» »

a ugašate računalnik

a ugašate računalnik

1
2
3 4

gendale2018 ::

shadeX je izjavil:

Ker tudi ne more noben nič naredit. Je pa dejstvo, da povprečen uporabnik (teh je namreč največ), lahko za okolje naredi največ, samo vsak pri sebi si mora rečt:

- da bo plastenko vrgel v pravi koš za smeti in jo ne bo pustil oz. vrgel na tla
- da bo do trgovine, ki je oddaljena 100m šel s kolesom ali peš namesto z avtomobilom
- da bo ob daljši neuporabi (npr čez noč) ugašal računalnik

in tako naprej, sej drugače sploh ni težko, sploh ko sprejmeš določene navade. Je pa res, da če iščeš debilne izgovore, jih boš tudi dobil.

plastenko vržem v pravi koš, v trgovino grem peš, računalnik bom imel pa prižgan!
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

facepalm ::

@shadeX hotel sem samo povedati, da se vedno da se dodatno prilagoditi planetu. Kje je meja? Je ni.

Da mi bo nekdo rekel kako sem ekolosko neosvescen, ker pokurim 20kwh elektricne energije po nepotrebnem, nato mi taisti osebek zatrdi, da mece plastenke v pravilen zaboj.
Jaz pa plastenk ze iz prve sploh kupim ne.
Torej, kdo je vecji gresnik?

Vidis kam pes taco moli?
Ce pravis, da nimas nic od tega, da ti pc gori cez noc ni res. Prisparas 10sec vsako jutro za naredit kaj koristnega. Je sicer velik strosek za tistih 10sec, je pa tudi avto napram kolesu za tistih par min do trgovine.

Samael ::

Prenosnik ugašam kar se da po redko. Restart od oka vsake dva meseca, bi rekel. Zaslon mi gre v spanje po 10ih minutah neaktivnosti, ostalo ostane.
Na kraj pameti mi ne pade, da bi vse zavitke, dokumente, to-do zadeve, itd ... odpiral vsak dan. Mislim, bi seveda - če bi res moral. Ali pa čutil neko notranjo potrebo, nagib, da to počnem.

Aja, pa v službo (15km tja, 15km nazaj) grem ob lepem vremenu kar se da pogosto s kolesom. Pa ne zaradi prižganega računalnika. Niti forumskih part-time weekend eko teroristov ne. Omenim pa vseeno! Ker je kolo kul. :P

shadeX ::

nato mi taisti osebek zatrdi, da mece plastenke v pravilen zaboj.


Si mislil mene? Kako pa veš da kupujem platenke? In si prepričan, da ti RES ne kupuješ plastike? Skoraj zagotovo živiš še pri starših, drugače ni bi klatil takih neumnosti (da ti ne kupuješ plastike). Vse oz. večina kar je od kuharije, dobiš v plastiki. Jogurti, kisle smetane, olja, skoraj vse kar je utekočinjeno je še vedno v plastiki.

Vidis kam pes taco moli?


Ja. V izgovarjanje posameznika, da nekaj ne bi naredil, čeprav je to v njegovi moči da lahko naredi ampak noče.

Prisparas 10sec vsako jutro za naredit kaj koristnega


Odličen argument. Najboljši praktično :) Kolikor neumnosti pišeš po forumu, bi v tem času naredil lahko dost več koristnih stvari kot pa trolal naokoli. Pa se ne gre za nekaj sekund ampak za porabljene ure.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Samael ::

facepalm je izjavil:

Prisparas 10sec vsako jutro za naredit kaj koristnega. Je sicer velik strosek za tistih 10sec, je pa tudi avto napram kolesu za tistih par min do trgovine.


Osebno bi rekel, da prihranim več, kot 10 sekund. Najbrž odvisno od potreb, navad, itd... posameznika. Da vse odprem, zalavfam, se logiram, to, ono, tretje ... Ja, gotovo bi mi vzelo kar nekaj minut, da nazaj nabijem tistih milijon pogramov, zavitkov, dokumentov, itd ... ki jih bom teko dneva uporabljal.
Ti šment.

crniangeo ::

Danes vsak dan ugasnem. Pred cca 15 leti sem mel xpje z uptimeom 2 leti :)

Edino kar je laufal gor so bili eggdropi/botnet in torrenti. V tem casu sem si nabil tak upload rate na partisu da si ga s tezavo zbijem na procent navzdol :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

jype ::

Nikol ne ugasnem, ker so od tega, da deluje, odvisna življenja.

