» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
24 / 50
»»

gas2018 ::

Kaksen predlog led trak za shelly rgbw? Verjetno mora biti 5050. Tamala ima en trak kjer lahko vsako ledico posebej krmilis.

borut_p ::

Za knauf 2m so samo okrogle. Obstajajo pa fi60 in fi80

letmein ::

Kaj menite o kontroli talnega gretja s ShellyH&T in Shelly 1? Imam namreč kombinirano ogrevanje 4x radiator termostatske glave in po novem v dveh sobah 3 veje talnega gretje ( z mešalno garnituro za pripravo vode) - prej ko je bilo vse radiatorji je bilo krmiljeno preko sobnega korektorja / vremenske regulacije. Torej ideja je, da bi kontroliral to dodatno pumpo za te 3 veje talnega gretja, temperaturo pa gledal preko Shelly H&T.. če ne drugega bi imel Shellya vsaj za nek urnik, da pumpa ne laufa 24/7 - samo temp. v sobah pa bi tako kontroliral preko pretoka čez ventile... Vse skupaj bi potem rad enkrat tudi vkomponiral v kak Home Assistant (prenova hiše)..

borut_p ::

zavedati se moraš "faznega" zamika talnega gretja, ki je lahko tudi nekaj ur. aktivna regulacija je tako nesmiselna. če pa nameravaš uporabiti pamet samo kot časovnico za vklop in izklop, pa verjetno bi štimalo.
raje potem da laufa talno non-stop, aktivno pa upravljaš črpalko za radiatorje

letmein ::

Glavna črpalka za to vejo ogrevanja je v kurilnici in je dovod za te veje talnega / radiatorjev isti .. tako, da bi lahko kvečjemu preko aktuatorjev zapiral ventile na hidravlični kretnici za radiatorje - v tem primeru bi se moral znebit termostatskih ventilov in temp. senzor v vsako sobo. Tako, da ja bom kar nabavil Shelly samo zato, da ne bo pumpa mešalne grupe talnega skoz delala.

mat xxl ::

gas2018 je izjavil:

Kaksen predlog led trak za shelly rgbw? Verjetno mora biti 5050. Tamala ima en trak kjer lahko vsako ledico posebej krmilis.


Kaj pa je najmočnejši LED trak z največ ledicami, je to še vedno 5050 ali je že , kaj tretjega ?

Invictus ::

letmein je izjavil:

Glavna črpalka za to vejo ogrevanja je v kurilnici in je dovod za te veje talnega / radiatorjev isti ..

Tole pa ni O.K., saj so temperature talnega in radiatorskega ogrevanja različne.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vili_vanili ::

Ima kdo touch screen v steni? Ali obstaja kak zaslon za raspberry-ja, ki ima okvir, da bi lepo izgledal v knaufu?

matobeli ::

Recimo raspberry official display?

ulix ::

ima kdo že vgrajen sistem Frogblue in bi lahko povedal svoje izkušnje ?

mat xxl ::

Začenjam se učiti nekaj z sistemom Shelly, pa me zanima, ali obstaja tak sistem hiše, ki ima v naboru, vse, od kamer, za nadzor morda takih z prepoznavo obrazov, da ve, ali je domač ali lopov, do alarmnega sistema, sistema za odpiranje vrat, zvonca, z prevezavo v ta sistem in tako telefon, ja in jasno vse ostalo, ko lego kocke, ali je več sistemov nezdružljivih, med seboj...... Kaj vzeti, da je najbolj razširjeno.....

sirotka ::

HA in potem povezuješ vse med seboj.

floyd1 ::

Mat verjetno misli na "plug and play" rešitev, kjer bi naprave in njihovo integracijo v sistem ponujala ena firma. S HA je precej dela in vsaj na začetku tudi precej učenja. Gre kar nekaj časa za to.

damirj79 ::

Bticino in vklop integracije z netatmo security camera, ki poznajo face recognition opcijo

mat xxl ::

Sem opazil, da tudi Shelly ponuja, kar dobro free aplikacijo, samo, koliko je to naprej združljivo ?

sirotka ::

Naprej kot? Svoj ekosistem imajo kar popeglan, api je dokumentiran. Če boš mešal firme, rabiš ponavadi neko centralno zadevo in si spet na HA, Homey-u ali čem podobnim.

PARTyZAN ::

No ja, v HA je vse več stvari bolj ali manj Plug&Play. Lahko se popolnoma izogneš urejanju YAMLov, če hočeš.

mat xxl ::

Saj zato pa sprašujem, v kak sistem, naj skočim, da je dokaj širok in morda podpira še neke vrste alarmov za vlome ?

