» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
16 / 50
»»

techfreak :) ::

OK.d je izjavil:

V teoriji in na papirju vse lepo zgleda, kaj pa strokovnost izvedbe;)
Strokovnost izvedbe je enako pomembna pri Shellyju, kot pri mehanskem stikalu ali pa KNX sistemu. Shelly ima certifikat za uporabo, avtomatski izklop ob pregretju, ter avtomatski izklop (sicer ga lahko izklopis) ob previsokem toku.

Ce imas dovolj predznanja in izkusenj, montiraj sam, drugace pa prosi nekoga ki to ima.

OK.d ::

No si videl, kaj je zgoraj napisal.;)
LPOK.d

matobeli ::

Pogoji za poslovno rabo so bistveno drugačni od tistih za domačo rabo.

Lažje zajebeš z slabimi spoji, cenenimi spojkami in majstrom ki se mu je mudilo.

RockyS ::

Je pa težko dobiti električarja, ki bi znal/želel montirati Shellye. Sam sem jih vprašal ob gradnji - no go. Potem sem vprašal še dva za naknadno vgradnjo, tudi ne. Govorim za Maribor in okolico.

jWill55 ::

RockyS je izjavil:

Je pa težko dobiti električarja, ki bi znal/želel montirati Shellye. Sam sem jih vprašal ob gradnji - no go. Potem sem vprašal še dva za naknadno vgradnjo, tudi ne. Govorim za Maribor in okolico.


Zanimivo, jaz ko sem to kazal mojima dvema kolegoma, ki sta oba električarja, se jima je zdelo kul in sta vprašala, če bom montiral, ker bi rada to sprobala :) Tudi MB.

RockyS ::

Potem pa te prosim za kontakt, lahko tudi na zs, bom čez zimo to urejal.

d4vid ::

To je čist odvisno od štromarja do štromarja. Nekateri nimajo volje do učenja nekaj novega, in ti zvežejo po bajti praktično samo stikala, vticnice in luči.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

KraitPay ::

techfreak :) je izjavil:

OK.d je izjavil:

V teoriji in na papirju vse lepo zgleda, kaj pa strokovnost izvedbe;)
Strokovnost izvedbe je enako pomembna pri Shellyju, kot pri mehanskem stikalu ali pa KNX sistemu. Shelly ima certifikat za uporabo, avtomatski izklop ob pregretju, ter avtomatski izklop (sicer ga lahko izklopis) ob previsokem toku.

Ce imas dovolj predznanja in izkusenj, montiraj sam, drugace pa prosi nekoga ki to ima.


Priloži mi certifikat ustreznosti ali pa potrdilo o skladnosti, pa ti podpišem, da je zadeva super tudi znotraj modula. Saj se zavedaš da "CE" oznaka nima nobene veze z samo kakovostjo izdelka kajne? Pa srčno upam da s certifikatom za uporabo nisi mislil CE oznake.

DeeJay ::

KraitPay ::

Super. Bo dovolj da.
Podpišem, da je stvar zelo solidna.

Sam je vseeno nebi vgradil. Pa ne zaradi kvalitete, ampak zaradi wifi komunikacije. Bolj navijam za lokalne sisteme (verjetno poklicna napaka)

Drugače pa je 16A, za takle modul kar konkretna številka.
Me ima da bi enega nabavil in ga stestiral, da preverim če res toliko prenese. Za pasivno hlajenje se mi zdi mogoče celo preveč.
Lahko kdo slika PCB okoli tistega releja? Po možnosti od modela, ki je delan za EU. Če se komu da, se priporočam...

DeeJay ::

Maš po netu kr neki slikic, sploh na njihovem FBju.
Drgač so pa dans najavli dva nova produkta

Shelly 4PRO Plus, ki bo imel tudi LAN in se ga bo dalo programirat (4x16A). Ta bo super za centralno elektro inštalacijo, še posebi, če maš zraven še mrežo. Stari 4PRO je mel 4x10A brez LAN.
in
Shelly Motion Wifi z integrirano baterijo.
https://shelly.cloud/ifa-2020-products/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Map ::

Map je izjavil:

Imam eno fuč plafonjero, ki se vklaplja in izklaplja z dvema stikaloma, in imam en Shelly dimmer viška. Je možno to kakorkoli skombinirat s kakimi led trakovi?