DePalmo ::

Sam ugasnem prenosnik dvakrat na teden, prvič ko spakiram za k punci in drugič ko spakiram za nazaj. Drugače čez teden ga ne ugašam ker ga imam za delo in mi je zjutraj precej lažje začet kjer sem nehal kot pa ponovno vse odpirat. Hibernacije pa tudi ne uporabljam več ker se mi enkrat ni do konca ugasnil in se mi je laptop skoraj skuhal v torbi, večkrat se mi je pa zgodilo da se sploh ni hotel zalaufat ali pa je bila hibernacijska datoteka poškodovana.

shadeX ::

Samael je izjavil:

facepalm je izjavil:

Prisparas 10sec vsako jutro za naredit kaj koristnega. Je sicer velik strosek za tistih 10sec, je pa tudi avto napram kolesu za tistih par min do trgovine.


Osebno bi rekel, da prihranim več, kot 10 sekund. Najbrž odvisno od potreb, navad, itd... posameznika. Da vse odprem, zalavfam, se logiram, to, ono, tretje ... Ja, gotovo bi mi vzelo kar nekaj minut, da nazaj nabijem tistih milijon pogramov, zavitkov, dokumentov, itd ... ki jih bom teko dneva uporabljal.
Ti šment.


Sej to se vsak posameznik odloča pri sebi. Če veš, da imaš s tem ko bi računalnik ugasnil, delo da postaviš stvari nazaj kot so bile oz. da ga spraviš v "work" mode, je pač od tebe odvisno kako se boš odločil.

Da pa ga pustiš laufat samo zato, da ga ne bi pokvaril ali pač iz nevem katerega XY razloga, je debilnost brez primere. Danes računalniki s SSD-ji so po vklopu vzpostavljeni in pripravljeni za delo v nekaj sekundah.

jype je izjavil:

Nikol ne ugasnem, ker so od tega, da deluje, odvisna življenja.


Rudarjenje je težka reč :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Samael ::

shadeX je izjavil:

Samael je izjavil:

facepalm je izjavil:

Prisparas 10sec vsako jutro za naredit kaj koristnega. Je sicer velik strosek za tistih 10sec, je pa tudi avto napram kolesu za tistih par min do trgovine.


Osebno bi rekel, da prihranim več, kot 10 sekund. Najbrž odvisno od potreb, navad, itd... posameznika. Da vse odprem, zalavfam, se logiram, to, ono, tretje ... Ja, gotovo bi mi vzelo kar nekaj minut, da nazaj nabijem tistih milijon pogramov, zavitkov, dokumentov, itd ... ki jih bom teko dneva uporabljal.
Ti šment.


Sej to se vsak posameznik odloča pri sebi. Če veš, da imaš s tem ko bi računalnik ugasnil, delo da postaviš stvari nazaj kot so bile oz. da ga spraviš v "work" mode, je pač od tebe odvisno kako se boš odločil.

Da pa ga pustiš laufat samo zato, da ga ne bi pokvaril ali pač iz nevem katerega XY razloga, je debilnost brez primere. Danes računalniki s SSD-ji so po vklopu vzpostavljeni in pripravljeni za delo v nekaj sekundah.


epecar ti je želel nekaj povedati, pa se ne daš, ane? Če mi dovoliš biti v sklopu debate malce "zloben" - jaz bi šel tu še korak dlje. Zakaj hudiča skuriš toliko elektrike z igranjem igric?! Ja, saj si igraličar al kako se temu dandanes reče, ane?
Povsem prepričan sem, da tvoja lastna objestnost, neodgovornost (al kaj so že izrazi, s katerimi v tej temi opletate) z računalnikom skuri tekom leto več elektrike, kot moja, ki puščam "pisarniški" prenosnik čez noč prižgan.
Toliko, o pridiganju, kako bi morali po tvojem vsi živeti, ane ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

gendale2018 ::

:))
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…

FiReFTW ::

Mislim da so ljudje dandanes preveč obsedeni z računalniki, in ta tema to potrjuje.

blackbfm ::

Danes računalniki s SSD-ji so po vklopu vzpostavljeni in pripravljeni za delo v nekaj sekundah.


