» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
17 / 50
»»

Zimonem ::

Mimogrede ali je kdo že flashal Shelly vintage žarnice?

pierch ::

DeeJay je izjavil:

pierch je izjavil:

Zakaj so te Philipsove toliko boljše od X name kitajskih zigbee za 15€? Wifi so še manj kot vidim.

Ker delajo.
Mel sem tudi Ikeine pa je skoz neki hecal in sm jih vrnil, tko da od takrat dalje nucam sam Philips. Mam dva bridga in 67 napravic (žarnice, luči, stikala (dimmer switch), motion senzorji, gumbe (button))
Sam sem si zrihtal vse avtomatike direkt preko APIja z WinHue programom in res špila tko kot mora zdej že leto in pol.
Baterije v senzorjih in stikalih še vse original zdej nekje na 55-60%.
Kar ne more it preko Hue, mam Shelly releje in 433mHz vratne/okenske senzorje. To pa pol rihtam preko HA in Homekit.

Sicer mam samo eno pametno kitajsko lampo, ampak ravno tako dela BP in iz tega vidika ne vidim ravno prednosti Hue-ja.
Bridge je pa od Sonoff-a z Tasmota povezan direktno v HA preko ZHA integracije, potem ko mi je prejšnji DIY CC2531 crknil. Baterije v senzorjih od Aquara sem pa moral menjat po cca 2 letih izključno zato ker se niso hotli spairat. Drugače bi delovali še naprej, bili so nekje na 40%.
Pierch

dejanslo ::

Ti zigbee gatewayi delajo le z določenimi aplikacijami (npr ta iz lidla le z lidlovo)?
There`s More Than One Way To Do It

pierch ::

Če misliš na naprave, je različno, eni so generični, drugi pa ne (oz. nekateri so delno). Za tega iz Lidl ne bi vedel. To je bolj stvar softwera, ki GW upravlja.
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

OK.d ::

DeeJay je izjavil:

pierch je izjavil:

Zakaj so te Philipsove toliko boljše od X name kitajskih zigbee za 15€? Wifi so še manj kot vidim.

Ker delajo.
Mel sem tudi Ikeine pa je skoz neki hecal in sm jih vrnil, tko da od takrat dalje nucam sam Philips. Mam dva bridga in 67 napravic (žarnice, luči, stikala (dimmer switch), motion senzorji, gumbe (button))
Sam sem si zrihtal vse avtomatike direkt preko APIja z WinHue programom in res špila tko kot mora zdej že leto in pol.
Baterije v senzorjih in stikalih še vse original zdej nekje na 55-60%.
Kar ne more it preko Hue, mam Shelly releje in 433mHz vratne/okenske senzorje. To pa pol rihtam preko HA in Homekit.

LPOK.d

DeeJay ::

Rip off ali ne lahk rečemo tud za vsak smartphone. Jest podajam samo svoje mnenje o izdelku.
Če ste zadovoljni s kitajci (mam tud neki sonoff napravic, ki zaenkrat delajo solidno) pol super, sam boš v večini po netu zasledil več problemov z čungalunga napravami kot s philipsovimi.
Kupujte, ko so akcije pa praktično ne bo razlike v ceni.

matobeli ::

ma fotr nekaj teh hue lamp v bajti, en senzor gibanja ki je malo na robu mesha je bolj občasen.

shellyji so bistveno bolj robustni, zanesljivi in cenejši.

Da ne omenjam dejstva da lahko daš dejansko svojo luč gor z Ra97+ iz hofra.

dejanslo ::

pierch je izjavil:

Če misliš na naprave, je različno, eni so generični, drugi pa ne (oz. nekateri so delno). Za tega iz Lidl ne bi vedel. To je bolj stvar softwera, ki GW upravlja.


Sem ugotovil, da je ta Lidlov tuya compatible in deluje s smart life.
There`s More Than One Way To Do It

jakan123 ::

Ima kdo Shelly 2.5? Gledam preden kupim... Piše, da je 2 channel. To pomeni, da lahko gor spravim dvoje rolete?

