» »

Retro computing & DIY scena

Retro computing & DIY scena

Temo vidijo: vsi
««
12 / 13
»»

kixs ::

Mene bi zanimali vsaj 30-pinski.

HyperGL ::

evian je izjavil:

Zanimajo koga stari rami? Na oko so ene štirje različni modeli, 28 kosov.
Podarim.
 RAM mix

RAM mix


Absolutno! se javim za prevzem! :)

evian ::

Zdravo, javili ste se Ghost7, kixs in HyperGl - javite mi na ZS naslove in preference, katere rame bi vzeli.
24 jih je 30 pinskih, 4 so 72 in bi jih vsakemu poslal vsaj 7:-)

kixs ::

Sem sele zdaj malo bolj pogledal sliko. Vidim, da teh ramov ne potrebujem. 30-pinski so ocitno 256KB po kosu. Kar pa ne potrebujem. 72-pinskih pa imam ze tako dovolj.

Tako "svoj delez" prepuscam ostalima.

Lp

d4vid ::

Če ma kdo željo met SDRAM (tisto, kar je pasalo v Pentium II matične), mam nekaj tega doma. Podarim, stanje je neznano, nisem poganjal tega ene 10 let.
Pospravljam, če ne bo noben vzel, bo šlo na odpad.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Baja ::

mene bi zanimalo

cendof ::

Tudi jaz imam nekaj teh plat in vsaka palčka pride prav. Zs morda, pa kakšna slika, morda MB-ti...

Barbarpapa2 ::

Večeeer...

Mala posodobitev QL sage... Tokjrat brez preveč nakladnja, slik in video posnetkov.

Uspel sem na novo "oblaziniti" nekaj mikrokasetk, To je sicer prava pita, a sem se s časoma kar privadil...

Povzetek zadeve. Microdrive 1 je fuč! Upam, da je samo gumijasti valjček s časom postal preveč trd, se mi zdi, da traka ne vleče naprej in zato vedno javi "not found", kot da kasetke ni v pogonu. Se pa motorček na kratko zažene, to pa... Drugi pogon dela b.p., vsaj zgleda tako. Na osmih kasetkah, ki sem jih sveže oblazinil, prebere podatke o vsebini, torej izpiše direktorij! Ampak problem je v zapisu. Sem uspel naložiti in prebrati samo boot program Psion preglednice in pa urejevalnika besedila. Ko sem ga pognal, je skušal naložiti program z mikrokasetke a brez uspeha. Isto je bilo pri vseh mojih basic programih, ki so malo daljši... No, imam še kakih 12 kasetk na voljo, mogoče mi bo sreča tam bolj naklonjena...

Sem poslušal nasvet Jubie_Lasta2 in prebrskal QL Forum. Zadeva mi je tako všeč, da sem se včlanil. Sem našel kar nekaj stvari za DIY izdelavo, tudi pretvornik RS232 v Centronics in pa dokaj enostavno RAM razširitev na 640 KB... So želje kar narastle... Ampak najprej moram porihtati microdrive, potem pa naprej...

Pa lepo pančkajte...

Jože

Zgodovina sprememb…

Junie_Lasta2 ::

1. Na tistem forumu je folk imel razne akcije za rezervne dele. Med drugim tudi folije, tudi blazine in gumi valjčke za mikrokasete ipd.

2. Mikrokasetke imajo na (levi ?) strani odlomljiv plastični pipec, podobno kot so imele audio kasete. Ko ga odlomiš, ob vstavitvi kasetka ne flipne mikrosviča in je drive read-only. Stvar ni softverske narave, ker direktno odklopi elektroniko za vpis (mislim da napajanje pisalne glave). Originalne priložene Psionove mikrokasetke so vse tako zaščitene.

Barbarpapa2 ::

Jutrooo...

Junie_Lasta2, to o "write protection" sistemu mi je znano, nisem pa vedel, da so originalne Psionove kasetke tako zaščitene, moram pogledat... Pozabil sem zapisati, da sem Psionove programe nalagal z backup kasetk, a neuspešno...

