» »

Retro computing & DIY scena

Retro computing & DIY scena

Temo vidijo: vsi
««
11 / 13
»»

_Denny_ ::

Sem za hec poskusil in dela. Ignoriraj zanič kvaliteto slike iz poceni žnj kitajske tablice.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

tony1 ::

Super, bom vzel tega! Hvala! ;)

BigWhale ::

Jaz ze precej let uporabljam OpenSourceScanConverter ampak je samo za VGA verjetno overkill in overbudget. :))

tony1 ::

Izgleda hudo, ampak je res nekoliko predgrag... :P

Tero ::

Kakšna ideja kje dobiti dober lcd monitor z VGA vhodom pa da je 4:3?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

dolenc ::

Sej je vseeno če je 16:9, bo pač 4:3 naredil pa na strani črn rob. Jst mam enga aoc, ips, 1080p, 144hz, pa vga (ki ga sicer ravno za ta namen ne uporabljam), špila pa vse na njemu, tudi neke leve dos ločljivosti. Isto na aoc 34ki pa hdmi. Tko da 2/2 win za aoc!

kixs ::

4:3 imas 15" s 1024x768 locljivostjo in 20/21" s 1600x1200. 17 in 19" imata 1280x1024, ki je 5:4. Vendar jih tudi take dosti uporablja. Se navadis.

Se vedno menim, da so za retro racunalnike, se pravi pred letom 2000, bolj primerni CRT monitorji. Pred 1995 manjsi pod 17" in potem vecji 19/21".

Ahim ::

kixs je izjavil:

4:3 imas 15" s 1024x768 locljivostjo in 20/21" s 1600x1200.

Jaz imam enega 20" 1600x1200 - nima VGA vhoda, to bi bil enormen pixel clock, slika pa najbrz totalno meglena ... 19" )1280x1024 5:4) pa imajo tudi VGA (in USB hub).

pegasus ::

Hm? 21" lcd 1600x1200 je na vga delal čisto ok ene 20 let. Potem je backlight postal vedno temnejši, dokler ni čisto izdihnil.

tony1 ::

Ni vrag, da se lampe (verjetno sicer Hg?) ne bi dalo relativno enostavno zamenjati... Sam sem dal zamenjati LED osvetlitev na Panasonicovem LCD TVju, in bo zdaj delal še novih 10 let...

Barbarpapa2 ::

Pripravite se na obilno nakladanje...


Pa sem se končno spravil k zadevi, ki me je "čakala" zadnjih 35 - 36 let :D. Poskušam obnoviti Sinclair QL-a, ki je zaspal pred zgoraj zapisanimi leti. Uspavala ga je pomanjkljivost, ki je verjetno najbolj zaslužna za odpoved večine teh računalnikov, to je slaba kvaliteta oziroma hitro staranje folije tipkovnice. QL je imel pod resnimi črnimi tipkami prostorsko oblikovano gumijasto membrano, ki ima vlogo elastičnih elementov za vračilo tipk v "nepritisnjen" položaj, ob pritisnjeni tipki pa je pritiskala na membrano tipkovnice in tako ustvarila kontakt, ki je "povedal" računalniku, katera tipka je bila pritisnjena.

Omenjena leta povedo, da ima "obnova" že doooolgo brado. Seveda sem takoj, ko je zadeva crknila, poskušal z zasilnim popravilom. V času odpovedi Sinclair Research kot proizvajalec sploh ni več obstajal, ga je kupil Amstrad, ki je takoj ustavil proizvodnjo nesrečnega QL-a. Servisa pri nas (verjetno) ni bilo, do interneta je bilo še slabo desetletje, kje torej bi naj dobil rezervno membrano, pa še prešvercati bi jo bilo treba.

Membrana je počila na dovodnih trakovih do konektorjev na elektroniki računalnika. Najprej sem poskusil s spajkanjem, ampak se je takoj pokazalo, da so te bele sledi "nespajkljive". So natisnjene na folijo z nekakšno prevodno barvo. Če se ne dajo spajkati, potem bo pač moral biti zadosti mehanski kontakt med pokositrenim vodnikom in sledjo, Sem tako tankim telefonskim vodnikom "pocinil" konce, jih sploščil in jih vtaknil med plasti folije na mestu, kjer se je folija odtrgala. Pri tem sem pazil, da so vodniki lepo nalegali na prevodne sledi. Nastala je ta monstruoziteta:

poskus popravila folije...



Proste pokositrene konce sem seveda vtaknil na prava mesta na konektorju tipkovnice na tiskanini in seveda ni delovalo!!! To me je na vsak način vzpodbudilo, da najdem neko drugo rešitev. In sem se odločil, da če folije že ne morem dobiti, bom pa scopral nekak nadomestek. Moja mati je takrat delala kot telefonistka in je "furala" iskrino elektromehansko centralo, ki je bila prepolna relejev, releji pa naphani s kvalitetnimi kontakti. Sem nažical iskrine fante, ki so to centralo vzdrževali, da mi odstopijo nekaj crkjenih relejev, ki so mi potem služili kot vir za kontakte. Sem si zamislil dvostransko tiskano vezje z odprtinami na mestih, kjer so tipke, na robovih teh odprtin pa bi bili prispajkani kontakti iz relejev. Pritisk na zgornji kontakt bi le-tega sklenil s spodnjim in tako bi nastala delujoča tipkovnica...

poskus nadomestka tipkovnice...



In je delovala? Jaein, bi rekli Nemci. Če si pritisnil dovolj močno na katerega od kontaktov, je delalo... Ko pa je bila zadeva sestavljena, pa je guma membrane bila premehka, ustvarilo se je premalo sile za sklenitev kontaktov. Delala ni niti ena sama tipka!!! Po tem se mi ni več dalo, QL je romal razstavljen v vrečko in v pozabo. Pa ne za prav dolgo. Sem končal študij in začel delat. In je naneslo, da je moj sodelavec takrat pričel s prodajo elektronskih komponent, pa sem ga vprašal, če ima slučajno kakšne tipke. In jih je imel... In to ta boljše, Cherry-jeve.

Cherry tipka...



Pa še pritrditveni križ na vrhu tipke, na katerega se natakne, hmmm, recimo temu pokrovček, je skoraj "pasal". Samo malo polj je bilo potrebno pritisniti, pa je pokrovček sedel na tipko. Pa sem na konju, samo tiskanino naredim, prispajkam tipke in je to - to... Pa ni bilo. Bi moral predelat celoten zgornji del računalnika, da bi lahko tipke namestil. Pa še težava je bila z dolgimi tipkami, kjer bi moral na nek način zagotoviti njihovo vodenje. Zdaj pa je zadeva dejansko šla spat in to za tri desetletja.

Sem se vsake toliko spomnil nanj, to pa je bilo tudi vse. Dokler nisem predlani na internetu naletel na objavo, da se izdelujejo in prodajajo nove folije za QL. Pa cena ni bila ravno morilska, zato sem si jo privoščil! Seveda je to bilo že po brexitu tako, da sem moral naši vrli carini razložit, kaj to je, pa še par evrčkov odštet za postopek. In tako je folija končno prišla v moje roke. Tako lepo zgleda...

Nova folija...



Je malo še zorela na polici v škatli, v kateri so jo poslali, dokler niso prišli zadnji novoletni prazniki. Takrat je bil čas ta pravi, takrat je prišel trenutek. In sem zadevo prinesel iz kleti ter jo, po dolgih desetletjih, zložil na mizo...

Pred obnovo...



Seveda je zadeva bila prašna, a vendar precej manj, kot sem se bal. Tiskanino in vse dele bo treba malo spihati, ohišje obrisati s čistilnimi krpicami in oprati gumijasto membrano tipkovnice, ki je bila, po vseh teh letih, še vedno elastična...

Pa začnimo končno s to obnovo. Torej kje začeti? Na youtube kanalih, ki se ukvarjajo z restavriranjem računalniških starodobnikov svarijo predvsem pred postaranimi elektrolitskimi kondenzatorji, še zlasti pred tistimi v napajalnikih. V večini primerov gre za enostavne usmernike s trafotom ter z diodnim (Graetz) usmerniškim mostičkom z gladilnimi elektroliti in QL ni tukaj nobena izjema. Pa začnimo z napajalnikom! Najprej čiščenje, nato pa priklop v vtičnico...

