» »

Za koliko bi se odpovedali Facebooku

Za koliko bi se odpovedali Facebooku

Slo-Tech - Kljub katastrofalnemu letu, ki je za Facebookom, ljudje njegovo uporabnost še vedno cenijo sorazmerno visoko. Ena izmed metod za oceno, kolikšno uporabno vrednost pripisujemo neki stvari ali storitvi, je izmeriti, za kolikšno denarno protivrednost bi se ji odpovedali. Ob tem moramo seveda vedeti, da funkcija ni simetrična - ljudje izgubo občutimo dosti močneje kakor dobitke, zato za prenehanje uporabe zahtevamo več, kot bi bili za začetek uporabe pripravljeni plačati.

V študiji, ki so jo objavili v PLOS One, so raziskovalci ugotovili, da bi ljudje v povprečju zahtevali več kot 1000 dolarjev, da bi se Facebooku odpovedali za eno leto. Gre za rezultate dveh raziskav, ki so ju izvajali na Univerzi Tufts in Michigan State University, njuni rezultati pa so komplementarni in podobni.

Za izdelke, ki so plačljivi, lahko njihovo koristnost ocenimo kot največjo vrednost, ki so jo ljudje še pripravljeni plačati zanje. Ta ni enaka njihovi ceni, saj večino izdelkov tudi ob manjši podražitvi še vedno kupujemo. Če pa se ekscesno podražijo, jih bomo zamenjali. Pri Facebooku in ostalih brezplačnih storitvah tega ne moremo izmeriti tako enostavno, zato pogledamo, za koliko bi se jim odpovedali. Ta vrednost pa ni enaka ceni, ki bi jo bili pripravljeni plačati za Facebook, če bi ta začel svojo storitev zaračunavati.

V praksi je seveda treba poskrbeti, da ljudje dajo realne ocene. To lahko storimo le tako, da jih vsaj nekaj tudi prisilimo v življenje s to odločitvijo. Za poskus so sodelujoče v raziskavi vprašali, koliko denarja bi želeli, da se za en dan odpovedo svojim čevljem. Kdor je zahteval najmanj, jih je moral tudi izročiti. Da bi se izognili ekstremom, so pri nadaljnji raziskavi uporabili metode druge cene na dražbi. To pomeni, da so sodelujoče vprašali, za koliko denarja bi se odpovedali Facebooku, potem pa je moral, kdor je ponudil drugo najnižjo ceno, to tudi storiti.

In rezultati? Presenetljivo konsistentni. V povprečju dan uporabe Facebooka vrednotimo na 4,17 dolarjev, tri dni na 14 dolarjev, teden dni pa na 37 dolarjev. Za celo leto premora so sodelujoči zahtevali med 1000 in 2000 dolarji. Študentje so zahtevali več od odraslih ljudi. Nekateri so seveda zahtevali bistveno manj, ker so sami že tako ali tako razmišljali, da bi uporabo socialnega omrežja opustili. Drugi so zahtevali bistveno več, ker so ga nujno potrebovali - denimo za komunikacijo s šefom.

Avtorji raziskave ob tem poudarjajo, da se niso dotikali vprašanj varovanja zasebnosti pri Facebooku in njegove politike. Zanimalo jih je zgolj, kako ljudje vrednotijo uporabnost, ki jim jo prinaša. Ob tem pa dodajajo, da to ne pomeni, da lahko Facebook jutri postavi ceno na 1000 dolarjev. Ljudje bi v tem primeru množično zapuščali platformo, gotovo pa bi vzniknilo mnogo novih.

39 komentarjev

Ganon ::

Za koliko denarja bi si ustvarili profil na Facebooku?

PrihajaNodi ::

10k.

filip007 ::

Udeležba pri dobičku in delnice, zakaj pa ne, prosim, ga bom več uporabljal kot enkrat letno.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

vostok_1 ::

Zastonj.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

novaa ::

Zastonj.... Na pred božični večer sem končno deaktiviral fb profil.... Zanimivo da ga nič ne pogrešam.

mihec87 ::

V tem primeru čimveč(povpraševanje)

MasterTade ::

mihec87 je izjavil:

V tem primeru čimveč(povpraševanje)


Hehe končno en, ki ve kako je treba :). Brez fb bi živel z lahkoto, odpovem se pa tudi za 100k če mi kdo plača
Mors omnia aequat

SmotaniJanez ::

Če bi bila v igri denarna nagrada, pol 2000 evrov, ane, če že ponujajo, drgač pa zastojn.