Karkoli?

Še nekaj me zanima. Shellyje imam dodane v HomeKit preko Homebridgea. Ko aktiviram neko sceno, ostane stalno aktivirana, čeprav se vmes stanje spremeni. Potem namesto da bi enkrat tapnil na sceno, jo moram pridržat in tapnit Test This Scene, kar je zamudno in tečno. Ima še kdo tak problem, kaj bi lahko bilo?

Lonsarg ::

Tale Shelly4 Pro Plus relay z 4x16 mi zgleda res the way to go če iz nule postavlaš, dober find tole:
- 16A je dovolj da 95% napeljave preko tega zvežeš, še vtičnice po celi bajti
- funkcionira kot obični relay in torej lahko gor vežeš obična tipkala, tudi če vsa pamet crkne ti še vedno dela vsa obična napeljava
- LAN
- ima možno lokalnega delovanja brez cloud
- ima možnost REST vmesnika in potencialno celo niti od uradnega Appa nisi odvisen če imaš željo v to it. REST je ultra enostavna zadeva za uporabit, se da celo brez programiranja načeloma
- napeljava je future-proof in repair-proof ker lahko poljubni rele vstaviš namesto tega kasneje, lahko celo čisto navadnega za varjanto brez pameti če hočeš nahitro popravit z običnim releyem in najbližje trgovine

Zakaj tole nisem videl/vedel 2 leti nazaj:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Jure14 ::

A se tile shellyji res pregrevajo?

Pa še nekaj vprašanj:
se da imeti kompletno "infrastrukturo" pri sebi?
Mislim na shelly cloud, ali se da zadeva sprogramirat in uporabljat brez dostopa do raznih oblakov?
Torej če shelly ugasne oblak, da še vedno vse dela?
Kaj "več" ponuja oblak?
Verjetno lahko postavim svoj web server (ali nekaj) in do njega dostopam od zunaj, potem pa ta web server kliče in upravlja z napravami?

Če imam vse shelly naprave v kleti v elektro omari, kaj moram vlečt do posameznih vtičnic in stikal in porabnikov (recimo lući)?
Verjetno kabel do vsake vtičnice, porabniki (3 žilni) in Stikala (2 žilni) posebej?
In potem programiram ob dogodku na stikalu 1 nekaj zgodi pri luči 1 ali vtičnici 2?
Torej moram računat za vsako vtičnico in porabnika rele v elektro omari, za vsako stikalo pa ???? (s čim detektiram pritisk na tipko?)

Verjetno je dobro pred vse skupaj namestit prenapetostno zaščito?

Kam pa vežem varovalke? Pred vsak rele eno varovalko?
(oz. eno varovalko za recimo več relejev za luči)

A je smiselno ČISTO vse vtičnice in porabnike vezati preko shellyja?
Al pač po zdravi pameti in razmisleku?

Lonsarg ::

Na več kot pol tvojih vprašanj sem en post pred tabo odgovoril :)

Kar se tiče tega kaj gor vezati je pa to odvisno od tega če je zadeva na 16A res ok ali se preveč pregreva, kakih review-ov še nisem gledal če sploh so. Če je zadeva solidna tudi na obremenitvah blizu 16A bi jaz osebno gor vezal vse, vključno z vtičnicami da vidiš porabo vsega, why not :) Če bo kdo probal tele 16A zadeve na kakih večjih obremenitvah (pralni stroj) se priporočam za mnenje :)

Napeljave pa je kar precej če se greš centralno zadevo. Vsak porabnik ki ga hočeš ločeno kontrolirat rabi ločeno napeljavo do tipkal + ločen 3žilni vod do samega porabnika. S tem da za tipkala je malce lažje ker za podpreti 4 tipkala v sobi je dovolj 5 žil do tja. Torej recimo da daš 1 x 5žilni + 4 x 3žilni v posamezno sobo da podpreš 4 porabnike per room. V dnevni in kuhinji najbrž še več.

