» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
31 / 50
»»

Bellzmet ::

Sej ne vem če spada pod "pametna hiša"...pa vseeno. Kateri alarm bi priporočili?

Tidule ::

link_up je izjavil:

ja seveda, ker termostatski ventil res ve, koliko je temperatura v sredini sobe, okna vejo TVOC na pamet, in kaj je to dez? Tega bajta ne rabi vedet, ker si ti vedno na voljo. Ne vem kako si predstavljate SmartHouse brez senzorike...


pač troli bodo troli... za nekatere je vse kar je več kot kruh, voda in votlina v gozdu vredno zasmehovanja po tistem ko so ravno pol plače pustili v lokalni beznici.

Bellzmet je izjavil:

Sej ne vem če spada pod "pametna hiša"...pa vseeno. Kateri alarm bi priporočili?


Odvisno kaj bi rad. To vprašanje je čisto preveč splošno za kak pameten odgovor.

Kot prvo a govorimo o požarnem alarmu? izlivu vode? vlomu?

Kot drugo ali iščeš DIY rešitev ali komericalno.

Kot tretje kaj pričakuješ da bo alarm naredil? Opozoril tebe? sosede? Obvestil 112/113? Varnostno službo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

sirotka ::

Jaz sem sam naredil. Vzel wofeo v10, flashal z esphome in ga povezal s HA. Namesto radijskih senzorjev uporabljam že od prej namontirane aqara senzorje na oknih ter vratih, daljinci, ki so prišli zraven wofee delujejo bp, ravno tako žična sirena.

Bellzmet ::

@tidule: Ja res sem premalo napisal:) Mislim alarm za vlom (centrala, žični senzorji) + možnost brezžičnega senzorja (npr. magnetni za na vrata). Opozorilo več osebam na GSM (želim na SIM kartico ne na obstoječi internet). Možnost pregleda nastavitev in upravljanja preko Android APP. Bi kar "komercialno" rešitev.

Tidule ::

Sam sem bolj na DIY strani, tako da, edini komercialni sistem s katerim imam izkušnje je Texecom, ki ga imamo v službi. Omogoča ožičene in brezžične senzorje, priklop sirene, avtomatično obveščanje varnostne službe, dedicated SIM, akumulator do 12 ur, upravljanje preko appa, panic code, povezavo s senzorjem za dim in CO ter podobno.

Več kot da zadeva dela pa težko komentiram, je pa res da nam še niso vlomili :) Tudi cenovno žal ne vem koliko je bilo.

Osebno kar zahtevam od alarma:
- čim več mora bit na kablih.
- ločeno napajanje
- svoja SIM kartica
- hibridno obveščanje (SMS + itnernet)
- možnost obeščanja tretje osebe (varnostna služba)
- panic mode

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

c3p0 ::

Hikvision 2 brezžična alarma, bp so far, sicer k sreči še brez poskusa vloma.

Kriptiran promet, ni nek navaden RF signal. Če kak senzor "izgine", lahko nastaviš da te pokliče. SIM kartica, lahko kliče več oseb in/ali večkrat. Android/iphone app ali preko browserja.

Range je dober, preko štirih debelih sten in je še dober signal.

link_up ::

Supervision pri wireless senzorjih je vitalnega pomena za prepricitev jamminga. Morda je kaksen VIsonic za probat. Kitajcev pa res ne bi priporocal.
In and Out

Furb ::

Kateri zvonec s kamero priporocate? Elektriko imam, lan kabla pa zal ne. Povezljivo s home assistant.

sirotka ::

V kolikor imaš dober wifi signal, je Ring dobra opcija.

link_up ::

doorbird je ok, ker zna se fino sip furat.
In and Out

OK.d ::

500€ za tole, ali se hecajo.
LPOK.d

link_up ::

ja, ker to ni ring crap.
In and Out

mat xxl ::

Je kdo že sprobaval ključavnice NUKI , gledam pro verzijo, gre to kako na HA ?

