» »

Kako "prevladati" z svojim WIFI omrežjem čez sosedove?

Kako "prevladati" z svojim WIFI omrežjem čez sosedove?

1
2
»

Mavrik ::

Saul Goodman je izjavil:



ne vem no, men deluje port forwarding na mikrotiku dokaj enostavno. je pa res, da sem pismen.

ne rečem ubiquti linija, ajde, če se hočeš skeširat. sicer je pa mikrotik precej solidna izbira. UX je mal špartanski, ampak gets shit done.


To, da ti ni jasno kaj je narobe s prilepljeno sliko, veliko pove o tvoji pristranskosti. Verjamem pa da se počutiš cel car ko gledaš 12 polj za eno NAT pravilo. Ampak veliko ljudi bo isto stvar naredilo preprosteje, hitreje z veliko bolj zanesljivimi rezultati. Še posebej ko greš v smeri QoS, ki ga avtor hoče uporabljati, da o debilizmih okoli fasttrack in pomanjkanja HW NATa niti ne začnemo. Morda je čas da dejansko preizkusiš opremo, čez katero pljuvaš v okviru uporabe, o kateri govorimo?
The truth is rarely pure and never simple.

Saul Goodman ::

sorry, nisem vedel, da ti potrebuješ GUI na nivoju otroške slikanice, da te ne zmede preveč. dej no mavrik, ne pribijaj. to, da lahko zadeve nastaviš bolj granularno kot na tvojem asusu predstavljaš kot minus. upam, da bodo zate kmal naredl eno poneumljen bootstrap vmesnik, da boš nehal jokat. jesus fuck, a je to tehnični forum al med.over.net. v glavnem, naj se javi nekdo, ki mu je problem sledit prilepljenim navodilom za forwardiranje porta, da preverimo pismenost. ti pa ne išči vedno novih stvari, samo zato, da se lahko poščiješ na mikrotik.

Zgodovina sprememb…

Ales ::

IMHO Mikrotik ni za končne uporabnike. Če meniš drugače, imaš IMHO nerealna pričakovanja o tem, kaj nek napreden (morda bolje rečeno "napreden"? To je relativen pojem...) uporabnik spleta zmore in s čim se želi ukvarjati.

Slo-tech že zdavnaj ni le forum za ne vem kako tehnično podkovane ljudi, to je ena stvar. Drugo, pri konkretni množici ljudi, ki se imajo za kar tehnično napredne, se znanje o mrežah zaključi pri tem, da približno vedo, kaj je javni in kaj interni IP in da znajo nastaviti port forwarding na consumer grade škatlicah.

Enkrat so nekje izvedeli, kaj to naredi in za kaj se to rabi, in to je vse. Nič več ne vedo in najverjetneje tudi nikoli ne bodo, ker enostavno ne bodo vlagali časa v to. Kar v praksi pomeni, da znajo na kar se da enostavnem formularju vnesti tri polja, iz katerega porta na kateri port in interni IP. In konec. Pa še s tem ima folk pogosto probleme.

Bi kdo od njih zmogel slediti how-to-je in nastaviti Mikrotik? Verjetno, a ne bo. Le korak stran od how-to-ja namreč tudi napreden domač uporabnik nima kaj iskat, ker ne pozna niti vseh osnovnih pojmov, ki jih vidi v vmesniku, kaj šele, da bi razumel delovanje celote. Posledično dober del takih uporabnikov ne bo sploh začel nič z Mikrotikom, ker se bodo ustrašili kompleksnosti in možnih težav.

Mikrotik ima pač drug krog uporabnikov. Od dejansko naprednih končnih uporabnikov, ki omrežja razumejo ali pa jih bodo, ko se pregrizejo čez Mikrotik, do izvajalcev, ki jih uporabljajo pri svojih strankah. Za širše množice pa enostavno ni primeren.

SeMiNeSanja ::

Zdaj pa že nehajte.

Sprijaznite se z dejstvom, da obstajajo uporabniki, ki Mikrotiku tehnično niso dorasli.
Istočasno tudi obstajajo uporabniki, ki menijo, da so mu dorasli, pa ne vedo kje so meje, do kam ga je še za uporabljati.

Ravno tako, kot obstajajo omrežja, na katerih nek Asus izpolnjuje vse zahteve, tudi obstajajo omrežja, na katerih niti Mikrotik ne izpolnjuje zahtev.

Največja težava pa v bistvu niti ni 'naštelat' en ali drugi usmerjevalnik - največja težava je znati preceniti, kdaj si prečkal mejo, pri kateri neka naprava ni več optimalna ali morda celo že nedopustna za uporabo.