*velja za svez sistem z vsemi updati in brez programja.

shadeX ::

Zakaj hudiča skuriš toliko elektrike z igranjem igric?!


Igric načeloma ne igram več ker nimam časa, ampak če bi to ni stran vržen denar. Računalnik se uporablja in nemogoče je igrati igre brez da bi bil prižgan.

z računalnikom skuri tekom leto več elektrike, kot moja, ki puščam "pisarniški" prenosnik čez noč prižgan.


Če pustiš pisarniški računalnik na desktopu sam zato, da ti naslednji dan ni treba čakat nekaj sekund na "Windows" logo in nimaš za njegovo delovanje tehtnega razloga kot je npr vzpostavitev programov v delovno stanje (za kar bi potreboval nekaj časa za to) potem je to zagotovo nepotrebno zapravljanje energije. In to samo zato, ker ti je bilo težko pritisnit "Zaustavitev sistema" in naslednji dan počakat 10 sekund, da se nazaj prižge.

Nepotrebno zapravljanje energije je tudi, če pustiš luč prižgano 10 ur, sam zato ker se ti ni dalo pritisnit na stikalo.

Toliko, o pridiganju, kako bi morali po tvojem vsi živeti, ane ...


Zelo očitno so te moji prispevki na en način "triggali", ker si se našel v njih in pač moral komentirat nazaj. Je pa eno bistvo, ki si ga spregledal: Jaz ne pridigam, kako bi morali živeti, niti me ne gane ali pa "trigga", če greš kontra mojim postom. Vsak se odloča kako živi, je pa prav da so ljudje seznanjeni z morebitnimi posledicami za njihova dejanja (večina namreč ne ve kaj nepotrebno trošenje energije prinaša s sabo) in moj namen je bil tukaj dosežen, že če se eden izmed 100 bralcev odloči, da je mogoče res pametno, da se energije ne troši po nepotrebnem.

Če je jype pol foruma prepričal na voli za levico, ni hudič, da men ne bo uspelo enega prepričat naj sklopi računalnik čez noč oz. ob neuporabi. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

m0LN4r ::

Zakaj pa stacionarni PCji nimajo v windowsu, da nastavis Turn Off time, ko je idle?
Edino powersave obstaja, v cem je fora?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

blackbfm ::

Lahko nastimas sleep in hibernate

svecka ::

avian2 je izjavil:

Konstantni start/stop skrajšajo življenjsko dobo.

Danes v času SSDjev ni razloga za to. Tudi z vrtečimi diski si moral res kar naprej prižigati in ugašati računalnik, da si očitno skrajšal življenjsko dobo.

Poglej kdaj v SMART podatke - tam notri je eno polje, kjer odšteva spin-up cycle. Sem pogledal zdajle na računalniku, ki ga dnevno ugašam, kdaj tudi večkrat. Noben vrteč disk ni pod 96% življenjske dobe glede na spin-up cycle. Po drugi strani ima najstarejši disk samo še 85% življenjske dobe po urah delovanja.

Ok, se strinjam da bo mogoče zdaj kdo rekel, da tudi segrevanje in ohlajanje elektronike krajša življenjsko dobo. Res je, ampak bi prav rad videl kake podatke glede tega za potrošniško robo. Jaz bi rekel, da ti dejavniki pridejo v poštev šele, ko se govori o kaki vesoljski tehniki z visoko zanesljivostjo.

tudi pri porabi elektrike npr pri ogrevanju vode, je za nas ugodneje, da je bojler kontantno prižgan


To, da je držanje vode v bojlerju na temperaturi energijsko bolj ugodno od tega, kot da jo greješ po potrebi je spet nek mit. Ne razumem, zakaj je to tako pogosto prepričanje. Iz fizikalnega vidika nima smisla.


Zakoni fizike ti niso jasni kakšni napetnostni sunki se dogajajo ob vklopu na elektronske komponente in meni tudi položnica kaže drugače, kot tvoja trditev da je mit dogrevanje bojlerja slabše. 15 let položnic pove vse.

tikitoki ::

hojnikb je izjavil:

po tej logiki je glihtako malomarno raba veliko manj energy efficient naprave za nekaj takega kot 9gag.


Se ti zdi, da je menjava naprave energetsko nevtralna?