Napajalnik QL...



Nič ne poči, luč ne zatrepeta, FID ostane na mestu, varovalke pa tudi. Torej "kurcšlusa" nimamo, gremo merit napetosti. In prvi občutek uspeha, napetosti so takšne, kot je prebrati na internetu in na napajalniku. Če je to OK, potem bi pa lahko računalnik "vštekali". Res, da nima tipkovnice, ampak, če je vse v redu, potem bi se morala na zaslonu prikazati "pozdravna" slika.

Ko sem dobil QL-a, sem ga najprej gledal na istem EI Niš televizorju (lampaš), kot pred njim spektruma. Ampak to vendar ne gre, ne moreš tako modernega računalnika gledati na predpotopnem televizorju! Zato sem "sfehtal" čisto pravi, pravcati računalniški monitor, prvi v hiši...

Philips MSX monitor...



Philipsova CRT zverina z diagonalo 12 (z besedo "dvanajst") col!!! Seveda je zeleno/zelen (barve so takrat še bile drage) in namenjen takratnim MSX računalnikom. Čista analogija s kompozitnim in avdio vhodom (zadeva ima vgrajen zvočnik) ter potenciometri za "štelanje" slike. Sem ga iz kleti prinesel skupaj s QL-om in se je dodobra aklimatiziral na novo okolje. Seveda sem ga lepo očistil s čistilnimi robčki ter priklopil na kabel, ki sem ga shranil skupaj s QL-om. Slednji ima prav bogate videoizhodne možnosti za takratni čas, monokromatski in barvni kompozitni signal ter barvne R,G,B ter sinhronizacijske signale. Vse to da iz sebe preko 8 ponega DIN priključka. Najprej sem priklopil monitor in pritisnil stikalo spredaj. Ekran je zeleno poblisknil, monitor je začel oddajati rahel šum in to je bilo to... Nobenega pokanja, dimnih signalov ali podobnega. Torej je velika verjetnost, da je še vedno čisto OK. No, pa sem vtaknil tisti DIN štekar video kabla v računalnik, priklopil napajalnik in zdaj sem moral vtakniti kabel iz napajalnika v QL-a. Tu ni nobenega stikala, saj to je vendar Sinclair, ta je z vsemi svojimi izdelki dokazal, da so stikala nepotrebna navlaka! In sem ga vtaknil not... In se je zgodilo tole...

QL is alive...





Čisto običajni zagon, kot da ni preteklo 30+ let od trenutka, ko sem zadnjič videl to sliko!!! Zadaj bi rabil tipkovnico, da bi lahko šel naprej. Dovolj je bilo vsega dobrega za ta dan, sem vse skupaj izklopil. Malo razburjanj pa mora ostati za naslednjič...

Zdaj pa je treba obnoviti tipkovnico. Zgornji del ohišja sem spihal, očistil s čistilnimi robčki in jo za konec še posprejal s sprejem za armaturke. Je zgledalo lepše kot novo! Gumijasto membrano tipkovnice sem prav tako spihal in jo opral v blagi milnici ni dal sušit na papirnato servieto. Potem sem pa se spomnil, da nisem shranil vijakov. Čisto vsi so bili samorezni, ki si sami vrežejo navoj v plastiko. In tu je potencialni problem. Plastika s časom stara, kar se pokaže predvsem v zmanjšani žilavosti zato se tendenca pokanja zelooo poveča in uvijanje malo prevelikih vijakov lahko povzroči neprijetne in težavne posledice. Se pravi, lepo šubler v roke in zmeriti vijačne luknje, da dobim vsaj občutek, kaj poiskati. Striček Clive Sinclairov je bil Anglež pa še škrt in obstaja možnost, da je uporabil kakšne čudne vijake, da so le bili poceni. Vijakov imam po hiši kar nekaj in za ta kratke sem nabral nekaj primernih. Sem v vsako navojno luknjo počasi korakoma (pol obrata naprej, četrt nazaj) uvijal nov vijak in pozorno poslušal, če bi kakšno pokljanje slišal...

Tako, pa je vse pripravljeno za sestavljanje tipkovnice. Najprej je potrebno vstaviti tipke. Vodilo tipke je kar ohišje samo, z notranje strani pride premični nosilec tipke oz. pokrovčka, z zunanje strani pa pokrovček - tipka. Ta dva dela sta takšna:

Tika sestavni deli...



Zanimivo je, da so se pri Sinclairju odločili za dvokomponentni brizg pokrovčkov tipk. Bela plastika tvori beli napis na tipki, črna plastika pa "okolico" napisa. Sicer tipka ni bistveno dražja zaradi tega, je pa investicija v takšna orodja za brizganje precej večja... Tako pa zgleda sestavljena tipka:

QL tipkovnica princip...



Na ekran sem si dal sliko QL-a, si pozložil tipke na mizo in jih lepo sestavil. Pred sestavo sem vsako tipko očistil z vato, namočeno v alkohol in jo vstavil v ležišče...

QL tipkovnica sestavljena...



Tako, zdaj pa lahko namestimo membrano in folijo... Pa sem se spomnil, da nisem našel primernih dolgih vijakov, ki so potrebni za pritrditev tipkovnice - zgornjega dela ohišja na sam računalnik. Luknje so ravno pravega premera, da je možno vanje vrezati metrični navoj M3. Pa sem vzel navojne svedre in lepo počasi vrezal navoje - pol vrtljaja naprej, četrt nazaj. In vijak m3 se potem lepo privije...

Rezanje navojev...



Spravimo to tipkovnico končno v funkcionalno stanje. Najprej se na tipke položi gumijasta membrana, nato pa folija. Vse skupaj se pokrije z nosilcem iz aluminijaste pločevine. Na ohišju tipkovnice je več čepov, ki se prilegajo v luknje na membrani, foliji in pločevini in tako točno pozicionirajo folijo. Zavije (z občutkom) se kakšnih 7 vijakov in tipkovnica je pripravljena na priklop!

Ampak pred priklopom bi bilo dobro nekako očistiti kontakte konektorjev, kamor se vtakne folija tipkovnice. Kontakti so le bili na zraku več kot 30 let in verjetno so vsaj malo zoksidirali. S šmirglom tega ravno ne bi delal, sem pa uporabil karton približno enake debeline, kot je folija, ter ga nekajkrat porinil v konektorja. In na kartonu se je dejansko nekaj poznalo...

Čiščenje konektorja tipkovnice...



Sledi čiščenja...



In zdaj je tako daleč, spojimo že enkrat to tipkovnico z računalnikom...

Tipkovnica povezana...



Predno ohišje zvijačim skupaj, dajmo preverit, če tipkovnica dejansko dela...



Delaaaa!!! Dajmo hitro en program natipkat, da preverimo celotno tastaturo...

QL prvi program po ohoho letih...





No, kakšna bi bila obnova, če ne bi bilo težav. Delajo vse tipke, razen treh, TREH!!! In to pomembnih, gre za oba SHIFT-a, CTRL in TAB tipko. Pomembne so pa zato, ker brez teh ne morem ničesar ne prebrati ne shraniti na microdrive in ne morem popravljati napak v natipkanem besedilu... Pri Sinclairju so se zgledovali po UNIX-u pri sestavi sintakse za ukaze in tako presledki v nazivih datotek niso dovoljeni, namesto tega se uporabljajo podčrtaji. In podčrtaj dobiš s pritiskom na SHIFT in - ... QL tudi nima delete ali backspace tipke, namesto tega uporablja kombinacijo CTRL + smerna tipka...

Nič, zaenkrat sem zadovoljen z narejenim, računalnika nisem zvijačil skupaj. Sedaj se moram sistematično lotiti tipkovnice. Najprej bom preveril folijo, potem pa naprej... V najslabšem bo treba zamenjati mikrokontroler, ki nadzira tipkovnico... Druga veselica pa me še čaka pri kasetkah za microdrive, te so baje kar občutljive na staranje...

That's all, folks...