DeeJay ::

Kokr vem ene.

sirotka ::

jakan123 je izjavil:

Ima kdo Shelly 2.5? Gledam preden kupim... Piše, da je 2 channel. To pomeni, da lahko gor spravim dvoje rolete?


Ne, ker rabiš za vsako roleto 2 funkciji (gor in dol).

floyd1 ::

jakan123 je izjavil:

Ima kdo Shelly 2.5? Gledam preden kupim... Piše, da je 2 channel. To pomeni, da lahko gor spravim dvoje rolete?

Imam doma 2 kom. za žaluzije. 1 kom. ena žaluzija (roleta), kot piše zgoraj.
Dela dobro, edini problemček pri zelo visokih žaluzijah (ca. 2.6m, kot jih imamo mi) je ta, da je (po kalibraciji) malo premalo natančen in posledično ne moreš "v nulo" nastavljati kota žaluzij. Za rolete pa bo v vsakem primeru super.

seminal ::

Lahko spraviš dvoje rolet al pa troje, rele ima 16A, samo bojo ti obojne delale enako. Eno vprašanje a obstaja kakšen modul ki ima povezavo na ethernet, pa da podpira HA? Obstaja kaj podobnega shelly, sonof, lahko tudi DIY zadeva ampak da je preko kabla.

floyd1 ::

Lahko spraviš dvoje rolet al pa troje, rele ima 16A, samo bojo ti obojne delale enako.

Vprašanje zgoraj je bilo bolj okrog tistega "2 channel". Za 1 roleto-žaluzijo... potrebuješ oba.

Preko kabla pa bo kmalu? na voljo "Shelly 4PRO Plus", ampak ta zadeva je mišljena bolj za v el. omarico (letev).

Voluharr ::

seminal je izjavil:

Lahko spraviš dvoje rolet al pa troje, rele ima 16A, samo bojo ti obojne delale enako. Eno vprašanje a obstaja kakšen modul ki ima povezavo na ethernet, pa da podpira HA? Obstaja kaj podobnega shelly, sonof, lahko tudi DIY zadeva ampak da je preko kabla.


Bolj natančen opis, kaj bi rad dosegel ?

Pred časom sem sicer spisal svoj Ethernet,IP,... stack za Atmel + ENC28J60, ki sem ga nato prilagodil za precej bolj varčnega Micrela, sicer sem to uporabljal na parih boardih vendar se mi koda nikoli ni zdela dovolj lepa, da bi jo dal na public.
Že dlje časa imam namen zrisat tudi svoje vezje za pametno stikalo in to porabit notri pa mogoče me kdo prepriča, da to zadevo dejansko spakiram tudi v produkt, sicer ne Ethernet direktno do stikala ampak nek simple Gateway iz Etherneta na RS485 in nato naprave seveda na kablu.

Uglavnem, viška mi leži par boardov z Atmega 2560 + ENC28J60 in nekaj modulov z releji. Če je želja lahko kaj sestavim.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

floyd1 ::

Torej nekaj takega? oz. takega?

jakan123 ::

Uporablja kdo shelly dimmer2?
Ga je mozno uporabiti za luc, ki ima dve stikali (hodnik). Kako zvezati?

In kaj uporabljate za avtomatiko? HA ali kaj drugega?

techfreak :) ::

Izgleda ima dva vhoda za stikala, torej lahko vsako stikalo loceno pripeljes do njega. Alternativno, ce ze imas sedaj menjalni stikali na obeh straneh, lahko vse skupaj vezes na en vhod na shellyju.

Podobno kot tukaj, samo da L iz stikal gre na Shelly, namesto na luc: http://www.elektro-pirnat.si/index.php/...

techfreak :) ::

Drugace Shelly ima do jutri popust na svoje izdelke: https://shop.shelly.cloud/

OK.d ::

Iščem pametne termostatske ventile za radijatorje, kateri omogočajo da ob odprtju okna zaradi prezračevanja zaprejo ventil, hvala za predloge.
LPOK.d

techfreak :) ::

Tado podpira: https://www.amazon.de/-/en/dp/B07YCWFW6... Je pa tole bilo do petka znizano na 190 EUR, podobno pa tudi ostali njihovi izdelki.