Po prebranih odgovorih lahko zakljucimo, da ste nekateri egoisti in vam je vseeno za nepotrebno unicevanje neobnovljivih virov, ker pricakujete, da se to vasi riti ne bo poznalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

jype ::

shadeX je izjavil:

Rudarjenje je težka reč :P
Tega nisem počel že od 2011.

shadeX je izjavil:

Če je jype pol foruma prepričal na voli za levico, ni hudič, da men ne bo uspelo enega prepričat naj sklopi računalnik čez noč oz. ob neuporabi. :))
Če računalnik tega ne zna sam, je slab.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

SimstrX ::

Toliko moralistov/dvolicnezev tukaj pridiga o eko/natur/savetheworld, namesto da bi zunaj na tak lep dan sadili drevesa... zakaj? sparajte elektriko in jo ne zapravljajte za branje/komentiranje tega foruma... peace ;)

shadeX ::

namesto da bi zunaj na tak lep dan sadili drevesa... zakaj?


Ker je bil danes moj namen dosežen. Večina itak ne ve, da z nepotrebnim trošenjem energije, delajo škodo okolju. Nekaj % jih bo po nasvetu dejansko Googlalo in prišlo do zaključka, da imam prav, nakar bodo spremenili svoje navade (predvsem zato, ker to ne zahteva posebnega truda).

Tako da danes sem naredil dovolj. Kaj pa si naredil ti?

facepalm ::

Me zanima koliko vas izklopi routerje doma, preden gre spat..

Filip8 ::

laptop izključim vsake tok, pc sm pa začel izklapljat, ko sem dodal hdd not, ki se pržge in zabrni vsake tok.

SimstrX ::

shadeX je izjavil:

namesto da bi zunaj na tak lep dan sadili drevesa... zakaj?


Ker je bil danes moj namen dosežen. Večina itak ne ve, da z nepotrebnim trošenjem energije, delajo škodo okolju. Nekaj % jih bo po nasvetu dejansko Googlalo in prišlo do zaključka, da imam prav, nakar bodo spremenili svoje navade (predvsem zato, ker to ne zahteva posebnega truda).

Tako da danes sem naredil dovolj. Kaj pa si naredil ti?



Samo danes sem posadil dva drevesa, na lastni parceli, bo enkrat drevored...;) ti pa vidim cel dan tle visis, pridigas, porabljas energijo za gostilnisko debato o ugasanju Pc-ja...

blackbfm ::

Večina itak ne ve, da z nepotrebnim trošenjem energije, delajo škodo okolju.


Windows gre itak privzeto v sleep.

starfotr ::

facepalm je izjavil:

Me zanima koliko vas izklopi routerje doma, preden gre spat..


Jaz imam kar casovno stikalo, od 23h do 6h. Ne rabim ne modema, ne routerja, ne telefona, ne mobilnega telefona. Praktično nič, razen hladilnik in skrinja delata 24/7.

Tudi luči ne rabim ponoči, če bi mogel iti na wc, ker ali sveti luna ali pa javna.

facepalm ::

Damn, si pa dober:) jaz drzim porabnike na nek prebavljiv minimum, pa mi router vseeno laufa 24/7.

gendale2018 ::

>Tudi luči ne rabim ponoči, če bi mogel iti na wc, ker ali sveti luna ali pa javna.
javna?

se pravi serješ po ulici :))
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

gregc1 ::

blackbfm je izjavil:

Večina itak ne ve, da z nepotrebnim trošenjem energije, delajo škodo okolju.


Windows gre itak privzeto v sleep.

win10 gre v slip a ne? kako pa to odpravim da se ugasne? sam ucasih je cudno ker ucasih mi use zapre, ucasih pa ko ga prizgem mi kasno aplikacijo zalaufa sam :)

IL_DIAVOLO ::

Seveda, ko grem od doma ali spat, ga ugasnem. Jasno kot beli dan.

shadeX ::

SimstrX je izjavil:

shadeX je izjavil:

namesto da bi zunaj na tak lep dan sadili drevesa... zakaj?


Ker je bil danes moj namen dosežen. Večina itak ne ve, da z nepotrebnim trošenjem energije, delajo škodo okolju. Nekaj % jih bo po nasvetu dejansko Googlalo in prišlo do zaključka, da imam prav, nakar bodo spremenili svoje navade (predvsem zato, ker to ne zahteva posebnega truda).

Tako da danes sem naredil dovolj. Kaj pa si naredil ti?