...for now

Jože

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

tony1 ::

Nad projektom sem navdušen, kapo dol! 8-)

kuglvinkl ::

Bravo Jože!!!
Your focus determines your reallity

Junie_Lasta2 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pripravite se na obilno nakladanje...


* glede na tipke, ki ti ne delajo, dobro preglej folijo. Možno, da so počile metalizacije na trakovih, bodisi pri sami foliji, bodisi tik ob konektorju za tikpovnico. Malo srebrne prevodne barve bi znalo (začasno?) pomagati. Sicer pa so originalne folije slabe in so boljše Samsungove poznejše verzije, katerih kopije so AFAIK naprodaj tudi sedaj.
* Ne boš verjel, zanj se še vedno dobi folija.
Ena od izbir je lahko recimo:
SINTECH SHOP.
* Tipkovnico si lahko sestaviš sam iz običajnih tipk za DIY PC tikovnice. Le povezati jih moraš v 8x8 matriko tako, kot to počne original folija.
Če jih želiš spraviti v original footprint, bo potrebno odrezati spdnji del plastike zgornje strani in izrisati novo tiskanino. Ali pa obrezati kaj že obstoječega in nanovo povezati tipke.
* Obvezno zamenjaj ROM-a z enim 64 KB EPROMOM, v katerem je tazadnja verzija OS-a "Minerva" (48KB) + Toolkit II( zadnjih 16 KB).
Minerva je zadnja verzija, ki jo je spisalo nekaj DIY norcev na roko. Je dodobra razhroščena in pospešena v okvirih, možnih znotraj velikosti originalnih ROMov ( 32K+16K).
Toolkit II je standard, ki prinaša nekaj novih ukazov in pospeševalnik grafike + matematike.
* Da se skoraj zastonj dodati PCjev RAM, flopi disk in IDE razširitev. Z nekaj spajkanja,seveda. IDE vmesnik je uporaben tudi za povezavo na FLASH SMartcard.
* Z nekaj spajke se da zamenjati originalni 68008 v DIP48 s tistim v PLCC, ki ima dva adresna pina več (torej 4MB namesto originalnih 1MB) ali pa 68HC001/68EC000, ki je povezan tako, da dela preko 8-bitnega vodila, ima pa vse adresne linije (in torej zmore 16 MB IIRC).
* ker je stroj zelo enostaven, so možno mnoge enostavne razširitve in predelave. Sam sem svojčas navil cel stroj na 2x hitrost (ob hitrejših RAMih v stroju), tako da je delal lepo z VGA monitorjem ipd.
Ravno tako je možen enostaven a zelo dober vmesnik za (Atari ST ali Amiga ali predelano PC mehanično) miško z nekaj TTL čipi ipd.

* Aja, če rabip now HW, pomoč ali kak SW, se je mogoče najbolje obrniti na QL FORUM

Zgodovina sprememb…

Baja ::

Zakon!

Jaz pa sem lani mojim starinam kupil nov dom in počasi polnim sobe. upam, da bo še kaka za mene ostala :P



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

kuglvinkl ::

SGI? Uau
Your focus determines your reallity

Baja ::

ja :) za polovico njih gre zahvala soforumašu @pegasus

pegasus ::

So se mi zdeli nekam znani ;)

Barbarpapa2 ::

Lepo zasneženo popoldne...

Junie_Lasta2, folija je nova, direktno "izpod čekiča":

 Ql nova folija tipkovnice

Ql nova folija tipkovnice



Verjetnost, da je sama folija okvarjena, seveda obstaja, je pa ravno zaradi dejstva, da je folija nova, zelo majhna. Zato bom tipkovnico odklopil od računalnika in preveril, ali problematične tipke sploh naredijo kontakt. Če ne bodo, bom folijo odmontiral in preskusil samo folijo, če je OK in je mogoče na gmijasti membrani kak problem (da ne pritisne dovolj)...

Najverjetneje je samo slab stik na enem od kontaktov tipkovnice. Ko sem pred desetletji poskusil narediti svojo verzijo tipkovnice, sem tam okoli nekaj šaril in je možno, da je kak kontakt zvit in ne naredi dobrega stika. Moj sum temelji na tem, da so vse tipke, ki ne delajo, na eni liniji matrike tipkovnice:

 Matrika QL tipkovnice.

Matrika QL tipkovnice.



Gre za tipke SHIFT, CTRL in ALT (sem prej pomotoma napisal TAB ;):P), ki so vse na liniji 9 konektorja J11 (ta ožji konektor tipkovnice) in mislim, da ima ta linija slab stik... Če ni to, potem pa je verjetno res en vhod na IPC (Intelligent Periphery Controller) Intel 8049 hin, in ga bo potrebno zamenjati.

Intel MCS-48 @ Wikipedia

Prav za QL-a sprogramiran se malo težje dobi, dobi pa se...

Moj namen je najprej spraviti QL-a do delovanja v originalnem, nerazširjenem stanju. So pa želje, da bi ga nadgradil, bo pa prvi projekt v tej smeri verjetno ta:

https://github.com/holmatic/video_if_ql...

Mojega QL-a bi končno rad videl v barvah :D! Ves čas sem ga gledal v osmih (ali štirih) odtenkih zelene :D. Prvi poskus bo povezava na kompozitini vhod monitorja (oz. televizije) Samsung Syncmaster 225MW, ki se ga vidi na fotografiji zraven Philips CRT monitorja. To je v bistvu LCD monitor nadgrajen v televizijo. In ima kar lepo paleto vhodov...

 Samsung Syncmaster 225MW

Samsung Syncmaster 225MW



Eden od RCA vtičev služi tudi kot kompozitni vhod in s tem bom poskusil najprej ;)... Ampak Sinclair ne bi bil Sinclair če ne bi nekaj po svoje naštrikal. Tako se timingi QL video signala malo razlikujejo od standardov in pogosot se zgodi, da v monitorskem načinu odreže levo stran prikaza v širini enega ali dveh znakov, kar je zelo nadležno. Prej naveden VGA konverter odpravlja to pomanjkljivost...

Seveda so tukaj še dodatne želje, prva je Minerva ROM. Potem pa sledijo razširitev pomnilnika ter dograditev možnosti za uporabo SD kartic kot nadomestek za diskete oz. diske... Pa še eno malo vezje, ki omogoča napajanje QL-ove ure iz zunanje baterije, da bo "držal" čas in datum...

Nekaj mi pravi, da bom s QL-om preživel še veliko uric...

Jože

Zgodovina sprememb…

Junie_Lasta2 ::

Baterijsko napajan interni RTC zanima tudi mene.

Svojčas sem sam dodal baterijo, ampak RTC counter v ULA2 nikoli ni zanesljivo preživel izklopa.

kar je najbrž tudi razlog, da je Sinclair obupal nad tem in ni dodal baterije.

Je kdo našel soliden workaround ?

Kar se monitorja tiče, dela QL super na CGA monitorju, ob rahlem overclocku pa tudi na EGA monitorju ( zamenjava 15 MHz kvarca za 50+ hitrejši, recimo 22-24 MHz)
Mi je ratalo gnati ga tudi na 30MHz ( s hitrejšimi RAM-i v prvih 128K) a to je že na meji, kjer je treba napetost 5V dvigniti dokaj visoko in torej blizu točke dimljenja ULA1.

Tako CGA kot EGA imata digitalne vhode in genau pašeta na ULA. Če imaš PCB ver5 ali prejšnjo, je fajn naspajkati zaščitne zener diode na ULA1 na RGB in HSYNC ter VSYNC signale, saj ga nenaden izklop ali vklop monitorskega kabla rada prebije.

Za 8749 (= EPROM varianta 8049) je soliden source in binary, pa tudi mislim da nadomestna verzija s PIC-em, ki ima kup priboljškov.

Junie_Lasta2 ::

KAr se širine slike tiče, je to posledica timinga RAM-ov. Sinclair je šel na varianto, ki mu omgoča uporabo najcenejših, najpočasnejših RAM-ov.

Posledica tega je, da lahko ULA generira v najvišji ločljivosti 512x256 dvobitni piksel na vsakih 100ns, kar pomeni 51,2 mikrosekunde za celo vrstico.
PAL standard določa 64 us brutto (= 15,625 kHz) in tako ima žarek samo 12,8 us časa, da se vrne do prve točke naslednje vrstice. To je nekaj procentov manj od de-facto PAL standarda in tako nekaterim TVjem stvar ni všeč. Monitorje se praviloma da naštelati.

