» »

Microsoft ukinja trgovino e-knjig in kupcem briše vse kupljene knjige

Microsoft ukinja trgovino e-knjig in kupcem briše vse kupljene knjige

Slo-Tech - Svoj čas je tudi Microsoft prodajal e-knjige v svoji prodajalni Microsoft Store, ki so bile zaščitene z DRM. To je pomenilo, da smo z nakupom e-knjig v resnici kupili le licenco za njihovo branje, v praksi pa se je to sproti preverjalo s povezavo do Microsoftovih strežnikov, vsakokrat ko smo knjige želeli brati. Aprila pa je Microsoft napovedal, da se s tega trga umikajo. Nove knjige so nehali prodajati 2. aprila letos, jutri pa bodo izključili tudi strežnike DRM. To pomeni, da kupljenih knjig ne možno več brati.

To velja tako za kupljene kakor tudi brezplačne knjige, ki smo jih imeli v Microsoftovem Edgeu. Ne glede na ceno, vse bodo odslej nedosegljive. Microsoft bo zato vsem uporabnikom povrnil stroške vseh nakupov. K e-knjigam sodijo tudi elektronske opombe in označbe, ki si jih lahko med branjem zapisujemo. Izgubili bomo tudi te, Microsoft pa se bo skušal oddolžiti tako, da bo vsem, ki so do 2. aprila imeli kakšne opombe v e-knjigah, dodal še bon v vrednosti 25 dolarjev. In s tem je zgodba o e-knjigah za Microsoft zaključena. Edina stvar, ki jo je Microsoft v tem primeru naredil pravilno, da je umik napovedal dovolj zgodaj in da bo povrnil stroške nakupov vseh knjig, ne glede na čas nakupa. Uporabniki bodo tako vsaj teoretično lahko kupili iste knjige drugod, kar pa je zamudno.

Zakaj se Microsoft umika s trga e-knjig, ni jasno. Neuradno je razlog prenizka dobičkonosnost, morebiti pa gre tudi za večji proces konsolidacije. Napoved, da bodo knjige prenehale delovati, je na internetu sprožila živahno debato o omejitvah e-knjig, saj se kaj takšnega s klasičnimi knjigami ne more zgoditi. Zgodba služi kot zelo resno opozorilo, kaj se lahko v prihodnosti zgodi z vsemi e-vsebinami, ki jih imamo na pósodo pri velikih multinacionalkah. Digitalne knjižnice in pretočne vsebine so čudovite, dokler se nekdo ne odloči ugasniti strežnika. Potem ostane le še analogno.

27 komentarjev

vostok_1 ::

Welcome to renting culture.
Torej lastiš si ničesar. Vse je lahko hipoma ukinjeno. Počasi bodo še avtomobili, bela tehnika itd.

Všasih so rekli da ljudje "sleepwalk into tyranny". Prav nič ne sleepwalkajo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

borut_p ::

vostok_1 je izjavil:

Welcome to renting culture.
Torej lastiš si ničesar. Vse je lahko hipoma ukinjeno. Počasi bodo še avtomobili, bela tehnika itd.

Všasih so rekli da ljudje "sleepwalk into tyranny". Prav nič ne sleepwalkajo.


nekako logično ane? sej če imaš stanovanje v najemu ti lahko lepo prekinejo pogodbo in ven fliknejo.

kow ::

Dvomim, da je to kjerkoli res (gotovo ni v Sloveniji).

starfotr ::

Lokalne datoteke, brez drm. Za vse vsebine.

CyberPunk ::

In še ena v prid platformam delitvene ekonomije a la Partis, Pirate Bay, eMule ipd. :)) Mogoče bo folk ponovno pogruntal, da je na "virtualni" ravni enota lastništva fajl in način, da ga odpreš in premikaš. To je to. Vse ostalo so samo eksperimenti.

Oberyn ::

V bistvu je bil MS velikodušen, če prav razumem, bo povrnil kupnine. Torej so ljudje licenčne knjige prebrali zastonj. Pri brezobzirnemu plenilcu Bezosu se kaj takega ne bi moglo zgoditi niti v sanjah.

Drugače pa, čudi me, da ljudje znajo biti tolk naivni in ločeni od tega vesolja, da jih taka stvar preseneti in so potem "ogorčeni". Moj kindle na primer je bil v svoji ene petletni življenski dobi priključen na Amazon glih eno minuto, za aktivacijo. Od takrat naprej je v airplane modu plus na domači požarni pregradi odključen od neta. Knjige kupujem drugje. Nisem tolk ubrisan, da bi tud eno samo knjigo zaupal amazonu. Pa saj se bodo ljudje ščasoma navadli.

poweroff ::

Pred leti smo objavili prevod Stallmanovega eseja Pravica brati.

Folk je takrat mislil, da gre za sci-fi zgodbico... 8-)
sudo poweroff

Mato989 ::

Folk pa še kar raje kupi PS4 igre online na account in to opravičuje kot pa na ŠKATLO!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

tikitoki ::

Zaenkrat imaš na travniku kup knjig, če raje najamete knjige...

vostok_1 ::

Zanimivo kako je preteklost falila napovedi.

