» »

Poraba el. energije v gospodinjstvu!

Poraba el. energije v gospodinjstvu!

«
1
2

s1m0n ::

Zanima me kakše so kaj povprečne porabe el. energije v gospodinstvu ?
Ali kakšno mesečno porabo imate vi ?
In kaj lahko narediš, da porabiš čim manj ?

Vse požrešne aparature vedno uporabljamo v nizki tarifi (pralni, pomivalni, grelec vode...)
Pri napravah, ki tudi v pripravljenosti požirajo elektriko (TV, HiFi...) se nič kaj dosti ne prišpara, razen pri starejših TVjih!
Koliko se, da kaj prišparat če starejše gos. aparate zamenjaš z novimi ? Verjetno največ glede na današnje porabe hladilnikov, zmrzovalnih skrinij...

T0RN4D0 ::

Vse požrešne aparature vedno uporabljamo v nizki tarifi (pralni, pomivalni, grelec vode...)

S tem ne privarčuješ popolnoma nič električne energije.

Pri napravah, ki tudi v pripravljenosti požirajo elektriko (TV, HiFi...) se nič kaj dosti ne prišpara, razen pri starejših TVjih!

Bolj ali manj malenkosti. Če se vzameš šparanje kot hobi potem najbolje da vse puliš iz štekerjev, drugače je večina naprav z razlogom v stand-by.

Koliko se, da kaj prišparat če starejše gos. aparate zamenjaš z novimi ? Verjetno največ glede na današnje porabe hladilnikov, zmrzovalnih skrinij...

Skrinje, hladilniki, TVji, varčne žarnice, toplotne črpalke... Ni pa samo staro vs novo, ker če namesto 20" TVja vzameš 50", namesto hladilnika dvojno omaro ti energijski razredi ne bodo pomagali.


Za povprečno porabo lahko pogledaš na SURS, sigurno imajo kakšno zanimivo statistiko iz področja energetike, pa mislim da je ena tema o teh položnicah že odprta na tem forumu. (evo: http://slo-tech.com/forum/t333143/0 )
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Pyr0Beast ::

Koliko boš prišparal če boš šparal ? Nič.

Če nočeš plačevati elektrike si jo odklopi in živi v mrazu. To je edini način.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Pri projektu šparanja porabe elektrike moraš izhajati iz osnove, da si ne boš odrekel ugodju. Tako pozabi na mrzlo kopalnico, hojo v temi, nekaj ur tople vode na dan... Ko to vzameš za zakon lahko začneš opazovati ravnanje sebe in drugih družinskih članov. Se izklopi električni kuhalnih nekaj minut prej, kot odstaviš lonec? Je premer lonca enak premeru grelne plošče? Je hladilnik odprt medtem, ko režeš salamo na mesoreznici? Se dodatna pečka v kopalnici izklopi potem, ko se obrišeš in oblečeš? Je voda v bojlerju nastavljena na ustrezno temperaturo? Je odprta topla voda ves čas umivanja zob? So ugasnjene luči v prostorih, kjer ni nikogar?... Ko bodo enkrat te navade v želenih okvirih pa lahko začneš z menjavo električnih aparatov in svetilk.
Nikakor pa ne pričakuj čudežev. Če se z elektriko ne ogrevaš lahko govorimo o prihrankih 3-5EUR na mesec ob zares veliki disciplini. Ob menjavi iztrošenih aparatov (zlasti zamrzovalnikov) pa nekaj več.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

genius11 ::

Vsak mesec tam dobrih 100 evrov

bajsibajsi ::

genius11 je izjavil:

Vsak mesec tam dobrih 100 evrov


Mas tovarno doma? :)

Pyr0Beast ::

Od 100EUR gre 30 samo za omrežnino.

70EUR pa je 700kWh. Nič posebnega imo. 20kWh na dan. Še premalo če mene vprašaš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

joze28 ::

Najbrž se ogreva na elektriko?

Dr_M ::

Pri nas (stanovanje v bloku), imamo mesecno porabo 243kWh (toliko je povprecje), oz slabih 8kWh dnevno. Pred dvemi leti smo imeli cca 10.5kWh dnevno.
Nekaj se je poznalo, ko sem zamenjal racunalnik, ki je kuril cca 150W z racunalnikom, ki je kuri 65W (trenutno 80-85W) :)
Aja, ta racunalnik dela 24/7 :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

genius11 ::

farm

gzibret ::

Na 60 kvadratih porabim 1,8 kWh/dan. Vse žarnice varčne, feršterkerijo in tv dam iz vtičnice, ko me ni doma (oz. izklopim glavno stikalo na razdelilcu), vse žarnice so varčne. Večji porabniki pa so: hladilnik (je že kar star), mikrovalovna pečica, comp (ciser ni nek monstrum, pa vseeno...), likalnik in pralni stroj.