Za razmislit če namesto v glavno omarico raje to montiraš na vhod v vsako sobo, potem rabiš en vod do shely4 v sobi (+ recimo LAN kabel če nočeš WiFi obremenit) in šele od tam naprej 4 vode + tipkala po sobi. Morajo pa biti dozice v sobah potem malo večje da to notri skriješ, v bistvu ratajo ene vrste mini-omarice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DeeJay ::

Jure14 je izjavil:

A se tile shellyji res pregrevajo?


Od kje ta informacija? Vsi 16A majo tud senzor za pregrevanje in se Shelly izklopi, če bi do njega prišlo.

Jure14 je izjavil:


Pa še nekaj vprašanj:
se da imeti kompletno "infrastrukturo" pri sebi?
Mislim na shelly cloud, ali se da zadeva sprogramirat in uporabljat brez dostopa do raznih oblakov?
Torej če shelly ugasne oblak, da še vedno vse dela?
Kaj "več" ponuja oblak?
Verjetno lahko postavim svoj web server (ali nekaj) in do njega dostopam od zunaj, potem pa ta web server kliče in upravlja z napravami?

Vse deluje lokalno in ne rabiš njihovega clouda.
Jaz jih mam vezane v Home Assistant in nikoli nisem nucal njihovega clouda.
Prednost je mogoče v lažji integraciji in kontroli, če nisi vešč alternativnih zadev.

Jure14 je izjavil:


Če imam vse shelly naprave v kleti v elektro omari, kaj moram vlečt do posameznih vtičnic in stikal in porabnikov (recimo lući)?
Verjetno kabel do vsake vtičnice, porabniki (3 žilni) in Stikala (2 žilni) posebej?
In potem programiram ob dogodku na stikalu 1 nekaj zgodi pri luči 1 ali vtičnici 2?
Torej moram računat za vsako vtičnico in porabnika rele v elektro omari, za vsako stikalo pa ???? (s čim detektiram pritisk na tipko?)

Vsak shelly rab fazo in nulo. Če hočeš met vsako luč in vsako vtičnico kontrolirano s svojim shellyjem, pol seveda rabiš iz omarice do vsake doze prpelat svojo fazo.


Jure14 je izjavil:



Verjetno je dobro pred vse skupaj namestit prenapetostno zaščito?

Kam pa vežem varovalke? Pred vsak rele eno varovalko?
(oz. eno varovalko za recimo več relejev za luči)

A je smiselno ČISTO vse vtičnice in porabnike vezati preko shellyja?
Al pač po zdravi pameti in razmisleku?


Za luči maš lahk manj varovalk in jih vežeš več na eno, za vtičnice je fino met vsako svojo.

Ali je smiselno vse dat na Shellyje je pa na teb. Jest mislm, da ne. Luči definitivno, vtičnice pa po potrebi odvisno kaj boš mel gor.

spegli ::

Več ko veš o IT, manj je želja po pametnih rečeh.

techfreak :) ::

Mislim, da se samo poveca zelja po:
- varnosti
- lokalnemu delovanju (internet lahko crkne, njihovi servici lahko imajo ransomware, ukinejo lahko podporo)
- fallbacku na 'butast' nacin (tudi ce oblak ali pa lokalni HomeAssistant crkne, zelis vklapljati/izklapljati luci)

Ali1 ::

Malce si bom sposodil temo in bi prosil za odgovor, čeprav ne spada točno sem.
Čemu služi tale naprava v bloku ? Verjetno gre za nekakšno varnostno zadevo, požarno ali kaj takega ?

 Signal

Signal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ali1 ()

matobeli ::

Luč, za primer izpada elektrike. Torej ja, varnostna zadeva.