V kakih starih futurističnih filmih so kao predvidevali, da bomo imeli knjige na "interaktivnem" lističu papirja, in da bodo knjižnje police pol prazne.
Zgleda, da niso spredvideli, da bo to vse streamano iz nekega centralnega sistema.

Mogoče so preveč občudovali koncept lastninjenja in idividualnosti, da bi jim prišlo na pamet.
Danes pa se folk indoktrinira, da je vse centralizirano.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

scipascapa ::

nehajte kupovati digitalne igre, retail ftw.

poweroff ::

Pravica brati: https://slo-tech.com/novice/t224468#crta (link je na dnu novice).
sudo poweroff

marS ::

poweroff je izjavil:

Pravica brati: https://slo-tech.com/novice/t224468#crta (link je na dnu novice).

haha, ne obstaja več...
...no more heroes...
https://ilbis.com/

opeter ::

Lahko si zadnjico obrišeš z "retail" igrami, če rabiš online aktivacijo za funkcije, popravke ... ;)

Sicer pa, kupujem samo DRM free in vem, da bom lahko datoteke nekam shranim in jih bom lahko odprl tudi čez nekaj let, brez bojazni, da bi hecala kakšna aktivacija.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

marS ::

marS je izjavil:

poweroff je izjavil:

Pravica brati: https://slo-tech.com/novice/t224468#crta (link je na dnu novice).

haha, ne obstaja več...

evo popravek
...no more heroes...
https://ilbis.com/

poweroff ::

Očitno je broken link: https://slo-tech.com/clanki/06006/

Drugič pogooglaj.
sudo poweroff

dexterboy ::

poweroff je izjavil:

Pred leti smo objavili prevod Stallmanovega eseja Pravica brati.
Folk je takrat mislil, da gre za sci-fi zgodbico... 8-)

THIS! +1!
Takrat sem imel par noči za tem težave z spanjem...
Danes pa z grozo ugotavljam, da takratne sanje postajajo današnja resničnost :8)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

WhiteAngel ::

Zgodba služi kot zelo resno opozorilo, kaj se lahko v prihodnosti zgodi z vsemi e-vsebinami, ki jih imamo na pósodo pri velikih multinacionalkah. Digitalne knjižnice in pretočne vsebine so čudovite, dokler se nekdo ne odloči ugasniti strežnika. Potem ostane le še analogno.


Zelo pomemben quote. Jaz bi dodal, da ne nujno analogno, ampak vsako gospodinjstvo bi si moralo lastiti en mini plug&play strežnik/storage, kamor bi shranjevali knjige, družinske fotke, dokumente, koledar itd. Ta reč bi gostila tudi vaš profil na družbenih omrežjih in ostale storitve (blog). Ampak zaenkrat imamo to samo geeki.

Markoff ::

borut_p je izjavil:

nekako logično ane? sej če imaš stanovanje v najemu ti lahko lepo prekinejo pogodbo in ven fliknejo.

Kolikor jaz vem licence (pravico do uporabe) ne rentaš, temveč jo KUPIŠ. Poleg tega, dokler imamo izbiro rent or buy, ni problema, težava bo, ko izbire ne bo. Predstavljaj si, da ne moreš kupiti bivališča (ki je za razliko od knjig ena od najbolj temeljnih potreb človeka) - kaj meniš, kaj se bo zgodilo s cenami najema?

starfotr je izjavil:

Lokalne datoteke, brez drm. Za vse vsebine.

Ni nujno. GOG ima npr. možnost, da nič ne preneseš, le instaliraš, lahko pa kadarkoli preneseš backup datotek. V primeru, da bi šel GOG v stečaj, bi imel še nekaj časa možnost narediti mass DL na lokalni disk.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

jype ::

vostok_1 je izjavil:

Welcome to renting culture.
Vidim, da si vesel, ker bo končno nekdo najebal. Da bi se obnašal, kot zapoveduje RMS, ti pa seveda na kraj pameti ne pade.

vostok_1 je izjavil:

Zgleda, da niso spredvideli, da bo to vse streamano iz nekega centralnega sistema.
Saj ni. No, razen pri lenobah, ki jim je vseeno za njihove pravice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

feryz ::

A papirnato knjigo lahko daš drugim v branje? Če da, kolikim? Neomejeno?
Če nisi ravno registriran kot knjižnica.

Kaj pa kopiramo jih lahko? Hmmm.
Ni vse tako enostavno, če začnemo brskati po vseh zakonih in predpisih.

VaeVictis ::

Se, kakor mnogi od nas, ne strinjam s to prakso in se je probam izogibati na vse možne načine, enako kakor Facebook, Instagram, social media manije, ter me tudi skrbi vpliv Google-a in raje uporabljam DuckDuckGo.

Vendar imam občutek, da je to prihodnost in da "običajnih" ljudi to večinoma ne moti.