Lp

Jože

aaa1 ::

Še en trik bi omenil, kar nekaj QL softwareja pričakuje da se nahaja v MDV1, če je levi v okvari, bi mogoče predlagal, da ju zamenjate, se pravi date okvarjenega na MDV2 pozicijo (desno stran) in poskusite še enkrat.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

aaa1, drži, priloženi Psionovi programi pričakujejo, da je mikrokasetka s programom v mdv1. Je pa to definirano v bootloaderju, ki je napisan v basicu. To definira vrstica 8, kjer mdv1_ spremeniš v mdv2_ in zadeva se pol nalaga iz mdv2_. Sem pa imel težave pri mojih basic programih, ki so malo daljši, je pa vseeno, s katerega pogona se jih nalaga. Je po poskusu nalaganja (load mdv2_ime_programa_BAS), kasetko vrtel kar nekaj časa, nakar je izpljunil nekaj v smislu "mdv2_ bad or changed media". To se je zgodilo pri kar nekaj programih... Tako, da v tem trenutku zamenjava pogonov verjetno ni smiselna, imam pa namen se lotiti obnove po korakih. Najprej bom na nek način poskusil dobiti ali narediti nove gumi rolice pogonov ter jih zamenjati. Potem bom videl, ali je mdv1_ res šel papa, ker se misedaj zdi, da ne vleče traka, motorček se pa zažene... Upam, da bo namestitev novih rolic pomagala, če pa ne, bom pa potem iskal naprej...

Lp

Jože

aaa1 ::

"mdv2_ bad or changed media", to bi bilo lahko marsikaj se strinjam, lahko je magnetni trak degradiral, lahko je pa tudi samo glava "neporavnana". Nekje sem zasledil, da včasih programi zapisani na enem microdrive-u niso mogli biti prebrani na drugem. Nimajo zastonj slovesa nezanesljivosti :)

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

V času, ko je bil moj QL še živ in v redni uporabi, sem imel z microdrive-i veliko srečo. Se spomnim samo enega primera, ko mi kasetke sploh ni hotelo več prebrat na nobenem pogonu in potem ni drugo pomagalo, kot formatiranje. Potem pa je sevda spet b.p. delala. Lahko sem menjeval pogone po želji, pa ni bilo težav. Zanimivo je, da vedno prebere direktorij, težava nastopi, ko je treba večjo količino podatkov naložit... Verjetno je 36 let mirovanja tudi naredilo svoje :'(:P...

Bom poskusil na način, kot sem napisal, potem pa bomo videli, kako naprej...

Lp

Jože

Junie_Lasta2 ::

Možno, da je trak fuč. Sčasoma vlaga degradira tako magnetni material kot prevleko.

Spmnim se, da sem ga svojčas uspel zamenjati s trakom navadne Cro2 audio kasete (črn trak).

Ta je dokaj natanko 2x širši od traka v mikrokasetki.

Izdelal sem si pripravo z žiletko, čez katero sem potegnil audio trak in ga razcepil v dva.

Nato pač prerežeš originalni trak, zalimaš na konec novega in ga potegneš, dokler ne pride zlepljeni spoj na drugi strani ven.

Nato zalimaš oba konca in to je to.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Ja, saj pravim, zgleda, da se 36 let neaktivnosti pozna. Kolikor sem zasledil na internetu, je baje trak v mikrokasetkah po kvaliteti oz. po sestavi identičen tistemu v videokasetah. Meni se trenutno gre za to, da bi microdrive usposobil za normalno delovanje in pa, da bi "dolpotegnil" nekatere programe, ki sem jih takrat naredil. Nič pretirano uporabnega, ampak me zaradi čiste nostalkije daje, da bi jih lahko še enkrat pognal. No, ravno ena mikrokasteka, ki sem jo na novo "oblazinil" vsebuje nekaj takega programja... Lahko bi poskusil (na mdv2_) kakšno kasetko sformatirati in potem testirati, kako se obnese... Ampak za to moram s kakšne dobre mikrokasetke kakšno večjo količino podatkov "dolpotegnit", da jih lahko nato zapišem na sveže formatirano kasetko... Ali pa spišem program, ki odpre kanal na mikrokasetko in nanjo napiše npr. en kup random številk, ki jo potem poskusim naložiti...

Danes bom ravno naročil dodatek za QL-a, ki se vtakne v ROM vrata in uporablja microSD kartico kot pomnilniški medij. To bo v bodoče prevzelo funkcijo masivnega pomnilnika, bom skušal rešiti čim več vsebine mikrokasetk na ta način...