Mesečna položnica je pod 20 evrov (mislim, da okoli 16).

Kuhanje, topla voda in ogrevanje je na plin, je pa tam zato toliko večji račun....
Vse je za neki dobr!

Pyr0Beast ::

58kWh/teden za gretje vode tukaj
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kow ::

Verjetno nimaš samo en bojler:D

Pyr0Beast ::

Nop. To je samo za enega.
Je še eden za kuhinjo in 2kW kalorifer za kopalnico kateri ogreva na 30°C.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kow ::

Malo veliko se zdi. Očitno je ogromen.

sulaco ::

Pred potomci 220kWh, sedaj povprečje 290kWh/mesec za majhno stanovanje. Pozimi bo 330kWh. Vse naprave AA+ ter varčne žarnice in odklop naprav ponoči ter dopoldne ko ni nikogar doma.
Električni bojler nam požre 100kW/mesec, kar je 44%. Nič ne pomaga, da ga redno sčistim (kalcit).
Hladilnik 13%
Avdio-video 12%
Pralni stroj 9%
Računalniki 9%
Pečica 6%
Pomivalc 4%
Mikrovalovka 1%
Sesalec 1%
.....

Ja, vem. Nekateri smo "čudaki" :)
LP

kixs ::

V bloku, 45m2, mesecno za elek. cca 18-20EUR. Za november so podatki taki: poraba v visji tarifi 17KWh, v nizji pa 72KWh.

Naceloma imam vse porabnike, ko se ne rabijo, izklopljene iz omrezja (stikalo na razdelilcu). Bojler dela samo cez noc. Hladilnik je nastavljen na 6stC, zamrzovalnika pa ne uporabljam. Kuhanje je na plin (ena bomba, 10kg plina na leto). Mikrovalovke ni, pomivalnega stroja ni. Pralni stroj (A+AA) pere cez vikende (2-3 mesecno), na kaksnem eko programu (od 0:50h do 1:30h).

Racunalnik je kar pozresen (Rac+LCDx2). Porabi cca 250W ob mirovanju in tudi do 390W ob max obremenitvi. Vendar ga ne uporabljam toliko kot vcasih, ko je bil vklopljen non-stop (24/7).

lp

Pyr0Beast ::

Bomba za štedilnik je itak dražja od elektrike ki jo bi tak štedilnik drugače porabil + stegnit se je treba do petrola.

Malo veliko se zdi. Očitno je ogromen.
Bornih 60L.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Spajky ::

Jest v bloku 50m2 sam [v "penziji"] 8-) : (pod 30EUR TL položnica)
- 80L bojler (večinoma poceni štrom) 65kWh = tretjina porabe!
- TV CRT 72cm (cca.12h/dan) 35kWh
- star komp 60W+100W_CRT cca. 8h/dan (4_OL radio+4h webSurf oboje) z zvočniki 25kWh
- klima 20kWh (cca.200kWh letno hlajenje, 40 gretje)
- hladilnik (na min.) 20kWh
- žarnice navadne 10kWh
- ostale drobnarije 10kWh (od kabel.modema do VCR etc..)
- pralni stroj 5kWh
-------------------------
Skupaj 190kWh/mes.; nič ne izklapljam iz vtičnic, je vse živo razen hladilnika na prednapetostnih zaščitah in na Stand-by puščeno, ko ne dela ... Večkrat TV + komp delata krajši čas hkrati; pomivalca posode ni (topla voda zato iz edinega bojlerja) in kuham na plin (1_bomba letno) ... Žarnice, ki jih trenutno ne rabim ponavadi ugašam ... razmerje drag/poceni tok : 35%/65% ... mislim, da nisem glih "rastrošen" ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

bond007 ::