Kdaj pa kdaj je kak izbruh in so malce bolj glasni, kaj veliko se pa ne bo spremenilo, pa če se vsi "geeki" upremo!

Samo poglejte koliko je upadel Facebook promet po aferi Cambridge Analycits, danes pa praktično nobene omembe več tega in enako bo pri temu, par ljudi se bo drlo, MS bo rekel "We are sorry" in dal nekaj malce denarja, praksa se bo pa nadeljevala!

NubCake ::

počasi bo še "pameten" hladilnik nehal delovati, ker se bo nekdo odločil ugasnit server-e. Lepa prihodnost.

bbbbbb2015 ::

feryz je izjavil:

A papirnato knjigo lahko daš drugim v branje? Če da, kolikim? Neomejeno?
Če nisi ravno registriran kot knjižnica.

Kaj pa kopiramo jih lahko? Hmmm.
Ni vse tako enostavno, če začnemo brskati po vseh zakonih in predpisih.


Ne, saj ni, no. A vseeno, kupiš knjigo, softver, karkoli. Ga instaliraš in imaš. "Oblak" lahko pomeni, da neka firma softver-kot-storitev lahko ukine, če se jim to zdi (npr. premalo uporabnikov, ne zaslužijo zadosti, ipd.).

Osebno nerad kupujem karkoli v oblaku. Na firmi imamo serverjev, infrastrukture, backup, vse. To bo delalo še tudi jutri in tako to že vsaj 10 let (oziroma 20 let, koliko imam firmo).

Razumem pa verjamem, da recimo neka no-IT firma raje najame e-mail server (kjerkoli), če je cena razumna in se ne zajebavajo z backupi in izpadi.

Vendar sem bil zadnjič na neki firmi (v Belgiji) - imajo neko pivovarstvo. To imajo v nulo vse svoje. Smehljajo se oni, ko jim omeniš "oblak".

ZigaZiga ::

WhiteAngel je izjavil:


Zelo pomemben quote. Jaz bi dodal, da ne nujno analogno, ampak vsako gospodinjstvo bi si moralo lastiti en mini plug&play strežnik/storage, kamor bi shranjevali knjige, družinske fotke, dokumente, koledar itd. Ta reč bi gostila tudi vaš profil na družbenih omrežjih in ostale storitve (blog). Ampak zaenkrat imamo to samo geeki.


Za vse ostalo vem in poznam vsaj osnovne stvari. Za lastno gostovanje profila na družbenih omrežjih pa ne še. Kje izvem kaj več? Tudi če je trenutno samo ideja, mi je všeč.

bajsibajsi ::

feryz je izjavil:

A papirnato knjigo lahko daš drugim v branje? Če da, kolikim? Neomejeno?
Če nisi ravno registriran kot knjižnica.

Kaj pa kopiramo jih lahko? Hmmm.
Ni vse tako enostavno, če začnemo brskati po vseh zakonih in predpisih.


To tudi sam pomislim, ko kdaj posodim svojo (digitalno) knjigo komu.

V temi "programiranje" sem nekajkrat ponudil kaksne svoje original e-knjige, katere sem legalno kupil in imam za njih racun. Vecino teh knjig je mogoce tudi prenesti, bodisi v pdf, bodisi v epub, ali v kaksen tretji format. Nekatere knjige so v papirni in tudi v digitalni obliki. Za knjigo, klasicno in digitalno, sem placal, jo kupil, torej si jo lastim. V klasicni obliki jo lahko posodim. Kaj pa v digitalni?

Pogosto pod copyright pise, da se je ne sme distribuirati, objavljati brez privoljenja avtorja itd. Kaj pa posojati? Ce lahko posodim papirno obliko, digitalne pa ne, sem potemtakem upravicen do povracila polovice zneska cene? :P

          ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Vendar sem bil zadnjič na neki firmi (v Belgiji) - imajo neko pivovarstvo. To imajo v nulo vse svoje. Smehljajo se oni, ko jim omeniš "oblak".


Edino prav. Potrebno je vedeti, da je med oblakom in meglo le malo razlike.

bajsibajsi je izjavil:

Pogosto pod copyright pise, da se je ne sme distribuirati, objavljati brez privoljenja avtorja itd. Kaj pa posojati? Ce lahko posodim papirno obliko, digitalne pa ne, sem potemtakem upravicen do povracila polovice zneska cene? :P


Enako je s ploščami ali CDji. Ali ni bil celo nek primer, ko so želeli dediči dostop do neke digitalne zbirke kupljene glasbe umrlega sorodnika, pa to ni bilo mogoče zaradi licenčnih pogojev, se mi zdi da Appla.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam so šle vse e-knjige? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5011547 (8583) mp218
»

Nova anketa: (e)knjige? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
14219254 (15313) PNG
»

Amazon pripravlja izposojo e-knjig (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
8327908 (25529) frudi
»

Nova anketa: kje berete knjige (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
5012156 (10963) kuglvinkl
»

Test Sonyjevega bralnika knjig (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
609467 (8275) BigWhale

Več podobnih tem