Ima tudi Vovko nek drugi sistem, je, kdo, kaj delal s tem ?

sirotka ::

Doorbird je zakon, ni narejeno iz plastike in ima rok trajanja daljši od treh let.

Nuki tudi deluje odlično, je pa cena malo manj dobra:) Keymitt imaš še.

hunter01 ::

Shelly končno izdal termostatski ventil: https://www.shelly.si/si/senzorji-in-pa...

Vsaj ene 3 leta se je to napovedovalo, danes slučajno opazil. Že ima kdo?

d4vid ::

Cena je kar huda. Mislim, alternativo dobis za 20-30€. In ko mas v hisi 15 radiatorjev (kar jaz imam), je razlika ogromna.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

link_up ::

Daj no, ne sanjaj ... lahko tudi zastonj obracas ventil ali pa tiscis s prstom iglo not.

Jaz imam ze dolga leta tiste iz conrada za 20e in prvo kar je bilo, ga je bilo potrebno predelati na wifi + razvozlati lcd pine za branje ekrancka.
In and Out

sirotka ::

Na aliju so zigbee po 34€ s sedemdnevno dostavo.

link_up ::

sirotka je izjavil:

Na aliju so zigbee po 34€ s sedemdnevno dostavo.


ja, sam sej ves...zigbee :) rabis gw.
In and Out

poweroff ::

USB ključek za 5 EUR?
sudo poweroff

link_up ::

poweroff je izjavil:

USB ključek za 5 EUR?


not my point Matej. Fino je, ce lahko vse direkt iz appa laufas(sej vem, da se vseeno da, ampak razvoj je lazji), in tudi fino je, da lahko vsak node dvigne svoj AP/BT in ga lahko furas brez infrastrukture. Hell, se LAN party bi se dalo narest. Pac tko, '22 :)
In and Out

d4vid ::

Zigbee je kul za take stvari. Žal je wifi preveč potratna zadeva za razne ventile in raznorazne baterijske zadeve. Med tem je zigbee dost varčen in pač zahteva en hub.

Saj če se greš eno avtonatizacijo, tako ali tako rabiš en hub, homeassistant ali nekaj podobnega, prek telefona ne moreš vsega furat.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

poweroff ::

Ja pač kupiš en Raspberry, daš gor HomeAssistant, vtakneš notri Zigbee ključek... pokonfiguriraš preko wizzarda, namestiš app na telefon, nastaviš Wireguard... in se znebiš clouda, vse dela, iz appa, od kjerkoli, sonce sije, trava raste in vsi so srečni.

Tako nekako. :)
sudo poweroff

hunter01 ::

Eno začetno vprašanje: kateri Raspberry vzet, če bo gor samo HomeAssistant tekel?
Bo Raspberry Pi 4 Model B 4GB zadosti, ali raje vzet 8GB? Ker drug model?

Tidule ::

Imo bo 4gb zadosti. Jaz ga laufam na 2gb (stanovanjska hisa) in nimam obcutka l,da bi bil RAM problem.

d4vid ::

Tidule je izjavil:

Imo bo 4gb zadosti. Jaz ga laufam na 2gb (stanovanjska hisa) in nimam obcutka l,da bi bil RAM problem.


Jaz mam tudi 2GB, pa lavfam še wireguard, adguard, traccar (pa še kako stvar najbrž) pa dela brez težav.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

spegli ::

"smart ovens on the block chain are gonna rule. will take 10 hours just to verify you're allowed to start it up." @internetofshit

floyd1 ::

hunter01 je izjavil:

Eno začetno vprašanje: kateri Raspberry vzet, če bo gor samo HomeAssistant tekel?
Bo Raspberry Pi 4 Model B 4GB zadosti, ali raje vzet 8GB? Ker drug model?

Jaz ga imam na Synology 220+ z 2GB RAM in ni problema. Pa HA ni edina stvar tam gor.