Tudi Drayton Wiser bi naj podpiral, in je bil se bolj znizan: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07...

Glavna razlika pri teh dveh bi naj bila da Drayton deluje lokalno, medtem ko Tado ne deluje brez oblaka. Prav tako rabis pri Tado za dolocene funkcije narocnino.

OK.d ::

Hvala, mogoče še veš kako je z Netatmo ali to tudi omogoča?
https://www.netatmo.com/en-eu/energy/ad...
LPOK.d

Alfa Dog ::

OK.d ::

Ta deluje preko huba ali samostojno?

Ampak senzorjev za okna ne vidim.
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

seminal ::

@Voluharr
Mel bi enako zadevo kot shelly ali pa sonoff, ampak na UTP kabel, ne rabi bit poe. samo da ni wifija in teče povezava po kablu.
@floyd1 a tole se da brez problema v HA integrirat? oni za 35EUR mi je že malo drag, tale kitajski za 15usd pa zgleda mikavno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: seminal ()

floyd1 ::

a tole se da brez problema v HA integrirat?

Pojma nimam, pa niti HA ne uporabljam. Še ne. Sem pa tudi jaz enkrat nekaj na kablu iskal in sem si shranil linke, ker so to v nasprotju z wifi napravami malo bolj redke zadeve. Ta HW je po opisu sodeč sicer narejen za tak namen, kako pa je na SW strani pa ne vem.

techfreak :) ::

OK.d je izjavil:

Ta deluje preko huba ali samostojno?

Ampak senzorjev za okna ne vidim.
Bi rekel da vsi ti pametni ventili potrebujejo hub, saj komunicirajo preko Zigbee oz. podobne low-energy tehnologije, tako da rabis napravo, da jim lahko nastavljas/upravljas preko telefona.

Ne potrebujejo senzorjev za okna, ker na podlagi spremembe temperature ugotovijo, ce se je odprl/zaprlo okno.

DeeJay ::

Či si na Apple homekit pol priporočam Eve Thermo. Ne rabjo huba. So BLE.
Senzorje za okna/vrata nucam ene iz banggod 443mhz za 4€ skupej z Sonoff rf bridge portane iz HA v homekit.
V homekitu mam pol avtomatiko, če se okno odpre za dlje kot 10 sekund, mi ugasne radiatorje.
Dela super.

Jure14 ::

jakan123 je izjavil:

Uporablja kdo shelly dimmer2?
Ga je mozno uporabiti za luc, ki ima dve stikali (hodnik). Kako zvezati?


Ne vem za dimmer2, "navadni" shelly dimmer lahko krmiliš samo z tipko (ne stikalom).
Torej pritisneš na hitro - narediš vklop/izklop.
Če tipko tiščiš, se spreminja jakost.

Če imaš zdaj 2 menjalni stikali, bi se dalo z obstojellimi žicami krmilit dimmer.
Je pa treba stikali zamenjati s tipkali.

Trenutno ti faza pride do prvega stikala, iz tega stikala gresta 2 žici do drugega stikala, iz drugega stikala pa spet ena žica.
Pri prvem stikalu spelješ fazo preko tipkala po prvi žici in direkt po drugi žici do drugega stikala, kjer ga spet zamenjaš s tipkalom in obe žici na tipkalo, pa naprej na shelly in nato na luč.
 shell

shell

floyd1 ::

DeeJay je izjavil:

Či si na Apple homekit pol priporočam Eve Thermo. Ne rabjo huba. So BLE.
Senzorje za okna/vrata nucam ene iz banggod 443mhz za 4€ skupej z Sonoff rf bridge portane iz HA v homekit.

Zanima me, ali tak setup odda le signal ob spremembi (odpiranje, zapiranje), ali pa lahko preko telefona v vsakem trenutku preveriš dejansko stanje senzorja?

