» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
20 / 50
»»

hurikhan ::

techfreak :) je izjavil:

hurikhan je izjavil:

Ima kdo mogoče CC debuger za flashat zigbee dongle (V okolici Maribora)?
Ce imas Raspberry Pi oz. podobno plosco, lahko kar direktno flashas: https://lemariva.com/blog/2019/08/zigbe...


Zakon! Hvala lepa.

akulp ::

floyd1 je izjavil:

Zdaj v roku meseca pride ven motion senzor, ki pa bo očitno delal tip top, ker je stalno "online".

Kaj ta "stalno online" potem pomeni za baterijo? Se ga lahko zmontira tudi zunaj (na suhem)?

Kot rečeno zgoraj, sicer malo pešajo s senzorji za okna/vrata

Ta "zamuda" javljanja pa je kakšna? Sekunde, minute? Lahko tem senzorjem pošlješ tudi "poizvedbo" in ti javijo trenutno (open-close) stanje?


Stalno online pomeni, da ima stalno dvignjeno wifi povezavo. Baterija naj bi držala leto ali več, je pa polnilna.

https://shelly.cloud/ifa-2020-products/

Zamuda pomeni od 2 (to je res v najboljšem primeru in še to, če imaš lokalno samo vse skupaj - HA ali kaj podobnega) pa vse do 20. Pri meni je cca 6 sekund, da Alexa reagira. Od tega Alexa porabi manj kot sekundo. Se pravi, dejanski problem je na Shelly strani.
Ja, lahko ti vrne stanje, seveda.

Saj če rabiš za odprto/zaprto okno/vrata niti tiste sekunde niso nek problem. Jaz imam doma recimo to v spalnici, kopalnici ... Ko dopremo okna, da se prezrači, mi potem čez 15 min javi, da jih ne pozabimo zapreti. Tam sekunde res niso bistvene.

Če pa bi hotel to uporabljati za prižiganje luči, ko stopiš čez vrata, pa je to popolnoma neuporabno.
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

floyd1 ::

Stalno online pomeni, da ima stalno dvignjeno wifi povezavo. Baterija naj bi držala leto ali več, je pa polnilna.

Če je polnilna potem pa sploh ni problema.

Zamuda pomeni od 2 (to je res v najboljšem primeru in še to, če imaš lokalno samo vse skupaj - HA ali kaj podobnega) pa vse do 20. Pri meni je cca 6 sekund, ...

OK, to mi ni nek hud problem, rabim samo zato, da zvečer ne letam po celi hiši in kontroliram strešna in kletna okna ter vrata.

Hvala za odgovore.

Zanima me še, če kdo od vas uporablja katero od obeh Shelly "pro" verzij za v el. omarico in kako ste zadovoljni. Kje sploh to nabavit?

Zimonem ::

Un naš je kar prijazen desc. Poklič pa vpraš. Cene so tam tam. Neke hude zaloge pa nima.

DeeJay ::

Ja pri nam je edin zaloga problem. Drugač pa tip ful vredu, men celo na dom prpelu, ker je mal dlje trajala dobava.
Don't f with me.

akulp ::

predlagam sicer, da karkoli te zanima okrog Shelly naprav, izkušnje itd, se "včlaniš" v FB grupo.

Tam imaš ogrmno userjev, izkušenj, itd.

https://www.facebook.com/groups/ShellyI...
Lukcc

floyd1 ::

Un naš je kar prijazen desc. Poklič pa vpraš. Cene so tam tam. Neke hude zaloge pa nima.

Ja pri nam je edin zaloga problem. Drugač pa tip ful vredu, men celo na dom prpelu, ker je mal dlje trajala dobava.

Bom poklical, ja. Tam sem že kupil nekaj shellyjev, cena je praktično ista, če ne cenejša (ni bilo poštnine nad 50 eur). Na zalogo sem malo počakal, se mi ni mudilo, ker je še 100 drugih malenkosti pri bajti za zrihtat.
Ampak "pro" pa trenutno ni niti v njihovi lastni trgovini za kupit. Verjetno se tega zelo malo proda, pa jim je vseeno.

predlagam sicer, da karkoli te zanima okrog Shelly naprav, izkušnje itd, se "včlaniš" v FB grupo.

Tu je en mali problem. Jaz in FB... je težko, a še vedno vztrajam brez ;). Dinozaver pač.
Edit: Vidim, da je to na FB vse "odprto". Fajn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

akulp ::

Teh Pro zadev gre po mojem kar dosti ... Problem je zdajle povsod zaloga. Ni določenih delov za dobit in ne spravijo potem skupaj celega izdelka.
Lukcc

Zimonem ::

Kako je pa kaj z števci za vodo. Sem že razmišljal da bi se povezal kar na mbus od vodovodarjev. Ali pa posebej na wifi. Imam par objektov in sem pa tja kje kaj spusti, potem je pa olala račun. Rabim nekaj, da spremljam ekscesno porabo.