Glugy ::

"Za koliko bi se odpovedali Facebooku "

Za čim več. Probal bi iztržit čim več; normalno.

BivšiUser2 ::

Za koliko bi se odpovedali Slo-Techu? :))
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

SmotaniJanez ::

BivšiUser2 je izjavil:

Za koliko bi se odpovedali Slo-Techu? :))


Za 10 evrov.

kuall ::

Glugy je izjavil:

"Za koliko bi se odpovedali Facebooku "

Za čim več. Probal bi iztržit čim več; normalno.


Ni nobenih pogajanja. Vprašanje je mišljeno v smislu:

Če ti ponudim 1 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 2 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 3 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 4 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 5 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 6 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 7 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Qcube ::

Facebook anketa team: Let me show you a lesson in trickery :D

kixs ::

hmmm... za 1.000.000€






PS:
Sploh nimam FB acc.

Ijus ::

novaa je izjavil:

Zastonj.... Na pred božični večer sem končno deaktiviral fb profil.... Zanimivo da ga nič ne pogrešam.


:D
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

mirancar ::

koliko naročnine bi bili pripravljeni plačati če bi google, youtube ali facebook iz danes na jutri ratal plačljiv?

Egidij88 ::

Za evente je kul, pa na Messengerju dobiš vsakega. Torej uporabno. Težko je reči, za koliko keša.

Qrctegleda ::

Za 5 mio € in da se mi izplačuje kot mesečna renta naslednjih 10 let. To pa zato da ne bi zašel na stranpota.

MIHAc27 ::

Če bi Facebook imel od jutri naprej naročnino (pa tudi če je to 1$ na leto) me ne vidijo več.
Za vedno se mu komot odpovem že za... kaj vem 20€. Sem si ga ustvaril dokaj pozno, pa tudi na vsake toliko na hitro pogledam, če je kaj novega.

Slo tech bi pogrešal bolj.

Netrunner ::

Jaz bi se prodal za zelo malo, saj edina uporabnost FB mi je ta, da se z FB računoma prijavljam na več drugih računov.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

MostWanted ::

nič ker ga nimam.

sem ga skenslal pred 12 leti ko sem svojo ženo spoznal, po slabih 2 letih profila.

Jerry000 ::

De obstaja kakšna stran kjer vsebuje vse evente ki se dogajajo grem zastonj stran od FB. Imam ga samo še za evente in občasno se najde kakšen članek ter da vidim malo novice.

gruntfürmich ::

MasterTade je izjavil:

mihec87 je izjavil:

V tem primeru čimveč(povpraševanje)


Hehe končno en, ki ve kako je treba :). Brez fb bi živel z lahkoto, odpovem se pa tudi za 100k če mi kdo plača

ne vem če dojameta. tu se licitira navzdol.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Za 100 eur. Nujen chat prenesem drugam, ostalo sploh nebi pogresal

Qcube ::

Samo 100? Če bi Zuck prišel do tebe in te vprašal bi rekel 100€?

krneki0001 ::

Kaj je to Facebook? :))

Eni ne obstajamo, pa za noben denar ne grem dajat podatkov kdaj sem šel srat še dodatni firmi. Že tako jih je dovolj takih, ki dobivajo podatke od mene, ker pač uporabljam njihove sisteme. (probam to čimbolj omejit, ampak vsega se pač ne da).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Invictus ::

Bolj zanimivo bi bilo, koliko bi folk plačal, da ne bi bilo treba gledati reklam.

Koliko na mesec...

FB je vseeno postal en tak agregator novic. Ker boljšega pač ni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Glugy ::

kuall je izjavil:

Glugy je izjavil:

"Za koliko bi se odpovedali Facebooku "

Za čim več. Probal bi iztržit čim več; normalno.


Ni nobenih pogajanja. Vprašanje je mišljeno v smislu:

Če ti ponudim 1 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 2 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 3 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 4 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 5 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 6 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Ne.

Če ti ponudim 7 EUR, bi se odpovedal fbju za 1 leto?
Da.