Shelly da ali ne ???

matobeli ::

hja, shelly ima motion detector, načeloma lahko povežeš z drugim shellyjem ki je zvezan na sireno.

Nima pa neke pametne kamere in nima recimo opozarjanja na izpraznjeno baterijo v napravi.

Ima tud neko funkcijo da pritisneš da greš ven, pa se zadeva aktivira.

d4vid ::

Priporočam home assistant. Sicer je treba mal učenja, ker konc koncev, treba je "sprogramirat" home assistant, mu povedat, katere naprave imaš, in kaj hočeš z njimi počet. Za avtomatizacijo lahko uporabiš node-red, ki ima grafično programiranje, tako da zna bit malo lažje.

Shelly je super kot produkt, ker podpira MQTT in ima odprt API, dela tudi brez clouda. Edino njihova aplikacija je bolj tako-tako. Sicer je zmogljiva in ponuja marsikaj, ampak počasna za popizdit.


Ko smo ravno v tej temi - katera pametna ura je kolikor toliko ugodna in podpira home assistant? Sodelavci nosijo skoraj vsi pametne ure, pa ima še mene, da bi vzel eno :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

sirotka ::

mat xxl je izjavil:

Saj zato pa sprašujem, v kak sistem, naj skočim, da je dokaj širok in morda podpira še neke vrste alarmov za vlome ?

Shelly da ali ne ???


Shelly je ok, vendar ne pokrije vsega. Vzemi si HA, ali homey, nato dodajaj stvari dalje. Jaz imam svoj alarm. Vzel sem kitajski alarm zgrajen okoli ESP8266, gor naložil esphome fw in ga uporabljam zaradi 433mhz daljincev ter poceni žičnih siren, prožijo ga poceni aqara zigbee senzorji na oknih ter vratih in philips hue detektorji gibanja. Tako imaš klasični alarm, ki ga upravljaš preko daljinskega upravljalnika, naprej pa uporabljaš svoje senzorje. Avtomatiko za alarm imam spisano v node red ter bwalarm dodatka.

Tole je praktično vse kar je alarma + bw alarm, kjer imam nastavljene katere senzorje spremlja.




Zdaj je prišel nov dodatek Alarmo, kjer je to precej lažje in si lahko avtomatiko nastaviš direktno v dodatku.

Seveda lahko povežeš tudi alarme priznanih znamk, so pa le ti precej dražji.

floyd1 ::

Shelly je super kot produkt, ker podpira MQTT in ima odprt API, dela tudi brez clouda. Edino njihova aplikacija je bolj tako-tako. Sicer je zmogljiva in ponuja marsikaj, ampak počasna za popizdit.

Enkrat se mi je zgodilo, da je bilo več kot 10s med ukazom in dejanskim preklopom stikala :(, 2x pa za precej manj časa, a se je videlo, da nekaj zelo dolgo "melje". Je včasih sitno, se pa da preživet. Bolj tečno pa mi je, da velikokrat ob zagonu aplikacije nekaj "preverja" (posodablja?).
Nasplošno pa sem imel z eWelink (Sonoff) veliko več težav kot s Shelly.

matobeli ::

App je res počasen, če maš prek fizičnih stikal, ki so stalno napajana, povezano je bistveno bolje.

Edin shelly button je bil bolj stran vržen denar, rabi da se zbudi in poveže celo večnost.

korodani ::

Zelo bi si želel v Lidlu kupit njihove pametne stropne luči Livarnolux. So Zigbee 3.0 kompatibilne. Uradno pa ne podpirajo Amazon Alexe, medtem ko Amazon pravi, da njihov Amazon Echo 4th gen (ki ga imam), zna komunicirat z vsemi Zigbee 3.0 napravami.

Kaj menite, bi lahko glasovno upravljal z temi lidl pametnimi lučmi preko Echota?

https://www.lidl.si/smart-home

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: korodani ()

mat xxl ::

Se zahvaljujem za vsa mnenja o Shellyu, ja ni kaj, najprej nabavim nekaj kosov, za namen učenja, potem pa naprej.....

dvojka ::

Trunc si izključi na modemu kjer to ne rabiš!

petron ::

Eno vprašanje.
5 xiaomijevih merilcev imam vezanih na esp32 (esphome v HA)
Vse deluje dokler ne zmanjka štroma in esp32 dobi drugi ip naslov.
Kako dodelim statičen ip?