Ampak - ko greš gledati forume, vsi, ki so iz RPI kasneje šli na nek celeron ITX ali NUC (in imajo torej izkušnje iz obeh platform) pravijo, da HA prav "zadiha" šele na mini PC-ju. Menda se najbolj pozna na odzivnosti, ko gor navesiš ogromno različnih zadev (senzorji, stikala...). Seveda pa je tudi vprašanje, koliko od teh je že imelo RPI-4, ki je strojno precej boljši od predhodnikov.

dussan ::

Kakšen nasvet (ali še bolje link) za Zigbee ključek iščem, ki bi ga priključil na RPI.

sirotka ::

Jaz HA ne bi več poganjal na Rpi. Meni je delovalo vse ok razen kakih video streamov. Glede na cene Rpi4, bi osebno raje vzel nek nuc/mini pc. Osebno imam na takem gigabyte brixu (https://www.tradeinn.com/techinn/en/gig... postavljen Ubuntu Mate, poganja mi HA, Transmission, Plex server, ko laufa samo HA je poraba dobih 5W.

Conbee II uporabljam osebno (https://phoscon.de/en/conbee2), ki ga lahko uporabljaš z default phoscon ali Zigbee2MQTT.

poweroff ::

dussan je izjavil:

Kakšen nasvet (ali še bolje link) za Zigbee ključek iščem, ki bi ga priključil na RPI.

Tole: https://www.aliexpress.com/item/1005001...

Zdaj so dražji, včasih so bili okrog 5 EUR.
sudo poweroff

link_up ::

Ampak, ampak... kdo bo fural syno ali pa rpi? Tko, resno...od vasih hcerkic? Moji dve se za voice pravita, da je nadlezno "ukazovati" in, da imata raje senzoriko in rutino. :)

In seveda, ne me narobe razumet...jaz uzivam v miljon napravah naenkrat, drugi pa nocejo vec. Strange new world.
In and Out

link_up ::

sirotka je izjavil:

Jaz HA ne bi več poganjal na Rpi. Meni je delovalo vse ok razen kakih video streamov. Glede na cene Rpi4, bi osebno raje vzel nek nuc/mini pc. Osebno imam na takem gigabyte brixu (https://www.tradeinn.com/techinn/en/gig... postavljen Ubuntu Mate, poganja mi HA, Transmission, Plex server, ko laufa samo HA je poraba dobih 5W.

Conbee II uporabljam osebno (https://phoscon.de/en/conbee2), ki ga lahko uporabljaš z default phoscon ali Zigbee2MQTT.


Hmm, ce mislis uporabljat opencv potem vsekakor raje uporabi x86, ker je lazje in bolj fleksibilno. Mislim pa, da sem enkrat videl ze eno resitev direkt za kamere, ki je bazirala na foscam fw in imela dodane ocv knjiznice. Za streame gledat pa je najlazje kar preko smart tv appa, ki odpre ffmpeg mosaic. Downside je edino, da PTZ lagga. :(
In and Out

mat xxl ::

Bellzmet je izjavil:

@tidule: Ja res sem premalo napisal:) Mislim alarm za vlom (centrala, žični senzorji) + možnost brezžičnega senzorja (npr. magnetni za na vrata). Opozorilo več osebam na GSM (želim na SIM kartico ne na obstoječi internet). Možnost pregleda nastavitev in upravljanja preko Android APP. Bi kar "komercialno" rešitev.


Kaj pa kak alarm, ki gre na HA ? Povezljiv, ker klasičen 15 let star alarm imam na sireno, ni smart pa vendar bi dal morda še enega na kamere, ki imajo prepoznavo obrazov in obveščajo na gsm - ios ali android, ker to sem videl, pri znacu, že 2 leti nazaj, dobi pred mano na gsm obvestilo, poleg vašega sina je v vašem stanovanju še ena neznana oseba in video sliko, ja jasno bil je sošolec od sina.....