DeeJay ::

Tole bo tud zanimivo, za tiste, ki imamo hue luči
https://homekitnews.com/2021/01/14/hue-...
Don't f with me.

akulp ::

Sej to je v bistvu Shelly sistem ...
Lukcc

DeeJay ::

Shelly pa Hue žarnice lih ne grejo skup :)
Don't f with me.

akulp ::

Ja ok res je, direktno ne, moraš imeti HA vmes.
Lukcc

DeeJay ::

Ne rabiš hue žarnice, če maš Shelly stikalo. Nima nobenga smisla in je samo stran metanje denarja.
Ta rešitev, ki sem jo dal gor, je za uporabike Hue žarnic, da navadna stikala spremenijo v pametna. Da žarnici ne prekine napajanja, pri preklopu stikala. Shelly še vedno ga.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

akulp ::

https://www.facebook.com/groups/ShellyI...

Post, ki ga je ravno objavil Allterco/Shelly CEO. :)
Lukcc

DeeJay ::

Sem vidu ja :)
Don't f with me.

sirotka ::

DeeJay je izjavil:

Ne rabiš hue žarnice, če maš Shelly stikalo. Nima nobenga smisla in je samo stran metanje denarja.
Ta rešitev, ki sem jo dal gor, je za uporabike Hue žarnic, da navadna stikala spremenijo v pametna. Da žarnici ne prekine napajanja, pri preklopu stikala. Shelly še vedno ga.


Skrajni čas za tole. Gosti so se povsod navadili, da se pri nas ne uporablja stikal, edino kopalnica je vedno off, tam bo tole prav prišlo.

floyd1 ::

Zimonem je izjavil:

Kako je pa kaj z števci za vodo. Sem že razmišljal da bi se povezal kar na mbus od vodovodarjev. Ali pa posebej na wifi. Imam par objektov in sem pa tja kje kaj spusti, potem je pa olala račun. Rabim nekaj, da spremljam ekscesno porabo.

To bi imel tudi jaz. Samo, da si nastavim opozorilo, če je npr. več kot pol ure non-stop pretok skozi cev. Pa me niti ne zanima, koliko je steklo.

Teh Pro zadev gre po mojem kar dosti ... Problem je zdajle povsod zaloga. Ni določenih delov za dobit in ne spravijo potem skupaj celega izdelka.

Po mojem pa je zaradi prodane količine manjših, cenejših artiklov prodaja "pro" zadev bolj v drugem planu. Kdor ima preveč denarja se tu navadno (po električarjevem predlogu) odloči za Siemensovo "pamet", ki je zanesljiva in tudi dovolj preizkušena. "Samograditeljev" pa je tu po mojem bolj malo. Omarica (Siemens), ki sem jo videl v živo pri sosedu, je menda stala nekje 15k eur - na ključ.

WaterBoy ::

To misliš siemens plc v omarici, in polno relejev za preklop 230/400V? TO se počne za privar hiše? Zanimivo, se mi ni zdelo da bi kdo to počel

misticnimrk ::

@waterboy, ja PLC implementacije so žive v novogradnjah (tistih, ki imajo dovolj pod palcem) in pa seveda v poslovnih objektih.

floyd1 ::

Kaj točno je bilo tisto tam notri ti težko povem, električarja pa ni bilo zraven, da bi lahko kaj vprašal. Celo bajto pa zdaj "upravljajo" od daleč, tukaj so mogoče 3x letno. Vikend torej. Po spominu so v omarici bila poleg nešteto varovalk (kaj takega v hiši ne vidiš vsak dan 8-O) podobna stikala kot so shelly pro (z ethernet priklopi). Kako deluje pa nisem videl.

jakan123 ::

WaterBoy je izjavil:

To misliš siemens plc v omarici, in polno relejev za preklop 230/400V? TO se počne za privar hiše? Zanimivo, se mi ni zdelo da bi kdo to počel



To ali pa KNX. Ko sem spraševal ponudnike montažnih hiš okoli pametnih inštalacij je večina rekla, da imajo KNX. Cena pa 10k in gor.

KraitPay ::

KNX je marcedez hišne avtomatizacije. Cena je tudi temu primerna. Samo en Siemensov KNX termostat te pride 300€+.

Zimonem ::

V te pro variante se nisem poglabljal pretirano. Dokler se ne prenaredi instalacija. Pa kaj je to za ena PLC varianta, kao etherCat?

akulp ::

Glede na zdaj, že 3- letne res dobre izkušnje s Shelly-jem, jaz moram predvsem rečt, da ne razumem, zakaj bi vlagal take denarje v PRIVAT hišo ...
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

OK.d ::

Če imaš denar in nimaš časa ali znanja za DIY projekte.
LPOK.d

RockyS ::

Tako je. To so AIO (all in one rešitve) kjer dobiš support, monterje in zastopnike.