MadMax ::

Na routerju bindaš ip na mac.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Choc ::

Pozdrav. Rad bi naredil prvi korak za "pametno stanovanje". Gledam tole Zigbee luč za 70 EUR iz Lidla in me zanima, če lahko takšno luč še vedno prižigaš / ugašaš z navadnim stikalom (poleg aplikacije in priloženega daljinca) ?

J.F.K. ::

Pogojno.

Ko boš s stikalom ugasnil luč, je ne boš mogel prižgati na daljavo.

Jure14 ::

Choc je izjavil:

če lahko takšno luč še vedno prižigaš / ugašaš z navadnim stikalom (poleg aplikacije in priloženega daljinca) ?

Na te "pametne" zadeve moraš gledati kot na en majhen računalnik (kar v bistvu je).
Računalnik potrebuje stalno napajanje, potem pa na podlagi nekih vhodov krmili izhod.

In pri vseh teh napravah (zigbee, sonoff, shelly,...) je stikalo/tipkalo samo eden od vhodnih signalov.

Če pa to luč priklopiš naemsto navadne žarnice, pa s stikalom prekinjaš celotno napajanje naprave, v tem primeru stikalo ni samo eden od vhodnih signalov.

Choc ::

Mislim, da razumem - v bistvu bi potem za to kar bi jaz hotel (upravljanje s stikalom in aplikacijo), potreboval pametno stikalo? In potem lahko imam tudi navadno "dummy" luč. Je tako? :)

(s tem da potem izgubim upravljanje jakosti žarnice / spreminjanje barve, potem bi imel samo "pametni on/off")

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Choc ()

Choc ::

Oz. če imam to pametno luč iz Lidla iz zamenjam s pametnim stikalom, lahko imam vse featurje.
(vem, sm totalen noob na tem področju)

J.F.K. ::

Enostavneje bi bilo uporabljati priložen daljinec kot stikalo (namestiš na najbolj priročno mesto),za na daljavo pa uporabiš app v dotičnem primeru.

Choc ::

Za silo bo mogoče tako, samo bi raje da nimam milijon stikal :)

Je mogoče kdo kupil to zadevo od Lidla? Koliko wattov ima ta 60cm x 60cm panel? Na nemškem forumu sem prebral dva komentarja (Google translate), ki me skrbita:
-eden pravi, da zadeva brenči oz. se sliši luč tudi ko je ugnasnjena :)
-drugi pravi, da če ugasneš luč s fizičnim (dummy) stikalom in potem prižgeš, moraš luč spet upariti ...

petron ::

MadMax je izjavil:

Na routerju bindaš ip na mac.


Hvala.

techfreak :) ::

Choc je izjavil:

-eden pravi, da zadeva brenči oz. se sliši luč tudi ko je ugnasnjena :)
Uporabljam pametne zarnice iz LIDLa, in ko so vklopljene, se jih definitivno slisi, ce je v sobi tiho. Nekatere zarnice so glasnejse kot druge, pri vseh pa je glasnost sorazmerna z mocjo svetlobe. Pri izkopljenih nisem opazil zvoka, me pa glasnost naceloma ne moti prevec, ce je v sobi prizgan TV oz. poslusam glasbo.

Choc je izjavil:

-drugi pravi, da če ugasneš luč s fizičnim (dummy) stikalom in potem prižgeš, moraš luč spet upariti ...
Ce v kratkem casu veckrat vklopis/izklopis (prekines tok), bo pozabila bridge/hub na katerega je povezana, in bo na voljo da jo ponovno dodas. Ne vem tocno kaksna je prava sekvenca, da to sprozis, ampak cisto mozno, da kaj taksnega sprozis med normalno uporabo.

Choc ::

Zahvaljujem se za odgovor! Bom še malo premislil :)

Jure14 ::

Choc je izjavil:

...zamenjam s pametnim stikalom, lahko imam vse featurje.

Spet: tudi "pametno stikalo" je le en mini računalnik, ki potrebuje stalno napajanje.
In če ga montiraš namesto navadnega stikala v dozo, tam spet potrebuješ nulo in fazo.
Ponavadi pa imaš samo fazo.

dejanslo ::

Jaz sem montiral to 60x60 luč. Prva je bila malo zvita, zato sem jo nesel nazaj, pa jo je prodajalka dala kar nazaj na polico.
Sicer pa je zame neslišna.
Vezal sem na klasično stikalo in ZigBee hub, 99% se itak uporablja samo prvo. Za unpairing moraš kar nekajkrat stisniti (se priporočam, da kdo pove točno, ker sem izgubil navodila in sem pač stiskal, dokler ni začelo utripati) in se nenamerno še ni zgodilo.
All in all je tak malo cheap, sicer pa super. Aja pa dibli zraven so bolj tako.
There`s More Than One Way To Do It

Parkelj ::

Spostovani!