Imam pa še kar nekaj mikrokasetk za "oblazinit", mogoče bo tam več sreče...Pa na mikrodrive pogonih bom najprej poskusil "okoli obrniti" gumijaste rolice, ki trak vlečejo, bojda malo pomaga...

Lp

Jože

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

QL saga se počasi nadaljuje... Se ne mudi, če ni 36 let delal, se tudi par dni ne bo nekaj poznalo :D. Danes sem dobil informacijo, da je moj dodatek za SD kartice na poti, torej ga lahko pričakujem naslednji teden :)...

Imam pa nekaj vrašanj in in sicer:

1. Kej bi lahko dobil fino ESD peno (mehko) v debelini od 1 do 2mm? Bi s tem poskusil še kakšne blazinice za mikrokasetke naredit...

2. Ali kdo od vas lahko ponudi storite programiranja EEPROM (ali EPROM) in GAL čipov (po možnosti v Mariboru ali okolici)? Zadeva bo aktualna, ko se bom lotil Minerva ROM-a in pa RAM razširitve...

Pa lepo soboto še naprej...

Jože

BigWhale ::

Barbarpapa2 je izjavil:


1. Kej bi lahko dobil fino ESD peno (mehko) v debelini od 1 do 2mm? Bi s tem poskusil še kakšne blazinice za mikrokasetke naredit...


A je tole res tak problem? A ne mores vzet malo debelejsega filca in ga tja nalepit? A ni vazno samo, da je nekaj kar je malenkost mehko in da ni abrazivno?

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

BigWhale, seveda sem dobil ustrezen material (če boš pogledal nazaj, sem vse dokumentiral) in do sedaj na novo "oblazinil" 8 kasetk. Z zelo mešanimi rezultati. Na sedmih kasetkah dobim podatke o vsebini (direktorij), ne morem pa naložit nobenega, malo daljšega programa. S samo ene sem uspel zagnati na njej nameščen program. Po malo prebiranja raznih forumov sem prišel do podatka, da se najbolje obnese kakšna ESD pena, pa bi rad to poskusil. Včeraj sem preskusil še drug material, embalirno peno debeline ~1mm, samo ne deluje. Sicer očitno zazna kasetko, ker jo vrti kar nekaj časa (drugače bi takoj nehal s komentarjem "not found"), vendat ne izpljune ničesar (če je prazna in formatirana bi moral podatke o sektorjih izpisat).

In zadeva je kar občutljiva na dimenzije blazinice, ni čisto enostavna reč...

Lp

Jože

Junie_Lasta2 ::

NA qlforumu je nekdo dobil ustrezne materiale za obnovo kasetk. Med drugim je ravno te blazinice omenjal (pa gumi valje ipd).
Mogoče bi povprašal tam ? ?

Junie_Lasta2 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Sicer očitno zazna kasetko, ker jo vrti kar nekaj časa (drugače bi takoj nehal s komentarjem "not found"), vendat ne izpljune ničesar (če je prazna in formatirana bi moral podatke o sektorjih izpisat).


Zelo verjetno je degradiral magnetni ali površinski material na traku. Nareži novega s kake audio ali video CrO2 kasete in probaj.

BTW: pa si spucal glave z alkoholom ? 🙄
Pozor - nikoli ne delaj pri pucanju gibov prečno na gibanje traku. ne vem sicer zakaj, ampak to je bilo strogo prepovedano svojčas.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Junie_Lasta2 je izjavil:

NA qlforumu je nekdo dobil ustrezne materiale za obnovo kasetk. Med drugim je ravno te blazinice omenjal (pa gumi valje ipd).
Mogoče bi povprašal tam ? ?


Sem včeraj na FB skupini, ki se z retro računalništvom ukvarja, dobil isti namig, celo nickname osebe na QL Forumum, ki bi naj ponujala te blazinice za mikrokasetke. Sem na forumu že poslal pm, pa da vidimo, kakšen bo odziv...

Dobil sem tudi ponudbo za programiranje EPROM-ov tako, da sem tudi tukaj en korak dalje.

