, obdarjencu pa manj in samo zaradi vljudnosti stojijo na polici.
Ko enkrat neko stvar daš, pomeni da obdarjenec z njo naredi karkoli hoče! Lahko jo takoj zavrne, če ima zadržke in to jasno pove (ne bi smelo povzročit zamere), če pa kasneje podari naprej ali proda, se pa kaže odnos med njima in vprašljiva izbira darila.

Npr. nekateri radi podarijo kakšno steklenico vina in 100g kave zraven, ker mislijo, da morajo nekaj podariti in to darilo je nekak univerzalno, ali pa razni seti za higieno (milo, deodorant, šampon). Verjamem, da je darilo iz srca, ampak če ne uporabljaš nekega dezodoranta, verjetno ne boš delal izjeme, ali ne piješ vina. Ok vino gre v promet pri kakšnem obisku.

Samael ::

Če človek nekaj podari, pač podari. Pozabi, odpiši v glavi, ni več tvoja skrb.
Tudi kaj se spodobi, kaj se ne spodobi, ni več tvoja skrb.
Sploh pa kdo smo mi, da bomo sodili zakaj je nekdo nekaj prodal in kje je meja, ki smo si jo postavili kaj se spodobi in kaj ne. Če dam primer ... se mora clovek necesa, predmeta, darila, oklepati, tudi ce zaide v financo stisko? Ali pa ce gremo na lazji argument, vemo da si želi yy zadevo, ampak mi vemo seveda "bolje" in mu podarimo xx verzijo te zadeve, češ, da ga bomo razveselili ... je res tako groznom če proda to xx zadevo in si kupi tisto željeno yy?
Naš namen, pomagati, razveseliti, izkazati pozornost, je tu v vsakem primeru dosežen, kakršna koli zahteva, pričakovanje ob obdarovanju pa je zgolj naša lastna sebičnost. V tem primeru raje ne podarjaj ničesar.

fuck_it_ ::

Tu se zgolj pojavi dejstvo, da se ljudem, ki jih ne poznamo dovolj dobro, ne sme pretirano zaupati in podarjati grozljivo dragih daril, ki jih ta oseba potem ne bo cenila.

Seveda ta oseba lahko darilo proda naprej, saj je pač ta predmet sedaj njen.
Ali je to huda izdaja zaupanja osebe ki ji je to podarila pa naj si ta oseba, ki darila ne ceni, odgovori sama.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

tech level ::

Vam dam primer, za rojstni dan kolegice , nisem ji vedel kaj kupit. Na koncu sem ji nakazal 150€ in rekel naj si sama kupi kar hoče. Najboljše darilo je denar, tudi ko sem bil otrok in za RD dobil dosti tolarjev od tete, še nikoli nism bil bolj zadovoljen z darilom.

Kakšne parfumčke in te stvari ok, simbolično... Če pa ti oseba nekaj pomeni pa najbolje denar podarit, ČE SPREJME.

profii ::

tech level je izjavil:

Vam dam primer, za rojstni dan kolegice , nisem ji vedel kaj kupit. Na koncu sem ji nakazal 150€ in rekel naj si sama kupi kar hoče. Najboljše darilo je denar, tudi ko sem bil otrok in za RD dobil dosti tolarjev od tete, še nikoli nism bil bolj zadovoljen z darilom.

Kakšne parfumčke in te stvari ok, simbolično... Če pa ti oseba nekaj pomeni pa najbolje denar podarit, ČE SPREJME.


Mi recimo med kolegi si podarjamo flašo (vina, viskija, ali 6 pack craft piv). Torej za RD približno veš da boš dobil nekaj za cca 30€, ne pričakuješ več in tudi veš da ne boš rabil nekaj dražjega vrniti. Kako pa v takem primeru? Ti on "vrne" 150€? :)

Vice ::

Prodaja darila nima veze z bontonom... . Prevečkrat se ljudje vsajajo v življenja drugih in jim vsiljujejo lastna prepričanja in ne poznajo ali upoštevajo potreb, želja ljudi, ki jih obdarujejo. Zato tudi prihaja do "zamer", če nekdo darilo, ki ga prejme, da naprej ali proda. Namen darila ni nekoga materialno osrečiti, temveč ohraniti spomin, če si ti to želiš. Oseba, ki prejme darilo mora biti dorasla vrednosti darila,pa naj bo to 1€ ali 1000€. Če želiš nekoga materialno osrečiti daš denar. Če ti ni problem dati neko stvar v vrednosti 2000€, te pa boli dati denar v isti vrednosti je nekaj narobe z osebo, ki podarja in ne z osebo, ki je obdarovana.

fuck_it_ ::

Jaz mojo drago vprašam česa si želi.