Samo danes sem posadil dva drevesa, na lastni parceli, bo enkrat drevored...;) ti pa vidim cel dan tle visis, pridigas, porabljas energijo za gostilnisko debato o ugasanju Pc-ja...


dva drevesa


- "Dve drevesi".

ti pa vidim cel dan tle visis, pridigas, porabljas


Niti ne. Trenutno delam stvari, ki mi jih med tednom ni uspelo dokončati. Tukaj pridigam, na vsake toliko, ko se mi stran na levem ekranu osveži.


za gostilnisko debato o ugasanju


Gostilniška debata je tista, ki ni podkrepljena z viri in je povečini nabijanje v prazno. To o preveliki porabi energije, je sicer resen svetovni (dokazan) problem.

SimstrX ::

shadeX je izjavil:

SimstrX je izjavil:

shadeX je izjavil:

namesto da bi zunaj na tak lep dan sadili drevesa... zakaj?


Ker je bil danes moj namen dosežen. Večina itak ne ve, da z nepotrebnim trošenjem energije, delajo škodo okolju. Nekaj % jih bo po nasvetu dejansko Googlalo in prišlo do zaključka, da imam prav, nakar bodo spremenili svoje navade (predvsem zato, ker to ne zahteva posebnega truda).

Tako da danes sem naredil dovolj. Kaj pa si naredil ti?



Samo danes sem posadil dva drevesa, na lastni parceli, bo enkrat drevored...;) ti pa vidim cel dan tle visis, pridigas, porabljas energijo za gostilnisko debato o ugasanju Pc-ja...


dva drevesa


- "Dve drevesi".

ti pa vidim cel dan tle visis, pridigas, porabljas


Niti ne. Trenutno delam stvari, ki mi jih med tednom ni uspelo dokončati. Tukaj pridigam, na vsake toliko, ko se mi stran na levem ekranu osveži.


za gostilnisko debato o ugasanju


Gostilniška debata je tista, ki ni podkrepljena z viri in je povečini nabijanje v prazno. To o preveliki porabi energije, je sicer resen svetovni (dokazan) problem.


Ja, ko cloveku zmanjka argumentov, zacne s slovnico... ne grem gledat vse tvoje prispevke na slo-techu in iskat tvoje napake... skoda energije... V tej temi ni nobenih virov, strokovnih podatkov, primerjav... je pa veliko tvojih komentarjev in posledicno porabljene energije in casa, ki bi ga lahko porabil za izkop luknje in posaditev drevesa...;)

shadeX ::

Ja, ko cloveku zmanjka argumentov, zacne s slovnico..


Saj mi jih ni. Sam se mi je zdela napaka tako huda, da sem te moral popraviti, čeprav načeloma ljudi ne popravljam, ker tudi sam imam v svojih postih veliko napak. Če gledaš iz pozitivne strani si se pa le nekaj novega naučil :)

V tej temi ni nobenih virov, strokovnih podatkov,


Seveda je. Link sem dal v mojem drugem postu. Če te zanima lahko tam začneš ali pa odpreš Google in napišeš recimo kaj v stilu "how does power consumption affect the environment". Pod tem zadetkom boš dobil tudi "People also ask", v povezavi s tematiko, kjer boš dobil odgovore na najbolj osnovna vprašanja.

in posledicno porabljene energije in casa, ki bi ga lahko porabil za izkop luknje in posaditev drevesa...;)


Moj prispevek k naravi je drugačen od tvojega. Čeprav končni učinek na okolje s tvoje strani je zagotovo pozitiven, še vedno ne gre pozabiti da to delaš predvsem zase, svojo korist - da boš imel urejeno okolico pred hišo. Ko bodo drevesa posajena in okolica urejena, boš na naravo pozabil :)

Ko si boš vzel čas in ne pričakoval nekaj v zameno in istočasno naredil nekaj dobrega za okolje, takrat pa kapo dol in respect.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

SimstrX ::

No pa da "zakljuciva" to debato... to temo sem pregledal, ker sem pricakoval, da bo vsaj nekdo napisal koliko povprecno EUR na noc/8 ur lahko clovek prihrani, ce ugasne racunalnik cez noc... Mogoce se podkrepljen s seznamom razlicnih procesorjev i5/i7/8350 itd... Vem, te podatke lahko poiscem sam in si izracunam porabo, ampak za to obstajajo ti forumi, kjer ponavadi nekdo to stori in nam ostalim prihrani cas in energijo...