Si bom spet sposodil temo. Namrec, imam sledeco situacijo:
1) Stanovanje se kontrolira preko Fibaro Home Center 3
2) Na hodniku imam luc
3) Na hodniku imam Fibaro motion sensor
4) Rad bi dodal priziganje/ugasanje te luci se preko Fibaro button-a
Torej, ta luc se priziga ugasa glede na zaznavanje gibanja preko omenjenega motion sensorja in to deluje vse ok. Vendar, ce bi rad kaj delal na hodniku (recimo, stimal kable pri routerju), bi to luc prizgal z omenjenim Fibaro button-om in bi rad, da ta luc gori naprej ne glede na motion sensor - dokler je ne ugasnem preko doticnega Fibaro button-a. Ker sem nov v LUA skriptingu, kako bi bo sprogramiral z LUA skripto?

S spostovanjem in vnaprej najlepsa hvala za pomoc,
M.

misticnimrk ::

Ima kdo Vimar stikala z zigbee? (link, se opravičujem - nočem delat reklame).
Izkušnje z integracijo openHUB-a ali pa HomeAssistant-a?

poweroff ::

Mene pa zanima, ce mi kdo lahko priporoci kaksen gumb, ki ga potem sprogramiram, da ob pritisku nekaj naredi preko HA. Recimo prizge luc, ali pa pac kakrsenkoli even lt ze nastavis.

Gledal sem neke BLE gumbe, ampak je priblem pocasnost (par sekund, da se zbudi), doseg in baterija.

Obstaja kaj za Zigbee?
sudo poweroff

pierch ::

Aqara ima nekaj modelov, jaz imam tega. Lahko pošlje single, double, hold, release in shake nato pa v HA na podlagi tega nekaj izvedeš. Baterija mi še drži, cca 2 leti. Ga pa bolj redko uporabljam.
Sicer pa poglej tu, je gor več ali manj vse kar je možno dobiti za zigbee (ne samo daljincev/gumbov).
Pierch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pierch ()

matobeli ::

Shelly ima i3, vhod za 3 fizična stikala, pomoje pol lahko HA ureja kaj pomeni določena funkcija.

RockyS ::

Sicer malenkost offtopic, ampak je kak catch kako podaljšati kabel med vtičnico in led trakom? Sem sedaj preizkusil vse variante in ne dela. Ce pa dam nazaj original vtikač pa dela. Led trak ima dva kabla, modrega in rdečega oba 0.5mm, jaz pa ju povezujem na 1.5mm (običajen kabel). Je mogoče v tem problem?


Edit, sedaj dal nazaj original kabel, led trak več ne dela. Krasno :/

floyd1 ::

Polariteta (+/-) je prava? Drugega skoraj ni kaj za zafrnit...

KraitPay ::

RockyS je izjavil:

Sicer malenkost offtopic, ampak je kak catch kako podaljšati kabel med vtičnico in led trakom? Sem sedaj preizkusil vse variante in ne dela. Ce pa dam nazaj original vtikač pa dela. Led trak ima dva kabla, modrega in rdečega oba 0.5mm, jaz pa ju povezujem na 1.5mm (običajen kabel). Je mogoče v tem problem?


Edit, sedaj dal nazaj original kabel, led trak več ne dela. Krasno :/


Čakaj ti si 220V AC peljal na DC za ledike ali kako? Tole mi ni najbolj jasno

OK.d ::

Pozdravljeni, enkrat je že bilo omenjeno če se ne motim v tej temi, da en modul od TEM Čatež paše za Sonoff stikala, sem iskal na hitro pa ne najdem, hvala za pomoč.
https://www.aliexpress.com/item/4000094...
LPOK.d

Jure14 ::

Kako pa ta sonoff stikala (touch) delujejo, če imaš recimo vlažne/mokre doke, al pa zelo suhe, al pa rokavice?
Ali pa pri nizkih temperaturah (zunaj)?
««
24 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152103 (927) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832949 (7287) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473619 (2238) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224097 (12397) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233572 (2812) joze67

Več podobnih tem