» »

Chernobyl serija

Chernobyl serija

Temo vidijo: vsi
««
6 / 14
»»

vostok_1 ::

pero50 je izjavil:

Se je kdo vprašal, če je možno, da ima radiacija po vseh teh letih še vedno vpliv na število obolelih za rakom v evropi? Namreč ogromno jih umre za to boleznijo...


We'll probably never know.
Vprašanje tudi koliko genetskih defektov je prišlo zaradi te nesreče v genepool in, ki so bodo podvajali še kar nekaj generacij.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

4. del je bolj ali manj zeh. Pol časa se ukvarjajo s pobijanjem živali, ki bi zapuščene itak umrle od lakote. Ker dandanes se zahodnjakom psi bolj smilijo kot ljudje.


Tocno to so sem tudi jaz razmisljal. Od pobijanja ljudi na ekranih smo tko odklopljeni, da je moral reziser pobiti par kuzkov, v upanju, da bodo ljudje dojeli kako grozna je bila situacija.

buttcrack ::

Sam sem zadevo videl malo drugače... Tisti ljudje, ki so bili overobsevani pač nimaš kaj, ostali iz pripyata in okolice pa so bile povsem enako obsevani kot teli psi ina mačke. Ljudi so strpali v buse, živali pa poklali.
Se ne spoznam, ampak a je človek bolj odporen na radiacijo kot pes/maček?

nejclp ::

BigWhale je izjavil:

Okapi je izjavil:

4. del je bolj ali manj zeh. Pol časa se ukvarjajo s pobijanjem živali, ki bi zapuščene itak umrle od lakote. Ker dandanes se zahodnjakom psi bolj smilijo kot ljudje.


Tocno to so sem tudi jaz razmisljal. Od pobijanja ljudi na ekranih smo tko odklopljeni, da je moral reziser pobiti par kuzkov, v upanju, da bodo ljudje dojeli kako grozna je bila situacija.

Ma ne vem, to se meni zdi taka populistična poenostavitev. Pomemben je kontekst, nič kriva bitja so veselo tekla svojim morilcem na proti, jih gledala nedolžno, z zaupanjem in dobila šus v glavo.
Recimo maš morilca, ki je zverinsko mučil in pobil par otrok, pa dobi šus v glavo, njegov pes pa tudi. Se mi nekak bolj smili pes.

Okapi ::

buttcrack je izjavil:

Sam sem zadevo videl malo drugače... Tisti ljudje, ki so bili overobsevani pač nimaš kaj, ostali iz pripyata in okolice pa so bile povsem enako obsevani kot teli psi ina mačke. Ljudi so strpali v buse, živali pa poklali.
Se ne spoznam, ampak a je človek bolj odporen na radiacijo kot pes/maček?
Ni bolj odporen, ampak v krizni situaciji poskrbiš za ljudi in se ne ukvarjaš z evakuacijo hišnih ljubljenčkov in domačih živali, s karanteno zanje, zdravljenjem ...

nejclp ::

Okapi je izjavil:

buttcrack je izjavil:

Sam sem zadevo videl malo drugače... Tisti ljudje, ki so bili overobsevani pač nimaš kaj, ostali iz pripyata in okolice pa so bile povsem enako obsevani kot teli psi ina mačke. Ljudi so strpali v buse, živali pa poklali.
Se ne spoznam, ampak a je človek bolj odporen na radiacijo kot pes/maček?
Ni bolj odporen, ampak v krizni situaciji poskrbiš za ljudi in se ne ukvarjaš z evakuacijo hišnih ljubljenčkov in domačih živali, s karanteno zanje, zdravljenjem ...

No, kle je bistveno, da so bili psi radioaktivni in bi lahko migrirali, zato je bila to nekako optimalna odločitev.
plus:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejclp ()

mwaaa ::

pero50 je izjavil:

Se je kdo vprašal, če je možno, da ima radiacija po vseh teh letih še vedno vpliv na število obolelih za rakom v evropi? Namreč ogromno jih umre za to boleznijo...


Tudi sam sem to tuhtal.

