» »

Plača po bolniški

Plača po bolniški

Kooch ::

Zdravo,

imam eno vprašanje. Od 16.1 do vključno 7.2 sem bila na bolniški.

Plačo imam sestavljeno fiksnega dela in variabilnega dela bruto.
V pogodbi mi piše da se moja plača izplačuje v višini 590€ fiksnega dela bruto in 610€ variabilnega dela bruto. V povprečju dobim mesečno ven cca. 900€ neto.

Zanima me, kako bo po tako dolgi odsotnosti - 3 tedne obračunana moja plača. Kar sem brala bi morala biti iz povprečne plače delavca. Ali ima on pravico meni plačo glede na bolniško obračunati vezano SAMO na fiksen del? Zato da se pripravim, ker stalno išče luknje v zakonih.

Hvala za odgovor.

kalorijagr ::

Gleda se samo fiksni del, zato pa so takšne pogodbe podpisljive samo v veliki nuji.

MadMicka ::

Kot določa 8. odstavek 137. člena ZDR-1, znaša nadomestilo plače med bolniško 80% plače preteklega meseca. To pomeni, da se upošteva tako fiksen, kot tudi variabilen del, tudi npr. dodatek na minulo delo, ipd. Sicer pa itak ne obračuna bolniške "on", ampak računovodska služba.
p.s.: frances, wtf, dej če kaj takega napišeš, se najprej prepričaj, kaj je re in kaj ne

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

kalorijagr ::

MadMicka je izjavil:

Kot določa 8. odstavek 137. člena ZDR-1, znaša nadomestilo plače med bolniško 80% plače preteklega meseca. To pomeni, da se upošteva tako fiksen, kot tudi variabilen del, tudi npr. dodatek na minulo delo, ipd. Sicer pa itak ne obračuna bolniške "on", ampak računovodska služba.


Variabilen del ima on v mislih stimulacijo ali pa nagrajevanje, kar pa se ne upošteva.

Zgodovina sprememb…

MadMicka ::

Stimulacija se seveda upošteva, če jo pri tebi niso, jih lahko tožiš za 5 let nazaj.

Kooch ::

Hvala za odgovor in citat zakona. Jutri bo nakazano, pa da vidim. Mislim da je eni sodelavki enkrat obračunal sam glede na fiksen del, zato me zanima. Odgvorov je pa veliko različnih, zato sem rabila zakon na katerega bi se lahko sklicevala.

kalorijagr ::

mea culpa, slabo sem si zapomnil. Bil sem malo preveč pameten.
Ta sodba ti je lahko v pomoč pri morebitnem dokazovanju, da imaš prav. http://www.sodisce.si/znanje/sodna_prak...

Kooch ::

Kooch je izjavil:

Zdravo,

imam eno vprašanje. Od 16.1 do vključno 7.2 sem bila na bolniški.

Plačo imam sestavljeno fiksnega dela in variabilnega dela bruto.
V pogodbi mi piše da se moja plača izplačuje v višini 590€ fiksnega dela bruto in 610€ variabilnega dela bruto. V povprečju dobim mesečno ven cca. 900€ neto.

Zanima me, kako bo po tako dolgi odsotnosti - 3 tedne obračunana moja plača. Kar sem brala bi morala biti iz povprečne plače delavca. Ali ima on pravico meni plačo glede na bolniško obračunati vezano SAMO na fiksen del? Zato da se pripravim, ker stalno išče luknje v zakonih.

Hvala za odgovor.

Še eno vprašanje.

Zakon je tak, in link imam do ene sodne prakse.
http://www.sodisce.si/znanje/sodna_prak...

ampak kaj pa recimo kolektivna pogodba o tvoji dejavnosti (grafična dejavnost)?

Kaj pa če je ve kolektivni pogvodbi napisano, citiram:

50. člen
Nadomestila plače
(1) Delavcu pripada nadomestilo plače za čas odsotnosti z dela v naslednjih primerih:
- bolezni,
- poklicne bolezni in nesreče pri delu,
- letnega dopusta,
- na dela prost dan po zakonu,
- odsotnosti z dela, če je delavec napoten na izobraževanje oziroma če se izobražuje v interesu delodajalca,
- v drugih primerih, določenih z zakonom, kolektivno pogodbo ali aktom podjetja.
(2) V vseh navedenih primerih, razen v primeru prve alinee, pripada delavcu nadomestilo v višini 100% osnove. V primeru iz prve alinee pripada delavcu nadomestilo v višini 80% osnove za dneve odsotnosti z dela.
(3) Osnova za izračun nadomestila je plača delavca v preteklem mesecu za poln delovni čas. V osnovo za izračun nadomestila se ne všteva del plače iz nadur in na podlagi uspešnosti poslovanja.

(4) Delavec, ki se je kot presežni delavec dolžan prekvalificirati ali dokvalificirati, ima za ta čas pravico do nadomestila plače v višini osnovne plače, povečane za dodatek za delovno dobo. (se preneha uporabljati)
(5) Delavcu za čas čakanja na delo doma pripada nadomestilo plače v višini 70% osnovne plače, povečane za dodatek za delovno dobo. (se preneha uporabljati)
(6) Delavcem, katerim ni mogoče trajno zagotoviti dela pri delodajalcu, v času 6-mesečnega odpovednega roka pripada nadomestilo plače v višini 80% osnovne plače tekočega meseca, povečane za dodatek za delovno dobo. (se preneha uporabljati)
(7) Za čas stavke so delavci upravičeni do nadomestila v višini 70% osnovne plače za največ 5 delovnih dni, v primeru kršenja imunitete sindikalnih zaupnikov pa 2 delovna dneva, pod naslednjimi pogoji, ki se upoštevajo skupaj:
- da stavkajo zaradi kršitev kolektivne pogodbe glede plač, regresa ali imunitete sindikalnih zaupnikov in
- je stavka organizirana v skladu z zakonom in po stavkovnih pravilih.
Nadomestilo plače se izplača v breme delodajalca.
(8) V času zastojev v proizvodnji oziroma delovnem procesu, ki ne traja dlje kot en delovni dan, pripada delavcem nadomestilo plače v višini 100%, povečane za dodatek za delovno dobo in to le v primeru, če delavca ta čas ni možno prerazporediti na drugo delo ali mu prerazporediti delovni čas.
-----------------------
A ima on kakšno pravno podlago, da bi meni obačunal samo plačo iz fiksnega dela?

Hexx ::

9. člen ZDR-1:
S pogodbo o zaposlitvi oziroma s kolektivno pogodbo se lahko določijo pravice, ki so za delavca ugodnejše, kot jih določa ta zakon.


Kar pomeni, da če tvoja individualna/kolektivna pogodba določa karkoli, kar je za tebe kot delavca manj ugodno, pri določbi nadvlada ZDR-1.

Edit:
Primer: delodajalec ti lahko v pogodbi napiše, da imaš odpovedni rok 999 dni, vendar pa določba v pogodbi nima nobene veljave, ker je manj ugodna kot osnovne določbe v ZDR-1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hexx ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

večji bruto ali nižji bruto + nagrada

Oddelek: Loža
284017 (3239) Smurf
»

Neto plača in bolniška odsotnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716142 (7493) MadMicka
»

Dvig urne postavke, Bruto in Neto plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8119301 (16917) McHusch
»

Manjša plača (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12228168 (20928) Mato989
»

Minimalna neto plača

Oddelek: Loža
2724401 (22834) MadMicka

Več podobnih tem