Nekaj takega smart bi še imel, oziroma bi tudi obstoječ alarm lahko nadgradil na smart povezljivega, vendar bi želel na kamere, da lahko vidim, kaj se dogaja...

bedarija ::

potem se boš pa spraševal zakaj otroci nikoli priajtelejv ne pripeljejo domov

sirotka ::

mat xxl je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

@tidule: Ja res sem premalo napisal:) Mislim alarm za vlom (centrala, žični senzorji) + možnost brezžičnega senzorja (npr. magnetni za na vrata). Opozorilo več osebam na GSM (želim na SIM kartico ne na obstoječi internet). Možnost pregleda nastavitev in upravljanja preko Android APP. Bi kar "komercialno" rešitev.


Kaj pa kak alarm, ki gre na HA ? Povezljiv, ker klasičen 15 let star alarm imam na sireno, ni smart pa vendar bi dal morda še enega na kamere, ki imajo prepoznavo obrazov in obveščajo na gsm - ios ali android, ker to sem videl, pri znacu, že 2 leti nazaj, dobi pred mano na gsm obvestilo, poleg vašega sina je v vašem stanovanju še ena neznana oseba in video sliko, ja jasno bil je sošolec od sina.....

Nekaj takega smart bi še imel, oziroma bi tudi obstoječ alarm lahko nadgradil na smart povezljivega, vendar bi želel na kamere, da lahko vidim, kaj se dogaja...


Tole je že na meji psihotičnega, ubogi otroci. Neka meja zasebnosti tudi mora biti, sploh znotraj stanovanja.

dussan ::

Ali je za opametovanje hiše boljše pričeti z napravami z Zigbee ali ZWave protokolom. Imam v mislih predvsem ponudbo senzorjev, raznolikost in cena...

Tidule ::

mat xxl je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

@tidule: Ja res sem premalo napisal:) Mislim alarm za vlom (centrala, žični senzorji) + možnost brezžičnega senzorja (npr. magnetni za na vrata). Opozorilo več osebam na GSM (želim na SIM kartico ne na obstoječi internet). Možnost pregleda nastavitev in upravljanja preko Android APP. Bi kar "komercialno" rešitev.


Kaj pa kak alarm, ki gre na HA ? Povezljiv, ker klasičen 15 let star alarm imam na sireno, ni smart pa vendar bi dal morda še enega na kamere, ki imajo prepoznavo obrazov in obveščajo na gsm - ios ali android, ker to sem videl, pri znacu, že 2 leti nazaj, dobi pred mano na gsm obvestilo, poleg vašega sina je v vašem stanovanju še ena neznana oseba in video sliko, ja jasno bil je sošolec od sina.....

Nekaj takega smart bi še imel, oziroma bi tudi obstoječ alarm lahko nadgradil na smart povezljivega, vendar bi želel na kamere, da lahko vidim, kaj se dogaja...

Hmmm... tole ze mal na paranojo meji:) ampak vsakemu svoje.

Ta zadeva je resljiva recimo z bluiris on deepstack ai, ki potem obvescata HA, ki prozi ustrezna obvestila.

Sam zadeva se ni tako dalec bila zanesljiva identifikacija specificne osebe. Sistem dobrobdela do nivoja tega ali je na posnetku oseba ampak to je pa tudi to.

Ni pa noben problem da pac dobis obvestilo ko zazna osebo ali vec le teh in potem pogledas na kamero.