Junie_Lasta2 ::

V bistvu je QL poln "WTF" magije.

Ravno v generaciji slike jo je precej. Čeprav ima QL samo 8-bitni bus, mu rata po njem poriniti vsako sekundo celo malo več informacije po kablu v monitor kot Atari ST, ki je hitrejši (8 MHz) in dela na dvakrat širšem, 16.-bitnem vodilu.
In to ob uporabi ULA, ki so jim ga zapekli v lokalni Ferrantijevi piceriji!

ULA je samo polje NPN in PNP tranzistorjev, za katerega naročnik izriše metializacijo, ki jo Ferranti nanese na že pečeno testo/čip.
Dobesedno vsaka logična vrata in flip-flop mora naročnik sestaviti sam. Celic s tranzistorji je pa na čipu zelo malo (IIRC 225)

Tako je v čipu placa za dokaj malo logike in je podvig še bolj spoštljiv.

QL je AFAIK edini stroj te generacije, ki izkorišča fast-page mode dostop v RAM in ga ULA1 bere v hitrih burstih, da nadomesti ozko vodilo.

Junie_Lasta2 ::

RAm razširitev zanj je sila enstavna z dvema PCjevima 1MBx8 ali 9 SIMM-oma, vendar ker stvar presega 1 MB adresni obseg navadne 68008, jo je fajn zamenjati vsaj z PLCC verzijo istega čipa, ki ima dva adresna pina več.

Ob SIMM je potrebno samo nekaj logičnih čipov. Trije multiplekserji 74HCT157 ali 74HCT257 za adresne linije in en GAL za dekoder in generacijo RAS in CAS IIRC.

Dela ko mina, brez kakršnihkoli čakalnih stanj, tudi ob noro navitem procesorju.
Mimogrede lahko izpelješ "video RAM shadowing", da torej prvih 128K tvoje razširitve pokriva tudi originalnih 128 RAM in da vsi bralni ciklusi zadanejo ta del in med branjem ni čakalnih stanj.

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Junie_Lasta2, po tvojem pisanju sodeč imaš kar globoko poznavanje QL-a. No, jaz sem strojnik, z elektroniko sem se ukvarjal toliko, da znam odlotati in prilotati kak THT element (smd še nisem poskusil), kar počnem z najbolj navadnim iskrinim spajkalnikom, kupljenim v 70-tih letih :D. Pa verjetno bi znal (iz predloge) kak enostranski ali dvostranski PCB naredit :P;):D...

O RTC-ju sem videl to na Youtube-u:



Večino videa je posvečeno zamenjavi folije, malo se pa tudi z RTC-jem ukvarja. Kolikor jaz razumem, je bistvo te predelave v tem, da odklopiš napajanje RTC-ja iz računalnika in ga nadomestiš z baterijo. Na žalost ni v spremnem besedilu nobenih povezav tako, da je ta video verjetno bolj omejene uporabnosti...

Drugače pa jaz kaj po QL-ovem PCB-ju ne bi šaril, če ni nujno potrebno (da se ga pač spravi v delujoče stanje)... Na srečo je večina pomembnejših integrircev v podnožjih (kako razsipno od Sinclairja :D), no, to bi že upal spuliti ven in not vtakniti kaj drugega...

Sem pa zainteresiran za reči, ki sem jih prej opisal. Tudi QL forum poznam, nisem ga pa še kaj preveč pregledoval. Če obstajajo kakšne DIY variante za dodaten RAM in podobne reči, bi te pa prosil za povezave...

P.S. Moj QL je issue 6...

Hvala in lep vikend.

Jože

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.


Baja, izredna zbirka! kar se delovnih postaj tiče, se mi še danes nad vsemi "tvojimi" cedijo sline :D. Pa spomine tudi vzbuja. Od tega gar imaš prikazanega, sem "pod prsti" imel VT100 in pa Paka terminala... Paki se, kot študent mariborske Tehniške Fakultete, nisem mogel izogniti, so bile nekaj časa v terminalskih učilnicah...

Od delovnih postaj pa sem uporabljal Silicon Graphics Indigo2 (no, to malo manj) in pa Indy (to pa precej resno)... Tam, kjer sem delal, smo leta 1996/97 zelo resno razmišljali o nakupu Indy-jey za uporabo s Pro/Engineerjem. Ampak je takrat nekje na sceno prišel Intel Pentium Pro procesor in na njem zasnovane Wintel grafične delovne postaje, pa smo se raje za slednje odločili...

Je pa zanimivo (ali pa samo meni zdi), da je v zbirateljskih rokah kar nekaj SGI-jev, Sun-ov že precej manj, ne zasledim pa HP-jeve družine HP9000 serij 200, 300, 400 in 700 grafičnih postaj, ki so bile (vsaj v industriji v MB) v odemdesetih in začetku devetdestih zelo pogosto zastopane. Pa kakšnega MicroVAX II tudi pogrešam...

In še vprašanje... Koliko mora biti oprema stara, da si zasluži omembo tukaj ;)?

Lep zimski dan še naprej...

Jože

pegasus ::

Ja, HPje sem svoj čas iskal tudi jaz, pa nisem naletel na nobenega. Microvaxa sem pa imel in je tudi že šel naprej ...

Baja ::

po moje so sgi-ji najbolj zanimivi, ker ni glih generična bež kišta :)

s časov vtja in pake (al pa malo prej) pa še imam decprinter III in decwriter III

glede let pa nimam pojma, jaz zbiram tam od p3 nazaj.

kuglvinkl ::

Suni, pizza boxi, so bili v ITS nalozeni na neki omari v pisarno, tko, ne rabmo vec...
Your focus determines your reallity

Ahim ::

kuglvinkl je izjavil:

Suni, pizza boxi, so bili v ITS nalozeni na neki omari v pisarno, tko, ne rabmo vec...

Ima kdo slucajno kaj DIMMov odvec za te zadeve, ce jih je bilo toliko? (3.3V ECC EDO buffered 60 ns)

Imam enega Ultra5, ki nima RAMa, naj bi pa sicer bil opreativen :|

Barbarpapa2 ::

Lep nedeljski večer...

Ne vem, če to že spada sem ( zato sem prej spraševal po starosti, "primerni" za to temo), ampak dejstvo je, da je moj računalniški sestav (set-up po novoslovensko) že dokaj starodoben (vintage). Srce je seveda računalnik in sicer čisto prava grafična delovna postaja:

 Hewlett Packard XW8400 grafična delovna postaja

Hewlett Packard XW8400 grafična delovna postaja



HP ima eno spletno stran (eni bi rekli vohunsko), ki identificira računalnik in pove vse o njem. Tako sem zvedel, da se je moj "obtarčlal" v HP-jevem garancijskem sistemu dne 21.09.2007 in da mu je garancija potekla slabih 14 let nazaj.

 HP XW4800 starost

HP XW4800 starost



Nov je verjetno stal kar lepe denarce, jaz sem ga pa kupil rabljenega kakih 11 - 12 let nazaj. Takrat so bili še normalni časi, kar se cene tovrstne rabljene opreme tiče in me je to veselje stalo kakšnih 300EUR takrat. No, na mašinci je nalepka "Designed for Windows XP", a k meni je prišel že z Windows 7, zdaj pa že dobri dve leti sopiha pod Windows 10. Ob nakupu je ime en 3GHz Xeon procesor, 4Gb ECC pomnilnika in pa 73Gb SAS diska (Seagate Cheetah z 15.000 vrtljaji na minuto) ter Nvidia Quadro FX3500. Sem zadevo seveda malo nadgradil, RAMa je trenutno na 20 Gb, Sistemski disk je postal Crucialov SSD (seveda na SATA vodilu, delovna postaja premore oboje,SATA in SAS), Seagate je sedaj delovni, klasični HDD Samsung HD204UI pa je za hranjenje podatkov. Prvemu Xeonu dela družbo še drugi tako, da je na voljo 8 jeder (hyperthreadinga ni...). Prvotno Quadro pa je zamenjala (rabljena seveda) Quadro 4000. In prvotnemu DVD bralniku sem dodal še DVD snemalnik... In v taki sestavi ta čil strojček srednjih let lepo dela (no ja, ima eno manjšo muho, ki se je pojavila in je še nisem odpravil..)...