80-100EUR na mesec za elektriko, 3-4 osebe, 300l bojler - deluje samo v nizji tarifi, klima gretje/hlajenje, 2x hladilnik, 1x zmrzovalnik, sušilni,pralni,pomivalni stroj, pečica - vsaj 3x na teden v uporabi - pizze, pečenke :) 2 računalnika (požreta vsak manj ko 50W, res pa da je eden priključen na 21" crt) + 1x prenosnik, ene 4-5 tv-jev (50" plazma, ostalo crt) + projektor (200W), 95% same navadne žarnice. Naprav ne izklapljamo iz standby (čeprav je zanimivo, da en od crt tv požre 15W v standby, ostali do 3w). Jst pravim, da če že plačuješ elektriko (in neke fiksne stroške), se jo splača izkoristit - ker recimo gretje vode s elektriko (NT), pa kako ogrevanje s klimo je cenovno zelo ugodno...

kixs ::

Pyr0Beast je izjavil:

Bomba za štedilnik je itak dražja od elektrike ki jo bi tak štedilnik drugače porabil + stegnit se je treba do petrola.



Sicer se nikoli nisem spucal v te detaile (ker se nisem lastnik), me pa vseeno zanima ali obstaja kje kaksen tocen preracun plin VS elektrika. In to elektrika na navadne plate, ne kaksne indukcijske.

lp

Pyr0Beast ::

Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

energetik ::

Ne vem, kaj to počnete, da imate tako porabo. 2 živiva v stanovanju, povprečna poraba 8 kWh/dan. S tem da imava samo ogrevanje na toplarno, vse ostalo je elektrika (štedilnik, 2 bojlerja (80L+10L), hladilnik, 2xPC 10h/dan, likalnik 1x na teden).
Če mislite, da ste z varčnimi sijalkami kaj blaznega privarčevali pri 1/2 energije za bojler, se malo motite.
Najprej zmanjšajte čas tuširanja (kopanje vsak dan odpade) in kuhajte z ustrezno veliko posodo (da pokrije plato), uporabite pokrovke! Pri pomivanju posode se natoči voda v korito, tam pomije in nato na hitro splakne posodo. IMHO gre največ električne energije pri točenju tople vode - dobesedno se pretaka energija v odtok.

tony1 ::

No, glede frekvence tuširanja se težko kaj greš, te bojo še iz službe zabrisali... :P

Glede pomivanja posode pa: pomivalni stroj je ekonomičnejši od ročnega pranja. Če ga vklopiš ponoči ali imaš do njega napeljano vročo vodo iz toplarne, pa sploh...

energetik ::

tony1 je izjavil:

No, glede frekvence tuširanja se težko kaj greš, te bojo še iz službe zabrisali... :P
Nisem mislil na frekvenco tuširanja, ampak na dolžino. Sam osebno se "kvalitetno" stuširam v 1 minuti s parimi litri tople vode. Če se umivaš z vodo s 37°C in v bojler priteka voda s 10°C, z vsakimi 10L odteče v odtok 0,32 kWh energije (če zanemarimo izgube bojlerja in cevi). Zdj pa računajte s koliko litri se umijete. :)

Glede pomivalnega stroja se pa strinjam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

blue ::

na 40m^2 sva dva in pride okoli 30EUR elektrike.
24/7 laufa celeron 1000 z 4 trdimi diski, dsl oprema, 2 laptopa, hladilnik (na max)..
Potem še dva laptopa kake 2-3 ure na dan, pomivalni stroj 4x na teden, likanje 1 uro na teden, mikrovalovka kakih 20-30min na dan..

Pranje je v pralnici, ogrevanje in kuhanje na plin..

Skupni stroški za stanovanje pridejo okoli 100EUR (ni kabelske in rtv naročnine)

darkolord ::

Ne vem, kaj to počnete, da imate tako porabo. 2 živiva v stanovanju, povprečna poraba 8 kWh/dan. S tem da imava samo ogrevanje na toplarno
Ogrevanje je ravno glavni porabnik :)

šernk ::

tisti ki pokurite letno 1 "bombo" plina letno, kolk pa kuhate? 8-O

ker pri nas grejo vsaj 3-4 letno, s tem da se na njih kuha le pon-pet, vikend kuhamo pa večinoma na elektriki.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

kixs ::

Ne grozno veliko, kaksne manjse vecerje in caj. Pa kdaj za vikend kosilo, ce sva doma. Pecica ni na plin. Gre pa za 10kg plina (trenutno cca 19EUR).

lp

sulaco ::

energetik: ko boš imel majhne otroke se boš velikoooo več tuširal, pral in pomival posode = ergo grel veliko vode!
Uživaj dokler lahko :)

opal73 ::

Pri nas zapravimo cca.70 EURmesečno za elektriko-enodružinska hiša,ogrevanih cca.150 kvadratov in veliko električnih porabnikov-2xhladilnik z zamrzov.predali,pomivalec,pralni stroj,sušilec,3x računalnik,mikrovalovna,navadna pečica,mali gospodinjski aparati na elektriko,električni dvig rolet in garažnih vrat,klimatska,poleti toplotna črpalka....Se mi zdi nekaj srednjega-lahko bi bilo manj,ni pa še alarma za previsok znesek.
Zanima me pa, kako veste točno, koliko porabi katera od naprav-sem zasledil,da ste procentualno izražali porabo - ali se dobi kakšen merilec porabe elektrike?

