» »

Retro computing & DIY scena

Retro computing & DIY scena

Temo vidijo: vsi
««
13 / 13
»
»»

mirko960 ::

Napravil sem tale "video mode".Verzija s kondenzatorjem.
Ja osnovna plošča je enaka kot pri verziji z "gumijasto" tipkovnico. Namen imam zamenjat še 5V regulator. Namesto njega bom vstavil TSR 1-2450 (stikalni dc/dc pretvornik).
Ostane kot spomin na neke druge čase.:)

BigWhale ::

mirko960 je izjavil:

Namesto njega bom vstavil TSR 1-2450 (stikalni dc/dc pretvornik).


Teli TSRji so res res fajn. :D Jaz sem jih kar nekaj nabavil, da jih imam vedno na zalogi in v vseh starih receh kjer je mozno to menjam.

Barbarpapa2 ::

Dober večer...


Upam, da ste imeli lepe praznike, moji sploh niso bili napačni.

Tisti, ki ste si oddahnili, da je QL nakladač nehal, ste lahko spet zgroženi, tisti, ki pa ste mogoče doživljali občutke strahu, da bom prenehal nekako na tretjini poti, si pa lahko oddahnete. Se še dogaja, stvar gre dalje...

Izkazalo se je, da je članstvo v QL forumu zlata vredno! Sem navezal stike s člani, ki so zelo aktivni in izdelujejo razne »rezervne dele« in pa zanimive dodatke za Ql-a. No, QIMSI-ja sem vam že predstavil, sem pa medtem naročil in dobil praktično vse, kar sem si zamislil, da bom vtaknil v mojega QL-a.

Sem že kar nekaj časa nazaj napisal, da sem naročil ESD blazinice za mikrokasetke. Dobil sem 25 teh blazinic, narezanih na točne dimenzije. Za piko na i pa je bil priložen dopis, izpisan na matričnem tiskalniku iz QL-ovega urejevalnika besedila Qill! Sem potem v trenutnem delodišu zamenjal blazinice vseh mikrokasetk in tudi vse preskusil:






Rezultati so bili še vedno mešani. Iz vseh mikrokasetk razen ene dobim podatke o vsebini, programe pa mi je uspelo zagnati samo z dveh mikrokasetk. Nisem pa uspel zagnati priloženih office programov ne iz originalnih, ne iz backup mikrokasetk. Najbolj pozitivna stvar pa je ta, da se je pokazalo, da mdv1_ (microdrive 1 – pogon za mikrokasetke) ni spustil duše! Dve mikrokasetki je čisto normalno »odvrtel«, ostalih pa ni hotel »potegniti«. Se je izkazalo, da je gumijasti valjček nekako podlegel pod težo let.

Tu pa se je spet izkazalo članstvo QL foruma. Naletel sem na člana, ki ponuja nove gumijaste valjčke. In to ne 3D natisnjene (rezultati s temi so, zgleda, bolj tako – tako), pač pa je odkril, da gumijasti valjčki nekaterih Sony-jevih walkmanov po premeru ustrezajo in jih je potrebno malo dodelati... No, naročil sem dva para (nikoli ne veš) in po uspešnem ping-pongu s pošto in carino (pošiljatelj je iz UK) so sedaj pri meni doma:



Imam željo, da bi QL-a razširil na vsaj 640KB pomnilnika, vgradil Minerva ROM in ga priklopil na barvni monitor z VGA vhodom s pomočjo RGB/VGA pretvornika. Sem že ustrezne projekte na githubu našel, si »dolpotegnil« podatke in začel študirati, kako bom naredil vse tiskanine , ki jih potrebujem, pa kupil komponente, poiskal »hardveraše«, ki mi bodo zapekli EPROM za Minervo in sprogramirali GAL čip, ki je del razširitve pomnilnika... Pa se je izkazalo, da vse to ponuja kolega iz QL foruma, ki mi je poslal blazinice. Cena se mi je zdela sprejemljiva, dobavni rok pa zelo kratek in sem zadeve raje kar naročil. In mi je velikonočni zajček prinesel tole:



RAM razširitev je takšna, da je potrebno v QL-u »izpuliti« procesor iz podnožja in vanj vtakniti razširitev, v podnožje na razširitvi pa vtakniti procesor nazaj. Hkrati je potrebno malo spajkanja, saj je potrebno nožico, vidno na razširitvi, z žico povezati z določeno točko (uporom) na QL-ovi tiskanini. Za vgradnjo Minerva ROM-a (zraven je še Toolkit II, kar je še posebej cool), je potrebno »vun pocukati« oba originalna ROM-a, to bom naredil sočasno z namestitvijo razširitve pomnilnika. Takrat bom tudi gumijaste valjčke zamenjal, če bo stroj že enkrat odprt.