DeeJay ::

Načeloma odda pri odpiranju ali zapiranju (MQTT), vendar lahko preveriš zadnje poslano stanje, ne moreš pa preveriti trenutnega stanja (vsaj ne pri teh, ki jih imam)
https://www.banggood.com/5Pcs-GS-WDS07-...
(cena je za 5 komadov)

Pa še bridge
https://www.banggood.com/SONOFF-RF-Brid...
Gor laufam tasmoto + Portisch, in je res ful odziven.
Dela zdej BP cca 3 mesce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

OK.d ::

Tale bridge meni deluje že 2 leti v povezavi z alarmno napravo.
LPOK.d

floyd1 ::

Po vajinih izkusnjah torej to deluje zanesljivo? Sprašujem zato, ker si pač predstavljam scenarij, ko senzor sicer pošlje signal, a ga rf bridge ne "prestreže" ali odda dalje.

Nezaupljiv sem tudi zato, ker pri upravljanju s sonoff wifi stikali včasih pride do situacije, ko pošljem komando, a stikalo ne odreagira. Sicer je tu skoraj gotovo problem v njihovem cloudu. Je pa fajn to, da neuspešen vklop/izklop vedno vidiš v appu in tisto vedno drži. In takih težav je na srečo vedno manj.

Rabil pa bi le za strešna okna kontrolirat, da ne rabim poleti vedno po celem štoku in na mansardo lazit in preverjat, ko gremo spat, ali ko poleti odhajam od doma.

Imam pa doma še tudi jaz nekaj senzorjev od kitajskega alarma na 433mhz (5x pir in 1x vrata). Bo treba probat, če bi delovali z rf bridge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

DeeJay ::

Jest mam dva bridga. Po enega na nadstropje. V osnovi sem ga kupil najprej za en RF zvonec, ker dela super in mi ga je blo škoda zamenjat. Zdej pa lepo dobim tud obvestilo na telefon, ko nekdo pozvoni.

poweroff ::

Če je problem pri Sonoffu v cloudu, ga flashaj s Tasmoto in poveži lokalno preko MQTT.
sudo poweroff

floyd1 ::

Ja, si bom moral vzet čas. Home assistant je že nekaj časa v načrtu, ampak bi ga najraje imel na neki Intel J4xx osnovi z Win10, o linuxu nimam pojma. Bral sem, da HA tudi tako dela zelo zanesljivo. kake izkušnje mogoče? Druga varianta pa je novejši Synology, na mojega ne gre Docker inštalirat, ker je prastara kanta.

Včeraj ponoči sem se še enkrat malo prebijal skozi začetke te "smarthome" teme in ugotovil, da veliko uporabljate Applov Homekit v navezavi s HA. Kaj pa uporabim na Androidu? In ker sem pri tej rešitvi brez clouda popoln začetnik (no - tasmoto sem nekajkrat že flashal na sonoff basic) me zanima:

1. Ali bom potem za sonoff in shelly stikala moral v HA veliko stvari reševati preko dodajanja kode? Ker če tu naletim na nek problem bom bolj bos :'(. Videl pa sem, da nekatere naprave najde HA kar sam. Kako je glede tega s (tasmota) Sonoff in Shelly napravami?

2. Imam Shelly 2.5 nastavljen za žaluzije. Kar pomeni, da sem ga le priklopil pred ročno stikalo, seznanil v domačo wifi mrežo, v shelly APP pa potem nastavil "roller shutter mode" in je že delalo. Sklepam, da bo treba potem v HA vse to narediti ročno. Torej mu "povedati", da to nista 2 ločeni ON-OFF stikali, da ne smeta biti nikoli hkrati vklopljeni (lahko skuri motor)... In še podvprašanje - ali se to vse potem nastavlja v HA ali v Homekit (oz. android ekvivalentu)?