Ostalim pa se kupuje sprotne malenkosti, ki jih bodo razveselile in jih bodo zagotovo uporabili.
Recimo staršem kvalitetne copate, ali pa kak hišni aparat (sesalec?)...pač kar potrebujejo tisto leto.
Prijateljem pa plačam kak izlet ali pa flašo ruma, viskija...karkoli bo obdarovancu najlepše narisalo nasmešek na obraz ko darilo prejme.

Problem solved.



extra: če nekomu podariš nekaj za 2000 € moraš biti v hudo, hudo bližnjih odnosih. Starši otroku recimo ali pa stari starši otroku.

Samael ::

fuck_it_ je izjavil:

Ali je to huda izdaja zaupanja osebe ki ji je to podarila pa naj si ta oseba, ki darila ne ceni, odgovori sama.


Kako pa veš, da ga ne ceni? Ker je svet črno bel in sodimo po tem, kar se nam "zdi"? Je prodaja nečesa nujno pokazatelj, da se darila ne ceni? V življneju lahko pride 101 situacija, kjer je darilo bolj smiselno prodati, nekaj narediti iz tega, namesto da visi tam v predalu.

Pred nedavnim je nekdo prodajal prijateljevo karto za nek večji festival (metaldays), ker je ta prijatelj, ki je želel iti z njimi, preminil. Vsi so planili nanj, komentirali, češ kako mora, kako sebično je ... podobno kot se razmišlja tu, kjer vsi vse vemo, prihajamo do enostavnih zaključkov in rešitev. Ker je to neprimerno! Nespoštljivo.

Njegovo obrazložilo je bilo pa, da mu je karto dala prijateljeva družina, ker so hoteli, da se nekdo iz druščine vseeno udeleži festivala, pa v tako kratkem času ni mogel najti nikogar (medtem, ko sam svojo karto že ima), zato jo skuša vsaj prodati in dati denar družini preminulega.
Se ti zdi zdaj, ko poznaš ozadje, to dejanje še vedno neprimerno, sebično?

111111111111 ::

V najožji družbi za rojstnodnevna darila smo 3. Maksimum za darilo je 10€ skupaj. In v teh 10€ morata ostala dva spraviti čimveč domiselnega. Enkrat sem dobil pribor za izdelavo verižic, ki sem ga moral na licu mesta odpret in malo raztrgat embalažo, da sta preprečila da bi ga podaril naprej.

Drugače pa še nisem nikomur dal darila za 2000€. Če bi pa dal, pa naj novi lastnik dela kar hoče. Nikoli še nisem spraševal ljudi, kje imajo tisto vazo ki sem jo šenkal 5 let nazaj.

fuck_it_ ::

Samael je izjavil:


Pred nedavnim je nekdo prodajal prijateljevo karto za nek večji festival (metaldays), ker je ta prijatelj, ki je želel iti z njimi, preminil. Vsi so planili nanj, komentirali, češ kako mora, kako sebično je ... podobno kot se razmišlja tu, kjer vsi vse vemo, prihajamo do enostavnih zaključkov in rešitev. Ker je to neprimerno! Nespoštljivo.


Ne kompliciraj, vedno boš našel primer ko neka logika ni pravilna.

Samael je izjavil:


Se ti zdi zdaj, ko poznaš ozadje, to dejanje še vedno neprimerno, sebično?


Zdi se mi da si z užitkom napisal nekaj vrstic o nečem kar k naši debati ne prinese ničesar. Tvoj primer ni darilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

Smurf ::

Sem ze dal darilo v taki vrednosti, ampak ponavadi v takem primeru _ves_, da tisti to res tudi potrebuje. Na blef darila v taki vrednosti najverjetneje ne bi kupoval.