Na ta stroj so seveda nataknjene njegovi starosti primerne vhodno/izhodne naprave. O miški in tipkovnici ne bom zgubljal besed, tipkovnica je generična črno/srebrna HP-jeva, miška pa kar ena poceni Lexma, kupljena v Jagru. Zvočnički (so bolj mali) pa so Pleomax-ovi z USB vmesnikom, pridobljenimi na nekem srečelovu.

Glavni monitor je tudi HP-jev ZR24w, ki je nekako "premlad" za to temo, je bil kupljen nov ob nakupu delovne postaje. Si pa vseeno zasluži slikovni prikaz:

 Monitor HP ZR24w

Monitor HP ZR24w



Je IPS LCD monitor še izpred LED časov, pač malo bolj debel pa masiven, drugače pa je še vedno zelo dober in je hkrati USB hub, kar se je pri meni iskazalo za zelo praktično...

Mu pa dela že nekaj let dela družbo tale, ki je vsaj leto starejši od delovne postaje:

 Monitor WACOM DTF-720

Monitor WACOM DTF-720



Datum izdelave je znan na mesec natančno, oktober 2006:


 WACOM DTF-720 letnica izdelave

WACOM DTF-720 letnica izdelave



Seveda je k meni prišel že dodobra rabljen. Cena ob "nakupu" = hvala lepa! Je pa za tem monitorjem kar zanimiva zgodbica, kako je našel pot k meni. V naši firmi so IT-jevci iskali neko varianto, da bi na montažnih linijah vnašali neke podatke kar preko zaslonov na dotik. Ker smo takrat imeli kar zanesljivega dobavitelja rabljene računalniške opreme (preko njega sem prišel do te delovne postaje) smo preko njega prišli do teh Wacom monitorjev. Se je pa izkazalo, da to niso zasloni na dotik temveč za delo potrebujejo posebno pero (stylus), peres pa ni bilo zraven. Sem se malo zakopal v internet in ugotovil, da bi ti zasloni lahko delovali s peresom od tablice Wacom Bamboo One. Takšno sem pred leti kupil moji hčeri, ji je pa omenjeno pero crknilo in sem itak imel namen priskrbeti novega. Ker je Bamboo One takrat že tudi lep čas bil iz proizvodnje, se je bilo treba malo potruditi z iskanjem, ampak zadeva se je dala kupiti. Sem predlagal, da ga kupim jaz, ker mi bo itak za Bamboo pršel prav in lahko preverimo, ali deluje tudi na zaslonu in potem jih bo firma dokupila. No, pero sem kupil in dobil ter pokazalo se je, da z zaslonom super dela. Ampak vsi ponudniki, ki so na internetu ponujali bamboojevo pero, so ga umaknili iz zaloge. Se je izkazalo, da so vsi ponujali istega in tega sem jaz kupil. Smo v firmi monitorje odpisali, enega sem pa lahko jaz domov odnesel v zahvalo za trud s peresom.

To je to famozno pero:

 WACOM Bamboo One pero

WACOM Bamboo One pero



Nisem pa imel ravno sreče s tem monitorjem, je kar naenkrat zgubil eno barvo (slika je bila naenkrat zelena), potem pa je slika čisto zginila. Sem ga moral razstaviti skoraj na prafaktorje (v njem je kar nekaj PCB-jev elektronike) da bi ugotovil, da je prebilo vodnike ene od CFL sijalk:

 WACOM DTF-720 prekurjeni vodniki

WACOM DTF-720 prekurjeni vodniki



Hudič je bil v kratkih koščkih vodnikov, ki so ostali iz konektorjev in pa to, da so bili dodobra pečeni. Kljub temu mi jih je uspelo prispajkati nazaja in spajkana mesta pošteno zaščititi z izolirnim trakom (skrčk nisem imel). Drugače gre za monitor stare šole z ločljivostjo 1280 X 1024 ter diagonalo 17", vhod je samo VGA, podatke o položaju peresa pa računalniku pošilja po USB povezavi. Kljub starosti njegovi driverji na Windows 10 lepo delujejo, tako, da je kar uporabna zadeva. Mala demonstracija na zadnji verziji Gimp-a:



Imam pa še eno vhodno napravo, ki je izven CAD in podobnih vod redka in je v najboljšem primeru stara toliko, kot računalnik, lahko pa da je starejša:

 3DConnexion SpacePilot

3DConnexion SpacePilot



To je 3D Connexion-ov SpacePilot, naprava ki služi za manipulacijo 3D objektov na zaslonu. Tudi tega sem kupil rabljenega za šestino cene novega (mislim, da je bila okoli 480EUR). In kljub letom lepo sodeluje s Win 10...
No, vse skupaj še vedno dokaj suvereno dela tudi s CAD programom PTC Creo 8.0. Mala demonstracija manipulacije senčenega 3D modela orodja za brizganje plastike:



Je Youtube nekaj sliko razmazal...

Kljub temu sem prikazanemu sestavu čas izteka. Creo je ob namestitvi zajamral, da procesor ne vsebuje ukazov, ki so potrebni za nekatere nove module (simulation live). Zaradi tega programa sem tudi prešel na Windows 10, ker Creo 8.0 na starejših OS-ih ne deluje...

Sem pa še vedno zadovoljen s sestavom, kakršen je v tem trenutku...

Vam pa se opravičujem, če so zadeve prenove za to temo in vam želim lepo in prijetno noč...

Jože

Zgodovina sprememb…

Baja ::

po mojem čisto lepo paše v temo. designed for XP. ko se ji čas izteče, maš lep winxp gaming setup. pa tudi polnoletna je že :)

oni spacepilot tudi lepo zgleda. sam sem se na boljšaku spotaknil ob tole cad "čudo". zraven so se neke predloge za autocad, ...

https://www.brisk.org.uk/gt1212b/index....

aja, fun fact, ma 4 gumbe, vsi se obnašajo isto :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Barbarpapa2 ::

Večeeer...

Uf, Genitizer, sem čisto pozabil to ime. Pa sem si s pomočjo širše verzije (Genitizer GT-1218) ene dve, tri leta kruh služil, risoč z njim na ACAD-u. Gumbi pa se obnašajo isto verjetno zaradi neobstoja programske opreme. Sem o tem, kakšen set-up smo uporabljali pri delu z ACAD-om, pisal par strani nazaj v tej temi.

Prvič sem z grafično tablico (tableto, digitalizatorjem in kaj je bilo še teh imen) delal na HP 9000/380 delovni postaji z ME10 in ME30 CAD programi.

Tri leta nazaj sem HP-jevo grafično tablico slikal v pokaznem depoju Tehniškega Muzeja Slovenije, ki je v muzeju Vojaške Zgodovine v Pivki:

 HP grafična tablica z ME10 predlogo

HP grafična tablica z ME10 predlogo



Tam je nastala tudi ta:

 HP grafična delovna postaja Serije 9000/7XX

HP grafična delovna postaja Serije 9000/7XX



S 700 nisem nikoli delal, pač pa z 380 in 425 (na Motorolah...)

Pa lep večer...

Jože

Barbarpapa2 ::

Dober večer...


... in nadaljevanje Sinclair QL sage (no, ni še, a mogoče še bo...)

Sem danes našel čas, da nadaljujem z čeprkanjem po mojem Sinclair QL. V planu je bilo testiranje tipkovnice oz. folije tipkovnice, če je res 100% dobra. Najprej sem namestil novo luč, ki sem si jo ubodel par dni nazaj. Gre za tako pomično namizno svetilko ki ima veliko lupo v sredini "glave", okoli pa LED-ice za osvetlitev. Nato sem se lotil odklapljanja oz. izvleka priključnih trakov folije iz konektorjev na elektroniki. In na kontaktih izvlečenih trakov sem takoj opazil nekaj, kar me je prepričalo v to, da je za delno nedelovanje kriv slab kontakt...

