» »

Branje števca vode preko kamere

Branje števca vode preko kamere

Zurbum ::

Rad bi si naredil sistem, ki bi mi avtomatsko odčitaval stanje števca vode. Varianti sta 2. Ker ima števec AnyQuest Cyble Basic, ki omogoča daljinsko odčitavanje, bi lahko poskušal v tej smeri. Druga varianta pa je bolj "mehanične" sorte in sicer odčitavanje preko kamere. Trenutno se nagibam k tej možnosti.

Števec se nahaja v jašku, ene 0.5 m globoko. Če namestim kamero na vrh jaška, številke niso vidne (problem je tudi steklo nad številkami, ki odbija IR svetlobo). Ideja je, da bi poskušal uporabiti povečevalna zrcala, da bi nekako prenesel sliko iz jaška.

Je kdo kaj takega že poskušal? Dobrodošel vsak namig :)

Phantomeye ::

Kolikokrat pa dejansko rabiš preverjat števec z vodo za potrebo po tovrstnem nadzoru ... sicer kar rabiš je periskop. Lahko narediš svojega iz lesa

Zurbum ::

Enkrat na uro, recimo. Rad bi si naredil graf porabe v času in pa sistem, ki bi me obvestil o prekomerni porabi. Poznam primer, ko je zaradi počene cevi izteklo cca 80m3 vode, predenj so opazili.

Tilen ::

Ljubi bog no. To je 40 EUR, ki se zgodi mogoče enkrat na 500 let? Nekateri res nimate občutka. Kamera bo stala več, kot če steče voda. Da ne bi opazili izlitja 80m3 vode je pa tudi malo bosa. V primeru, da gre za plačljiv izliv, je torej do tega izliva prišlo za števcom? In ti misliš sedaj, da boš tak primer zajezil tako, da boš vsako uro gledal koliko kaže števec za vodo? Si v penziji ali kako? :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

fikus_ ::

Pustite človeka, da naredi hobi zadevo in se zraven še kaj nauči.

Mogoče uporabiš navadno poceni Aliex..... kamerco in kakšno led zraven, da osvetliš števec ob odčitavanju + prepoznava teksta.

Zurbum ::

Eni v prostem času hodijo v hribe, eni v gostilne, eni pa kaj drugega. Ne gre se za 40EUR, gre se za problem, ki bi ga rad rešil. Do izliva jim je prišlo seveda po števcu in ne, niso opazili do obračuna.

Ravno zato, da mi ne bi bilo treba gledati na števec vsako uro, bi stvar rad naredil avtomatsko - kamera, OCR, pošiljanje SMSjev... Sistem bi mi poslal SMS, če bi prišlo do prekomerne porabe vode v nekem časovnem obdobju.

fikus_ je izjavil:

Pustite človeka, da naredi hobi zadevo in se zraven še kaj nauči.

Mogoče uporabiš navadno poceni Aliex..... kamerco in kakšno led zraven, da osvetliš števec ob odčitavanju + prepoznava teksta.


WiFi kamero že imam, tudi sistem vklopa/izklopa ledice na daljavo, ampak sem naletel na težavo, da se številke na števcu ne vidijo. Bom poskušal kamero dati bližje, vendar je zaradi vlage ne bi rad preveč spuščal v jašek, pa tudi WiFi bi potem moral ojačati, ker ga zdaj v jašku ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zurbum ()

lesi ::

Kaj pa če zamenjas objektiv na kameri?
12mm objektiv kupiš in imaš zoom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lesi ()

Utk ::

Ma kakšna kamera. Kupiš navaden števec pretoka na kterga priklopiš nekaj kar meri obrate. Za isti denar in veliko bolj zanesljivo.

fikus_ ::

" . . . ampak sem naletel na težavo, da se številke na števcu ne vidijo . . . "

Mogoče malo umazanije na števcu, bleščanje, . . . Poskusi malo postrani, pod kotom postavit kamero in osvetlitev.

Zurbum ::

lesi je izjavil:

Kaj pa če zamenjas objektiv na kameri?
12mm objektiv kupiš in imaš zoom.


Kamera, ki jo imam tega ne omogoča.

Utk je izjavil:

Ma kakšna kamera. Kupiš navaden števec pretoka na kterga priklopiš nekaj kar meri obrate. Za isti denar in veliko bolj zanesljivo.


Se strinjam, ampak žal sem samo programer, ne vodovodar - ne bi si upal sam montirat takšen števec, na koncu bi verjetno kar tam puščalo. :) Stvar je tudi v tem, da mi je cilj to, da preko kamere zajamem sliko in spustim OCR čez.

fikus_ je izjavil:

" . . . ampak sem naletel na težavo, da se številke na števcu ne vidijo . . . "

Mogoče malo umazanije na števcu, bleščanje, . . . Poskusi malo postrani, pod kotom postavit kamero in osvetlitev.


Težava je v bleščanju, sem poskušal menjati kote kamere in osvetlitve, ampak mi ni uspelo, tudi boljši zoom bi bil dobrodošel. Če bi mi prek ogledala zadevo uspelo prenesti iz jaška, bi kamera lahko fiksno stala na robu, zdaj pa jo imam "prevrnjeno".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zurbum ()

fikus_ ::

Smo imeli v službi probleme z industrijsko kamero (cena 1+k€) in bleščanjem, slabo osvetlitvijo, material Al, . . . Rešitev; zasenčeno/pokrito območje snemanja, samo ena luč pod kotom, da se svetloba ni odbijala v kamero.