Dobil pa sem dve strani komentarjev v stilu "not turning your PC off at night is bad, mkay"... Zavedam se, da clovek s svojim energetsko potratnim zivljenjem/navadami/pocetjem skodi tako sebi, kot planetu na katerem zivi... zavedam pa se tudi, da stvari ne bomo spremenili iz danes na jutri... Pricakovati, da se bomo od "jutri" naprej vsi vozili z javnim transportom, biciklom, hodili pes in uporabljali samo obnovljive vire energije je utopija. Bo pa to slej kot prej potrebno. Toliko, kot se danes govori o "cistem" zivljenju na tem planetu, se ni govorilo nikoli... Katalizatorji, sortiranje odpadkov, reciklaza, obnovljivi viri so "besede/stvari" ki jih moji starsi in genercije pred tem niso poznale... "Danes" se o tem veliko govori, tudi ze uporablja, "jutri" bodo te zadeve ze standard...

Torej, da povzamem... vcasih ce cloveku reces, da je nekaj slabo zato pa zato, ne bos dosegel veliko... ce pa mu poves, da bo z ugasanjem PCja cez noc prihranil na pamet 1EUR, kar znese cca 350EUR letno, pa bos verjetno dosegel boljsi rezultat...

ps: se opravicujem za č ž š -je v letu 2018... oldschool habits ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SimstrX ()

MadMax ::

Glede na to da prekopalčno še vedno velja da 1W pri 24/7 nanese 1eur letno, boš pri redkih kištah uspel letno prišparat tretjino omenjenega zneska...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

IL_DIAVOLO ::

Verjetno računalnik ni edini porabnik, ki ga folk pusca prizganega.

Glugy ::

Zanimivo. Jz pa sploh nimam hibernacije kot možnost; Imam pa "Spanje" pa "Mirovanje". Spanje še vedno kuri elektriko; Mirovanje pa ne.

janig ::

Saj ko napisete, da ga ugasnete, to pomeni, da gre v sleep? Ali ga kdo dejansko "ugasne"?

blackbfm ::

Glugy je izjavil:

Zanimivo. Jz pa sploh nimam hibernacije kot možnost; Imam pa "Spanje" pa "Mirovanje". Spanje še vedno kuri elektriko; Mirovanje pa ne.



hibernacija = mirovanje

Glugy ::

https://www.thewindowsclub.com/differen...

Nevem če ni razlika med tem dvema pojmoma. Sam ugibam da je takole:
hybrid sleep = mirovanje
hibernation = hibernacija

krneki0001 ::

Vsi domači računalniki so prižgani 24/7/365. Sem pa vse procesorje zamenjal z L verzijami (designed for low-power 2S environments).

Tako ima moj celoten desktop (merilna naprava na kablu med steno in računalnikom) s 14-jedrnikom (E5-2650L V4) povprečno porabo 48W ob normalnem delovanju (običajna dela - mail, Office, net, programiranje,...) in ob največji obremenitvi samo 258W (za test sem ga dal za dva dni rudarit, da sem dobil pravilno povprečje na uro).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

issak ::

Svoj PC ugašam (Win+X, U, U) ker se itak prižge nazaj v par sekundah ko ga spet rabim. Imam še en švoh server (J3160, brez monitorja) za torrrente in media storage in to, ta je prižgan 24/7. Žena svojega pozabi ugašat, tko da tisti spi čez dan, zvečer ga pa jaz ugasnem.


> Saj ko napisete, da ga ugasnete, to pomeni, da gre v sleep? Ali ga kdo dejansko "ugasne"?

Power off, shut down, ugasnjen. Spanje je spanje, ugasnjen je ugasnjen. Jaz svojega dejansko "ugasnem".
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

energetik ::

Oba stacionarca gresta po 15min nedejavnosti v hybrid sleep, takrat nucata 1-2W. Monitorji se pa ugasnejo po 5min. Ne vidim razloga, da bi za brezveze nucal štrom. Moj stacinarc požre v idle 90W (izmerjeno), LCD 60W. 24/7 delovanje bi na mesec stalo dobrih 10€.
Si moram pa zdaj zrihtat neki manj požrešnega za priklopit gor vremensko postajo 24/7. Verjetno bo rPI.