MIHAc27 ::

Malo vrednejša darila si izmenjujemo samo z eno drugo družino. Ponavadi je kak mesec prej vprašanje pri sorodnikih kaj tista oseba rabi (pa še to so darila v rangu kakih 50€ oz zberemo skupaj z njimi za kaj več) tako da se kupi nekaj, kar bi imela.

Hja po bontonu se darilo sprejme in ne prodaja naprej. Po drugi strani pa... je tvoja last in z njo lahko delaš kar hočeš. Škoda da bi nekaj samevalo v kleti, če pa lahko prodaš in si kupiš kaj bolj aktualnega.

Sam drugače včasih kaj podarim naprej. Sploh alkohol, ki gre pri nam zelo počasi, ponavadi roma drugam, kjer vem da bo hitro šel.

Pri vrednejših stvareh sem mnenja, da se je treba pozanimat, ali oseba to rabi, ji bo všeč. Če meni kdo kupi PC za 2000 bom vesel. Če mi prinese prstan ali verižico za isti znesek pa ne toliko, ker ne bom nosil.
Nekdo drug pa bo ravno obratno, vesel nakita.

nokia6310 ::

Ok, da razložim še nekaj: Ta oseba ki je darilo prejela je izjavila da ga ne potrebuje ker bi šla z ženo rada na izlet in bi denar za to porabila. Nekaj časa pred tem preden je to darilo dobila pa ni bil pc pc sem dal samo za primerjavo si je pa ravno takšno darilo želela. Gre za neko profi opremo.

Gagatronix ::

FireSnake je izjavil:


Sam sem enkrat dobil v dar 25 pack Cohib:
https://www.finestcubancigars.com/cohib...

Naj bi jih prodal? Da me še zaprejo!


Zaprejo zakaj ze?

On-topic: Tole preseravanje okrog daril in bontona je bullshit. Ko das zadevo enkrat iz rok nimas vec kaj gagat.

tech level ::

nokia6310 je izjavil:

Ok, da razložim še nekaj: Ta oseba ki je darilo prejela je izjavila da ga ne potrebuje ker bi šla z ženo rada na izlet in bi denar za to porabila. Nekaj časa pred tem preden je to darilo dobila pa ni bil pc pc sem dal samo za primerjavo si je pa ravno takšno darilo želela. Gre za neko profi opremo.

to si ti podaril nekomu? pa kaj podarjaš za 2k robe lol

SureNot ::

Podarim ti zlati dildo. Želim, da ga obdržiš in da je na vidnem mestu, ko pridem na obisk.

In pazi da plačaš davek na darilo visoke vrednosti.

https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/Ope...

solatko ::

Najbolje je, da obdarovanja dogovrno prekinete, razen, ko gre za otroke, dokler so otroci. Vedno mi je šlo najbolj na organ, ko so mi za rojstni dan navlekli raznih stvari, do katerih ni bilo niti želje, niti potrebe, potem pa sem moral študirat, kaj kupit, ko je prišel na vrsto njihov RD, novo leto, 8.marec,.....
Tako smo nekako prišli s kolegi in kolegicami, do skupne ugotovitve, da je to vse skupaj ena velika neumnost, če že en cvet, ki je obdarovanki všeč ali flaša neke pijače za moške.
V družini se ne obdarujemo že več kot 30 let. Ko kupim kaj zame nekaj dni pred RD ali novim letom, ženi rečem, to je pa za moj praznik in to je to, enako ona, sinu sva povedala enako in sedaj se obdaruje samo vnuka. Letos je za RD in odlično spričevalo dobil nov PS, denar smo dali skupaj in je bilo, prejšnja leta sva z ženo kupovala v glavnem LEGO.

Prodajat darilo ni lepo, jaz bi ga raje podaril naprej, če pa gre za večjo vredost, je pa predvsem odvisno od osebe, ki je darilo dala. Če je to dober prijatelj, za katerega veš, da ne pričakuje ob svojem prazniku podobne vrednosti darila, potem je teko darilo najmanj kar je, nemoralno prodati, vsaj jaz ga nebi mogel.
Če je darilo od nekoga, ki bi se samo postavljal s tem, da daje draga darila, potem pa komot prodat in mu to tudi povedat.