Mlekoslav ::

Kupil sem starejše stanovanje v bloku, čez 1 teden mi pride električar razštemat stanovanje.
Do takrat mu moram narisat, kje vse si želim imeti električne vtičnice in predvsem stikala za luči.

Moja želja je kupiti Amazon Echo in luči krmiliti (vklop/izklop) glasovno iz kavča.

Sem dokaj zelen v tem, zato bom mogoče kje mimo pihnil... Skratka, koliko vem, imam možnost
nabaviti pametne žarnice ali pametna stikala. Nekako sem prišel do zaključka, da bo lažje in bolj ekonomično,
če kupim samo pametna stikala. Se motim?

Nagledal sem si nekaj takšnega.
 Tuya Smart Stikalo

Tuya Smart Stikalo



To Tuya Smart Switch Light stikalo sem našel tak na hitro.

Priporočate kaj drugega?

Važno mi je, da lahko krmilim glasovno preko Amazon Alexe in da ima fallback varjanto, torej
da tudi če mi odpove wifi, da še vseeno lahko luči vgasnem fizično preko stikala. Prav tako me zanima,
če je to "standardne" velikosti (kot standardna klasična stikala) ali bom moral električaju reči,
da naj zaštema večjo odprtino oz luknjo ?

DeeJay ::

Preberi si temo in začni par strani nazaj... smo že veliko govoril o temu.

WaterBoy ::

Najbol pomembno pri vsemu temu je to da so vsakega stikala pripelje električar tudi nulo. Ničelni vodnik (moder), saj vsa wifi stikala potrebujejo napajanje.

OK.d ::

Tudi to ni več pomembno, ampak če se dela na novo je pač samoumevno.
LPOK.d

akulp ::

Mlekoslav je izjavil:

Kupil sem starejše stanovanje v bloku, čez 1 teden mi pride električar razštemat stanovanje.
Do takrat mu moram narisat, kje vse si želim imeti električne vtičnice in predvsem stikala za luči.

Moja želja je kupiti Amazon Echo in luči krmiliti (vklop/izklop) glasovno iz kavča.

Sem dokaj zelen v tem, zato bom mogoče kje mimo pihnil... Skratka, koliko vem, imam možnost
nabaviti pametne žarnice ali pametna stikala. Nekako sem prišel do zaključka, da bo lažje in bolj ekonomično,
če kupim samo pametna stikala. Se motim?

Nagledal sem si nekaj takšnega.
 Tuya Smart Stikalo

Tuya Smart Stikalo



To Tuya Smart Switch Light stikalo sem našel tak na hitro.

Priporočate kaj drugega?

Važno mi je, da lahko krmilim glasovno preko Amazon Alexe in da ima fallback varjanto, torej
da tudi če mi odpove wifi, da še vseeno lahko luči vgasnem fizično preko stikala. Prav tako me zanima,
če je to "standardne" velikosti (kot standardna klasična stikala) ali bom moral električaju reči,
da naj zaštema večjo odprtino oz luknjo ?



1. Na vse možne konce si naštimaj vtičnice, ker jih boš lahko porabil za Alexo (Echo flex), senzorje gibanja, ipd. Ne šparaj s tem, ker stroškovno ti ne bo naneslo ne vem kaj več, če boš dal 5, 10 vtičnic več.

2. Vse doze naj bodo velike/široke/globoke. Ne vem, katero robo boš dajal notri, jaz sem namensko, za smart home, ker sem vedel, da bom vzel Shelly oz. podobno rešitev dal te doze:

t.ly/OVm6

(tem Čatež, 3M oz. 4M, odvisno ali imaš več stiakl/vtičnic na enem mestu)

Zdaj, drugo je, če ti bo električar speljal od vsake vtičnice/stikala kable še nazaj v omarico, potem imaš lahko vso "pamet" v omarici. Je pa to precej bolj zahtevno in tudi stroškovno se na koncu pozna. Pa tudi ne vem, koliko je smiselno.