Mimogrede, se kdo spomni, kaj so v tistih dneh o tem poročali v naših medijih? SO bili kakšni ukrepi? Nemčija kot kaže je izdala neka navodila glede gubanja zunaj (za otroke...). Tudi pri nas kaj?
Ali se je podobno kot v ostalem delu železne zavese (če zelo poenostavimo, da smo bili takrat bolj na vzhodni strani) bolj kot ne molčalo?

nejclp ::

mwaaa je izjavil:

pero50 je izjavil:

Se je kdo vprašal, če je možno, da ima radiacija po vseh teh letih še vedno vpliv na število obolelih za rakom v evropi? Namreč ogromno jih umre za to boleznijo...


Tudi sam sem to tuhtal.

Mimogrede, se kdo spomni, kaj so v tistih dneh o tem poročali v naših medijih? SO bili kakšni ukrepi? Nemčija kot kaže je izdala neka navodila glede gubanja zunaj (za otroke...). Tudi pri nas kaj?
Ali se je podobno kot v ostalem delu železne zavese (če zelo poenostavimo, da smo bili takrat bolj na vzhodni strani) bolj kot ne molčalo?


Ja, seveda se je. Predlagam, da se občasno odpraviš v knjižnico in si tam prebereš cajtenge iz tistega časa, boš presenečen.

jype ::

Pri nas se je povedalo, da je treba solato, na katero so deževali radioaktivni elementi, zavreči.

Gogyto ::

mwaaa je izjavil:

pero50 je izjavil:

Se je kdo vprašal, če je možno, da ima radiacija po vseh teh letih še vedno vpliv na število obolelih za rakom v evropi? Namreč ogromno jih umre za to boleznijo...


Tudi sam sem to tuhtal.

Mimogrede, se kdo spomni, kaj so v tistih dneh o tem poročali v naših medijih? SO bili kakšni ukrepi? Nemčija kot kaže je izdala neka navodila glede gubanja zunaj (za otroke...). Tudi pri nas kaj?
Ali se je podobno kot v ostalem delu železne zavese (če zelo poenostavimo, da smo bili takrat bolj na vzhodni strani) bolj kot ne molčalo?


Jaz se spomnim. Kot desetletniku mi ni bilo jasno, zakaj bi morali dneve preživljati v zaprtih prostorih... Opozorila so bila tako na TV kot v časopisih. Od tega, da se naj ne bi jedlo zelenjave, gob... do tega, da se je bolje zadrževat v prostorih. Ne spomnim se več, koliko časa so ta opozorila mantrali, se je pa kar nekaj časa govorilo o radioaktivnem oblaku, ki naj bi se z vetrovi pomikal proti zahodu...

D3m ::

Kaj pa jaz vem. Sem se takrat komi rodil.
|HP EliteBook|R5 6650U|

c3p0 ::

mwaaa je izjavil:


Mimogrede, se kdo spomni, kaj so v tistih dneh o tem poročali v naših medijih? SO bili kakšni ukrepi? Nemčija kot kaže je izdala neka navodila glede gubanja zunaj (za otroke...). Tudi pri nas kaj?


Odsvetovali so zadrževanje zunaj, smo sicer ignorirali, ker je bil res lep dan.

jype ::

Gogyto je izjavil:

Kot desetletniku mi ni bilo jasno, zakaj bi morali dneve preživljati v zaprtih prostorih...
Hm, pri nas smo pa imeli knjigo, ki jo je ilustriral Božo Kos in je kvalitetno razložila, kaj sevanje je, kako deluje in zakaj se je nekaterim vrstam pametno izogibati.

maco-maco ::

Ne gob in borovnic, pa veliko soli pojest - jod.
Kaj?

Gogyto ::

buttcrack je izjavil:

Sam sem zadevo videl malo drugače... Tisti ljudje, ki so bili overobsevani pač nimaš kaj, ostali iz pripyata in okolice pa so bile povsem enako obsevani kot teli psi ina mačke. Ljudi so strpali v buse, živali pa poklali.
Se ne spoznam, ampak a je človek bolj odporen na radiacijo kot pes/maček?