Večja težava je, če nam nekdo podari sliko, kateri vrednost skozi leta raste, slikar postane znan in njegova dela na trgu dosegajo zneske v nekaj 10k€, bi pa rabili denar za kaj pomembnega. Kaj naredit v takem primeru, slika nam predstavlja lep spomin na morda že umrlega umetnika, dobili smo jo kot darilo, istočasno pa rabimo denar, ki bi nam ga lahko prinesla prodaja?
Delo krepa človeka

DePalmo ::

Tudi pri nas je tako. Punca ima tri sestre in brata, vsi imajo boljše polovice in se nas nabere. Iz začetka se je podarjalo bedarije, nato sem jih naučil da pri nas doma podarjamo denar, sploh pa ker ko si koga vprašal kaj bi za rojstni dan, smo dobili tipičen odgovor "ne vem". Ampak ker jih je toliko, je denar dobesedno krožil in spet ni bilo učinka. Nato smo se lepo odločili da se obdarjamo samo za okrole obletnice in ne za vsako leto. Seveda se takrat resno premisli in tudi vpraša kaj kdo hoče oz. želi in se kupi točno to. Ali pa če se gre za kaj bolj specifičnega, se zbere denar in podari, pa si naj sam kupi kar hoče.

Izjema so seveda otroci, ti pa dobivajo darila vsako leto. Od praktičnih stvari ki se dejansko rabijo, do manj praktičnih ker ni drugih idej. So pa seveda veseli novih igrač.

In še nikoli nisem gledal kaj je nekdo naredil z darilom. Ko sem darilo dal iz rok, je isto kot da zame ne obstaja več. Sem kupil z dobrim namenom in dal naprej, zgodba zaključena.

SmeskoSnezak ::

Osebne preference... enkrat ena stvar, drugic druga. Ce ji tista profi oprema ne pomeni vec kot ji je pred casom, naj proda in gre z zeno na izlet. Ce pa logicno razmisli, naj uporabi to profi opremo, in z zasluzkom od dela gre na oddih z zeno. Ostalim ljudem/prijateljem, pa naj vec ne omenja, kaj si zeli... in bo volk sit, koza pa cela. Taksno osebo, ki si zeli tako raznolikih stvari je bolje pustiti na miru...
@ Pusti soncu v srce... @

energetik ::

solatko je izjavil:

Najbolje je, da obdarovanja dogovrno prekinete, razen, ko gre za otroke, dokler so otroci. Vedno mi je šlo najbolj na organ, ko so mi za rojstni dan navlekli raznih stvari, do katerih ni bilo niti želje, niti potrebe, potem pa sem moral študirat, kaj kupit, ko je prišel na vrsto njihov RD, novo leto, 8.marec,.....
Tole je dobra ideja, bom tudi jaz poskusil pri nas predlagat. Meni je kupovanje daril nočna mora, ker ponavadi potem nekaj kupiš, samo da je. Razen včasih, ko najdeš točno nekaj, kar veš da si obdarovanec že dolgo želi.
Z leti se krog sorodnikov in znancev tako poveča, da so non-stop na sporedu razna praznovanja in je nemogoče bit dovolj izviren oz. koristen. Jaz moji povem, kaj želim, če kaj rabim, enako tudi staršem in bratu. Sicer rečem, da nič nosit.

Glede prodaje darila pa tud jaz mislim, da je zgodba z predajo darila zaključena, mene ne briga, kaj bo obdarovanec z njim počel. Je pa res, da je darilo za 2kEUR absurd po mojem mnenju, tudi za najožje družinske člane. V takem primeru se jasno zmeni, da boš primaknil kaj zraven, ko bo obdarovanec sam nabavljal zadevo. Npr. primer da 2kEUR primakneš otroku, ki si kupuje svoj avto/bicikl/itd.
Sicer si mi v naših krogih podarjamo zadeve do max 100EUR, v povprečju pa bolj tam do 30EUR če že.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

tech level ::

energetik je izjavil:

Meni je kupovanje daril nočna mora, ker ponavadi potem nekaj kupiš, samo da je. .

zato pa kot jaz in depalmo delamo, daš denar! Poslušaj k tako se ne boš rabil obremenjevat kaj kupit.