Ne pa da greš v uradno Shelly skupino na facebooku in prvo kaj vidiš je zgoreli (stopljeni) Shelly :D

poweroff ::

Ja, če imaš malo smisla za te stvari in volje, se lotiš sam. In prideš poceni skozi. Če pa ne, pa pač plačaš...
sudo poweroff

recmajkemi ::

Imamo pri nas kake Shelly mojstre, ki bi vgrajevali in nastavljali Shelly drugim?
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

TheHijacker ::

Vsak električar ti bo to znal zmontirat. Nastavitve so enostavne za urejat preko namenske aplikacije.

Sam imam trenutno 2x Shelly 2.5 za dvig in spuščanje žaluzij ter en Shelly 1 za ključavnico v vratih. Shelly 2.5 je zmontiral električar, Shelly 1 sem pa sam. Zdaj bi se tudi sam lotil montaže Shelly 2.5.

Vse upravljam preko Home Assistenta preko MQTT povezave. Cloud imam izklopljen.
http://www.google.si

mirator ::

Zimonem je izjavil:

Pa kaj je to za ena PLC varianta, kao etherCat?

PLC (power line communication) pomeni prenos informacij po električnih vodnikih. Vsi novi števci električne energije, bazirajo na tej tehnologiji.

matobeli ::

recmajkemi je izjavil:

Imamo pri nas kake Shelly mojstre, ki bi vgrajevali in nastavljali Shelly drugim?


Zmontiral bo, kot že rečeno, praktično vsak štromar. Za konfiguracijo moraš pa najti takega ki ga ni strah "računalnikov".

Najlažje je če se naučiš sam skonfigurirat, če ti kaj ne gre maš pa ST ali pa FB support group.

akulp ::

RockyS je izjavil:

Tako je. To so AIO (all in one rešitve) kjer dobiš support, monterje in zastopnike.

Ne pa da greš v uradno Shelly skupino na facebooku in prvo kaj vidiš je zgoreli (stopljeni) Shelly :D


Kot rečeno, ni potrebe, da to delaš sam. Vsak štromar bo to znal. Če pa imaš malo volje, pa boš 2x, 3x gledal, pa boš znal sam. Sploh, če imaš dokaj novo napeljavo in kable po barvah, kot se zagre.

Sicer pa tudi tam, kjer imaš support in monterje, ti ne bodo viseli zraven, pa te učili. Tudi če plačaš 10k +. Preverjeno pri znancu, ki trži te zadeve. :)
Lukcc

RockyS ::

Zakaj bi viseli zraven tebe in te učili? Enostavno zmontirajo, ti dajo v roke tablico, razložijo osnove in to je to.

Če kaj ne znaš imaš 100 stransko knjigo (readme).

Ni pa nekega igranja in konfiguriranja kot pri Shelly ali drugih DIY variantah. Tako da neke dodatne pomoči niti ne moreš pričakovat. Zadeva dela ali ne dela.

Zimonem ::

mirator je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Pa kaj je to za ena PLC varianta, kao etherCat?

PLC (power line communication) pomeni prenos informacij po električnih vodnikih. Vsi novi števci električne energije, bazirajo na tej tehnologiji.

Jaooo, PLC= programmable logic controller.

WaterBoy ::

TheHijacker je izjavil:

Vsak električar ti bo to znal zmontirat. Nastavitve so enostavne za urejat preko namenske aplikacije.

Sam imam trenutno 2x Shelly 2.5 za dvig in spuščanje žaluzij ter en Shelly 1 za ključavnico v vratih. Shelly 2.5 je zmontiral električar, Shelly 1 sem pa sam. Zdaj bi se tudi sam lotil montaže Shelly 2.5.

Vse upravljam preko Home Assistenta preko MQTT povezave. Cloud imam izklopljen.

Te kaj moti da HA deluje samo v lokalni mreži?
Mislim lahko imaš HA cloud (5€ mesec) ali neke druge zadeve da imaš HA viden ven

TheHijacker ::

Uporabljam letsencrypt. Je dosegljiv tudi izven lokalne mreže.

Podpiram projekt in plačujem tudi 5$ na mesec. Zaradi enostavne integracije Google Assistanta.
http://www.google.si

PARTyZAN ::

HA seveda lahko odpreš tudi na ven. Je pa fajn, če veš kaj delaš, da reč ni ownana v prvih desetih minutah, ko odpreš firewall.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PARTyZAN ()

Zimonem ::

PARTyZAN je izjavil:

HA seveda lahko odpreš tudi na ven. Je pa fajn, če veš kaj delaš, da reč ni ownana v prvih desetih minutah, ko odpreš firewall.