Verjetno ne. Je pa v takih katastrofah potrebno določit prioritete. Če vzamemo v zakup tudi dejstvo, da leta '86 verjetno veterinarska služba, kot jo poznamo danes, še ni obstajala, je bilo nesmiselno evakuirat vse tiste živali, ki so bile kontaminirane. Zaradi takšnih in drugačnih razlogov. Med drugim tudi zato, ker so praktično vsa zdravila, ki so omilila kontaminacijo pri ljudeh, bila potrebna ravno za ljudi. Se pa spomnim poglavja v knjigi Černobilska molitev, kjer avtorica piše tudi o ljudeh, ki so se potem vrnili nazaj v zaprto cono; s tem, da jih veliko niti ni odšlo nikoli, in še danes živijo tam. Torej, malo preveč dramatike je v seriji, saj so ostajali tudi ljudje. Je pa občutek verjetno res grozen, ko je treba ubit žival, ki se ti sicer zdi zdrava. Ne pozabimo, takrat si verjetno 95% prebivalcev ni znalo predstavljat, kaj se dogaja.

jype je izjavil:

Gogyto je izjavil:

Kot desetletniku mi ni bilo jasno, zakaj bi morali dneve preživljati v zaprtih prostorih...
Hm, pri nas smo pa imeli knjigo, ki jo je ilustriral Božo Kos in je kvalitetno razložila, kaj sevanje je, kako deluje in zakaj se je nekaterim vrstam pametno izogibati.


Huh, se je ne spomnim. Saj verjetno je bilo tudi po cajtengih kaj razloženo, ni pa ostalo v glavi, kaj sem takrat prebral. :D Pa foter je bil zdravstveni delavec v vojski in je ziher kaj več vedel povedat.. Ampak je zdaj že mnogo Ljubljanice preteklo. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gogyto ()

nejclp ::

Ljubljanski Dnevnik, 3. maj 1986, prva stran sken:

          ::

Jaz imam v spominu, da tisto leto nismo jedli češenj, ker so cvetele ravno v času nesreče.

nejclp ::

nejclp je izjavil:

Ljubljanski Dnevnik, 3. maj 1986, prva stran sken:



Plus:

mwaaa ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ne vem, ce je to po resnicnih dogodkih, ampak zakaj so s kamionom sli merit v neposredno blizino reaktorja, ko pa bi preprosto izmerili sevanje v tistem oporiscu. Ce je bilo 200km dalec 8mg v laboratoriju, potem bi tudi tu pokazalo dovolj veliko vrednost da bi dokazali odprt reaktor. Ali pa ze prej s helikopterja.

Razumem, panika in to, ampak to je res neumno.


Mene je pa v kombinaciji s tem zelo zmotilo, kako so na začetku 4. epizode pred vhodom čakali potapljače. Pred vhodom, torej podobno blizu kot so bili gasilci. In to brez mask proti vdihavanju prahu. V čem je fora? Res da je oblak nesel radioaktivne delce z vetrom daleč stran, ampak jih je del sigurno padel tudi v neposredni bližini.
Prav tako v 3. epizovi, ko sta unedva stala na bližnji strehi in gledala helikopterje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mwaaa ()

IL_DIAVOLO ::

To je bilo vse v 3. epizodi.

mwaaa ::

Kar ni ključno pri vprašanju

IL_DIAVOLO ::

Kaj ti naj recem, bili so povrsni. Ni tu nic od zadaj. Ni to breaking bad, kjer ima vsak "kiks" svojo zgodbo in pojasnilo.

Ravno v tej epizodi gledalec izgubi obcutek za samo moc sevanja, ki je bila v pilotu odlicno predstavljena. Skoda.

cebelar123 ::

mwaaa je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ne vem, ce je to po resnicnih dogodkih, ampak zakaj so s kamionom sli merit v neposredno blizino reaktorja, ko pa bi preprosto izmerili sevanje v tistem oporiscu. Ce je bilo 200km dalec 8mg v laboratoriju, potem bi tudi tu pokazalo dovolj veliko vrednost da bi dokazali odprt reaktor. Ali pa ze prej s helikopterja.

Razumem, panika in to, ampak to je res neumno.


Mene je pa v kombinaciji s tem zelo zmotilo, kako so na začetku 4. epizode pred vhodom čakali potapljače. Pred vhodom, torej podobno blizu kot so bili gasilci. In to brez mask proti vdihavanju prahu. V čem je fora? Res da je oblak nesel radioaktivne delce z vetrom daleč stran, ampak jih je del sigurno padel tudi v neposredni bližini.
Prav tako v 3. epizovi, ko sta unedva stala na bližnji strehi in gledala helikopterje.