 Sledi kontaktiranja na priključkih folije

Sledi kontaktiranja na priključkih folije



Sem si takoj pod lupo pogledal konektor in bilo je nedvomno, da je kontakt linije št. 9 precej deformiran. Deformiran je tudi kontakt linije 8, a ne tako zelo. Posledica poskusa popravila izpred več kot 30 let...

 Konektor folije tipkovnice (malo igranja s pozitivom in negativom)

Konektor folije tipkovnice (malo igranja s pozitivom in negativom)



Sem si pomagal z malo debelejšo iglo in oba kontakta malo nazaj "prepigal". Sem se odločil, da ne grem naprej s preskusom folije, pač pa da jo takoj priklopim in preskusim "in vitro" na računalniku. In splačalo se je:



Brez delujoče tipke SHIFT bi ne mogel napisati ukaza "dir mdv1_", ker se do podčrtaja pride preko kombinacije SHIFT in - , pa tudi besedila "test" ne bi mogel zbrisati, ker se na QL-u to dela s pomočjo tipke CTRL in smerne tipke z v levo...

Jasno, da sem imel nasmeh ko hamburger. Zdaj mi ni preostalo drugega, kot zadevo zvijačiti skupaj in jo tako spraviti v obliko, kot jo je imela davno tega. Vijačenje je šlo brez težav, tisti naknadno vrezani M3 navoji so krasno prijeli. Edina težava se je pokazala pri nameščanju dodatnih plastičnih nogic, ki QL-a malo nagnejo, da se malo lažje tipka... Te nogice se vtaknejo v luknje na gumijastih nogocah na dnu QL-a, a so po tem času le-te postale skoraj tako trde, kot plastika ohišja. Sem moral te "gumice" malo s primerno velikim torx vijačnim nastavkom "porajbat", da so nagibne nogice sedle na mesto. In tu je ta, skoraj 40 let stara lepota:

 Sinclair QL "a tergo"

Sinclair QL "a tergo"



(Ne, miška ne spada zraven :P:D)

 QL "en face"

QL "en face"




Tako, stroj je sestavljen, deluje... Zdaj bi pa bilo prima pogledati, kaj je na tistih microdrive kasetkah, ki jih imam. Ampak na srečo sem malo po youtubu gledal in na internetu bral, da imajo vse stare kasetke veliko težavo, ki jih naredi neuporabne:

 Težave z mikrokasetkami...

Težave z mikrokasetkami...



V osnovi je način branja microdrive kasetk enak, kot pri avdio kaseti. Trak drsi po bralno/pisalni glavi, ki pač detektira magnetni zapis. Da bi to zadovoljivo delovalo, mora bit trak z določeno silo pritisnjen na pralno/paisalno glavo. In to je izedeno praktično enako, kot pri avdio kaseti, le manjše je. Na listnati vzmetki je košček penastega materiala, ki pritiska na tak. In te penaste blazinice se skozi čas tako postarajo, da dobesedno razpadejo v prah. Zato sem previdno z zobotrebcem odmaknil trak in se samo dotaknil blazinice, ki je takoj odpadla. Ko sem jo hotel pobrati, se je dobesedno spremnila v packo prahu. Sem poskusil še z drugo kasetko, a se je zgodilo enako...

Raje nisem nadaljeval, nima smisla. Sem se za danes zadovoljil z doseženim, z mikrokasetkami se bom pa ukvarjal drugič... Najrej moram najt kak podoben material, da vidim, ali se da kaj na DIY način zimprovizirat. Če ne bo šlo, je te blazinice možno tudi kupiti... Kakor koli, nekaj od tega se bo zgodilo...

Pa naj vam bo lepo do naslednjič...

Jože

Barbarpapa2 ::

Dober večeeeer...


Spet jaz... In tole s QL-om je dejansko začela postajati saga...

Ne, nisem se še lotil microdrive kasetk, je pa primeren material (filc) "v delu" (vsaj upam)...

Sem se pa zmislil, ta bi pa lahko QL-a končno v barvah videl, pri meni doma in nasploh v živo ga še nisem. Sem napisal, da imam na voljo monitor/televizijo Samsung Syncmaster 225MW (že ta je malo "vintage"), ki je dobro opremljena z različnimi video vhodi. Sem že pozabil, da ima določene vhode tudi na boku (S-Video, kompozitni vhod in oba avdio (stereo) kanala - slednje v obliki RCA (chinc) konektorjev). To naredi povezovanje še posebej prikladno, mi ne bo treba monitorja "dol polagati" in od zadaj šariti. Sem samo video kabel potegnil iz Philipsa in ga vtaknil v Samsunga. Pa še malo simbolike je v tem, Samsung pa Sinclair QL... Ali ste vedeli, da je najboljše QL-e proizvajala takrat hitro vzpenjajoča korejska firma, Samsung po imenu...

Vklopim Samsunga in vklopim QL-a, na ekranu pa najbolj črna črnina... Ja je treba "source" pravilno nastaviti. Ker je moj samsung fancy, ima to narejeno na dotik... Trikrat sem tapnil na source in prikazalo se je tole:

Pozdravni zaslon na Samsungu...



Krasno, veliko, ostro... KJE PA SO BARVE!!!

No, zdaj vem... QL ima na monitorskem 8 polnem DIN izhodu (analognem seveda) kar nekaj signalov, med drugim tudi kompozitni monokromatski video. In jaz imam monitorski kabel točno za tega!

Nič, če smo tako daleč, dajmo pritisnit F1, da vidimo, kako to zgleda...

Obrezana slika...



Lepo se vidi problematika QL-ovega "timinga" vidosignala, kot ga je natančno opisal Junie_Lasta2. Na levi strani manjka slike za tri znake, pa na desni se zdi tudi nekaj odrezano.

Malo razočaran sem izklopil zadevo. Pa sklep je padel, da bo prvi "novi" projekt za Ql-a izdelava QL RGB to VGA pretvornika...

Lepo sanjajte, dokler ne dobim onega filca in vas spet zamorim...


Jože

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

tony1 ::

Tema je zelo zanimiva, čakamo nadaljevanje :)

Btw., je res QL izšel že 83-tega?

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Wikipedia pravi (pa več drugih internetnih virov), da je bila uradna predstavitev 12.01.1984 (paperlaunch bi verjetno rekli danes), samo proizvodnja se je spotikala par mesecev, predno so bile pomankljivosti kolikor-tolikor odpravljene.

Pri nas je "velika predstavitev" bila objavljena v novemberski reviji MojMikro 1984

https://retrospec.elite.org/users/tomca...

Drugače je bilo delovno ime računalnika ZX83...

Lp

Jože

Ahim ::

p8136092Lepo se vidi problematika QL-ovega "timinga" vidosignala, kot ga je natančno opisal Junie_Lasta2. Na levi strani manjka slike za tri znake, pa na desni se zdi tudi nekaj odrezano. Malo razočaran sem izklopil zadevo. Pa sklep je padel, da bo prvi "novi" projekt za Ql-a izdelava QL RGB to VGA pretvornika...[/st.citat naj bi izjavil:


Ali ima tvoj TV+monitor hibrid mogoce opcijo overscan?

Kaj ce das F2 ob vklopu

Ali ima tvoj TV+monitor hibrid mogoce opcijo overscan?

Kaj ce das F2 ob vklopu namesto F1?

Barbarpapa2 ::

Dober večer...

Sem šel namenoma pogledat, pa je v bistvu na voljo samo izbor vhoda, edino pri VGA vhodu je možno kaj nastavit, ampak tam auto setting vse uredi. Pri DVI in HDMI vhodu pa itak ni kaj za nastavljat.

Slika pri opciji F2 je b.p. samo je ločljivost po x osi prepolovljena (Monitorski način je 512 x 256 točk v štirih barvah in 256 X 256 točk, 8 barv pri TV načinu)...

Lepo spite...

Jože

BigWhale ::

Barbarpapa2 je izjavil:


Malo razočaran sem izklopil zadevo. Pa sklep je padel, da bo prvi "novi" projekt za Ql-a izdelava QL RGB to VGA pretvornika...

Lepo sanjajte, dokler ne dobim onega filca in vas spet zamorim...