Kar se microdriveov tiče, so glave seveda bile očiščene. Pri mdv1_ sem prepričan, da je nekaj narobe. Se obnaša isto, če je trak noter ali ne. Za kratko se zavrti (kot ob vklopu računalnika) in takoj izpljune "not found". Branje iste kasetke na mdv2_ je veliko bolje, običajno vsaj direktorij preberem... Če imam srečo, je samo gumijasti valjček toliko "vkup skočil", da ne zagrabi in potegne traka, drugače pa je lahko kaj bolj resnega, lahko je celo ULA čip šel... To bom ugotavljal v bodočnosti, bom najprej poskusil kaj z valjčki čarat...

Skratka, počasi lezem naprej...

Uživajte današnji dan še naprej...

Jože

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Lep sobotni večer (in noč) želim...

Pa imam spet novi del "nanizanke" na temo obnova Sinclair QL-a. Pri novih blazinicah za mikrokasetke sem korak naprej, oseba iz QL foruma se je odzvala in sva že sklenila posel. Če mi bo sreča mila, bom naslednji teden dobil 25 kosov pravih blazinic. Zato se z nadaljnjimi poskusi oblazinjenja nisem več ukvarjal.

Glavna stvar preteklega tedna pa je bil prihod nove igračke, QIMSI-ja :D8-):)!!!!

 QIMSI

QIMSI



QIMSI je akronim in pomeni QL Intelligent Mouse and Storage Interface, pa še nekaj dodatnih bombončkov vsebuje, zraven mikro USB vtičnice za miško še enega za PS/2 (USB) skladno tipkovnico, serijski vmesnik s hitrostjo 115200 baudov in še ena I/O vrata ter zvočni sistem, ki zna predvajati shranjene zvočne datoteke (sample). Izhod tega zvočnega sistema je spojen z eno neuporabljeno sledjo na QL-ovem ROM konektorju. Je potrebna manjša hardverska predelava v samem QL-u, da se lahko to posluša na QL-ovem zvočniku... Sem bil posvarjen, da je za polno izkoriščanje QIMSI-jevih zmožnosti QL-ov osnovni RAM (128 KB) premalo, a mene najbolj zanima tisti del z nazivom Storage Interface. Ta bojda povsem dobro deluje tudi na čisto osnovnem QL-u...

Najprej sem v QIMSI-ja vtaknil priloženo micro SD kartico, iz QL-a potegnil pokrov konektorja za ROM modul in ga not vtaknil...

 QL in QIMSI

QL in QIMSI



Na pozdravnem zaslonu se je pojavilo tole...

 QIMSI pozdrav...

QIMSI pozdrav...




Ob zagonu se QL sedaj obaša drugače, nič več ne zažene prvega microdrivea (mdv1_) :O.

QIMSI predstavi mikro SD kartico kot neke vrste trdi disk. Ampak to ne gre kar tak, na kartici morajo biti datoteke zapisane v posebnem kontejnerju v posebnem formatu QLWA. Način poimenovanja teh kontejnerjev je točno predpisan, kontejner mora biti na kartici zapisan negfragmetirano. Na eni mikro SD kartici je lahko do osem takih kontejnerjev (kvazi osem trdih diskov). Vzrok za to je združljivost za nazaj in prenosljivost mikro SD kartic z drugimi sistemi, ki jih je za QL kar nekaj.

Nič pa odtipkajmo DIR WIN1_ (WIN1_ je ime kontejnerja na kartici):

 QIMSI direktorij

QIMSI direktorij



Datoteke so gonilniki za miško in tipkovico ter zvočni podsistem z nekaj zvočnimi vzorci (končnica _ub). Okej, branje torej dela, kaj pa shranjevanje na to zadevo? Sem na hitro "HELLO WORLD" programček napisal in ga shranil, potem pa hitro še enkrat preveril direktorij...

 QIMSI save...

QIMSI save...



Sem še resetiral računalnik in programček naložil iz SD kartice. Seveda je zadeva delovala b.p.! Sem imel nasmeh ko hamburger (od uhe do uhe) :):D8-)...

Med čakanjem na tiste nove blazinice imam sedaj nov izziv. Izdelava lastnih kontejnerjev! Zadeva baje ni težka, ni pa ravno straightforward. Kartico je potrebno sformatirati s FAT32 datotečnim sistemom, za izdelavo samih WIN_ kontejnerjev pa je potrebno imeti simulator QL-a, ki to podpira in tam pripraviti ustrezne kontejnerje ter jih nato prenesti na mikro SD kartico...

