» »

Kako lahko po istem kablu teče različna hitrost interneta

Kako lahko po istem kablu teče različna hitrost interneta

rose2288 ::

Zdravo, mogoče marsikateremu neumno vprašanje, ampak če me zanima, vprašam. :)
Najprej imaš paket, v katerem je internetna hitrost do 40/2 Mbps, potem greš na paket s hitrostjo do 300/10 Mbps. Glede na to, da mamo že stare in slabe kable, kako potem dosegam takšno hitrost, brez kakšnih tehničnih posegov, se pravi samo s podpisom pogodbe?
Zdi se mi nelogično, ampak? Prosim, če se kdo spozna, da mi razloži?

hojnikb ::

bistvena je oprema med kablom :)

marsikaj se da stisnat iz starih kablov, heck g.fast zna stisnnat iz starih telefonskih paric tudi gigabit.
#brezpodpisa

Jarno ::

Kabli so rudimentalna zadeva, pomembna je komunikacijska oprema.
Primer: nekoč je po istem kablu potekalo 56kbit/s, s prehodom na ADSL pa kasneje 15Mbit/s downloada.
Veliko naporov je bilo vloženega v raziskave protokolov za omejite in regulacijo hitrosti "na klik" operaterja.
#65W!

St235 ::

ločit moraš kaj so tehnične omejitve (torej koliko dovoli napeljava/tehnologija), drugo pa so umetne omejitve, ki jih nastavi operater glede na to kak paket plačuješ.

TheBlueOne ::

Tvoji kabli niso tako slabi, kot si v tem smislu predstavljas. Poznam min dva primera, kjer skozi parice ni slo vec kot 3/1mbps, je pa res, da so bili zelo oddaljeni od centrale. Drugace praviloma pridejo prej delati meritve, ki so jih v tvojem primeru verjetno naredili kdaj prej.

Vem pa tudi za primere, kjer ponudnik na koncu ni uspel zagotoviti niti pribliznih obljubljenih hitrosti zaradi stanja infrastrukture.

jype ::

rose2288 je izjavil:

Zdi se mi nelogično, ampak? Prosim, če se kdo spozna, da mi razloži?
Podobno, kot lahko po istem vodovodu pride voda, ki smrdi po greznici, ali pa voda, ki diši po alpskih izvirih, odvisno od tega, kaj se dogaja na drugi strani cevi, lahko tudi internet dela hitro ali pa počasi, glede na to kaj je na kabel priključeno na obeh straneh.

RedDrake ::

No, pa pri bakru vpliva tudi to _kje_ ti kabli gredo.
Moji so pametno položeni pod železnico. Rezultat je da po bakru nikoli ni šlo hitreje kot 4Mbit (ADSL, VDSL sploh ni deloval, tudi pri nizkih hitrostih). Pa sem samo 700m od centrale ...

Wrop ::

Omejitve prenosa se lahko pojavijo na več nivojih. Na najnižjem - fizičnem navoju je medij, lahko je zrak, lahko je baker, optika...
Tudi kabli si med seboj niso enaki. Vsak ima svoje omejitve. Po nezaščinenemu bakru ne bo velikega prenosa, po zaščtitenem pa bo šlo precej več. Potrebno je samo pogledati kakšne so razlike med paricami od CAT1 do CAT7. Vse imajo baker, razlike v prenosih so pa 10.000x. Za velike prenose pa so potrebni tudi zelo hitri procesorji. Z 1 milijonom tranzistorjev in vso dodatno logiko boš lahko obdelal 1 mb/s prenosa, z 1 milijardo pa bistveno več. Usmerjevalniki, sploh tisti večji, imajo zelo zmogljive (namenske) procesorje.
Na najvišjem nivoju, pa ti lahko operater omeji prenos podatkov. V eno postajo pred tvojim modemom ti zapiše zgornji limit in postaja se ga bo držala.

Furbo ::

rose2288 je izjavil:

Zdravo, mogoče marsikateremu neumno vprašanje, ampak če me zanima, vprašam. :)
Najprej imaš paket, v katerem je internetna hitrost do 40/2 Mbps, potem greš na paket s hitrostjo do 300/10 Mbps. Glede na to, da mamo že stare in slabe kable, kako potem dosegam takšno hitrost, brez kakšnih tehničnih posegov, se pravi samo s podpisom pogodbe?
Zdi se mi nelogično, ampak? Prosim, če se kdo spozna, da mi razloži?