Tole si poglej:

https://github.com/holmatic/video_if_ql...

Barbarpapa2 ::

Dober večer...

BigWhale, sem taisti link dal v mojem prvem odgovoru uporabniku Junie_Lasta2 in sem se odločil, da bom to zadevo izvedel. Sem si že KiCad "dol potegnil", da sem si vezje ogledal, step datoteko pa sem kar s strojniškim CAD-om zasukal (ohišje si bom zmodeliral po svoje :D:P;))...

Trenutno se ugvarjam s precej delikatno zadevo, to je "refilcanje" microdrive kasetk. Tiste male košče penastega materiala na vzmetki pod trakom bom zamenjal, najprej bom probal DIY pristop, filce imam že v izdelavi... Bom poročal, kako bo šlo 8-):)

Pa lepo spite, jutri je (spet) ponedeljek...

Jože

rognaj ::

Kaj pa če uporabiš "original filc" iz audio kasete (če imajo audio kasete isti princip delovanja)?

Barbarpapa2 ::

Dober večeeer...


Naslednje nadaljevanje sage o QL revivalu...


Danes so na vrsti mikrokasetke (microdrive cartridges), bolj točno, ena sama mikrokasetka. Filc, ki bi naj bil primeren, sem dobil (Katja, hvalaaaa), zdaj pa pride DIY del na vrsto.

Microdrive je bil pogruntavščina, s katero je Sinclair hotel ponuditi "poceni" podatkovni nosilec, ki bi za uporabnika imel boljše lastnosti kot avdio kaseta, hkrati pa bi bil cenejši od diskete. Neke vrste nadomestek diskete bi naj to bil... Glede na takratne cene in velikost disketnih pogonov ni presenetljivo, da se je Sinclair odločil, da okoli microdrive enot zgradi tudi svoj "poslovni" računalnik QL.

Dobil sem res tanek filc, ampak, ko sem zadevo primerjal z debelino "pad"-a na mikrokasetki, naenkrat ni izgledal več tako tanek 8-O. Ne vem, če se bo na sliki dobro videlo debelino filca, definitivno se pa dobro vidi debelina pad-a (blazinice) mikrokasetke...

 Mikrokasetka in filc

Mikrokasetka in filc



Malo za občutek, o kako velikem koščku je govora... Najprej dolžina:

 Dolžina originalne blazinice

Dolžina originalne blazinice



Pa še širina:

 ...pa še širina...

...pa še širina...




Na filc sem nalepil "industrijski", 3M-ov dvostranski lepilni trak in ga v širini tega traku tudi odrezal. Tako dobljen zlepek sem par dni vtaknil pod kup knjig, da bi se res dobro sprijela. Potem pa je prišla na vrsto preizkušnja spretnosti, mirnih rok in ostrih oči. Iz tega traku je bilo potrebno odrezati koščke približno takih dimenzij, kot ste jih lahko na "šublerju" videli ~4 x ~3 mm bi bil že dober približek. In je, s precej potrpljenja, šlo:

 Filc in filc...

Filc in filc...




Pa na mikrokasetki je potrebno pripraviti vzmet, na katero je pritrjena blazinica, da bo lepilo čim bolje prijelo. Ploskev, kjer je bila nalepljena dosedanja blazinica, sem očistil s pomočjo palčke za čiščenje ušes, namočene v lekarniški alkohol. Malo za občutek, kako veliko je vse skupaj... Ona lesena palčka je običajen zobotrebec...

 Mikrokasteka, vzmetka in zobotrebec...

Mikrokasteka, vzmetka in zobotrebec...



To je bil lažji del posla. Precej živcev je pa zahtevala odstranitev zaščitne folije lepljive strani z one male blazinice. Ki jo je bilo zelo težko prijeti, ker je za prste predrobna, hkrati pa mehka in ne drži oblike. Je bilo tudi s pinceto težko. Še dobro, da sem si omislil luč z lečo 8-), sem s težavo spravil konec rezila malega olfa noža med zaščito in lepilno folijo. Po odstranitvi zaščite pa je bilo potrebno blazinico nalepiti na vzmet. Je bilo potrebno nekaj telovadbe z zapestjem v stilu nevrokirurga, ampak mi je ratalo :D:)8-)!!!

 Novooblazinjena mikrokasetka...

Novooblazinjena mikrokasetka...




Zdaj pa ni preostalo drugega, kot testiranje v računalniku. Sem ga lepo pognal, vtaknil "novooblazinjeno" kasetko v pogon in odtipkal: dir_mdv1... Pogon se je na kratko vklopil, na ekranu pa se je izpisalo "not found"... Tako, kot da kasetke v pogonu sploh ni... Dajmo še enkrat. Isti rezultat... Na srečo ima QL dva pogona, sem pač prestavil kasetko v drugega in spet poskusil srečo, tokrat z dir_mdv2... In je začelo žrmljati kot v starih časih ;):P:



Je kasetko sukal kar nekaj časa, sem že bil prepričan, da ne bo mogel prebrati ničesar, nakar se je zgodilo tole:

 30+ let star direktorij

30+ let star direktorij



Prebral je direktorij 8-) !!! Po več kot 30 letih ;) !!! Sem bil prijetno šokiran, pa sem hotel še enkrat ponoviti zadevo, da bi jo ovekovečil na videu! Pa ni šlo... Kasetko je sicer vrtel, pa na koncu zajamral, da je bila kasetka zamenjana ali pa da je okvarjena. Sem odstranil kasetko, QL-a resetiral in ponovil vajo, pa ni šlo več, žal... Me je komaj takrat spreletelo, da imam verjetno še eno težavo tukaj. Na prvem pogonu je sploh ni mogel zavrtet, pa tudi na drugem je bil zvok malo drugačen kot ta, ki ga imam v spominu... Na gredeh motorčkov, ki poganjajo kasetke, so nataknjeni gumijasti valjčki , ki poskrbijo za zadostno trenje med trakom in opornim koleščkom v kasetki, da lahko trak sploh vleče naprej... Če so gumijaste nogice otrdele v tem času, potem se je to zagotovo zgodilo tudi s temi valjčki na motorjih! Nič, bom moral poiskati kaj primernega in jih zamenjati...

Zaenkrat je to predčasen konec tega nadaljevanja :8), zagotovo pa bo šlo naprej 8-). Najprej najdem primerno gumo, potem pa bom na novo oblazinil še ~15 preostalih kasetk, ki jih še imam...

Tako, moji ljubitelji starin, to je to za ta večer, pa lepo spite...

P.S. Ali ve kdo za kak DIY projekt pretvornika RS232 v Centronics :) ?

Jože

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

Gumijasti deli so kar problem, jaz imam en sonyev superduper walkman, ki je zdaj star od oka nekih 30 let in je recimo notri pogonski jermen razpadel.

aaa1 ::

Jože, sam sem tudi imel QL pravkar na delovni mizi, namesto microdrive-ov sem se odločil za: https://oqtadrive.org/02.getting-starte... (izbral sem notranjo varjanto), za video out sem pa modificiral SCART kabel
 QL SCART

QL SCART



Oboje lepo dela in po mojem mnenju precej olajša samo uporabo, je pa odvisno od prioritet, meni je lažja uporaba bolj pomembna kot pa "originalnost". Sem bil pa malo razočaran nad samim programjem, igre naprimer so po mojem mnenju precej preproste, kar je verjetno posledica da se QL ni ravno prijel. Je navaden Spectrum ZX precej bolj "igračarski" strojček :). Bi še izkoristil priložnost, da povprašam če ima mogoče kdo zbirko QL softwerja v .mdv formatu, na internetu sem našel samo delček knjižnice.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Moj namen je najprej QL-a spravit v originalno, popolnoma delujoče stanje, potem bom pa verjetno šel naprej. Lista je nekako takšna: Minerva ROM, razširitev RAM in pa neke vrste nadomestni pogon z SD kartico. Sem gledal varianto, ki uporablja mikro SD kartice in pusti oba microdriva na miru. Želja je, da po vseh dodelavah iz QL-a ne gleda nič tako, da bo vizuelno enak originalnemu, nerazširjenemu QL-u.