Skratka bo še pestro 8-)

Imejte še lep preostanek vikenda...

Jože

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

Z veseljem pasem firbec v tej temi, pohvale, nadaljuj še naprej ;)

tomlin ::

tony1 je izjavil:

Z veseljem pasem firbec v tej temi, pohvale, nadaljuj še naprej ;)

+1
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

connel ::

Enako, hvala za prispevek, res lepo branje pa vso srečo še naprej.

opeter ::

mtosev je izjavil:

Hotel bi igrati igro 2002 Fifa world cup pa mi ne uspe narediti, da bi delala na novi mašini. Kupo sem 2 retro prenosnika pa mi na obeh šteka.


To zaženeš brez težav na Windows 10/11 z nGlide ali dgVoodoo...


Zakaj bi se zafrkaval s staro strojno opremo?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

Hvala opeter. Bom še enkrat probal, ker sem probal pa mi ni uspelo do sedaj.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

c3p0 ::

Ah QL, meni zaželjen računalnik v 90s, ker sem v neki knjigi prebral da je precej močan. K sreči ga ni bilo nikjer dobiti, zato sem šel na ZX48 in kmalu na C64.

mtosev ::

opeter je izjavil:

mtosev je izjavil:

Hotel bi igrati igro 2002 Fifa world cup pa mi ne uspe narediti, da bi delala na novi mašini. Kupo sem 2 retro prenosnika pa mi na obeh šteka.


To zaženeš brez težav na Windows 10/11 z nGlide ali dgVoodoo...


Zakaj bi se zafrkaval s staro strojno opremo?

10000x it hvala, ker sedaj dela. :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

c3p0 je izjavil:

Ah QL, meni zaželjen računalnik v 90s, ker sem v neki knjigi prebral da je precej močan. K sreči ga ni bilo nikjer dobiti, zato sem šel na ZX48 in kmalu na C64.


Ja, za tiste čase je bil (vsaj po specifikacijah) kar dober računalnik. 8 bitniki so nekako že dosegli vrhunec (v Evropi predvsem s ZX Spectrumom, C64 in pa Amstrad/Schenider serijo CPC). Pa Sinclair je QL intenzivno oglaševal še preden je ta sploh prišel v roke prvih kupcev in pričakovanja so bila velika. Tisti, ki smot takrat jahali na prvem masovnem "valu računalništva" in smo se za mračunalnike bolj zanimali, smo bili špe posebej pritegnjeni z dejstvom, da bo QL zasnovan na mikroprocesorju Motorola MC68000, ki je bila 16/32 bitna zadeva in je veljaja za najboljši možni procesor tedanjega časa, pred vsemi osembitniki in intelovimi takratnimi 16 bitniki. Takrat so se že dobile npr. delovne postaje Hewlet Packard HP9000 series 200 na tem procesorju in so stale za nas nepredstavljive denarje. QL sicer ni bil prvi "osebni" računalnik na trgu z MC68000 (mislim, da je prva bila Apple Lisa), je pa bil daleč najcenejši! Pa še to je treba postaviti v kontekst tedanjega časa. Prvotna cena je bila 399 britanskih funtov, kar ga ni naredilo ravno poceni, ker je funt bil močan, okoli 3,9 DEM (nemška marka) je bilo treba za funt odštet... Kar je pomenilo okoli 1.600 DEM (~800€) in je bil kot tak še vedno drag...Ampak neprimerno cenejši od Apple Macintosha, ki je uradno prišel ven slab emsec za QL-om, da HP-jevih postaj serije 200 sploh ne omenjamo (od 11.000 takratnih US$ naprej)

Jaz sem ga dobil (denar so seveda dali starši, moji šrudentski prihodki čez poletje so bili daleč premali), ko je cena drastično padla po prevzemu s strani Amstrada. Takrat je sicer bil veni že Atari ST520 (večinoma boljši od QL-a), a je bil cenovno meni nedosegljiv. Pa še lepo je zgledal v črni barvi, pa bil je dobro "švercabilen" :))...