Poldi112 ::

Saul Goodman je izjavil:

sorry, nisem vedel, da ti potrebuješ GUI na nivoju otroške slikanice, da te ne zmede preveč. dej no mavrik, ne pribijaj. to, da lahko zadeve nastaviš bolj granularno kot na tvojem asusu predstavljaš kot minus. upam, da bodo zate kmal naredl eno poneumljen bootstrap vmesnik, da boš nehal jokat. jesus fuck, a je to tehnični forum al med.over.net. v glavnem, naj se javi nekdo, ki mu je problem sledit prilepljenim navodilom za forwardiranje porta, da preverimo pismenost. ti pa ne išči vedno novih stvari, samo zato, da se lahko poščiješ na mikrotik.


Ti definitivno nisi pismen. Daj za eksperiment prosi staro mamo, naj ti na Mikrotiku nastavi port forward. Pomagaš ji lahko zgolj z onim svojim linkom na prejšnji strani. Pa jasno poročaj, da se bomo malo nasmejali. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_0\WA6m7Uzc ::

mikrotik je prezakompliciran, ampak ni se mi pa se zgodilo, da cesa ne bi mogel narediti. In dela odlicno, pri meni osebno je to vec vredno kot kaksna noc, da kaj novega ugotovis. In tudi stara mama zna v konzolo skucat eno vrstico (pribljizno tako, kot zna danes skoraj vsakdo kodirat - prepise iz neta).

Dr_M je izjavil:

Priznam, da sem ze gledal miktrotike in bi ga verjetno nabavil (za igrackanje), ko bo na voljo model, ki ima lan porte zadaj, ker nocem, da mi to v dnevni sobi zgleda cist cigansko.
Seveda, neki celovitega, vsaj 5 gigabit lan portov (se raje 8 ali 10), 2x2 wifi 2.4 in 5GHz z AC.
No, se vidimo cez enih 20 let.

Saul Goodman je izjavil:

ja, lol. bohnedej mikrotika, raje ga napotim flashat svoj router, za bonus pa naj gor da še nepreverjen 3rd party firmware neznanih avtorjev. :-D lets get real.


Heh, rmerlin sodeluje z asusom, od asusa dobiva routerje, tudi njegove patche uporabijo v svojem FW. Na voljo imas tudi izvorno kodo.
Ampak hej, jest se mal razgledam okol.


Rb401 pa se neka klobasa zadaj. Poisci na strani. Ce imas pa router viden, delas nekaj narobe in kaj je spredaj in kaj zadaj, ni vec tako relevantni, ko namontiras na steno (ko je pod stropom, dojames zakaj so ethernet porti spredaj).
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

_0\WA6m7Uzc ::

Mavrik je izjavil:

Še posebej ko greš v smeri QoS, ki ga avtor hoče uporabljati, da o debilizmih okoli fasttrack in pomanjkanja HW NATa niti ne začnemo.


Uh QOS je pa pain in the ass. Ni nic narobe z njim funkcionalno kot je, ampak konfiguracija je pa cel zur :)) Pa l2tp/ipsec je tudi cela zabava :))
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Folk še SSID in gesla ne spremeni na routerju od operaterja. Če ima svoj router, ga samo priklopi, brez poseganja v nastavitve. Dajte nehat sanjat o tem, kako folk konfigurira kaj. To delajo samo malo naprednejši uporabniki. Naprednim je pa vseeno ali je vmesnik malo bolj špartanski ali pa spoliran. Milenijci rabijo bolj spolirane zadeve.

Poldi112 ::

>In tudi stara mama zna v konzolo skucat eno vrstico

To si eksperimentalno potrdil, ko ti je babica skonfigurirala port forward?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_0\WA6m7Uzc ::

Poldi112 je izjavil:

>In tudi stara mama zna v konzolo skucat eno vrstico

To si eksperimentalno potrdil, ko ti je babica skonfigurirala port forward?


Poznam babico, ki je zaposlena kot sistemska administratorka, in zna uporabit ssh. Ce bi se ze rad sel "do absurda"... :))
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

_0\WA6m7Uzc ::

Mimogrede, absolutno ne priporocam mikrotika v vsako slovensko vas, bo hitro stala, dropanje default firewall rulov, ker "nekaj ne dela" :)). Ampak meni je zabaven, namesto sudokuja, da malo pozivi zdolgocasene mozgane, pac vsakemu svoje.
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Kolega, v absurd rineš ti z izjavami, da stare mame obvladajo konzolo. Povprečnemu uporabniku je izziv skonfigurirati Asus, ti pa sanjaš o babicah za konzolo.

Mikrotik v vsako slovensko vas!!!
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_0\WA6m7Uzc ::

Poldi112 je izjavil:

Kolega, v absurd rineš ti z izjavami, da stare mame obvladajo konzolo. Povprečnemu uporabniku je izziv skonfigurirati Asus, ti pa sanjaš o babicah za konzolo.

Mikrotik v vsako slovensko vas!!!