          ::

Pri nas je navada, da se za kakšne okrogle obletnice na vabilo napiše, da naj se namesto daril zneski nakažejo kateri od lokalnih dobrodelnih organizacij.

Utk ::

Po bontonu se darila ne sme prodat. Če že, se podari naprej. Če nočete se it bontona, whatever, ni pa treba stvari racionalizirat, da tistega, ki podari, kao ne briga kaj si ti s tem naredil. Da, briga ga.
Lahko ste pa kreteni, vam nihče ne brani, nihče vas ne bo tožil. Ni pa po bontonu.

Npr. primer da 2kEUR primakneš otroku, ki si kupuje svoj avto/bicikl/itd.

To je dober primer. Pristaviš zraven (za nekoga kar nekaj) denarja (ni nujno da en sam 2k, lahko se jih zbere tudi več), potem pa ta človek kupi neumen avto, se ga napije in razbije, ali ga pa čez pol leta proda za polovično ceno, ker ga itak ni sam kaj veliko plačal. Te še zmeraj ne briga kaj kdo naredi z darilom? Morda te ne, si pa bedak, če mu boš za naslednji avto spet prispeval...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nokia6310 ::

SureNot: Kdo plača davek na darilo? Tisti ki darilo da ali tisti ki ga prejme?
V praksi ne vem kdo zahteva potrdilo da je dobil darilo in potem od tega plača davek.
Solatko: V tem kar si napisal je moj point. Seveda ima to pravico ni pa lepo da to naredi.
Primer: Punca si želi npr avto. Se ji ga nekako kupi. Potem pa reče ah veš kaj sej so mi ga že starši kupili pa še boljši in novejši je od tega ga bom rajši prodala pa šla z denarjem na izlet. Še pred dvema mesecoma pa vsak dan govori kako bi mela avto in kako ne more bit brez njega. Ko se ji končno ustreže pa tako. Dal sem samo hipotetičen primer da ne bo pomote.

energetik ::

Utk je izjavil:

Po bontonu se darila ne sme prodat. Če že, se podari naprej. Če nočete se it bontona, whatever, ni pa treba stvari racionalizirat, da tistega, ki podari, kao ne briga kaj si ti s tem naredil. Da, briga ga.
Lahko ste pa kreteni, vam nihče ne brani, nihče vas ne bo tožil. Ni pa po bontonu.

Npr. primer da 2kEUR primakneš otroku, ki si kupuje svoj avto/bicikl/itd.

To je dober primer. Pristaviš zraven (za nekoga kar nekaj) denarja (ni nujno da en sam 2k, lahko se jih zbere tudi več), potem pa ta človek kupi neumen avto, se ga napije in razbije, ali ga pa čez pol leta proda za polovično ceno, ker ga itak ni sam kaj veliko plačal. Te še zmeraj ne briga kaj kdo naredi z darilom? Morda te ne, si pa bedak, če mu boš za naslednji avto spet prispeval...

Podariti naprej drago darilo je meni precej bolj zaničljivo do obdarovalca, kot pa če proda in denar porabi zase!

Če komu podariš/primakneš 2k€+ je to oseba, ki si z njo najtesneje povezan in jo imaš najraje (razen če si bogataš in ti je 2k€ drobiž).
Za tako osebo točno veš, da bo zadevo hvaležno in odgovorno uporabljala!

nokia6310 je izjavil:

SureNot: Kdo plača davek na darilo? Tisti ki darilo da ali tisti ki ga prejme?
V praksi ne vem kdo zahteva potrdilo da je dobil darilo in potem od tega plača davek.
Solatko: V tem kar si napisal je moj point. Seveda ima to pravico ni pa lepo da to naredi.
Primer: Punca si želi npr avto. Se ji ga nekako kupi. Potem pa reče ah veš kaj sej so mi ga že starši kupili pa še boljši in novejši je od tega ga bom rajši prodala pa šla z denarjem na izlet. Še pred dvema mesecoma pa vsak dan govori kako bi mela avto in kako ne more bit brez njega. Ko se ji končno ustreže pa tako. Dal sem samo hipotetičen primer da ne bo pomote.
Ponavadi imaš s partnerko skupne finance, in je smešno slišati, da te prosi da ji kupiš avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pika na i ::

nokia6310 je izjavil:


Kdo ima prav?