Potencialna moč ni bila slaba za tedanje čase, samo se je videlo kar nekaj kompromisov, ki so bili posledica želje po čim nižji ceni in prehitrega razvoja. Imel je za tedanji čas dober operaciski sistem (menda prvi "multitasking" pri hišnih/osebnih računalnikih), odličen vgrajen Basic (SuperBASIC), prvi BASIC druge generacije, ki je dejansko lahko shajal brez GOTO in GOSUB ukazov, ki pa ni bil ravno hiter. Imel je (za takratni čas) izredno dobro grafiko (512 x 256 v 4 barvah, 256 X 256 v 8 barvah), ki je bila tudi zelo dobro podprta v basicu. Po drugi strani pa ni imel zaslonskega urejevalnika temveč samo vrstičnega (tudi zato je potreboval številek vrstic v basicu, da si lahko "poklical" vrstico v urejanje, npr. EDIT 160). Želja po cim nižji ceni je botrovala izbiri MC68008, ki je istoveten MC68000 ampak z 8-bitnim podatkovnim vodilom. Ker MC68008 potrebuje 16 bitne podatke, je moral MC68008 v QL-u za branje in pisanje v RAM uporabiti dva bralna/pisalna cikla, kar ga je znatno upočasnilo...

Pa bil je verjetno prvi hišni/osebni računalnik, zraven katerega si dobil nekaj, kar bi danes opisali kot office suite programsko opremo...


še malo "pomnite tovariši" nakladanja...

Jože

BigWhale ::

connel je izjavil:

Enako, hvala za prispevek, res lepo branje pa vso srečo še naprej.


Ce bi vedel, da so vam te stvari tko zanimive, bi dokumentiral "igranje" z vsemi mojimi zadevami. :))

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

BigWhale, saj lahko ponoviš :D;)8-)... Bodo mlajši videli, kako je bilo, mi, "ta stari":))8-):P pa se bomo spomnili, kako je bilo (ko je bilo) :)

Jože

djabi ::

Eno vprašanje: v preteklosti je bil Celeron 300 (navadni, ne A varianta) ves čas navit, zdaj sem pa procesor ponovno poskusil usposobiti vendar ne deluje.

Stara Abit BH6 matična samo piska, ali to pomeni, da procesor več ne deluje? Možno pa, da je kaj z matično. Na matični je naložen zadnji BIOS, kolikor se spomnim nekaj let nazaj. RAM naj bi bil v redu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

Baja ::

poišči manual in poglej kaj pomenijo piski.

djabi ::

Žal nič pametnega ne najdem: :8)
https://soggi.org/motherboards/abit/BH6...

Tu so navodila:
https://soggi.org/files/motherboards/ma...

Gre za prvo verzijo te matične (1.0).

kixs ::

Verjetno ram ali graficna. Sicer pa prestej stevilo piskov in poglej kaj pomeni.

djabi ::

Našel sem eno stran
https://www.computerhope.com/beep.htm#4

Ves čas piska, enkrat višje, drugič nižje.


Izgleda, da je procesor defekten. :(

Nič, čez vikend peljem do kolega, ki bo testiral ... Hvala vsem za namige, nasvete!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

kixs ::

Preveri, da je procesor do konca vtaknjen. Vmes lahko preveris tudi kontakte na procesorju.

djabi ::

Kontakti izgledajo v redu, že štirikrat sem ga odstranil in kartico s procesorjem ponovno vtaknil v slot 1 ali kako se že temu pravi.

Baja ::

kondiji na plati zgledajo OK?

connel ::

BigWhale je izjavil:

connel je izjavil:

Enako, hvala za prispevek, res lepo branje pa vso srečo še naprej.


Ce bi vedel, da so vam te stvari tko zanimive, bi dokumentiral "igranje" z vsemi mojimi zadevami. :))


Noro zanimiva tema, definitivno ena od najboljših tem na forumu. Tako da ja, takšne se vedno dobrodošle.

djabi ::

Baja je izjavil:

kondiji na plati zgledajo OK?


Da, ampak bom raje odnesel do kolega, ki sicer popravlja pralne stroje ipd. ampak rad šraufa tudi drugo elektroniko v prosotem času. Mi je že večkrat popravil stvari v preteklosti (ideorekorderju, TV, tudi kondenzatorje na raznih elektronskih vezjih - nadzorna plošča starega sobnega kolesa). Naj raje on preveri.