Operater ti v drobnem tisku obljublja hitrost DO 300/10.. v praksi boš pa morda isto imel 40/2 :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

kremenko1 ::

Tale DO me zelo moti. Se je kdo že kaj pritoževal zaradi prenizke hitrosti glede na pogodbo? Koliko je še nekje "normalna" razlika med plačano in dobavljeno hitrostjo?

Machete ::

Ni bilo nekih hudih vojn, ker večinoma vsaj kar jaz poznam ljudi in internetne neznance, so zelo blizu, če ne kar točno na obljubleni hitrosti.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kremenko1 ::

Sprašujem,ker sem bil včeraj pri starših in so jima ravnokar nadgradili paket pri A1 na 30/5, ko sem stestiral WI-FI pa mi je Speedtest pokazal 4/0.8. Mislim ,da je pa to kar preveliko odstopanje. Stal sem zraven ruterja(poln signal),če je to pomembno.

Baja ::

zmeri na kablu.

nsa_ag3nt ::

kremenko1
Dsl, optika ali hibrid A1 ima nov hibridni modem ?
Speedtest testiraj na kablu.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

kremenko1 ::

DSL,bom probal še na kablu, mi pa v službi pokaže skoraj identičen rezultat kabel - WI-FI.

nsa_ag3nt ::

Logiraj se na modem, poglej kakšen imaš "line attenuation" ter "sn margin".
https://www.speedguide.net/faq/what-is-...

Kako imaš urejeno hišno instalacijo ? Tel. kabel pride do tebe po zraku ali je vkopan v zemljo ?
Ko pride tel. kabel v hišo, tam priklempaj rj-45, priklopi na modem, nato dalje cat 5e/6 utp kabel.Vse ostalo znatno slabi signal.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

kremenko1 ::

Sem klical na A1 in pravijo,da sem toliko oddaljen od centrale (cca 5km), da je teh 4mb vse kar mi lahko omogočijo. Pa še to le ko je TV ugasnjen, drugače pa 1mb. Bo treba poiskati kakšno alternativo.

hipertija ::

Kremenko...

kakor že napisal predhodnik. Sprobaj hibridni modem A1... preveri, če ima morda Telemach kje potegnjenga blizu koaksialca, da si pripelješ do hiše, preveri če je kje bilzu optika... A1, Telekom so ena stvar, T2 svoja infrastruktura, Telemach, spet svoja

srus ::

Vprašanje me spominja na podobno vprašanje, ko je nekdo vprašal kako je mogoče, da po televiziji slišimo zvok in vidimo sliko z nekega športnega dogodka istočasno, čeprav se zvok širi bistveno počasneje kot svetloba.

rose2288 ::

kremenko1 je izjavil:

Tale DO me zelo moti. Se je kdo že kaj pritoževal zaradi prenizke hitrosti glede na pogodbo? Koliko je še nekje "normalna" razlika med plačano in dobavljeno hitrostjo?


Primer:

"Običajno razpoložljiva hitrost ob običajnem delovanju omrežja v kabelskem in optičnem omrežju ter omrežju xDSL znaša 80% maksimalne hitrosti in je razpoložljiva 90% dneva ter 85% časa med 19.00 in 21.00.
Minimalna hitrost ob običajnem delovanju omrežja v kabelskem in optičnem omrežju ter omrežju xDSL je 128/32 kbps."


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Katerega internetnega ponudnika izbrati? (strani: 1 2 3 435 36 37 38 )

Oddelek: Omrežja in internet
1881563317 (317) MrStein
»

Zelo počasen internet

Oddelek: Omrežja in internet
171967 (1619) nsa_ag3nt
»

TV prepolovi hitrost interneta

Oddelek: Omrežja in internet
254476 (3747) xda develope
»

Telekom hitrost

Oddelek: Omrežja in internet
253626 (2512) Skyman
»

Flex paket od Amisa (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8018007 (12144) berlusconi

Več podobnih tem