Glede na to kako je zmašen skupaj, bi se odpiranju v internet na daleč ognil.

PARTyZAN ::

Druga opcija je tudi VPN server.

mirator ::

Zimonem je izjavil:

mirator je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Pa kaj je to za ena PLC varianta, kao etherCat?

PLC (power line communication) pomeni prenos informacij po električnih vodnikih. Vsi novi števci električne energije, bazirajo na tej tehnologiji.

Jaooo, PLC= programmable logic controller.

Saj imaš tudi prav. Vendar dvomim, da ima v stanovanju industrijski krmilnik. Vsekakor pa je tvoj "jaooo" povsem odveč.

Zimonem ::

mirator je izjavil:

Zimonem je izjavil:

mirator je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Pa kaj je to za ena PLC varianta, kao etherCat?

PLC (power line communication) pomeni prenos informacij po električnih vodnikih. Vsi novi števci električne energije, bazirajo na tej tehnologiji.

Jaooo, PLC= programmable logic controller.

Saj imaš tudi prav. Vendar dvomim, da ima v stanovanju industrijski krmilnik. Vsekakor pa je tvoj "jaooo" povsem odveč.

etherCat dobiš že za male pare. Nema ima hobi servo driverje po kolk 100é? Io boardi pa še cenejša varianta. Sicer pa kaj so pa shellyiji in druščina kaj drugega kot simpl io PCL?

jWill55 ::

KraitPay je izjavil:

KNX je marcedez hišne avtomatizacije. Cena je tudi temu primerna. Samo en Siemensov KNX termostat te pride 300€+.


Jaz si delam novogradnjo in seveda KNX, ker se najbolj splača, če delaš elektriko "iz nule". Hardware od MDT in so cene zelo solidne, kvaliteta pa primerljiva z giganti. Kar se tiče stikal pa softwarea, tukaj pa imaš potem na voljo različne cenovne range, ampak da se "poceni" prit skozi in imet KNX :) Vse skupaj me bo stalo 5k.

poweroff ::

Zimonem je izjavil:

Jaooo, PLC= programmable logic controller.

Tole me spominja na velepametno reklamo iz 15 let nazaj, ko so v reklami "razlagali", da GSM pomeni Globalni Satelitski Mobilni.

Kakšen satelitski le?? :))
sudo poweroff

matobeli ::

Mrbit zato ker so bli satelitski (mobilni) telefoni v uporabi pred mobilnimi telefoni. Pa so se mal znajdl, niso mel nikamor za poguglat :))

Zimonem ::

poweroff je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Jaooo, PLC= programmable logic controller.

Tole me spominja na velepametno reklamo iz 15 let nazaj, ko so v reklami "razlagali", da GSM pomeni Globalni Satelitski Mobilni.

Kakšen satelitski le?? :))

Jaoo, z asociacijami se ukvarjajo psihologi in psihiatri. PLC je splošno sprejet izraz.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Program...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

mirator ::

Zimonem je izjavil:

poweroff je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Jaooo, PLC= programmable logic controller.

Tole me spominja na velepametno reklamo iz 15 let nazaj, ko so v reklami "razlagali", da GSM pomeni Globalni Satelitski Mobilni.

Kakšen satelitski le?? :))

Jaoo, z asociacijami se ukvarjajo psihologi in psihiatri. PLC je splošno sprejet izraz.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Program...

https://www.monitor.si/clanek/vec-kot-s...

Zimonem ::

mirator je izjavil:

Zimonem je izjavil:

poweroff je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Jaooo, PLC= programmable logic controller.

Tole me spominja na velepametno reklamo iz 15 let nazaj, ko so v reklami "razlagali", da GSM pomeni Globalni Satelitski Mobilni.

Kakšen satelitski le?? :))

Jaoo, z asociacijami se ukvarjajo psihologi in psihiatri. PLC je splošno sprejet izraz.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Program...

https://www.monitor.si/clanek/vec-kot-s...

Imam doma en set za testiranje wifi pokritosti, v kontekstu pametnega doma je PLC kontroler ne pa prenos podatkov. Če ti pa ne gre kontekst je pa dosti literature na to temo.

WaterBoy ::

Mi lahko kdo pove nekaj v zvezi z home assistantom:

V brskalniku ko se povežem na HA na RPI-ju mi izgleda kjer povsod v videih piše ip ''192.168.X.XXX meni piše: ''http://homeassistant.local:8123/config/...

Zakaj je tako

Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()

WaterBoy ::

Ignorirajte prejšni moj post. Sem že rešil vrašanje :)

Sem pozabil da sem že našel IP od PRI-ja
««
20 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152076 (900) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832876 (7214) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473610 (2229) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224040 (12340) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233547 (2787) joze67

Več podobnih tem