Ne vem, ne vem, tale babica obvlada hp-ux, mislim, da ji ne bo tezava slediti nekim navodilom na netu. Je pa res, da ni milenijec. Bos vztrajal pri svojih absurdih? U ideja! Kaj pa ce bi raje rekel, da naj da ta link amebi, pa naj ona proba port forwarding skonfigurirat? Ali pa zlati ribici! Da ne bo samo dolgocasno ob akvaticnih bitjih, probaj se s hrckom. Ali pa, da bi kar trolcek, npr. ti, probal?
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Izjeme potrjujejo pravilo. Lep dan.

Mikrotik v vsako slovensko vas!!!
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

          ::

Še mojih 5 centov: imam Mikrotika, enega in edinega. Enostavno se mi zdi brezveze zapravljati čas za opravila, ki jih drugje naredim 150x hitreje. Dajte no, za domače omrežje je konfiguriranje Mikrotiča čisti overkill! Ko bom naslednjič spret kaj spreminjal na omrežju, bom raje kupil kaj preprostejšega, kot se še 1x zajebaval z Mikrotikom.

mzakelj ::

Meni je pa ravno to odlični pri Mikrotiku ker res lahko nastaviš vse kot želiš, ne kot kak drug router kjer imaš tistih par funkcij pa se j... po domače rečeno. Že to da lahko z modelom za 20€ delaš vlane in podobne stvari je super. Odvisno no koliko se ti ljubi hecat.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Truga ()

Pandorumx5 ::

Lahko probaš VELOP sistem od Linksysa. Sem ga nabavil za 200€ (3x Access Point). Imam razporejene čez 3 nadstropja v hiši in mi lepo lovi čez celo stanovanje in prebije močn signal v 1. nadstropje. Delujejo na 2.4GHz in 5GHz ter delujejo kot "mesh".

Pa še fino je da podpirajo do 2000Mb/s preko mreže tako, da imam izkoriščeno celoten prenos preko WiFija :)

Poldi112 ::

mzakelj je izjavil:

Meni je pa ravno to odlični pri Mikrotiku ker res lahko nastaviš vse kot želiš, ne kot kak drug router kjer imaš tistih par funkcij pa se j... po domače rečeno. Že to da lahko z modelom za 20€ delaš vlane in podobne stvari je super. Odvisno no koliko se ti ljubi hecat.


Saj glede tega se mislim da vsi strinjamo. Edino nekateri so prepričani, da za to fleksibilnost ni treba plačati cene.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_0\WA6m7Uzc ::

Poldi112 je izjavil:

mzakelj je izjavil:

Meni je pa ravno to odlični pri Mikrotiku ker res lahko nastaviš vse kot želiš, ne kot kak drug router kjer imaš tistih par funkcij pa se j... po domače rečeno. Že to da lahko z modelom za 20€ delaš vlane in podobne stvari je super. Odvisno no koliko se ti ljubi hecat.


Saj glede tega se mislim da vsi strinjamo. Edino nekateri so prepričani, da za to fleksibilnost ni treba plačati cene.


Ja, in za povrh isti mislijo, da babice konfigurirajo routerje. Svasta...
Naj me ugrabijo vesoljci, hocem stran od planeta idiotov.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Poldi112 ()

fujtajksel ::

          je izjavil:

Še mojih 5 centov: imam Mikrotika, enega in edinega. Enostavno se mi zdi brezveze zapravljati čas za opravila, ki jih drugje naredim 150x hitreje. Dajte no, za domače omrežje je konfiguriranje Mikrotiča čisti overkill! Ko bom naslednjič spret kaj spreminjal na omrežju, bom raje kupil kaj preprostejšega, kot se še 1x zajebaval z Mikrotikom.


Po mojem mnenju so Mikrotiči čisto obvladljivi, ampak dokler gre za funkcije ki so v okviru grafičnih Quickset menijev. Do tu ni bistvene razlike v primerjavi z ostalimi.
Kaj je v Quicksetu ni težko najt, imaš tudi spletni emulator.
Če rabiš nekaj kar tam ni, se je treba očitno spustit v precej globinske študije. Kar velja tudi za njim bolj primerljive a dražje "biznis" mrežne rešitve a la Cisco.
Če ostaneš na Quicksetu, seveda od Mikrotiča tudi nimaš nič kaj prida več kot od vulgarnega domačega ruterja.
Priznat moram da sem se nekaj mučil da sem se na Mikrotiča povezal za začetno konfiguracijo, po priloženih navodilih. Če prav razumem je bil problem v nekakšni nestabilnosti začetne povezave preko MAC naslova, mogoče ker moj laptop nima pravega Ethernet priključka. Je šlo, ko sem poštudiral da je najprej treba prestavit IP naslov v lokalni subnet in čisto nič drugega.

starfotr ::