Mater sn zakompliciral... :|

Zimonem ::

floyd1 je izjavil:

Ja, si bom moral vzet čas. Home assistant je že nekaj časa v načrtu, ampak bi ga najraje imel na neki Intel J4xx osnovi z Win10, o linuxu nimam pojma. Bral sem, da HA tudi tako dela zelo zanesljivo. kake izkušnje mogoče? Druga varianta pa je novejši Synology, na mojega ne gre Docker inštalirat, ker je prastara kanta.

Včeraj ponoči sem se še enkrat malo prebijal skozi začetke te "smarthome" teme in ugotovil, da veliko uporabljate Applov Homekit v navezavi s HA. Kaj pa uporabim na Androidu? In ker sem pri tej rešitvi brez clouda popoln začetnik (no - tasmoto sem nekajkrat že flashal na sonoff basic) me zanima:

1. Ali bom potem za sonoff in shelly stikala moral v HA veliko stvari reševati preko dodajanja kode? Ker če tu naletim na nek problem bom bolj bos :'(. Videl pa sem, da nekatere naprave najde HA kar sam. Kako je glede tega s (tasmota) Sonoff in Shelly napravami?

2. Imam Shelly 2.5 nastavljen za žaluzije. Kar pomeni, da sem ga le priklopil pred ročno stikalo, seznanil v domačo wifi mrežo, v shelly APP pa potem nastavil "roller shutter mode" in je že delalo. Sklepam, da bo treba potem v HA vse to narediti ročno. Torej mu "povedati", da to nista 2 ločeni ON-OFF stikali, da ne smeta biti nikoli hkrati vklopljeni (lahko skuri motor)... In še podvprašanje - ali se to vse potem nastavlja v HA ali v Homekit (oz. android ekvivalentu)?

Mater sn zakompliciral... :|

Vse skupaj daj posebej na malino. Pa Makar hass.io tisto sbceleronom imej za backup konfiguracije.

Shelly že po defaultu podpira mqtt samo preusmeriš ga na lokalni server. Konfigurirašbpa lahko ročni, preko "templatov", ali pa uvoziš iz clouda.
In Shelly cloud Ter njihova aplikacija sta dokaj zanič. Firmware pa povsem spodoben.

floyd1 ::

Najprej hvala za odgovor.

Kakšno prednost pa bom imel, če bo vse skupaj na RPi? OK, manjša poraba in ceneje je sigurno vse skupaj, ampak postavitev HA sistema bi bila verjetno zame na Win mašini kar precej lažja. Bral sem še o problemih pri restartu (včasih se menda kaj "zatakne" tudi pri boot-u) in možnem upočasnjevanju ob dodajanju vedno več naprav na RPi.

hass.io je (če prav razumem) HA "paket" pripravljen za Docker in z možnostjo instaliranja add-on dodatkov direktno iz GUI?

Pri meni zaenkrat Shelly cloud dela dokaj solidno, se pa je že zgodilo, da je trajalo zelooo dolgo, da izvrši ukaz (ca. 5 sekund). Se pa App včasih zaganja u tri pm dolgo, tisto me bolj jezi.

Zimonem ::

Saj to je. App je .. v kurcu. Pa tudi svoje naprave obešati na internet... Je po moje bolj za hrabre. Hass.io je pravzaprav distribucija Linuxa predpripravljena za home assistant(in ni edina možnost). Je pa simpl, in ima ponavadi kar se izda v respozitorijih. Lahko pa tudi na celerona. Konec koncev je poti veliko. Jaz sem fliknil Iot dol z nasa na svoj rpi.

BladE_ ::

floyd1 je izjavil:

2. Imam Shelly 2.5 nastavljen za žaluzije. Kar pomeni, da sem ga le priklopil pred ročno stikalo, seznanil v domačo wifi mrežo, v shelly APP pa potem nastavil "roller shutter mode" in je že delalo. Sklepam, da bo treba potem v HA vse to narediti ročno. Torej mu "povedati", da to nista 2 ločeni ON-OFF stikali, da ne smeta biti nikoli hkrati vklopljeni (lahko skuri motor)... In še podvprašanje - ali se to vse potem nastavlja v HA ali v Homekit (oz. android ekvivalentu)?