Baja ::

probaj zagnati plato brez proca, rama in grafične. če dobiš kaki drugi zvočni signal, plata očitno nekaj dela. lahko je problem tudi z napajalnikom.

Ijus ::

a je civ ii danes zastonj?
pa a to dela na win11?

rad bi jo malo špilal.
včasih sem to igral ko prizadet.
po cele dneve.
Corpse & Mrhovina & Jožica, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

HyperGL ::

Uh ja, da bi vedli kaj je vse pri meni "v delu" :D Trenutno na vse načine arhiviram vse stare diske iz vseh računalnikov, ki so zašli k meni...

Sicer pa redno prižigam 386dx 40mhz makino z 8mb rama in Tseng4000 grafiko, ter seveda nepogrešljivi CT2290 (SB16). Doom gre za silo... ampak zraven že čaka par 486 in en P75, da se zaženejo.

Seveda pa ne manjka niti Spectrum, Atari, C64,... Ampak tisto je druga zgodba!

Morda pa kdaj res tudi jaz kaj podokumentiram.

Junie_Lasta2 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav.
...
Ja, za tiste čase je bil (vsaj po specifikacijah) kar dober računalnik. 8 bitniki so nekako že dosegli vrhunec (v Evropi predvsem s ZX Spectrumom, C64 in pa Amstrad/Schenider serijo CPC). Pa Sinclair je QL intenzivno oglaševal še preden je ta sploh prišel v roke prvih kupcev in pričakovanja so bila velika.


QL je bil od vseh meni znanih strojev DALEČ najbolj nafilan z magijo - imel je daleč največje razmerje magic/Dojčmarka. Pd magijo mislim na stvari, ob katerih is samo zazeval in se čudil "kako hudiča so naredili to?". Pa če je delovalo bolje ali slabše, eno je ziher - ni bilo dolgčas.

Folk se zateka v retro vode iz nostalgije a v tem svetu je pri QLu ostalo še vedno največ tiste neuničljive magije, ki prihaja od vztrajnega iskanja originalnih rešitev. HW je zastarel, a out-of-the-box razmišljanje je še vedno cenjeno.

TOzadevno se ne navdušujem nad QIMSijem in kupi računalnik na FPGA projektih. SO čisto negativ originalne filozofije in mašine, ki je bila:
Vzemi stvari, ki so poceni dobavljive na trgu in jih sestavi na nepričakovan način v celoto, ki daje nepričakovano dobre rezultate.


Vse te FPGA stvari so čisto nasprotje tega. FPGAje uporabljajo kot magični prašek s katerim lahko pripravijo tudi svinjo do letenja.
QL je plod težkega dela, da bi v kratkem času iztisnili 110% iz tega, kar so imeli na mizi - 68008, 64-kkbitne RAM-e, ZELO enostavno in dokaj počasno logikov ULA ipd.
Če bi imeli Xilinxove/Alterine/Latticeove/ipd moderne FPGAje ki jih imamo 40+ let pozneje, bi QL bil videti ZAGOTOVO povsem drugače.

In če bi Cliveu kdo takrat prikorakal s Q68 ali QIMSIjem, ki a e naredil iz teh FPGA-jev, bi mu Uncle Clive v svojih slavnih izbruhih jeze vrgel logaritmično ravnilo/"slide rule" v glavo.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Meni je QL bil privlačen zaradi večih stvari, glavne pa so bile Motorola MC68008 procesor, 128KB RAM-a in za tiste čase zelo dobra grafika (MODE4 - 512 x 256, 4 barve). Pa še neke vrste pristaš Sinclairja sem bil, sem imel Spectruma takrat. Drugače pa te "magije", ki jo omenjaš, nisem videl, nisem hardveraš ne elektronik, sem strojnik, ki ga je zelo zanimala možnost risanja z računalnikom. In, priznati moram, vizuelno mi je bila QL-ova pojava zelo všečna, še danes mi je.

V tistem obdobju je veljalo, da je Motorola MC68000 THE PROCESSOR, daleč najboljša zadeva (verjetno je bila tudi najdražja), ki si jo lahko dobil na trgu. Takrat so se že pojavljale delovne postaje, npr. HP9000/200, ki so bile zgrajene okoli tega procesorja, ampak za takrat vrtoglavo ceno. Intel je pri 16 bitnikih zgledal švohoten, IBM PC pa nezanimiv, ker je bil drag in ni bil ravno "grafično usmerjen"... To je vse skupaj QL-a naredilo najcenejšo v danem trenutku dosegljivo "Motorola" opcijo...