Katerega dela niste razumeli? Folk z ISPjevo opremo ne dira nastavitev. Sploh. Tudi velika večina, ki ima svoj router ne dira nastavitev, samo priklopijo ethernet, štrom in gas. Nobenega ne briga, kakšen UI ima napravela, ker ga ne uporablajo niti nikoli v lajfu ne vidijo.

fujtajksel ::

starfotr je izjavil:

Katerega dela niste razumeli? Folk z ISPjevo opremo ne dira nastavitev. Sploh. Tudi velika večina, ki ima svoj router ne dira nastavitev, samo priklopijo ethernet, štrom in gas. Nobenega ne briga, kakšen UI ima napravela, ker ga ne uporablajo niti nikoli v lajfu ne vidijo.


Za večino je čist res tako. Ne pa nujno za vse na tem forumu ;) pa za tiste ki s svojim wifijem nezadovoljni, ti včasih vseeno kej poprčkajo al pa najdejo koga ki namesto njih. Nezadovoljnost z wifijem se zadnje čase jemlje kot resen življenjski problem...

starfotr ::

Osnove ljudem niso jasne.

Vsak wireless danes bi moral imeti najmanj:

Spremenjen ssid, še bolje tudi skrit ssid.
spremenjeno geslo za admin in za wireless. Sprememba uporabnika admin, če je mogoče.
spremenjen IP za dostop.
Ročno izbran kanal 1 6 11 ali 14, glede na ostala omrežja v bližini.
WPA2 AES varnost
Izklop WPS
Izklop TKIP
Vklop IPv6
Izklop UPnP

In mogoče sem še kaj pozabil.

Mogoče bi ljudje iz tega foruma znali to, definitivno več ljudi, kot v povprečju izven foruma. Vendar zadeve, ki se sprašujejo po forumu nakazujejo, da folk nima pojma.

To bi morali tudi operaterji nastavljati na omrežjih svojih uporabnikov.

Saul Goodman ::

Poldi112 je izjavil:

Saul Goodman je izjavil:

sorry, nisem vedel, da ti potrebuješ GUI na nivoju otroške slikanice, da te ne zmede preveč. dej no mavrik, ne pribijaj. to, da lahko zadeve nastaviš bolj granularno kot na tvojem asusu predstavljaš kot minus. upam, da bodo zate kmal naredl eno poneumljen bootstrap vmesnik, da boš nehal jokat. jesus fuck, a je to tehnični forum al med.over.net. v glavnem, naj se javi nekdo, ki mu je problem sledit prilepljenim navodilom za forwardiranje porta, da preverimo pismenost. ti pa ne išči vedno novih stvari, samo zato, da se lahko poščiješ na mikrotik.


Ti definitivno nisi pismen. Daj za eksperiment prosi staro mamo, naj ti na Mikrotiku nastavi port forward. Pomagaš ji lahko zgolj z onim svojim linkom na prejšnji strani. Pa jasno poročaj, da se bomo malo nasmejali. :)


daj za experiment prosi staro mamo, naj nastavi port forwarding na asusu. če folk ne zna, ne zna nikjer. over n out.

Poldi112 ::

Kolega, ponovno, nisem jaz tisti, ki širi ideje o tem, da babice konfigurirajo port forward. Pa da je Mikrotik primeren za home userje, ker si ti našel navodila...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

djabi ::

Netrunner je izjavil:

Mavrik je izjavil:

"Prevladati" na Wifiju je podobno ista naloga kot kričati v gužvi: Rešitev je da greš stran z gužve.


:) Vem, pa če si dovolj glasen preglasiš ostale kaj ne? Odseliti se pa ni ravno mimogrede kot iti ven iz gužve.


Ne, razen če sprožiš bombo. Potem te bodo vsi slišali.

Tu imaš nekaj opcij za odpravo tega problema (enega je že Mavrik napisal):
http://bestwirelessroutersnow.com/block...

1.) premakni ruter na drugo mesto ali
2.) uporabi 5 Ghz-no področje ali
3.) spremenik kanale ali
4.) govori s sosedi (naj izklopijo naprave, hehe ;))
5.) uporabi mrežni kabel (ethernet) ali pa tvoje električno omrežje
6.) na koncu pa ti vedno ostane opcija, da interneta in spletnih storitev sploh ne boš več uporabljal in si prišparaš cel kup težav ter stroškov
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4123 124 125 126 )

Oddelek: Kaj kupiti
62921185456 (5669) adinfinito
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539482 (7718) XS!D3
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723683 (17553) hojnikb
»

Prenos povezave na večjo razdaljo

Oddelek: Omrežja in internet
192503 (2047) Daniel
»

WiFi usmerjevalnik za manjše podjetje

Oddelek: Strojna oprema
122380 (1990) r3dkv1c4

Več podobnih tem