LP:)

Pyr0Beast ::

Se dobi, ja :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

ti kr peri & suši pri nizki tarifi, ne poslušat butlnov.
pa raznorazne druge finte, recimo topla voda za pomivalca, varčnejši komp pri nakupu, če ga imaš 24/7 vklopljenega (s tem tudi lahko kupiš boljše komponente!)
glede varčnejših naprav pa sem skeptičen. je potrebno kar dobro preračunat, če se splača tistih par wh manj porabe veliko preplačat.
pa tudi režim tople vode optimirat; jst prižgem bojler ko pridem iz službe, greje do ekonom programa, potem ga ugasnem in imam tople vode za tuširanje ter še zjutraj za umivanje.
varčne žarnice po pameti; samo tam kjer bodo veliko svetile, drugje lahko hitro pocrkajo.
v garsonjeri od nedelje do petka, 24EUR, upam da bo še manj.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Aston_11 ::

Varčna žarnica pri nas zdrži eno leto, potem crkne tako ali drugače. Se pravi strošek par eur za varčno sijalko proti pol eura za navadno sijalko. Razlika v moči je enih 40 W. Po še toliko preračunih nisem prišel do tega, da bi se varčna žarnica sploh kdaj izplačala.

Okapi ::

Evo, za šparat elektriko:-)
http://www.superakcija.com/index.php/vm...


O.

energetik ::

Okapi je izjavil:

Evo, za šparat elektriko:-)
http://www.superakcija.com/index.php/vm...
O.
11. Poboljšuje keficient moči vaših apv.
:))

Aston_11 je izjavil:

Varčna žarnica pri nas zdrži eno leto, potem crkne tako ali drugače. Se pravi strošek par eur za varčno sijalko proti pol eura za navadno sijalko. Razlika v moči je enih 40 W. Po še toliko preračunih nisem prišel do tega, da bi se varčna žarnica sploh kdaj izplačala.
Potem jih imate očitno montirane na nepravih mestih. Meni v dnevni gorijo 4 varčne že 2 leti povprečno 8h/dan. Verjemi, da sem že nekaj časa nazaj prinesel strošek nakupa. Razlika v moči pa ni 40W ampak pri meni 300W (v lustru imam 4x23W varčne, prej 4x100W). Seveda pa imam v WC, shrambi in spalnici volframovke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kopernik ::

4-članska družina (2 majhna otroka), plačujem nekaj čez 30EUR/mesec. Tolpo vodo in ogrevanje pa imam iz skupne kurilnice v bloku, kar me dosti bolj useka po denarnici kot elektrika. Zaradi otrok gre dosti tople vode (večkratno kopanje vsak teden, vsakič banja napolnjena vsaj do polovice), zato samo za toplo vodo dajem ~25EUR na mesec.

Pyr0Beast ::

25EUR pa res ni nič.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kopernik ::

Za toplo vodo je to dosti. Za hladno dobim račun še dodatno okrog 20EUR, torej samo za vodo plačujem blizu 50EUR mesečno. V kurilni sezoni prištej še ~100EUR za ogrevanje.

Oz., da se popravim, dosti v primerjavi s tem, koliko sem plačeval pred rojstvom otrok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

Pyr0Beast ::

1. Prodaš otroke, nabaviš psa
2. Plačuješ naprej

:)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

Ali pa jih ne kopaš 10x na teden in jih samo stuširaš. Lahko nabaviš tudi malo plastično banjico in porabiš N-krat manj tople vode.

kopernik ::

Ja, itak, saj nisem mislil, da bosta odslej energetik in pyr0beast plačevala moje račune.