Valery Legasov je fasal radiation sickness, zdaj lokacija tega prizora na strehi pa pač je kakšna je.
Tako pravi njegova hčerka.
6min:24sek

Zgodovina sprememb…

blay44 ::

Pogledal četrti del.
Poleg emocionalnih scen, ki vas tako motijo. Pa so bile pač potrebne, za sanacijo in zmanjšanja trpljenja. Skratka, da predstavijo najčistejšo obliko proizvodnje energije -fisijo.(prizor z uno mamco, ki jo niso dotolkli carji, Nemci, boljševiki, lakota, pač pa nekaj o čemer nima pojma). Pa bioroboti ob vesoljski tehniki...
To obliko proizvodnje podpirajo celo slovenski znanstveniki.

Se je meni zazdelo, da so hoteli filmarji sprožiti asociacijo o namernem eksperimentu? Najbrž je bilo potrebno potrditi teze ameriških in britanskih izkušenj z grafitom. Po mojem so ga shladili pod 250°C, pol pa akcija. Bolano.
Do zdaj smo imeli kar srečo s temi rečmi. Upam, da jo bomo imeli tudi z genetiko. Nebi rad nastopal v vlogi biorobota.

Pac-Man ::

Gogyto je izjavil:

Če vzamemo v zakup tudi dejstvo, da leta '86 verjetno veterinarska služba, kot jo poznamo danes, še ni obstajala, je bilo nesmiselno evakuirat vse tiste živali, ki so bile kontaminirane.


Še vedno ne obstaja.

https://www.dogster.com/the-scoop/sochi...

In bolj lokalno.

The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

A. Smith ::

blay44 je izjavil:

Pogledal četrti del.
Poleg emocionalnih scen, ki vas tako motijo. Pa so bile pač potrebne, za sanacijo in zmanjšanja trpljenja. Skratka, da predstavijo najčistejšo obliko proizvodnje energije -fisijo.(prizor z uno mamco, ki jo niso dotolkli carji, Nemci, boljševiki, lakota, pač pa nekaj o čemer nima pojma). Pa bioroboti ob vesoljski tehniki...
To obliko proizvodnje podpirajo celo slovenski znanstveniki.

Jedrsko energijo podpira tudi Craig Mazin, ki je napisal scenarij. To je sam povedal v podcastu.



blay44 je izjavil:

Se je meni zazdelo, da so hoteli filmarji sprožiti asociacijo o namernem eksperimentu? Najbrž je bilo potrebno potrditi teze ameriških in britanskih izkušenj z grafitom. Po mojem so ga shladili pod 250°C, pol pa akcija. Bolano.
Do zdaj smo imeli kar srečo s temi rečmi. Upam, da jo bomo imeli tudi z genetiko. Nebi rad nastopal v vlogi biorobota.

Mislim, da sse je res bolj samo tebi zdelo :-)
Sam vidim pač serijo, ki poskuša biti do ene mere čimbolj natančna, po drugi strani mora dosegat dramaturške standarde, še najbolj pa se osredotoča na idejo, ki jo je kot izgleda zastopal Legasov - transparentnost države glede jedrske tehnike do svojih državljanov. Skrivanje pomanjkljivosti reaktorjev je pač škodljivo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

jype ::

Sovjetski problem je bilo predvsem skrivanje pomanjkljivosti reaktorjev pred inženirji, ki so z njimi upravljali. Da kmetje ne vedo vsega o reaktorjih v resnici ni katastrofalno, drži pa, da je popolnoma nepotrebno.

A. Smith ::

Skrivanje pred kmeti, da je lokacija tako kontaminirana, da jih bodo njihovi pridelki kmalu ubili, je tudi škodljivo. To se je recimo tamkajšnja oblast šla, ko je uvedla karanteno namesto evakuacije. Oblast mora biti do državljanov v primeru jedrskih nesreč odkrita. To pa ni bilo v skladu s sovjetsko doktrino, niti sovjetsko dresuro.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

jype ::

A. Smith je izjavil:

Skrivanje pred kmeti, da je lokacija tako kontaminirana, da jih bodo njihovi pridelki kmalu ubili, je tudi škodljivo.
Vsekakor.