Trenutno tudi sam testiram HA(virutalbox, potem pa malina ali pa nek laptop/PC)... Do sedaj sem povezal nekaj Xiaomi senzorjev in Wemos z Tasmota FW, naprave praktično prepozna sam in ti bo napravo zaznalo kot "Roller switch" ali kot npr "Temp senzor", fukncije, ki so na voljo pa potem spraviš v stikalo ali pa samo "kartico z informacijami"...

Trenutno me moti predvsem to, da je Dashboard tako okoren... Zakaj recimo ne moreš razširiti kartic na poljubno velikost in jih enostavno urediti po vrstah oziroma velikosti ali pa v eni kartici prikazati graf zgdovine in odčitek senzorja? Nekaj se sicer da ampak kot pravim je zadeva okorna...

Ideja je da postavim centralno enoto(tablico) z vsemi informacijami... Če bo le mogoče bom uporabljal Zigbee naprave, naročil sem CC2531 Sniffer z anteno, upam, da bo zadeva uporabna :)

Xiaomi kamer ne prepozna, katere uporabljati vi? Tuya termostatski ventili, ima kdo?
Akcija - Reakcija

poweroff ::

Ne vem kaj komplicirate. Linux praviloma deluje zelo stabilno. Ja, je malo drugačen za uporabljat (ne bom rekel težek, ampak drugačen), ampak na internetu se najde ogromno pomoči.
sudo poweroff

s1m0n ::

Jaz imam nekaj Shelly robe preko HA... Je v HACSu skripta za avtomatsko odkrivanje Shelly naprav, če je ročno preveč kompleksno.

Trenutno mi delajo Shelly 1, Shelly T&H ter Shelly EM (za porabo merit, ampak tu je potrebno ročno nekaj stvari postorit, dnevna, mesečna, MT, VT...). Drugače je pa sam dashboard res omejen s temi karticami mi niso preveč všeč ampak nudi HA veliko ostalega (podpira kar koli si želiš).

Aja Shellye imam z stock FWjem (prej sem imel Sonoff z Tasmoto pa MQTT) in omogočen MQTT na Shellyih, da še imam vseeno to funkcionalnost, če bi jo že kje potreboval.

Zimonem ::

Pa saj z Lovelace oblikuješ svoj dash.

s1m0n ::

To že... Ampak nimaš neke fleksibilnosti pri velikosti kartic, barvah, stilu... brez, da greš globlje.

jakan123 ::

Jaz sem si na black friday naredil zalogo Shellyev za novo hišo :D Ker sem neučakan, sem si že naredil že cel demo lab v pisarni in veselo testiram. Trenutno imam inštalirano HomeAssistant, Openhab in Homeseer. V cloudu ne želim imeti, zato bo v hiši server, gor pa virtualka, ki bo poganjala izbrano platformo. Trenutno se mi najbolj dopade Homeseer, ampak ni brezplačen. Naslednji teden je na vrsti za testiranje openhab.

gas2018 ::

A je kdo probal Hubitat.... kar berem je zelo zanesljiv, cena je pa tudi ok..

Vili_vanili ::

Tudi jaz sem naredil zalogo na blackfriday, le lab moram še postaviti. Odločam se med HA in OpenHab. Kakšne so vaše izkušnje?

damirj79 ::

HA. OpenHAb je za mazohiste.

HA ce das na rpi, potem naredi da zadeva dela preko usb kljucka in ne preko sd kartice. Sd kartice na rpi masovno krepavajo, kjer je veliko write accessa.

DeeJay ::

HA na rpi s SSD. Dela kot urca.

Invictus ::

Lahko pa tole...

https://community.home-assistant.io/t/h...

Namesto maline... Čakam na malino v nvme...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()
««
17 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151908 (732) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832342 (6680) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473536 (2155) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7223781 (12081) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233491 (2731) joze67

Več podobnih tem