Če ima kamera zunanjo anteno, mogoče lahko uporabiš kakšen podaljšek.

blackbfm ::

Težava je v bleščanju


Ce mas pri roki kakšno polarizirano steklo probaj dat pred lečo? :))

starfotr ::

Kupi si impulzni števec ali pa na komunali reči, naj ti dajo takega.

Sicer pa, če kdo želi poglobljeno znanje o tem:
http://lie.fe.uni-lj.si/staff/Murovec_m...

AndrejO ::

Tilen je izjavil:

Ljubi bog no. To je 40 EUR, ki se zgodi mogoče enkrat na 500 let?

Ni to edini razlog. Lahko se gre tudi za omejevanje škode v primeru izliva, da ni potrebno čakati, da voda nekje vidno useka ven, preden se opazi težavo.

Ravno tako ni edina težava v ceni. V sušnih obdobjih se mora z vodo varčevati in to je en izmed načinov kako biti družbeno odgovoren.

V splošnem pa je zdrava in pitna voda omejen vir s katerim ni potrebno razmetavati, ne glede na ceno. Pač ista kategorija, kot je sortiranje smeti. 21. stoletje.

Anyhow, ideje tudi mene zanimajo, ker že nekaj časa tuhtam kako na daljavo spremljati porabo vode.

LeyaPrive ::

Načeloma se puščanje ne opazi po porabi, ko nekdo odpre pipo. Da gre za puščanje opazimo tako, da se števec vrti kljub temu, da so vsi poraniki (pipe) zaprti.

K0l1br1 ::

Tilen je izjavil:

Ljubi bog no.

Meni jih je steklo 300 m3.
Dovolj je enkrat, pa se splača dati za mašo ali pa montirati potopno črpalko, da v rikverc reši problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Matko ::

Zurbum je izjavil:

Ravno zato, da mi ne bi bilo treba gledati na števec vsako uro, bi stvar rad naredil avtomatsko - kamera, OCR, pošiljanje SMSjev... Sistem bi mi poslal SMS, če bi prišlo do prekomerne porabe vode v nekem časovnem obdobju.

zanemarimo, kaj je smiselno...
Če še greš avtomatiko, jo izpelji do konca, poleg SMSa naj se še zapre elektroventil.

AndrejO ::

LeyaPrive je izjavil:

Načeloma se puščanje ne opazi po porabi, ko nekdo odpre pipo. Da gre za puščanje opazimo tako, da se števec vrti kljub temu, da so vsi poraniki (pipe) zaprti.

Razen takrat, ko si ti na morju, puščanje pa ima obliko pršeče fontane iz razpoke na zevi pri navoju pipe.

V pravilno narejeni kopalnici bo ta voda brez večje škode odtekla, ne pa tudi v kakšni kuhinji ali WC-ju in ni rečeno, da bo to tisti, ki živi v zgornjem nadstropju hiše sploh opazil, ko si ti na morju.

Žal preizkušeno v praksi. Tudi, ko zavarovalnica pokrije večino škode in stroškov, je to še vedno zelo, zelo tečna stvar. Če ima človek malo žilice za takšne stvari, pa je to tudi rešljiva stvar.

raceboy ::

kaj pa kaj takega ?

p.s.: se ne da prilepit linka :) na aliexpressu najdi US308MA Electronic Flow Meter Alarmer USC-HS21TI 30L/min brass hall effect water flow sensor CE certificate iSentrol Electronics

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: raceboy ()

starfotr ::

Ko greš na morje, se pač zapre ventil pri števcu, najbolje tistega pred števcem in imaš mirne živce.

Enako z električnimi napravami. Pustiš vklopljen zamrzovalnik in hladilnik, ostalo pa izklopiš.

AndrejO ::

starfotr je izjavil:

Ko greš na morje, se pač zapre ventil pri števcu, najbolje tistega pred števcem in imaš mirne živce.

Enako z električnimi napravami. Pustiš vklopljen zamrzovalnik in hladilnik, ostalo pa izklopiš.

Seveda obstajajo alternativne rešitve. Niso pa vedno praktične ali pa elegantne.

Tudi ni nujno, da si edini v hiši in da ima vsaka tam živeča generacija lasten ventil. Ponekod da, ponekoda pa ne. Pričakovati od sorodnikov, da se bodo vsakodnevno sprehajali po tvojih prostorih ni tako elegantna rešitev, kot je malo elektronike.

Če te seveda veseli početi takšne stvari z elektroniko. Če te ne, se boš seveda vedno znašel tudi na kakšen drug način.

Mene bolj zanimajo ti načini, kot pa iskanje razlogov zakaj se tega ne bi smelo ali moglo reševati tudi tako.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vodovodna napeljava v hiši pušča.

Oddelek: Loža
4113427 (5262) c3p0
»

Pametni števec za elektriko res laže? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6011417 (7771) Pentium
»

Čudno nihanje računa za elektriko

Oddelek: Loža
356858 (4412) next3steps
»

Prihajajo pametni števci električne energije in nove možnosti napadov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7130659 (16600) k4vz0024
»

Števci za vodo v večstanovanjski hiši

Oddelek: Loža
166567 (6188) telexdell

Več podobnih tem