Glede SCART kabla je verjetno pomembno, na kaj imaš priklopljenega, kako se zaslon "spoprijema" s timingi QL-ovega video signala (oz. bolje videosignalov v RGB varianti). Pri meni verjetno na Samsungu ne bo delovalo brez rezanja slike v monitorskem načinu, ker pri kompozitnem signalu tudi ni. Oni moj Philipsov MSX zeleni monitor s tem nima težav, ker se ga da (seveda čisto analogno) "štelat" v kar širokem področju. No, tukaj nameravam iti v izdelavo tega: https://github.com/holmatic/video_if_ql...

Kar se iger tiče, jih za QL-a ni ravno veliko, sam sem imel (verjetno še imam na eni od mikrokasetk) samo eno, JB the return:

https://www.mobygames.com/game/62455/bj...

ki jo je napisal zagrebčan Janko Mršić - Flögel (je napisal kar nekaj iger za QL-a):

https://www.mobygames.com/person/583441...

Lp

Jože

aaa1 ::

Monitor mode ugibam da je 80 "stolpični" način? Ta je res tudi preko SCARTA zamaknjen, se nisem toliko poglabljal v "productivity" del programja :). Osebno bi v tem primeru tudi priporočil ta RGB to VGA (preko raspberry pi picota) adapter, na FB grupah ima dober renome.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Ja, "monitor mode" je mišljen način, ko pritisneš F1 ob zagonu. Zaslon se razdeli na tri okna, zgoraj sta dve enako široki okni eno ob drugem, okno s komandno vrstico pa je 80 znakov široko. V tem načinu delovanja (na Samsung Syncmaster 225MW monitor/TV combo), mi na levi strani tri znake odreže, kar naredi zadevo praktično neuporabno. TV način dela (F2 ob zagonu - ukazna vrstica širine 40 znakov) je pa b.p....

Imam srečo da CRT monitor oboje stoično prebavi...

Lp

Jože

Junie_Lasta2 ::

Monitor mode je način, v katerem OS izkorišča vseh 512 pik širine v MODE4 (4 barve, 512x256).

Na nekaterih TVjih je polna širina preširoka. Poleg tega je 512 pik (MODE4) po horizontali za navaden TV preveč.

Drugače ni v tem nič posebnega. QL pozna okna/kanale in vsako okno lahko odpreš ali redefiniraš v dimenzijah po želji.

Monitor mode jih samo odpre tako, da okno #0 odpre na levi, #1 na desni in #2 na dnu.

Barbarpapa2 je izjavil:


P.S. Ali ve kdo za kak DIY projekt pretvornika RS232 v Centronics :) ?

Jože



Svojčas sem sam zwrapal enega. Igral sem se z EPROM verzijo Second Procesorja (SPC) v QL-u, ki bere tipkovnico in skrbi za mislim da oddajno smer serijskih portov ter beeper - Intel 8049. Verzija 8749 je z EPROMom namesto OTP ROMom.

Nahecal sem jo, da posluša prek vdelanega serijskeba porta in sprejete byte meče na en port in proži STROBE ipd.

Stvar je delala B.P.
Nimam pa shematike niti programa več ( oboje je blo dokaj simpl, če se rpav spomnim)

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Dober večeeeer...


No, obnova gumic na motorčkih microdrive-ov (mikrokasetnih pogonov hmmm?) je trenutno na čakanju, pa novo oblazinjenje (re-padanje) mikrokasetk tudi...

Sem se pa spomnil, da sem kar nekaj časa po prisilni upokojitvi QL-a dobil par dobrot za njega. Seveda sem to tudi hranil. Največji posladek pa je tole:

 METACOMCO Pacal Development Kit

METACOMCO Pacal Development Kit



Razvojni komplet za izdelavo programov v pascalu. Še dobro, da je zraven ROM modula še knjiga. Sem tako zvedel, da spadajo zraven še dve mikrokasetki, na eni je zaslonski urejevalnik (screen editor), na drugi pa sam prevajalnik. Ampak za izdelavo programov mora biti v računalniku tale ROM modul.

MetaComCo je bil takrat kar veliko ime za programske jezike in operacijske sisteme na računalnikih, zasnovanih na Motoroli MC68K. Ga dobro poznajo tudi lastniki Amige in Atarija.

MetaComCo @ Wikipedia

Modulu se vidi, da je moral biti precej v rabi, pokositrene sledi na tiskanem vezju so pošteno zlizane. Na prvi pogled zgleda, kot da so celo bakrene sledi do nosilnega materiala zlizane. Sem kontakte samo z vato, namočeno v medicinski alkohol, očistil in to je bilo to.

Pa sem ga dal noter...prvič ever!!!

 ROM modul v QL-u

ROM modul v QL-u



Sem pa že kar pameten za svoja leta, saj sem, preden sem ga noter dal, prebral navodila! In ta pravi, da se ob zagonu QL s tem ROM modulom ne zgodi nič. Da preveriš ali je ROM modul dober in da se le-ta samotestira, moraš natipkati ukaz ROM. Sem natipkal in je napisal katere verzije je in to pomeni, da je OK. Sem se še spomnil, da lahko zvem, katero verzijo ROM-a samega računalnika imam noter, zato sem natipkal Print ver$ in v drugem oknu dobil odgovor:

 Verzija Pascal-a in Ql ROM-a

Verzija Pascal-a in Ql ROM-a



To je bilo desetminutno igračkanje s QL-om za to nedeljo.

Junie_Lasta2, kanali (channels) so bili za nas, uporabnike Spectruma, precejšnja novost (v bledem spominu imam, da je Spectrum imel nekaj podobnega, ampak samo, če si priklopil Interface 1). Si pa lahko usmerjal tok podatkov v okno na ekranu, na tiskalnik, na omrežje ali pa na microdrive, je bilo prav cool... Mene je takrat navdušila tudi grafika, ki je bila programsko zasnovana tako, da je risanje potekalo neodvisno od ločljivosti ekrana in velikosti okna, v katerega si risal. Pa njegov Basic je bil za tiste čase prav dober s svojimi procedurami, funkcijami in kontrolnimi strukturami...

Po drugi strani pa je bil nekako na pol poti. Do operacijskega sistema si dostopal kar preko Basica, ni imel zaslonskega urejevalnika, o podpori miške ni bilo niti govora, okna so bila, ampak čisto osnovna. Veliko tega je posledica prehitrega razvoja (Tony Tebby – razvijalec QDOS-a je Sinclair Research zapustil, ker se ni strinjal s prezgodnjo splovitvijo (release) računalnika, ki je QL-u zelo škodila), pa Sinclairjev razvojni team tudi nikoli ni bil na obisku pri Xerox-u. Slab mesec po ponesrečenem releasu je prišel ven Macintosh s povsem drugačnim pristopom (uporabniško izkušnjo, bi rekli danes). No, pri nas je verjetno prvi računalnik z GUI-em v večji količini bil Atari ST ter deloma tudi Amiga... Priznam, sam sem QL-a kupil tudi zato, ker nisem imel dovolj denarja za Atarija...

Pa imejte še lep preostanek nedeljskega večera...

P.S. Pretvornik iz RS232 v Centronics me zanima zato, ker imam doma še en (verjetno delujoč) Epsonov matrični tiskalnik, ki ima Centronics vmesnik. Bi rad (tudi prvič) kaj iz QL na tiskalnik spravil. V sili bi šlo tudi RS232 v USB, amo se mi zdi Epson nekako primernejši za QL-a...

Jože

Zgodovina sprememb…

evian ::

Zanimajo koga stari rami? Na oko so ene štirje različni modeli, 28 kosov.
Podarim.
 RAM mix

RAM mix

««
11 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 6c.del - ostali računalniki IBM/360

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
62715 (2100) pulse7
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 4.del - prvi elektronski računalnik

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
103796 (1804) Barbarpapa2
»

Zunanji trdi disk WD

Oddelek: Pomoč in nasveti
497763 (6044) _Denny_
»

3D print - kje?

Oddelek: Pomoč in nasveti
308376 (6870) cekr
»

HP-XW8400 razširitev pomnilnika

Oddelek: Kaj kupiti
81305 (1134) Barbarpapa2

Več podobnih tem