Edina zadeva od teh treh stvari (pravzaprav štirih), ki ne potrebuje posega v sam računalnik, je RGB/VGA pretvornik, zato sem ga takoj preskusil:





In prvič sem lahko videl mojega QL-a v barvah! Prva barvna kombinacija se mi je zdela nekako čudna, pa se je izkazalo, da nisem dobro DIN vtikača v QL-a vtaknil. V drugem poskusu pa so barve štimale!





To je vse za zdaj, folk! Nasledni korak bo zame kar velik, namestitev pomnilniške razširitve, Minerva ROM-a in novih gumijastih valjčkov. Pa napetostni regulator imam namen zamenjati z TSR 2-2450, samo tega moram še dobiti...

P.S. BigWhale, kje si dobil tvoje TSR-je? Sam še nisem nikoli elektronskih komponent naročeval, vem za Conrada in Farnella, mogoče je na voljo še kaj boljšega, cenejšega, hitrejšega?

Uživajte še teh nekaj prazničnih ur, jutri je nov delovnik...


Jože

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kuglvinkl ::

Jože, please don't stop!
Your focus determines your reallity

connel ::

^^ Tole, upam da se projekt nadaljuje, pa vse pohvale.

Duhec ::

Tudi jaz sem se pred štirimi leti po več desetletjih lotil popravila nekaj kom. C64.
Če koga zanimajo različne dogodivščine lahko prebere na s5tech.net elektronik forumu.
Čaka me še Spectrum ali dva, da jih skompletiram ter nekaj XT PC-jev.

@Barbarpapa2, @Junie_Lasta2 ... res zanimivo branje in želim (kot tudi vsem ostalim zanesenjakom) še veliko uspeha pri obnovi/popravilu/posodobitvah teh malih dinozavrov še vnaprej.

Svoj čas, ko sem še popravljal, sem imel praktično vse te hišne računalnike vsaj po en ali dva komada od Amstrada, različnih Amig, Atarijev, Galaksija, Oric Nova 64, da o Spectrumih (tudi ZX81), ZX microdrive, QL in C64/128 z disketnimi enotami ne govorim... in kasneje Commodore XT in AT... pa je z leti večina šlo vse cugrunt, ko so se resno začeli AT PCji.
Res mi je žal, da nisem ohranil kakšnih prvih hišnih računalnikov, nenazadnje bi jih lahko podaril računalniškemu muzeju, če ne drugega.
http://blackbird.si/

Tero ::

Ima kdo kakšno idejo kako igrati multiplayer igro za dos in dela preko dialupa? Se pravi imam dosbox kjer ta igra dela normalno v single player. ima pa tudi sama igra dialup povezavo oziroma kar vpises telefonsko od drugega igracla. Se da kako emulairati modem v dosboxu ali bi kako drugace to naredi?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

WizzardOfOZ ::

Definiraj com port v dosboxu. On potem preko com porta komuniciraš.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Vanadium ::

https://www.reddit.com/r/dosbox/s/gofnA...

Neki so se o tem že meniki na redditu. Malo prečekiraj.

BigWhale ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Definiraj com port v dosboxu. On potem preko com porta komuniciraš.


To ni vse, no. Te stvari so mal bolj komplicirane. :D

Obstaja Serial USB, ki se zna sistemu predstavit kot serijski port, potem lahko v teoriji nardis null modem povezavo med dvema racunalnikoma.

Mogoce clo kje obstaja Serial Modem to TCP tunel.

Barbarpapa2 je izjavil:


P.S. BigWhale, kje si dobil tvoje TSR-je? Sam še nisem nikoli elektronskih komponent naročeval, vem za Conrada in Farnella, mogoče je na voljo še kaj boljšega, cenejšega, hitrejšega?


Uf, tole sem sele zdaj videl. Ne vem, ce je zate se aktualno, bo pa mogoce komu drugemu prav prislo. Mislim, da sem na Farnellu narocil.

Drugace pa, ce se ti ne da s tem ukvarjat, imas IC Elektroniko v Ljubljani. Poklices, poves kaj bi rabil, ti povedo ceno in narocijo zate in potem poberes pri njih oziroma ti posljejo. Za majhne kolicine stvari se morda ne splaca, vendar je to vcasih edina smiselna opcija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

WizzardOfOZ ::

ja, pajade. Ni modem tok zakomplicirana stvar.
Itak pa lahko sedaj že mrežno kartico nastaviš.
https://github.com/joncampbell123/dosbo...
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Barbarpapa2 ::

Dobro jutro

BigWhale je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:


Barbarpapa2 je izjavil:


P.S. BigWhale, kje si dobil tvoje TSR-je? Sam še nisem nikoli elektronskih komponent naročeval, vem za Conrada in Farnella, mogoče je na voljo še kaj boljšega, cenejšega, hitrejšega?