Seveda pa rabis tudi kvalitetne kamere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Jakkob ::

Imam zigbee vimar stikalo in v navodilig sm zasledil 2 mode-a v katerih lahko deluje: one-position stable and two-position stable

Set the actuator parameters.
1) Within the first 5 minutes after the device has been powered (already associated with Amazon
Alexa), press the button for 15 s; this way, you can select the relay operation - between one-position stable and two-position stable (the LED flashes green for the two-position stable setting
and amber for the one-position stable setting).
2) Briefly press the button to switch from two-position stable to one-position stable and vice
versa; once the choice has been made, press the button for 5 s to confirm. If you have set the
two-position stable setting, the LED flashes green three times, whereas if you have chosen the
one-position stable setting, you will move on to the next step (3).
3) Press the button for 5 s to set the one-position stable activation time. Press the button briefly,
the output is activated and the LED lights up amber permanently; at the end of the time you
wish to set, press the button again. The output is deactivated and the LED flashes amber for 3
times to confirm the setting made.
N.B. When the voltage returns after a power outage, the relay maintains the state in which it was
prior to the power supply cut out.


Bi znal kdo pojasnit v čem je razlika oz. kaj je use-case ko je stikalo v one-position stable ali two-position stable.

Tidule ::

Two position stable lahko drzi ali off ali on brez zunanjega inpulza.

Single pol pa se vrne v izhodiscni polozaj ko se napajanje prekine.

Jakkob ::

Če prav potem razumem, v single state glede naa točko 3 lahko naštimaš željen čas po katerem se stikalo samodejno ugasne?

Keyser Soze ::

Je kdo imel slučajno kdaj težave s priklopom grelnika vode (bojler) na Shelly Plus 1PM?

Meni namreč kopalniško stikalo ne deluje. Aplikacija bojler kontrolira normalno (on/off), stikalo pa je žal mrtvo.

Je lahko problem v indikatorju (lučki za prikaz stanja naprave)?
OM, F, G!

petron ::

Na prenosniku mi laufa home asistant (virtualka v Windows).
Rad bi uštimal eclipse MQTT za meross stikala.
Bi bilo kul če bi inštaliral v taisti prenosnik?
V virtualko al kar v windows?

matobeli ::

Pomoje bolš kar v virtualko, da maš vse na kupu in maš manj dela ko menjaš PC.

Matko ::

Keyser Soze je izjavil:

Je kdo imel slučajno kdaj težave s priklopom grelnika vode (bojler) na Shelly Plus 1PM?

Meni namreč kopalniško stikalo ne deluje. Aplikacija bojler kontrolira normalno (on/off), stikalo pa je žal mrtvo.

Je lahko problem v indikatorju (lučki za prikaz stanja naprave)?

nejasno si napisal.
Kako imaš zvezano?

mat xxl ::

Mi lahko gdo čisto na kratko obnovi potek, kako se Shellye vklopi. So vidni v wifiju, vendar sem pozabil proceduro. če se prav spomnim se najprej direkt na Shellya povežeš z telefonom prek wifij, kako potem naprej, na kratko..... rabil bom za klimo, bolj za porabo elektrike, ker sama Mitsubishi je tudi upravljana. Gre se mi, da vidim porabo ob gretju in hlajenju, potem bi pa še ene za tende in žaluzije montiral, pa ja, najprej bi z Shelly programom , kasneje pa z IOS Home, če gre ?

matobeli ::

Nič ne diraš. Si v svojem domačem wifi omrežju.
Odpreš app, ta zazna novo napravo in potem slediš navodilom :)

mat xxl ::

Zanimivo, šlo iz prve ... v Shellyu, kaj pa IOS HOME, je lahko v obeh ali ???

Uroshek ::

Zdravo,
doma bi rad vzpostavil Home Assistant. Kolikor gledam je priporočljivo, da se ga postavi na Rpi4, ki pa ga je trenutno zelo težko dobiti. Ima kdo še kakšen drug predlog kako bi lahko rešil to težavo? Morda kakšna alternativa?

PARTyZAN ::

Na uradni strani imaš predlagane alternative, preveri https://www.home-assistant.io/installat...

Torej, odroid, asus tinkerboard, NUC. Imaš mogoče doma kakšen star laptop? Kompatibilen NAS (Synology, ki podpira Docker?).
««
31 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151906 (730) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832334 (6672) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473535 (2154) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7223761 (12061) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233490 (2730) joze67

Več podobnih tem