A. Smith je izjavil:

To se je recimo tamkajšnja oblast šla, ko je uvedla karanteno namesto evakuacije. Oblast mora biti do državljanov v primeru jedrskih nesreč odkrita. To pa ni bilo v skladu s sovjetsko doktrino, niti sovjetsko dresuro.
V resnici je bilo, a doktrine in dresure se praviloma niso držali.

A. Smith ::

Doktrina je bila taka, da je dobil v SZ vsak, ki je vedel kaj pomembnega, agente za hrbet.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

jype ::

A. Smith je izjavil:

Doktrina je bila taka, da je dobil v SZ vsak, ki je vedel kaj pomembnega, agente za hrbet.
Ja, "trust, but verify". In vendar je bila doktrina tudi taka, da je treba biti transparenten, le nihče se je ni drznil upoštevat.

Brez skrbi, Sovjetska zveza ima knjige za vse in vse, kar je bilo not zapisano, je bilo smiselno, vključno s protokoli glede komuniciranja, ki jih ni nihče upošteval.

Ales ::

A. Smith je izjavil:

Doktrina je bila taka, da je dobil v SZ vsak, ki je vedel kaj pomembnega, agente za hrbet.
To lahko pričakuješ povsod, tudi danes, ne glede na družbeno ureditev ali državo. Če kaj res pomembnega veš, te bodo pazili, pred drugimi in pred samim sabo. ;)

Je pa morda od režima in države odvisno, kaj se smatra za res pomembno.

V nekaterih režimih je to lahko že balet, v drugih se morda začne šele pri čem takem, kot je nuklearna fizika... vsekakor pa se nekje začne.

Nikec3 ::

Jaz bi omenil še, da je bila scena teh delavcev na strehi reaktorja res dobro posneta. Od editinga, do glasbe, vse super da se prikaže mučnost in časovno omejenost tega dela, hkrati pa pri gledalcih povzroči nemirnost ob spremljanju.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

BigWhale ::

Men se zdi edini problem to, da ce so se res tko lotili stvari, so se lotili ful narobe. Jaz bi naredil nek tak rocni plug v katerega bi se lahko uprlo pet ljudi in bi samo zrinili vse pred sabo in dol s strehe. Stvari niti tezka ne bi rabla biti. Al pa eno tako sirso lopato za sneg, ki jo lahko drzita dva, vzameta par korakov zaleta in potisneta vse pred sabo.

Zakaj bi ven iskal tiste kose grafita, ce pa lahko vse skupaj potisnes dol?

Ampak glede na to, da je blo teh likvidatorjev nekaj tisoc, je bil problem najbrz malenkost vecji. :)

A. Smith ::

Streha je imela rob, se pravi je bilo treba razbitine dvigniti in zagnati čez. Poleg tega je tiščanje pluga vprašljivo, če so iz površine strehe gledali kakšni robovi ali celo kosi železa... možno je, da so bili dejanski likvidatorji bolj organizirani, da so začeli na enem koncu in potem nadaljevali proti robu, ne vemo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Ales je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Doktrina je bila taka, da je dobil v SZ vsak, ki je vedel kaj pomembnega, agente za hrbet.
To lahko pričakuješ povsod, tudi danes, ne glede na družbeno ureditev ali državo. Če kaj res pomembnega veš, te bodo pazili, pred drugimi in pred samim sabo. ;)

Je pa morda od režima in države odvisno, kaj se smatra za res pomembno.

V nekaterih režimih je to lahko že balet, v drugih se morda začne šele pri čem takem, kot je nuklearna fizika... vsekakor pa se nekje začne.


Razlika med USSR in ZDA je bila v tem, da so zda ob nesreči na otoku treh milj ljudi evakuirali TAKOJ, napake na dizajnu elektrarne pa objavili javno in rešitve implementirali na preostali reaktorjih. Očitno v ZDA jedrske varnosti niso skrivali pred javnostjo (ok, so kakšnih 24ur), pa tudi ljudem zaradi tega niso pošiljale agentov za hrbte.

Seveda ZDA niso noben zgled česarkoli in imajo sami dovolj masla na glavi. Vseeno pa ne razumem norcev, ki tukaj zagovarjajo sovjetski pristop k problemu.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

BigWhale ::

A. Smith je izjavil:

Streha je imela rob, se pravi je bilo treba razbitine dvigniti in zagnati čez. Poleg tega je tiščanje pluga vprašljivo, če so iz površine strehe gledali kakšni robovi ali celo kosi železa... možno je, da so bili dejanski likvidatorji bolj organizirani, da so začeli na enem koncu in potem nadaljevali proti robu, ne vemo.