Kaboom ::

Ugašam / dajem v spanje - odvisno za kako dolgo sem stran od računalnika. Sem v najemu kjer je elektrika všteta v najemnino. Ne plačam po kWh...

Ko sem bil pri starših in nisem direktno plačeval položnic, sem v stanovanju sam menjal vse žarnice na LED. Sestri sem za darilo ob vselitvi kupil vse lustre + LED žarnice.

Glede na mentaliteto večine tukaj, na tehničnem forumu, je nekaj očitno narobe z mano... Priznam. Ne rabim debate o tem... Hvala
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

High5 ::

starfotr je izjavil:


Aja? Misliš, da so vse elektrrarne pasovne, kot je NEK? Misliš, da nimamo plinskih elektrarn, ki se prižgejo, ko je poraba največja? Misliš, da imamo črpalno hidroelektrarano tako, malo za hec?

To samo dokazuje, da folk nima pojma, kaj vse je v ozadju, briga ljudi je samo, da imajo stalno elektriko in da plačujejo položnice.


https://www.eles.si/prevzem-in-proizvod...
Tu se za danes lepo vidi, kak našponajo termoelektrarne ko začne zjutraj naraščat poraba in ni dovolj vode v rekah za HE. Lepo bi bilo da bi TE vsaj ponoči ugasnili, če je izvedljivo. Itk laufajo z izgubo (vsaj TEŠ).

Gagatronix ::

Ce me ni doma nima komp kej laufat. Ko grem spat nima komp kej laufat. Za unih 10 sekund za boot zjutri me ne pobere. Pa tud ce bi par minut rabu da se zboota. Itak przgem komp pol si grem pa kofe nardit.

TheBlueOne ::

Jaz ga izklapljam, ker kakor so povedali mnogi, so novi PCji kar hitro postavljeni, moj ne vem ce potrebuje 10s. Ne vidim kaksnega razloga, da bi ga puscal prizganega.

looser ::

zanimivo...
vse lahko tempirate, tudi ruterje, na tisto vtičnico z uro (elekronsko lahko vnesete tudi urnik),
računalnik pa napraviš auto-hibernate job ob, recimo 23:00, in auto-powerup bios ob, recimo pet minut pred predvideno uporabo,
najbrž bi znalo kaj prihranit že pri računu...

issak ::

Kaboom je izjavil:

Ugašam / dajem v spanje - odvisno za kako dolgo sem stran od računalnika. Sem v najemu kjer je elektrika všteta v najemnino. Ne plačam po kWh...

Ko sem bil pri starših in nisem direktno plačeval položnic, sem v stanovanju sam menjal vse žarnice na LED. Sestri sem za darilo ob vselitvi kupil vse lustre + LED žarnice.

Glede na mentaliteto večine tukaj, na tehničnem forumu, je nekaj očitno narobe z mano... Priznam. Ne rabim debate o tem... Hvala


Nič narobe s tabo. Tudi jaz imam LED povsod, še lepo difuzirajo svetlobo, in ne segrevajo prostora za brezveze (imamo že dovolj vroče noter). Še ko sem bil pri starših sem kupil LED žarnico za nad pult, ker mi je klasična svetila vročino v čelo :D
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

TheBlueOne ::

Ce prav racunam:
Cena elektrike 0,075EUR za kW/h
Predvidevam, da omreznine ipd pri prihranku ne upostevas, ker je tako ali tako placana.

1W stane:
0,000075EUR/h
0,0018EUR/dan
0,657EUR/leto

Torej 100W manj povprecne porabe na letni ravni ti prinese kaksne 66EUR.

Router je menda ca 10W, kar pomeni, da lahko morda prihranis 60% oz 6W, kar nanese ca. 4EUR prihranka. Cerpav routerji praviloma pokurijo nekoliko manj...

Zgodovina sprememb…

1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko plačate elektriko (stanovanje)? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9330385 (26826) BorutK-73
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749685 (36309) Duhec
»

Ali računalniku škodi če je prižgan dan ali dva

Oddelek: Pomoč in nasveti
483628 (2202) alese
»

Koliko € mi pokuri PC mesecno

Oddelek: Loža
408689 (7108) Volk|
»

Poraba el. energije v gospodinjstvu! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6324044 (22611) gruntfürmich

Več podobnih tem