Ker je res tako težko ugotovit vzorec pa predvidt kje pes taco moli.

klinker ::

Nic. Se ze leta nisem prijavu, ceprav profil se obstaja.

dunker ::

Izredno zanimiva novica in zanimiv pristop k ugotavljanju vrednosti nečesa. Dobro napisano.

Mimogrede (nekoliko hudomušno), stavek "Če pa se [izdelki] ekscesno podražijo, jih bomo zamenjali." v novici lahko mirno polinkate na tale Slo-Tech prispevek.

Machete ::

FB postaja predrzen. Vsak 3. post počasi je že PREDLAGANO ZATE ali pa SPONZORIRANO.
Prvič tikanje je nevljudno, drugič, vse skupaj je sranje v lasto skledo s testiranjem oglasne tolerance ljudi.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

sreda ::

Pred enim letom sem ga zaprl. Sem pa prešaltal na reddit

Okapi ::

Ključno pri vprašanju, ali bi se česa odpovedal, je, kako je z alternativami. A so, in če so, a jih lahko uporabljaš. Naročnino za marsikaj začnemo plačevati šele takrat, ko ni brezplačne alternative.

Stalinovic ::

Vsi ki nimate FB ste sumljivi. Kaj skrivate pred oglaševalci, vlado in Zuckom?

sreda ::

izklučil sem se ker:
- ko spoznaš da imaš dve skupini frendov, ki so med sabo smrtni sovražniki
- ko vidiš 'debilne' objave svojih frendov
- ko spoznaš da je polovica objav zmanipuliranih
Zato

FTad ::

Ja jaz imam fb, da lahko enostavno ohranjam stike z ljudmi iz tujine. To je poglavitna prednost, ki jo vidim pri FB-ju

Cruz ::

Facebook je dejansko mrtev kar se tiče same aktivnosti na zidu. Skoraj nihče več redno ne daje slik ali objavlja poste - za to sta Instagram in Snapchat. Še največ je deljenja objav. Vsi ga uporabljajo večinoma za klepet in dogodke. Ampak ravno zadnjič so se kolegi pritoževali, da ne moreš več videti kdo vse se bo udeležil dogodka - vidiš lahko le svoje prijatelje. Bad day for stalkers. :)

Sam nekaj časa nisem imel Facebook-a, zdaj ga spet imam za klepet. Še vedno mislim, da je Instagram večji cancer overall. Že, ko vidim opise na Instagram profilih mi gre na bruhanje kako bedno je vse skupaj. Raje imam, da mi znanci v živo pokažejo slike katere želijo pokazati. :)
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Machete ::

Meni je edino fini še zaradi raznoraznih kulturnih dogodkov in obvestil bandov ter založb. Tudi kak instant kontakt z nekom, ki ga nimaš v imeniku pride včasih prav. Brez ostalega bi preživel.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

DePalmo ::

Tako kot so že drugi napisali, čimveč ;) Realno pa če jutri izgine, ga ne bom nič pogrešal. Par let nazaj sem bil gor redno in objavljal redno, sedaj pa ... grem gor ko mi je dolgčas, drugače ko imam čas raje visim na 9gagu. FB se mi je zameril zaradi vsiljenih reklam, vsiljenih objav, vsiljenih "zgodb", vsiljenega načina sortiranja novic. Včasih si lahko sortiral objave od najnovejše do najstarejše in mi je bilo všeč, potem so to opcijo skrili, nato odstranili, sedaj je pa spet na voljo ampak gleda čas zadnjega komentarja. Včasih pa še to ne in sortira naključno.

Tako da kar se mene tiče, so sami sebe zaklali.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Velik del sodobnih storitev je brezplačen. Kako jih zajeti v BDP?

Oddelek: Novice / NWO
216126 (4339) WhiteAngel
»

Za koliko bi se odpovedali Facebooku

Oddelek: Novice / Zasebnost
397312 (3460) DePalmo
»

Facebook z Oculus Riftom ima prihodnost VR-ja še vedno v svojih rokah

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
397384 (6077) Spock83
»

Alibaba prvi dan kotacije eksplodirala

Oddelek: Novice / Ostale najave
57368 (5977) Tody

Več podobnih tem