Ja sej pravim, ze to, da jih je blo preko 3000 pove veliko. Je blo pa v seriji mal smesno to prikazano.

cebelar123 ::

Saj se šališ, glede prikaza. Obstaja pravi posnetek in posnetek serije kateri je praktično enak. Celo žerjav v ozadju so v seriji prikazali.
Bistvo posnetka na strehi je, da spremlja likvidatorja točno 90s koliko so maksimalno imeli nekateri likvidatroji "nekateri srečneži so imelo samo 15s". Tudi sam posnetek je dolg 90s in to režiser lepo razloži.
Orginal posnetek:

PrihajaNodi ::

A. Smith je izjavil:

Ales je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Doktrina je bila taka, da je dobil v SZ vsak, ki je vedel kaj pomembnega, agente za hrbet.
To lahko pričakuješ povsod, tudi danes, ne glede na družbeno ureditev ali državo. Če kaj res pomembnega veš, te bodo pazili, pred drugimi in pred samim sabo. ;)

Je pa morda od režima in države odvisno, kaj se smatra za res pomembno.

V nekaterih režimih je to lahko že balet, v drugih se morda začne šele pri čem takem, kot je nuklearna fizika... vsekakor pa se nekje začne.


Razlika med USSR in ZDA je bila v tem, da so zda ob nesreči na otoku treh milj ljudi evakuirali TAKOJ, napake na dizajnu elektrarne pa objavili javno in rešitve implementirali na preostali reaktorjih. Očitno v ZDA jedrske varnosti niso skrivali pred javnostjo (ok, so kakšnih 24ur), pa tudi ljudem zaradi tega niso pošiljale agentov za hrbte.

Seveda ZDA niso noben zgled česarkoli in imajo sami dovolj masla na glavi. Vseeno pa ne razumem norcev, ki tukaj zagovarjajo sovjetski pristop k problemu.


Daj nehaj oni so nacrtno testirali ljudi, vojsko, med poskusi z atomskimi bombambi. Da ne govorimo o poskusih ki so jih izbajali tako na vojski kot domacini v Vietnamu. Obolelim veteranom ne da niso dali odskodnin, se celo zavracali so jim zdravljenje.

Samo ena od svinjarij Amerikancev:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pacific...

Domacine pa po ramah trepljali: "USA are proud on you, you are doing this for your homeland"....
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

jype ::

BigWhale ::

cebelar123 je izjavil:

Saj se šališ, glede prikaza. Obstaja pravi posnetek in posnetek serije kateri je praktično enak.


Nisem vedel kako je blo v resnici. V seriji ni blo videti taksnega razdejanja na strehi.

harvey ::

Ob seriji se lahko ozremo tudi na časovno bližnje dogodke, kako zahtevni so sanacijski ukrepi ob takih katastrofah. Spodaj povezava do dokumentarca iz leta 2017, 5 let od potresa in tsunamijev ter jedrske nesreče na Japonskem - Fukushima Daichii predstavlja s kakšni težavami se soočajo po sanaciji katastrofe. Glavni problem ostaja podzemna voda, ki prihaja z gora in se steka pod stopljeno sredica reaktorja in se tako radioaktivno onesnaži. Z raznimi inženirskimi posegi se to poskuša reševati - zamrzovanje zemlje okoli reaktorjev, filtracija, skladiščenje te kontaminirane vode...
Prav tako dokumentarec poskuša z razdalje oceniti napredek jedrske energije in njeno vlogo v današnjem času.

Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Muzicart ::

zelo dobra serija, upam da bo pokazalo malo vec mutirancev v naslednjih epozodah.

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

Ampak glede na to, da je blo teh likvidatorjev nekaj tisoc, je bil problem najbrz malenkost vecji. :)
Bolj je vprašanje, zakaj X lividatorjev, ki so bili na strehi po 90 sekund, če bi lahko imeli 5X likvidatorjev po 30 sekund.

cebelar123 ::

Po moje so hoteli čim manj ljudi spravit skozi to. Vprašanje je tudi kaj lahko narediš v krajšem času, če pogledaš prave posnetke so morali včasih daleč teči ne samo tako kot v seriji. Pa še tisti ki so šli ven proti koncu niso dobili take doze sevanja kot tisti na začetku. In pa se 1x 90s je bil Max čas so bili tudi dosti manj na strehi.