Aston_11 ::

energetik je izjavil:

Okapi je izjavil:

Evo, za šparat elektriko:-)
http://www.superakcija.com/index.php/vm...
O.
11. Poboljšuje keficient moči vaših apv.
:))

Aston_11 je izjavil:

Varčna žarnica pri nas zdrži eno leto, potem crkne tako ali drugače. Se pravi strošek par eur za varčno sijalko proti pol eura za navadno sijalko. Razlika v moči je enih 40 W. Po še toliko preračunih nisem prišel do tega, da bi se varčna žarnica sploh kdaj izplačala.
Potem jih imate očitno montirane na nepravih mestih. Meni v dnevni gorijo 4 varčne že 2 leti povprečno 8h/dan. Verjemi, da sem že nekaj časa nazaj prinesel strošek nakupa. Razlika v moči pa ni 40W ampak pri meni 300W (v lustru imam 4x23W varčne, prej 4x100W). Seveda pa imam v WC, shrambi in spalnici volframovke.


Imel sem samo eno - v kuhinji, kjer je frekvenca prižiganja malo večja. To sem hotel narediti tudi v dnevni, kjer imam enih 12 svečk po 20 W, vendar da bi dal enih 100 EUR za žarnice, se mi ne zdi smotrno. ne še.

Spajky ::

Jest porabim samo eno bombo plina letno, ker kuham cca. samo 1x dnevno v eni posodi ene pol ure običajno na minimum. Pa 1-2x kofe dnevno. En obrok pač mora bit kuhan zame, če kuham več (smatram da ne kuham slabo) tudi jem več in potem zlezejo kile gor, ki so mi že itak problem. Ali pa skuham za dva obroka hkrati. Pa ponavadi so ponve pokrite (gre manj plina)... pečice na štrom pa ne uporabljam sploh ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

energetik ::

Imel sem samo eno - v kuhinji, kjer je frekvenca prižiganja malo večja. To sem hotel narediti tudi v dnevni, kjer imam enih 12 svečk po 20 W, vendar da bi dal enih 100 EUR za žarnice, se mi ne zdi smotrno. ne še.
Jah, če maš luster za 12 svečk, potem so sijalke izredno neugodna zadeva. Menjati luster, ni druge.
Jaz imam navzgor obrnjen luster in 3,6m stropove, zato rabim konkretne lumne za osvetlit dnevno, pri slabih 6000lm je stvar približno OK. Ker se večino večera zadržujem v dnevni, bi pri navadnih žarnicah konkretno plačeval energijo (~500W 8h na dan...)
Če pogosto prižigaš pa moraš pač poiskati sijalke, ki so takemu režimu namenjene. Sicer je verjetno res bolje, da so tam navadne žarnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Aston_11 ::

Ni moj luster. Bom najprej menjal stanovanje, tam pa morda montiral varčne sijalke, če bo ostal kakšen cekin. Tudi jaz imam sedaj visoke strope, nekaj čez 3 metre, vendar imam raje, da sta odprti 2 po 20W žarnici ob steni kot na lustru pod stropom. Žena pa itak odpre vse, ker je v bajti in pusti odprto vse, ne glede na to kje je.

energetik ::

Potem si na istem kot jaz, zato moram obdržat luster in osvetljevat strop. ;((
Ko bom pa enkrat v svoji bajti, si bom pa omislil lustre, ki uporabljajo takele in podobne sijalke.

Pyr0Beast ::

Take okrogle fluorescentke obstajajo tudi v obliki kot za grla za navadne žarnice.
Zgleda malce hecno ampak sveti pa dobro.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

Evo, za šparat elektriko:-)
http://www.superakcija.com/index.php/vm...


O.


če ti ta naprava uspe pretentat števec za ne plačuješ jalove energije za indukcijo si morda zmagal!:))

in pa ja, visoki stropovi so smrt za kurilno sezono (vedno hladno...)

kaj pa je še možno narediti, da bi imel varčne žarnice za osvetljevanje?
ker očitno navadna grla niso dobra, in tudi nekatere žarnice imajo drugačno napetost za uporabo... morda drugo napeljavo z drugačno napetostjo? ali samo lestenec drugačen, narejen za drugačne priključke varčnih žarnic, ne takšnih z grli??
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

Gospodinjstva ne placujejo jalove energije.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933346 (30225) Maestral
»

Koliko plačate elektriko (stanovanje)? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9330249 (26690) BorutK-73
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749528 (36152) Duhec
»

Koliko € mi pokuri PC mesecno

Oddelek: Loža
408646 (7065) Volk|
»

Višja&nižja tarifa + Varčevanje z porabo elektrike (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5422114 (20097) Okapi

Več podobnih tem