Pa da se razumemo, 399 funtov takrat ni bilo malo, funt je bil močan, in je to predstavlajlo okoli 1600 DEM! Po tej ceni si ga verjetno en bi mogel kupiti. Na mojo srečo so ga potem pocenili na nivo Spectruma, in takrat sem si ga lahko privoščil...

Priznam pa tudi, da bi, če ni počakal par let, verjetno kupil Atarija ST520, ki je bil potem nekako moj "sanjski" računalnik. Ampak takrat sem že imel QL-a in pri tem sem ostal. Na žalost ni dolgo zdržal, slab material folije tipkovnice, ga je poslal spat za naslednjih 36 let...

Kot sem napisal, je moja želja spraviti QL v popolno delujoče stanje v fizični obliki kot jo je imel v izvorni, 128KB izvedbi, potem pa ga nadgraditi kolikor se da brez (prevelikega" podseganja v videz in drobovje (tukaj je v mislih Minerva ROM in pa razširitev RAM-a). QIMSI je odstopanje od tega,, pa ne preveliko, saj so že od začetka ponujali razne ROM "dongle". Mi pa je rešil problem shranjevanja programov in podatkov, nove kasetke za microdrive pogone so težko dobavljive dandanes. Mi pa že daje malo vetra, ta QIMSI. Včeraj sem si cel večer lomil zobe s tem, da bi ga prepričal, naj bo viden QL-u kot mdv1_ . Sem nekako na pol poti prišel, imam še nekaj idej, ki jih bom danes preskusil. Rad bi dosegel, da bi psionovi programi startali s QIMSI-ja kot da so nalagani z mdv1_... Popravek v bootloaderju (je v basicu) iz mdv1_ v win1_ ne deluje :P! Metem ko shranjevanje in branje "sveže napisanih" basic programov deluje odlično...

Pa ne strinjam se, da bi Cliva kak QIMSI ali podobna stvar "razpizdila". Če bi le bila cenejša ali pa pri isti ceni boljša od takrat trenutno aktualne rešitve, bi jo zagrabil z obema rokama...

P.S. še zanimivost. Sem malo "raziskoval" po internetu in kaže, da je QL bil eden prvih računalnikov, ki so ga prodajali s kompletom office programov...

Uživajte današnji dan, saj je petek...

Jože

mirko960 ::

Kolega mi je pred časom prinesel tole zadevo ZX Spectrum+. Pravi, da je že več kot četrt stoletja od takrat, ko je bil zadnjič vključen...
Zato sem najprej opravil nekaj osnovnih meritev šele potem sem mu privoščil 9V, ki jih potrebuje za napajanje.
Po vklopu se je slika začetnega zaslona pojavila, vendar je bilo precej motenj v obliki rastra in temnejših črt na ekranu.

Zamenjal sem vse elektrolitske kondenzatorje, potrebna pa je bila tudi menjava folijske tipkovnice.

Menjava folije za tipkovnico, prej...

In po menjavi...

Po preizkusu je slika kot nova..

Sedaj pa v akcijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirko960 ()

Barbarpapa2 ::

Dober večer...

Sem malo spregledal zadevo. Me zanima, ali imaš to preko RF modulatorja priklopljeno? Kolikor me spomin služi, je imel Spectrum+ enako osnovno ploščo, kot "gumijasti" Spectrum, RGB izhod je prišel šele z verzijo z 128KB pomnilnika...

Kaj imaš namen narediti z njim?

Obilo zabave in veliko uspeha...

Jože
««
12 / 13
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 6c.del - ostali računalniki IBM/360

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
62715 (2100) pulse7
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 4.del - prvi elektronski računalnik

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
103796 (1804) Barbarpapa2
»

Zunanji trdi disk WD

Oddelek: Pomoč in nasveti
497763 (6044) _Denny_
»

3D print - kje?

Oddelek: Pomoč in nasveti
308375 (6869) cekr
»

HP-XW8400 razširitev pomnilnika

Oddelek: Kaj kupiti
81305 (1134) Barbarpapa2

Več podobnih tem