AngelOfDeath ::

harvey je izjavil:

Na srečo so Japonci vso dogajanje dokumentirali tako da vemo kaj točno so delali, in hladilni sistem so ročno vklopili šele nekaj ur po izpadu elektrike medtem pa se je sredica že začela topiti in je bilo prepozno. Če bi ga vklopili takoj, do topljenja nebi prišlo.




Težavo je predstavljajo tudi skladišče izrabljenega goriva v reaktorju IV.



Sem ti zgoraj napisal kaj se je zgodilo.
Tale video je bolj tak tak, navajajo napačna dejstva ker se delajo pametne. Poglej si kakšen video, ki je bil narejen pozneje in uporablja dejstva iz same elektrarne.
edit: Slovnica

Invictus ::

A. Smith je izjavil:

Doktrina je bila taka, da je dobil v SZ vsak, ki je vedel kaj pomembnega, agente za hrbet.

Saj ZDA ne deluje nič drugače.

Mali milijon CIA/FBI agentov... Plus danes NSA s svojo programsko in strojno opremo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

papasmrk ::

Invictus je izjavil:


Saj ZDA ne deluje nič drugače.

Mali milijon CIA/FBI agentov... Plus danes NSA s svojo programsko in strojno opremo.

Ampak oni so naši in to delajo na bolj indirekten in transparenten način.
Za komentiranje se moraš prijaviti

jype ::

Invictus je izjavil:

Saj ZDA ne deluje nič drugače.
Seveda deluje drugače. Precej bolj šlampasto, a zato znatno ceneje.

A. Smith ::

AngelOfDeath je izjavil:

ziga1990 je izjavil:

samo zanimivo, da so Japonci precej bolje odnesli z Fukushimo do sedaj samo 1 žrtev


Bi bilo zanimivo vedeti zakaj točno je prišlo do nesreče v Černobilu.
Za Fukushimo vsaj vemo da si niso prebrali navodil, kjer piše da se mora hladilni sistem ob izpadu elektrike aktivirati ročno. Hladilni sistem v Fukushimi je bil načrtovan za to možnost, samo ga ni nihče aktiviral dokler ni bilo prepozno.


Narobe veš, video je pravilen.

Nekaj pa video ne pove - zgodbe o vodiku. Pri pregretem reaktorju se zaradi reakcije med cirkonijevimi srajčkami in pregreto paro začne sproščati vodik. To se je zgodilo tudi na otoku treh milj, kjer so sproščen vodik spustili v atmosfero in s tem povzročili "manjšo" kontaminacijo okolja.

V primeru Fukušime je vodstvo elektrarne zahtevalo izpust v atmosfero, lastnik TEPCO pa je temu ves čas nasprotoval. Ko so državne oblasti prav tako zahtevale izpust vodika, pa so ugotovili, da stolpi za izpust plinov ne delujejo, ker so bili gnani z istimi poplavljenimi generatorji, kot hladilni sistemi treh staljenih reaktorjev. Stolpe je bilo sicer možno aktivirati tudi ročno, vendar je bila po zakasnjeni odločitvi radiacija na tistih lokacijah že tako visoka, da bi vsakega človeka precej hitro ubila. Tako so lahko samo še čakali na katastrofo: eksplozija vodika je raztrgala zadrževalne hrame in staljene reaktorje skoraj v celoti izpostavila okolju.

Tako da, AngelOfDeath, imaš delno prav - operaterji bi morali definitivno prebrati navodila za obratovanje. Ni pa na koncu bilo bistvo v hladilnem sistemu reaktorja, temveč v stolpih za sproščanje plinov!

https://bellona.org/news/nuclear-issues...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()
««
6 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Jedrske nesreče in obveščanje javnosti (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25040993 (23142) jype
»

Roboti popraskali ostanke jedrskega goriva v Fukušimi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6215472 (11182) blay44
»

Fukušima - jedrski incident v teku (II) (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Nova vsebina
398109685 (87023) Pyr0Beast

Več podobnih tem