Uf, tole sem sele zdaj videl. Ne vem, ce je zate se aktualno, bo pa mogoce komu drugemu prav prislo. Mislim, da sem na Farnellu narocil.


...

BigWhale, ni frke, sem malo po tem, ko sem to zgoraj napisal, svojega naročil in tudi dobil. Sem že pozabil, kje sem ga naročil :D...

Drugače, ne si mislit, da sem pa zdaj obupal nad QL-om, bom nadaljeval. Samo trenutno so pioritete malo drugače zastavljene, pa je QL na počitnicah. Tu pa tam ga malo zbudim, da ne bo dobil občutka, da sem ga pozabil...

Zdaj pa moram začet z delom :P

Uživajte ta ponedeljek do maksimuma...

Jože

kixs ::

Vceraj sem na hitro nekaj prckal na SS7 plosci in dal notri AMD K6-2 450. Je samo nekaj zasmrdelo in zdaj ne dela nic. Zajebal sem "samo" voltazo. Namesto 2.2V, dal obratne jumperje na 3.3V. Ampak zakaj hudica bi zaradi tega sla plata in ne samo procesor?

BigWhale ::

kixs je izjavil:

Vceraj sem na hitro nekaj prckal na SS7 plosci in dal notri AMD K6-2 450. Je samo nekaj zasmrdelo in zdaj ne dela nic. Zajebal sem "samo" voltazo. Namesto 2.2V, dal obratne jumperje na 3.3V. Ampak zakaj hudica bi zaradi tega sla plata in ne samo procesor?


Mogoce je sel najprej procesor in je znotraj CPUja nastal kak kratek stik?

kixs ::

Pred leti sem skuril en Athlon procesor, ampak res skuril. Plata se danes dela. Tole je bilo vceraj vklopljeno morda 10 sekund.

Kaksna ideja kaj bi lahko slo na plati?

Baja ::

jaz bi prvo odstranil cpu, ram, gpu in preveril za kratke stike na plošči. če ni kratkih stikov preveri če je v cpu socketu napetost in kakšna je. če je problem v plošči bo verjetno kje tu, torej kaki tranzistorji.

Baja ::

končno iz skladišča! projekt za deževne jesenske dni :)

 NABU

NABU

tony1 ::

Kaj za vraga je NABU? :D

Barbarpapa2 ::

Dober večer...


Baja, čestitke, to je imho, zelooo redka ptica...

tony1, tudi jaz nisem vedel kaj je NABU, dokler nisem pogledal tega...



Po svoje je bil pred svojim časom...

Uživajte preostanek nedelje...

Jože

tony1 ::

Zanimiva reč... :)

Spomnilo me je na Jonasa, ki je pred 30imi leti v Jokerju napisal: "Če za računalnik ni softvera bo nujno propadel. Še vedno je bilo tako."

Zdaj pa so te stare kište tako zanimive, generacija, ki je vmes odrasla pa smo tako lačni nostalgije, da bo kdo še zanj kaj sportal...

Baja ::

@Barbapapa: nekdo je našel v nekem skladišču okrog 1000 komadov. tako da nekje tu jih očitno še leta po svetu.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav:

Baja je izjavil:

@Barbapapa: nekdo je našel v nekem skladišču okrog 1000 komadov. tako da nekje tu jih očitno še leta po svetu.


Wow, torej dejansko "new old stock" zadeva z veliko verjetnostjo, da se bo normalno zagnala ob priklopu (a ni to 110V varianta?). V onem videu od Digital Basement je Adrian kvaliteto izdelave zelo dobro ocenil, tudi pri napajalniku ni bilo nobenih "na uč" sumljivih kondenzatorjev...

Iskreno sem radoveden, kam te bo to pripeljalo...

Jože

Baja ::

ja, NOS zadevica. baje je prodajalec stestiral vse preden je odposlal, tako da načeloma bi mogla delati. napajalnik je res 110V, bo treba zamenjati. nabaviti rs422 adapter, pa verjetno še kaj.

čeprav glede napajanja razmisljam da bi namesto menjave nabavil 220v->110v adapter (da ostane masina v original stanju)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()
««
13 / 13
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 6c.del - ostali računalniki IBM/360

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
62715 (2100) pulse7
»

Prvi računalniki v Sloveniji, 4.del - prvi elektronski računalnik

Oddelek: Novice / Računalniški muzej
103796 (1804) Barbarpapa2
»

Zunanji trdi disk WD

Oddelek: Pomoč in nasveti
497763 (6044) _Denny_
»

3D print - kje?

Oddelek: Pomoč in nasveti
308375 (6869) cekr
»

HP-XW8400 razširitev pomnilnika

Oddelek: Kaj kupiti
81305 (1134) Barbarpapa2

Več podobnih tem