3. Jaz vsekakor predlagam Shelly + potem če želiš Alexo/Google za glasovno ukazovanje.
Lukcc

RockyS ::

Pri 2. točki so mene zaj... Saj so vgradili modre doze in sedaj lahko samo molim, da bom lahko vgradil shellye. In to v nove stene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

akulp ::

RockyS je izjavil:

Pri 2. točki so mene zaj... Saj so vgradili modre doze in sedaj lahko samo molim, da bom lahko vgradil shellye. In to v nove stene.


To je luštn ja, k moraš za vsak drek sam misliti ... Meni je na srečo štromar že v štartu rekel, da mi bo dal povsod velike doze, pa a mi je všeč al ne. :)
Lukcc

RockyS ::

Jaz sem naročil večje. Ampak če nisi zraven ko delajo...

Na knauf stenah vem, da lahko enostavno zamenjam, na drugih bo pa frka.

Trenutno pa iščem rešitve za kako povezati HA z MC6 thermostat ter domofon comelit 6721

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

akulp ::

RockyS je izjavil:

Jaz sem naročil večje. Ampak če nisi zraven ko delajo...

Na knauf stenah vem, da lahko enostavno zamenjam, na drugih bo pa frka.


Dobro, spet ni taka frka, maš pa nekaj pacanja, ja.

Jaz bi na tvojem mestu raje poglobil, kolikor je treba. Bo lažje, pa nič drugega ni potem treba popravljati. Po širini pa verjetno ne boš imel težav spraviti Shelly-je notri ...
Lukcc

RockyS ::

Imate kak predlog za alarm v kleti bloka? Nek zvočnik ali kaj podobnega vključno s senzorjem gibanja? Da če se vrata odprejo brez da bi kdo izklopil alarm, da začne spuščati kak zvok/sireno? Ne rabi bit pametna zadeva.

matobeli ::

Takih kompletov je ogromno, senzor gibanja, senzor za vrata/okna... Ponavad imajo tud že kar modem vgrajen da ti sms pošlje. Cene so pa od par 10eur naprej pri paktično vseh trgovcih

Če maš wireless do kleti pa lahk kar shellyje porabiš. en senzor za vrata, en rele za sireno, sirena, pa je.

Vklopiš, izklopiš pa prek telefona.

jernejl ::

V Lidlu bodo naslednji teden na voljo svetila (zigbee) in gateway.
https://www.lidl.si/smart-home
A kdo to pozna - kako se obnese v praksi, kakšna je kvaliteta svetil, kako deluje integracija z ostalimi sistemi? Je kje na voljo kak API za gateway (sam ga po hitrem iskanju nisem našel)?

DeeJay ::

Deluje mi kot nek kitajski copy paste Philips Hue sistema.
Lahko da bo kul, lahko da bo crap... pomojem noben še nima in bo treba sprobat.

mlovse ::

Pozdravljeni,

za potrebe študija zbiram podatke na temo pametnih hiš. Prosim vas za par minutk, da izpolnete kratko anketo :)

Povezava do ankete: https://www.1ka.si/a/303466

Namen raziskave je preveriti ali ljudje poznajo pojem pametnih hiš, jih povprašati kako se opredeljujejo do njih, ter ugotoviti kateri so ključni dejavniki, ki vplivajo na odločitev za investicijo.

V kolikor poznate koga, ki ga to področje zanima, ali pa da gradi oz. adaptira, vam bom zelo hvaležen, če mu posredujete povezavo do ankete.

Za vaše sodelovanje se vam prijazno zahvaljujem. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mlovse ()

skyline ::

Tole ne izgleda slabo - https://www.lidl.si/smart-home

Dag ::

Videti je kot kopija Ikejinega sistema. Tudi cenovno je podobno kot Ikea.

vres.ales ::

Pozdravljeni,
obstoječe raditorsko ogrevanje bi posodobil z ventili, ki bi se dali regulirati v smislu pametne hiše.
Vsi ventili bi morali biti baterijski, ker nimam nič ožičeno. Za kakšne temperaturne sonde pa ni problem, ker je mansarda in lahko po podstrešju vlečem kable.
Rad bi nekaj univerzalnega, da še lahko potem ta sistem razširim s čem drugim

RockyS ::

Počakaš na akcijo v lidlu al hoferu, imajo najcenejše in najtišje.