Tisti, ki ne kupuje daril za 2000 evrov.
Bolano.

111111111111 ::

energetik je izjavil:

Ponavadi imaš s partnerko skupne finance, in je smešno slišati, da te prosi da ji kupiš avto.

Kakor kje...

shadeX ::

Ponavadi imaš s partnerko skupne finance,


To - sicer pa so tudi ženske dovolj samostojne, da si avto lahko same kupijo. Ajd, pristaviš par jurjev, da ji ni treba jemat kredita. Ona zadovoljna, ker je dobila brezobrestni kredit, ti pa ker imaš sposobno žensko in ti na vsak način vrača denar nazaj :D

111111111111 ::

Bolj je da oba primakneta par jurjev in se vzame na lizing. :D

Utk ::

Za tako osebo točno veš, da bo zadevo hvaležno in odgovorno uporabljala!

Zakaj bi to moral vedet, če ti je vseeno ko kaj podariš.

dronyx ::

Jaz običajno neuporabna darila podarjam naprej, samo si moram zapomniti kdo mi je kaj dal da se slučajno ne zmotim in mu ga vrnem. Tudi darilne vrečke hranim, da jih potem dam naprej. Se mi zdi škoda stran metat. Boljša darilna vrečka je lahko vredna par evrov.

FrRoSt ::

nokia6310 je izjavil:

SureNot: Kdo plača davek na darilo? Tisti ki darilo da ali tisti ki ga prejme?
V praksi ne vem kdo zahteva potrdilo da je dobil darilo in potem od tega plača davek.
Solatko: V tem kar si napisal je moj point. Seveda ima to pravico ni pa lepo da to naredi.
Primer: Punca si želi npr avto. Se ji ga nekako kupi. Potem pa reče ah veš kaj sej so mi ga že starši kupili pa še boljši in novejši je od tega ga bom rajši prodala pa šla z denarjem na izlet. Še pred dvema mesecoma pa vsak dan govori kako bi mela avto in kako ne more bit brez njega. Ko se ji končno ustreže pa tako. Dal sem samo hipotetičen primer da ne bo pomote.

Ok, da razložim še nekaj: Ta oseba ki je darilo prejela je izjavila da ga ne potrebuje ker bi šla z ženo rada na izlet in bi denar za to porabila. Nekaj časa pred tem preden je to darilo dobila pa ni bil pc pc sem dal samo za primerjavo si je pa ravno takšno darilo želela. Gre za neko profi opremo.


Da gremo po vrsti, ker se mi nekako zdi, da si osebno vpleten! :))

Darilo, če gre za poslovno (ne privatno!) se upošteva, načeloma ga moraš prijaviti v dohodnino in se obračuna vrednnost pri plačilu davka.

Ne, ni lepo da to naredi. Ne vem za kaj je šlo, ampak očitno je nekeko ugotovil, da bi raje peljal ženo na dopust!? Morda bi tudi ona morala imeti kaj od darila, če gre za - darilo za oba!?? :))

Torej, želel si je to, potem pa si je premislil. Kakorkoli obrneš, bo izgubil vsaj kakšnih 20% vrednosti, verjetno pa še več!

Ženo lahko pelje, konec oktobra v Toskano (z agencijo) tudi po cca. 500€/na gglavo za en teden (7 dni).
Tako, da morda zaredi tega prodajati, vprašanje, če se izplača!?

Boš pa vedel za naslednjič! Jaz se ne bi preveč sekiral.... 8-) Vsaka šola nekaj STANE! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

tony1 ::

Nokia: moja babica je rada povedala dva pregovora na to temo: kar se da se več nazaj ne da in kar je dano je v zemljo zakopano.

Blinder ::

Jaz bi se pocutil krivega ce bi prodal darilo. Kvecjemu lahko prodas ter das denar darovalcu, on pa naj tebi da skatlo cokolatinov ce zeli.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

So darilne kartice ena velika potegavščina? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5912107 (10086) 111111111111
»

Carina pri darilu iz Kitajske

Oddelek: Loža
405871 (3146) Daliborg
»

avto za fanta (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6810261 (7717) nina22
»

Božič in praznovanje tega praznika (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17426818 (23725) LitralSM
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331203 (29363) Okapi

Več podobnih tem