Vprašanje za tiste, ki uporabljate home assistant, kaj uporabljate na tablicah oz telefonih, spletni vmesnik ali uradno android aplikacijo?

wave ::

RockyS je izjavil:


Vprašanje za tiste, ki uporabljate home assistant, kaj uporabljate na tablicah oz telefonih, spletni vmesnik ali uradno android aplikacijo?

android aplikacijo

sirotka ::

Uporabljam APP, je pa precej počasno vse skupaj. Moram menjat tablice za Ipade.

RockyS ::

To sem bral da je velika razlika med android in ipad verzijo ja.

wave ::

RockyS je izjavil:

To sem bral da je velika razlika med android in ipad verzijo ja.
Kje pa? Ker se mi zdi da cist lepo deluje na androidu...

sirotka ::

Android verzija bo počasi dohitela IOS-ovo po funkcionalnosti. Ravno te dni prišel update spet. Je pa počasno za pop* na androidu.

techfreak :) ::

skyline je izjavil:

Tole ne izgleda slabo - https://www.lidl.si/smart-home
Sem danes kupil par RGB zarnic ter LED trak.

- Barve so manj intezivne od Philips Hue, ampak glede na 1/3 cene se ne bom pritozeval. Bela svetloba je opazno hladnejsa kot pri Hue.
- Brez tezav deluje s Hue bridge-om in appom, tako da ni potrebno kupiti njihovega.
- Ne podpirajo Hue Sync aplikacije, ampak to tako velja za vsa non-Hue svetila.

OK.d ::

LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

DeeJay ::

Jest sm zanč dubu res hud deal na amazonu.de. Bil je aktiven točno pol ure.
Ne vem al je šlo za napako al ne... no važn, da sm ga dubu :)

3 barvne žarnice, bridge in dva buttona za 85EUR s poštnino :)



Dans je 144EUR (brez poštnine)
https://www.amazon.de/dp/B07SRY13QN

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

RockyS ::

wave je izjavil:

RockyS je izjavil:

To sem bral da je velika razlika med android in ipad verzijo ja.
Kje pa? Ker se mi zdi da cist lepo deluje na androidu...


Od uporabnikov:

sirotka je izjavil:

Android verzija bo počasi dohitela IOS-ovo po funkcionalnosti. Ravno te dni prišel update spet. Je pa počasno za pop* na androidu.

techfreak :) ::

OK.d je izjavil:

https://www.amazon.co.uk/Philips-White-...

Še ceneje kot Lidl;)
Zdej naj povsod zamenjam vznozje na taksnega z B22 navojem? :D

Najcenejsi E27 je 68 EUR za 2 zarnici na nemskem amazonu. To dobim 5 zarnic v Lidlu.

pierch ::

Zakaj so te Philipsove toliko boljše od X name kitajskih zigbee za 15€? Wifi so še manj kot vidim.
Pierch

DeeJay ::

pierch je izjavil:

Zakaj so te Philipsove toliko boljše od X name kitajskih zigbee za 15€? Wifi so še manj kot vidim.

Ker delajo.
Mel sem tudi Ikeine pa je skoz neki hecal in sm jih vrnil, tko da od takrat dalje nucam sam Philips. Mam dva bridga in 67 napravic (žarnice, luči, stikala (dimmer switch), motion senzorji, gumbe (button))
Sam sem si zrihtal vse avtomatike direkt preko APIja z WinHue programom in res špila tko kot mora zdej že leto in pol.
Baterije v senzorjih in stikalih še vse original zdej nekje na 55-60%.
Kar ne more it preko Hue, mam Shelly releje in 433mHz vratne/okenske senzorje. To pa pol rihtam preko HA in Homekit.
««
16 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151906 (730) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832326 (6664) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473535 (2154) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7223760 (12060) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233490 (2730) joze67

Več podobnih tem